ET MAARTENHUIS - een thuis voor bewoners en medewerkers Sezien malaise vallen chapenprijzen hier mee" Texelse crossers sterk op het eigen terrein te-veiling Texels schaap in Purmerend Voetbalprogramma Hondenclub Texel legt VZH examen af Klaverjascompetitie start volgende week Ledenvergadering SVO Eilandcompetitie volleybal M.S.T. Programma SV De Koog boekt goede uitwinst ill I |DERDAG 20 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 jaterdag is het feest in het Maartenhuis, gelegen aan de juyslaan bij De Koog. De Camphill-beweging, waarvan het kaartenhuis onderdeel is, bestaat dan 50 jaar. Het Maarten- uis zelf viert ook feest: het is in 1980 opgericht en viert jjs het 10-jarig bestaan. Dat achter de bosjes aan de Ruys- ian méér schuilt dan menigeen vermoedt, kan zaterdag tij dens de open dag worden bekeken. Programma: 14,00 uur: mogelijkheid tot rondkijken. Er worden video's getoond over het Camphill-leven in verschillende landen. 515 tot 16.30 uur: toneelstuk „Het Landgoed" van Selma agerlöf, gespeeld door de bewoners van het Maartenhuis. Maartenhuis is ontstaan vanuit joorstromingsprobleem van vol den geworden, ontwikkelings- oorde pupillen van het üdagogisch instituut Christopho- Bos en Duin bij Utrecht (een ;phill-plaats). Besloten werd een «gemeenschap te stichten, ijn de bewoners en medewerkers jan samenleven. Het oog viel op (bouwen van het voormalige «tehuis nabij De Koog. Die wer- aangekocht, zodat men in 1980 starten met een groep van ze- bewoners. Thans wonen er in Maartenhuis achttien bewoners ertien medewerkers. Ook de kin van de medewerkers wonen in Maartenhuis. jswoners vormen met de mede- MS een hechte gemeenschap. Er t de bewoners geen training ge- n om zo hoog mogelijk te sco- spde maatschappelijke ladder. evenmin worden ze niet totaal watten gelegd. Uitgangspunt is bewoners zoveel mogelijk zelf dagelijks leven kunnen leiden. Dit lent dat er gewerkt en voor el- wordt. Zo regelen de :oers de huishouding zelf. De tpie die gegeven wordt is eigen- et dagelijkse bestaan: onder be ding van de medewerkers een zo taal mogelijk leven leiden. In het door de bewoners wordt verricht, zit ook een stuk therapie: er wordt hen een ambacht geleerd. Meubels maken Weinigen weten het misschien, maar op het Maartenhuis worden meubels gemaakt en er is een weverij. In de houtwerkplaats werken zes bewo ners, die zich ook bezighouden met het maken van speelgoed. Andere nijverheidsvormen: spinnen, kaarden, verven, breien, kleding maken. Het le ven buiten de poort wordt niet verge ten: „integratie in de samenleving", zoals dat zo fraai heet. Zo zijn er een aantal bewoners op cursus, worden (sport)clubs bezocht en gaat men naar toneelstukken en concerten. Ook zijn er bewoners die een aantal dagdelen werken buiten het Maarten huis en dus daar hun verantwoorde lijkheden hebben. De in het Maartenhuis gemaakte produkten worden via winkels op Texel afgezet. Boerderij Op de boerderij bij het Maartenhuis zijn gemiddeld vier bewoners werk zaam onder leiding van twee werk plaatsleiders. Het verzorgen van de dieren, de groentetuin en siertuin biedt mogelijkheden waarin de „so ciaal therapie" zich goed kan ont plooien. Er is ruim 5,5 hectare grond beschikbaar voor de boerderij. Op het bedrijf zijn drie melkkoeien, drie melkgeiten en 40 schapen en kippen. Ook is er een imkerij met 21 bijenvol ken. Er wordt gewerkt volgens de biolo gisch dynamische landbouwmethode. De produkten komen ten goede aan de gemeenschap. De produkten wel ke geleverd worden, moeten van een goede kwaliteit zijn. Het is niet zo dat er maar wat aangerommeld wordt omdat het toch voor eigen ge bruik is, of „slechts" afkomstig is van het Maartenhuis. Naast het werk wordt de vrije tijd doorgaans nuttig gevuld. Zo is één van de bewoners aangesloten bij een basketball-club Twee anderen vinden hun vertier bij de modelspoorclub. Verder wordt er regelmatig gezwom men, geschilderd, en ook volksdan sen behoort tot de vrijetijdsbesteding. Veilig Texel is voor de leefgemeenschap eigenlijk een ideale plaats Het is hier overzichtelijk en daarom veilig. Met een soortgelijke leefgemeenschap in een grote stad is dat een stuk moei lijker. De sociale controle op Texel wordt als positief ervaren. Zou de ge meenschap een gesloten inrichting zijn, dan maakt het niet uit waar de ze zou staan, maar juist het open ka rakter van het Maartenhuis sluit heel goed aan bij de Texelse samenleving. De medewerkers van het Maarten huis wonen met hun gezinnen in de gemeenschap. Dit betekent niet dat er geen ruimte is voor een normaal gezinsleven. Dat is er wel, maar een groot deel van de tijd wordt toch in de gemeenschap doorgebracht. Het vergt een zekere levenshouding van zowel de bewoner als de medewerker om er te kunnen wonen en werken. Het is zeker geen baan van acht tot vijf. Antroposofie De levensleer van Rudolf Steiner, be rustend op de harmonische doorgron ding van het wezen van de mens in zijn mentale, religieuze, wetenschap pelijke, culturele, lichamelijke en an dere uitingsvormen, is de grondslag In het Maartenhuis zijn bewoners en medewerkers voortdurend zeer actief, zoals hier in de houtwerkplaats. van de zorgverlening in het Maarten huis (sociaal-therapie). De medewer kers van het Maartenhuis zijn zeker niet dogmatisch in de antroposofiese leer. Men tracht er het goede in te vinden en te gebruiken, maar men keurt andere vormen van zorgverle ning zeker niet af. Integendeel, er zijn namelijk veel ontwikkelings gestoorden die juist niet voor zorg zoals in het Maartenhuis in aanmer king komen. Camphill De Camphill-beweging vindt zijn oor sprong in Oostenrijk. Tussen 1937 en 1939 bestond er een antroposofiese studiegroep in Wenen De Joodse le den wilden breken met de oude tradi tie, er braken nieuwe tijden aan en men wilde nieuwe ideeën doorvoeren in de verzorging van ontwikkelings- gestoorde kinderen. De leider van de studiegroep, dr. Karl König, ook van Joodse afkomst, vluchtte wegens de naderende oorlog met een aantal le den van de studiegroep naar Schot land. De leden van de groep wilden hun ballingschap nuttig maken en besloten tot de oprichting van een tehuis voor de verzorging en opvoe ding van ontwikkelingsgestoorde kin deren. Het huis wat ze betrokken, een oud Schots landhuis bij Aber deen, droeg de naam „Camphill". Het huis verkeerde in een zeer slechte staat en het Schotse, meestal slech te, weer had er vrij spel. Het kostte de nodige fysieke inspanningen om het huis bewoonbaar te maken. Men begon met twaalf zwakzinnige kinde ren. Toen de groep zestien maanden in Schotland was werden de manne lijke leden gevangen gezet, zij droe gen de Duitse nationaliteit en konden dus een vijand zijn.... De vrouwen stonden er toen een jaar lang alleen voor. Na deze moeilijke beginjaren maakte de beweging een sterke groei door. Oprichter Karl König schreef boeken en ontwikkelde een opleidingscen trum, waardoor de groei van de be weging werd gestimuleerd. Thans zijn er zo'n 70 Camphill-plaatsen over de hele wereld. Zaterdag 22 september: KNVB afdeling Noord-Holland: ruim 1-jarige ooi van schapen- «rLeon Eelman uit Oosterend Itijdens de jaarlijkse elite-veiling het Texels Schapenstamboek in rdholland voor de hoogste prijs Een Engelse koper bleek in merend bereid f2.900,- voor het neer te tellen. De ooi was op de Hopen schapenfokdag op Texel eugdkampioen uitgeroepen. In merend werden nog negen scha- ivan Texelse fokkers aangebo- van de in totaal twintig side dieren. Alle schapen werden ïcht tegen prijzen, die bedui- 1 lager waren dan verleden jaar, hoger dan op eerder dit jaar cuden veilingen. "et buitenland waren talrijke gein seerden speciaal voor de veiling Purmerend gereisd. De twee ïtopdieren werden verkocht Engeland, vier dieren gingen in Belgische handen. Negen ras pen kregen een andere Noord se eigenaar. De gemiddelde bedroeg ft 337,50. „Gezien de >ge malaise in de schapenmarkt, deze prijzen nog mee", aldus fcteur W. Kistemaker van het 'k Schapenstamboek in Noordhol- Volgens hem een rechtstreeks •'^van de geboden kwaliteit. „In #ing met die andere veilingen de kwaliteit in Purmerend hoger. bellen hoge eisen om het predi kte" waar te maken. Fokkers tytèrs weten dat. De fokkers stel en beste dieren ter beschikking ^gevolg daarvan is de belang en) groot", aldus Kistemaker. !|teit is volgens Kistemaker voor tomboek de enige manier om te ^n. „We moeten geen conces- doen aan de kwaliteit van het ^Kruisen met andere rassen lot dusver telkens een vermin- f!9 van de vleeskwaliteit tot ge- Igehad. Kwaliteit overleeft het ^ondanks de minpunten die er ■kmoet zorgen het positieve te Nen", reageert Kistemaker op ton over mogelijke kruisingen vruchtbaarheid van het Texel- kaap te verhogen. Fokdag fr'idig vond in Purmerend de pro- fokdag plaats. Ongeveer 700 ^werden gekeurd. De kwaliteit jj*d, met weinig ondereind in Stoken. Buiten de keuring om handel gedreven; onder meer dansen rammen. De prijzen 9ematigd, ze schommelden f250,- en ƒ450,-. Een pri mas de show van een selectie van vijf ooilammeren. Mogelijk kan dit showelement ook voor de Texelse fokdag worden ingesteld. De kampioen en reservekampioen bij de oudere rammen waren beide eigendom van de Texelse fokker J. Eelman. Opmerkelijk is dat de dieren op de Texelse schapenfokdag op 3 september j.l. ook al de hoogste prij zen behaalden, maar toen in de om gekeerde volgorde. Resultaten De resultaten van Texelse inzenders op de fokveedag Purmerend 1990. Oudere rammen la. en kampioen, fokker AC Zee, Lambertschaag, eigenaar J. Eelman; 1b en 1c fokker/eigenaar Gebr. Kooiman. Tweejarige rammen: 1a en reserve kampioen, fokker C. Kikkert, eigenaar J. Eelman. Éénjarige rammen: 1b. fokker/eigenaar:.J. Eel man; 1f. fokker/eigenaar Gebr. Kooiman Drietal ramlammeren: 1a. en 1b. fokker/eige naar Mts. Tjepkema en zn; 1c fokker/eigenaar: Gebr Kooiman; ld fokker/eigenaar: D. Kikkert. Bij beste 10 ramlammeren: Mts. Tjepkema Schaap met 3 lammeren; 1b. fokker/eigenaar: Gebr. Kooiman Schaap met 2 ramlammeren: 1c. fokker/eige naar: J. Mantje Schaap met ooi en ramlam: 2b fokker/eige- naar Gebr Kooiman Schaap met 2 ooilammeren: 1d. fokker/eige naar: Gebr Kooiman; 1e fokker/eigenaar: D. Kikkert; 2a. fokker/eigenaar H. van der Star Viertal eenjarige ooien: 1d. fokker/eigenaar. J. Mantje, Ie fokker/eigenaar: Gebr. Kooiman Viertal ooilammeren: 1e fokker/eigenaar D Kikkert; 1f. fokker/eigenaar. Gebr Kooiman Zaterdag heerst op het Hondenclub terrein aan de Rozendijk koortsachti ge activiteit. Mevrouw Lieftinck-van de Most uit Wormerveer (keur meester van de Nederlandse Bond Gebruiks Honden) neemt op verzoek van de Hondenclub Texel het VZH (Verkeers Zekere Hond) examen af. Het VZH examen bestaat uit twee gedeelten. Gedeelte A wordt af ge werkt op het oefenterrein en behelst een aantal gehoorzaamheids proeven. Dit gedeelte wordt door hond en be geleider in alle rust afgewerkt. Het B-gedeelte speelt zich in het cen trum van Den Burg af. Er vindt een aantal proeven plaats onder meer af leggen bij een winkel, waarbij de be geleider uit het zicht verdwijnt. Het A gedeelte begint om 10.00 uur op de Rozendijk. Belangstellenden zijn van harte welkom In verband met onnodige onrust graag honden thuislaten. 14.45 u. 13.30 u. 14.45 u. 14.45 u. 13.00 u. 13.30 u. 13.00 u. 11.15 u. 11.00 u. 12.00 u. 12.00 u. 12.00 u. 11.00 u. 11.00 u. 11.00 u. 11.00 u. 10.00 u. 10.00 u. 10.00 u. 10.00 u. Junioren: Texel A1-JVC A1 Texel B1-DWOW B1 ZDH B1-SVAP BI Texel B2-JVC B2 Oosterend C1-WGW C2 Tex. Boys C1-HRC C2 Helder C2-Texel C1 HCSC C2-Texel C2 Dames: Reigerboys 2-Tex. Boys Pupillen: Tex. Boys D1-Texel D2 Tex. Boys D2-Texel Dl Oosterend D2-De Koog D1 Oosterend E2-Tex. Boys E1 Oosterend E1-De Koog E1 SVC E1-ZDH El Tex. Boys E2-Texel E2 Tex. Boys F1-ZDH F1 Texel F1-SVC F1 Texel F2-SVC F2 Tex. Boys F2-De Koog F1 Zondag 23 september: Klaverjasclub Den Burg luidt donder dag 27 september, aanvang 20.00 uur, het nieuwe kaartseizoen in. Op deze eerste avond wordt voor het spelen eerst een algemene ledenver gadering gehouden. Nieuwe leden kunnen zich op deze avond aanmel den in onze vaste speelzaal in chi nees restaurant Azië aan de Groeneplaats. Ook kan dit telefonisch bij Gerda Veeger (tel. 12212) of Karei van Heerwaarden (tie. 14879). Het vorige seizoen kon er een competitie van vier perioden worden gespeeld. In de praktijk betekent dit vanaf 27 september tot en met 25 april iedere zondagavond klaverjassen. Tevens wordt het Texels kampioenschap kla verjassen voor koppels georganiseerd. De speeldata van dit kampioenschap zijn: 26 oktober, 30 november, 21 december, 25 januari, 22 februari (al lemaal vrijdagavonden). Meer infor matie over de inschrijving volgt via de Texelse Courant. Sportvereniging Oosterend vergadert vrijdag 21 september om 20.30 uur in de SVO-kantine. Tijdens deze alge mene ledenvergadering zijn wedstrijd secretaris Kees Koopman en bestuurslid Sieme Keijser aftredend en herkiesbaar. Penningmeester Frits Androg is aftredend en niet herkies baar. Het bestuur heeft Rob Haak voor deze functie als kandidaat afge vaardigd. Alle leden, donateurs en andere belangstellenden zijn vrijdag avond welkom. KNVB Afdeling Noordholland: Tex. Boys-AGSV 14.00 u. Oosterend-DESS 14.00 u. ZDH-De Koog 14.00 u. Texel 2-West Frisia 2 14.00 u. Texel 3-Callantsoog 2 11.30 u. Watervogels 5-De Koog 2 10.00 u. Tex. Boys 2-Callantsoog 3 12.00 u. Texel 4-LSVV 6 11.30 u. AGSV 2-Tex. Boys 3 14.00 u. Junioren: Tex. Boys A1-Kaagvogels A1 12.00 u. Dames: Helder 2-De Koog 10.00 u. Recreatie: ZDH-Tex. Boys 10.30 u. Oosterend-De Koog 10.30 u. Veld A mannen: 18.30 u. Eelman-Bremak. 2 Autocentr 19.12 u. Autocentr-Paal 9 Eelman 19.54 u. RWS-Versluis Paal 9 20.43 u. DGM-Amro Versluis 21.30 u. Graaf Sp.-Kobeko Amro 22.18 u. Krim-Bremak. 1 Graaf Sp. Veld B: vrouwen, gemengd, mannen: 18.30 u. Rival-Smash 4 Wiersma 19.12 u. Vlier-Wiersma Rival 19.54 u. 12 Balcken-Rabo IJzer LenR 20.43 u. LenR-Euroase 12 Balcken 21.30 u. Ecomare-NBC Euroase 22.18 u. Paal 28-Cocky's Kobeko Veld C vrouwen: 18.30 u. Nioz-Viss.Bouw Da 19.12 u. DA-Smash 3 Viss. Bouw 19.54 u. Durper Drup-Leydek Westerl 20.43 u. Ass. Bremer-Westerl. Leydek 21.30 u. Mantje-Haarstudio Klif 23 22.18 u. Klif 23-Zegel M. Haarstudio Wedstrijdleding: Freerk en Agnes, tel. 13540. Uitslagen 18 september: DGM-Stuc. van de Woude 0-3; BCT-Versluis 1-2, Teso-Paal 9 2-1; Eelman-Bestuur 1-2, Gr. Slock-RWS 2-1; Graaf Spuiterij-Cocky's 3-0, De Vlier-Visser Bouw 2-1, De Rival-NIOZ- 3-0; ACS- Wiersma antiek 0-3; St. Jan-Moerbeek 2-1; LenR-NBC 0-3; Bremakker 1-Kobeko 3-0; Ass. Bremer-Question 0-3; Sportshop- Meermarkt 3-0; Zeven Provinciën-Haarstudio 1-2; Klif 23-Westerlaken 2-1; Mantje Sport- Leydekkers 3-0; Durper Drup-Zegel Modes 2-1; Afd. Volleybal Zaterdag 22 september: Sporthal Ons Genoegen, Den Burg: 12.30 u. Tevoko 3-HCSC 5 (d) 12.30 u. Tevoko 1-WSOV 1 (m-B) 12.30 u. Smash'68 1-Seahawks 2 13.30 u. Tevoko 1-WSOV 1 (d) 13.30 u. Tevoko 1-VCW 1 (hl 14.00 u. Smash '68 2-HCSC 6 15.30 u. Tevoko 2-Turnlust 1 (h) 15.30 u. Tevoko 3-Turnlust 2 (h) Maandag 24 september: Sporthal Sportlaan. Den Helder: 18.50 u. Noordkop 2-Tevoko 3 (d) 18.50 u. Noordkop 1-Tevoko 1 (d) Donderdag 26 september: Sporthal Waldervaart, Schagen 19.00 u. Voli 1-Tevoko 1 (h) De motocrossers van de MAB-club Texel hebben zondag bij wedstrijden tegen crossers van de MTTK uit As sen op de crossbaan in Eierland dui delijk hun thuisvoordeel uitgebuit. Drie van de vier klassen waarin ze tegen elkaar uitkwamen, werden winnend afgesloten. Gerrit Snippe van de Asser vereni ging had dertig crossers weten te strikken voor het evenement. Na de eerste trainingen op zaterdag bleek de baan goed in de smaak te vallen bij de gasten. Vooral de zijspannen trainden intensief op de voor hen toch wat smalle baan. Dat er tóch in gehaald kon worden, zou de volgen de dag blijken. Pechvogel was Jan de Pruis uit Assen Reeds in de training verspeelde hij de 3e versnelling van zijn Yamaha en omdat Texel geen motorcrossdealers rijk is was hij de rest van het weekend verplicht toe schouwer. Tijdens de oefenwedstrij den op de zaterdagmiddag werd al duidelijk dat de rijders van beide clubs aan elkaar gewaagd waren met een licht voordeel voor de thuisrij- ders. Na afloop van het zaterdagpro gramma ontstond bij de Texelaars nogal wat verwarring toen bleek dat deze wedstrijd, in tegenstelling tot wat eerder vermeld was, niet meetel de voor het clubkampioenschap. Dit in verband met een gewijzigde klasse-indeling. Muzikant Voor aanvang van de wedstrijd op zondag werd muzikant/zijspancoureur Jan Hazelaar „ingevlogen" Na een optreden op zaterdagavond werd hij per vliegtuig naar Texel gebracht en op Vlijt, zo'n 10 meter van de cross baan, afgezet waar hij meteen aan de zijspantraming kon beginnen. In overleg met de Assenaren werd besloten tot de volgende klasse- indeling: 80 cc, 125 cc junioren, 125 cc senioren: 250/500 cc en zijspan nen. In de 80 cc was Gerard Nijland twee keer de snelste. Sander Witte wist met een met geheel fijn lopende motor toch de tweede plaats te pak ken. Stephano Siebeling uit Den Burg werd twee keer derde. Marco Witte Bij de junioren 125 cc was Marco Witte uit Den Burg veruit de sterkste. Uit niets bleek dat hij pas aan zijn tweede seizoen bezig is. Schijnbaar geroutineerd crosste hij naar twee schitterende eerste plaatsen vóór Berthil Luchies uit Hoogeveen. Albert Zandstra werd kort daarachter derde. Zestien crossers stonden aan de start om uit te maken wie de snelste 125 cc senior was. Na de eerste bocht bleek verrassend de Texelse jeugd- crosser Ronald Zijm aan de leiding te gaan voor Wiebe Vochteloo uit Smil- de en Grischa de Winter uit De Waal. Uit de achterhoede rukte echter reeds Remco de Beer op. die in de vierde ronde de leiding overnam en in een werkelijk fantastische stijl Voch teloo op achterstand zette. Ronald Zijm zette met een derde plaats een prima prestatie neer. In de tweede manche pakte De Beer al in de eer ste ronde de kop, schudde zich na een verbeten duel Vochteloo van het lijf en finishte wederom met ruime voorsprong als eerste Ruud Keijser werd nu derde. Ongekende luxe In de 250 cc wegens een blessure géén Nico Bakker aan de start, wel zeven MTTK'ers. een ongekende luxe voor de MAB-club. Gerrit Snippe pak te in beide manches kopstart met z'n 500 cc Honda. Dat een dergelijke ci linderinhoud niet louter voordelen biedt bleek later. Door vermoeidheid viel Snippe later terug en kon Niels Koorn eenvoudig de kop overnemen en beide manches zo winnend afslui ten. De zijspannen besloten het pro gramma met daverende wedstrijden. Combinaties aan de start met twee keer een kopstart voor Wiebe buist/Klaas v.d. Weil. Het was echter twee keer de combinatie van Chris Hazelaar en Bert Bergen die aan het langste eind trok. Kanshebbers Jenne en Jacob Buist vielen met een vast loper uit. Op 6 en 7 oktober zal in Assen moe ten blijken of de Texelaars zonder het voordeel van het eigen circuit voorin kunnen rijden. De eerste helft van de uitwedstrijd tegen Knollendam was duidelijk voor De Koog, dat al vroeg op een 0-1 voorsprong kwam via Nico Slot. Hij kopte een goede hoekschop ongehin derd in. Vlak hierna moest voorstop per Cees van Beek al geblesseerd het veld ruimen. Hij werd vervangen door Jan Plaatsman, een wissel die later 0-2 opleverde via een goed uitge voerde aanval. Tegen de rust aan kwam De Koog zwaar in de verdruk king in een tegendoelpunt via een strafschop van Knollendamse zijde. De bal kwam in het strafschopgebied tegen de bovenarm van Marco Vos en na appelleren van de thuisspelen- de ploeg gaf de scheidsrechter een penalty. In de tweede helft stond De Koog onder zware druk, maar het elf tal kon Knollendam verhinderen tot scoren te komen. De Koog wist zelfs tot 1-3 uit te lopen door Jan Plaats man die een snelle counter ver zilverde.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5