Ons motto is: vliegen s sport voor iedereen" I. f pectaculaire deelname an tijdrit wielerclub Sporter van het jaar tweede in Bergen l/VEEFVLIEGCLUB VIERT 25-JARIG BESTAAN 'M ormalig topamateur Dijkstra doet mee lite PH-Afl 3-Siemens koelen- iderlaag voor SVO Geslaagd Drukke dagen voor zwemclub Schaakclub En Passant verhuist naar Witte Burcht MST basketball Cursussen kerstgroep en koordketting maken 'El JDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 )Uii gen als een vogel, geruisloos zwevend op enkele honderden ters boven je eiland, zwaaiend naar familie en kennissen. Een 331 dat nu al 25 jaar in praktijk wordt gebracht door de leden de Zweefvliegclub Texel. Het jubileum wordt komend week- gevierd, zaterdag vanaf 12.00 uur met een receptie voor ge- jtgden in de hangar op het vliegveld. Ook oud-leden die niet uitgenodigd, zijn van harte welkom. Verder kunnen géïnteres- iden een proefstart maken met een motorzweefvliegtuig, za- jgg vanaf 13.30 uur en zondag vanaf 9.00 uur. Eén van de nnen van het eerste Texelse zweefvlieg-uur is Hans de Porto, hem blikten we terug op een kwart eeuw zweefvliegen bo- Texel. ei Porto heeft een lange staat van st als bestuurslid, maar heeft de eerste jaren niet meegemaakt, kwam er in 1968 bij als secreta- n ben afgezwaaid als voorzitter 989. Nu ben ik nog één van de ereleden van de club. In de be- aren was het een hele hechte i, vooral natuurlijk omdat we met een handjevol mensen wa- Het was een club waar iedereen ar kende. Je had toen minimaal mensen nodig om te kunnen n, dat is nu wel anders. Je e havenmeester of het toestel en je kan in je ééntje je gang Het begon allemaal op vrijdag 21 mei 1965, toen er voor Texelaars een cur sus zweefvliegen werd georgani seerd. Dit vond plaats bij de militaire zweefvliegclub A.K.U. op Texel. Er werd met twee lesvliegtuigen gevlo gen: de Ka-7 en de Goviër. De cursus werd een succes, zodat op 17 september 1965 de Zweefvlieg club Texel kon worden opgericht. De club betond toen uit elf leden en het toenmalige bestuur dat bestond uit L. Barnard, voorzitter, Hans Kievits, se cretaris, en de 16-jarige Jaap Drijver als penningmeester die eigenlijk voor iedere transactie een handtekening van z'n vader moest hebben. In het m etorzwever PH-863 Sperber RF-5B. (Foto: archief zweefvliegclub TexelI begin werd met één kist gevlogen, een Rhönelerche (PH-248) tweezitter. Begin 1966 werd er een tweede hands lier aangekocht van de Zweef vliegclub Den Helder, voor de vriendenprijs van f 50,-. Verder stelde aannemersbedrijf Fa. Drijver een een voudige tweedehands hangar ter be schikking, zodat het materieel gestald kon worden. De koninklijke erkenning volgde op 21 juli dat jaar, afgegeven door het Ministerie van Justitie. Sponsors In 1967 werd een tweede toestel aan de vloot toegevoegd een open éénzit- ter Grunau Baby (PH-215). Die was alleen geschikt voor solovliegen, dus zonder instructeur. Eind 1967, begin 1968 werden allerlei bedrijven aange schreven voor sponsorgeld. Gerenom meerde bedrijven als Albert Heijn en de Amstelbrouwerij bedankten voor de eer. Plaatselijke ondernemingen als Teso en NV Luchtvaartterrein Texel waren meer terwille. Dankzij de ze sponsoring betaalde de club niet meer dan 750,- landingsrechten per jaar. De Stichting Cultureel Werk was ook altijd een goede hulp met sport- subsidies en investeringsgeld. Er werd gestreefd naar 100 starts per dag, wat maar sporadisch lukte, dit streefgetal was er natuurlijk niet zo maar. De K.N.V.v.L gaf per start 71,- startgeld en dat waren dus in komsten voor de club. In de zomer van 1969 werd een eigen lier ge bouwd nadat de „goeie gebruikte" uit Den Helder het begeven had. Dinsdag 23 september dat jaar no teerde de club de 2000ste start van het seizoen, wat een mijlpaal was. Lid worden Gevraagd hoe je er als geïnteresseer de achter komt of zweefvliegen een geschikte hobby is, antwoordt De Porto: „Je krijgt eerst de mogelijkheid een proefvlucht mee te maken en dan kun je beslissen of je het niet te eng vindt Daarna ga je naar de dok ter voor een medische keuring en kan je in principe beginnen. Je wordt dan voorin het toestel gezet met de in- y-- 'y*- De eerste twee lesvliegtuigen. de Ka-7 en de Goviër. op het vliegveld Doelen Met Hans Kievits in het toestel en de 16-jarige penningmeester Jaap Drijver, tfoto: archief zweefvliegclub Texel). structeur achter je, en zo leer je dan spelenderwijs alles wat met de vlie gerij te maken heeft zoals: opstijgen, landen, bochten, thermiek, enzovoort. Er is ook een theoriegedeelte wat je moet volgen, dat bestaat uit vijf on derdelen. Dit zijn: meteo (weerkun de!, instrumenten, constructie, voorschriften en luchtvaartkaarten. Iedereen die begint met zweefvliegen houdt een logboek bij waarin zaken als datum, vluchtnummer, weersom standigheden, type kist en bestem ming vermeld worden." De eisen die aan het zweefvliegbe- wijs worden gesteld zijn: voldoende voor het theoretisch gedeelte, doel- landing vijf stuks met remkleppen, drie stuks slippend, zonder kleppen (noodlanding) en minimaal 30 minu ten in de lucht. Als je dan ook nog 250 solostarts had gemaakt dan mocht je in de Ka-6 CR de prestatie- kist en tevens paradepaardje van de club, deze heette niet voor niets „Doordrijver" (van Fa. Drijver, red). Hangar In 1970 bestond de club uit 26 le den, en waren er 16 nieuwe leden bijgekomen wat een totaal maakte van 42 leden. Op 23 mei 1972 werd de nieuwe hangar geopend, ook weer zelfgebouwd met de hulp van de Fa. Drijver. In 1973 werd er een Ka-7 (tweezitter) aangeschaft, de op volger van de Ka-6. In november 1974 werd er besloten over te gaan tot de aankoop van een Pilatus B-4, die vooral geschikt moest zijn als „overgangstrainer" (om de overstap naar een prestatiekist geleidelijker te doen verlopen). Dit toestel ging op 11 mei 1975 voor het eerst de lucht in. Eind 1974 bezat de club dan ook vijf eigen toestellen. Piper-Cups NV Luchtvaartterrein Texel eiste in 1976 dat er niet meer gelierd zou worden in verband met de re constructie van het vliegveld. Er moest dus worden uitgekeken naar een andere startmogelijkheid, dit werd het slepen met behulp van een vliegtuig. In het voorjaar werden daarom twee Piper-Cups, de PH-ZCT en de PH-TIN, aangeschaft. De toestellen werden via bemiddeling van de Koninklijke Luchmacht ge kocht van de Amerikaanse Air Force, voor het bedrag van 715.000,- per stuk. Eén van deze twee kisten, de PH-TIN, werd verhuurd voor het vlie gen van reclameslepen om toch een vaste inkomstenbron te hebben, zo dat de duurdere vorm van starten kon worden bekostigd. Ook het on derhouden van vijf zweefkisten en twee motorkisten is een dure liefheb berij. Noodlot Op 15 augustus 1977 sloeg het noodlot toe: de PH-TIN stortte neer en brandde geheel uit. Hierdoor ver viel een belangrijke inkomstenbron en zo kwam het motto „vliegen voor iedereen" behoorlijk op de tocht te staan. Uiteindelijk werd in februari 1980 beloten de hele vloot te verko pen, en één motorzwever (tweezitter) terug te kopen. Dit werd de PH-683 Sperber RF-5B en zodra de financiën dit toelieten zou er nog een éénzitter worden bijgekocht. Trendsetter De Texelse club is trendsetter ge weest in de Nederlandse zweefvlieg- wereld door met de motorzwever Sperber te gaan lessen. Zo kon ieder een in Nederland die in bezit van een zweefvliegbewijs was, op Texel de bevoegdheid motorzweefvliegen ha len. Dit initiatief is aardig geslaagd en daardoor kon in 1985 worden overge gaan tot de aankoop van de éénzitter PH-781 Milan. De huidige club bestaat nu uit circa 25 leden, die zaterdag en zondag sa men het jubileum zullen vieren. De jubileumcommissie heeft getracht zoveel mogelijk leden en oud-leden te benaderen. Degenen onder hen die geen bericht hebben gehad, zijn ook welkom op de receptie (12.00 uur) en bij het diner in het vliegvel drestaurant (18.45 uur). Zij worden echter verzocht zich tevoren even aan te melden bij Brendan de Graaf, telefoon 17266. larlijkse tijdrit Oudeschild-De isdorpOudeschild van Wielerve- |ing Texel (WVT) mag zich dit- verheugen in een enorme ngstelling. Voor de 40 kilometer «n tegen het uurwerk hebben liefst 75 renners ingeschreven, lecord. Onder hen de bekende latscoach Henk Gemser. schaat- «ielrenner Herbert Dijkstra (die opzien baarde door zowel de Olympische Winter- als Zo- spelen deel te nemen) en een lerkelijk groot aantal triathlon- aalisten. De eerste renner start 'dag 14.00 uur op de haven van eschild. 'jd'it prijkt al jaren op de ftrijdkalender van WVT. Om begon de wedstrijd tegen illinkhout met een zwaar geha- elftal. P. Koning, M. Drijver en ouwer ontbraken, wat zich al in ifste minuut deed gelden, toen ellinkhout het voorspeen nam. 3 bal van de linkervleugel echter de defensie van SVO, werd in eerste instantie opt door doelman Dennis Vonk. tweede poging van spits Poel echter wel doel en deed Ooster- °P een achterstand belanden. kwartier later liet spits Poel zich ^vallen in het strafschopgebied, snalty werd goed benut en de dvverd 2-0 voor Schellinkhout. erend besefte dat het iets terug *tdoen en Johan van 't Hoeft atleen door. Maar met alleen de 'e' voor zich, wist hij zijn kans 16 benutten. Vijf minuten voor kwam de bal na een corner van l!sgoed voor het doel en had lf|ee Kaspers hem voor het inkop- ^aar deed dat niet. erust kreeg SVO een goede 'Waar wederom miste Van 't t-Vijf minuten later besliste ^nkhout de wedstrijd met een j* voorzet van rechts. De inlo- e Visser scoorde 3-0. Schellink- bad de wedstrijd nu onder en bouwde de voorsprong t'een 5-0 overwinning. méér overkantse renners te trekken heeft het evenement de prestigieuze titel „Open Noordhollands kampioen schap tijdrijden" gekregen. Al in het voorjaar werd door middel van posters (uitgedeeld bij diverse wiele- revenementen en opgehangen bij bijv. ijsbanen) reclame gemaakt voor de tijdrit. Dat heeft zijn vruchten afge worpen, want de score van circa 45 deelnemers van vorig jaar werd ruim schoots overtroffen. De voorinschrij ving leverde 75 aanmeldingen op en dat aantal kan nog worden opge schroefd. Tot een half uur voor de wedstrijd kunnen hardfietsers zich aanmelden. De tijdrit is bedoeld voor niet- licentiehouders („recreanten") en is onderverdeeld in drie categorieën: da mes, heren-senioren, veteranen (40 jaar en ouder). Hein Vergeer Meest prominente deelnemer is Henk Gemser, die als bondscoach en - trainer schaatsers als Hein Vergeer, Leo Visser en Gerard Kemkers onder hoede had en ook zelf een populaire verschijning werd. De man was eer der dit jaar al bij de WVT te gast, voor het lossen van het startschot voor de in mei op Texel verreden „klassieker". Contacten met de schaatstrainer waren gelegd door Martin Visser en Benno Bakker die 's Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat, Brou werstraat. winters lessen volgden bij Gemsers „schaatsinstituut" in Heerenveen. De kennismaking met het eiland beviel goed, zodat Gemser graag op een nieuwe uitnodiging inging. Hij komt niet alleen; in zijn spoor volgen zater dag vier jongens van de schaats- school, onder wie de eerder genoemde Herbert Dijkstra. Tot twee jaar geleden behoorde Dijkstra tot de selectie voor de 100 km-tijdrit, die deelnam aan wereldkampioenschap pen en de Olympische Spelen. Nu heeft hij geen amateurlicentie meer, maar bereidt zich onder Gemsers lei ding voor op de Olympische Win terspelen van 1992, waar hij op de 10 km hoopt uit te komen. Tegenstand De tijdrit-organisatoren zijn uiterst be nieuwd tot welke prestatie Dijkstra in staat is. Verwacht wordt dat hij niet „zomaar" zal winnen. Tot de tegen standers behoren geduchte hardrij ders, die dit jaar hebben uitgeblonken in diverse wedstrijden voor niet- licentiehouders en in triathlons. De tijdrit telt mee voor het „Old Inn"- klassement dat over in Noordholland gereden wielerwedstrijden wordt be rekend. Eerder werden op Texel am. de wielerronden van De Waal en Ou- deschild in dit kader verreden. Aan kop van het klassement zijn de on derlinge verschillen klein, zodat zater dag beslist pittige strijd valt te verwachten. Uiteraard proberen ook de leden van de Texelse wielerclub zich in de strijd te mengen en ook zal een aantal on vermoeibare Texelse triatleten aan de start verschijnen. Parcours Vanaf 13.00 uur kunnen de deelne mers hun rugnummer afhalen in het clubschip in de jachthaven, waar ook nog kan worden ingeschreven. De start is op de dijk bij de jachthaven. De eerste renner vertrekt om 14.00 uur, de overigen volgen met tussen pauzes van een minuut. De renners rijden langs de dijk richting noorden, dan Stuifweg, Hoofdweg, Stengweg, Vlielandboulevard, terug Stengweg, Hoofdweg, Slufterweg, Schorrenweg, Stuifweg en langs de dijk weer naar Oudeschild. De organisatie verzoekt automobi listen en omwonenden omwille van de veiligheid rekening te houden met de wedstrijd en aanwijzingen op te volgen. Simone Winter slaagde in Utrecht voor het bediendendiploma dames vak. Ze is werkzaam bij Kapsalon Joke. Door de Sportraad Texel werd zeiler Dirk Pool zaterdag uitgeroepen tot sporter van het jaar. Met zijn zoontje Eddy behaalde Pool klinkende resul taten, waarvan een dubbele Europe se titel en het winnen van de Ronde om Texel het meest tot de verbeel ding spreken. Hoewel het duo blij was met deze Sportraad onderschei ding stonden ze toch met gemengde gevoelens op de Groeneplaats. Op het moment van de uitreiking wer den in Bergen aan Zee catamaran wedstrijden gezeild, waar ze graag aan hadden willen deelnemen. Het lot was hen echter gunstig gezind. Door de harde wind en daardoor ho ge golfslag (windkracht 7) werden de wedstrijden een dag uitgesteld en konden de zeilers in Bergen zich gaan vermaken in het dorp, waar de uitgaanscentra in het kader van „Bergen Jazz en Sail", bol stonden Het afgelopen weekend werd door Z.P.C. TX'71 weer aardig aan de „zwemweg" getimmerd. Naast de genen, die betrokken waren bij de triathlon werd door vele leden ge zwommen voor de stickers kunst- zwemmen - springen en snorkelen. Zondagmorgen kwam op uitnodiging van de zwemclub het Maartenhuis een bezoek brengen aan het zwem bad, ondanks vrij goede weersom standigheden kon het hele buiten programma worden afgewerkt. Onder groot enthousiasme van de gasten werd meegedaan aan diverse wa terspelvormen. Dat de pannekoeken er na afloop goed ingingen laat zich raden. De zondagmiddag werd wel besteed door een aantal kleine en grote kilometervreters middels het „zwemmen achter Diek" op het par cours van de triathlon. Onder prima weersomstandigheden en goed in het vet volbrachten de volgende leden deze prestatietocht: Sabastiaan Ran 400 meter, Nicolien Ran 1000 meter; Nathalie Ran 1000 meter; Maar ten Brugge 600 meter, Edwin Zwaneveld 600 meter; Arjan Zwaneveld 600 meter; Chantal Mosk 1000 meter; Mariska Buren 1000 me ter, Jan Hummel 1000 meter, Marlyn Adema 1200 meter; Coen Zoon 1200 meter; Esther Hut 1000 meter. Maarten Dijker 2000 meter, Peter Haker 3000 meter, van blues en dixeyland muziek. Pool en Pool konden zondag alsnog aan sluiten bij de 63 andere teams. Hoewel de wind was afgenomen tot 4 5 Beaufort, was de zeegang nog steeds hoog door de wind van de vo rige dag. Er stond een sterke deining uit het Noordwesten. De eerste wed strijd werd door de organisatie regle mentair ingekort. Dirk Pool had door tijdgebrek de reglementen niet goed doorgenomen en zeilde daardoor zelfs te ver. Desondanks eindigde het team op een zevende plaats. De tweede race werd, dankzij een bruta le start, gewonnen. Als enige boot startten zij over stuurboord, waarbij voorrang verleend moet worden aan de rest van het veld. Het risico was echter uitstekend ingeschat, vader en zoon zeilden meteen aan de kop van het veld. Ook de derde race werd op deze manier gestart, maar nu waren er meer boten die deze truc toe pasten. Vooraan in het veld streden de Texelaars met de veel snellere Tor nado's, die het op handicap tegen Schaakclub En Passant start op maandag 17 september de interne competitie in „De Witte Burcht". Sinds vele jaren hield En Passant de clubavonden samen met de bridge club in de theaterzaal van De Linde boom, maar sinds deze zaal als snookercentrum is ingericht is er voor de schakers geen plaats meer. De Lindeboom bood En Passant nog wel aan de clubavond her en der ver spreid in het gebouw af te werken, maar de schakers bedankten wijselijk voor de eer en kozen maandagavond tijdens de jaarvergadering in De Lin deboom unaniem voor De Witte Burcht als nieuw onderkomen. De naam van het clublokaal zal de scha kers in ieder geval aanspreken. Tij dens de vergadering werd tevens een tweede bondsteam in het leven ge roepen dat in de vierde klasse van de provinciale schaakbond, de NHSB, zal uitkomen. Dit tweede achttal zal on der leiding staan van Martin Birken- hager. De jeugdgroep van En Passant moet nog even geduld hebbben; we gens ziekte van jeugdleider Hoekman zijn de schaakbijeenkomsten voor de jeugd tot nader order uitgesteld. hen moesten afleggen. Tijdens deze race voer een catamaran half over de romp van de Prindle van Pool. De „joy-stick", waarmee de roeren be diend worden brak daardoor bijna zo dat Pool senior geen gebruik meer kon maken van zijn trapeze. Zoon Ed dy moest alleen de boot in evenwicht zien te houden. Desondanks eindig den ze op een tweede plaats, wat hen de totaal-overwinning bracht: de overall beker en een prijs van 500 gulden. Zaterdag spelen de dames van De Mareis tegen Pottenwinkel om 19 00 uur in de Sportlaan te Den Helder. Bij Jeanet van Abs kunnen be langstellenden zich opgeven voor twee creatieve cursussen. Volgende week start de cursus kerstgroep ma ken en op dinsdag 25 september de eenmalige cursus koordkettingen maken. Informatie: 13644. Tijdens de cursus kerstgroep maken worden de figuren voor de kerststal gemaakt volgens het principe van de zonnekinderkoppen Doordat de hoofdjes van stof zijn en met mooie, meest natuurlijke materialen wordt gewerkt, krijgt de kerstgroep een bij zonder uiterlijk. Tevens worden de achtergronden belicht en het kleurge bruik door de tijden heen. Men hoeft geen bijzondere vaardigheden te heb ben om te kunnen deelnemen. De avondcursussen beginnen op maan dag 17 en woensdag 19 september om 20.00 uur en de ochtendcursus begint op woensdag 3 oktober om 9.15 uur. Voor de cursus van maan dag 17 september zijn nog enkele plaatsen vrij. De kosten bedragen ƒ75,— en de cursus duurt zeven avonden/morgens. Koordkettingen Dinsdag 25 september geeft me vrouw Van Abs-Staverman een cur sus koordkettingen maken. De moderne kettingen worden gemaakt van koord en band en kunnen pas send bij elk kledingstuk worden ge maakt. Mevrouw Van Abs-Staverman heeft veel ervaring in het geven van cursussen. Zij is in haar woonplaats Haren een veelgevraagd docente. De cursus wordt 's avonds gegeven, maar bij voldoende belangstelling is zij ook in de ochtenduren bereid de cursus te geven. De duur van de cur sus is één avond en de kosten zijn 710,-.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7