Cjrocn 'Zwartrjexelsin het hart-, lefbaarheid blijft heet hangijzer Wethouder sloeg eerste paal van vuiloverslag meente betuigt adhesie id motie van Waterschap \xelse raad live op de radio lister reageerde negatief Slipjes-dief weer actief Schuttingtaai op auto Heler bekeurd Koger- en Slufterweg gedeeltelijk dicht DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 Rh éRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.514 dvtrtenties, abonnementen, etc De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg. jn 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 «Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1-12741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f41,40 per half jaar; Los f1,10 )t verlopen vergadering van de gemeenteraad was dinsdag het eerst live te volgen via Radio Texel. De burgemeester ikomde de luisteraars en hoopte dat op deze wijze meer sn de gemeentepolitiek zullen volgen. Zij kregen meteen liscussie voorgeschoteld over een heet hangijzer: de leef- iid op het eiland. Burgemeester Schipper twijfelde of eva- na het seizoen alleen wel voldoende is. ,,lk blijf erbij dat vlen andere aanpak met drastische maatregelen moeten irt, mevrouw R. Weiffen en ital bewoners van de Keesom- llemert en Ada van Hol- iat hebben de gemeenteraad gestuurd over de verstoring openbare orde in hun buurt, jers van de PvdA vroeg of zij woord van de gemeente krij- lt hun brief is ontvangen en of gesprek met deze mensen Texels Belang-man Gerbrand constateerde dat de raad, het en de pers de laatste tijd is Dkt met klachten. „Verwacht u an een evaluatie? Het gaat toch <1 belangentegenstelling. De ho- lil nou eenmaal tam-tam, ter- rest van de bewoners rust i als de kroegen dicht gaan ko- ille feestvierders tegelijk op Misschien moeten we de slui- ien wel weer vrij maken. Of iorbeeld van Ameland en Vlie- olgen. Daar mag men tot 01.00 in en uit lopen, maar na die een nog maar eruit, niet meer Meer reacties ienstra vertelde dat het CDA eer reacties dan anders had jen. Dat verontrustte de fractie, roeten er alles aan doen, maar ordt een moeilijke klus. En het uet alleen om het seizoen, maar de weekenden daarbuiten, mnen niet alles op de gasten De Texelse jeugd kan er at van' irp een eigen aanpak, daarvoor Erna Eelman van de VVD. „We it niet gewend om uit verschil- dorpen zulke geluiden te ho- Ze wenste de burgemeester alle sid bij het bedenken van nieu- opelijk afdoende maatregelen, itijwel alles al is geprobeerd, noeten voorkomen dat op Texel ituatie ontstaat, waarbij de bevolking het eiland niet meer ar vindt", aldus burgemeester per. Hij beloofde het probleem rte termijn voortvarend ter hand len nemen. „Het is zo langza- ind één van de hoofdproblemen ie gemeente. Het is zo moeilijk het inderdaad verschillende jen betreft. Misschien moeten partijen uit elkaar halen. Maar ieft wel financiële gevolgen", per waarschuwde ervoor dat de imen ook weer niet moeten ;n opgeblazen. „De mooie zo- peelt een rol, maar daar wil ik el achter verschuilen. Al wil ik iten onderzoeken of de overlast echt zo sterk heeft uitgebreid of dat gewoon meer mensen reageren". Homohuwelijk Het homoseksuele paar Kuipers en Stello uit Vlaardingen heeft de raad per brief enige vragen gesteld over de mogelijkheid tot een wettelijke be krachtiging van hun relatie. Zij heb ben deze brief aan alle gemeenteraden in Nederland gestuurd. Het college vindt dat dit een zaak is van de landelijke politiek en dat Texel hierin geen voortrekkers rol hoeft te spelen. Erna Eelman van de VVD zag maat schappelijk geen belemmering, maar kon de juridische consequenties niet overzien. Zij stemde in met het standpunt van het college. Peter Bak ker vertelde dat het er voor Groen Links niet toe doet wat de sexe is van de personen die een verbintenis willen aangaan. Hij vond dat het ant woord van het college meer toelich ting behoefde. „Een ambtenaar van de burgelijke stand is zelfstandig en kan dus zelf besluiten zo'n relatie te bekrachtigen. Maar als dan door justitie dit weer wordt vernietigd kan dat de ambtenaar in kwestie een boete kosten, of in het ergste geval zijn baan! Daarom ben ik het met u eens dat we niet verder kunnen gaan dan onze sympathie betuigen aan het tweetal. Het is aan de wetgever om hier ruimte in te scheppen". Duidelijk antwoord PvdA-er Gerard van der Kooi drong erop aan dat wel een duidelijk ant woord wordt gegeven op de eerste vraag van het tweetal: vindt het col lege dat een wettelijke bekrachtiging van een duurzame relatie tussen twee personen van hetzelfde geslacht in principe mogelijk moet Lees verder pagina 3 Wethouder Dirk Terpstra, geassisteerd door heimedewerker Frank de Vries, bezig met het slaan van de eerste paai. sfinitieve rijksbijdrage voor ort- -1 van hoofdwaterkeringen is «lijk lager uitgevallen dan wat Mdoor het Waterschap Texel. M om de uitkeringen voor 1386 en 1987 en om de 'kotten van 1988 en 1989. 'iterschap stelde een motie op f1 diverse instanties werd ver- waarin men de ongerustheid 'ete ontwikkeling uit. De ge braad betuigde dinsdagavond *J!. maar minister Maij-Weggen "middels per brief al afwijzend motie gereageerd. !tt langdurig onzekerheid be- over de hoogte van de rijksuit- "n Het Texelse Waterschap "totaal 23.810 meter hoofd- ™'ng in beheer, onderhoud en ™m. De waterkeringen zijn ta- 'ecent aangelegd en vergen ®9 niet zoveel onderhoud. Maar in de loop van de tijd zullen deze kosten toch sterk stijgen. De kosten voor hoofdwaterkeringen bedroegen in 1989 f460.800,-. Als rijksbijdrage werd een voorschot van f110.000,- ontvangen, de rest kwam ten laste van de ingelanden. Gezien de nationale betekenis van Texel, de Waddenzee en de vader landse kust, waarvan de Texelse zee dijken een belangrijk onderdeel De slipjes-dief heeft in de omgeving van De Koog wederom toegeslagen. Ditmaal werden vanuit een tent 10 damesslips, 2 zwarte bh's en een zwart badpak ontvreemd. De kledij is eigendom van een 19-jarige in woonster van Wierden. De diefstal vond zaterdag 8 september tussen 12.00 en 18.00 uur plaats. vormen, dringt het Waterschap op een ruimere bijdrage uit de rijksmiddelen. De gemeenteraad besloot mede tot adhesie omdat het achterwege blij ven van de rijksbijdrage tot hogere lasten voor de inwoners van Texel kan leiden. En daarnaast is goed on derhoud aan de zeewaterkeringen voor het eiland zeer belangrijk. Minister Maij maakt in haar brief kor te metten met de motie van het Wa terschap. Ze stelt dat de hoogte van de omslag op Texel overeen komt met de gemiddelde omslagen in Noordholland en zelfs beduidend la ger is dan die van Zuidholland en Fle voland. Ze acht het niet mogelijk meer geld aan het Waterschap te ge ven, omdat de bijdrage aan alle Wa terschappen op dezelfde basis moet worden toegekend. Zondagavond ontdekte een inwoner van Den Hoorn dat de rechterzijkant van zijn auto op twee plaatsen met schuttingtaai was bekrast. De dader heeft de woorden vermoedelijk met de punt van een dakpan aange bracht. Transportbedrijf Koopman weg bij Tatenhove Hans Eelman vindt wrak bij de Razende Bol w Zweefvliegen, een sport voor iedereen sh Carin Poot gaat weg bij Rijkspolitie Illegale caravans nog niet weggehaald Geld reserveren voor Riool Egalisatiefonds De politie heeft een 27-jarige inwo ner van Winsum aangehouden om dat hij op een gestolen fiets reed. De man, die op een camping nabij De Koog verblijft, vertelde de Batavus-fiets voor f250,- te hebben gekocht van een hem onbekend per soon. Het betreffende rijwiel is ech ter eigendom van een verhuurbedrijf uit De Koog. Het bedrijf heeft de fiets (met een waarde van f800,-) in juni verhuurd en vervolgens nooit meer teruggekre gen. De man uit Winsum is bekeurd wegens heling. De bouw van de huisvuiloverslag in Oudeschild is begonnen. Gistermiddag om twee uur sloeg wethouder Dirk Terpstra de eerste van de 49 betonnen heipalen, die de fundering vormen van het f1,8 miljoen kostende bouwwerk. Op 1 maart a.s. moet de installatie klaar zijn en een maand later gaat de vuilstort plaats aan het Molwerk definitief dicht. In eerste instantie zal al het Texelse huisvuil ongesorteerd via de overslaginstallatie naar het vasteland worden afgevoerd, maar al gauw zal worden overgegaan op gescheiden verwerking. Daarover worden tegen het eind van dit jaar beslissingen ge nomen, mede aan de hand van erva ringen die zijn opgedaan met proefnemingen op Terschelling en in Schoorl. De bouw van het overslagstation is in handen van drie bedrijven. Drijver Bouw B.V. verzorgt het bouwkundige gedeelte. De Vries vd Wiel het ci vieltechnische gedeelte en de staal constructies worden vervaardigd door Röring en vd Broek uit Arnhem. Met elk van de drie onderdelen is onge veer f600.000,- gemoeid. Als onderaannemer van Drijver is Vroom heiwerk B.V. uit Oosthuizen bij het projekt ingeschakeld. Het slaan van de zeven meter lange palen zal nog geen drie dagen duren. Ze rusten op een der zandlagen die zich in de nogal bont samengestelde onder grond van dit terrein bevinden. Vuurwerk Voorzien van een fraaie groene jas (tegen de oliespatten) en een gele veiligheidshelm, bediende de wethou der op vaardige wijze de hei-mstal la- tie, na geïnstrueerd te zijn door medewerker Frank de Vries. Toen de betonnen kolom met daverende klap pen in de bodem was verdwenen, was het lawaai nog niet van de lucht. De traditie wil namelijk dat na het slaan van een eerste paal een partij vuurwerk tot ontsteking wordt gebracht. Dat gebeurde ook hier. Centrum Het is de bedoeling dat op het terrein in Oudeschild niet alleen het over slagstation komt, maar ook andere faciliteiten voor opslag en verwerking van afgedankte materialen. De ge meentelijke opslag van afvalglas zal hier komen, mogelijk ook puinopslag en verder zouden hier mogelijkheden kunnen worden geboden voor de papier- en plasticverwerking van de familie Amsing. De gemeente wil ook de stenen, rioolpijpen e.d. die nu nog op het terrein van Gemeentewerken aan de Keijserstraat en op de voor malige rioolzuiveringsinstallatie aan de Pontweg bij Den Burg staan, naar dit terrein overbrengen zodat alle rommel zoveel mogelijk wordt gecon centreerd. Kosten De hulsvuilverwerking is een regiona le aangelegenheid. De gemeente heeft de garantie gehad dat het Texelse huisvuil volgend jaar in elk geval op het vasteland kan worden verwerkt, maar hoe dat precies zal gaan is nog niet bekend. Het staat daarom ook nog niet exact vast hoe hoog de kosten zullen zijn die de ge meente uiteindelijk in de vorm van reinigingsrecht aan de burger zal moeten doorbereken. Er wordt thans van uitgegaan dat de kosten twee tot drie keer zo hoog zullen worden, maar er zal over gepraat moeten worden in hoeverre zeer hoge kosten die bepaalde gemeenten moeten ma ken, zullen worden verevend zodat gemeenten die weinig kosten heb ben, naar verhouding toch meer bij dragen. Dat zou kunnen betekenen dat alle gemeenten in het gebied bij dragen in de hoge kosten die bijv. de gemeente Alkmaar moet maken voor rookgasreinigers van zijn verbranding sinstallatie. Ook Texel veroorzaakt door het overslagstation en de afvoer per veerboot, naar verhouding hoge kosten die mogelijk mede door de andere gemeenten in de regio zullen worden gedragen. Verder zijn er tal van kleinere vraagstukken op te lossen. Het lijkt bijvoorbeeld met zinvol om volumi neuze maar op zichzelf niet schadelij ke afval zoals slootruigte via het overslagstation naar het vasteland af te voeren. Maar wat moet er dan mee gebeuren? Ook moet worden bekeken in hoeverre puin dat van gesloopte bouwwerken afkomstig is, op Texel zelf opnieuw kan worden gebruikt of verwerkt, al dan niet met inschakeling van een puinbreker. Er wordt vanuit gegaan dat de totale hoeveelheid huisvuil en andere afval op Texel met sterk meer zal stijgen, temeer daar ook het landelijke over heidsbeleid erop gericht is de af valstromen terug te dringen. Wegens de aanleg van voorsorteer- vakken worden momenteel verschei dene kruispunten aangepast. Als gevolg van de hiervoor benodigde asfalteringswerkzaamheden zullen van maandag 17 tot tenminste vrij dag 28 september de Kogerweg en de Slufterweg gedeeltelijk worden afgesloten. Er worden drie kruisingen tegelijk on der handen genomen: Pontweg/Ger- ritslanderdijkje/Kogerweg, Postweg/Slufterweg en Pontweg/Cali- forniëweg. Ook op laatstgenoemde kruising komt een linksafvak, maar het is daar niet nodig de weg tijdelijk af te sluiten. Wel zal het autoverkeer gedurende korte tijd enige hinder on dervinden. Op de andere twee loka- ties moeten ingrijpender maatregelen worden getroffen. Zowel het Ger- ritslanderdijkje als de Kogerweg is verbreed en voorzien van een ver keersgeleider vluchtheuvel). Aan beide zijden van de Pontweg is het fietspad verlegd, zodat ruimte wordt gecreeerd voor de aanleg van een linksafvak op de Pontweg. De Koger weg zal van nieuwe asfaltlagen wor den voorzien en wordt daarom de komende twee weken gesloten voor alle verkeer voor het deel tussen de Pontweg en de splitsing Koger- weg/Rozendijk. Ter hoogte van de Slufterweg is het fietspad langs de Postweg inmiddels verlegd. De Sluf terweg zal de komende weken wor den afgesloten voor het deel tussen de Postweg en de Zanddijk. De weg wordt bij de kruising met de Postweg verbreed en voorzien van een ver keersgeleider. De drie reconstructies zullen medio oktober geheel klaar zijn.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1