SÜÉi Niels Kossen het snelst in Texel-Vlieland race Texel 1 lijdt gevoelige nederlaag tegen Spirit Texelse viertalcombinatie derde op Nederlands kampioenschap Beers en Bakker winnaars over kleine marathonwedstrijden - - - - - ■-'®a&tr$.-&£ -fer Veel publiek voor aanspanningen Voetbaluitslagen Texelse mini-shetlander kampioen Noordholland Oud Leerlingen gaan dagje naar WK ploegen Duivensport Eilandcompetitie basketball m Clubkampioenschi Deuce oe PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER, SD f-'-r: De nieuwste Texelse marathonwagen van de combinatie Frans Bakker met bokrechter Henk Heetveld IfotoOlivier Schilling). Zondag werd de aangekondigde klei ne marathon verreden door 17 com binaties, allen afkomstig van Texel. Zowel start als finish waren bij ma nege Akenburg, Om de zes minuten vertrok een combinatie. Het traject was verdeeld in vijf stuk ken. Het eerste gedeelte wordt in draf gereden en daar heeft de groom (de hulp achterop de wagen) een streeftijd voor staan. Als men onder die streeftijd komt, raakt men elders op het traject in tijdnood. De groom bepaalt dus eigenlijk de snelheid van de combinatie. Als extra controle op fouten en tijd is er ook nog de bokrechter. Dit is een official van de organisatie die van alle regels op de hoogte is. Hiervoor heeft men een speciale cursus gevolgd. Per gedeelte wordt gefinisht. De groom en bokrechter klokken ieder de tijd en noteren deze. Hierna volgt het tweede onderdeel, het stapge- deelte. Er moet één kilometer stap voets worden afgelegd binnen de tijdslimiet van tien minuten. Als men meer dan tien minuten nodig heeft kost dat strafpunten. Het derde gedeelte is weer een draf traject, gevolgd door een stuk stap- werk. Aan het einde van het vierde gedeelte is een verplichte rust van zeventien minuten ingelast. In deze rustpauze is tijd voor koffie en voor de spelopdracht, die door de groom en de bokrechter moeten worden vol bracht. Metworst De spelopdracht voor deze keer was het snijden van twee stukken met worst: een stuk van twee ons en een stuk van drie ons. De resultaten wer den gewogen en genoteerd. Na de rustpauze was het vijfde en Zaterdag 8 september: KNVB afdeling Noord-Holland: laatste gedeelte van het traject aan de beurt. Het zogenaamde E- gedeelte, met de hindernissen waar de combinaties toch wat zenuwach tig voor waren. In de hindernissen moet de samen werking tussen koetsier, groom en aanspanning perfect zijn. De groom bepaald weer de route door de hin dernis, en geeft de instructies aan de koetsier. Tijdens het nemen van de hindernissen mogen koetsier en groom het rijtuig niet verlaten; over treding wordt bestraft met minpun ten. Om de hindernis heen is een cirkel aangegeven met zaagsel. Hier mag men tijdens het nemen van de hindernis niet buiten komen. Dat geldt zowel voor de paarden als het rijtuig, want ook dat levert straf pun ten op. Vlaggetjes Men komt een hindernis altijd binnen op het aangegeven startpunt. In een hindernis zijn, door middel van ge kleurde vlaggetjes, enige poortjes ge vormd. Hierop staan letters en volgens het alfabet moeten de opeenvolgende doorgangen worden genomen, waarbij rode palen rechts moeten worden gehouden en de wit te links. Men mag een poortje dat men al eens heeft gehad zo vaak de rijder wil van alle kanten binnenrijden om naar het volgende poortje te ko men. Zo'n hindernis moet natuurlijk zo snel mogelijk worden gereden om zo min mogelijk strafpunten op te lopen. De eerste hindernis bestond zaterdag uit doorgangen tussen in een bepaal de volgorde uitgezette groene linten. De tweede, bij Sarasani uitgezette hindernis, bestond uit een combinatie van hekken. De iets verderop gelegen derde hindernis bestond uit een sho vel, een bouwkeet en PTT-tentjes. De voorlaatste hindernis was uit stroba len opgebouwd naast Texla. Daarvan daan moest het laatste stuk naar Akenburg worden afgelegd. Daar wachtte de rijders nog de kegelt- jesproef. Dit is een spannend onder deel. Het aantikken van een kegeltje is genoeg om het balletje dat erop ligt eraf te laten rollen. En dat kost strafpunten. Prijsuitreiking Ter afsluiting van de geslaagde dag werd s'avonds om half negen de prij suitreiking gehouden in manege Akenburg. Willem Goënga, de voor zitter van Commissie Samengestelde Menwedstrijden, bedankte iedereen voor zijn of haar medewerking. Einduitslagen Enkelspan pony's: 1 Hans Jim- mink 60 8 strafpnt. 2, Leen Bouthoorn 61.4 strafpnt. 3. Willem Reuvers 62.6 strafpnt. Dubbelspan pony's: 1. André Bakker 64.0 strafpnt 2. Jan Keyser 74.2 strafpnt. 3 Wil Siebeling 78 2 strafpnt. Paarden enkelspan: 1. Piet Beers 56.0 strafpnt 2. Sjef Beers 68 4 strafpnt. 3. Kees Timmer 98.0 strafpnt Paarden dubbelspan: 1. Piet Daalder 71.2 strafpnt. 2. Frans Bakker 90 2 strafpnt. 3. Willem Goënga 108.0 strafpnt Uitslag Mini- Marathon mei en sept 1990: Paarden: Piet Beers. Pony's André Bakker. Junioren: Texel B2-ZAP B2 ZAP C2-Texel C2 Tex. Boys C1-WGW C2 Zeemacht C1-Texel C1 Pupillen: Tex. Boys Dl-Texel D1 Oosterend D1-De Koog D1 Tex. Boys D2-Texel D2 Tex. Boys E1-SVC E1 Texel E1-ZDH E1 Tex. Boys E2-Oosterend E1 Texel E2-De Koog E1 Tex. Boys F1-SVC F1 Tex. Boys F2-SVC F2 Texel F1-ZDH F1 Texel F2-De Koog F1 Zondag 9 september: KNVB Splrlt-Texel De mini-shetlandpony Willeke van het Anker werd op de premiekeuring van Noordholland in Midden Beemster kampioen van de rubriek oudere mini merries. Haar dochter Czarinska van Tyeslemore werd beste tweejarige mi ni. Tweede in de rubriek oudere mi ni's werd Witling van de Kraal. De mini-shetlanders zijn allen eigendom van FT. Voskuil uit De Koog. ZAP n.o. 1-2 13-0 1-1 20-0 5-0 1-2 4-2 3-7 0-4 afgelast 0-2 1-6 2-3 afgelast 4-1 KNVB Afdeling Noordholland: ZDH-Apollo 2 1 Texel 2-Meervogels 2 5 0 Tex. Boys 2-Petten 2 1 0 AGSV 2-Texel 4 Texel n.o. SRC 4-Tex. Boys 3 8 1 Dames: KGB-Tex. Boys-HOSV 3-1 Junioren: RKEDO ATTexel A1 1-7 Recreatie: Texel-De Cocksdorp 2-1 Afgelopen zondag vond de surf- wedstrijd van Texel naar Vlieland ein delijk doorgang. Nadat de race tweemaal eerder wegens weersom standigheden was afgeblazen, werd het geduld beloond met een uitste kende noord-westen wind, die win naar Niels Kossen in een tijd van een goed half uur naar Vlieland blies. In totaal verschenen 15 deelnemers (waarvan één dame) aan de start bij paal 33. De surfers vertrokken om 10.30 uur. Met een gangetje van on geveer 40 kilometer per uur werd de tocht naar Vlieland ingezet. Omdat het naburige eiland met deze snel heid erg gauw werd bereikt, hadden de surfers alle gelegenheid om op hun gemak even rond te kijken. Tradi tiegetrouw konden dorstige kelen worden gelest bij Watersportschool Vlieree. Anderhalf uur later ging de tocht weer huiswaarts. De terugtocht ging minstens zo voorspoedig als de heen reis. De drie volgboten hadden het gemakkelijk. Zij hoefden geen enkele maal actie te ondernemen. Na de prijsuitreiking werden nog en kele door „Stephan van der Berg Windsurfing" beschikbaar gestelde artikelen uitgereikt en kon winnaar Niels Kossen de Mantje Sport wissel beker in ontvangst nemen. Natuurlijk ontbrak ook de jaarlijkse taart van Het Gouden Boltje niet. De wedstrijd, georganiseerd door Kustzeilvereniging Westerslag en Windsurfclub Texel, telde mee voor het Texels kampioenschap en voor het clubkampioenschap van de wind- surfclub. De naam van de Texelse kampioen wordt tijdens de najaarsvergadering van de windsurfclub bekend gemaakt. Uitslagen: 1. Niels Kossen, 2. Menno Loning; 3 Eddy Bakker; 4. Jacob Roeper; 5. André van den Berg, 6. Peter Wiersema; 7. Jeroen de Geus, 8 Mark van Rijsselberghe; 9. Jan van der Vis, 10. Peter Jan Kuip; 11. Menno Goënga; 12. Daniël van der Vis; 13. René Jager; 14. Hans van der Berg en 15. Tineke Zuidema (enige damel. Texel 1 staat na zondag weer met beide benen op de grond. Na de goede resultaten in de voorbereiding en twee uitstekende bekerwedstrij den. moest de ploeg een gevoelige 4-1 nederlaag incasseren van een op alle fronten beter spelend Spirit. De week extra rust die Texel 1 vorige week kreeg omdat men niet op het eigen veld mocht spelen, heeft mo gelijk ook geen goede uitwerking op het geheel gehad. Trainer Aad Vaars en de toch weer vele meegereisde supporters moeten verbaasd zijn ge weest over het spel dat Texel liet zien. Bijna geen enkel duel werd ge wonnen. De spelers liepen steeds achter de feiten aan. Texel 1 startte zonder Van Exel en Tjepkema, die beiden nog steeds zijn geblesseerd. Reeds na tien minuten keek men tegen een achterstand aan. De geheel vrijstaande, 2.06 meter lange spits Richard Heilig, kreeg alle gelegenheid om van dichtbij Texelse keeper Bart Heerschap te passeren. Vanaf dat moment was het in feite gebeurd. Texel 1 kon geen vuist ma ken tegen Spirit, dat steeds gevaarlijk bleef. In de twintigste minuut kon de zeer sterke middenvelder Alfred Duin (nummer 7) van buiten het straf schopgebied aanleggen. Zijn harde, maar zeker niet onhoudbare schot verdween in de rechter benenden hoek. Texel kon daar niet veel tegen over stellen en mocht zelfs blij zijn dat Spirit tot aan de rust een aantal kansen onbenut liet. Texel ging de rust in met een 2-0 achterstand maar voor het zelfde geld was dit,3-0 of 4-0 geweest. Onoplettenheid Wie gedacht had dat Texel 1 na de rust wel even zijn tanden zou laten zien, kwam bedrogen uit. Na onge veer één minuut was het middenvel der Alfred Duin die zonder gehinderd te worden spits Richard Heilig in stel ling kon brengen. Deze maakte dank baar gebruik van de kans en zette Spirit op een 3-0 voorsprong. Texel 1 kje probeerde het wel, maar was machte om iels tegen dit prima» lend Spirit te ondernemen. Mei middenvelder Alfred Duin kreeg vrijheid om uit te groeien tot de te speler van het veld. Ralph Kc* zette Texel 1 een kwartier voor ij nog op 3-1, maar kort hierna kon Marco de Boer de bal simpel m lege doel schuiven na een prima tie van Richard Heilig, die Bart K schap op de achterlijn had uitgespeeld: 4-1. Bij Texel weiden minuten voor tijd Ralph Koning Klaas Dirk Koorn vervangen doa Cees van Heerwaarden en Riem, Pol. In de korte resterende tijd ko na den deze spelers de wedstrijd andere wending meer geven. Ma mocht zelfs blij zijn dat de score hoger opliep. Bij één van Spirits vallen leek de bal in het lege van Texel te verdwijnen, Simon 8 haalde de bal echter van de doel me De wedstrijd eindigde uiteindelijk*®' een 4-1 nederlaag voor Texel 1. Zondag speelt Texel 1 de eerste thuiswedstrijd van de competitie gen S.V.W. Ook tegen dit team Texel 1 uit moeten kijken. S.V.Wi tot de kampioenskandidaten won gerekend. Trainer Vaars kan deze week sleutelen aan zijn ploeg. M lopen zondag haalden alleen Lei Eelman, John List en in mindere te Simon Brand een voldoende De Vereniging van Oud Leerlingen van de Lagere Landbouwschool or ganiseert zaterdag 22 september een dagtrip naar de wereldkampioen schappen ploegen te Zeewolde. De kosten bedragen f35,- per persoon, inclusief boot, bus en gereduceerd entree-tarief. Het wereldkampioen schap vindt voor de 37ste maal plaats. Tot nu toe is het tweemaal in Nederland gehouden: in 1962 en 1977. Ook mensen die geen lid zijn van de oud leerlingen kunnen mee. In totaal nemen 56 deelnemers (uit 28 verschillende landen) aan de kam pioenschappen deel. Rusland doet dit jaar voor het eerst mee. De deelne mers werken allen met een rond gaande ploeg. Het wereldkampioenschap, dat overi gens vrijdag al begint, wordt omlijst door verschillende activiteiten. Eén daarvan is een demonstratie van oude tractoren, waaraan de Texelaars Maarten Koorn, Kees Koopman en Jan Uitgeest (van de Oude Trekker en Motorenclub) hun medewerking verlenen. Voorts is een vertoning te zien zijn van een zestienspan paarden. Voorafgaand aan het wereldkampi oenschap wordt op donderdagoch tend het Nederlands kampioenschap Afgelopen zaterdag werd het con cours gestart in Doornik (België), waarbij 49 Texelse duiven een af stand moeten afleggen van ongeveer 300 kilometer. Om 10.00 uur werden de duiven bij een stevige noord-westen wind ge lost, waardoor zij een tamelijk zwaar concours vlogen en de snelheid niet hoog was. De eerste duif kwam om 15.07.12 uur binnen bij Meyert de Waard, waarbij de snelheid 978.09 m/min. bedroeg. Uitslag: Meyert de Waard: 1,3,5; Herman Groeneveld: 2,9; Sjoerd Feenstra: 4, 7, 10; Arie Ellen: 6,8. ploegen gehouden. Texelaar Marcel Witte (van boerderij De Nes) neemt voor de tweede keer aan dit kam pioenschap deel. Hij ploegt in de 2-schaarwentelklasse. Witte werd vo rig jaar in zijn klasse kampioen van Noord-Holland. Witte reist woensdag al af, omdat de deelnemers in de ge legenheid worden gesteld eerst even „proef" te ploegen, om zodoende aan de grondsoort te wennen. Texelaar Johan Reuvers, die ook aan de kampioenschappen mocht mee doen, heeft in verband met studiever plichtingen af moeten zeggen. Donderdagmiddag wordt het Euro pees kampioenschap en een trekker- behendigheidswedstrijd gehouden. Belangstellenden die zaterdag het wereldkampioenschap willen bijwo nen, dienen zo spoedig mogelijk con tact op te nemen met K.D. Burgman, tel. 14676 of D. Roeper, tel. 18484. Er wordt zaterdagmorgen verzameld op de boot van 08.05 uur, het is de bedoeling de boot van 17.35 uur weer terug te hebben. Vrijdag 14 september gaat voor de vierde keer de eilandcompetitie bas ketball van start. Wekelijks worden drie wedstrijden afgewerkt in de Bur gemeester De Koninghal. Van de ne gen teams zullen de teams die na een volledige competitie op de bo venste vier plaatsen zijn geëindigd een play-off spelen. De uiteindelijke winnaar mag zich dan Texels kam pioen noemen. Evenals vorig jaar du ren de wedstrijden twee maal veer tien minuten en wordt er in de vakanties niet gespeeld. Voor wie in teresse heeft om het basketball op Texel wat beter te leren kennen bestaat de mogelijkheid om onder lei ding van Roland Visser de eerste twee trainingen gratis mee te volgen. De dames trainen op maandag van half negen tot half tien, de heren op dinsdag van half zeven tot half acht, de junioren (gemengd) van half zes tot half zeven. Programma vrijdag 14 september: 20.30 u. Veenbaas Bouw-Hema Tasiel 21.00 u. Tasiel-S1-Gollards Dikke Mik 21.30 u. Dikke Mik-Sportsh.-Texel Sl-Gol. Onafgesloten. Op de zaandam^ dijk trof de politie vrijdag een gesloten motor aan, die onver» bleek te zijn en geen geldig deel had. De motor stond op naam een inwoner uit Den Helder. Brand. In de Parkstraat ging in nacht van zaterdag op zondag e container met papier en karton hens. Het vermoeden bestaat de! ze is aangestoken. De brandwee maakte korte metten met het vu Geslaagd. Aan de Landbouw siteit in Wageningen slaagde OR 111 Duin voor de Studierichting Mill giëne, met als specialisatie Wat! aud vering. Elzenhof. De raad zal worden gesteld „Elzenhof" aan de Pijper aan te kopen voor 4,25 ton. Hel complex moet als vervangende te dienen voor een aardbeienkw uit de Mars, wiens huidige bedrij Brs, dig is voor uitbreiding van het Marsplan. 161 »in In Jpc stol 100 w dat ki Dit weekeinde werden de drie ff gespeeld van de clubkampioen!! pen van Deuce waarvan de voon den de afgelojoen drie weken zijn gespeeld. Uitslagen: Meisjes enkel: 1. Marike Westerlaken, 2 Beyert. Dubbel: 1. Marike Westerlaken e Jvel :cht' tot Beyert; 2. Patricia de Klein en Nienkefti Jongens enkel: 1 Peter Moerbeek; 2. Afj Saai Dubbel: Adriaan Bruin en Victor to 2 Wietse Baars en Hans Kraay. Jeugd s D5™ Elles Beyert en Peter Moerbeek; 2. Niert 60. Postma en Sjoerd Postma; Dames enW Yvonne Vlaming; 2. Trees Visser; Enkel D Gretha Beyert; 2. Els Postma. Verliezers Marike Westerlaken en Femmie Visser. H 9' enkel E: 1. Hans van Exel; 2 Rob vandr Voor Kooi. Enkel D: 1. Theo van Maanen; 2 S mg Brandt. Verliezers: 1. Henk Hin; 2 Henk Klok; Dames Dubbel: 1 Trudy OtseenJ Zutphen; 2. Alie Boeyen en Tonny van pen; Verliezers: 1. Anja en Karin ZijmHt Dubbel: 1. Marcel Boogaard en SimonS s 2. Hans Boswijk en Sjoerd Postma.; zers: 1 Cees Goslinga en Aad Souwer; Kees Boeyen en Ben Jas. litie Tijdens de Levade. het Nederlandse kampioenschap voor geselecteerde ruiters en amazones van de Konink lijke Nederlandse Federatie van Lan delijke Rijverenigingen is het viertal van de Waddenruiters op een zeer verdienstelijke derde plaats geëin digd. De achterstand op de winnaars bedroeg slechts 2,5 punten. Het is een compliment voor instruc- trice Peggy Kamperman dat zowel het achttal van de pony's als het viertal van de paarden zich wist te klasseren voor de landelijke kampi oenschappen. De pony's verdienden vorige week een keurige plaats in het midden van het klassement. Bij de paarden, die zeer ruim de pro vinciale titel hadden gewonnen, wa ren de verwachtingen iets hoger gespannen. Op vrijdag vertrok het gezelschap al naar het federatiecen trum in Ermelo. In totaal gingen vijf paarden mee, één als reserve Zater dagochtend werd de rit naar Apel doorn gemaakt, waar de Levade traditioneel wordt gehouden. Texel startte als vierde in een veld van 13. Peggy Kamperman: „Het was raar weer. Het regende en tussen door was het erg warm. Gelukkig was het droog toen wij moesten. Er werd goed gereden. De amazones waren wel zenuwachtig, maar zéér gemotiveerd". Een sterk punt van het Texelse viertal is het gelijktijdig rijden van wendin gen. Galop is meestal het minste on derdeel. „Dan hebben ze nog wel eens problemen met het handhaven van de juiste afstand", aldus Peggy Kampërman. De kampioenschappen werden beoor deeld door twee jury's die op ver schillende plaatsen langs de ba* zaten. De proef van de Texelaais werd bijna unaniem gewaardeerd 129 en 130 punten. Voor de vei l ging en de uniformiteit van het 9 heel werden negens gegeven. Dl eerste prijs ging naar SylawaldiT Silvolde in Gelderland, de twi naar Zuid Beveland uit Kruiningf De reis van zowel de Kleppertjes de Waddenruiters was een koslb aangelegenheid. Er moest een wagen worden gehuurd die beid! gen meeging. De deelname aan kampioenschappen werd moge# maakt door financiële onderstem van Fa. Hettema en zonen, Texel dekbedden, Fa. A. Bakker Azn, A co. Aankoopcentrale en Rabob Het Texelse viertal, v.l.n.r. Andrea Keyser met Unicum, Rla Bakker met Animo, Bea Avant Coureur en Hannlta de Wit met Dempsey Op de voorgrond staat Peggy Kam Niet op de foto, maar wal aanwezig was de reservecombinatie Marjan van der Geest chrent.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 6