Ook Texelse leliekwekers ampen met arbeidstekort Alcoholgebruik jongeren moet worden beperkt \rbeidspolitiek bollenteelt diepgeworteld College wil overleg met horeca-ondernemers I d Verkeerd tijdstip Texelaars lopen van dam tot dam menteraad maakt edaags reisje 3 r België GEEF DINSDAG DE ZAK AAN MAX Texelaars verzorgen Telemann-avond Terreinauto bekrast Fietster licht gewond Scheidsrechterscursus eventueel op Texel Bowlers op dreef in Purmerend Gymvereniging houdt onderlinge wedstrijden 1jj INDERDAG 4 OKTOBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ,k op Texel luiden bloembollentelers de noodklok. Nu de lelie van start is gegaan dreigt een nijpend gebrek aan arbeids- jchten. Door nieuwe voorschriften kunnen bollenbedrijven niet ser op grote schaal Polen of andere niet-EEG-ers inzetten. Mi lter De Vries van Sociale Zaken van mening dat ons land is eer dan voldoende werklozen huisvest om het werk in de bol- uit te voeren. Spoedig werd duidelijk dat dit een voorbarige nclusie was. e enorme emmer negatieve publici- l_ die over de bollensector is leeg- itort, heeft de situatie er niet «kleuriger op gemaakt", aldus Jan per. Als projectleider van de Stich- j Bolwerk coördineert deze Texe- [de arbeidsvoorziening voor de gnbollenbednjven in de regio Ofd-Holland-Noord. De stichting ikt nauw samen met het Texelse iidsbureau. Als consulent was i Kuiper al bekend met de situatie i. Nu vult hij zijn tijd met het voe- van overleg tussen overheid en ikers en brengt advies uit. Soms slaat er wel eens vervelende si- fes, die wel eens leiden tot scher- opmerkingen richting pers. Kuiper: in wand vol negatieve artikelen iik in mijn kantoor hangen. Ik er- mijn groen en geel aan dit soort liciteit. Ons werk hier bij Bolwerk rdt er niet eenvoudiger op, en dat *i|l de kwekers er alles aan doen het werk zo aantrekkelijk moge- te maken. De werkomstandighe- met name op de Texelse lijven, laten niets te wensen over. werk gebeurt hoofdzakelijk in warmde schuren. De mensen wor- met over de kop gejaagd. Be- ig gaat volgens CAO-loon, of nog ir. Daarbovenop krijgen de men- die al langer dan een jaar werk- zijn elke maand nog eens een ■•■Ie premie in het loonzakje. Nee, ■jj r ligt de oorzaak niet. Toch kun- we niet aan de vraag naar perso- :;ji voldoen." Bolwerk tracht met ie door pagina-grote advertenties sen te werven. Polen Trap, leliekweker uit Oosterend, rat geen blad voor de mond. „Ik in het verleden nooit gebrek aan oneel. En dat kwam omdat ik, it m'n vaste mensen altijd een of tien Polen aan het werk had. ssrkten hier graag en hard. Nu met meer gaat zit ik met een al lege plekken die nog moeten den opgevuld. Via de stichting werk zouden zeker tien werklozen bij mij aan de slag kunnen. Maar wat ik ook heb geprobeerd, geen enkele reactie. En dat terwijl ik al twee zo merhuisjes heb gehuurd om ze in te huisvesten. Slechts een enkele vluch teling uit Somalië, een Egyptenaar en een Israëliër hebben toegezegd dat ze zullen komen. Nu, pal voor de oogst zoek ik nog zeker tien mensen. Net zoveel als dat ik er vorig jaar aan de slag had." Volgens Trap is zijn be drijf slachtoffer van de Haagse poli tiek. „Ze weten daar niet goed raad met de werkloosheid, ik denk erover om de 13 hectare lelies die ik nu heb, volgend jaar terug te brengen naar 8 hectare. Op deze manier kan ik het niet meer bolwerken," aldus een sombere Trap. Toch Polen Toch is er een mogelijkheid om een beperkt aantal Polen voor het werk in te zetten. Jan Kuiper zegt hierover: „Alleen als een bedrijf precies de voorgeschreven weg heeft bewan deld, dus als de bedrijven de vacatu res drie maanden voor aanvang van het werk bij ons hebben aangemeld. Er is op Texel een aantal bedrijven dat zich de afgelopen tijd zeer actief op de arbeidsmarkt heeft begeveven. Ook in samenwerking met Bolwerk. Die bedrijven kunnen ontheffing krij gen van de bestaande regeling. Daar mogen, weliswaar op bescheiden schaal, niet-EEG-ers worden ingezet. Er moet dan wel een vergunning worden aangevraagd. Deze mensen mogen niet elk werk doen, maar al leen zogenaamde geschoolde func ties, waar geen EEG-ingezetenen voor zijn te vinden. Meestal zijn het die posities aan de verwerkingslijnen, waar het werktempo wordt aangege ven." Zo'n verwerkingslijn bestaat in het uiterste geval uit een imposante batterij machines waar de juist ge rooide bollen ingevoerd worden. In een uitgebreide werkgang worden de bollen geschoond, gesorteerd en geteld. Bij al deze handelingen zijn veel men sen nodig om te assisteren. Bloembollenondernemer Hans Witte van „Rozenhout" reageert verbaasd. „Geen enkel probleem bij mij om mensen te krijgen. Ik heb er zelfs een paar moeten weigeren. Nog nooit heb ik gebruik hoeven maken van Po len voor het werk. Nu voor het eerst werkt hier een Pool aan de sorteer. Maar die is inmiddels tot Hollander genationaliseerd." Deze Adam Pie- chowiak, komt direct informeren wanneer hij zijn Poolse companen kan verwelkomen op Texel. Hans Wit te onderbreekt: „Bij mij werkt zelfs een boer hier uit de buurt vandaan. Na het melken komt hij hier nog wat bij verdienen. Kijk, daar heb ik nou bewondering voor." Hans Witte heeft dit jaar fors geïnvesteerd in arbeids besparende machines. Hij rooit zijn bollen nu in grote voorraadwagens. „Hierdoor zijn op het land nog maar twee mensen nodig. Bijkomend voor deel is dat ik minder grond hoef uit te zeven. De bollen worden zo min mogelijk beschadigd door de rooima- chine, zodat ik minder ontsmet tingsmiddel hoef te gebruiken. Dus nog beter voor het milieu ook", aldus Wltte Engelsen Als het om nationaliteiten gaat, spant Jaap Hoogenbosch (Rozendijk) de kroon. „Via een Amsterdams uitzend bureau heb ik een stuk of vijftien En gelsen aan het werk. Buiten Bolwerk om. Als dat niet was gebeurd, had het er nu heel anders uit gezien. De wervingskosten waren wel wat aan de hoge kant, maar ik had geen keus. Van de vaste wal is er hier zeg ge en schrijve één persoon aan het werk geraakt." Hoogenbosch heeft zich middels pamfletten en adverten ties door het hele land op de arbeids markt begeven. Toch heeft dit, net zoals de enorme inzet van Bolwerk, onvoldoende resultaat gehad. In een aantal gevallen, vooral daar waar het Texelaars betreft is de opzet ge slaagd. „Mensen van de vaste wal houden vaak de boot af. Meestal vormt het Marsdiep de grote belem mering en vinden ze huisvesting te duur. Ik kan in sommige gevallen wel begrip opbrengen voor hun argumen ten. De telers valt in dit opzicht mets te verwijten, de mensen komen ge woon niet opdagen," aldus Kuiper, die terloops opmerkt dat zeker voor vrouwen het werk in de lelies niet onaangenaam is. Een Engels meisje, afkomstig uit Leeds, bevestigt dit. „Het werk is goed en er heerst een gezellige sfeer, ja het valt mij reuze «a Met man en man worden de lelies op het ogenblik uit de grond gehaald mee." Zij ontdoet passerende leliebol- len van hun overtollige stengeldelen, terwijl ze in bijna onverstaanbaar ac cent verder babbelt met haar buurvrouw. Onverstoorbaar Naast Engelsen werken er bij Hoo genbosch twee Tunesiërs en een Spanjaard. Midden tussen het inter nationale gezelschap staat Texelaar Wilfried Commandeur. Onverstoor baar raapt hij de kluiten tussen de bloembollen vandaan. „Ja, in het be gin is het even wennen, maar nu gaat het redelijk. Dit is bovendien een mooie kans om m'n kennis van vreemde talen weer eens op te frissen". Lelieteler Maarten Koorn kent geen personeelsproblemen dit seizoen. „Wij zijn nog maar net begonnen, maar kunnen personeel genoeg krijgen. Doorgaans hebbben we elk jaar een grote groep mensen die ieder jaar weer terug keert. Of de Polen dit jaar ook weer van de partij zijn is nog even afwachten. Er komen steeds sterkere geluiden deze kant op dat een beperkt aantal Polen per bedrijf toch wordt getolereerd. Als dat zo is dan voorzie ik weinig problemen". Net als collega's begint bij hem de oogst met de vroege lelie Snow Queen. Jan Kuiper merkt tot slot op dat in de bollenteelt nog zo'n dertig tijdelij ke vacatures op Texel open staan. Hij verwacht na de herfstvakantie nog enige toeloop uit de horeca. Volgens de bollenkwekers zal dit echter on toereikend zijn. In de krant van afgelopen dinsdag maakten wij melding van doorrijden 'na aanrijding op de Vogelenzang. Het door ons genoemde tijdstip was ech ter niet correct De aanrijding, waar bij een rode Opel schade opliep aan de rechterzijkant, vond vrijdagmorgen tussen 10.00 en 10.30 uur plaats. Zes Texelaars deden afgelopen zon dag mee aan de zesde Dam tot Dam- loop. Bij deze massale trimloop over tien Engelse mijlen 116,1 kilometer) behaalden zij de volgende resultaten: Norbert Eelman 1.04.50, Piet Schuijl 1.09.02, Herman Ploeger 1.13.29, Til ly Eelman 1.18.03. Ingrid van Lubek en Martien Baars startten vooraan bij de wedstrijdlopers en finishten in 1.13.38 en 1.07.40. „verbroederingsavond" is een de onderdelen van een drie- js reisje dat de gemeenteraad «enteel maakt naar de gemeente lene aan de Belgische Noord- rust. raorgen moesten de locale taders al vroeg het bed uit, fl rond 5.00 uur werden ze door *JS van Robert Aris van Boven ïhaald voor de eerste boot. Via Haag, Goes en Middelburg reis de raadsleden met hun respec- Hijke levenspartners naar -"gen voor de oversteek naar lens en het laatste stukje naar Ie recreatiegemeente Bredene, die eveer evenveel inwoners telt als emeente Texel. Aanleiding om jaarlijkse raadsreisje naar deze ische plaats te maken was een lek van enkele leden van het ge- ntebestuur van Bredene aan in juni j.l. inwezigheid van het college van emeester en schepenen van Bre- maakten de Texelse gemeente- luurders vanmiddag een excursie liet havengebied van Zeebrugge. "ond is de reeds genoemde ver- deringsbijeenkomst met receptie gemeentelijke sportcentrum Ter Aansluitend een „Breughel- dIkoud buffet) waarvoor ook den van de gemeenteraad van *ne zijn uitgenodigd, ïen gaat het gezelschap naar lje voor een stadsrondleiding boottocht. Het middagmaal gebruikt in de 13e eeuwse kel- Bn restaurant „Oud Brugge". '6.00 uur begint de terugreis Nederland. In Rotterdam wordt dd ondergebracht in hotel Savoy Avonds wordt in De Doelen een •ifenconcert" bijgewoond van "otterdams Philharmonisch Or- net werken van Rossini, Mozart 't'auss, gevolgd door een bijeen- inde hal, waarbij van gedach- 'Jn worden gewisseld met de atleden. Zaterdag om 12.00 uur Het gezelschap op Texel terug- echt. Het gemeentebestuur wil met be trokkenen in de horeca van gedach ten wisselen over het (overmatig) gebruik van alcohol door jongeren. Alle Texelse horeca-ondernemers krij gen een brief waarin wordt gesteld dat het van groot belang is dat het alcoholgebruik door jongeren wordt beperkt. „We rekenen op uw aller medewerking", schrijft het college. B en w vinden dat nu, na afloop van het toeristisch seizoen, het tijdstip is aangebroken om initiatieven te ont wikkelen. Op korte termijn willen zij rond dit onderwerp overleg gaan voe ren met het bestuur van Horeca Ne derland, afdeling Texel. „Wij zouden het bijzonder op prijs stellen," schrijven b en w, „wanneer u zich, naast de handhaving van de wettelijke voorschriften, ook zou wil len inspannen om het gebruik van al cohol door jongeren te beperken en indien mogelijk te voorkomen." Het college stelt voorts dat het ge- Al kleding uitgezocht voor Max? Wacht niet te lang en wees niet kin derachtig. Alles wat u een jaar of langer niet hebt gedragen, heeft u niet echt nodig en kan dus voor het goede doel worden afgestaan. Opge ruimd staat netjes. Zet de zakken kleding uiterlijk dinsdagmiddag om 15.00 uur buiten de deur, vlak aan straat of weg zodat we ze vlot kun nen inladen. Bij voorbaat dank. De ophaalploeg. bruik van alcohol op jeugdige leeftijd een nadelige invloed op de volksge zondheid heeft. „Overmatig gebruik van alcohol is daarnaast vaak de oor zaak van baldadig gedrag en overlast op straat." „Een meter bier" Volgens het college kan het alcohol gebruik door jongeren al worden be perkt door te stoppen met acties als „een meter bier", „happy hour", „pils voor een piek" en „jaarfeesten". De bedrijven zouden voorts door mid del van posters en folders jongeren attent kunnen maken op de gevolgen van overmatig drankgebruik. Daar naast is het wellicht mogelijk om de mentaliteit van de jongeren („alcohol gebruik is stoer") te doorbreken door middel van de voorbeeldfunctie. „Die u voor veel jongeren kunt vervullen." In de brief wordt tevens verwezen naar de voor deze winter op het pro gramma staande discussie over de leefbaarheid. Elf Texelse amateur-musici geven za terdag 13 oktober een concert in de Hervormde kerk van Oosterend, waarbij uitsluitend werken worden uitgevoerd van Georg Philipp Te- lemann. De uitvoering begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. Telemann, tijdgenoot van achttiende eeuwse componisten als Bach en Handel, is een vrij populair. Hij heeft veel kamermuziek geschreven die voor amateurs prettig te spelen is. Uitvoering vraagt geen technische hoogstandjes en de vaak wat „zan gerige" muziek ligt goed in het gehoor. De instrumenten die door het Texelse „elftal" in het veld worden gebracht zijn orgel, clavecimbel, guitaar, dwarsfluit, diverse blokfluiten, cello, viool en altviool. Van de oorspronke lijke groep moest mevrouw T. Welboren-Schreuder afhaken wegens ziekte van haar man. Haar plaats werd ingenomen door Johan Ran, die het clavecimbel bespeelt. De in wis selende bezetting spelende groep bestaat verder uit Marijke Bakker, Heike Bremer, Hans Cadée, Nel Koorn, Marijke Witte (zang), Aad Bak ker, Jan Beijert, Jan Nijman, Dick Schermer en Gerhard Smeenk. Na afloop wordt een collecte gehou den ter bestrijding van de kosten. Een 36-jarige Texelaar ontdekte dins dagmiddag dat zijn Suzuki terreinwa gen was bekrast. De wagen stond geparkeerd op de haven van Oude- schild. De schade wordt op 71000,- gulden geraamd. Op de kruising Zwinweg/Schorren- weg raakte dinsdag een fietster bij een aanrijding licht gewond. Een 56-jarige inwoner van Den Burg die over de Zwinweg richting Schorren- weg reed, verzuimde voorrang te ge ven aan een 17-jarig Texels meisje dat op de Schorrenweg fietste. De bestuurder heeft de Texelse door de laagstaande zon waarschijnlijk niet opgemerkt. Het meisje is door een ambulance naar de huisarts gebracht. Na behandeling kon zij naar huis worden gebracht. De materiële scha de bleef beperkt. Roemenië. Nog in goede staat ver kerende gedragen kleding kan zoals bekend dinsdag aan de „Zak van Max" worden meegegeven. Schoe nen kunnen daarin niet terecht, maar Jan Zwan weet daar wel een goede bestemming voor. „Voor veel Roeme nen zijn schoenen niet te betalen", weet hij uit eigen ervaring. Wie nog een redelijk goed paar schoenen kan missen, hoeft slechts een telefoontje naar Zwan (tel. 13567) te plegen, dan worden ze afgehaald. Duinen. Voorafgaande aan de bespreking van het nieuwe be heersplan voor de Texelse duinen, dat is ontworpen door Staatsbosbeheer, zullen de leden van de gemeenteraad een kijkje in de praktijk nemen. Op uitnodiging van SBB maken de raadsleden een uitgebreide excursie naar o.m. de Slufter en de Moksloot- vallei. Collecte. Ook op Texel wordt in de week van 8 tot 13 oktober de jaar lijkse collecte voor geestelijk gehandi capten gehouden. De plaatselijke inzameling wordt georganiseerd door de VOGT, de Vereniging van Ouders van Gehandicapten op Texel. Vlooienmarkt. Op 16 oktober wordt in de straten van De Koog een vlooienmarkte door en voor kinderen gehouden. Vanaf 10.00 uur kunnen kinderen tot 12 jaar hun spullen aan de man proberen te brengen. Volwas sen kooplieden zijn op deze markt niet toegestaan. De Texelse voetbalclubs willen het scheidsrechterscorps op het eiland graag uitbreiden. Binnen de eigen clubgelederen wordt reeds gezocht naar geschikte kandidaten voor het fluiten van wedstrijden van junioren en lagere seniorenteams. Normaliter moeten Texelaars, om officieel als bondsscheidsrechter te boek te staan, een KNVB-cursus volgen in Den Helder of verderop in Noordhol land. Maar bij een deelname van ten minste vijf personen is de voetbalbond bereid een cursus op Texel te houden. Een dergelijke cur sus neemt zes avonden in beslag, waarna de deelnemers nog enkele wedstrijden moeten leiden onder toe ziend oog van oud-scheidsrechters. De cursuskosten zijn gering en som mige verenigingen vergoeden zelfs (een deel van) de kosten. Wie be langstelling heeft wordt verzocht contact op te nemen met J. Kager, tel. 13395. Het Texelse Bowlingteam Opel Rente naar en Paracentrum, bestaande uit Cees Kooyman, Ton Witte, Rob Beumkes, Joop van Hove en Klaas Veldman, heeft het afgelopen wee keinde met goed resultaat gespeeld tijdens wedstrijden in Purmerend. On danks de zware banen gooiden Kooy man en Veldman een 200-game, wat een aanzet was tot de in totaal 7 be haalde punten. Witte scheen weinig last van de zware banen te hebben, terwijl Beumkes en VarrHove rustig begonnen en sterk eindigden. De uit eindelijke overwinning was mede te danken aan de goede samenwerking binnen het team. De gehele volgende week worden wedstrijden gehouden van de crea tieve en selectiegroepen van GVT. Maandag, dinsdag en donderdag zul len de recreatieve groepen strijden om de beste drie plaatsen, terwijl de selectie woensdag in touw is. Vrij dag vinden de finalewedstrijden voor de nummers één en twee van de re creatiegroepen plaats. In deze finale zal blijken wie zich het komende jaar clubkampioen van de recreatieve groepen mag noemen en een jaar lang de „Heerschapbeker" in huis mag hebben. Tevens zal na deze finale de aanmoedigingsprijs 1990 worden uitgereikt. Deze prijs is bestemd voor een jong talent binnen de vereniging, om hem of haar te sti muleren door te gaan met de turnsport. ledereen die belangstelling heeft om bij één of meerdere uren te komen kijken of aan te moedigen is van harte welkom. De kleuters (4 en 5 jaar) en de peu ters hebben géén onderlinge wedstrij den, maar houden in deze week open huis of eigenlijk „open gymzaal." Dat wil zeggen dat alle ouders en be langstellenden van harte welkom zijn om op de les te komen kijken. Als gevolg van de onderlinge wedstrijden vervallen alle lessen van de groepen die wedstrijden hebben, alsmede het springuur op woensdag en de aspi rant heren op de vrijdag. De selectie uren zaterdag gaan gewoon door, evenals de dames van maandag en donderdag. Tevens is er voorafgaande aan de onderlinge wedstrijden op zaterdag 6 oktober van 14.00 tot 16.00 uur een instuif voor de jeugd vanaf 6 jaar in de Beatrixzaal. Rooster: Maandag: 1 5 45-16.30 u. open huis kleuters 5 jr. 17.00-17.40 u. jongens 5-6 jr 17.40-18.20 u jongens 7 jr. 18 20-19.00 u. jongens 8 jr. 19.00-19.40 u. jongens 9 en 10 jr. 19.40-20.30 u jongens 11 en 12 jr. Dinsdag: 15 45-16.30 u. open huis peuters 1 7.00-18.00 u. meisjes 6 jr. 18.00-19 00 u. meisjes 9 jr. 19.00-20 00 u. meiden 11 jr. 20.00-21 00 u, meiden 13 en 14 jr. 21.00-21.30 u. aspirant dames. Woensdag 14.00-15.30 u. E.T, meisjes C 15.30-17.00 u E.T. meisjes B. 17 00-19.00 u. E.T. jongens A en B 19 00-21.30 u. E.T. meisjes A. Donderdag 15 45-1-6.30 u. openhuis kleuters 4 jr. 17.00-17.30 u. meisjes 7 jr. 17.30-18.30'u meisjes 8 jr. 18 30-19.30 u. meisjes 10 jr. 19.30-20.30 u. meiden 12 jr. Vrijdag 19.00-20.30 u. finale recratieve groepen nummers 1 en 2.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9