/Vangedrag op Wieringen ost Texelaar f1400,— r echtbank veroordeelde zeven drankrijders ir~' Texelaars/^ voor de if balie f j /jiuV Diplomazwemmen Stiltegebieden op Texel Schrijven voor gevangenen Waarschuwing tegen „E"-toevoegingen roept vragen op Vreemde vogel in Weg es weel WAO-groep weer van start Uit het politierapport !ERj ijqAG 25 SEPTEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ind. ind. 19-jarige Texelaar moet van de htbank ƒ1412.- schadevergoeding jlen wegens vernieling en mis- ideling in september 1988 op gingen Als hij dat bedrag niet nen een half jaar heeft voldaan, (t hij een boete betalen van of een celstraf van tachtig pn uitzitten. Texelaar was vrijdag niet ter zit- verschenen, zodat hij geen weer- kon bieden aan het joffer, een 34-jarige man uit jrt, die wel naar Den Helder was jlsd De Limburger is eigenaar van coksbalautomaat, die de Texelaar jaar geleden samen met een «raad aan het slopen was. Toen eigenaar wilde ingrijpen, kreeg hij stomp in het gezicht. Verwondin- aan kin en bovenlip waren het mlg. Tijdens het politieverhoor ont- de Texelaar dat hij als eerste geslagen; volgens hem had juist iigenaar de eerste klap toege- rd. De Limburger vertelde ter zit- dat de boksbalautomaat in eigen eer was gerepareerd, zodat hij kon functioneren. Met volledige aratie wacht hij totdat de Texelaar schade heeft vergoed. Tot dusver hij geen stuiver gekregen. :ier van justitie mr. E. Stokman tte zowel mishandeling als vernie- bewezen. Hij eiste een boete van 50O,- of honderd dagen cel, met proeftijd van twee jaar en de bij- dere voorwaarde dat binnen een jaar een schadevergoeding van 2,- moetzijn voldaan. Politierech- mr. J. Westdorp nam de eis bijna maal over, op de hoogte van de waardelijke boete na. Die bracht •rug tot ƒ4000,- (of tachtig da- hechtenis). Drankrijders Helderse rechtbank had het vrij- druk met Texelse zaken. In zeven de acht gevallen ging het om rij- onder invlóed. Als eerste ver en een Cocksdorper voor de De man keerde op 25 maart j.l. van een personeelsfeestje en fde slechts 1300 meter te over igen. Het werd een duur ritje, de politie hield hem aan en liet de blaastest doen. Die toonde kleine overschrijding van de umum toegestane hoeveelheid al- ol aan. Voor de officier echter re- genoeg om een stevige boete te /1500,- onvoorwaardelijk. Bo- dien eiste mr. Stokman voorwaar de ontzegging van de ivoegdheid van een half jaar, met proeftijd van twee jaar. De ksdorper verweerde zich door te ten dat er sprake was ,van een in- flt. Normaliter gaat hij op de fiets feestjes, of laat hij zich met de terugbrengen. De rechter liet niet bepraten en vonniste con- de eis. AVC-cursus inwoner van Den Burg stond te- wegens het rijden van invloed «n tractor, in november 1988. tos zijn werk reed de man rond een alcoholpromillage van 2,12, «lil 0,50 het maximum is. Daarbij wrzaakte hij bovendien een lichte fading, toen hij tijdens het achter een niet goed uitkeek en boven- een geparkeerde auto botste. Tegenover de politie verklaarde hij dat hij na een geslaagd familiefeest de volgende ochtend vrolijk verder was gegaan. Toen de man 's middags weer te werk ging, had hij inmiddels vele biertjes achter de kiezen. „Het was de eerste en de laatste keer dat ik met drank op te werk ging", verklaarde de man vrijdag voor de balie. „Ik drink nu alleen nog in het weekend, op vrijdag- en zater dagavond. Ik.ga dan met de taxi naar huis." Ter voorkoming van nieuwe misstap pen had de Texelaar in Alkmaar de Alcohol Verkeer Cursus (AVC-cursus) gevolgd en overhandigde de rechter een getuigschrift. De officier vond dat positief en hield er rekening mee bij zijn eis. Ook wenste hij de matige financiële positie van de Texelaar r <4/ 1 yj „mee te nemen". Hij eiste een on voorwaardelijke boete van ƒ500,-, zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van veertien dagen (proeftijd twee jaar). De rechter nam dit vonnis over, zij het met de aan passing dat de ƒ500,- in maandelijk se termijnen van ƒ100,- kan worden betaald. Ouwe Sunderkiaas Een 43-jarige inwoonster van Sneek moest voorkomen omdat ze na het vieren van Ouwe Sunderkiaas vorig jaar bij een politiecontrole tegen de lamp liep. Ze blies 235 microgram al cohol per liter uitgeademde lucht, ter wijl 220 mg/ugl is toegestaan. „De wettelijke grens is hier met één slok overschreden", constateerde mr. Stokman, ,,'n Waarschuwing dat je nooit moet gaan drinken als je nog wilt rijden. Van één glaasje komen er vaak méér en voor je het weet, ben je voorbij dè grens." De officier eiste, mede gezien de financiële positie van de vrouw, een geldboete van ƒ500,-, te betalen in termijnen. Dat was mild, omdat de vrouw in 1986 al eens door een andere rechtbank was ver oordeeld wegens hetzelfde delict. De vrouw voerde ter verdediging aan dat het in het geheel niet haar be doeling was geweest achter het stuur te stappen. Ruzie met haar echtgenoot bracht haar tot die daad. „U had toch ook de taxi kunnen pak ken", reageerde politierechter mr. Westdorp fijntjes. De rechter toonde zich echter nog gematigder dan de officier: ƒ500,- boete, maar waarvan ƒ200,- voorwaardelijk. Verstek Een 35-jarige inwoner van De Cocks- dorp werd bij verstek veroordeeld tot een boete van ƒ900,- onvoorwaarde lijk, of achttien dagen hechtenis. De man was in mei vorig jaar gepakt en blies 515 mg/ugl, waarna hij aan justitie een boete van ƒ750,- diende over te maken. De acceptgiro werd tot dusver echter niet ingevuld retour gezonden. De rechter presenteerde de man vrijdag de rekening voor zijn lakse houding. Een inwoner van Naaldwijk, die vorig jaar tijdens het „Bluesweekend" in oktober werd aangehouden met teveel drank op, kwam evenmin opdagen. Hij werd door de rechter veroordeeld tot het betalen van een geldboete van ƒ300,-, of zes dagen hechtenis. Schade „Ik zag de bui al hangen, daarom wilde ik niet meedoen aan de adem test", antwoordde een 36-jarige man uit Den Burg op de vraag van de rechter waarom hij niet wilde blazen toen hij vorig jaar december door de politie werd aangehouden. De man besefte drommels goed dat hij teveel had gedronken; eerst bij een veiling, vervolgens in twee café's in Oude- schild en daarna ging hij op weg naar een café in Den Burg. Onder weg vloog hij echter uit de bocht en ramde met zijn auto een lantaarnpaal. De schade was aanzienlijk; de repara ties kostten de man circa ƒ6500,-. Bovendien vorderde de politie zijn rij bewijs voor een aantal weken in. „Mijn cliënt is zodoende al behoorlijk bestraft", betoogde de raadsman van de Texelaar, mr. Van Lingen. „Het was een eenmalig incident, waarvoor hij zich schaamt. In de zestien voor gaande jaren is hij nimmer bij iets dergelijks betrokken geweest." „Texel is wel groot, maar niet zó groot dat u geen taxi had kunnen ne men", vond mr. Westdorp. Conform de eis van de officier vonniste hij een boete van ƒ1000,- en een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid van zes maanden. Klein foutje Dezelfde straf kreeg een 30-jarige man uit Oosterend opgelegd Hij was in januari op de Bernhardlaan door de politie aangehouden, toen hij slinge rend over de hele breedte van de rij baan was gesignaleerd. Volgens de politie stapte de man met bloeddoor lopen ogen en onvaste tred uit de auto. De man was met een bodempje van één bord vla 's avonds bier gaan drinken. „Een klein foutje, hopelijk was het de laatste keer", liet hij de rechtbank weten. Zijn raadsman mr. W. baron Van Utenhoven voerde de verdediging per brief. Daarin werd ge wezen op de afhankelijkheid van zijn auto wegens het beroep van de man en op het feit dat de Texelaar nooit eerder was veroordeeld. Zowel offi cier als rechter hielden hiermee reke ning. Onder de oplettende ogen van exami natoren ogen van Dik Haker, Janme de Koning en Ria Keyser van ZPC TX '71 trachtte afgelopen week een aan tal dames het zwemdiploma te beha len. Alle dames slaagden in hun opzet. B-diploma: Ingrid Pastoor. Zwemvaardigheid I. twee stickers: Jorien den Brok. Basiszwemdi ploma: Tilly Beerlmg Zwemvaardigheid I: Kan na Wolkers, Martha Steendam, Netty den Brok, Thea van der Zee, Petra van der Knaap, Grietha Duinker en Janme Tijsen. Bt.even vin Uier» n «fsniwtxxtl^Ljkh^d vin <3* redjbtw ftiWigers die de warme maaltijden van Tafeltje Dekje rondbrengen, werden afgelopen woensdag in De Gollards zélf eens onthaald op een Staltijd. Het keukenpersoneel had zich voor de vrijwilligers extra ingespannen en er een bijzonder feestelijk diner van gemaakt Op de fo- ,Tli*illigers Imet aanhangen het keuken-personeel voor één van de fraai opgemaakte tafels. Valt Texel straks onder het provinciaal kooi-recht Het ontwerp intentie-programma stil tegebieden van de Provincie Noord- Holland ligt sinds kort ter inzage op de afdeling R.O. van de gemeente. Het is kort dag want vóór 2 oktober moet het college van b en w haar reactie klaar hebben De provincie heeft het voornemen om de bestaan de stiltegebiedjes Ceres, Korverskooi en een deel van Waalenburg uit te breiden tot heel Texel met uitzonde ring van een deel van Eierland, de Prins Hendrikpolder, rond de Pontweg en de dorpen. In Noord-Holland is Texel samen met Wieringen de enige gemeente die voornamelijk uit stilte- gebied gaat bestaan. Zeker als we bedenken dat stiltegebieden buiten hun grenzen ook nog overgangs zones kennen. Wat is nu zo'n stiltegebied: Dat is een gebied waar de natuurlijke gluiden niet of nauwelijks verstoord mogen worden (30-40dBA). Een uit zondering geldt voor het geluid ver oorzaakt door gebieds-eigen activiteiten, zoals landbouw of bosbouw. Waarom deze geweldige uitbreiding: Mede gezien het grote belang van het handhaven van rust en stilte ten behoeve van de ecologie en de rust op gerichte recreatie. Wanneer wordt het van kracht Bij elke herziening of uitbreiding van streek- of bestemmingsplan legt de provincie de stiltenota er als toetsing naast. Dat houdt dus een geleidelijke invoering in de negentiger jaren in. Zijn er ontheffingen mogelijkJa, echter alleen te verlenen door Gede puteerde Staten van Noord-Holland. De Texelse afdeling van Amnesty In ternational heeft, aan de hand van voorbeelden uit het maandblad Wordt Vervolgd, een aantal voor beeldbrieven gemaakt. Deze brieven worden gestuurd naar de autoritei ten van landen waar mensen on rechtmatig gevangen zitten. Hoe meer mensen deze brieven over schrijven en opsturen, hoe groter de kans op succes wordt. Deze maand zijn brieven geschreven voor Mahamat Abdouya, die zonder beschuldiging gevangen zit in Tsjaad. Abdouya is professor in de scheikun de aan de Universiteit van Tsjaad en werd in 1989 gearresteerd. Amnesty International vermoed dat hij werd geareesteerd wegens zijn bemoeienis sen met de Zaghawa-gemeenschap. Na zijn arrestatie verdween Abdouya spoorloos. Een andere brief gaat naar Syrië en behandeld het lot van Mahmut Jal- but, die in 1980 werd gearesteerd wegens de noodtoestand. Hij wordt zonder aanklacht en zonder vorm van proces vastgehouden, waarschijnlijk in verband met zijn lidmaatschap van de communistische partij. De toestand van Jalbut werd in 1986 kritiek door een maagbloeding, die onvoldoende werd behandeld. Drin gende verzoeken om'zijn vrijlating hebben tot-nog-toe geen effect ge had en op het moment is niets be kend over zijn gezondheid. De voorbeeldbrieven zijn kosteloos af te halen bij de contactpersoon van de Texelse afdeling van Amnesty In ternational: Willem Witte, Oesterstraat 17 in Oosterend, tele foon 18870. ook voor verdere infor matie over het werk van Amnesty kan men hier terecht. De zeggenschap van het gemeente bestuur over het grootste deel van Texel zal dus ingeperkt worden. Wie gaat u er in de komende jaren van merken Tientallen blauw-witte borden met „stilte gebied". Bemoeiing van de provincie met de verkeersintensiteit en gebruik van wegen voor zover die door of langs stiltegebieden lopen. Het misschien onmogelijk worden van evenementen als Oosterend Pre sent (geluidsversterkende apparatuur in stiltegebied). De traditionele M.A.B. autocross nabij Oosterend, vult u zelf de lijst maar aan. Als u zich mogelijk verontrust voelt door deze ontwikke ling zult u zich snel tot uw vertegen woordigers in de Raad moet wenden, hopelijk krijgen die de nota stiltege bieden nog voor 1 oktober verstrekt. Waarom 'schrijf ik dit stukje Is Hans de winter tegen stilte? Zeker niet. Al zit ik a[s bestuurslid van de 300 leden tellende M.A.B. club Texel niet te wachten op nieuwe belemme ringen voor onze takken van sport. Mijn grootste bezwaar is echter dat er weer verdergaande bureaucratise ring plaatsvindt met een verschuiving van gemeentelijke zeggenschap naar provinciaal geregel over de hoofden van de Texelaars heen. Ik hoop dan ook op een afwijkende reactie van het gemeente bestuur. J.G. de Winter Uitgepakt. De LBO-actie „Texel in gepakt ".ten bate van het drinkwater- puttenproject in Rwanda, heeft 741.614,45 opgebracht. 710.000,- hiervan komt uit de ontwikkelingspot van de gemeente. De organisatie is bijzonder tevreden over dit bedrag en bedankt iedereen die aan het welsla gen van de actie heeft bijgedragen. Texel kan niet alleen inpakken, maar ook uitpakken. Weggesleept. Zaterdagmiddag werd nabij de bocht Wilhelmina- laan/Waalderstraat een hinderlijk ge parkeerde Mercedes personenauto op bevel van de politie weggesleept. De auto, eigendom van een Duitser, stond half op het trottoir, waardoor de overige weggebruikers over de doorgebroken streep op de linkerweg helft moesten rijden om te kunnen passeren. Tegen betaling van de ta- kelkosten kreeg de Duitser zijn auto weer terug. Op Texel wordt momenteel een druk werkje verspreid waarin wordt ge waarschuwd tegen de zg. E- toevoegingen in etenswaren. De slordig uitgevoerde publicatie lag on der andere in de wachtkamer van het Groene Kruis-gebouw. Het is een anonieme oproep waarin een groot aantal E-toevoegingen wordt opge somd die bedenkelijk of gevaarlijk zouden zijn voor de gezondheid. Van de toevoeging E 330 werd zelfs gezegd dat deze bijzonder kankerver wekkend is. Een van onze abonnees ging aan de waarde van de publicatie twijfelen omdat hij meent dat E 330 citroenzuur is dat bij gewoon gebruik geen gevaar oplevert. De suggestie wordt gewekt dat de publicatie af komstig is van het VU-ziekenhuis, maar bij navraag bleek dat men daar van niets wist. Er is dus reden om het drukwerkje te wantrouwen. Wie producten wil boycotten waarin scha delijke E-stoffen zitten, kan beter af gaan op andere publicaties of zijn huisarts raadplegen. Fietsende toeristen op de Waa- lenburgerdijk kijken verbaasd op van een opvallende vogel die langs het water van Wegesweel rondstapt. Het is een flamingo, die zich daar sinds zaterdag op houdt. Het exotische dier kan een afgedwaald wild exemplaar zijn, maar het is ook mogelijk dat het is ontsnapt uit een vogel park. In elk geval is zijn verschij ning op Texel een uiterst zeldzame gebeurtenis. In samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen gaat woensdag in Dienstencentrum De Buureton de WAO-groep van start. Naast ont spanning is daar plaats voor alle vra gen met betrekking tot de WAO. De belangstelling voor de WAO-groep is de laatste jaren teruggelopen, ter wijl elders juist is gebleken dat der gelijke groepen niet alleen van belang zijn voor het onderlinge contact, maar ook voor het ondernemen van gezamenlijke actia Het verdwijnen van belangstelling voor de Texelse groep, zou mogelijk tot gevolg heb ben dat mensen die nu nog aarzelen te komen, hier helemaal van af zien. Niettemin is de organisatie van me ning dat het belangrijk is dat op Texel een WAO-groep blijft bestaan. Alle belangstellenden zijn woensdag om 10.00 uur derhalve welkom in De Buureton. Een Texelaar deed bij de politie aan gifte van de verdwijning van een walkman en achttien cassettebandjes uit zijn woning aan de Pontweg. Er waren geen sporen van braak. De spullen worden sinds zaterdagmiddag gemist. In de nacht van zaterdag op zondag werd een zonnescherm van hotel De Lindeboom vernield. De politie zoekt getuigen, tel. 12222. Een 17-jarige jongen uit Den Burg deed aangifte van vernieling van zijn bromfiets, die hij vrijdagavond had gestald in de Kantoorstraat. Toen hij later op de avond terugkeerde, vond hij de brommer beschadigd terug. Ook in dit geval zoekt de politie ge tuigen, tel. 12222. Een 19-jarige bromfietser uit Den Burg, die zaterdagavond op het fietspad langs de Hoornderweg werd aangehouden omdat zijn verlichting met deugde, bleek tevens iets teveel alcohol te hebben gedronken en kreeg daarom een proces verbaal. Nabij paal 9 werd donderdag een 24 cm lange mortiergranaat gevonden. De duik- en demonteergroep van de koninklijke marine zal het projectiel binnenkort onschadelijk maken. Een 64-jarige vrouw uit Den Burg moest met een hoofdwond naar de dokter, nadat zij woensdag op de hoek Kogerstraat/Jonkerstraat ten val was gekomen. De vrouw was op de fiets teveel naar links uitgeweken ter wijl een 19-jarige bromfietster uit De Koog haar passeerde. Een agrariër deed aangifte van de verdwijning van een schrikdraadappa raat ter waarde van ongeveer ƒ500,-. Het apparaat stond in een land aan de Kadijksweg. Een dag later meldde de eigenaar van een schuur aan de Hallerweg de ver nieling van enkele ruiten. Schade on geveer ƒ150,-.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5