rfenk Broekman begint Texelana' '-verkoop Vinke heeft tekort aan Texelse arbeidskrachten 111 ieuwschapenwollen dekbed op de markt Schoonmaakbedrijf reinigt 10.000ste bungalow estrijden zonder ank bij De Waal HATIKZEGGEH WOU. Opschieten Texel-race bij surfers al bij voorbaat succes Hulde Horecabond FNV rekent loon na „Texla" organiseert weekendtoernooi Tour de force IIS ONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 een nieuw dekbed van Texelse jiapenwol op de markt. Het be- ort tot het „Texelana"-assortiment wordt aangeboden door een jjuvv Texels eenmansbedrijf, „He- oiex", dat deze week met de ver- startte. Brein hierachter is tnk Broekman (39) uit De Waal. misverstanden te vermijden: bekman is geen fabriek begonnen, fabricage van de dekbedden heeft geheel uitbesteed aan een Neder- ids atelier, waarvan hij de naam wenst te noemen. „Bedrijfsge- i", aldus Broekman. Voor het sfjge regelt hij alles zelf: inkoop, ikoop, administratie, marketing, pu- relations. Het bedrijfje is ge- :igd bij hem thuis, aan de [<nmeltjesweg nummer 7. Eén ver is ingericht als kantoor en de ga- fungeert als magazijn, waar middels een paar honderd dozen san opgestapeld. „Alle dekbedden het assortiment zijn direct lever- jT, glundert Broekman. „De eerste jers zijn al binnen." nk Broekman is geen onbekende in dekbedden-industrie. Tot voor kort s hij werkzaam bij de Texelse Wol rneming. De afgelopen drie inden benutte hij voor het opzet- van „Hebrotex". „Dekbedden eken me aan. Het is een mooi ;es: je begint met een natuurpro- il, wol, en maakt er een functio- ileindprodukt van. Ik liet een iktonderzoek uitvoeren en de con- isie daarvan was dat er op de lan- ijke markt plaats is voor een éIs dekbed naast het reeds be ende. Beide produkten zullen el- ar juist versterken. Ik voel me dan geen concurrent, maar een colle- van TWO. Geen enkele fabrikant 100 procent van de markt Strijken. Waar ik op inspeel, is de üis van winkeliers om zich te on- rscheiden van andere winkeliers, 'n sstie van het produkt op een iets •ere wijze profileren. Daarmee ver rot je de afzetmarkt van Texelse ;bedden", aldus Broekman. Hij jt geen prijsoorlog te willen ontke ert. „Je moet het Texelse dekbed exclusief houden." Twee kwaliteiten dekbedden met wol van het schapenras worden aangebo- onder de naam „Texelana", het- »n we laatst mest op het land re- staken een paar passerende on- ende fietsers de duim omhoog, is toch een goed teken...." ■dbouwer Dick van Heerwaarden mt zich verheugd over de zogehe- „akkerbouw-injecteur", waarmee tn zijn broer Ben de afgelopen ten ervaring hebben opgedaan, gebroeders zijn zó enthousiast ze gistermiddag een demonstra- gaven aan Texelse collega-boeren. de aanschaf van de akkerbouw- Kteur, een apparaat dat door mid- van een chassis achter een ftjmest-tank is gemonteerd, heb- de Van Heerwaardens een inves- n9 gedaan ten behoeve van meer ^vriendelijke landbouw. Ze lopen tovendien mee vooruit op toekom- wetgeving, zoals aangekondigd tet Nationaal Milieu Beleidsplan. M bij het mestrijden, niet alleen 'bron van ergernis voor omwo- 'den maar ook wegens de vrijko- r,de ammoniakgassen slecht voor mi'ieu, lijkt voortaan verleden tijd. toe is dat de mest direct na in- 'bng in de grond met aarde wordt kkt, zodat geen emissie psvorming) optreedt. Voorheen re- 1 de gebroeders Van Heer waarden 5'mest over het land en ploegden 'daarna de grond om of bewerk te met de cultivator. In de tus- Jld kon de emissie in werking t zegt Dick van Heer len dat milieu-overwegingen ?de enige reden voor de aanschaf 1;n ..Economisch is de injecteur 'toeressant, omdat een hoger be- Ngseffect wordt bereikt (alle 9elijkmatig in de grond). Boven- 15 het een praktisch systeem, *lje niet meer afhankelijk bent k weersomstandigheden. Ook ^de wind kan zonder problemen 'worden gereden." I ^onstratie, die in samenwer- Iniet leverancier Cebeco werd Vniseerd, trok gisteren ongeveer belangstellenden. geen een samenvoeging is van Texel en het Spaanse/Italiaanse woord „la- na", dat „wol" betekent. Het „Texela- na"-dekbed is in twee kwaliteiten verkrijgbaar: met een 100 procent ka toenen tijk (dekbedhoes) en met een luxe, dichtgeweven tijk van 100 pro cent Zwitsers Wanglkatoen. De wol bevat geen of weinig vet, waardoor het vochtopnamevermogen groot is. De dekbedden worden op volledig ambachtelijke wijze gemaakt; in het atelier worden ze met de hand op gespannen, aldus Henk Broekman. Verder zijn onder dezelfde merknaam schapenwollen onderdekens en hoofdkussens verkrijgbaar. Hoofdmoot Wol vormt de hoofdmoot van het „Hebrotex"-assortiment. Broekman: „Dat is logisch, want dat is het snelst groeiende segment in de dek beddenbranche. Volgens mijn gege vens stabiliseert dons zich en loopt de belangstelling voor synthetisch te rug." Niettemin heeft het jonge be drijfje zich ook op beide andere dek bedden geworpen. Er zijn een „Donsi"- en een „Synti"-dekbed ver krijgbaar, eveneens in uiteenlopende maten en kwaliteiten. Alle dekbedden zullen uitsluitend via de vakhandel te koop worden aangeboden. In totaal bevat Broekman's assorti ment liefst 7-1 verschillende artikelen. Is dat niet een enorm risico? Immers, het lijkt veel eenvoudiger de groei markt, die van het populaire (scha penwollen dekbed, af te romen en zich niet met andere dekbedden te bemoeien. Broekman: „Een hele produktie- en verkooplijn is minder kwetsbaar. Er zijn maar weinig groot handels die een volledige lijn bieden, want je moet alle dekbedden in voor raad hebben ook. Maar voor de de tailhandel is het toch het handigste als men maar met één leverancier te maken heeft, zeker als die op tijd le vert en een redelijke prijs berekent." Succes Sinds tien jaar is „het Texelse dek bed" een successtory. Het „Texeler" dekbed van de TWO is het parade paardje der Texelse produkten. De vraag naar dit dekbed, bekend van wege de verkwikkende werking bij gewrichtsaandoeningen en spierpijn, is nog steeds enorm. Geen wonder dat dit voorbeeld navolging krijgt. „Texelana" is het derde dekbed met wol van het Texelse schaap dat op de markt verschijnt. Naast „Texeler" bestaat „Tessel-laine" van Moerbeek, die alleen op Texel te koop is. „Texe lana" en „Texeler" worden beide lan delijk aangeboden. Van alle kanten komen nu signalen van burgers en gasten over wat al ja ren aan de gang is. De maat is nu vol, de mensen willen met de ge meente om tafel zitten om verande ring in de openbare orde-situatie te brengen. Door de gemeente werden we onlangs nog aangespoord om tot kwaliteitsverbetering te komen, laat de gemeente dan ook ernst maken met betrekking tot rust en orde. De groep die de verstoring veroorzaakt is niet zo groot. De meesten ervan ko men naar Texel zonder spullen, het liefst per auto (tevens slaapverblijf), soms met vijf man tegelijk. Ze slapen in de bermen, langs de weg, in schu ren, achter en onder strandhuisjes. Naar toeristenbelasting kun je fluiten. Anderen zitten op de kampeerterrei nen om ook daar de zaak te verzie ken, tot dikwijls grote ergernis van de goedwillende gasten. Gelukkig hebben enkele raadsleden, onder wie een vrouwelijke, dit met eigen ogen kunnen constateren. Ook zagen zij dat deze groep vakantievierders hun behoefte deed in portieken, op straat, of waar het hen uitkwam. Veel din gen die worden vernield, worden niet meer gemeld omdat men ervan uit gaat dat de politie er toch weinig aan kan doen. Zo worden die feiten dus 'versluierd. De politie is wel voor haar taak berekend, maar in het seizoen wordt de politie met een tuinslang naar een uitslaande brand gestuurd. De oorzaken van de meeste van deze toestanden? Volgens mij de slui tingstijden van enkele café's. Of er aan de uitwassen iets wordt gedaan? Jazeker, eerst de klanten vol gieten, ze op straat zetten en dan komt de susploeg om ze aan een zacht lijntje weg te brengen. Het ordebeleid geef je daarmee uit handen. Juist in de afgelopen week verscheen een artikel over Frits Langeveld en het wel en wee van Sarasani. Vol gens mij is in hoofdzaak daar de kiem gelegd voor wat steeds méér uit de hand is gelopen. Begonnen werd er met meegenomen drank, het Zelden zal aan een evenement zó weinig aan het toeval zijn overgelaten als de Texel Race", het Rondje Texel voor plankzeilers, dat zaterdag voor het eerst wordt gehouden. Alleen het weer heeft de organisatie niet in de hand en juist dat aspect vormt een bedreiging. Het stormachtige weer van de afgelopen dagen zou wel eens een hoge deining tot gevolg kunnen hebben. Misschien wel té hoog voor de veiligheidsbootjes die de surfers tijdens hun 100 km lange wedstrijd begeleiden. „Voor de deel nemers zelf vormen dergelijke om standigheden geen bezwaar. Die redden zich bij windkracht zeven nog wel. Maar als er zes Beaufort staat en de deining is hoog, dan moeten we de wedstrijd helaas afblazen", blikt mede-organisator Wieb van de Berg alvast vooruit. De zeven man sterke organisatie, die in mei de ge hele organisatie al rond had, ver schuift in dat onverhoopte geval de start naar een dag later (zondag 10.30 uur in plaats van zaterdag 9.30 uur). Voor de deelnemers, 55 van de beste Nederlandse surfers zijn uitgenodigd, kan de „Texel Race" nu al niet meer kapot. In alle toonaarden hebben zij dat al aan de organisatie laten weten. Op papier ziet de wed strijd, naar model van de catamaran- ronde, er dan ook perfect uit. Het deelnemersveld mag er eveneens zijn. Het is duidelijk dat de goede Neder landse surfers op een dergelijke uit daging zaten te wachten. Oud-olympisch kampioen Stefan van den Berg is waarschijnlijk de be kendste naam, maar ook mensen als John van de Starre (meervoudig win naar Elfstedentocht voor surfers), Olaf van Tol (prof), Edwin Bonvie (prof), Edwin Junge en Alexander Hoekstra (winnaar laatste Elfsteden tocht) hebben zich gretig aangemeld. Ze doen het niet voor het geld, maar voor de eer en een heel bijzondere wisseltrofee, die naar een ontwerp van de Texelse surfer/mede organisator André van de Berg werd gemaakt door André Smit en Han Bakker uit Den Hoorn (zie foto). Start en finish zijn zaterdag bij paal 9. Bij optimale weersomstandigheden wordt de binnenkomst van de eerste surfer na 2Vi uur verwacht. eindigde met hasj en ander lekkers. Zelfs een boek wil Langeveld er aan wijden. Misschien dat de Beer het boekenbal haalt, maar ik ben zo vrij dat te betwijfelen. De heer Stiekema wil de landelijke horeca erbij betrek ken. Daar moeten we op Texel dus geen gebruik van maken, laten we het zelf doen met andere kornuiten. Waar we voor moeten zorgen is dat de overgrote meerderheid het leven niet mag laten vergallen door een heel kleine minderheid. Er zullen vast en zeker horecamensen het niet met mij eens zijn. Maar als de zaak op de juiste manier zijn beslag krijgt, zullen ze de dag prijzen, dat ook voor hen de zon weer schijnt en me er nog dankbaar voor zijn. De promotie moet hierop worden af gestemd. Via krant, radio en t.v. ver tellen dat ten opzichte van lawaaischoppers een heel ander be leid op stapel staat. Vanaf nu de rad draaiers het leven zuur maken, ze de lust ontnemen om naar Texel te gaan waar volgens hun opvattingen alles mag. Het zal zijn tijd nodig hebben, maar het gevolg zal zijn dat gasten die het eiland tegen hun zin verlieten, weer terugkeren. J.K.P. Zwan, Den Burg De krant je kunt hem geen dag missen! Als verwoede jaarlijks terug kerende Texelgangers laten we onze krant altijd opsturen. Een dezer da gen werd de krant 's morgens niet bezorgd. Wie schetst onze verbazing, toen 's avonds om 9 uur een PTT besteller kwam voorrijden om de krant van die dag alsnog te bezorgen, daarom onze hulde aan de postbezor gers op Texel!!! R.J. Wijnsema 't Hutje op de hei Monninkeweg 3 Werknemers in catering en horeca kunnen maandag 24 september hun loon laten narekenen. Zij kunnen van 14.00 tot 17.00 uur terecht in Hotel De Lindeboom. Het inloop-spreekuur wordt georganiseerd door de Horeca bond FNV. Honk- en softbalvereniging „Texla" laat het tweede lustrum niet opge merkt voorbijgaan. Zes honkbal- en evenveel softbalteams binden zater dag 22 en zondag 23 september de strijd aan in het vierde Sunny Is land" toernooi. Zaterdagavond zal aansluitend op een wedstrijd van het All-Stars team (aanvang 17.00 uur), een groots opgezette feestavond van start gaan. Het sportevenement vindt plaats op het terrein van de ijs baan aan de Emmalaan en is vrij toegankelijk. Zaterdagmorgen begint na een plech tige opening (10.30 uur) de eerste wedstrijd om 10.45 uur. Zondag start de eerste wedstrijd om 10.30 uur. Er worden afwisselend soft- en honkbal wedstrijden gespeeld. Naast Texla spelen in de honkbalpoule Vikingen uit Den Helder, Blue Frets uit Harlin- gen. The Key Town Hitter uit Leiden, Moorfielders uit Ede en de Knights uit Leek. De Vikingen winnaars van vorig jaar zijn favoriet. Bij het softbal, allemaal damesteams, doet dit jaar voor het eest een hoofdklasseteam mee: de County Hitters uit Doetin- chem. Naast deze favoriet spelen de Blue Frets uit Harlingen, de Knights uit Leek, de Vikingen uit Den Helder, The Key Town Hitters uit Leiden en de dames van Texla. De finale softbal begint zondag om 16.30 uur en hier op aansluitend om 17.30 uur de fina le honkbal. Op het terrein staat een grote tent opgesteld, waar zowel overdag als tijdens de feestavond van alles te doen is. Tijdens die avond is live-muziek van o.a. Jaap Dros te horen. Co Vinke haalt voor deze speciale gelegenheid de 50 dames persoonlijk van de boot al Schoonmaakbedrijf Vinke bereikte op vijftien september een mijlpaal: De 10.000ste bungalow werd twee maanden eerder schoongemaakt dan in 1989. Vorig jaar gebeurde dat pas op tien november. Dit record werd bereikt met naar verhouding veel werkneemsters van de overkant. Iets dat volgens direc teur Co Vinke tot nadenken stemt. Uiteraard is Vinke zeer blij met het resultaat tot nu toe. Zijn verwachtin gen voor de rest van het jaar zijn hoog gespannen gezien het feit dat herfst- en kerstvakantie nog voor de deur staan. Hij verwacht aan het eind van het jaar 13.000 „wissels" te hebben gedaan in acht verschillende bungalowparken. Vorig jaar werden 10 500 zomerwoningen schoonge maakt, een toename van 30 procent. Ook hier blijkt de gestage toename van het aantal toeristen dat voor Texel kiest zijn vruchten af te werpen en duurt het seizoen steeds langer: eind september maakt Vinke's bedrijf meer bungalows schoon dan eind augustus. Kanttekeningen Ondanks het goede resultaat grijpt Co Vinke de gelegenheid aan om wat kanttêkeningen te plaatsen. Vinke heeft voor zijn wekelijkse „Tour de Glans", zoals het rondje bungalows schoonmaken wordt genoemd, de beschikking over 50 dames uit Den Helder en 15 van Texel. De Helderse dames komen op vrijdagmorgen met de boot en worden van 't Horntje op gehaald door een bus van Van Bo ven, die de dames aflevert op de bungalowparken. Deze procedure wordt op zaterdag herhaald als er op die dag wissels zijn. Naast deze dames, die op een zgn. afroepcontract werken, heeft Vinke uiteraard mensen in vaste dienst op basis van een volledige werkweek. Totaal werken er 80 mensen bij het schoonmaakbedrijf. Slechts 47 pro cent van het totale personeels bestand woont op Texel en dat stemt volgens Co Vinke tot nadenken. „De Texelse arbeidsmarkt is absoluut nog niet ingesteld op de groei van de toe- ristenstroom en de daaruit voortvloei ende veranderingen in werkpatroon." Afwijkend Hiermee bedoelt Vinke dat de groei van het toerisme leidt tot verhoging van de werkgelegenheid in een be drijfstak die een afwijkend werkpa troon heeft. Simpel gezegd, een baantje van negen tot vijf van maan dag tot vrijdag is er niet meer bij. De horeca, logiessector en dus ook het schoonmaakbedrijf verwacht van de werknemer een flexibele opstelling. Veel Texelaars zijn daar nog met hele maal aan toe volgens Vinke, die dat met zomaar zegt. Op het Arbeidsburo hangt al bijna een jaar een oproep om personeel. Sinds april heeft hij geen sollicitant meer gehad. Hiermee wil hij niet zeggen dat,men niet wil. „Alle mensen die bereid zijn onregel matig te werken of op tijden dat an deren vrij zijn, werken vanaf Pasen in volledige of halve banen in de toe ristische sector." Problemen Vinke moet zijn mensen dus op een andere markt zoeken en dat geeft problemen. Hij denkt bijvoorbeeld aan mensen die gezien huiselijke omstan digheden maar een paar uur in de week van huis kunnen en aan men sen met een gemeentelijke uitkering. „Probleem bij die laatste categorie is dat die mensen alles wat zij bijverdie nen moeten opgeven en dan gekort worden. Dat bevordert de motivatie bepaald niet, ook omdat absoluut niemand weet hoeveel je wel of niet mag bijverdienen. In een brief aan b en w heb ik daar van de winter twee oplossingen voor aangedragen: maak in de gemeentelijke rubriek in de krant nu eens - in begrijpelijke taal - duidelijk wat wel en niet is toege staan en hoe de berekening van één en ander wordt gedaan. Ten tweede, omdat de sociale uitkering bepaald geen vetpot is, zou het mogelijk moeten zijn dat mensen wat bij mo gen verdienen zonder direkt gekort te worden. Dat heeft gunstig gevolg voor zowel de mensen als de ar beidsmarkt. Op die manier moet het mogelijk zijn meer Texelaars aan een parttime baan te helpen." Extraatje Het blijven natuurlijk parttime banen want alle bungalows moeten binnen een paar uur allemaal tegelijk worden schoongemaakt. Bijkomend, niet on belangrijk, voordeel is dat op die ma nier het verdiende geld op Texel blijft en derhalve ook grotendeels op Texel wordt uitgegeven. „In de huidige si tuatie gaat ongeveer ƒ100.000, gul den aan nettoloon per jaar naar Den Helder en omstreken. Dat is puur consumptief loon omdat het als ex traatje wordt verdiend naast het ge zinsinkomen en vaak wordt besteed aan extra- of luxe dingen. Het wordt op Texel verdiend dus het moet eigenlijk ook op Texel worden uitge geven," aldus Co Vinke. De dames die de „Tour de Glans" el ke week verzorgen verdienen gemid deld ƒ12, per uur netto. In sommige situaties kan dat zelfs oplo pen tot ƒ13,50 per uur. Co Vinke hoopt dat de situatie zich voor Texel ten gunste keert maar tot op heden is dat nog niet het geval. Sterker nog, er komen in verhouding steeds rneer dames van de overkant. Dat Vinke's wekelijkse Tour de Glans een krachtsinspanning op zich is, blijkt uit bijgaande foto. De Tour de Glans wordt een Tour de Force als één van de bedrijfswagens niet wil star ten. Spontaan zetten de Hel derse medewerksters zich schrap om het voertuig in be weging te krijgen. Eén van de dames geeft deskundige aan wijzingen en ziet er tegelijker tijd ook nog de humor van in. Bij deze gelegenheid ontbreekt Co Vinke.. W/SM <41 f

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7