Melke invloed heeft de Slufter op het \angrenzende kustwater? Nieuwe cursussen bij muziekschool Jubilerende Izaak in de bloemetjes werkt mee aan Europees onderzoek 40.000 ste in Maritiem- en Juttersmuseum Toerisme centraal in „Springtij" Geslaagd klore gaat nadruk op (else zaken leggen Si iNDERDAG 23 AUGUSTUS 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 haar 650 7® ^ar stadsrechten en GroTI *950 jaar Het bijna letterlijk elke dag feest! tenten met een groot aantal activiteiten geconcen^ W\ de zomermaanden. VS PORTIE VE SPEKTAKELS Sportieve en spectaculaire evenementen zijn er ook genoeg. De eerste tien dagen van juni worden er in net kader van 'Bra bant in Beweging' overal in deze provincie sportieve evene menten gehouden. De Airsnow Scheveningen'90 zorgt er voor dat de lucht boven Scheveningen op 2 juni vol zit met stuntende vliegtuigen. De jaarlijkse 'Ronde om Texel' trekt elke keer zoveel men sen dat het eiland gemiddeld vier centimeter dieper ligt dan tij dens de wintermaanden. Probeer deze keer of er nog plaats is. Op 24 juni zijn er powerboatraces in Hilvarenbeelc. Hef ha- venfront in Den Helder is van 29 juni t/m 1 juli opengesteld voor het publiek in het kader van de Nationale Vlootda- LlO juni wordt op hef circuit van Assen de motorwedstrijd pn Assen verreden. Een moeilijke keuze wordt het wan- weef dat dezelfde dag in Hoogeveen de nationale All i Bike dag wordt gehouden vol wedstrijden en demon- Op 22 augustus was het dertig jaar geleden dat Izaak van der Linde en zijn vrouw D. van der Linde-Reuvers met Chevron een overeenkomst afsloten voor de levering van benzine en andere aardolieproducten. Dat kwam voornamelijk neer op het exploiteren van het aan de Kik- kertstraat van De Cocksdorp gevestigde pompstation, waar op in de loop der jaren met al leen de naam Chevron prijkte maar ook Caltex en nu Texaco. Die exploitatie geschiedde tot grote tevredenheid van alle be trokkenen, wat voor Texaco Nederland aanleiding was om het echtpaar Van der Linde ter gelegenheid van het jubileum in de bloemetjes te zetten. Daar voor kwamen uit Rotterdam manager verkoop groothandel L. Spierings en C.C. Kootwijk, medewerker op de afdeling ver koop groothandel naar De Cocksdorp om een certificaat te overhandigen als blijk van dank voor dertig jaar service aan het Nederlandse wegver keer". Er was ook een boeket bloemen bij alsmede een kost bare gouden pennenset met in scriptie. Voor Izaak van der Linde was het een volslagen verrassing, maar hij was met de hulde zeer ingenomen. De bezinepomp aan de Kik- kertstraat staat er overigens al veel langer dan dertig jaar. Rond 1937 begon wijlen Thijs Reuvers hier al met de verkoop van Caltex olieproducten. Het bedrijf werd in 1960 door zijn schoonzoon overgenomen en is sinds 1 januari 1984 in handen van zijn zoons Wim en Erwin. Die zijn voor hun inkomen ove rigens niet alleen afhankelijk van de benzineverkoop, maar putten ook uit andere bronnen, zoals rijwielverhuur en (sinds kort) geld wisselen. De foto toont de familie Van der Linde met de Texaco-mensen voor de pomp aan de Kikkertstraat. Dinsdag bezocht de 40.000ste be zoeker van dit jaar het Maritiem en Jutters museum. Sidney Suesan van de Nieuwe Gauwschool uit Lands meer was de gelukkige. Uit handen van jutter Cor Ellen ontving hij een juttersdiploma, de wrakkenkaart en een boekje met Texelse Volksliedjes. Sidney verblijft met zijn klas een week in de Rovershut. Dat het mu seum ook dit jaar weer bijzonder in trek is blijft uit het feit dat de 40.000ste bezoeker ruim drie weken eerder dan vorig jaar werd gere gistreerd. Het toerisme en hiermee samenhan gende zaken staan centraal in het vanavond uit te zenden Radio Texel- programma „Springtij". Van 18.00 tot 20.00 uur worden op FM 106.1 (on der voorbehoud) gesprekken gevoerd over de toeristische drukte van dit seizoen (met Robert van Hees), over individuele Texelpromotie (met Frits Langeveld) en over geluidsoverlast en wat daar eventueel aan gedaan zou kunnen worden. gesteund als zij besluit het onderzoek in De Slufter mogelijk te maken. Veilig? De meetopstelling in Texels be kendste natuurgebied zal een of twee keer per maand door de onderzoekers moeten worden bezocht. Toen werd gevraagd om een tijdelijke bouwver gunning en toestemming om met een voertuig over het strand te rijden, was dat voor de gemeente Texel re den om te informeren of het echt no dig is wat het RIN allemaal wilde. Daarover is nu dus duidelijkheid. Het RIN heeft goede hoop dat strand- en slufterwandelaars van de doorgaans verlaten meetopstelling zullen afblijven. Desondanks zal de constructie degelijk worden uitge voerd en er komt een bord bij met in formatie over het onderzoek en een verzoek de spullen niet aan te raken. rie, gehopr- en ritmetraining, kennis van instrumenten en blokfluit leren spelen. De cursus zal worden gege ven op woensdagavond. De kosten zijn gelijk aan die van de speelklas- sen voor kinderen. Er dienen ten minste 12 deelne(em)m(st)ers te zijn. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de docente, Tonneke Tellegen- Eissens, tel. 15529. Aan een aantal ensembles van de Muziek- en Dansschool kan door met-leerlingen worden deelgenomen, mits zij over voldoende vaardigheid op hun instrument beschikken en no ten kunnen lezen. Met name het ac cordeonorkest, de werkgroep lichte muziek, het schoolorkest (diverse in strumenten) en het slagwerk- ensemble staan open voor deelname van buiten de Muziek- en Dans school. Repetitietijden Werkgroep lichte muziek - dinsdag van 17.30 tot 18.30 uur; Schoolor kest - woensdag van 18.30 tot 19.30 uur; Accordeonorkest - donderdag avond; Slagwerkensemble - woens dag, tijd in overleg met de deelnemers. De kosten: ƒ40,— per jaar, muziek schoolleerlingen gratis. Instrumentale lessen Instrumentale leerlingen kunnen voor lopig niet worden geplaatst. Het is al leen nog mogelijk te bemiddelen bij het (eventueel voorlopig) realiseren van de gevraagde lessen buiten het urenpakket van de school om. Janny Bakker, Gemma Barhorst en Joke Westerlaken slaagden voor het diploma receptioniste/telefoniste aan de HOI in Den Helder. Anke Burger slaagde aan hetzelfde instituut voor het diploma secretaresse. Texelse afdeling van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer r-jy; js betrokken bij een onderzoek in Europees verband, naar invloed van kwelders op het leven in de aangrenzende kust- iteren. In verband daarmee wil het RIN gedurende anderhalf metingen verrichten in de Sluftergeul. het opstellen van de apparatuur hen de onderzoekers een stei- Ije nodig alsmede een hut van bij 2,5 meter, aan te brengen „nen naast de geul vlakbij het md. De daarvoor noodzakelijke gunning hebben b en w nog niet «geven, omdat ze zich afvroegen iet belang van het onderzoek op- ,gt tegen de verstoring die de etopstelling in het landschap te eg brengt. De RIN-onderzoekers hen maandag een gesprek gehad wethouder Barendregt waarin ze pemelijk maakten dat het onder- k belangrijk is. Toch wil het colle- proberen de landschapsschade meer te beperken. Wat hen be ken het steigertje komen op de —traaqde plaats, maar de hut waar- e apparatuur wordt afgelezen, volgens hen best in de duinen nen staan. Daarover zal nog na- van gedachten worden ge teld. RIN-onderzoekers is het be- injk dat het onderzoek op Texel in geval kan doorgaan. De Slufter namelijk zeer nauwkeurige ■mogelijkheden omdat al het zee- ei er via één geul in- en uitloopt, tgenstelling tot andere kwelderge- ten in binnen- en buitenland die meer verbindingen hebben met lee, zodat de waterstromen en rich daarin bevindt veel minder d zijn te controleren. riders zijn over het algemeen ge- ten die niet door dijk of duinen «de zee zijn beschermd, maar n bij hoge vloeden onder water De bioloog Jakob Asjes is voor twee jaar door het RIN aangesteld voor de uitvoering van hat Slufteronderzoek. Hij was voordien werkzaam bij TNO en deed kwelderstudie bij de Vrije Universiteit Amsterdam. komen. Als regel zijn ze begroeid, uiteraard met een typische vegetatie die bestand is tegen het zoute water. De Schorren op Texel zijn een voor beeld van echte kwelders. Ook in Zeeland vindt men dergelijke gebie den. In Nederland genieten kwelders erkenning als natuurgebied en zijn meestal beschermd. In het buitenland worden ze echter vaak als stortplaa- ten gebruikt of wordt er bouwterrein van gemaakt. Afgezien van het feit dat het verdwijnen van deze gebie den op zichzelf is te betreuren, zou den er ook ernstige effekten kunnen zijn voor het leven in de aangrenzen de kustwateren. Net als de Wadden zee door zijn kinderkamerfunctie van belang is voor de visstand in de Noordzee, zouden de kwelders op hun beurt „bevruchtend" kunnen zijn voor de zee waaraan zij liggen. Invloeden Zo'n kwelder is namelijk een eco systeem, een apart wereldje waar op en in de bodem allerlei planten en dieren gedijen. Zeewater dat door zo'n gebied stroomt, blijft niet onver anderd Daarin komen bijvoorbeeld afbraakprodukten van dat kwelderle ven terecht die weer bepaalde effek ten hebben bij terugkeer in het buitenwater. Bepaalde vormen van le ven zouden er zelfs geheel of gedeel telijk van afhankelijk kunnen zijn. Van de andere kant laat dat zeewater ook organische en met-organische stoffen (bijvoorbeeld slib) op de kwelder ach ter. Er is dus wederzijdse invloed, maar daarover is te weinig bekend zodat er onvoldoende argumenten zijn voor maatregelen die op behoud van de kwelders zijn gericht. Veel van de benodigde gegevens kunnen worden verkregen door gedu rende minstens een jaar te bepalen welke veranderingen het zeewater heeft ondergaan als het uit de kwel der terugstroomt. Het gaat dus om de verschillen tussen in- en uitstro mend water op het gebied van slib- gehalte, zuurstofgehalte, temperatuur, zoutgehalte, de aanwezigheid van planten en dieren en allerlei organi sche en anorganische stoffen. Voor die vergelijkende metingen is dus het steigertje met de waarnemingshut in de Slufter nodig. Het onderzoek wordt uitgevoerd op initiatief van de Europeesche Ge meenschap. Naast Nederland wordt eraan deelgenomen door Frankrijk, Portugal en Engeland. Ook daar zul len „im- en export"-metingen worden gedaan in kwelderachtige gebieden, die onderling echter toch nog vrij sterk verschillen. Verwacht wordt dat de gezamenlijke, elkaar aanvullende resulaten een voldoende betrouwbaar beeld zullen opleveren om de kwel- derproblematiek elders in Europa ver antwoord te kunnen benaderen. Het onderzoek wordt voor de helft door de betrokken instituten zelf be kostigd; de rest wordt betaald uit EG- fondsen. Uit dat laatste mag de con clusie worden getrokken dat het nut van het onderzoek niet wordt betwij feld. De betreffende EG-commissie heeft zijn fiat gegeven na zeer kriti sche beschouwing en het Texels ge meentebestuur weet zich dus Onlangs zijn de lessen aan de Texel se Muziek- en Dansschool weer her vat. Voor een aantal lessen en cursussen kunnen nog nieuwe leer lingen worden geplaatst. Nadere in formatie kan worden verkregen op het schooladres. Schilderend 43, tel. 13493, dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur. Aanmelding als leerling/deelne mer is daar ook mogelijk. Dit schooljaar brengt de school een aantal nieuwe activiteiten. Om enig zins tegemoet te komen aan de grote vraag naar zanglessen kunnen jonge ren van 15 tot 23 jaar worden aan gemeld voor zangles. Kinderen vanaf 7 jaar (in plaats van de normale aan- vangsleeftijd van 10 jaar) kunnen worden opgegeven voor vioollessen. Genoemde lessen zijn tijdelijke pro jecten die worden bekostigd uit de door de gemeente beschikbaar gestelde herbezettingsgelden. Het lesgeld voor deze lessen is gelijk aan dat voor de instrumentale lessen, af hankelijk van het gezinsinkomen ƒ284,- tot 568,— per jaar. Verder kunnen in de maand oktober jonge ren vanaf 14 jaar onder deskundi ge leiding meedoen aan een project „Muziektheater maken". Meer infor matie hierover volgt op een later tijdstip. Algemene muzikale vorming Aan lessen AMV kan worden deelge nomen door leerlingen vanaf groep 5 van de basisschool. Deze tweejarige cursus vormt een schakel tussen de muzieklessen op de basisschool en eventuele toekomstige instrumentale lessen op de Muziek- en Dansschool. Deze AMV-lessen worden op de vol gende plaatsen en tijden gegeven: Den Burg: (Muziek- en Dansschool) op maandag van 15.45-16.45 uur en van 16.45-17.45 uur. Oosterend: (School met de Bijbel) op maandag van 17.00-18.00 uur. De Koog: (Lubertischool) op dinsdag van 16.00-17.00 uur. De Cocksdorp: (Eierlandse Huis) op woensdag van 15.00 tot 15.30 uur. Kinderen uit Den Hoorn, Oudeschild en De Waal kunnen deelnemen aan de lassen in Den Burg. Het lesgeld voor deze cursus is afhankelijk van het gezinsinkomen en bedraagt ƒ154,— tot ƒ309,— per jaar, korting voor elk tweede en volgende kind 10%. Ballet en kinderkoor Voor de balletlessen kunnen jongens en meisjes vanaf 4 jaar en dames en heren worden geplaatst. De lessen- worden gegeven op woensdagmiddag en -avond. De lesgelden bedragen af hankelijk van het gezinsinkomen tot 23 jaar f193,— of f231,— per jaar lehk lmme' vsn de Dansgroep Oude dansen in actie tijdens de folklorewoensdag die Set teken stond van oude ambachten, hobby 's en oude dansen. en vanaf 23 jaar f231,— of f270,— per jaar. Korting voor elk tweede en volgende kind 10%. Op 22 augustus worden de repetities van het kinderkoor weer hervat. De minimumleeftijd voor deelname is 8 jaar. Goed noten kunnen lezen is nog niet nodig, want in het begin kan op het gehoor worden meegezongen. Het repertoire zal bestaan uit één- of tweestemmige liederen met of zonder instrumentale begeleiding. Dag en tijd: Woensdag van 16.15-17.15 uur, plaats: Muziek- en Dansschool, kosten: f40,— per jaar (gratis indien al speelklas- of instrumentale lessen worden gevolgd). Zowel oude als nieuwe leden kunnen zich aan melden. AMV voor volwassenen Bij voldoende belangstelling zal ook dit jaar weer een cursus algemene muzikale vorming voor volwassenen worden gegeven. Deze lessen zijn vooral bedoeld voor hen die graag iets aan muziek willen gaan doen en een aantal basisregels onder de knie willen krijgen of hun kinderen willen helpen bij het muziekonderwijs. Het cursusprogramma omvat onder meer zingen, zelf muziek maken met be hulp van Orff-instrumenten, de grondbeginselen van de muziektheo- C. Bergfeld ontdekte in het juni- nummer van „Pauze", een magazine voor scholieren, een opmerkelijke we tenswaardigheid over Texel. bestuur is daarom verheugd dat de belangstelling dit jaar beter was ver deeld. „Qua aantal zijn er naar schat ting met minder bezoekers geweest, alleen anders verspreid. De mensen verschenen al vanaf 10.00 uur op de markt." Volgens de voorzitter heeft de folklo re dit jaar het pad van de grote sen satie min of meer verlaten. „We willen meer nadruk op Texelse aange legenheden gaan leggen." In dat ka der is ook besloten tijdens de extra folklorewoensdag in de herfstvakantie Texelse produkten centraal te stellen en een aantal marktkramen te laten bemannen door bollenboeren. „Okto ber is daar natuurlijk een maand bij uitstek voor. Eén en ander is nog wel onder voorbehoud, maar de plannen liggen er." itichting Folklore Texel sloot sten een succesvol zomerseizoen Als er één woord van toepas op dit seizoen is, komt het rd „gezellig" daarvoor in aan lang,aldus folklorevoorzitter Loos. „Van zwakke dagen is dit geen sprake geweest. Het pu- kwam meer verspreid en ook en vroeger tijdstip dan vorig op de activiteiten af. Natuurlijk took het voor ons uitstekende 'daar een rol in gespeeld." 89 was het volgens Loos op be- e plaatsen twee maal zo ver- tkelijk druk, dat het publiek niet voor of achteruit kon. Het

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7