„Texelrace" afgelast wegens slechte weer Gemeente wil Jarin laatste kans geven Boosheid over surfers die op eigen houtje rond gingen ^IlSllllllliI1181& Commando-dropping ging niet door Gereformeerde gemee| houdt kerkdienst Geslaagd Verzamelaarsgroep weer van start Bromfietser geschept Stephan v.d.Berg kwam niet ver.... Texels ploegkampioensclu S» op land Van Heerwaardei Radio Texel werft u zaterdag donateur: PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER Hoewel later dan was afgesproken, heeft Jarino BV uit Roden een bank garantie verstrekt aan de gemeente Texel. De bankgarantie heeft betrek king op de overeenkomst tussen ge meente en Jarino voor de bouw van 144 vakantiehuizen, de aanleg van de daarvoor benodigde infrastructuur en het bouwrijp maken van de grond in ontwikkelingsgebied ,,'t Stappe- land" bij De Koog. De nu verkregen „harde" garantie is voor de gemeen te aanleiding om -indien Jarino aan een aantal nader gestelde voorwaar den voldoet- Jarino een laatste kans te geven het project ten uitvoer te brengen. Zoals bekend had de gemeente een advocaat ingeschakeld om de be staande overeenkomst met Jarino te ontbinden, wegens het niet nakomen De dropping van 110 Belgische com mando's boven het vliegveld Texel is gisteren niet doorgega'an. Van sprin gen werd afgezien omdat het harder woei dan zeven meter per seconde. De twee Hercules C 130 toestellen hebben de mannen daarom gewoon afgezet op vliegveld De Kooij. De toestellen maakten tevoren echter wel een rondje boven Texel om bij het vliegveld een „fly past" uit te voeren. Om 15.00 uur kon men ze over Den Burg zien komen. van contractuele verplichtingen. I dat verschillende ultimata waren streken, was voor de gemeentel maat vol. Nu de benodigde bank rantie dan toch is binnengekomf jaj de gemeente bereid haar standpi te heroverwegen. Via de advocas dat in een brief aan Jarino worde medegedeeld. Deze heroverweg» doet merkwaardig aan, gezien de voorgeschiedenis en de recente lastingaffaire waarin Jarino is ver geraakt. Maar wegens de juridist haken en ogen vindt de genneent deze opstelling de meest aanvaai re. Wel wil de gemeente de voor waarden van de overeenkomst aanpassen. In plaats van een clausule wordt geëist dat de tol rechtsverhouding kan worden den als Jarino op enigerlei wijze heel of gedeeltelijk in gebreke Dat betekent dat niet alleen del overeenkomst, maar alle zakelijk® contacten tussen gemeenteen» kunnen worden verbroken. In datl val zou de gemeente ten aanzie"^^ 't Stappeland weer geheel deh vrij hebben. De Gereformeerde gemeente te I Oosterend houdt woensdag 26j tember een dienst in het kerkge aan de Schoolstraat. Aanvang 1 uur. Voorganger: ds. M.J. van^l tend een „wave"-wedstrijd te hou den, maar het bleef bij wat spectaculair stuntwerk in de branding op vrijblijvende basis. De later gehou den slalom leverde een zege op voor Hans Knipscheer uit Middenmeer, ge volgd door Theo Pauw uit Wognum en Belgisch kampioen Steven Sluyter. Knipscheer kreeg voor zijn prestatie de door vakantiecentrum De Krim be schikbaar gestelde „Super slalom bo kaal", die 's avonds tijdens het feest op De Krim werd uitgereikt. Toen de race zondag opnieuw werd afgeblazen, werd geen alternatief programma geboden. Toch geslaagd De gedwongen afgelasting betekende niet dat de surfrace een mislukking was. De mensen van de stichting Texelrace waren toch maar mooi in hun opzet geslaagd 's lands beste plankzeilers te strikken, waarbij vijf Texelse surfers. Bovendien kreeg de wedstrijd een internationaal tintje door de deelname van de Belgische kampioenen bij de heren en de da mes (Steven Sluyter en Liane Peper mans). Tevoren sprak iedereen vol lof over de organisatie van de aanstaan de race: alles was in grote lijnen al een half jaar geleden in kannen en kruiken, het programma rondom de race (weekendverblijf met feestavond op De Krim) klonk als een klok en het programmaboekje dat op Texel met de Texelse Courant werd ver spreid en aan alle overkantse betrok kenen werd opgestuurd, viel prima in de smaak. Bovendien kon men reke nen op een leger van bijna honderd vrijwilligers (die dus in zeer korte tijd allemaal moesten worden afgebeld). Kortom: aan de voorbereiding heeft het niet doorgaan van de race zeker met gelegen en dat begrepen de sur fers ook. Eén troost: het draaiboek voor volgend jaar ligt al klaar. Aan de Sociale Faculteit van de Ho geschool Gelderland slaagde Miranda Bruin in de studierichting Maatschap pelijk Werk. Een 16-jarige bromfietser uit De Koog raakte zaterdagochtend licht gewond, toen hij ter hoogte van de afslag Postweg/Rogslootweg (toegang De Krim) door een auto werd aangere den. Met schaafwonden aan armen en benen kon de jongen huiswaarts keren, nadat eerst een toevallig pas serende Texelse huisarts eerste hulp had verleend. De aanrijding was het gevolg van een voorrangsfout van de automobilist, een 32-jarige man uit Deventer. Hij had de jonge Koger, die op het fietspad langs de Postweg reed, niet opgemerkt toen hij vanaf de Postweg de Rogslootweg insloeg. De brommer werd van achteren ge raakt. De jongen kwam ongelukkig ten val, maar zijn valhelm behoedde hem voor erger, getuige een scheurt je in de helm. De auto werd aan de voorzijde licht beschadigd, de brom mer had diverse mankementen. De verzamelaarsgroep van de Histori sche Vereniging komt vanavond voor het eerst dit seizoen weer bijeen in d' Ouwe ULO. Aanvang:20.00 uur. Ruilavonden vinden plaats op 27 no vember, 22 januari en 26 maart. Ver zamelaars van allerlei objecten en belangstellenden zijn welkom. Ondanks de dubbele afgelasting vielen er nog staaltjes topsport te beleven in de branding bij paal 9. (Foto: Arend Nijkamp) Een jaar voorbereiding bleek zondagochtend vrijwel voor niets te zijn geweest. Het enige dat de organisatie niet zelf in de hand had, het weer, gooide roet in het eten. Nadat de eerste „Texelra ce", het rondje Texel voor windsurfers, zaterdag met een dag was uitgesteld wegens de te harde wind en hoge deining, zorg den onweersbuien zondag dat de race definitief werd afgebla zen. 'n Kwestie van overmacht en omdat alle andere zaken rondom de race wel piekfijn voor elkaar waren, tracteerden de teleurgestelde surfers de organisatie op een warm applaus. Van de vijftig deelnemers had een achttal zaterdag op eigen initiatief een poging gedaan het eiland te ron den. Drie van hen slaagden, de an deren kwamen voortijdig behouden aan wal. De organisatie distantieerde zich nadrukkelijk van deze actie, die als „onverantwoord" werd gekarak teriseerd. Overwogen werd de eigen wijze surfers, onder wie „vedetten" als Stephan van den Berg en John van de Starre, van de Texelrace uit te sluiten of op andere wijze discipli nair te straffen. Uiteindelijk werd dat niet gedaan; de organisatie besloot het te laten bij een persbericht waar in de actie werd veroordeeld. „De organisatie, Stichting Texel Race, is van mening dat een dergelijke indi viduele onderneming de naam en vei ligheid van het evenement schaadt. Omdat de organisatie zich toch ver antwoordelijk voelde voor de veilig heid van de door haar uitgenodigde deelnemers, moest een aantal vrijwil ligers onder zeer gevaarlijke omstan digheden te water om de deelnemers enige veiligheid te garanderen. Sur fers van een dergelijk kaliber zouden op de hoogte moeten zijn van de on aanvaardbare risico's die ze hebben genomen. Dat dit in het geheel nog niet het geval is, is zaterdag bewe zen. Dit blijkt ook uit het feit dat het grootste deel van de groep voortijdig is afgestapt. Verwacht mag wor den dat deze deelnemers naar aanlei ding van dit voorval hun verantwoordelijkheden leren ken nen!", aldus staat in het persbericht. De organisatie betaalde de desbetref- fende (top)surfers Stephan van den Berg, Marcel van der Zwart, Alexan der Hoekstra, Dick Hoekstra, John van der Starre, Edwin Junge, Anne Sies Koopman en Tjitse Spitse, met dit persbericht met gelijke munt te rug. Hoewel de surfers slechts spra ken van „een sportieve uitdaging", mocht duidelijk zijn dat zij hun indivi duele ronde om Texel hoofdzakelijk ondernamen uit publicitair oogpunt. Gezamenlijk poseerden de acht ge willig voor fotografen van surfmaga- zines, landelijke en regionale pers. De surfers waren zich ervan bewust dat ze tegen de wil van de organisa tie in handelden, maar sponsorbelan- gen legden kennelijk meer gewicht in de schaal. Toen de race zaterdagoch tend dreigde te worden afgeblazen, kondigde Stephan van den Berg aan dat hij een poging wilde ondernemen in recordtijd rond Texel te surfen. De organisatie haastte zich vervolgens mede te delen dat een dergelijke po ging niet zou worden gesteund. Dat hield in dat een eventueel record niet officieel zou worden erkend. Record pogingen zijn alleen geldig onder auspiciën van de Stichting Texel Race en als ze tevoren worden aangemeld. Ideaal Van den Berg wilde echter, hoewel de afgelasting mede was gebaseerd op een negatief advies van de red dingmaatschappij KNZHRM, toch een rondje Texel surfen en in zijn kielzog volgden zeven anderen. De olympisch kampioen van 1984 meende dat de omstandigheden juist ideaal waren: „Misschien niet voor de veiligheids bootjes, maar wel voor de surfers. Als de wind nog iets westelijker zou draaien, is een hele scherpe tijd mo gelijk. Op onze slalomboards zijn we binnen een half uur bij de vuurtoren. Ik verwacht binnen 2% uur terug te zijn", aldus Van den Berg. Maatje Marcel van der Zwart: „De omstan digheden zijn nu geweldig. Ja, ik heb gehoord dat het aardig kan spoken op de noord- en zuidpunt van het eiland, maar Stephan heeft hier al meerdere keren gevaren, die weet precies hoe we rond moeten gaan." Wind weg Duidelijk was dat de surfers zelf het gevaar niet inzagen. Om precies half elf vertrokken ze dan ook. Al ter hoogte van De Koog kwamen er twee naar de kant en verderop gaven ook anderen er de brui aan. Onder hen ook Stephan van den Berg. Niet vanwege te omstandigheden, maar - eerzuchtig als hij is- wegens het wegvallen van de wind onder de dijk bij Oudeschild. Een scherpe tijd zat er toen niet meer in, zodat Van den Berg de pijp aan Maarten gaf. Drie surfers voltooiden de ronde (de snelste in drie uur precies), onder wie Edwin Junge uit Hoorn. Junge: „ledereen had vandaag kunnen va ren. Onderweg hadden we geen pro blemen, alleen het Molengat was een linke hoek. Ook hadden we constant begeleiding van boten." Junge keek verbaasd op van het bericht dat de organisatie hem eventueel zou bestraffen. „Tevoren hebben ze alleen gezegd dat ze het niet verantwoord vonden en dat wij op eigen risico gingen. Met uitsluiting is niet ge dreigd. Om dat nu achteraf wel te doen, kun je niet maken, vind ik." Dat gebeurde dan ook niet, al wer den de surfers nog wel op het matje geroepen. Om herhaling van dergelij ke incidenten in de toekomst te voor komen, werd besloten de reglementen aan te passen. Slalom Voor de overige surfers werd als al ternatief een slalom gehouden voor de kust bij paal 9, waar strandexploi- tant Joop Vlaming en zijn medewer kers goede zaken deden met de verkoop van snert en broodjes. Eerst was het de bedoeling zaterdagoch- Wellicht uit op sportieve revan che voor zijn omstreden optre den in het weekend, ondernam Stephan van den Berg gisteren een officiële poging om in re cordtijd rond Texel te surfen. Nadat hij 's ochtends vroeg toestemming had gekregen van de Stichting Texel Race, meldde de profsurfer uit Hoorn zich te gen 11.30 uur bij paal 9. Daar was hij per surfplank uit Huis duinen naartoe gezeild. Veel verder zou de gouden medaille winnaar van Los Angeles niet komen. Onder toeziend oog van tijdwaarnemers Wieb van de Berg en Martin van der Wal kreeg Van den Berg te kampen met pech. Nog in de branding brak hij zijn mast en dat bete kende het einde van de poging, want Van den Berg had geen reservemateriaal bij zich. Bijko mend probleem was dat hij meteen ook geen vervoermid del meer had, want zijn auto stond in Huisduinen gepar keerd.... De Texelse officials waren zo vriendelijk Van den Berg -gekleed in surfpak en met plank en zeil onder de arm- naar de boot te brengen. De pech weerhield Van den Berg er niet van aan te kondi gen zo spoedig mogelijk wéér een poging te wagen. Zaterdag 29 september vindt hel Texels ploegkampioenschap plaa Qfi polder Eierland. Er wordt geploe; op het land van de gebroeders v isdc Heerwaarden, tegenover boerdei u „De Volharding" aan de Hoofdw lu. Aanvang: 13.30 uur. Ploegers d» lu. om 13.00 uur aanwezig te zijn. I lu. organisatie verzoekt de deelnem lu, zich in verband met de tijdsdruk !u. snel mogelijk in te schrijven. lu. len: De organisatie is verheugd - hoe* laat in het seizoen - weer een ge erd schikt stuk land te hebben gevon u. Dit jaar neemt de oude trekker-e lu. motorenclub voor het eerst deel lu. wedstrijdverband. Er wordt in tw lu. klassen gestreden. )u De uitslag van het evenement w lu. 's avonds in Rebecca in De Waal lu. kend gemaakt. (en: Opgave bij Marcel Witte, tel. 184 of Dirk de Lugt, tel. 11281. ig2 lu. Medewerkers van Radio Texel ga zaterdag langs de deuren om do: j teurs te werven. Nadat eerder di C jaar bijna alle buitendorpen zijn a gedaan, staat zaterdag Den Burg het programma. de Radio Texel heeft de financiële st van de burgerij hard nodig om nu haar voortbestaan te worden be er dreigd. Vanaf f 10.- per jaar is hel top gelijk donateur te worden. te Dinsdag 25 september In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de Historische Vereniging een ft bliotheekavond, uitsluitend toe gankelijk voor leden, aanvang 19.30 uur. Woensdag 26 september In de Vrije School aan de Gast huisstraat in Den Burg houdt Martine de Keuning een leting onder het motto „Kinderruzies, hoe ga je ermee om?". Entree f5,-. De Texelse Vereniging van lx giesverstrekkers heeft om 20.3 uur een vergadering in „Rebec ca" in De Waal. Hoogwater Oudeschild Za. 22 11 05 en n Zo. 23 11.25 en 23 «ji Ma. 24 11.25 Di- 25 0.00en12fltt Wo. 26 0.07 en 12. Do. 27 0.37 en 13 n' Vr. 28 1.37 en 14 v( Za. 29 3.00 en 15 uk Aan het strand is het een uur eerder h« 35C water. Laagwater valt gemiddeld 6.15, qq na hoogwater De zon komt 23 septet op om 7.27 uur en gaat onder om 19 uur. 27 september eerste kwartiei, september doodtij. De Texelse surfer en mede-organisator André van de Berg laat enkele deelnemers zaterdagochtend met behulp van een windmeter zien dat het te hard waait.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2