n l Hans Eelman vindt weer wrak bij Razende Bol Raadsleden akkoord met aankoop „Elzenhof" Engelse schoener met kostbare lading \sser college )ekeek Texel iek jndcompetitie volleybal oster Gyvo Dartcompetitie weer van start Voetbalprogramma MAB motorcrossweekend Kookcursus voor mannen van 55 jaar en ouder Conditietraining Den Hoorn IOERDAG 13 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 „jj: Mannen: ;0 u. DGM-St.Woude Bremakker2 ju, BCT Sp.-Bremakker 2 DGM 14 u. Teso-Paal 9 BCT Sp. (3 u. Eelman-Bestuur Paal 9 du Gr. Slock-RWS Eelman ju. Graaf Sp.-Cocky's Gr. Slock B' vrouwen en gemengd: lO u. De Vlier-Visser b. NIOZ ju. De Rival-NIOZ-De Vlier ju ACS-Wiersma A. De Rival [3u. St. Jan-Moerbeek NBC Ou LenR-NBC Moerbeek ju Bremakker 1-Kobeko RWS C: Vrouwen: Ou. Ass.Bremer-Question Meermarkt 2.u Sportshop-Meermarkt Ass. Br. 4 u. 7 Prov.-Haarstudio Sportshop l3u. Klif 23-Westerlaken 7 Prov. Ou Mantje Sp.-LeydekkersKlif 23 ju. Durper Drup-Zegel M. Mantje jstrijdleiding: Rinus en Ilse tele- 13805. ndag beginnen de activiteiten de gymvereniging Gyvo weer in lapsnol te De Koog. Het rooster i-19.15 u. Volleybal meisjes v.o. >•20.15 u. Volleybal dames dag: 314.45 u. damesgym 5-16.15 u. peuters en kleuters 47.15 u. groep 3 en 4 18.15 u. groep 5 en 6 19.15 u. groep 7 en 8 m urn Hans Eelman toont de leitjes die hij uit het wrak naar boven heeft gehaald het kader van de vernieuwde xtacten die Texel onderhoudt et Assen, bracht het college m B en W van de Drentse nfdstad dinsdag een bezoek ons eiland. Het gezelschap ■stond uit burgemeester mr IV Masman, de vier wethou- irs H. Blaauwbroek Sj. Kre et, G.D. Renkema, G.J. eland alsmede gemeentese- etaris Ir J. de Lang. Het ge lschap kwam met de boot in 10.35 uur en werd opge- xht door het voltallige Texel- college en secretaris Piet xn. Allereerst werd een be uk gebracht aan het NIOZ. In :t auditorium vertelde analist hert Kok aan de hand van s's over de wetenschappelijke liviteiten die in en vanuit dit sanografisch instituut wor- ïi bedreven, waarna een ndgang werd gemaakt langs diverse afdelingen. Met het is/e van Robert Aris van Bo- n maakten de Texelse en de tntse bestuurders een ron- t die onderbroken werd in kantiecentrum De Krim. Di- cteur Martin Warnaar vertelde de wijze waarop dit cen- tot stand is gekomen, interessant was voor de igeleden uit Assen, omdat atie ook in Drente een laansbron van toenemende Ikenis is. In het restaurant De Krim werd ook gege- waarna de rondrit langs de Ikant van Texel werd ver- I, totdat het gezelschap op boot van 17.05 werd gezet de terugreis. Hulpstrandvonder Hans Eelman heeft ten noorden van de Razen de Bol een scheepswrak gevonden. Waarschijnlijk is het de „Mary Emma", een Engelse schoener, die in 1885 is vergaan. De lading bestaat uit leien, materiaal dat gebruikt wordt voor dakbedekking van o.a. kerken. Eelman heeft het wrak bij de burgemeester ge meld en wacht op nadere instructies. Als bewijs van zijn vondst heeft hij enige leien aan land gebracht. Hans Eelman trekt er regelmatig op uit met zijn schepen en bemanning. Steeds is hij op zoek naar wrakken en andere zaken, die verborgen lig gen op de bodem van de zee. Wat aanvankelijk begon als een hobby is uitgemond in een volwaardig duik en bergingsbedrijf. In zijn werkplaats op het industrieterrein in Oudeschild vertelt hij over zijn laatste vondst en niet zonder trots laat hij de opgedo ken leien zien. Ten noorden van de Razende Bol lig gen de Haaksgronden. De Noorder- haaks is een zeer onrustig gedeelte hiervan. Bijna altijd is er een ruwe noordwestelijke deining die zijn oor sprong bij Groenland vindt. Er ont staat een situatie die vergelijkbaar is met de branding zoals die vanaf het strand zichtbaar is. Hierdoor is het voor Hans Eelman slechts een paar dagen per jaar mogelijk deze gronden te verkennen. In mei 1989 waren er een paar van die rustige dagen en wilde Eelman op een hem bekende plaats een zestal wrakken onderzoe ken. Verder dan vier kwam hij echter niet. Toen het weer het een paar we ken geleden toeliet en het zicht on der water ter plaatse 2 1/2 meter was leek de tijd rijp voor een nader onderzoek naar de twee resterende wrakken. De eerste duik was gelijk prijs ondanks dat wrak 5 (tijdelijk?) onder het zand verdwenen bleek te zijn. De contouren van een ander schip waren echter duidelijk zicht baar. De top van het schip lag vijf meter van de bodem. Omdat 3 1/2 meter van de romp in de slijtgeul van de zeebodem lag was slechts 1 1/2 meter goed zichtbaar. Terwijl Eelman het schip nader onderzocht hield schipper Arie van der Vis boven wa ter de zaak in de gaten. Eelman kwam boven water met een gedeelte van de lading van het gevonden schip: Een vierhonderd platte leien die voornamelijk gebruikt worden als dakbedekking voor kerken. Na de succesvolle tocht naar de Noorder- haaks ging Eelman een aantal zaken combineren. Het was hem bekend dat vissersschepen op die plaats hun netten uitwierpen en die kapot weer binnenhaalden. Eelman: „Ik ging in formeren bij Roel Donker in Den Hel der. Deze man is van onschatbare waarde voor duiker en zeeman. Hij heeft in zijn computer een register met 20.000 scheepswrakken exact gelokaliseerd en met, voor zover be kend, alle gegevens over tonnage, be manning, lading, naam en land van herkomst. Daaruit bleek dat op de plek waar ik gedoken had een Engel se schoener op acht februari 1885 vergaan was. Aan boord waren naast kapitein Harrison, vier bemanningsle den en een lading met leien." Hans Eelman wist dat een duiker al eens een houten schip met een lading lei en gevonden had. De man dook in opdracht van een kottervisser, die al een paar keer zijn net op die plek had stukgevaren. De duiker wilde na tuurlijk niet zeggen waar de plek van de vondst was, conform de gebrui ken in dat wereldje. Tijdens één van zijn wandelingen over de Razende Bol die Eelman in zijn functie van hulpstrandvonder regelmatig maakt, vond hij eenzelfde leitje als hij nu op gedoken heeft. Hij combineerde al deze feiten en ging met schipper van der Vis en zijn schip de Phileas Fogg op zoek. Met behulp van sonar von den zij al snel een spoor en de eerste foto toont de Asser en Ise gemeentebestuurders lerend naar Albert Kok in I NlOZ-auditorium. de beste duik was raak. Een knappe prestatie omdat er op de Noorder- haaks wel 500 wrakken liggen. Bekend schip? Eelman zegt bijna met zekerheid te weten dat het om de „Mary Emma" gaat, een Engelse schoener van 30 ton. Het zeilschip is van hout en kan, indien volgeladen, wel 50 ton lading hebben. Het schip heeft typisch En gelse kenmerken. „Dat kon ik zien aan de bouw, het bronzen beslag van het roer en de bronzen roerspil, waar van ik er gelijk ook maar één meege nomen heb als bewijs. Bij nader onderzoek van het wrak zal ik wel wat inventaris vinden en misschien een vermelding van de naam van het schip", aldus Eelman. De lading leien duidt er eveneens op dat het een En gels schip is. „Dat zeker," zegt Eel man, „want lei komt uit de leigroeven in Engeland en dit schip was met de la ding op weg naar Bremen in Duits land. Er kunnen wel 10 van die schepen met zulke lading in deze buurt vergaan zijn en dus is nog niet voor 100% zeker of het hier om de „Mary Emma" gaat." Ter vergelijking: Op de Eierlandsche gronden liggen wel 20 wrakken met steenkool als la ding omdat er toen een „steenkool route" over deze gronden liep. Melding Hans Eelman meldde de vondst on middellijk aan bij de hoofdstrandvon der van Texel, burgemeester Schipper. De plicht van de vonder is om de rechtmatige eigenaar op te sporen van het door Eelman gevon den wrak. Hij heeft twee maanden de tijd om dit uit te zoeken en aan te melden. Het is dan aan de eigenaar het wrak te lichten of de lading uit het schip te halen. Na aftrek van kosten en vindersloon is de op brengst voor de eigenaar. In dit geval is nog niet duidelijk wat er met het wrak gebeuren gaat. Informatie bij de heer Schipper leerde dat, omdat het wrak ouder is dan vijftig jaar, het cul turele en/of historische waarde kan hebben. In dat geval kan het wrak worden toegewezen aan het ministe rie van WVC, die het dan nader gaat onderzoeken. Binnen enkele weken geeft het ministerie uitsluitsel aan de burgemeester of zij van dat recht ge bruik maakt. Hans Eelman vindt dat geen probleem omdat zijn schip Phi leas Fogg voor WVC werkt en hij dan ook zeer nauw bij het bergen betrok- Na het succes van de competitie van vorig jaar wordt er in het laatste weekend van oktober gestart met een nieuwe serie dartwedstrijden. Af gelopen jaar dedenl zeven teams mee aan de competitie. De organisatoren hopen dit jaar op meer teams. Nieu we teams kunnen zich tot 10 oktober opgeven bij Arie Eelman, telefoon 12924, Jan Duinker, telefoon 10240, Een team moet bestaan uit drie spe lers. De speltypen die worden gespeeld zijn: 301 double, 501 single en Tac-Tic tussen de complete teams. Het inschrijfgeld bedraagt 730,— per team. De speelavond is weer net als afgelopen jaar op vrijdag. Voor verde re inlichtingen: Arie Eelman of Jan Duinker. De raad ging dinsdagavond na enige discussie akkoord met de aankoop van boerderij „Elzenhof" aan de Pij- persdijk. De aankoop (f426.500,-) is nodig om het agrarisch bedrijf van een aardbeienkweker te kunnen ver plaatsen. Op een gedeelte van de grond van de kweker wordt binnen kort een noodontsluiting naar de Mars gerealiseerd. Een ander deel zal worden gebruikt voor woning bouw. Om de gang van zaken niet te stagneren (1 oktober staat een af spraak bij de notaris gepland) was een besluit dinsdagavond harde noodzaak. De raadsleden toonden zich ontsticht over het feit dat zij ter elfer ure over de aankoop van Elzenhof werden in gelicht. Bovendien was de toelichting op het pre advies volgens hen sum mier en onvolledig. Eén en ander had bij veel raadsleden de gedachte doen opkomen dat de gemeente op een verschrikkelijke manier het schip inging. Forse prijs Gerbrand Poster (Texels Belang) vond dat er een forse prijs voor de ver ken wordt. Als het schip indertijd verzekerd was en er na de ramp ver zekeringspenningen zijn uitgekeerd aan de eigenaar, kan er sprake zijn van „abandonering" van het wrak. In dat geval worden de eigendomsrech ten van het schip overgedragen aan de verzekeringsmaatschappij. Als de maatschappij nog bestaat kan die rechten laten gelden op het wrak als WVC geen gebruik maakt van de mogelijkheden. Omdat lei ook in deze tijd nog een kostbaar materiaal is blijft Hans Eelman de zaak met bij zondere belangstelling volgen. Wat er ook gebeurt met het wrak, hij blijft partij in de zaak: „Ik ben naast von der ook duiker, maar ook berger. Als WVC wat wil, gebruiken ze mij en mijn schip, als de burgemeester of een andere eigenaar wat wil, kan ik het wrak bergen of de lading boven water halen. In al deze gevallen is het voor mij niet alleen financieel aantrekkelijk, ik vind het ook machtig interessant om van begin tot eind bij deze zaak betrokken te zijn." Tenslotte merkt hij nog op dat er de laatste tijd veel is gevonden in door hem opgedoken wrakken. WVC vond in het wrak van de „Maria", indertijd gevonden in het Scheurrak, een paar zeilen. De zeilen waren nog in origi nele staat en lagen keurig opgevou wen in het ruim van het schip. Het zijn de oudste zeilen ooit ter wereld gevonden. Het schip dateert namelijk van 1580. Ook deze vondst werd ge daan met behulp van de Phileas Fogg, het schip van Hans Eelman dat hij aan WVC verhuurt. Zaterdag 15 september: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Oosterend Al-Berdos A2 13.30 u. DTS B1-Texel B1 14.30 u. SVAP B1-Texel B2 14.30 u. ZAP B2-ZDH B1 14.30 u. Texel C1-JVC C2 13.30 u. BKC Cl-Tex. Boys C1 14.00 u. Texel C2-Oosterend C1 12.45 u. Pupillen: Texel D1-Oosterend D1 12.00 u. Tex. Boys D2-de Koog D1 12.00 u. Texel D2-Oosterend D2 12.00 u. Tex. Boys Dl vrij Tex. Boys E1-Texel E2 11.00 u. Texel E1-Tex. Boys E2 11.00 u. SVC El-De Koog E1 11.00 u. Oosterend El-Oosterend E2 11.00 u. Tex.Boys F1-SVC F1 10.00 u. SVC F2-Texel F1 10.00 u. Texel F2-ZDH F1 10.00 u. Tex. Boys F1-De koog F1 10.00 u. Zondag 16 september: KNVB Texel-SVW 14.00 u. KNVB Afdeling Noordholland: Flevo-Tex. Boys 14.00 u. Hauwert-Oosterend 14.00 u. ZTS-ZDH 14,30 u. Knollendam-De Koog 14.00 u. Flamingo's 2-Texel 2 11.00 u. Winkel 2-Texel 3 14.00 u. JVC 4-Tex. Boys 2 14.00 u. Petten 2-Oosterend 2 14.00 u. De Koog 2-Succes 5 afgelast Tex. Boys 3-JVC 5 14.00 u. Texel 4-Hollandia T. 5 11.30 u. Junioren: Helder A2-Tex. Boys Al 12.00 u. Dames: Tex. Boys-Duinranders 14.00 u. JVC 2-De Koog 14.00 u. Recreatie: Tex. Boys-Oosterend 10.30 u. ZDH-De Cocksdorp 10.30 u. De Koog-Texel afgelast plaatsing van het bedrijf moest wor den neergeteld. Ook Peter Bakker (Groen Links) vertelde die mening aanvankelijk te zijn toegedaan, maar bestudering van het taxatierapport had hem van gedachten doen veran deren. Gerard Van der Kooi (PvdA) en Bakker hadden om misverstanden te voorkomen in dit geval graag een taxatie-rapport bijgevoegd willen zien. „Dit om de eerste schrik die bij velen in eerste instantie toeslag, weg te nemen." Ook wethouder Tërpstra noemde het uiteindelijke onderhande lingsresultaat alleszins redelijk. Hij deelde voorts mee, naar aanlei ding van een vraag van Cees Hin (CDA), dat het aankoopbedrag van de grond van de aardbeienkweker is verwerkt in de hele exploitatieopzet van de Mars. „In het exploitatieplan zit een post van 5 procent onvoor zien en die behoeft voor deze aan koop niet te worden gebruikt. Wat dat betreft ziet het er goed uit." Alvorens een besluit te nemen werd de vergadering op verzoek van Ger brand Poster kort geschorst. Na af- loopstelde hij „na kort fractie-overleg" nog steeds van me ning te zijn dat de zaak weinig ele gant was verlopen. Het voorstel werd vervolgens zonder in stemming te zijn gebracht, aangenomen. Toen de Texelse motorcrossers eind vorig jaar gast waren van de motor club MTTK in Assen en daar een schitterend weekend beleefden, werd uiteraard het idee geopperd van een tegenbezoek. De bekende barrières, de bootreis en de kosten daarvan, moesten worden overwon nen maar dit weekend komen er dan toch zo'n 20 crossers naar ons eiland om de vorig jaar geworpen handschoen op te rapen. Het betreft hier uitsluitend crossers van het niveau recreatierijders, dat zijn crossers zonder nationaal- of in ternationaal startbewijs. Er zal wor den gereden in de bekende klassen, aangevuld met een naar Texelse be grippen unieke zijspanklasse. Er heb ben zich vijf combinaties aangemeld. Hoewel er niet meer gereden wordt met zware viertaktmotoren blijft deze klassse toch altijd nog een lust voor het oog. Kent de zijspanklasse geen Texelse deelnemers, in de soloklassen zijn er genoeg die erop gebrand zijn,het de gasten moeilijk te maken. Ronald Zijm is torenhoog favoriet voor de jeugdklasse 125 cc. Bij de senioren 125 cc zal Remco de Beer erop gebrand zijn te bewijzen dat zijn nederlaag van twee weken terug te gen Kees Pol toeval was. Nico Bakker is, mits voldoende hersteld van een sleutelbeenbreuk, altijd een geduchte tegenstander in de 250 cc klasse. Op zaterdag hebben de gasten gele genheid om uitgebreid te trainen voordat om 14.00 uur de wedstrijden beginnen. De wedstrijden tellen mee voor het MAB-clubkampioenschap en voor het totaalklassement. Op zondagmiddag wordt het pro gramma om 14.00 uur hervat met wedstrijden die uitsluitend meetellen voor het totaalklassement. Het week end wordt afgesloten met een prijs uitreiking. De Stichting Welzijn Ouderen Texel organiseert weer een kookcursus voor mannen. De leeftijdsgrens voor deelname aan deze cursus is gesteld op 55 jaar. Deze cursus is van be lang voor het langer zelfstandig func tioneren in eigen woonomgeving. Het komt ook nu nog te veel voor, dat mannen alléén voor de huishoudelijke taken komen te staan en de kook kunst niet onder de knie hebben. Veel mannen hebben de afgelopen vijf jaar de kookcursussen met groot plezier gevolgd. Naast het leren ko ken staan ook de gezelligheid en het samenwerken centraal. De cursus start in de week van 21 oktober. Me vrouw Schipper-Koopstra is de do cente. Kosten voor acht lessen: 725,—; Opgave voor deze cursus: Henk Snijders, tel. 12696. Bij vol doende belangstelling wordt op maandag 1 oktober om 14.00 uur voorlichting gegeven over de cursus in Dienstencentrum De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg. De ZDH-afdeling gymnastiek start op 18 september .a.s een cursus condi tietraining voor dames en heren. De cursus bestaat uit 13 lessen op dins dagavond van 19.30-20.30 uur en vindt plaats in de Jan Drijverschool te Den Hoorn. De cursus kost 742,25 en staat onder leiding van Annemarie de Vreugt-Nijkoops. Inlich tingen: Altine Nijdam, telefoon 19672.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5