fcarin Poot na 7 jaar weg lij Texelse rijkspolitie I legale Opgevoerde brommers zeggen mij nou eenmaal niet zoveel...." 3 caravans nog iet weggehaald ijsseschool houdt bazar IVN organiseert doe-middag in Slufter Slakkenlezing Diefstal uit tent Onderzoeksrapport: „Super voldoet aan alle geluidnormen" Gemeentelijke bijdrage voor SBD-Vrije School? Danslessen voor jong en oud ALARM ALS ELKE SECONDE TELT I sllDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 teven jaar bij de Texelse rijkspolitie te hebben gediend, stopt wachtmeester der rijkspolitie eerste klasse Carin Poot met if politieloopbaan op Texel. Omdat zij met haar vriend aan de akant wil samenwonen heeft zij, op haar verzoek, per 7 okto- een plaats gekregen bij de groep Heiloo, met als standplaats post Limmen. Zij blijft dus bij de rijkspolitie als wachtmeester tken. n Poot kwam in oktober 1981 bij ijkspolitie. Zij begon haar loop- i als 19-jarige adspirant op de idingsschool in Harlingen. Voor- lingsfolders door haar oudere in huis gehaald wekten haar iwsgierigheid. Zij was toen vijftien Ze was echter te |ong om te citeren. r broer kwam niet door de politie ing. Carin besloot zelf een po- te wagen. Ze werd voor de eer- keer gekeurd toen ze zestien was JJ n de vierde klas Mavo zat. Zij g echter te horen dat ze het over par of twee nog maar eens ist proberen. 'e ze toen nog wel? "Ja. Hoewel in geboorte geen Drent ben, m er wel een soort Drentse kop- eid over mij. Ik solliciteerde weer ik achttien was en werd direct pnomen, terwijl ik het naar mijn slechter deed dan de eerste Ik kon op mijn negentiende de ding beginnen in Harlingen". tussentijd had Carin inmiddels Mavo-diploma en haar VHBO, soort algemeen vormend onder op Havo niveau behaald. opleidingsschool kwamen met twee begeleiders de praktijk in. Voor mij werd het Scheemda omdat in het district Alkmaar geen ruimte was voor opvang van nieuwe wacht meesters. Ik wist toen al wel dat mijn definitieve plaatsing in het dis trict Alkmaar zou zijn. Maar wéér precies wist ik nog niet." echt iemand die het spits moest af bijten. Ik werd door de meeste van mijn collega's wel geaccepteerd. Bui ten het feit dat je vrouw bent, ben je ook de jongste. Alles is dan nieuw, je richt je zoveel mogelijk naar de 'oudere' collega's Maar er zijn bij de politie overal mannen die het niet zien zitten dat er vrouwen in dit be roep zijn, dus op Texel ook. Dat is in het begin best moeilijk. Later begin nen die collega's je toch wel te waar deren. Er waren collega's die dachten dat ik binnen twee of drie jaar weg zou zijn. Ik had hierdoor wel het ge voel dat ik mij moest bewijzen, maar dat heb ik nu, nu ik naar Heiloo ga weer. Ik denk dat ik mij dan weer moet waarmaken. Maar dat geldt Op straat lolitie opleiding duurde in die tijd een jaar en Carin kwam dus als verse politievrouw op twintigjari- «ftijd "op straat", zoals zij dat nt. politieopleiding was niet echt ir. De wetskennis was wel droog ik nam het toch wel redelijk ge- (elijk op. Misschien komt dat ook door de afwisseling met veel De theorie die in de klas werd idaan werd later geoefend in de ktijkstraat". Dit is een gebouwtje in een planton, (de receptie van politiebureau) een winkel en een nhuis waren nagebouwd. Hier ste je met collega's situaties uit merkelijkheid na, in een rollenspel, shet opmaken van een proces aal van aangifte. Of het te woord nvan iemand die ontevreden is een bekeuring. Je klas kijkt dan in bekritiseerd je optreden. De nspelers zijn je eigen collega's en ;unnen het je knap lastig ma- Agente Carin Poot blijft ook aan de overkant het politiewerk trouw De kersverse wachtmeester kwam op Texel terecht. Een bewuste keuze? 'In 1981 was ik op Texel met vakan- Tot de opleiding behoorde ook men tale vorming. "In de hardingsdagen kreeg je een behoorlijke fysieke en mentale training. De hardingsdagen waren een soort Wampex, alleen dan zwaarder. Je wordt dan getraind op uithoudingsvermogen, inventiviteit en collegialiteit. Ik vond het wel schitte rend! Je gaat tot het uiterste en dan kom je er achter dat je grenzen ver der liggen dan je zelf vermoedt" Opvanggroep Haar eerste "echte" praktijk ervarin gen deed Carin in Scheemda op. "Aansluitend aan de politieopleiding, kreeg je in die tijd een soort intro ductie in een opvanggroep. Je ging drie maanden met een ploegje van vijf politiemensen die net van de tie in De Cocksdorp. Ik verbaasde mij toen over de uitgestrektheid van het eiland. Toen het uiteindelijk op het kiezen van een standplaats aan kwam, gaf ik vrij impulsief te kennen dat ik wel naar Texel wilde. Het leek mij wel wat. Noord-Holland kende ik verder niet en ik wilde persé niet bij de Afsluitdijk zitten. Ik bleek de enige liefhebber te zijn." Wel geaccepteerd Op Texel was toendertijd al een vrou welijke wachtmeester in de persoon van Marianne Koster. De Texelse poli tiemannen waren dus al aan het vrouwvolk gewend.... "Ik was niet voor iedereen in een nieuwe baan." Carin heeft niet vaak het gevoel ge had dat ze door het publiek op straat als politievrouw niet voor „vol" werd aangezien. "Door je uniform breng je toch een stukje gezag mee. Het ge beurt natuurlijk wel eens dat er laat dunkend gezegd wordt: 'ach meisje, omdat jij dat wilt, doe ik dat wel...'. Het ge beurde mij in het begin ook wel dat iemand de mannelijke helft van de patrouille aansprak, terwijl ik tegen zo iemand bezig was. Vreselijk irri tant! Het merendeel van de collega's wendde dan plotselinge doofheid voor of draaide zich even om, zo iemand kwam dan vanzelf weer bij je. Maar toch...!" Het werk van een politieman of vrouw verschilt niet. Of toch een beetje? "Als vrouw leg je al vaak de aandacht op wat andere vlakken dan mannen doen. Opgevoerde bromfiet sen zeggen mij nu eenmaal niet zo veel. Ik zocht het wat meer in de sociale nazorg. Een stukje aandacht naast alle zakelijkheid vind ik belang rijk. Door aan een bepaald probleem aandacht te geven en daarover met iemand na te denken, kun je iemand helpen, al ligt de oplossing misschien niet voor het grijpen". Volgens Carin zitten er niet zo gek veel voor- of nadelen aan het feit dat ze politievrouw is. Alleen bij vecht partijen kan het een sussende wer king hebben. „Ik heb dat meegemaakt. Je merkt dat een vrouw niet zomaar geslagen wordt. Kijk, fysiek ben je natuurlijk wel wat zwakker, maar wie met sterk is moet slim zijn!" En politievrouw wordt niet automa tisch ingezet voor alle jeugd- en ze denzaken. „Als er sprake is van een zedenmisdrijf dan wordt dit behan deld door wie er maar net dienst heeft. Blijkt dat een vrouwelijk slachtoffer haar verhaal liever bij een vrouw doet, dan word ik erbij geroe pen. Soms gebeurt het ook wel dat zo'n vrouw dat juist helemaal niet wil en liever tegen een man praat." Zedenzaken De laatste jaren komen opvallend veel zedenzaken, met name ook in cest, aan het licht. Volgens Carin komt dit mede door de ruimere aan dacht in de media voor dit soort pro blemen. "Daardoor wordt bij slachtoffers een stuk schuldgevoel werd weggenomen. Dat hebben ze vaak bij het doen van aangifte. Het is geen dóel om zoveel mogelijk aangif ten van zulke zaken te krijgen, maar doordat slachtoffers hulp durven zoe ken kunnen zij met zoiets leren leven. De zaak aanhangig maken kan een stukje verwerking betekenen. Zeden zaken zijn wel een deel van mijn werk hier geworden. Je doet er wel veel ervaring mee op. Ik heb hierdoor ook geleerd dat je nooit achter de ware aard van mensen komt. Iemand doet zich op een bepaalde manier voor, maar dan blijkt ineens dat hij of zij een vreselijk geheim rondloopt. Carin is kontaktambtenaar slachtof ferzorg. Wat houdt dat in? "Als iemand slachtoffer is geworden van een misdrijf is er zo wie zo al de im materiële schade. Daarnaast is er ook vaak materiële schade. Er is een tijd geweest dat er ontzettende veel hulp aan een dader werd gegeven. Enkele jaren geleden kwam men er achter dat de slachtoffers tussen de wal een het schip raakten, omdat naar hen nauwelijks gekeken of geluisterd werd. Slachtofferzorg is de instantie die aan slachtoffers hulp biedt. Die hulp kan alleen al bestaan uit het luisteren naar het verhaal van het slachtoffer. Vaak hoor je dan dat aangevers vreselijk gegrieft zijn door dat een vreemde in huis is geweest en persoonlijke spullen doorzocht heeft. Dit weegt voor veel mensen zwaarder dan de vermissing van goe deren". Schaderegeling Bij slachtofferhulp hoort ook het ge ven van informatie over hoe een schade geregeld kan worden, of wel ke fondsen er zijn voor slachtoffers. Ook mensen die een ernstig verkeer songeval hebben meegemaakt kun nen bij deze instantie terecht. Omdat men graag wil dat zoveel mogelijk de plaatselijke politie bij de slachtoffe- ropvang betrokken is heeft men op iedere groep een kontaktambtenaar en voor Texel is dat Carin Poot. „Voor mij betekent het dat ik kontakten leg 'tussen het slachtoffer en slachtoffer zorg." Het allermoeilijkst van haar werk vindt Carin het overbrengen van een overlijdingsbericht. „Dat is toch niet voor te stellen: een geliefde gaat flui tend de deur uit, naar zijn werk en dan moeten wij vertellen dat zo iemand nooit meer terug komt. Ge lukkig gebeurt dit niet al te vaak, maar de keren dat je dat gedaan hebt vergeet je niet gauw. Je went er niet aan, je leert er wel mee omgaan". De agente heeft een grondige reden om het eiland te verlaten. "Het is niet zo dat ik het hier zat ben. Texel betekent veel voor mij. Ik vond het fantastisch om hier te werken, maar ik heb een vriend ontmoet waarmee ik wil samenwonen. Omdat de kan sen voor zijn werk op de vaste wal beter zijn hebben we Heemskerck als woonplaats gekozen. Ik ben wel van plan om voorlopig te blijven werken, ik heb het nog goed naar mijn zin zo." Weer een vrouw? Het is nog niet bekend of in haar plaats weer een vrouw wordt aange nomen. "Ik heb wel gehoord dat ad judant Moeskops verzocht heeft om mijn plaats weer snel in te vullen en wel het liefst door een vrouw." Betekent het vertrek van Carin nu dat de Texelse politiemannen zelf hun koffie moeten zetten en de planten water geven? „Nee dat betekent het zeer beslist niet! Zij waren daar al heel bedreven in. We weten in ons werk goed wat we aan elkaar heb ben met onze ploeg. Dat betekent dus dat ieder op zijn beurt voor de koffie en de plantjes zorgt. Aan de ene kant vind ik het natuurlijk wel jammer dat ik weg ga want we heb ben een leuke ploeg hier en dat is in mijn nieuwe werkkring even afwach ten. Mijn Texelse collega's zagen het eigenlijk al aankomen en snappen best waarom ik wegga. Maar een beetje zeer doet het afscheid toch...." in Jansen (CDA) kwam in de g van de raadsvergadering 9 op een kwestie die onlangs al raad aan de orde kwam: het id ten aanzien van niet legaal aatste caravans. Volgens Jansen ner op het ogenblik bij „Slufter- aan de Zanddijk geen twee, zelfs drie illegale caravans. dat terwijl er voorzover ik weet aanschrijven van de gemeente is Gest." Jansen wilde weten of de ;wel correct werd afgehandeld. ®ns wethouder Barendregt is op- fw geconstateerd dat de caravans op legale wijze tot stand zijn ge- „In overleg met de betrokke- zi|n we bezig met het opstellen een uitwerkingsplan. Dat wordt inkort in B W behandeld en ■asis daarvan zullen we maatre- onemen." Jac' P. Thijsseschool in Den Burg iniseert zaterdag 15 september bazar. De opbrengst komt ten aan nieuwe tenten voor de 1 6 en 7. Bij mooi weer spe- activiteiten zich op het tolplein af, bij regenachtig weer aen heenkomen in de school kht. 'OOO tot 14.00 uur worden al- 1 activiteiten georganiseerd. Er is '"leer een verkoping van twee ds goederen (waaronder ook an boeken), een rad van '"ur, een grabbelton en een *aan. De schooljeugd zelf '5'via „gekochte" pleinplaatsjes spulletjes aan de man. J9anisatie hoopt op een druk be- s dag. ledereen is uiteraard van 'welkom. Gerbrand Poster (Texels Belang) toon de zich bezorgd over de stand van zaken rond 't Stappeland in De Koog. „Zijn alle rechten die Jarino op het artikel 11-gebied kan doen gelden, nu verdwenen? Dan kunnen misschien andere ondernemers weer aan bod komen." Wethouder Dirk Terpstra antwoordde dat als Poster gelijk zou hebben, er momenteel minder problemen zouden zijn. „Maar de heer Poster weet best dat we onze advocaten hebben inge schakeld om het contract met Jarino verder uit te pluizen. We hebben Jari no in gebreke gesteld en het proces van afhandeling loopt nu. Het is op dit moment absoluut niet zo dat we van Jarino af zijn. Het is ons uiter aard heel wat waard die zaak snel voor elkaar te krijgen, dus blijven we de zaak nauwgezet volgen." Noodcamping Poster gaf in verband met de hand having van de openbare orde het col lege in overweging de noodcamping ver buiten Den Burg te plaatsen of zelfs op te heffen. Barendregt merkte op dat de noodcamping aan de Westerweg nog steeds een tijdelijke oplossing is. „Het is geen ideale plek. Niet wat situering betreft en ook met voor de rioleringssituatie. Wij zijn echter wel van mening dat er een noodcamping moet blijven bestaan. In overleg met de raad zullen wij ons beraden over een definitieve locatie." Gré Zegers meldde altijd gedacht te hebben dat 80 kilometer per uur op Texel de maximum-snelheid was. „Vormen taxi-chauffeurs hier een uit zondering op? Hoe is het mogelijk dat die volgens een artikel in de krant pas worden bekeurd vanaf een snelheid van 100 kilometer per uur." Het PvdA-raadslid verwonderde zich over het feit dat de politie met twee maten werkte. „Recht is recht, 80 is 80." Krassekcet Volgens Erna Eelman-van der Kooi (VVD) treffen veel oudere inwoners van Oudeschild elkaar regelmatig op de kade van de haven. Zij vertelde te zijn benaderd door mensen die het op prijs stellen als er een bank op de haven wordt geplaatst. Liefst met een soort afdak erboven, zodat er bij regenachtig weer beschutting kan worden gevonden. Er wordt volgens het raadslid „een soort abri of Kras- sekeet" verlangd. Wethouder Terpstra antwoordde een voorstel van de dorpscommissie te verwachten als een dergelijke voorziening nodig mocht blijken. Natuurbeleidsplan Het VVD-raadslid wilde voorts weten welke gevolgen het door minister Braks gepresenteerde natuurbe leidsplan voor Texel heeft. „Texel wordt hierin wat de cultuurgebieden betreft als kerngebied aangegeven. Welke consequenties kan dit plan voor de agrarische sector met zich meebrengen? Zijn we als gemeente verplicht deze regelgeving uit te voe ren of kunnen we eigen beleid bepa len?" De jeugd-doe groep van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie op Texel organiseert woensdag 26 sep tember een doe-middag in De Slufter. Kinderen van IVN-leden in de leeftijd van 6-12 jaar en Rangers van 8-12 jaar kunnen hier gratis aan meedoen. Aanvang: 14.00 uur. Schepnet en laarzen meenemen. De kinderen moe ten zich van te voren opgeven bij: Pam Lindeboom, telefoon 13582, Bep Mechielsen, telefoon 18613, of Els Blom, telefoon 15096. De inschrijving eindigt op 21 september. De doe- middag is rond 16.00 uur afgelopen. Barendregt vertelde dat B W on langs een eerste indruk hebben ge vormd van het plan. „We kunnen de komende jaren weer een indringende bemoeienis verwachten van de zijde van het rijk en de provincie aan de zijde van de Texelse natuur en het landschap." Het colle ge is volgens Barendregt bezig een strategie te bepalen. Stiltegebieden CDA-raadslid C. Hin uitte zijn zorg en ergernis over de onlangs door de pro vincie uitgebrachte nota omtrent de stiltegebieden, waar Texel bijna in haar geheel onder valt. Volgens Hin maken de boeren zich zorgen omdat er eigenlijk geen jacht met geweren meer mag plaatsvinden. De boeren, die volgens het raadslid last onder vinden van rotganzen die eigenlijk naar Zeeburg moeten, hebben net gemeentelijke vergunning gekregen voor het gebruiken van een 15-tal Ancia-pistolen. „Volgens het plan van de provincie mogen die dingen nu eigenlijk niet meer worden gebruikt. Dat is een probleem." Wethouder Barendregt liet weten bij zonder boos te zijn over het feit dat de gemeente slechts tot 1 oktober de tijd heeft op de nota te reageren. „Wij vragen daar meer tijd voor. Het is voor Texel een dermate indringende problematiek dat we ons daar zorg vuldig over willen beraden." Het IVN /Instituut voor Natuurbe- schermings educatie) begint haar nazomer-activiteiten vrijdagavond om 20.00 uur in Ecomare. Johan Reydon geeft een lezing over slakken Zater dag volgt een excursie. Uit een tent op een camping in De Koog is dinsdag tussen 13.00 en 18.00 uur een sporttas gestolen met diverse kledingstukken. Deze behoor de toe aan een 28-jarige vrouw uit Dusseldorf. De ,,Super"-supermarkt in Den Burg voldoet nu, na het aanbrengen van diverse geluidisolerende voorzienin gen, volledig aan de normen. Tot de ze conclusie komt het onafhankelijk onderzoeksbureau Lichteveld, Buis en partners uit Utrecht naar aanlei ding van recente controlemetingen. De bevindingen zijn vastgelegd in een rapport, dat gisteren aan de ge meente Texel is verstuurd B en W zouden, aan de hand van dit nieuwe rapport, vóór 15 september definitief beslissen of de supermarkt al dan niet moet sluiten. Gisteren kon, omdat het rapport nog niet binnen was, nog geen officiële mededeling hieromtrent worden ge daan. Informeel was men bij de ge meente inmiddels op de hoogte gesteld van de conclusie van het on derzoek. Op basis daarvan zou er geen aanleiding zijn om de super markt alsnog te sluiten. Advocaat mr. J.A. Visser van Unigro BV uit Houten, eigenaar van de „Super"-vestiging, deelde desgevraagd mee dat het rap port vergezeld van een brief gisteren naar de gemeente is gestuurd. Vol gens mr. Visser toonde de sa mensteller van het rapport tevreden over de effecten van de getroffen maatregelen. Met name de zwevende dekvloer, die na de bouwvak werd aangebracht in het magazijn, zou kundig en netjes zijn uitgevoerd en de vereiste geluidreductie halen. „We hebben nu gedaan wat redelijkerwijs van ons kon worden verlangd. Hope lijk is de kwestie nu definitief opge lost", aldus mr. Visser. De klagende partij (bewoners van en kele koopappartementen boven de supermarkt) heeft nog niet op de hui dige ontwikkelingen gereageerd. Wel is men bezig met een eigen onder zoeksrapport. De hiervoor benodigde metingen zijn verricht, maar het rap port is noq met gereed. „We wachten eerst het rapport van Unigro af. Vol gende week weten we hopelijk meer", aldus de raadsman van de be woners, mr. G. Creutzberg uit Den Helder. De Landelijke Schoolbegeleidings dienst voor Vrije School Onderwijs in Driebergen heeft de gemeente om subsidie gevraagd voor de begelei ding van de Stichting Vrije School Texel. Het college van B en W heeft hierover nog geen uitspraak gedaan omdat nog niet alle aspecten zijn onderzocht. De SBD voor Vrije Scholen is erkend door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Voor de andere scholen is op Texel de SBD werk zaam die op basis van een vergoe ding per inwoner wordt betaald. De Vrije School maakt wel gebruik van de „normale" vakleerkrachten en de zwemlessen. Het college vraagt zich af of de gemeente de andere SBD moet subsidiëren terwijl er al een SBD is die voor alle scholen dienst kan doen. Als alle kanten van de zaak zijn onderzocht zal een standpunt worden bepaald. Maaike en Dick Raateland willen - als er tenminste voldoende belangstelling is - een nieuwe dansclub op de dins dagavond starten. Het is de bedoe ling Ballroom en Latin te dansen. De club gaat de naam „Madira" dragen. Opgave graag voor 15 september bij Maaike en Dick Raateland, tel. 14007.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9