Jutters overwegen weghalen collectie „Frohsinn" en Texels Mannenkoor goed op dreef Cor Ellen na ruzie al eerder weg RWS vindt onderstt van oude mitrailleui Adviesbureau MISSCHIEN BENT U NOG NET NIET TE LAAT... Agrarische cursussen Jachthaven PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 OKTOBER 199j over „Woordblindheid en links- handigheid", leder is welkom. En tree f5,-. Aanvang 20.15 uur. Donderdag 11 oktober In De Buureton wordt een mo deshow voor ouderen gehouden verzorgd door de Stichting Wel zijn Ouderen in samenwerking met Zegel Modes, aanvang 14.oq uur. Als er voldoende belangstel ling voor is, wordt dezelfde show ook om 20.00 uur gegeven. Om 20.00 uur wordt in de Her vormde kerk van De Koog een dia-avond over Texel gegeven met toelichting in Duitse taal; aanvang 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Ie Za. 6 9.40 en 22.101 Zo. 7 10.20 en 22.301 Ma. 8 10.55 en 22.101 Di. 9 1124 en 22.50 1 Wo. 10 12.00 en 23 50 Do. 11 12.47 Vr. 12 1.10 en 14.10 Za. 13 2.1 5 en 15,401 Aan het strand is het een uur eerder hoog-1 water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur I na hoogwater De zon komt 7 oktober op I om 6 50 uur en gaat onder om 18 04 uur I 11 oktober laatste kwartier; 6 oktober I springtij. nog met geen jutter contact gehad I over het eventueel ophalen van in bruikleen gegeven spullen. S| Kuiper vindt dat de zaak door Coi len op de spits is gedreven. „Heel jammer, want Cor heeft hele goeie dingen gedaan voor het museum. Om die reden hebben we ook veel van hem geaccepteerd, zoals jutten onder werktijd. Maar als betaald mi dewerker moet je niet gaan roepen dat het museum niet deugt. Privé mag hij dat denken, hoewel ik dat jammer vind, maar de bezoekers men niet voor dit soort informatie met al hoop ik dat de relatie tussei Cor en het museum weer in orde komt. Per slot van rekening ligt in museum een heel stuk van zijn ver den." Cor Ellen stelt dat het publiek wel recht heeft zijn mening. „Ik ben ge wend de waarheid te vertellen en niets dan de waarheid", zegt Ellen. „Kuiper heeft zich een kleine direc teur getoond. De afbraak is nu vol dig." Zijn afwezigheid wordt voorlopig gevangen door verschillende mu- seummedewerkers. Voor zijn opvolging zal, in samenspraak met het bestuur van de stichting Jut- tersmuseum, een open sollicitatiepr cedure in gang worden gezet. Kees Smit en Douwe Dijker van Rijkswaterstaat hebben gistermorgé een ijzeren stellage gevonden op strand bij paal 27. Vermoedelijk l treft het een onderstel van een mi trailleur uit de tweede wereldoord Het obstakel werd al eerder door Smit gesignaleerd op een laag ge deelte van het strand. Vte wilden het eruit hebben, want je zou je bi den erop stuk kunnen rijden". Met een beetje spit werk lukte dat Het was duidelijk dat ze iets bijzon ders uit het zand hadden bevrijd ei daarom werd besloten het naar het Maritiem- en Juttersmuseum te vei voeren. Op de foto (gemaakt door Bert Koning) is Hans Dekker met A vondst te zien. VERVOLG VAN PAGINA 1 Tussengebied Over de invulling van het tussenge bied blijft Momberg vaag. Wel zegt hij dat met de wensen van de Koger dorpsgemeenschap rekening zal wor den gehouden. „De mogelijkheid bestaat het plan te actualiseren, me de naar aanleiding van bezwaren uit de bevolking", aldus Momberg. De „geestelijke vader" van het plan, ar chitect Jan Visser uit Den Burg, zal in elk geval bij deze ontwikkeling be trokken blijven. Surséance De Nederlandse Crediet Maatschappij INCMI heeft de faillissement- aanvraag voor drie werkmaatschap pijen van de Jarino-holding met door gezet. Interim-manager W. Hoeksma „heeft zich de blaren op de tong moeten praten" (citaat Drentse en Vanaf 15.00 uur vanmiddag wordt huis aan huis op Texel kleding opgehaald voor de ac tie „Geef Max de zak". Niet aan gedacht? Misschien is nog niet te laat. Zet snel de zak(ken) aan de straat. Moch ten ze blijven staan, dan kunt u ze nadien nog bezorgen bij Ma rian van der Vis, Gerritslander- dijk 41. Ook mensen die op vakantie zijn of om een andere reden verhinderd waren om kle ding uit te zoeken en klaar te zetten kunnen daar de komen de dagen nog terecht. De inza melaars, de Texelse reumapatiënten en het bestuur van het Tesselhuus zijn u zeer erkentelijk voor de mede werking. Asser Courant 3 oktober j.l.) om de NCM op afstand te houden. Hoeksma wilde betalingsuitstel om tijd te winnen bij zijn poging Jarino te laten voortbestaan en de werkge legenheid voor het 200 man sterke personeel veilig te stellen. De NCM zag dit belang tenslotte in, zodat uit stel van betaling kon worden aange vraagd. Hoeksma vroeg surséance aan voor vijf Jarinobedrijven: Jarino Bouwbe drijf, Jarino Systeembouw, Installatie bedrijf Roden, Kunstdak en de Huurmij. Het overkoepelende bedrijf, Carnifex b.v. (voorheen Jarino Ver enigde Bedrijven, de holding dus), bleef buiten schot. Driemanschap Het uitstel loopt tot 8 januari. Op die datum zal een vergadering van credi teuren plaatsvinden. De belangrijkste aandeelhouder, A.H Notenbomer, be zit nog wel de aandelen van Carni fex, maar een driemanschap heeft zijn rechten als aandeelhouder over genomen. Een notaris, een oud gedeputeerde en een fiscaal jurist vormen nu het tijdelijke bestuur van Carnifex. De surséance werd verleend door de rechtbank in Assen. Rechter commissaris mr. J.M.C. Oberhuysen besloot tegelijkertijd een bewindvoer der te benoemen in de persoon van de advocaat mr. H.J. de Ruijter uit Assen. De Ruijter is onmiddellijk aan de slag gegaan. Allereerst heeft hij bij de fiscus weten te bewerkstelligen dat de met twee weken uitgestelde executieverkoop van de inventaris van drie Jarinobedrijven opnieuw is opge schort. Vrijdag sprak mr. De Ruijter met de huisbank van Jarino, de NMB. De bank verleende het Rodense be drijf een zogeheten „boedelkrediet", een krediet met de Jarino-inventaris als onderpand. De Ruijter wilde niet meer zeggen dan dat het om „een aanzienlijk bedrag" gaat. Het boedel krediet heeft een looptijd van veer tien dagen. Tevens is de bewindvoerder vrijdag begonnen met gesprekken met een aantal gegadig den over overname van de Jarinobe drijven. De besprekingen worden deze week voortgezet. Mr. De Ruijter heeft voorts een diep gaand onderzoek aangekondigd naar de financiële betrokkenheid van Jari no met diverse b.v.'s van groot aandeelhouder en ex-directeur A.H. Notenbomer. De Ruijter schat dat er naast de b.v.'s waarvoor uitstel van betaling is aangevraagd, nog minstens 20 tot 25 b.v.'s zijn waar mee Notenbomer op de één of ande re wijze mee te maken heeft. Op Texel zijn zulke verbanden gesugge reerd met betrekking tot diverse be drijven in de recreatiesector. Het onderzoek moet inzicht helpen verschaffen in de exacte financiële si tuatie. Momenteel is die bijzonder on doorzichtig. De Ruijter beschikt bijvoorbeeld niet over de jaarcijfers over 1989. Interim-manager Hoeksma kwam er achter dat de jaarcijfers ontbreken omdat Notenbomer de ac countant niet betaalde, zodat die zijn werkzaamheden staakte.... De ac countant zal alsnog een rapportage maken, nadat Hoeksma van de bank gedaan heeft gekregen dat de ac countant voor diens werk zal worden betaald. De totale omvang van de schulden last beloopt in elk geval geen 750 miljoen, zoals werd beweerd. Volgens de jongste berichten komt de schuld, inclusief belastingschuld, in de buurt van de tien miljoen gulden. Deze winter worden op Texel een aantal agrarische cursussen gehou den. Ze zijn bedoeld voor agrarische ondernemers en mensen die in de landbouw werkzaam zijn. Opgave voor de cursussen is mogelijk tot 21 oktober bij Jan Koolhof, telefoon 12780. Computercursus voor beginners Aantal lessen: 10; Kosten: ƒ110,— Aanvang: november 1990. Computercursus gevorderden Aantal lessen: 5; Kosten: ƒ75,—; Aanvang: januari 1991. Snoeicursus voor onderhoud windsingels Aantal lessen: 6 waarvan 1 theorie Het Duitse koor na afloop van de dienst in de Hervormde kerk van Den Hoorn Krachtmeting Het Texels Mannenkoor opende met enkele gedragen liederen, die punt gaaf werden vertolkt. Het eerste op treden werd besloten met Pres du fleuve étranger van Gounod, waarin nogal wat van het koor werd geëist. De mannen doorstonden de muzikale krachtmeting echter glansrijk en Concentratie van de Duitse koorleden tijdens de uitvoering van Mala Moja van Kempkens. Dinsdag 9 oktober 1990 Vanaf 15.00 uur worden huis aan huis op Texel de zakken kleding opgehaald voor de actie „Geef Max de zak". Om 19.00 uur begint in de Doopsgezinde kerk de viering van het 35-jarig bestaan van de Fe deratie van Doopsgezinde Zuster- kringen. In „De Poort" bij de Gerefor meerde kerk in Den Burg is een bijeenkosmt van de CNV-cursus „Arbeidsrecht"; 19.00 uur. De gemeenteraad komt om 19.30 uur in openbare vergade ring bijeen. Voor de afdeling Den Burg van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt brandweer commandant H.E. Groote een informatieve lezing onder het motto „Wie weet het nummer van de brandweer?". Aanvang 20.00 uur in de LBO-kantine aan de Emmalaan. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Total Recall". De Rose Harmony Singers geven in de R.K. kerk in Den Burg een najaarsuitvoering, aanvang 20.00 uur. Toegang vrij. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische vereniging heeft om 20.00 uur een bijeen komst in dorpshuis d'Ouwe Ulo, ook toegankelijk voor met-leden. Voor leden en partners van de Vereniging van Reumapatiënten Texel wordt in De Buureton aan de Molenstraat een videofilma vond gehouden; 20.00 uur. Woensdag 10 oktober In een gezamenlijke openbare vergadering van de raadscommis sies wordt de gemeentebegroting 1991 aan een eerste beschou wing onderworpen, aanvang 19.30 uur. Will van Rijn van het centrum voor remedial teaching in Den Bosch geeft in de Vrije School aan de Gasthuisstraat een lezing en de rest praktijk; Kosten: f60,—; Aanvang: voorjaar 1991. Klauwbekapcursus voor rundvee en schapen Aantal lessen: 8 waarvan 1 theorie en de rest praktijk; Kosten: f 80,—; Aanvang: november 1990. Boekhoudcursus Aantal lessen: 8; Kosten: 80,—; Aanvang: november 1990. Praktijkcursusen afstellen machines (ploegen, kunstmeststrooiers, spuit- machines etc.) Per machine meestal 1 volledige dag. Lessen worden verzorgd door de praktijkschoelen. Kosten plm. ƒ50,—. Praktijkcursus aardappelbewaring Gelijk aan bovenstaande cursus. amLeben" van Otto Groll en het wat meer ingetogen en gevoeliger Vilo Moja van Kempkens. De twee koren vertolkten vervolgens gezamenlijk het welbekende „Frie- den" van G. Fischer. Informeel Nadat Theo Medema, voorzitter van het Texels Mannenkoor, de beide diri genten en de organist een bloemetje voor de inspanningen had overhan digd, werd afgesloten met het Am- brosianer Lobgesang. Beide koren ontvingen van het zeer tevreden pu bliek een staande ovatie. De gezamenlijke koorleden zetten de avond op informele wijze voort in De Kogerhoop, waar het Duitse koor ver blijf hield. Theo Medema bood de le den van „Frohsinn" een foto van een Texelse schapenboet aan, waarna het Mannenkoor voor de gelegenheid nog een krachtig „Hoera" van Von Poppel ten gehore bracht. Zondagmorgen moesten de Duitse gasten alweer vroeg uit de veren om medewerking te verlenen aan een dienst in het Hervormde kerkje van Den Hoorn. Het Duitse koor is zon dagmiddag weer huiswaarts gekeerd. Cor Ellen is eerder dan aangekondigd opgestapt als gids bij het Maritiem en Jutters Museum. De eigenzinnige Oosterender vertelde aan bezoekers „dat hij de strijd met het manage ment had verloren" en dat nam mu seumdirecteur Jan Kuiper hem niet in dank af. Er ontstond een woor denwisseling, waarop Ellen vertrok en zich ziek meldde. Enkele bevrien de jutters denken er nu over hun aandeel in de collectie van het Jut tersmuseum weg te halen. Volgens Susan Boon spelen haar man Herke en diens broer Maarten met die gedachte uit solidariteit met Ellen. „Maar eerst moeten we precies weten wat er is gebeurd. We zullen daarom nog wel contact opnemen met het bestuur van de stichting Jut tersmuseum en met Cor zelf. In de VERVOLG VAN PAGINA 1 dat. Als het een reële mogelijkheid is, waarom niet? Het nadeel is dat zo'n schip eerst in dok moet om de staat goed te kunnen beoordelen en dan begin je alweer met het maken van kosten. We hebben zelf ook voormali ge rondvaartschepen bezocht, maar die waren allemaal te duur en te slecht". Pachtsom Volgens familie Welbie kan het club schip nog wel een jaartje mee. „Het is natuurlijk oud, en nodig aan ver vanging toe. Wij zijn echter blij dat de plannen voor die accommodatie op de wal niet doorgaan, want de pachtsom was voor ons niet op te brengen", vertelt mevrouw M. Wel bie. Zij heeft liever een schip dan een accommodatie op de wal. „Het hoort bij de haven en het is iets aparts, iets waar de mensen op af gaan". Secretaris Jim Leroux van de Wa tersportvereniging legt uit dat in de onlangs gehouden ledenvergadering is besloten het clubschip per 31 de cember van dit jaar af te stoten. „Maar we zijn wel bereid met de Stichting Passantenhaven mee te denken en te werken. Op welke ma nier? Tja, als we worden verzocht om het clubschip nog een jaar aan hen te verhuren zullen we daar toch eerst weer met de leden over moeten pra ten. Zij kunnen het schip natuurlijk ook kopen. Er móet een accommoda tie in de haven zijn, daar zijn we het allemaal wel over eens". loop van de afgelopen tien jaar héb ben we diverse spullen in bruikleen gegeven omdat hij een goede vriend is van de familie. In elk geval vinden we het erg jammer wat er nu is ge beurd, want Cor is eigenlijk onver vangbaar." Behalve de gebroeders Boon zou nog tenminste één jutter overwegen zijn spullen uit de collectie weg te halen. Het zou niet om bijzonder veel, maar wel om opmerkelijke strandvondsten gaan. Voorzitter Jan Uitgeest van de stich ting Juttersmuseum reageert ver baasd op deze berichten. „Het wordt tijd dat we met ons bestuur bijeen komen", reageert hij. „Het zou ver domd jammer zijn als ze nu hun spul len gaan weghalen. Straks ontstaat er een tweede museum, en dat is niet de bedoeling." Regels Uitgeest, die op de hoogte is ge bracht van Ellens ziekteverlof maar niet precies weet waarom de bom nu is gebarsten, betreurt dat het zo is gelopen. „Kuiper en Cor Ellen zijn niet de gemakkelijksten, maar ook Cor Ellen zal zich aan de regels moe ten houden. Toen Cor tien jaar gele den in het museum begon waren ze maar met z'n drieën. Nu is er méér personeel, en zijn er dus méér regels nodig. In het bestuur hebben we de moeilijke arbeidsverhouding meer dan eens besproken en tegen Cor gezegd dat hij zich moest aanpassen. Dat wilde hij dan wel, maar in de praktijk pakte dat vaak anders uit", aldus Uit geest. Uitgeest meent dat „enorm veel spul len" in bruikleen zijn gegeven door de Texelse jutterij. Volgens directeur Kuiper bestaat het overgrote deel van de collectie in het juttersgedeelte echter uit bezittingen van de stich ting Texels Museum en de stichting Juttersmuseum. Gisteren had Kuiper De ontmoeting van het Duitse man nenkoor „Frohsinn" uit Bodelsch- wingh en het Texels Christelijk Mannenkoor resulteerde zaterdag avond in een uitstekend gezamenlijk concert. Het stormachtige weer weerhield het publiek er niet van de uitvoering bij te wonen. De Hervorm de kerk was praktisch tot de laatste plaats bezet. De contacten tussen het Duitse en het Texelse koor zijn een initiatief van de eigenaar van de Westerman hoe ve, die verbroedering van het Duitse en het Nederlandse volk hoog in het vaandel heeft staan. In dat kader haalde hij „Frohsinn" in 1984 naar Texel. Na het concert van het Duitse koor nodigde hij „Frohsinn" en het Texels Mannenkoor uit voor een ont moeting in het Havenrestaurant, waar de eerste contacten werden gelegd. In 1987 brachten de Texelaars een tegenbezoek. Aan de ontvangst heeft koorlid Hein Tjepkema nog goede herinneringen. „We werden met de bus naar een parkeerplaats geloodst, waar ze op ons stonden te wachten met broodjes reuzel en flessen jonge Klare. Waar vind je zoiets?" Dit weekeinde bracht „Frohsinn", sinds 1984 uitgegroeid van 30 naar 50 leden, een tweede bezoek aan het eiland. Nadat zaterdag een ron drit over het eiland was gemaakt, stond 's avonds het concert op het programma. slaagden erin verdriet, woede en uit eindelijk haat in de psalm te laten doorklinken. Een compliment voor di rigent Martin de Visser is in deze ze ker op zijn plaats. Hierna maakte MGV „Frohsinn", on der leiding van dirigent Karl Heinz Poppe, haar opwachting met werken van ondermeer Zybal, Smetana en Giessen. Nadat de „zware stukken", zoals iemand uit het publiek de liede ren bestempelde, achter de rug wa ren, legde het Texels mannenkoor veel eer in met het Zigeunerkoor uit „II Trovatore" van Verdi. Organist Piet Krayma, die beide koren begeleidde, haalde uit zijn orgel wat er uit te ha len viel en gaf een bijzonder pittige begeleiding ten beste. Ook de uitvoe ring van Twee Voerlui werd door het publiek zeer gewaardeerd. „Frohsinn" liet zich op dit vlak ook niet onbetuigd en haalde twee open doekjes met het uitbundige „Freude

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2