Transportbedrijf Koopman moet bij Tatenhove weg 16000 m2 zinkstukken gelegd bij 't Horntje Terrein blijkt agrarische bestemming te hebben Voor het weekend van 15 en 16 september Oud-Texelse onderscheiden Kerkdiensten 16 september Alweer loos alarm Geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 13 SEPTEMBER Transportbedrijf A.P.C Koopman moet vóór 15 oktober het terrein van aannemer W. van Tatenhove op de hoek Koningsweg/Oosterender- weg verlaten. Het terrein is volgens Van Tatenhove inmiddels aangekocht door het transportbedrijf. Vestiging van het bedrijf aldaar is volgens de gemeente in strijd met de agrarische bestemming van het gebied. De aan nemer heeft van de gemeente een aanschrijving ontvangen de grond weer in oorspronkelijke staat te brengen. De familie Koopman wenst voorlopig geen commentaar op de gang van zaken te leveren. W. van Tatenhove nam in het voor jaar contact op met de gemeente en vertelde dat de firma Koopman be langstelling voor het terrein aan de Koningsweg had. Hij vroeg of Koop man zich op die plek mocht vestigen. De gemeente zegde toe één en ander te bezien. Onderzoek van het college heeft ech- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Uitzending Lichtboei De Waal 11.00 uur mw. C. Vlaming De Koog 9.30 uur ds. Kok, Avondmaal Den Hoorn 9.30 uur mw. C. Vlaming Oosterend 9.30 uur ds. Fibbe Oudeschild 11.00 uur ds. Fibbe De Cocksdorp 11.00 uur ds. Kok GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur Hans Buurmeester uiy Lijst 19.00 uur Uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. Wilmink 19.00 uur jeugddienst in N.H. kerk GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst. Dinsdag 18 sept: 19.00 uur ds. J. S. van der Net. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur geen dienst i.v.m. gemeentedag in Haarlem GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur ds. P. F. Lameris uit Den Helder BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger ds. R. Meyer uit Delftzijl Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur da meskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur Gospeltrain, doopviering Kindernevendienst St. Jan, zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare Lezing „Ouders - Bouwen jullie met vuur- bestendigde materialen" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie „Waardeert u wat God heeft ge daan?" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur: Dokter A. Waverijn Th. van Hat- tem, Kogerstraat 87, Den Burg, tele foon 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp tandarts G. J. v.d. Meent, tele foon 13746, b.g.g. semafoon 12323. ZO., Zo. 18 00 uur Witte Kruislaan 19, Den Burg. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 18832. Nuttige adressen: 'Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9,00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. •Groene Kruis Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: tel. 02230-23024. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum: vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. ter uitgewezen dat vestiging van het transportbedrijf daar zowel planolo gisch als milieu-technisch niet moge lijk is. In een besloten vergadering die aan deze kwestie werd gewi|d, bleek dat ook de raadscommissies en de raadsfracties zich tegen vestiging van Koopman op dit terrein keerden. „Eén en ander heeft geresulteerd in een aanschrijving aan Van Tatenhove dat Koopman vóór 15 oktober moet verdwijnen en naar een andere plek dient uit te zien. En dat is één van de bedrijventerreinen," aldus Albert Hut van de afdeling ruimtelijke or dening. Volgens de aannemer is het terrein altijd bedrijfsmatig gebruikt. „Er heeft een dorsbedrijf gezeten, een brandstoffenhandel en sinds 1953 za ten wij er. Allemaal bedrijfsmatig. Dan denk je toch met dat er wat in de weg zit? Er is te voren wel geïn formeerd, maar het leek weinig pro blemen te geven. Koopman heeft het terrein begin juni in gebruik geno men. Nu blijkt er opeens echter een agrarische bestemming op te zitten. Er is mij verteld dat ik dat indertijd had moeten regelen. Toen zaten wij er wel, maar was het ons eigendom nog niet en er viel daarom ook wei nig te regelen. Wij zijn zelf nooit op de agrarische bestemming aan gesproken. Nu blijkt de familie Koop man met de gebakken peren te zitten. Zelf heb ik er bijzonder veel moeite mee," aldus Van Tatenhove. Het is de tweede maal dat de familie Koopman in botsing komt met de ge meente. De eerste maal is er nogal wat te doen geweest rond de toen malige vestiging van het bedrijf aan de Achtertune in Oosterend. Nadat het bedrijf door de gemeente ge dwongen werd te verhuizen, nam het tot juni dit jaar zijn intrek bij de VTB. Woensdagavond om 23.55 uur ging voor de zoveelste keer in korte tijd het automatisch alarm van de Oud heidkamer in Den Burg af. De politie was na een minuut ter plaatse en de beheerder enige tijd daarna. Er bleek niets aan de hand te zijn. Er zal nu een grondig onderzoek worden in gesteld naar het defect. Op vrijdag 31 augustus werd me vrouw Oostendorp-Bolt in Ede on derscheiden met de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd tijdens een receptie in de Ko ningin Emmaschool uitgereikt door de Edense wethouder Van Soest. Mevrouw Oostendorp-Bolt is de dochter van „meester" Bolt, die lan ge tijd schoolhoofd was van de School met de Bijbel in Oosterend. Haar loopbaan als maatschappelijk werkster begon zij bij het Paedalo- gisch Instituut in Amsterdam, waarna zij achtereenvolgens werkzaam was bij het Jeugddorp De Glind en de Protestant Christelijke Stichting Vezo- na in Apeldoorn. Momenteel is zij verbonden aan de Stichting Sociaal Pedagogische Dienst Veluwe te Apel doorn. Al met al vierde zij onlangs haar veertigjarig jubileum als maat schappelijk werkster, wat reden was om haar de koninklijke onderschei ding toe te kennen. Donderdag 13 september De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over de verbouw van het gebouw van de Herv. kerk aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp tot peuterspeelzaal: een bijdrage voor een projekt ten bate van Afrikaanse vluchtelin gen in Portugal; beroepenoriënta- tie voor herintredende vrouwen; het educatief plan basiseducatie 1991, het jaarprogramma sociaal culturele activiteiten 1991; voor zieningen voor ouderen en ge handicapten; brandpreventie in sporthal Ons Genoegen. De Klaverjasclub De Waal heeft om 20.00 uur ledenvergadering in De Wielewaal; nieuwe leden zijn ook welkom. Vrijdag 14 september Van 17.30 tot 21.00 uur wordt in de aula van het gebouw van de Rijksscholengemeenschap bloed afgenomen door het Rode kruis. Het „Japans weekend" begint om 20.00 uur met een filmavond in Tasiel (Ouwe ULO). Entree f3,-. In Cinema Texel draait voor de eerste keer „Gremlins II, de nieu we bende". Lief, handig, ondeugend, intelli gent en gevaarlijk. Met deze tref woorden werd de film Gremlins van regisseur Joe Dante op het publiek losgelaten. Gremlins is een originele gruwelkomedie, waarbij je voor één keer graag de zijde van de stoute monstertjes kiest. Gremlins zijn weliswaar ge vaarlijk en lijken zowat iedereen te willen vermoorden die ze te genkomen, maar van de andere kant zijn ze spitsvondig en zo on weerstaanbaar leuk dat je ze toch als vrienden gaat beschou wen. „Gremlins II, de nieuwe bende" speelt zich af zes jaar na de dramatische invasie van de Gremlins in het vredige stadje Kingston Falls. Billy en zijn ver loofde Kate besluiten zich in New York te vestigen. Uit het puin van een gesloopt winkeltje komt Giz mo tevoorschijn. Wanneer die door een onwetende klusjesman wordt nat gemaakt, brengt het beestje een handvol verschrikke lijke, grinnekende, spinnijdige en keffende Gremlins voort. Ze ver menigvuldigen zich snel en het feest kan beginnen... Zaterdag 15 september Van 10.00 tot 14.00 uur wordt op het schoolplein van de Thijs- seschool in Den Burg bazaar ge houden. In het kader van het Japans Weekend wordt van 13.30 tot 17.00 uur Japanse markt gehou den in de Wezentuin in Den Burg. Om 13.00 uur hebben motorcros sers van Texel en Assen een wedstrijd op het parcours in Ei- erland. Om 14.00 uur start een wielertij- drit Oudeschild-De Cocksdorp- Oudeschild (40 km) om het open Noordhollands kampioenschap voor recreatierenners. Vanaf 13.30 uur is het op het vliegveld Texel mogelijk een proefvlucht te maken met een motorzweefvliegtuig, in verband met het 25-jarig jubileum van de zweefvliegclub Texel. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Gremlins II, de nieuwe bende". Zondag 16 september Vanaf 9.00 uur kunnen geïnteres seerden op het vliegveld Texel een proefvlucht maken met een motorzweefvliegtuig. In het kader van de ontmoet™ tussen motorcrossers van Te>, en Assen worden vanaf 13.()j uur op de crossbaan in Eierlj* wedstrijden gehouden. In het kader van het Japan- weekend is 's morgens een p,j gramma in theater-restaurant 12 in Den Hoorn en van 13,oj tot 17.00 uur is op het strandt paal 9 een vliegerdemonstratie In Cinema Texel draait om 20.J uur „Gremlins II, de nieuwe bende". Maandag 17 september Om 13.30 uur begint in het zaaltje bij de Doopsgezinde kt/| in Den Burg een vergadering het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties. Het bestuur van de Stichting Texelse Sportraad heeft om 19.30 uur een openbare vergaj ring in het raadhuis. In Cinema Texel draait om 20.0 uur „Gremlins II, de nieuwe bende". De heer H. Troost verzorgt om 20.00 uur een dia-avond ovet Texel in de Hervormde kerk van De Koog. Dinsdag 18 september De afdeling Dialect van de Hist rische Vereniging Texel heeft o< 20.00 uur een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, ook tg gankelijk voor niet-leden. In Cinema Texel draait om 20.0 uur „Gremlins II, de nieuwe bende' Hoogwater Oudeschild Za. 15 Zo. 16 Ma. 17 Di. 18 Wo. 19 Do. 20 Vr. 21 Za. 22 5.10 en 18. 6.34 en 19. 7.44 en 20.fnii 8.50 en 21 9.35 en 22. 10.14 en 23.I wr 10.50 en 22, 11.05 en 23. Aan het strand is het een uur eerder Iw water. Laagwater valt gemiddeld 6.15> na hoogwater De zon komt 16 septem op om 7 15 uur en gaat onder om 19* uur. 19 september nieuwe maan; 20 tember springtij 9f He ike Het transportbedrijf Koopman moet vóór 15 oktober van de hoek Koningsweg/Oosterenderweg verdwenen zijn. Terwijl alle aandacht is gericht op de zandsuppletie om de westelijke duin- kust van Texel in stand te houden, gaat ook de strijd tegen het water aan de oostkant van het eiland door. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan uitgebreid zinkwerk dat de dijk van de Prins Hendrikpolder nabij 't Horntje tegen ondermijning moet beschermen. Sinds 1984 werd hier geen zinkwerk meer uitgevoerd, omdat de situatie stabiel was. Veranderingen van de stroom hebben echter de zeebodem voor de Prins Hendrikdijk zodanig ver diept dat het onderzeese talud moest worden beschermd om verdere afkal ving (die uiteindelijk een dijkval zou kunnen veroorzaken) tegen te gaan. In drie weken tijd werd hier een rij zinkstukken gelegd met een totale oppervlakte van 16000 m2. Onder andere de plek waar de twee drin kwaterzinkers onder de dijk doorgaan werd op deze wijze vastgelegd, waar door is voorkomen dat deze thans vijf meter diep in de zeebodem zit tende leidingen op den duur blootspoelen. Het werk is in opdracht van Rijkswa terstaat uitgevoerd door de firma's Zincon en Dekker uit Papendrecht. Er werd gewerkt met zinkstukken van 75 x 20 meter van het moderne ty pe, bestaande uit een kunststof doek waarop een betrekkelijk dunne laag rijshout is aangebracht. De zinkstuk ken werden in elkaar gezet op het buitenveldje bij de polder 't Horntje en van hier naar de bedreigde strook voor de PH-dijk gesleept. De juiste plaats werd nauwkeurig bepaald met behulp van de raaivlaggen die op de wal waren gezet. De zinkstukken kwamen keurig aaneengesloten naast elkaar te liggen. Het afzinken gebeur de door er gemechaniseerd stenen over uit te spreiden vanuit een bak: 800 kg per vierkante meter. In tegen stelling tot vroeger toen het alle handwerk was, kwamen daar m weinig mensen aan te pas. EeuJcci Het is zeer waarschijnlijk dat hei enkele jaren opnieuw noodzakei zijn om in deze omgeving zinksl ken te leggen. In de loop van d al sinds 1905, is de zeebodem over een oppervlakte van 360.0! m2 op deze wijze vastgelegd, ft jj bodem hier anders snel zou wegspoelen komt door de Texelstroom die dicht onder de; oostkant van Texel schuurt en di een diepte van ruim 40 meter It veroorzaakt, het diepste punt w Waddenzee. Bij elk tij komt hier; kubieke kilometer water voorbij storm is dat het dubbele. In dei der jaren onderging de stroomt! kens kleine veranderingen, waan het nodig was steeds nieuwe ken zeebodem van zinkstukken voorzien. Het front verplaatst zi thans in de richting van Oudesc IKj. lei ud lel Robert Schulze slaagde aan delbare School voor Scheep tuigkundigen te Harlingen. Het moment waarop het gemonteerde zinkstuk van het buitenveldje het water wordt Ingetrokken om naar zijn plaats ter hoogte van de Hendrikdijk te worden gesleept.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2