k t Goede graanopbrengst door gunstig weer Pi Texel geen voortrekker in homohuwelijk-zaak Wegen afgesloten wegens asfalteren Vernieling verkeersborden Duinbrand bij paal 17 Openluchtconcert Dit jaar 30.000 nieuwe leden Waddenvereniging Inloopavond jazzgym in De Cocksdorp Doorrijden na aanrijding Gekochte mountain bike blijkt gestolen Voeten tussen spaken veroorzaken ernstige valpartij met fiets Maraton en cursus van menvereniging ZPC TX'71 hield onderlinge wedstriji Twee jongens uit Di Cocksdorp mishand PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 AUGUSTUS J Frans Stello en Gerard Kuipers uit Vlaardingen zijn afgelopen maanden regelmatig in het nieuws geweest door hun pogingen hun duurzame re latie wettelijk bekrachtigd te krijgen. Zij hebben een brief aan alle ge meenten van Nederland gestuurd om een discussie op gang te brengen. Het Texelse college van B en W vindt dit een zaak voor de landelijke politiek en voelt zich niet geroepen hier een voortrekkersrol in te spelen. Stello en Kuipers proberen dezelfde rechten te verkrijgen als een hetero seksueel paar. Via het aangaan van een burgerlijk huwelijk kunnen rech ten worden afgedwongen, zoals pen sioenen, verzekeringen, AWW en andere sociale voorzieningen. Homo seksuelen betalen aan de meeste van deze voorzieningen wel mee, maar hebben niet de mogelijkheid tot een burgerlijk huwelijk. Volgens het twee tal uit Vlaardingen is hier dus sprake van discriminatie De wet verbiedt een huwelijk tussen twee homoseksuele personen niet expliciet, toch weigerde een ambte naar van de burgerlijke stand in Am sterdam de voltrekking. Hij ging ervan uit dat de wetgever indertijd al leen aan een verbintenis tussen man en vrouw had gedacht. Een rechtspraak bracht geen duidelijkheid, maar speelde de bal terug aan de po litiek. Verhuizen Stello en Kuipers vragen in hun brief of het college vindt dat een wettelij ke bekrachtiging van een duurzame relatie tussen twee personen van het zelfde geslacht mogelijk moet zijn. Daarnaast willen ze weten of B en W deze zaak louter als iets voor de lan delijke politiek beschouwen, of dat het gemeentebestuur hier ook een eigen verantwoordelijkheid in heeft. Als de gemeente een verzoek om een huwelijk tussen beide heren wel willend benadert, geven zij aan wel naar Texel te willen verhuizen. Twee leden van het Texelse college hebben aangegeven de consequen ties van een huwelijk tussen twee homo's wat betreft persoons- en fa milierecht niet te kunnen overzien. Eén collegelid wees de optie van de hand, terwijl een ander juist vond dat het principieel mogelijk moet zijn. Wegens asfalteringswerkzaamheden zijn vandaag en vannacht de Middel landse weg en de Veenselangweg af gesloten. Donderdag is de Zandkes aan de beurt (de dijkweg tussen Dijk manshuizen en Nieuweschild). Vrijdag wordt de Rommelpot tussen de RST-camping Loodsmansduin en de Witteweg geasfalteerd. Zuidhaffel (tussen de Pontweg en de Hoornder- wegl wordt maandag gedaan. De toplaag van de nieuw geasfalteer de wegen blijft nog enige tijd zacht. Landbouwers die er met zware voer tuigen over gaan of vrachtwagen chauffeurs worden verzocht voorzichtig opritten op en af te gaan en het wringen van de wielen te voorkomen. Hierdoor wordt namelijk onherstelbare schade aan het weg dek toegebracht. Liesbeth Schaap Ir) werd vrijdagmorgen door de Waddenvereniging gefeliciteerd met haar lid maatschap. Medewerkers van gemeentewerken meldden de politie afgelopen donder dag dat nabij de Krimweg een groot aantal verkeersborden was vernield. De randen van de borden waren naar elkaar toegetrokken en de palen kromgebogen. Donderdag rukte de brandweer uit voor een duinbrand nabij paal 17. De politie vermoedt dat er op het pad langs de duinen eerst wat hooi in brand is geraakt, waarna de wind het vuur over het duingebied ver spreidde. Omstanders ondernamen onmiddellijk actie en hadden het vuur al uit toen de brandweer arriveerde. Die hoefde slechts na te blussen. Totaal is er on geveer 2400 vierkante meter duin verbrand. Woensdagavond a.s. geeft muziekve reniging Excelsior in de Ankerstraat een openluchtuitvoering onder leiding van Betty Witte-Bakker. Vooraf maakt de drumband Excelsior onder leiding van Henk Beijert een rondgang. Ge zamenlijk zal het concert dan worden geopend, gevolgd door een licht po pulair programma van ongeveer 45 minuten. Aanvang 19.30 uur. Als het regent gaat het concert niet door. Tijdens een vakantie op Texel is me- vouw L. Schaap lid geworden van de Waddenvereniging. Bij haar aan melding kreeg zij te horen dat de Waddenvereniging met haar lidmaat schap het 30.000e nieuwe lid van dit jaar verwelkomde. Liesbeth Schaap ontving het jubileum-fotoboek „De Waddenwereld tussen eb en vloed" van Jan van de Kam en een T-shirt van de Wadden- vereniging als welkomstcadeau. Zij is lid geworden omdat ze het werk van de Waddenvereniging be langrijk vindt. „Het is aan de vereni ging te danken dat er nog zoveel natuur behouden is gebleven." Op het ogenblik is het ledental van de Waddenvereniging gestegen tot meer dan 66.000. De vereniging, die dit jaar haar 25-jarig bestaan viert, ziet in deze sterke groei een belang rijke stimulans voor haar werk. Op 1 januari 1990 telde de vereniging met 36.000 leden ongeveer de helft van het huidige ledental. Donderdagavond 6 september is er gelegenheid te komen kijken naar een les jazzgym. Meedoen kan natuurlijk ook! Aanvang: 18.45 uur; in de gym zaal van het Eierlandsche Huis. Een 23-jarige inwoner van Den Burg vond zijn auto dit weekeinde met een fikse deuk in de zijkant terug. De auto stond in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Vogelenzang gepar keerd Volgens de politie is de deuk veroorzaakt door een aanrijding. De dader is doorgereden zonder zich be kend te maken. De Sus-ploeg van De Koog maakte de politie zondagnacht attent op een mountain-bike, die de nacht ervoor door een 25-jarige inwoner van De Koog als vermist was opgegeven. De politie trof naast de fiets een 23-jarige inwoner van Den Hoorn aan, die vertelde de fiets voor f200,- van een Texelaar te hebben gekocht. De politie heeft de fiets in beslag ge nomen. De Hoornder heeft de naam van de heler tegenover de politie nog niet genoemd. Een Duitse toerist uit Willemsdorf is vrijdagmorgen samen met zijn zoont je na een valpartij met de fiets ter observatie in het Gemini-ziekenhuis opgenomen. De man fietste met zijn zoontje - in een zitje voorop de fiets - in de buurt van paal 17, toen het kind onverwachts met de voetjes tussen de spaken kwam. Het wiel blokkeerde, waardoor de Duitse toerist uit het zadel werd ge worpen. De man belandde met zijn hoofd zo ongelukkig op het wegdek, dat hij enkele minuten bewusteloos bleef liggen. Een passerende Duitse artsverleende eerste hulp. Het Duitse jongetje liep letsel aan de voeten op. Dinsdag 28 augustus In Cinema Texel draait „Look, who's talking", aanvang 20.00 Woensdag 29 augustus Om 14.00 uur begint bij voldoen de belangstelling bij De Schuilhut in De Koog een kerkentocht via de Noordroute onder leiding van de heer Groenhof. „Excelsior" geeft in de An kerstraat in Oosterend een open luchtconcert van drie kwartier, aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Look, who's talking". Donderdag 30 augustus Vandaag is de derde dag van de zwemvierdaagse, met paalhan- gen, kleine kermis en kanode monstratie. Gezwommen kan worden tussen 10.00 en 12.00 uur en 17.30 en 19.30 uur. Als er genoeg animo is begint om 14.00 uur bij De Schuilhut in de Dorpsstraat in De Koog een kerkentocht onder leiding van 41 Knipscheer via de zuidelijke rou-1 te. Wie niet over een auto be schikt kan meestal meerijden met een ander. Organist Herman van Vliet en |'e hoornblazer Bastiaan van Vliet In geven in de Hervormde kerk van I Oosterend een uitvoering, aan vang 20.15 uur. Entree f5,-; kin- deren en houders van een pas 65 f2,50. Om 20.15 uur begint in dorpshuj d'Ouwe ULO een openbare bestuursvergadering van de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Look, who's talking". Hoogwater Oudeschild Za. 25 Zo. 26 Ma. 27 Di. 28 Wo. 29 Do. 30 Vr. 31 Za. 1 0.00 en 12.ll 0.04 en 12!r!' 0.07 en 125 0.1 7 en 12.! 0.57 en 13.; 2.07 en 14.5 3.40 en 164 5.15 en 17.5 Aan het strand is het een uur eerder hoc water. Laagwater valt gemiddeld 6 15u na hoogwater. De zon komt 26 augun op om 6.41 uur en gaat onder om 20 uur. 28 augustus eerste kwartier, augustus doodtij. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag 9 september de twee de kleine maraton van dit seizoen. Er wordt gestart in twee categorieën: pony enkel-dubbelspan en paarden enkel-dubbelspan. Het inschrijfgeld is ƒ10,- per aanspan ning. Opgeven voor deze weds# vóór zondag 2 september bij Cj Witte, telefoon 19561. In het najaar wordt weer een cu „koetsiersbewijs" gegeven mm Akenburg. De opleiding omval 1 sen. De eerste is in oktober. Of en het tijdstip waarop wordt in leg met de deelnemers bepaald cent is wederom Hans Wibier. Opgeven kan bij M. Huitema, tet foon 18300. De clubkampioenen van ZPC TX'71. Op de foto ontbreekt Emile Keyser. De graanoogst is grotendeels onder zeer goede weersomstandigheden verlopen. Slechts een kleine opper vlakte erwten en graan wacht nog op de oogst, die erg vroeg is; zeker 14 dagen eerder dan normaal. Niet iedere graan- en erwtenteler kon wachten totdat de korrel voldoende droog was. maar toch zullen de droogkosten in 1990 minimaal zijn. De grootste hoeveelheid graan en erwten zijn binnengekomen met 16 procent vocht of minder. De graan- en erwtenopbrengsten per hectare zijn enorm meegevallen. De verwachtingen waren niet zo hoog vanwege het zonnige en warme weer. Maar ook nu blijkt weer dat een droog jaar meestal meevalt. Bij de wintergerst waren de tegenvallers in opbrengsten wellicht het grootst. Er waren percelen die ongeveer 7000 kg korrel per hectare gaven, maar ook de helft kwam voor. Oorzaak van het verschil is toch het gerstverge- lingsvirus. Over het algemeen was de korrelopbrengst van meerdere perce len 9000 kg korrel per ha. en in en kele gevallen zelfs 10.000 kg of meer. Texel heeft in vergelijking met andere delen van Nederland, zeker geen ongunstig resultaat behaald. Eveneens goed in opbrengst was de zomergerst. Van een perceel met een oppervlakte van 6.40 ha. werd meer dan 8000 kg gerstekorrel geoogst. Een zeer gunstige bijkomstigheid bij zomergerst was de gschiktheid voor de bierbrouwerijen, want het eiwitge halte was nog geen 11 procent en 90 procent van de korrels had een doorsnede groter dan 2,5 mm. Dit re sultaat is bereikt door de zomergerst begin maart te zaaien en slechts 100 kg zaaizaad per ha. te gebruiken, nu zijn er meerdere partijen zomergerst gechikt voor de bierbrouwerijen, maar de grootte van de korrels laat veelal nog te wensen over doordat een klei ner percentage een gerstekorrel heeft van 2,5 mm. Het uitvalpercentage kan dan soms terugvallen naar 50%. En als er dan 10 cent per kg verschil is tussen voer- en brouwgerst dan is het te begrijpen dat er alles aan ge daan dient te worden om brouw- waardige gerst te produveren. Uitgangspunten zijn daarbij: tijdig zaaien en met meer dan 100 kg zaai zaad per ha. te gebruiken. Het veld moet niet vol gezaaid worden maar „vol" groeien. De vroeg gezaaide zomertarweperce- len hadden goede korrelopbrengsten. Opbrengsten werden geoogst van meer dan 7600 kg. per ha. Maar ook 4500 kg per ha. kwam voor. Hoewel de opbrengsten aan kilogrammen kor rel per ha. voor Texel in 1990 zeer goed zijn te noemen is het erg slecht gesteld met de prijzen. Behalve dan voor brouwgerst zal de graanprijs ver beneden de 40 cent per kg uitko men. Hieruit is dan de conclusie te trekken dat alleen met goede kilo grammen opbrengsten per ha. een re- delijjk saldo is te bereiken. Helaas is niet van ieder graanperceel een op brengst gehaald waarvan het saldo hoger uit zal vallen dan wanneer de grond voor de braaklegging was aan geboden. De hoogste opbrengst die van de groene erwten per ha. is ge oogst lag op 8600 kg. per ha. Meer dere percelen kwamen zo rond de 6000 kg. Duidelijk blijkt dat erwten zich onder droge omstandigheden zeer goed kunnen ontwikkelen en tot goede opbrengsten kunnen komen. Pootaardappelen De oogst van pootaardappelen is on der zeer droge grondomstandigheden begonnen. Beschadiging van de knol len door kluiten is denkbaar. Maar de oogst werd op meerdere percelen noodzakelijk vanwege het optreden van de zo gevreesde schimmelziekte Rizhoctonia. Deze schimmel zet zwarte spikkels op de aardappelknol len af en geeft dan bij de keuring na het sorteren de nodige problemen. Gelukkig kwam er enig regenwater waardoor het rooien van de aardap pelen gemakkelijker zal gaan en min der beschadigingen zal gaan geven. De kluiten kunnen dan uiteenvallen. Beschadiging kan zoveel mogelijk worden voorkomen door zo lang mo gelijk grond op de banden van de rooimachine te houden. Hiervoor is een nauwe spijlafstand van de kettin gen nodig en zal er met weinig toe ren op de rooikettigen gerooid dienen te worden. Op de niet diep gelegen percelen hebben de suikerbieten ern stig gelegen van de droogte. Vrij veel blad is verdord en zal afvallen. Voor de produktie van biet en suiker zal er eerst nieuw blad gevormd moeten worden na de regen. Maar wanneer het herstweer gunstig is kan een deel van de groeiachterstand worden inge haald. In 1989 bleek dat nog weer eens duidelijk. Het rooien zal op der gelijke percelen, mits de ontwatering goed is, zo lang moeten worden uit gesteld. Zowel in percelen voederbie ten als percelen suikerbieten staan nog schieters. Deze zullen bij het niet verwijderen ongetwijfeld kiemkrachtig bietenzaad gaan geven. Dit zaad kan in gewassen, en dan vooral in bieten, de nodige problemen gaan geven als het normaal op het veld achterblijft. Enkele uren arbeid nu kan voorkomen dat er later dagen gewerkt moet wor den om de opslagbieten te ver nietigen. Grasland Van groei van het gras was geen sprake meer. Praktisch alle grasland percelen zijn behoorlijk verdord. Maar na de eerste regen komen er toch weer groene sprieten voor. Het jaar 1976 was ook droog en toch was de situatie zeker niet beter. Met door zaaien en voor zover mogelijk weiden viel de schade later mee. Het door zaaien kan plaatsvinden met een mengsel van Engels raaigras, des noods gemengd met witte klaver. Want klaver doet het onder droge omstandigheden toch altijd nog goed en bindt tevens het stikstof vanuit de lucht. Vooral afweiden is van belang voor de uitspoeling van de nog aan wezige grasspruiten. Op praktisch al le rundveehouderijbedrijven is overgeschakeld op een volledig win- terrantsoen voor de melkkoeien. Dit betekent dat er een aanslag wordt gepleegd op de wintervoorraad ruw- voer. Nu hadden de meeste veehou ders nog wel enig extra voorraad en zal deze vroegtijdige aanspraak geen grote gevolgen hebben voor de win terperiode. Op bedrijven waar het ruwvoer krap wordt voor een norma le winter is aankoop van voerstro, nu vrij laag in prijs, te overwegen. Want uit onderzoek is bekend dan jongvee en droge koeien heel best gevoerd kunnen worden met alleen stro, aan gevuld met 2 kg krachtvoer per dag. Hoewel maïs vrij goed tegen de droogte kan, laat dit gewas toch op meerdere percelen droogteverschijn selen zien. Dit is te herkennen aan het verdorde blad. In een dergelijk gewas zal weinig tot geen kolfvor- ming plaatsvinden. Met als gevolg la gere kilogrammanopbrengsten. Wel kan het gewas, ondanks dat er geen kolf met korrels is gevormd, toch een redelijke voedingswaarde behalen. Dit gezien de ervaringen uit 1976. Draineren Meerdere percelen bouwland zijn na de oogst van het hoofdgewas vrij. Ideale omstandigheden zijn er om in de droge grond te gaan draineren, te diepspitten of te gaan egaliseren, werkzaamheden die onder droge grondomstandigheden dienen plaats te vinden. En voor de genoemde werkzaamheden komen nog meerde re percelen in aanmerking. Uitstellen heeft geen enkele zin. Eveneens zijn de grondomstandigheden op het mo ment zeer goed om aandacht aan de kalkbemesting te besteden. Dat de kalktoestand van alle gronden op Texel nog niet in orde is blijkt jaarlijks weer uit de groei en later de op brengsten van de gewassen. Alleen met een juiste zuurgraad van de grond mag een goede opbrengst worden verwacht van vooral kalkmin- nende gewassen. Dit zijn erwten, suiker- en voederbieten maar ook gerst. Vrijdag, zaterdag en zondag tij» ZPC TX'71 onderlinge wedstrji gehouden. Na een hele nieuwe konden na drie dagen gelijk de kampioenen bekend worden ge Er werd gestreden in zes verse' et de leeftijdsgroepen. Onder eer lend zonnetje werden diverse tl records verbeterd en zwom iei zo hard mogelijk om in de prijs vallen. De clubkampioenen zijn: Jessica Eelman (meisjes onder 8 jaar: bastiaan Ran (jongens onder 8 jaar); J Witte (meisjes onder 10 jaar); CoenZa gens onder 10 jaar); Nicolien Ran (cö der 12 jaar); Merlijn Adema (jongens® jaar); Marieke Hut (meisjes onder 1<ij Her Emile Keijser (jongens onder 14 jaartj den Brok (meisjes onder 16 jaar); Saw Schouwstra (jongens onder 16 jaar);'" van Lubek (meisjes 16 jaar en ouder' Eelman (jongens 16 jaar en ouder) ken Twee jeugdige inwoners van Ik Cocksdorp zijn woensdagmidik mishandeld door een groep D" jongeren. De Cocksdorpers W van de fiets afgetrokken, waa" oudste jongen een kopstoot k" toegediend. De andere jonge" door de groep geslagen. "lei Jen De Duitse groep bestond uit personen, die vakantie hielde"' ion „Modestia" aan de Postweg" les leiding van de groep is eer kf 'oei getroffen om de schade te vrt 11(X den. De politie heeft geen pk" verbaal opgemaakt.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2