Groen cZwarlsJexeh in het hart-, Riooltarieven jaarlijks net 3 procent omhoog? Zoekactie naar vermiste Teso-stuurman gestaakt Vuurtoren zat 3!4 uur zonder licht la instelling van Riool Egalisatie Fonds: Bliksem sloeg in: randexploitanten: nnen schade Gecompliceerde botsing Het gaat om de guldens, niet om de kilo's Reddingsboot haalt jacht van Gronden Vrachtwagen aan de roi bij veerhaven Meer vrijwilligers welkom bij Groene Kruis sebicht 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.517 DINSDAG 25 SEPTEMBER 1990 yedvertenties, abonnementen, etc. veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ton 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Ij-tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Der) Burg, telefoon iiö-12741. n werktijd deze week tot en met dinsdag a s. -de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per half jaar; Los ƒ1,10 raadscommissie voor financieel, economisch en technisch bid heeft zich donderdagavond bijna unaniem uitgesproken het instellen van een Riool Egalisatie Fonds. Dit fonds ofdt nodig geacht om de lasten die voor de gemeente ont- door het afschaffen van de zogeheten „verfijningsrege- door het rijk niet naar de toekomst door te schuiven, rhokkende tariefsverhogingen kunnen dan in de toekomst wor- vermeden. Eén van de middelen om dit doel te bereiken is jaarlijkse verhoging van de rioolrechten met drie procent, zo- li en W voorstellen. lewel de meeste commissieleden liüe hadden met zo'n stijging over hnge periode (30 jaar), zal de der waarschijnlijk mee akkoord Alternatieven zouden een ver kering van het fonds betekenen. financiële maatregelen, zoals (aging van het investeringsplan f1 miljoen en een eenmalige «ing van f350.000,- uit de alge- re reserve moeten mede voor positief saldo van het fonds in jaar 2020 zorgen. je discussie over het plan wierp aderende politieke strijd om de eentebegroting 1991 alvast z'n aduw vooruit. Vooral de storting f350.000,- ineens was het mik- van verscheidene commissiele- Oat geld, of althans een deel in, zouden ze best aan andere, aansprekende doelen willen itden.... l-ne die de knuppel in het hoen- tok gooide, was Gerard van der (PvdA). Met hulp van ,,twee be- kkundigen en een doctorandus in de economie" had hij de financiële grondslag van het fonds doorgelicht, maar kon de rekensom niet volgen. „Meester" wethouder Terpstra legde uit dat ,,een kronkelige redenering van het rijk" de achterliggende reden is van de nu uitgewerkte constructie. Volgens Van der Kooi is juist de ge meente nu kronkelig bezig. Hij constateerde dat rioolgeld voor alge mene doeleinden wordt gebruikt en dat voor het rioolfonds vervolgens uit een ander potje geld moet worden gehaald. Van der Kooi betitelde het gebruik van rioolgeld op deze wijze als „oneigenlijk". Gepasseerd Chef financiën Henk Pennings gaf toe dat, als gevolg van een raads besluit in het verleden, een onterech te koppeling was ontstaan. Pennings vindt dat die koppeling echter niet meer is terug te draaien. ,,Dat is een gepasseerd station." Van der Kooi leek morrend genoegen te nemen met deze uitleg, maar kon digde aan eerst fractie-overleg te wil- Is vrijdag al werd gevreesd, loopt ichade die de strandexploitanten t*n geleden van de zware storm donderdag en vrijdag in de ton- In enkele gevallen komt die «Ie helemaal voor rekening van ielrokkenen omdat ze niet waren nekerd. Kt Mart Nouwen hoort Erik de if tot de zwaarst getroffen exploi- 'eti. Van de 77 huisjes die hij bij i 17 had staan gingen er dertig anaal verloren en 47 stuks wer- toht tot zwaar gehavend. Hij mt de totale schade op f75000,-. taait daar zelf voor op Het had larger kunnen zijn, want toen de n begon was De Graaf al bezig huisjes van het strand te halen, tg stonden er al veilig in zijn 'sur in Den Burg. ted van donderdagochtend was Sar dan op grond van de windrich- mocht worden verwacht. Hoewel hjdstip van hoogwater 9.00 uur stond de branding al om half 'tegen de duinen en dreven de Sas rond. Pogingen om er met 'shovel nog een aantal te redden, 'fan weinig resultaat. Tot dusver 'het op het niet bijzonder lage «van paal 17 niet zo'n vaart, '«ige keer (1984) dat op Texel "-huisjes verloren gingen door water, had De Graaf nauwelijks '3|fe. Het leek hem dan ook ver boord om het te doen zonder ver- op de zeer hoge premie, «waterstaat kan wel verklaren fom de huisjes bij paal 17 nu gin- drijven en in 1984 niet: hier is 'Heen de duinvoet door afslag kruit gegaan, maar tevens is het w lager geworden. 'Mn rendabele bedrijfsvoering "•De Graaf meer dan 100 huisjes Of alle verloren gegane huisjes !l zullen worden vervangen, is 'er de vraag. Els de Graaf: „We 91 eerst eens kijken of we het fi- ""al rond kunnen krijgen". Noorderbad '"uipvan „Noorderbad" beleefde 'he tweede keer het verlies van ü'oot aantal strandhuisjes. In de diverse strandslagen van De Koog en had het grootste deel daarvan al veilig opgeslagen, toen de recente storm begon. Kuip is verzekerd, in combinatie met het lidmaatschap van de Nederlandse Vereniging van Stran dexploitanten. Carla Burgman-Eelman kwam er deze keer genadig af. Eén huisje van haar ging verloren en haar (inmiddels afge broken) paviljoen bij paal 19 liep nau welijks schade op. Het paviljoen van Elsendoorn kreeg wel aanmerkelijke schade. De golven sloegen onder het terras waardoor de terrasvloer werd opgelicht en terras- schotten kapot sloegen. Iets derge lijks gebeurde ook met „Paviljoen 3" van Gerard Zoetelief. Hoewel het hoog op het duin staan de paviljoen „Beach Inn" van S.J. Hoogenboom voor de golven onbe reikbaar was, werd dit in de nacht van donderdag op vrijdag door de storm zwaar beschadigd. Het dak van het oude deel van het paviljoen werd eraf gerukt en kwam in de dui nen terecht. Hoogenboom schat de schade op f75000,-en moet nog na gaan of de verzekering deze zal dekken. len hebben, alvorens te kunnen instemmen met het fonds. Gerbrand Poster (Texels Belangl ging in grote lijnen akkoord. Hij zette wel een paar kanttekeningen. Zo had hij vernomen dat een goed riool wel in zestig jaar kan worden afgeschreven, in plaats van in dertig jaar. De jaarlijkse lasten voor de burger zouden dan lager uit vallen. Daarnaast stelde Poster voor om in de toekomst ook de zogeheten „onrendabele gebieden" op het riole- ringsnet te laten aansluiten. Hij vroeg zich af welke gevolgen die investering zal hebben voor het fonds. Wethouder Terpstra antwoordde dat aansluiting van een aantal lokaties in het buitengebied wordt bestudeert. Om de afschrijvingsduur te verlen gen, voelde Terpstra weinig. „In 30 jaar ben je sneller van je kapi- taalslasten af. En als de levensduur van het riool toch blijkt tegen te val len, ben je sneller in staat die tegen valler op te vangen." Terpstra concludeerde dat de intentie van Poster eigenlijk weinig verschilt met die van B en W: „Allebei proberen we de kosten voor de burger zo laag mogelijk te houden." Alternatieven Kees Hin (CDA) zei in te stemmen met de visie „nu iets opzij zetten voor later". Maar ook hij had enkele kritiekpunten. Volgens hem zijn er meer alternatieven mogelijk, dan de twee door B en W voorgestelde. Ver der heeft Hin moeite om nu al een jaarlijkse tariefsverhoging voor zo'n lange periode vast te stellen en met de eenmalige storting van ƒ350.000,-. Terpstra waarschuwde dat het alternatief van bijvoorbeeld 2 procent tariefverhoging op den duur Lees verder pagina 3 Op de kruising Beatrixlaan/Keesom- laan vond vrijdagmiddag tegen zes uur een aanrijding plaats, waarbij drie auto's zwaar beschadigd werden. Veroorzaker was een 54-jarige auto mobilist uit Hengelo die vanaf de Keesomlaan het kruispunt richting Pontweg wilde oversteken. Daarbij zag de man echter een op de Bea- trixlaan naderende personenauto, bestuurd door een 22-jarige in woonster van Den Burg, over het hoofd. De aangereden auto werd ge lanceerd en botste frontaal op de auto van een 26-jarige vrouw uit Ou- deschild, die aan de overzijde van het kruispunt stond te wachten. Beide Texelse auto's moesten worden weg- getakeld. De Hengeloër kon nog wel op eigen kracht een garage bereiken, maar ook diens auto bleek behoorlijk beschadigd (onder meer een verbo gen wielophanging). Alle inzittenden bleven ongedeerd. El werden er tientallen door de "verzwolgen. Deze keer raakte 'estien kwijt, terwijl één exem- "ink werd beschadigd. Kuip ex- totaal 120 strandhuisjes bij Het zoeken naar de sinds woensdag vermiste Teso-stuurman Leen de Veij is gestaakt. De zoek-actie heeft tot nu toe geen enkel spoor opgeleverd. Woensdagavond -na afloop van de laatste dienst - hebben duikers de bodem van de Molengat onderzocht op mogelijke sporen van een onge val. Ook dit bracht niets aan het licht. Nadat woensdag met man en macht naar de vermiste Texelaar was ge zocht, werd het zoeken op dringend verzoek van Teso-directeur Th. Hoo- gerheide donderdag voortgezet. De zoekende schepen kregen versterking van Texel-Air, dat enkele vliegtuigen inzette om de zee vanuit de lucht af te speuren. Nadat vrijdag de extra ingezette Teso-boot haar dienstregeling had beëindigd, maakte het personeel met dit vaartuig nog enkele zoekslagen. Volgens Hoogerheide zal de vermis sing niet leiden tot scherpere instruc- Hoofdkustwachter Piet Stam neemt de glasschade in het lichthuls op. Wegens een blikseminslag heeft de Eierlandse vuurtoren in de nacht van zaterdag op zondag geruime tijd niet gefunctioneerd. Alle stroom was uit gevallen en ook de noodgenerator bleek defect, zodat de vertrouwde lichtbundel gedurende 31/2 uur ont brak. De klap was zó hard, dat twee ruiten van het lichthuis knapten. De lamp zelf bleef onbeschadigd. Vol gens hoofd Piet Stam van de kust wacht Eierland kan de totale schade in de tienduizenden guldens lopen. Op het moment van de inslag, om 01.15 uur, was de vuurtoren onbe mand. Stam, die naast de vuurtoren woont, was op slag wakker. „Het had al wat gerommeld, maar plotse ling klonken er twee harde klappen vlak achter elkaar. De hele buurt moet van schrik rechtop in bed heb ben gezeten. M'n buurman en colle ga Piet Nota belde mij op en zei dat het aardedonker was buiten. Daarop ben ik met een zaklantaarn een kijkje in de toren gaan nemen. Halverwege de trap voelde ik de wind om m'n hoofd en toen wist ik dat het foute boel was boven", vertelt Stam. int ties ten aanzien van het sluiten van de loopdeuren. „De huidigenstructies luiden dat de deuren in principe dichtgedaan moeten worden vóór het vertrek. Het sluiten van de loopdeu ren bij hels weer is overigens niet di rect nodig uit veiligheidsoverwegingen, maar na de ramp met de „Herald of Free Enter prise" meer voor het gevoel van vei ligheid onder het publiek." Ook het feit dat de stuurman pas na twee uur werd vermist, heeft volgens de Teso-directeur geen verandering in het beleid tot gevolg. „Dat is op een schip niet doenlijk. Neem bijvoorbeeld eens matrozen die wachtlopen. Die zwerven met een walkie-talkie over het hele schip en bevinden zich dan hier, dan daar. Het is ondoenlijk steeds te weten waar een ieder zich bevindt." De vermissing is gemeld bij de Ar beidsinspectie en de RP te water. Of er een onderzoek volgt is op dit mo ment niet bekend. t Afgedankte kleding is geld waard. Niet weggooien dus maar apart houden voor de ac tie „Geef Max de zak" op dinsdag 9 oktober. Probeer de opbrengst dit jaar extra hoog te krijgen. Niet alleen door (nog) meer kleren aan de weg te zetten, maar ook door op de kwaliteit te letten. Het gaat deze keer uitsluitend om nog bruikbare schone kleding, géén vodden en géén schoenen. De taxateurs kennen dan een ho gere kilowaarde toe en dat be tekent meer opbrengst in guldens, zelfs als de opbrengst in kilo's lager zou zijn. U doet toch weer mee? Bij voorbaat dank, namens de Texelse reu mapatiënten en het Tes- selhuus. De 5% meter lange antenne verschrompelde door de blikseminslag tot een onnozel stukje van vijftien centimeter. De bliksem was ingeslagen via een antenne op de balustrade rond het lichthuis (geheel bovenin de toren). Door de luchtdruk sprongen twee ra men, waardoor wind en water vrij spel hadden. Van de öYa meter hoge antenne was niet meer over dan een verschrompeld stukje van vijftien centimeter. Piet Stam: „De antenne hing erbij als een dropveter. Hij moet als het ware zijn ontploft." Niet zichtbaar, maar ernstiger was de schade aan de apparatuur in de radi okamer. De marifoon gaf geen teken van leven meer en ook de telefax en waterstandmeter waren defect. Voorts waren diverse zenders buiten werking (de Eierlandse vuurtoren dient als steunpunt voor onder meer Scheveningen radio en de politiever- bindingsdienst). De radar was wel heel gebleven. Twee dienstdoende PEN-medewerkers werden uit hun bed gebeld voor spoedreparatie. Om streeks 04.45 uur slaagden de tech nici erin de lamp weer in werking te stellen. In plaats van de defecte mari foon werd een noodset geïnstalleerd. Al eerder dit jaar werd de vuurtoren, ondanks de bescherming van een bliksemafleider op de top, getroffen door de bliksem. In februari bleef de schade beperkt. Weliswaar viel het licht tijdelijk uit, maar de overige ap paratuur bleef heel en ook was er geen glasschade. 9* Texelrace organisatie boos op surfers Laatste kans voor Jarino Drankrijders voor rechtbank 9* Aubade voor familie Bekker s» Margret Prins traint intensief Flamingo op Texel De reddingsboot Siegfried Egmundis is gistermiddag uitgerukt voor het Duitse jacht „Tivoli" uitNeuss, dat na een navigatiefout op de Eierland se Gronden in de problemen raakte. Het jacht, dat zes opvarenden telt, is door de reddingsboot op sleep touw genomen en op „de ree" van De Cocksdorp afgeleverd. Ten oosten van de Vliehors werd het schip over een zandbank heengetild, waarna de bemanning besloot (in het daar wat rustiger water) voor anker te gaan. De manoeuvres van de „Ti voli", een gecharterd schip, werden gadegeslagen door de dienstdoende vuurtorenwachter en door reddings- bootschipper Jaap Groen, die op dat moment op liet strand verbleef. De kustwacht sloeg alarm, waarna de reddingsboot er uit ging. Eenmaal naast de „Tivoli" werden twee red ders aan boord van het Duitse jacht geplaatst, waarna de terugtocht werd aanvaard. De Duitse opvarenden verzochten gisteravond - wegens averij aan het roer - om sleepboothulp naar Den Helder. Rond elf uur waren twee ber gingsmaatschappijen - van Terschel ling en van Den Helder) in de race om aan het verzoek te mogen voldoen. Een geparkeerde vrachtwagen die spontaan van zijn plaats rolde, ver oorzaakte gisterochtend een aanrij ding op het parkeerterrein bij de veerhaven. Een juist passerende per sonenauto, bestuurd door een 46-jarige man uit Nijmegen, werd aan de voorzijde geraakt door de ge opende laadklep. Daarbij raakte de bumper ontzet. Vermoedelijk was de vrachtauto, die eigendom is van een 37-jarige Texelse ondernemer, niet goed op de handrem gezet. De groep vrijwilligers waarmee het Groene Kruis Texel sinds vijf jaar met veel voldoening actief is, is voor uitbreiding vatbaar. Vooral mensen die af en toe eens willen wandelen met rolstoelpatiënten, zijn hard no dig maar voor andere taken kan men wat extra krachten best gebruiken. De vrijwilligersgroep bestaat momen teel uit ongeveer twintig personen. Zij laten zich inschakelen bij het ver lenen van hulp aan familieleden van zieken, wandelen met mensen die niet meer zo goed en zeker ter been zijn, doen boodschappen of gaan naar de kapper, maken een praatje met mensen die daar behoefte aan hebben, lezen voor, doen een spellet je, etc. Gehoopt wordt dat er ook mannen zijn die zich bij de vrijwilligersgroep zullen aansluiten. De hulp van de vrij willigers (sters) is gratis; alleen voor autokosten kunnen zij veertig cent per kilometer in rekening brengen. Voor nadere informatie en aanmel ding kan men op werkdagen terecht op het spreekuur van het Groene Kruis (telefoon 13241) van 16.30 tot 17.30 uur.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1