ieuw beheersplan duinen evat opmerkelijke punten Vernieuwde toegang voor Redmer IJskaschool taatsbosbeheer wil auto's weren uit deel Dennen organiseerde busreis ar EO jongerendag Grote opbrengst voor kankerbestrijding Raadslid Bakker wil méér financiële lucht „Sluftervallei" breidt uit met 48 bungalows Zandsuppletie eindelijk hervat Wintertraining Lezing over dyslexie en linkshandigheid DERDAG 4 OKTOBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Redmer Uskaschool DORPSCOMMISSIE - DE WAAL it momenteel ter visie liggende nieuwe beheersplan voor het Ise duingebied doet Staatsbosbeheer een aantal opmerkelij- beleidsvoorstellen. Eén daarvan is de afsluiting van de Rand en Nattevlakweg in de Dennen voor autoverkeer. Andere lemens zijn de invoering van betaald parkeren op de par- :erreinen bij de strandslagen en het slechts gedeeltelijk toe- :elijk maken van de Slufter buiten het broedseizoen (via een iw aan te leggen wandelroute). het onderdeel „voorlichting" is een apart plan in de maak. Vol- ir. J.B.M. de Vrieze, regiohoofd Staatsbosbeheer (SBB), zal daar- kening worden gehouden met iens van onder anderen de ge- nte Texel om méér op de be te aan natuurexcursies in te i. Het regiohoofd denkt daarbij in eerste instantie aan méér ex- ies. Volgens De Vrieze kan door efficiëntere benadering de ge lelde groepsgrootte bij excursies (en opgevoerd. Hij wijst erop dat SBB-budget in deze beperkt is; I0, elinanciering van de gemeente derhalve gewenst zijn. fgt in de bedoeling de Randweg (de splitsing met de Ploeglan- ieg tot aan de weg naar het terslag en de Nattevlakweg van B Mveld tot de weg naar het Jan lag te sluiten voor autoverkeer, maar de noord-zuid route door tornen. Volgens SBB zou de weg ten worden veranderd in een De Vrieze: „We hebben ge dateerd dat het gebruik van deze door autoverkeer zeer intensief middeld vier- tot achthonderd Dat levert problemen op met lelaars en fietsers. Afsluiting autoverkeer zou passen in deze |Het sluit aan op het landelijk mi sleid en op een recentelijk voor- ran de ANWB om de wegen in plaats van door het bos te leiden." dreven is erop gericht het ge- nde traject het gehele jaar af te tn. Staatsbosbeheer beseft dat rang zal moeten worden gehou- met de bereikbaarheid van onder het blindenpad, barbecueplaats jnwonenden, terwijl ook de be- m van mindervaliden en bejaar- tullen worden meegewogen. Slufter sntrale deel van natuurgebied üufter is nu gesloten voor pu- tijdens het broedseizoen, dat van 1 april tot 1 september. Na Member mogen bezoekers van ad afwijken en over de open wandelen. Hierin wil SBB ver ing brengen. Op zichzelf is be- geen probleem, maar in de van SBB zijn er enkele negatie- lecten voor de vogels in het ge- De Slufter dient als rustgebied trekvogels, als lokatie voor vo- n de rui en als vluchtplaats voor wad fouragerende vogels tij- hoog water. De vogels zijn ge- voor verstoring, met zozeer als van de hoeveelheid bezoekers il van de frequentie waarmee vfter wordt betreden, nieuwe beheersplan, waarin de 'svoornemens voor de komende tg tien jaar zijn uiteengezet, SBB voor om ook in de winter is wegen en paden voor publiek e stellen. De open vlakte voortaan verboden terrein. Om- at huidige padenstelsel niet op intensiever gebruik is bere- wil SBB een nieuwe wandel- aanleggen rondom de leten „lange dam". Volgens dis- hoofd R. Klaassen van SBB tal deze route interessant ge- ójn om de Slufter te ervaren voorheen. Hij verwacht dat het •hema „Geloven moet je doen!" ■op de EO jongerendag van 'te houden op 13 oktober a.s bal. Ook dit jaar kan voor de Mgerendag in de Jaarbeurshal- tutrecht gebruik worden ge- van een georganiseerde ks vanaf Texel. Vanaf 4 oktober ■kt belangstellenden zich opge- 'i de volgende contactpersonen: (Ellen (12598); Biem Vlaming Jacob Lap (19201); Jan "an (13495) en Arend van den 118531). sprekers, Henk Binnendijk en 'tos Eschbach uit Aalsmeer, zul- TOns de Jongerendag een radi- sn duidelijke boodschap brengen aanleiding van het thema „Gelo kt je doen." Verder treden er J'vier buitenlandse artiesten op: 'I. Julie Miller, Ingemar Olsson 1 met het gospelkoor Discipel) lnV Marks. gebied bovendien aantrekkelijker wordt omdat de natuurwaarden zul len verbeteren. Nieuwe uitkijkpost Als extra voorziening voor de bezoe kers zal een nieuw observatiepunt worden gerealiseerd, nabij de „zwarte keet" (aan de noordoostzijde van de Slufter ter hoogte van de Oorsprong- weg). Klaassen benadrukt dat het voor wandelaars mogelijk zal blijven de zogeheten .corridor" te nemen (het traject van het observatiepunt ter hoogte van de Slufterweg tot het strand zuidelijk van de Sluftergeul). Dit traject zal duidelijker worden aan gegeven dan thans het geval is. Het argument van de vogelverstoring berust op jarenlange waarnemingen. Door een toename van de versto ringsfrequentie zouden de vogels niet goed op gewicht komen. De gevol gen daarvan zijn niet direct merkbaar, maar op wat langere termijn mogelijk wel. Trekvogels die niet in de vereiste conditie hun tussenstop De Slufter verlaten, zullen tijdens hun verdere tocht sneller sneuvelen. „De Slufter Ook dit jaar is het Koningin Wilhelmi- nafonds door Texel ruim bedacht. De opbrengst van de huis-aan-huis col lecte was met f22.040,85 nog 7248,85 meer dan in 1989. Dit pri ma resultaat is te danken aan de goedgeefsheid van Texelaars en toe risten, alsmede aan de grote inzet van 88 collectanten. Uitgesplist naar de inzamelingsgebie- den is de uitkomst als volgt: (op brengst van 1989 tussen haakjes): Den Burg f8.667,10 (f8.536,80); De Cocksdorp f741,60 (f859,50); Eier- land f1.080,85 (fl.282,90); Den Hoorn fl.393,15 (fl.137,45); 't Horn- tje f635,30 (f560,20); De Koog f3.379,30 (f3.719,00); Oosterend f3.272,95 (f3.217,70); Oudeschild f2.213,00 (f1.795,60); De Waal f657,60 (f661,65). is een schakel in de trek. Het gebied is mede daarom internationaal ver maard", aldus Klaassen. Hij wijst er op dat het noorden van het eiland de laatste jaren drukker is geworden als gevolg van de ontwikkelingen in het Krimgebied, hetgeen ondermeer op het bezoek aan de Slufter z'n weerslag heeft. Groene routes Overwogen wordt voorts de zogehe ten „groene routes" twee weken eer der open te stellen (dus half augustus in plaats van per 1 septem ber). „We verwachten dat de be lasting van de betreffende gebieden hierdoor niet te hoog wordt. Texel zou dan in de pas lopen met bijvoor beeld Terschelling", aldus regiohoofd De Vrieze. Hij geeft toe dat deze maatregel ook een financiële achtergrond heeft: waarschijnlijk heeft vroegere sluiting consequenties voor de seizoenkrachten bij SBB. Betaald parkeren Het parkeren bij de strandslagen zou voortaan niet meer vrij moeten zijn, zo staat in het nieuwe beheersplan. Teneinde de exploitatielasten te druk ken zouden gebruikers een „reele parkeervergoeding" moeten betalen. Gedacht wordt aan in gebruik zijnde tarieven aan de overkant, tussen de twee en drie gulden. De parkeerplaat sen in de Texelse duinen zijn vrijwel allemaal bezit van SBB, die dan ook voor het onderhoud moet zorgdragen. „Een behoorlijk zware post", geeft ir. De Vrieze aan waar de schoen wringt. Hij verwacht dat lagere ex ploitatielasten doorwerken in het ove rige SBB-takenpakket, zodat betaald parkeren de kwaliteit van het totale beheer bevordert. „Hopelijk zien de automobilisten dat in. We moeten na tuurlijk voorkomen dat we met deze maatregel het tegengestelde effect bereiken, doordat men dan de auto niet meer op het parkeerterrein maar elders in de duinen gaat parkeren. Ik verwacht dan ook nog wel enige dis cussie", aldus De Vrieze Continuïteit „Natuur ontwikkelt zich bij de gratie van continuïteit", stelt ir. De Vrieze. Door een beheersvisie op langere ter mijn vast te stellen, zoals nu in het nieuwe beheersplan, kan ad hoe be leid worden voorkomen. De Vrieze: „Enerzijds is een beheersplan een in tern, zakelijk stuk. Keuzes worden er in beargumenteerd: we geven bijvoorbeeld aan welke gebieden wel Observatiepunt in de Slufter nebij de Slufterweg. hoogte ven de Oorsprongwegl. en niet openbaar toegankelijk zijn en waarom. Het bestaande spannings veld tussen natuur en recreatie komt erin tot uiting." Door het beheersplan openbaar te maken, tracht SBB derden/belangheb benden een inzicht te geven in het beleid voor de komende jaren. Deze procedure zal niet net als bij gemeen telijke of provinciale bestem mingsplannen een inspraakkarakter hebben. Wat is dan de zin van tervi- sielegging? De Vrieze: „Je kunt als overheidsorgaan uit de hoogte doen en het plan gewoonweg vaststellen. Maar wij stellen prijs op een goede samenwerking met de Texelse bevol king en de gemeente Texel. Een der de van het eiland is SBB-bezit, en veelal de basis voor de recreatie. Een goede verstandhouding is daarom erg belangrijk, dat maakt de kans op een geslaagde uitvoering van ons be heersplan groter." Het beheersplan ligt nog tot 14 sep tember ter visie in het districtskan toor van SBB aan de Abbewaal (De Mars) in Den Burg. Tevens liggen exemplaren ter inzage in de openba re bibliotheek Texel en in EcoMare. Reacties dienen schriftelijk te zijn en te worden gestuurd aan regiohoofd ir. J.B.M. de Vrieze, Postbus 62, 1800 AB Alkmaar. Vervolgens zal op 24 oktober in het gemeentehuis een hoorzitting zijn, waarbij SBB monde linge toelichting geeft op de reac ties. Iedere Texelaar die tijdens die bijeenkomst commentaar op het plan wil leveren, krijgt de gelegenheid mits hij/zij zich tevoren aanmeldt. SBB wil het gebied uitbreiden met nog een uitkijkposteen peer kilometer noordelijker (ter Raadslid Peter Bakker (Groen Links) is verontwaardigd. Hij vindt het prin cipieel onjuist dat het college van b en w slechts twee maanden vóór de behandeling van de gemeentebegro ting een voorstel heeft gedaan het rekening-overschot van 1989 te be stemmen. In een brief aan zijn collega-raadsleden kondigt Bakker aan in de raadsvergadering van a.s. dinsdag hierover een voorstel in stemming te zullen brengen. B en w willen het positieve saldo van f350.000,- in één keer in het zoge heten „rioolegalisatiefonds" storten. Bakker vindt dat de raad hierdoor weinig mogelijkheden overhoudt om financiële dekking te vinden voor an dere investeringen in 1991. Bakker: „Het komt op mij over als: 'Als dat geld van tafel is, kan de raad er bij de begrotingsbehandeling niet meer met de vingers aan zitten.' Op zich heb ik geen probleem met het instel len van een rioolegalisatiefonds, maar over de financiering ervan zijn ver schillende variaties te bedenken. De voeding van het fonds kan ook wor den gespreid over een aantal jaren. Waar het mij om gaat is dat de raadsfracties maximale bewegingsvrij heid moet worden gegund bij de be grotingsvergadering. Het is goed gebruik dat bij de begrotingsvergade ring voorstellen vanuit de raad van dekking worden voorzien. Maar het De afwerking van de vernieuwde toegang en de uitbreiding van de speelplaats van de openbare basis school Redmer IJska in De Waal mag volgens het college maximaal f15.000,- kosten. Het bestuur van dorpshuis De Wielewaal is -in ver band met een snelle voortgang - be reid 710.000,- voor te financieren. In verband met het weer wordt ernaar gestreefd de werkzaamheden vóór de herfstvakantie uit te voeren. De Stichting Dorpshuis „de Wiele waal" vroeg in de maand juli de ge meente geld beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de school met een derde groepsruimte en eennieu- we entree. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan het afwerken van toegang en speelplaats. In de nieuwe situatie is de overlast van de school kinderen voor de omwonenden uiterst miniem. De leerlingen kunnen de schoolingang, per fiets of te voet, al leen bereiken via de invalldenbaan. De gemeente gaat op het ogenblik na of voor de aanleg van deze voor ziening subsidie van het Provinciaal Overlegorgaan voor gehandicapten kan worden verkregen. Er wordt tevens overleg gevoerd met het bestuur van het dorpshuis, dat volgens de gemeente ook bij de nieu we situatie is gebaat en waarvan om die reden ook een bijdrage kan wor den verlangd. Rolstoelbaan De rolstoelbaan vervangt de trap, die met behulp van bielzen en tegels in elkaar is gezet om het grote niveau verschil tussen de Langwaal en de schoolingang te overbruggen. De rolstoelbaan kan worden benut door leerlingen die op de fiets naar school komen, maar ook door bezoekers van het dorpshuis. De constructie heeft bovendien tot gevolg dat de opper vlakte van het schoolplein wordt uit gebreid. Ten aanzien van de verkeersveiligheid op de Langwaal is besloten een rood witte paal met slot te plaatsen. De paal voorkomt het parkeren van auto's voor de school. De plaats van de paal, ter hoogte van de fietsenstalling (zie platte grond) is gekozen om dit deel van de Langwaal geheel auto-vrij te maken. De achterzijde van het dorpshuis (nooduitgang) en de vrije toegang tot de aangrenzende percelen wordt door plaatsing op die plek gewaarborgd. Populier Het bestuur ligt ten aanzien van het rooien van êen populier nog in de clinch. De bewuste boom (niet op de plattegrond ingetekend) verzorgt vol gens de omwonenden veel overlast. De dienst gemeentewerken heeft echter geconstateerd dat de populier goed gezond is en wil, mede omdat de boom bepalend wordt geacht voor zowel het dorps- als het schoolaan- gezicht, geen kapvergunning geven. De speelplaats zelf is in april door de dorpscommissie uitgebreid. De kosten van de aanleg van de verhar de speelplaats en het verplaatsen van de zandbak zijn door de dorpscom missie zelf betaald. Het college wil een bedrag van 75.000,-, in 1989 be schikbaar gesteld voor verkeerskundi ge maatregelen, maar waarvan nooit gebruik is gemaakt, nu aanwenden voor gedeeltelijke financiering van de vernieuwde toegang en speelplaats. Het voorstel wordt binnenkort voor gelegd aan de commissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid. Het inrichtingsvoorstel, gemaakt door de dorpscommissie van De Waal. college moet dan niet, voor het zover is, alle (financiële) lucht eruit per sen." Het Groen Links-raadslid overweegt in de aanstaande raadsvergadering een voorstel te doen het positief sal do 1989 nu niet te bestemmen voor het rioolegalisatiefonds, maar te laten deel uitmaken van de behandeling van de begroting 1991 (eind novem ber). Bakker verzoekt de andere frac ties dit voorstel te ondersteunen. Het college van b en w wil mede werking verlenen aan een bouwplan van Aegon Recreatie BV om 48 bun galows in vakantiepark „De Slufter vallei" te bouwen. Aegon wil de bouw komend najaar starten. Het vakantiepark heeft momenteel 81 re creatiebungalows. waarvan 51 in zeer slechte staat. Deze worden in een volgende fase gesloopt, waarna er op diezelfde plaats 83 nieuwe bungalows worden gebouwd. De eerste fase omvat in totaal de bouw van 129 bungalows. De huidige capaciteit van het vakan tiepark bedraagt 1728 slaapplaatsen. Met de uitbreiding van 287 slaap plaatsen blijft men ruimschoots bin nen de theoretische capaciteit (volgens het ter plaatse geldende bestemmingsplan) van maximaal 4065. In de volgende fase zullen nog 111 nieuwe recreatiebungalows wor den gebouwd. Hiervan komen 89 bungalows in het artikel 15 gebied „kampeer en caravanterrein". Om hierop vooruit te lopen wordt een ar tikel 19 procedure gestart. De uitbrei ding komt binnenkort in de raadscommissie ruimtelijk en huis vestingsbeleid aan de orde. Sinds Dinsdagavond wordt weer zand op het strand ten noorden van paal 28 gespoten. Na een vertraging van 18 dagen, veroorzaakt door de- fekten en slecht weer, konden de kranen om 11.00 uur weer worden opengedraaid. Als het nu verder goed gaat zal over een week het strandgedeelte tussen paal 28 en vuurtoren gereed zijn, waarna met het stuk tussen 28 en de Slufter kan worden begonnen. Op zaterdag 6 en maandag 8 oktober beginnen de wintertrainingen van ZPC TX '71 in Calluna. Zaterdagoch tend is de training van 8.30 tot 9.30 uur en maandagavond van 18.30 tot 20.00 uur. Woensdag 10 oktober om 20.15 uur houdt Will van Rijn van het Centrum voor Remedial Teaching uit Den Bosch een lezing over woordblind heid IdyslexieI en linkshandigheid bij kinderen. De avond wordt gehouden in de Vrije School aan de Gast huisstraat in Den Burg en begint om 20.15 uur. Dyslexie komt veel voor en uit zich in schrijf- en/of leesmoeilijkheden. Het verschijnsel hangt samen met een minder goede samenwerking tussen de Imker- en rechter hersenhelft. Om die reden kan ook een verband be staan met linkshandigheid. Met intel- ligentie;heeft dyslexie niets te maken. Kinderen die er last van hebben, kun nen zeer intelligent zijn al denken mensen uit de omgeving daar vaak anders over.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5