I. personeel De Lindeboom wordt op straat gezet Cjrocn 'kwartsJexels in het L I Ëk NCM vraagt faillissement aan van Jarino-bedrijven i i 3 Gemeente wil bijdrage VVV niet verhogen Nodig om bedrijf rendabeler te maken I""* Groot-aandeelhouder A.H. Notenbomer de laan uit èxelaars op vakantie net „De Zonnebloem" een politiek spreekuur ertien bromfietsen t het verkeer Oud-Texelse beroofd in Midden-Amerika pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10.520 DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 advertenties, abonnementen, etc. \oveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,toon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 ijctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741. -n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. iJgreet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /41.40 per half jaar. Los jf1,10 t personeel van Texels meest iproken horecapand ,,De Linde- om" heeft van de directie te ho- gekregen dat het zal worden tslagenOok interim-bedrijfsleider ixich kan vertrekken. Hij maakt iats voor een nieuw beheer- rspaar, Erik Rossing (22) en diens ondin Karin Buiting (20). afkom- uit respectievelijk Eext (ten tien van Assen) en Wehl (bij Doe- sheml. De directie wil dat zij De rieboom gaan runnen met hulp part-time krachten. «I van de reorganisatie is met een nimale bezetting maximaal rende- sit behalen, zegt directeur W. ortinga van Springers Recreatie b.v. Groningen, eigenaar van De Lin- boom. ,,De Lindeboom moet renda- tler worden. Voor het laagseizoen bben we gewoonweg teveel perso- tl in dienst. Maar voor het komen- zomerseizoen kunnen ze weer irden aangenomen", verdedigt ortinga zijn handelswijze. Volgens m zijn de nieuwe ontwikkelingen en voorbode van verdergaande Iippen, zoals verkoop van het be- jf. „Daartoe bestaan op dit mo- mtgeen plannen." dusver is het personeel niet hriftelijk in kennis gesteld van het de vijf personeelsleden in üte dienstbetrekking werden eind rige week slechts mondeling op de ogte gebracht. Voor het ontslag rden geen duidelijke beweegrede- aangegeven. Vanuit het perso- el zal het ontslag worden ngevochten; het gewestelijk ar- gr "omfietsen zijn in verband met wering (te veel vermogen) of van- produceren van teveel la- fit het verkeer genomen. De ^fers zijn allemaal eigendom van ®'se jongens, tussen de 16 en 20 'oud. eenaantal bestuurders wordt Ws-verbaal opgemaakt. beidsbureau in Den Burg zal worden ingelicht. Al eerder De nieuwe beheerders zullen met in gang van aanstaande maandag het roer overnemen. Erik Rossing was al eerder werkzaam in De Lindeboom, als seizoenkracht vier zomers gele den. In de afgelopen jaren werkte hij in het horecabedrijf van zijn vriendin in Wehl, een gecombineerd bedrijf met onder meer een dancing en zaal waar grote partijen werden gehou den. „We konden dat overnemen, maar voor ons was dat te groot om mee te beginnen. Toen ik hoorde dat De Lindeboom zonder beheerders zat, heb ik daarop gereageerd", verklaart Rossing. Hij is niet bang dat ook De Lindeboom nog een maatje te groot zal zijn. „Ik zie het wel zitten. Die dancing was echt groot hoor. Soms liep daar wel dertig tot vijfendertig man personeel en regelmatig hadden we partijen van zeshonderd mensen. In dat werk hebben we veel ervaring opgebouwd. Nee, ik geloof niet dat Texelaars zijn uitgenodigd voor vakantieweek van ,,De Zonne- «m". Met tien anderen uit de re- Hollands Noorden verblijven de van maandag 8 tot vrijdag 13 tober in de „Imminkhoeve", een «gepaste boerderij in Overijssel. t wordt de helft van het begelei- gsteam (zes verpleegkundigen, (tien vrijwilligers en vier stafleden) 'everd door de „De Zonnebloem"- ieling Texel. Maandagochtend wor- alle Texelse gasten van huis op- haald en met de boot van 8.05 uur •r de overkant gebracht. Via de af- 'itdijk reist het gezelschap naar «rijssel. De „Imminkhoeve" is gele- in een fraaie omgeving. De boer- ni wordt voor een deel van het jaar «„De Zonnebloem" afgehuurd, si is mensen die zelf eigenlijk a# echt op vakantie kunnen gaan, 'o een fijne week bezorgen. Het is het eerst sinds de oprichting in wri 1986 dat de afdeling Texel «vakantie aanbiedt. wband met het jaarlijkse uitstapje "de gemeenteraad, vervallen de diebijeenkomst en het spreekuur 'hedenavond van de PvdA en het De raadsleden en hun partners •ten ditmaal een tweedaagse reis te de Belgische kust. Politie heeft tijdens een controle •"omfietsen in totaal 13 brom- !,s "oor onderzoek uit het verkeer "omen. De controle vond dinsdag namiddag en woensdagoch- "toeg plaats op de Waalderweg °P de Pontweg, tussen Den Burg 1 Horntje. In het Middenamerikaanse land Nicaragua is zaterdagmiddag vijf uur plaatselijke tijd de oud- Texelse Mary Timmerman be roofd van haar auto, enkele persoonlijke eigendommen en stapels brieven en postpakket ten die zij deze week naar Ne derland zou meenemen. De vrouw bleef zelf ongedeerd, zo liet zij zondag via de telefoon weten aan haar moeder. Toen de 33-jarige Mary Timmerman in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua in haar auto stapte, dwongen twee onbekende mannen haar tot ver buiten de stad te rijden. Met geblindeerde ramen gingen zij op weg. Op een stille plek zetten de rovers Mary uit de auto en gingen er vandoor. De oud-Texelse, die werkzaam is bij het Nicaragua Comité, moest uren lopen voordat ze weer in de hoofd stad terugkwam. we de zaak hier onderschatten." Strijdlustig Rossing zegt op de hoogte te zijn van de problemen waarmee De Lin deboom voortdurend worstelt. Over de kwestie inzake het gebruik van de schouwburgzaal (nu in functie als snookerbiljartcentrumj zegt Rossing onvoldoende te zijn ingelicht. „Van mij mag De Lindeboom veelbespro ken blijven, maar dan graag in de gunstige zin", stelt hij strijdlustig. Over de exploitatie hebben Rossing en zijn vriendin al wel wat ideeën, maar die zijn nog onvoldoende uitge kristalliseerd om uit de doeken te doen. „We denken aan een andere menukaart, misschien wat eenvoudi ger, en een meer gezellig café", licht Rossing een tip van de sluier op. Vaste gasten zoals de bridgeclub, Ro- taryclub en dansschool zullen er ze ker welkom blijven. „Juist deze activiteiten doen we graag zelf, om dat we dan contact hebben met de Texelaars", aldus Rossing. In eerste instantie zal het nieuwe be- heerderspaar zelf alle taken op zich nemen. Allebei zijn ze in het bezit van de benodigde papieren voor restaurantkok- en kellner. Teveel hooi? Op de vraag of ze niet teveel hooi op de vork nemen, antwoordt Rossing dat na enige tijd wordt bekeken in hoeverre de personele bezetting moet worden aangepast. „Voor ons is het geen punt om zeven dagen per week te werken, dat zijn we gewend. Maar in elk geval mag de kwaliteit er niet onder lijden." Volgens Rossing is in een gesprek met de directie de per soneelskwestie aan de kaak gesteld. Na enig aandringen zegt hij dat het de directie is geweest die op het ont slag van het personeel heeft aan gestuurd. „Aan een reorganisatie na eerst een proefperiode is wel ge dacht, maar er is anders besloten. Ik besef dat het onsympathiek over komt, zeker ten aanzien van het hui dige personeel, dat alle waardering verdient voor de wijze waarop het de zaak in de afgelopen zomer heeft op gevangen." Schouwburgzaal De kwestie over het gebruik van de schouwburgzaal is nog altijd niet op gelost. De zaal is in gebruik als snoo- I Het nieuwe beheerderspaar Erik Rossing en Karin Buiting gaat met hard werken en weinig personeel proberen De Lindeboom te runnen Het hui dige personeel neemt echter geen genoegen met het dreigende ontslag. kercentrum, hoewel contractueel is vastgelegd dat deze tegen gunstige condities voor de Texelse verenigin gen beschikbaar moet zijn. Die bepa ling is opgenomen in het erfpachtcontract tussen Springers Recreatie b.v. en de Recreatie Stich ting Texel (eigenaresse van de onder grond van De Lindeboom). De RST brengt in ruil voor dit verenigingsge- bruik een symbolische erfpachtsom van f1,- per jaar in rekening, in plaats van f22.500,-. Aan de eis van de RST dat de verenigingen alsnog toe gang krijgen tot de zaal tegen een gematigde huurvergoeding, is Sprin gers Recreatie b.v. (nog) niet tege moet gekomen. Springer staat op het standpunt dat de bedoelde erfpacht bepaling niet kan worden nageko men, omdat de gemeentelijke eisen ter voorkoming van geluidhinder een normale exploitatie van de zaal ern stig belemmeren. Springer-directeur Poortinga: „Wij hebben vijf jaar lang onverplicht de zaal open gehad voor het verenigingsleven, maar de zaal is nu niet meer rendabel te krijgen. Het RST-standpunt hoef ik niet te accep teren. Ik wacht trouwens op een reactie van de RST, die bij ons laat ste gesprek in augustus is toege zegd." Desgevraagd vertelde RST-directeur Hofmann dat een brief naar Springer onderweg is. Over de inhoud wilde hij niets kwijt. Verbroedering van raadsleden 9* Concerten Texels Mannenkoor en Belgen en Rose Harmony Singers Plan: deel dennenbos sn College van B en W: afsluiten voor auto's „Jeugd moet minder drinken" Leliekwekers zonder Polen Bouw van 48 vakantiehuizen in de problemen in het Krim-gebied Het college van b en w vincft dat de gemeente in eerste instantie niet verantwoordelijk is voor de informa tieverstrekking en dienstverlening van de Stichting VVV Texel Promo tie. Omdat de kosten hiervan ruim f60.000,- boven het beschikbaar gestelde (gemeentelijke) bedrag van f260.000,- uitkomen, heeft de pro motiestichting de gemeente onlangs De Nederlandse Credietverzekerings Maatschappij (NCM) heeft het faillissement aangevraagd van drie b.v.'s van het Jarino- concern in Roden. De aanvraag heeft betrekking op drie van de voornaamste werkmaatschappijen, te weten Jarino Systeem bouw, Bouwbedrijf Jarino en Installatiebedrijf Roden. Mogelijk krijgt de vorige week bij Jarino aangestelde interim-manager W. Hoeksma nog twee weken de gelegenheid een oplossing te vin den voor de acute financiële problemen. Hoeksma werd aangesteld nadat on dernemingsraad en vakbonden het vertrouwen opzegden in de directie en groot-aandeelhouder en oud directeur A.H. Notenbomer. Als fi nancieel adviseur was Notenbomer de afgelopen weken niet in staat ge bleken de gerezen belastingproble men af te wenden. In de Texelse Courant van 20 september j.l. stelde Notenbomer nog dat de belastingaf faire los stond van de activiteiten van Jarino op Texel. De bouw van 144 vakantiehuizen in 't Stappeland bij De Koog zou geen gevaar lopen, sterker nog, Jarino stond te popelen om te beginnen en wachtte slechts op de gemeente. Na de meest re cente ontwikkelingen zal menigeen zich afvragen hoeveel waarde aan deze woorden moet worden ge hecht. Volgens Notenbomer betreft de be lastingschuld een bedrag van bijna een miljoen gulden. Het Nieuwsblad van het Noorden maakte deze week echter melding van een totale schul denlast van liefst f50 miljoen, die Jarino heeft bij banken, de belasting dienst, het GAK en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. De NCM vraagt het faillissement aan omdat een aantal crediteuren van Ja rino de betaling van leveranties bij de NCM heeft verzekerd. Jarino betaalde niet, zodat de NCM de betreffende crediteuren moet uitbetalen. Dat ge beurt echter pas als is aangetoond dat Jarino niet in staat is de rekenin gen te voldoen. Een faillissement is een instrument dat hierover snel dui delijkheid verschaft. Een voorstel van interim-manager W. Hoeksma aan de gemeente Roden tot betaling van een Jarino EW^Jekoeld en wordt op z'n zachtst omschreven als "geen hartsvrienden". Ook op Texel is men Jarino spuugzat. Burgemeester Schipper heeft al zoveel ellende met het bedrijf meegemaakt dat op de vraag of hij er wel eens van droomt, zegt "Ik ben al zo aan al die ellende gewend, dat ik er nu niet meer van droom." De gemeente en Jarino waren in februari 1989 al overeengekomen dat Jarino in 't Stappcnland bij De Koog voor eind 1992 maar liefst 144 zomerwoningen zou bouwen. Van de 3.5 miljoen gulden aan grondkosten plus de daaraan verbonden rentelasten moet Jarino nog steeds de eerste cent betalen en er is nog lang geen zicht op wanneer de eerste spa de grond in gaat Texel maakt zich ernstig zorgen of Jarino de overeenkomst nog wel zal nakomen. De gemeente heeft ^alvast een advocaat in de arm tftnen om de mogelijkheid vajfc Fragment uit een grote reportage over de te loorgang van de Rodense bouwgigant, j.l za terdag In Het Nieuwsblad van het Noorden <Jie ie lang wJ worden als viS van kritiek gei. natuurlijk zaten ian al altijd mee. •rnu Janno wankelt. Het mooiste huis L in Roden wordt bewoond door de 11 nu weggezonden A. Notenbomer, f omen Op hel pand is op 31 augustus een ff bij tweede hypotheek genomen ter grootte van een half miljoen gulden. Het past in de malheur rond Jarino. Nog een fragment uit hetzelfde artikel. Merk waardig toeval is dat de genoemde hypotheek van gelijke omvang is als de bankgarantie die de gemeente Texel zeer recentelijk van Jarino kreeg... voorschot op de vorderingen, werd door Roden afgewezen. De Hout- en Bouwbond CNV, die de belangen behartigt van de 200 werk nemers van het Rodense bedrijf, houdt niettemin de hoop gevestigd op Hoeksma, die zijn sporen heeft verdiend als directeur van een bouw bedrijf uit Stadskanaal. Hoeksma staat voor de taak niet alleen een oplossing te vinden voor de enorme belastingschuld, maar ook voor het doorvoeren van een grootscheepse sanering. De interim-manager heeft tot en met vandaag de tijd een over levingsplan in te dienen bij de fiscus. Mocht Hoeksma daar niet in slagen, dan zal de belastingdienst alsnog overgaan tot een executieverkoop van de inboedel van voornoemde Jarino- bedrijven. De Hout- en Bouwbond houdt hoop, omdat Jarino over een goed gevulde orderportefeuille zou beschikken. Voor onderdelen van het concern zijn hierdoor wellicht nog overlevingskansen. verzocht de bijdrage te verhogen naar f320.00,-. B en W zijn niet van plan dit in te willigen.VVV-directeur Jaap Dekker toonde zich gisteren niet bereid tot commentaar. „Ik weet van de hele zaak nog niets af." In het verleden is besloten dat de in formatie en dienstverlening aan toe risten een gemeentelijke taak is. Omdat de gemeente deze taak niet zelf wilde uitvoeren, is die opgedra gen aan de Stichting VVV Texel Promotie. „Er zijn de laatste jaren echter veel ontwikkelingen ten aanzien van het toerisme geweest," aldus wethouder Dirk Terpstra. „Als er promotie wordt bedreven, roept dat in de informaties feer uiteraard vragen op. Als er in landelijke kranten wordt geadverteerd om naar Texel te komen, wordt er bij de VVV om informatie gevraagd. En vervolgens post verstuurd. Om nu de werkzaamheden die daarmee samen hangen bij de gemeente in rekening te brengen, is in feite te dol." Verantwoordelijkheid Het college beschouwt volgens Terpstra een gedeelte van de infor matievoorziening naar de toeristen echter wel als een gemeentelijke ver antwoordelijkheid en wil daarom wel het jaarlijkse bedrag van f260.000,- voor de komende vijf jaar continue ren. „Omdat het een heel belangrijke taak van de VVV is, willen wij een bijdrage in de kosten leveren. Maar wat b en w betreft ook geen cent meer," aldus Terpstra. Het college wil de komende vijf jaar f410.000,- per jaar uittrekken voor het toerisme: f150.000,- voor deelna me in de Stichting VVV Texel Promo tie en f260.000,- subsidie voor dienstverlening en informatie. Het college wil zich voorts niet con tractueel vastleggen op indexering van het bedrag, maar financiële bijstelling wel tijdens evaluaties aan de orde stellen. Het voorstel van het college wordt binnenkort aan de orde gesteld in de raadscommissie voor fi nancieel, economisch en technisch beleid.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1