Groen ^uwrLrJexel in het harL, rote fraudezaak opgelost iet hulp Texelse politie P Te snelle taxi's massaal op de bon l O K Dl m istorisch iiegtuig lEirr T0PDIEREN OP GR0ENEPLAATS Wasgoed droogt niet meer veilig Para gewond op crossterrein Lijk in zee gevonden Diefstal uit tenten Goedkope douche eRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.511 DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 i^rtenties, abonnementen, etc. De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, i 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 j parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741 Aïrktlid deze week tot en met dinsdag a.s. ^Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01 742; N M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los ƒ1,10 ,li werden op de Texelse boot drie Peruanen aangehouden 27, 30 en 31 jaar. Met veertig gestolen travellercheques zij bij banken op Texel enige tienduizenden guldens op- iomen. Onderzoek door een team van Texelse een Alkmaarse mensen heeft uitgewezen dat zij ook elders in het land jen geopereerd. Tevens is een vierde dader opgespoord en jehouden. In totaal is meer dan ƒ100.000,- buitgemaakt, dit geld is niets teruggevonden. Iomvangrijke fraudezaak kwam het rollen door oplettendheid een Texelse bankbediende. Die roteerde een (vervalst) paspoort late grondig, dat één van de Pe- nbang werd en de benen nam, ihterlating van dat paspoort. werd gewaarschuwd en kootscheeps onderzoek volgde. eaanhouding van het drietal in jon het echte „uitzoekwerk", leid een team gevormd door drie e politiemensen (Aad Blom, Lou TC fogmiddag streek op het ntgveld Texel een Spitfire ter, het jachtvliegtuig dat be- md is geworden door de _3gom Engeland. Het toestel Bygendom van de heren Mark flay Hanna uit Engeland en orf tot hun collectie van delf historische vliegtuigen armee zij optreden voor is en vliegteesten. Mark ia was ermee opweg naar n vlieg show in Zweden en idde op Texel om te tanken, armee gevolg gevend aan n verzoek van de vliegvelddi- die met lede ogen aan- Hanna dergelijke inlandingen tot dusver Is op Eelde maakte. De Hire bleef op Texel langer de bedoeling was, omdat 'vliegen met kon in verband slecht weer. Pas zondag 'td de reis voortgezet, maar toestel maakte kort daarop itsomkeerd en ging terug Engeland omdat het •dse vliegfeest in verband slecht weer was afgelast, was voor het eerst sinds ir dan dertig jaar dat op I een Spitfire was te zien. <fe vijftiger jaren was een tal van deze toestellen op gestationeerd, waar ze Schreiner werden gebruikt het slepen van doelen schietoefeningen. De Spit- van Hanna was kort na de in gebruik bij de Neder- fdse strijdkrachten; het ope- onder meer in Indonesië. Arend Nijkamp Nijhuis en Adriaan Verkaart) en twee opper-wachtmeesters van de tacti sche recherche uit Alkmaar (Martin Blokhuijsen en Frans Gerritsen), het „Texel-travel-team" genaamd. De Peruanen bleken rond 15 juni voor het eerst op Texel hun slag te heb ben geslagen. Ze wisselden traveller cheques in bij banken en legitimeerden zich daarbij met paspoorten die het personeel niet zo vaak onder ogen krijgt, zoals uit Ja pan, China en Griekenland. De hand tekening was aangepast en er was een foto van de persoon die de che ques inwisselde aangebracht. De cheques en paspoorten zijn voorna melijk in Amsterdam gestolen van toeristen. Het inwisselen gebeurde tijdens pe rioden van grote drukte, zoals de Ronde om Texel of marktdagen. De Peruanen verbleven nooit lang op het eiland: ze kwamen meestal met de boot van half elf en vertrokken weer met de boot van één uur. Ze hadden de beschikking over een zeer oude Ford Taunus, die ze in Amsterdam hadden gekocht en op naam hadden gesteld met een vervalst paspoort. Argwaan Op 15 juni ging het mis op Texel. Een bankemployé kreeg argwaan toen een handtekening wat bedachtzaam werd gezet. Het paspoort werd aan zo'n grondige inspectie onderworpen, dat de Peruaan die de „wisseltruc" wilde toepassen het hazenpad koos. De politie werd onmiddellijk van dit voorval in kennis gesteld en startte een onderzoek bij alle Texelse ban ken. Na een oproep in de krant om eventuele getuigen te vinden kon een signalement van de daders worden opgesteld. Het bleek om vier mannen te gaan. Twee getuigen spreken zelfs van een vijfde dader, maar er kon geen duidelijk signalement worden gegeven. Na de laatste mislukte poging nam men aan dat de oplichters Texel wel voor gezien zouden houden. In juli kreeg de politie echter een telefoont je van een oplettende Texelaar dat ze weer op het eiland waren! Er werd snel tot actie overgegaan en op de boot werden drie Peruanen aange houden. Ze boden geen verzet. In hun auto werden 117 gestolen che ques aangetroffen met een totale waarde van zo'n ƒ20.000,-. Een con frontatie met getuigen leerde dat het de juiste daders betrof. Lees verder pagina 2 Juryleden wikken en wegen bij het selecteren van de tien bes te ramlammeren, die gisteren op de Groeneplaats werden moesten worden aangewezen aan het slot van de Texelse schapenfokdag Spoedig zou blijken dat zes van de tien to- plammeren waren ingezonden door Kees Kikkert uit De Wes ten, de man die gisteren nog meer foksuccesen boekte. Lees er meer over elders in dit nummer. Het afgelopen weekend is de politie op ongekende schaal opgetreden te gen te snel rijdende automobilisten in de Boodtlaan in De Koog en op de Pontweg bij Den Burg. Het waren bijna allemaal taxichauffeurs die bij de ongemerkte radarcontrole tegen de lamp liepen. In de nacht van vrij dag op zaterdag werden 37 overtre dingen geconstateerd (op één na allemaal bij taxi's) en de volgende nacht kwamen er nog negen bij (waaronder zeven bij taxi's). De poli tie ontkent met stelligheid dat de ac tie alleen tegen taxibedrijven was gericht. „Het was een algemene snelheidscontrole, waarbij tegen iedereen is opgetreden die veel har der reed dan de toegestane snelheid. Dat het bijna allemaal taxi's waren kunnen wij niet helpen". De politie verrichtte de controle van uit een gewone auto, die op beide avonden standplaats innam op zowel het Pontweggedeelte bij Den Burg waar niet harden dan 70 km mag worden gereden als op de Boodtlaan waar een maximum van 50 km geldt. Op de Pontweg werd iedereen „ge pakt" die honderd of harder reed en op de Boodtlaan ging ieder die 70 of harder reed op de bon. Op de Boodtlaan reden de gesigna leerde overtreders gemiddeld 88 km; de snelste reed 113. Op de Pontweg bij Den Burg was de gemiddelde snelheid 110, met uitschieters tot 124 km. Er waren chauffeurs bij die dezelfde avond meerdere keren wer den betrapt, tot zes keer toe. Als zij volgens de regels worden gestraft betekent dat boetes van vele honder den, in enkele gevallen zelfs duizen den guldens alsmede ontzegging van de rijbevoegdheid voor enige maan den. Of zij ook werkelijk zo hard wor den aangepakt, zal de officier van justitie moeten bepalen. Daarmee wordt een dezer dagen overlegd. De politie zelf schrok nogal van het "Xn.'V- .v v-v.2S&. grote aantal overtreders dat de eerste nacht werd gesignaleerd. „Onze be doeling is niet zoveel mogelijk bon nen uit de delen, maar om te bereiken dat de taxichauffeurs en an dere automobilisten minder snel rij den. Daarom hebben wij zaterdag de drie betrokken taxibedrijven verteld wat we geconstateerd hadden en hen aangeraden het wat rustiger aan te doen omdat er meer controles zouden volgen. Dat heeft geholpen, want de tweede avond controleerden we op precies dezelfde manier en toen waren er maar zeven overtredin gen", aldus wachtmeester Tiemen Jilderda, die er geen twijfel over laat bestaan dat de politie de komende maanden zal blijven letten op snel heidsovertredingen. Tja..„ De taxibedrijven zijn niet blij met de voor hen kostbaar uitgevallen actie van de politie, maar twijfelen niet aan de rechtmatigheid ervan. Henk Groot- jen, van het gelijknamige taxibedrijf dat het afgelopen weekend door de actie het zwaarst is „getroffen", zegt: „Tja, 't is eigen schuld. Maar toch zit het ons niet helemaal lekker. Waarom houden ze zo'n controle op een van de allerdrukste weekenden van het jaar? Juist dan zouden ze iets soepe ler moeten zijn. Dezelfde politie ziet graag dat de taxi's de mensen zo snel mogelijk van de café's naar huis brengen, om rotzooi op straat te voorkomen. Omdat alle café's tegelijk Is in nachtelijk De Koog een dief be zig met een bijzondere voorliefde voor damesondergoed? De politie begint zich dat af te vragen nadat in de loop van de vorige week maar liefst zes Kogers kwamen melden dat bij hen wasgoed van de lijn was gestolen. In bijna alle gevallen ging het om da mesondergoed dat uit diverse achter tuintjes in en bij het centrum van de badplaats verdween. Een parachutist uit Waddmxveen kwam zaterdagmiddag vrij ver van de beoogde landingsplaats aan de grond: op het aan het vliegveld gren zende crossterrein van de MAB-club. Hij viel daar op een der zandwallen en blesseerde een schouder zodanig dat hij per ambulance naar het zie kenhuis moest worden gebracht. sluiten is er op een bepaald moment een enorme vraag naar vervoer. Wij doen ons best om daarin te voorzien en dan is het haast onvermijdelijk dat er wel eens hard wordt gereden Dat gaat niet ten koste van de veiligheid; naar verhouding zijn maar weinig taxi's bij ongelukken betrokken". Wei nig waardering heeft Grootjen voor de „stiekeme" manier waarop de controle werd uitgevoerd. „In de drukste nacht van het jaar, zóveel be keuringen schrijven. Dat vind ik grote klasse Ja, dat bedoel ik natuurlijk cynisch". Niet staken Enkele chauffeurs waren zaterdag zo verbolgen, dat ze wilden staken. De volgende avond zou geen enkele taxi meer rijden, zodat alle cafébezoekers op straat zouden blijven staan. Dat zou groot tumult veroorzaken, dus voor de politie handenvol werk. De andere chauffeurs en hun werkgevers waren echter zo wijs daar niet op in te gaan. Grootjen: „Wij zijn ook bena derd, maar ik vind dat we gewoon ons werk moeten blijven doen, an ders komt de hele bedrijfstak in dis- crediet". Taxi Toon Smidt, dat slechts drie be keuringen opliep, peinst ook niet over staken. Paul Smidt: „Op die manier de politie pakken lijkt me heel stom. Dat optreden tegen te hard rijden was terecht, al vind ik de manier en het tijdstip ook niet zo gelukkig. Maar ze hebben natuurlijk gelijk". De meest positieve reactie geeft Mar tin van de Wetering van Taxi 12000, die enige tijd geleden in zijn wagens toerenbegrenzers inbouwde waardoor te hard rijden minder makkelijk wordt. Toch vielen het afgelopen weekend ook bij hem vier bekeurin gen. Hij treurt daar niet over. „Er wórdt immers te hard gereden. Ik waarschuw mijn chauffeurs regelma tig. Het is eigenlijk wel goed dat dit gebeurd is". Texelse vissers hebben zeven mijl ten westen van Texel een lijk in zee aangetroffen. De ontdekking, die dinsdagmiddag rond 14.00 uur jtlaatshad. werd met behulp van de Bree 14 onmiddellijk gemeld aan het Kustwachtcentrum in IJmuiden. De reddingsboot Prins Hendrik uit Den Helder heeft het stoffelijk overschot geborgen. De identiteit van de man is inmiddels achterhaald. Het betreft een inwoner van Wijk aan Zee; die enkele dagen eerder in overspannen toestand zijn huis had verlaten. Tropical Sea Festival groeit nog steeds Veel deelnemers voor zwemvierdaagse w Jury krijgt het steeds moeilijker op schapenfokdag Weinig animo voor Texels catamarankampioenschap Ijsvogel weer snel op de wieken Eind vorige week en in het weekend zijn uit meerdere tenten op ,,Ko- gerstrand" spullen gestolen met een gezamenlijke waarde van duizenden guldens. In één geval waren de dieven blijk baar met tevreden met hun buit. Twee tassen met kleding die uit een tent waren weggehaald, werden de volgende dag in het bos bij de cam ping teruggevonden Bij een andere diefstal was dat ook het geval, maar een map met rijbewijs en andere waardevolle documenten bleef spoorloos. Een 31-jarige Amsterdammer merkte dat uit zijn tent een zwart etui met verzekeringspapieren, rijbewijs, treina bonnement etc. was verdwenen. Een andere kampeerder had ook on gewenst bezoek gehad, maar hier had de dader alleen een hengelsteun vernield. Een vrouw uit Kortenhoef raakte in de nacht van zaterdag op zondag door diefstal een camera en een tl- lampje kwijt. Zaterdagmiddag werd ingebroken in een tent van iemand uit Oberhausen, waarbij onder meer twee portemon nees, een horloge en een camera werden ontvreemd, totale waarde f2700,-. Een vrouw uit Zeist moest constate ren dat van zaterdag op zondag een bankpasje en cheques uit haar tent waren gestolen en dat de tent zelf zeer ernstig was beschadigd. Een 27-jarige Utrechtenaar en zijn even oude vriendin hebben zondag morgen rond half acht de deur van een hotel in De Koog geforceerd. De eigenaar betrapte het tweetal en waarschuwde de politie Ze verklaar den goedkoop te willen douchen, na een nacht in de auto te hebben door gebracht. De schade bedroeg f 125,- en werd ter plekke geregeld.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1