idii Harmonisatie tarieven moet worden opgeschort „Ze voldoen uitstekend" Zelf vragen om restitutie afkoopsom 06-11'S The bleat goes on 2 elconcert in ^rk Oosterend en voor Zuid-Afrika Texelse politieke partijen: Ruim één jaar minicontainers: Afschaffing baatbelasting Zandsuppletie: wéér pech Paard in sloot Geslaagd ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Dansgroep Oude Dansen zoekt nieuwe leden i G jjHOAG 23 AUGUSTUS 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 )O0, ttderdag 30 augustus wordt in „ormde kerk van Oosterend gelconcert gegeven door Her- (50, lin Vliet. Tevens wordt hieraan werking verleent door Hoornist en van Vliet en zal er samen- yidrden gehouden. De baten concert zijn bedoeld voor stauratiefonds van het aide orgel. van Vliet is afkomstig uit het Hart van de Randstad Hol- 5jn eerste orgellessen kreeg hij leraar op de lagere school, un organist Wim van Veen. geactiveerd, volgde hij een aan het Utrechts Conservatori- r hij studeerde bij Stoffel van Cor Kee, Willem Mudde en nStrategier. In 1961 werd Van aangesteld als organist van de in Bodegraven. Zijn kwalitei ten toen tot het begeleiden ikdiensten, het geven van con- en een lespraktijk. Belangrijk ijn muzikale vorming waren het van lessen interpretatie bij Fei- ia en het volgen van de Inter- ale Meestercursus voor muziek ch. Momenteel is Van vliet als at verbonden aan de Michaëls- Oudewater en de Petruskerk «den. et mag, naast het spelen van i, grag speuren naar werken rgeten en onbekende compo- Zo maakte hij een grammo- aat met onuitgegeven werken L Bastiaans en van S. Karg- lovendien hield hij een warm ui voor Charles-Marie Widor, tien orgelsymfoniën integraal cm werden uitgevoerd, ijn gevarieerde programmakeu- subtiele registratie en zijn ma il interpreteren is Van Vliet elgevraagd concert-organist. ;s geeft hij vele concerten in i- en buitenland. In 1983 werd Société Académique Sciences, Lettres" onderschei- «r zij verdiensten voor de orgelkunst. n van Vliet werd in 1973 ge en van jongs af aan bleek zijn ise voor de muziek in het alge- en het hoornspel in het bijzon een opleiding voor trompet plaatselijke muziekschool, stu- lij momenteel hoorn aan het ijk conservatorium in Den lij Odrich Milek. ncert, waarvan de baten ten komen aan de restauratie van isterender orgel, begint om uur. De toegang bedraagt anderen en houders van een as betalen de halve prijs. de bedoeling om van vrijdag 7 met 9 september een fietstocht te houden door and. Daarbij gaan de fietsers alle plaatsen die contact heb- el ds. Leputu, een Zuid- inse dominee die zich in So- een zwarte woonstad bij Pie- IZuid-Afrika), bezig houdt iverse ontwikkelingsprojecten, itgroep Zuid-Afrika op Texel is n die steunpunten van ds. Le- Voor hen zijn drie Texelse fiet- aschikbaar. d van deze fietstocht zal zijn I lint bij Amersfoort om via Jk naar Zevenhuizen in Gronin- ta fietsen. Zondag 8 september fietsers van Zevenhuizen ïl en zondag van Texel terug Flint. De opbrengst wordt het op Texel ingebrachte d of '9®ld betreft, besteed aan een «eet waarvoor al eerder actie *rd. In oktober 1986 leverde f3300,— op. Samen met acties en een ondersteunende 'de Wilde Ganzen is zo'n overgemaakt. Omdat het rand Sovenga erg droog is, "groot deel van het jaar geen worden geteeld. Hiervoor zijn put, een zware pomp en lelijk uitgebreid waterleidingnet De Texelse groep hoopt door el 'tot tijd geld op te sturen het eject op termijn te kunnen hel- iliseren. Een tijd lang was de micatie met ds. Leputu zeer 0p dit moment is een duide- sPanning in Zuid-Afrika oor- in een aanmerkelijk beter 'en biedt het geheel meer 'lSt-kansen dan ten tijde van de <etand. Bij deze roept de Con- Zuid-Afrika zowel bedrijven ticulieren op haar actie mid- ®nsoring voor f1,— per gere- "meter te helpen onder- Tevens is er voor de spon- prijsvraag aan het geheel ™n. Door beantwoording van Hoeveel lekke banden zul- Ise fietsers tijdens de ""eten incasseren?" kunnen ig( dingen naar de prijs. Onder de ""zenders zal een pakket SOS '""del-artikelen worden ver- "Pdsors kunnen zich melden adressen: Lyda Krui- "P'dwester 116, tel. 14590 en ""ling, Schoudieck 44, tel Het ophalen van huisvuil is voor de vuilnismannen een stuk lichter geworden Hoewel de aversie tegen de komst ervan groot was, is iedereen het er nu wel over eens: de minicontainers voor het vuil voldoen prima. „Ik denk dat men ook niet zozeer tegen de containers was, maar meer tegen de dwang om ze te nemen", aldus Piet Bolier van de gemeente, die daarin wordt bijgevallen door Klaas van der Duim „Texelaars laten zich niet dwingen!" De Texelaars hadden geen keus: op 24 april 1989 kwamen de minicontai ners. Formaat 240 liter voor meerper- soonshuishoudens en 120 liter voor éénpersoonshuishoudens. „Men had zelf liever willen beslissen voor een grote of een kleine. Maar als ik het nu achteraf bekijk, hebben we er goed aan gedaan dit door te zetten. Er is nu meer vraag naar grotere con tainers dan omgekeerd", aldus Bolier. De gemeente heeft ook veel verzoe ken van mensen gehad die een twee de container erbij wilden hebben, bijvoorbeeld voor bij een recreatiewo ning op hun erf. Ook zijn er bedrijven die in plaats van één grote, vier mini- containers hebben aangeschaft. Voor deel hiervan is dat ze op verschillende plaatsen in het bedrijf een bak neer kunnen zetten en niet meer steeds met alles naar één punt hoeven te lopen. Speciaal voor bedrijven heeft de ge meente blauwe minicontainers te koop. Deze kunnen echter niet aan de reguliere ophaaldienst worden aangeboden, maar moeten in een grote container worden geleegd. „Het zijn eigenlijk meer een soort prullen bakken, dus", verklaart Van der Duim. Goed geschat Dat de grootte van de containers niet zo gek is ingeschat door de gemeen te blijkt ook wel aan het aantal con tainers dat wekelijks ter leging wordt aangeboden: 80 tot 85 procent. En die containers zijn stuk voor stuk meer dan de helft vol. Bolier: „Men heeft kennelijk ingezien hoe makkelijk zo'n ding is voor bijvoorbeeld tuinaf val. Er zijn veel mensen met een tuin op Texel. En er ligt duidelijk minder rommel op straat. In het gebruik is de container lang zo lomp en onhan dig niet als eerst werd gedacht". Van der Duim legt uit dat de bak ook vaak als vervanging voor een kruiwa gen wordt gebruikt. „De hele markt voor kruiwagens is erdoor inge zakt....", grapt hij. Er zitten enkele spelregels aan het gebruik van de minicontainer. Maar met iedereen houdt zich hieraan. Zo mag er niet meer dan 80 kilo vuil in worden gegooid. Sommige mensen stoppen 'm echter vol met puin en grond of gooien het teveel aan rom mel ernaast. Dat wordt niet meege nomen. Eén minicontainer smolt gedeeltelijk, nadat de inhoud van een barbecue erin was geleegd. Ook zijn er mensen die het vuil zo vast aanstampen dat bij het legen de helft onderin blijft steken. Van der Duim: „Vorige week vonden ze nog een schoonmoeder. Die was zó vast aangestampt...." Ook zijn er wel eens problemen met containers die een avond van tevoren al bij de weg worden gezet. Nachte lijk onverlaten werpen ze om, waar door de straten bezaaid raken met zwerfvuil. Daarnaast zijn er mensen die de mi nicontainer nooit schoonmaken. Door achtergebleven etensresten treedt stankoverlast op en het trekt onge dierte Piet Bolier: „We moeten gewoon af De minicontainers zijn enorm gestegen in populariteit. Hoewel wettelijk niet verplicht voelt de gemeente zich moreel geroepen om degenen die de baatbelasting hebben afgekocht, gedeeltelijke restitutie te verlenen. De betrokke nen zullen daarom echter zelf moe ten vragen, wat mogelijk wordt zodra per advertentie een oproep in de krant is verschenen en de ge meenteraad accoord gaat. Zoals bekend werd de baatbelasting voor een periode van twintig jaar in gesteld in verband met de jaarlijkse bijdrage die de gemeente aan de Ga sunie moet betalen voor de gaslei ding naar Texel. De gemeente is er echter in geslaagd de bijdragen van de laatste vijf jaar van deze periode kwijtgescholden te krijgen. Dat bete kent dat ingaand 1991 niets meer hoeft te worden betaald en ook de rechtsgrond voor de. zg. baatbelasting I vervalt zodat die gelijk kan worden afgeschaft. Baatbelasting II werd een jaar later ingesteld en loopt daarom ook een jaar langer door, tot 1992. Er is echter door vrij veel mensen ge bruik gemaakt van de mogelijkheid om de belasting af te kopen, door het totale verschuldigde bedrag over twintig jaar in één keer te voldoen. Ze waren dan van de jaarlijkse beta lingen af en omdat de rente werd af getrokken, leek dat niet onvoordelig. Nu de baatbelasting vijf jaar eerder ophoudt, hebben deze mensen echter teveel betaald. Dat teveel willen b en w teruggeven aan de personen die de afkoopsommen hebben gestort, dus niet aan de eventuele nieuwe eigenaars van het huis, tenzij deze bij de koop boven de bedongen aan koopprijs expliciet een bedrag hebben betaald ter compensatie van de door de verkoper betaalde baatbelasting. en toe zeggen: mensen let erop, ge bruik 'm goed". Hij vindt dat ook iets te gemakkelijk gebruik wordt ge maakt van de grof vuil-regeling. „Veel van de spullen die daarvoor worden aangeboden, zoals takken of vloerbe dekking, kan makkelijk in stukken worden gesneden, zodat het wél in de minicontainer past". Wie wel grote hoeveelheden grof vuil heeft kan zich voor elke eerste dins dag van de maand opgeven bij de gemeente (12510 of 62193). Tot 1 m3 wordt grof vuil gratis meegeno men, daarboven wordt 5,- per m3 in rekening gebracht. Puin en grond horen niet tot het grof vuil. Dit moet door iedereen zelf worden afgevoerd. De gezamenlijke politieke partijen op Texel willen dat de minister van Eco nomische Zaken de gelijkschakeling van de vrachtautotarieven van Teso opschort in afwachting van het on derzoek van het Rotterdam Transport Centre van de Erasmusuniversiteit. Dit verlangen hebben de gezamenlijke partijen per brief kenbaar gemaakt aan de vaste kamercommissie van Verkeer en Waterstaat. Op basis van de onderzoeksresultaten zou een nieuwe discussie moeten worden op gezet over de concurrentieverhouding tussen eilander en niet-eilander be drijven. Zoals bekend wil de minister van Economische Zaken dat Teso en de andere veerdiensten niet langer kor ting geven aan op de eilanden ge vestigde bedrijven, waarbij hij zich beroept op de Wet Economische Me dedinging. De gemeentebesturen van de eilanden hebben zich daar eendr achtig tegen verzet omdat ze vinden dat het zeer de vraag is of er wel sprake is van concurrentienadeel voor niet-eilander bedrijven. Meer duidelijk heid daarover zal het onderzoek van het Rotterdam Transport Centre ople veren, waarvoor Teso lang voor de beslissing van de minister opdracht gaf. De kwestie is op de eilanden politiek niet omstreden, zo schrijven de partij en aan de vaste kamercommissie. „Duidelijk moet zijn dat de eilandse bedrijven niet anders dan door de veerverbinding gebruik kunnen maken van de Nederlandse wegen. Ze kun nen bovendien niet anders dan bin nen de vertrek- en aankomsttijden van de veerverbinding aansluiting krij gen op het Nederlandse wegennet. Bedrijven elders in Nederland zijn niet afhankelijk van genoemde beperkin gen en kunnen, in tegenstelling tot eilandse vrachtauto's, op deze wijze files vermijden ed." De leden van de Vaste kamercom missie worden opgeroepen met de betrokken mmister(s) tot nieuwe af spraken te komen. Het opspuiten van het Texelse strand bij paal 28 moest de afgelopen nacht opnieuw worden gestaakt, nu wegens een lek in de leiding tussen het hefeiland en de wal. De schade die vorige week door de storm ontstond op de koppelboei, waardoor de suppletie dagen lang stil lag, was gisteravond hersteld, zodat om 23.00 weer met het zandspuiten kon worden begonnen. De vreugde was echter van korte duur, want er bleek een lek in de leiding te zitten, mogelijk ook veroorzaakt door het re cente stormgeweld. Bij het ter perse gaan van de krant was nog met te schatten hoeveel tijd de reparatie van het nieuwe defekt zal vergen. Woensdagochtend is een paard uit een naast de Kogerweg gelegen sloot gehaald. Eigenaar N. van Heer waarden riep om het dier uit zijn be narde positie te bevrijden rond 8.00 uur de hulp van de brandweer in. Terwijl die bezig was met het aan brengen van hijsmateriaal, werd het hoofd van het totaal uitgeputte dier door omstanders boven water gehou den. Het paard was te moe om dit zelf nog te kunnen doen. De brand weer slaagde erin het paard met hulp van singels uit het water te krijgen. Hoelang het dier in het water heeft gestaan is niet bekend. De mini-containers kunnen niet tegen te hete afvalstoffen, zoals nagloeiende barbecues Aan de Technische Universiteit van Delft is Erwin Giling afgestudeerd als technisch ingenieur in de na tuurkunde. MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Studiekosten Op het gemeentehuis, buro onder wijs, is een voorlichtingsbrochure ver krijgbaar over de provinciale Van onze Australische abonnee Hans Ruiter uit de plaats Moe (Victoria) ontvingen wij het navolgende knipsel over het op Texel gehouden „Woolstock"-concert voor schapen, geknipt uit de krant „The Sun" van 3 augustus j.l. „Leuk dat zo'n pro testactie aan de andere kant van de wereld in de krant staat, al denk ik dat het niet teveel zal veranderen aan de levende schapenhandel met de Arabieren", aldus Ruiter. studietoelagenregeling 1990-1991. In het algemeen is de regeling bedoeld voor jongeren in het voortgezet on derwijs, voor personen die dag- of avondopleidingen volgen of andere speciale cursussen. Er geldt geen leeftijdbeperking. Als men echter in aanmerking komt voor een rijksstu dietoelage, kan geen beroep op de provinciale regeling worden gedaan. Aanvragen moeten vóór 1 oktober a.s. bij de provincie Noordholland worden ingediend op een speciaal aanvraagformulier. Er geldt een inko mensbeperking, d.w.z. men komt al leen voor de toelage in aanmerking als sprake is van een minimum inkomen. Dit waren wat kerngege vens, de rest is in de uitgebreide fol der te lezen. Nadere informatie: tel 62154, mevr. Van Oene of het bureau educatie van de provincie Noordholland, tel. 023-143699. Bouwvergunningen A. M. v.d. Meer voor het vernieuwen van een zomerhuis, Pelikaanweg 63, De Koog; A. de Porto voor het ge deeltelijk vergroten van een woon huis, 't Buurtje 6, Oudeschild. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de wet AROB een bezwaarschrift indie nen. Nadere informatie: kamer 205 of telefoon 62125. Woensdag 5 september beginnen de danslessen voor beginners bij de Dansgroep Oude Dansen. Veel men sen denken dat wij volksdansen le ren, maar dat is niet zo. Wij dansen oude ballroom dansen, zoals walsen en polka's. De ouderen willen het dansen wat meer aan de jongere le den overlaten maar i.v.m. het geringe aantal zijn zij wel genoodzaakt mee te doen. Kinderen die er wel wat meer van willen weten of mee willen dansen zijn van harte welkom. Voor meer informatie kan men bellen naar Rein Buysman, tel. 14270. U08) "turning téa group of orderliê? sponsible for position- ceeds go to the Austin. DUTCH musicians out raged by Australia's sheep exporting practices are to hold a concert for sheep. The concert, planned by the 50-strong Dutch Riciotti Ensemble, has been dubbed "Woolstock". It will be held before an audience" consisting en tirely of sheep one day next week on Texel Island, off the coast of Holland. The date, time and exact location are being kept secret. Organiser Clemens van der Ven. chairman-of A Concert for Animals Foundation said it was an artistic protest at the "culling of millions of Australian sheep by ex porting them live to the Middle East But Victorian Farmers' Federation pastoral group president Alan Bowman branded the concert a joke "Certainly we export a large quantity of mutton to the Middle East, if that's determined as cull ing." he said. - JULIA LIMB Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Holle- wal, Lijnbaan, Gasthuisstraat. De Zes. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur).

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9