Nioz topattractie Amateurs grepen te hooi met Telemann-concert Gewaardeerd initiatief, maar: Twee auto's total loss na botsing Wandelaars omver Concert in Cocksdorp Hervormde gemeente houdt bazaar voor restauratie kerk Gesprek op ministerie over veertarieven Rustig weekend Geheimzinnig brandje Wedstrijd kanoetstrandlopertje spelen bij Theunis Piersma. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 OKTOBER ij gp De open dag van Nioz en RIN was een schot in de roos. Circa 2500 belangstellenden grepen zondag de gelegenheid aan het wetenschappe lijk werk nabij 't Horntje met eigen ogen te aanschouwen. Veruit het meeste publiek trok het Nioz, dat of ficieel 2100 bezoekers registreerde. Wie alles wilde bekijken, kwam he laas tijd te kort. Het zou daarom een goede zaak zijn de open dag over niet al te lange tijd te herhalen. „Voor herhaling vatbaar", is ook de mening van de organisatie. Zowel Norbert Dankers (RIN) als hoofddirec teur W.G. Mook van het Nioz zeiden echter in een eerste reactie dat wat hen betreft nog enkele jaren wordt gewacht voordat de deuren van beide instituten opnieuw voor publiek opengaan. „Aan voorbereidingen kost het veel tijd, dus liever niet ieder jaar. Maar duidelijk is dat de mensen het leuk vinden te weten wat hier ge beurt. Deze open dag voorziet in een behoefte", aldus directeur Mook. Opmerkelijk is dat niet alleen Texe laars en op het eiland verblijvende toeristen naar 't Horntje waren geko men. Velen kwamen speciaal voor de open dag naar Texel, hetgeen duide lijk merkbaar was na elke boot die zondagochtend en in het begin van de middag aanmeerde. Om het half uur kregen de mensen bij de ingang van het Nioz-complex weer een nieu we golf te verwerken. Voor de open dag, in het kader van de nationale wetenschapsweek, was op radio en televisie nogal wat aandacht ge vraagd. Een kijkje bij het zee- onderzoek op Texel werd in die uit zendingen als één van de toppers aangeprezen. Twijfelaars kregen zon dagochtend het beslissende duwtje in het veel beluisterde radioprogram ma Vroege vogels". Veel Texelaars Onder de bezoekers dus veel Texe laars. Menigeen heeft in zijn of haar kennissenkring wel iemand die bij Ni oz of RIN werkt, een goede aanlei ding om eens een kijkje achter de schermen te nemen. Grofweg splitste de belangstelling zich op in tweeën: een deel van de bezoekers was nieuwsgierig naar de wetenschappe lijke kant (en dan vooral naar onder zoek dat niet zo bekend is zoals chemisch en geologisch onderzoek), het andere deel probeerde vooral in technisch opzicht aan de trekken te komen. In beide gevallen was verba zing vaak het resultaat. Verbazing over variaties aan diersoorten en diepgang van onderzoeken, verbazing ook over de hoogwaardige, vaak in eigen beheer vervaardigde, appara tuur. 'n Goed begin.... van het Nioz en het RIN. Trekpleister bij het RIN was uiteraard de zeehon dencollectie. Gedemonstreerd werd hoe zeehonden met zenders worden gevolgd. Bewust was gekozen voor een meer bescheiden opzet dan het Nioz, zodat het RIN met vijf mede werkers voor tekst en uitleg kon vol staan. Officieel werden 350 bezoekers geteld, maar lang niet iedereen werd geregistreerd omdat degene die de telling bijhield tevens informatie verstrekte Het werkelijke bezoek bedraagt naar schatting ruim 500 mensen. Keizerpinguin Ook het Nioz kon geen precies cijfer verstrekken. Zeker is dat 2100 men sen de hoofdingang passeerden, maar een onbekend aantal personen begon de rondgang via de achterin gang. Omdat de meeste mensen kalm aan begonnen, bleef het vooral voorin het gebouw enorm druk. In de gang waar het aquarium met tropi sche vissen staat was er de gehele dag nauwelijks doorkomen aan. Niet alleen de prachtig gekleurde en ge vormde vissen trokken de aandacht, maar ook de expositie van satellietfo to's (gemaakt vanuit de eigen NOAA- sateUiet) tegen de andere muur werd druk bekeken. Pronkstuk was een op gezette keizerpinguin, die het Nioz onlangs heeft weten los te krijgen van Duitse collega's. Een bijzonder heid, omdat het grote dier na overlij den doorgaans gauw wordt aangevreten en het daarom moeilijk is nog volledig gave exemplaren op te zetten. Het dier was de blikvanger bij een tentoonstelling over de Polarstem-expeditie. Voedselzoeker! Voorts bleek dat de demonstraties waarbij het publiek zelf ook in actie mocht komen, goed in de smaak vie len. Leuk voorbeeld daarvan was de „grabbelton" van Theunis Piersma. Bezoekers werden uitgenodigd het voedselzoeken van kanoetlopers na te bootsen. Binnen een bepaalde tijd moesten ze proberen drie knikkers uit een bak met slijk op te vissen. Het leverde vele smerige handen en vrolij ke gezichten op. Kinderen werden niet vergeten. Zo stond in de kantine een zandbak waar de jeugd met hulp van Govert van Noort een schelpenspel kon spe len. De kantine was overigens een van de drukst bezochte lokalen; velen zochten er een plaatsje om na een uitputtende rondwandeling weer op adem te komen. Hoewel enkele ma len een nieuwe voorraad frisdrank moest worden aangerukt, kon de be diening de zaak goed aan. Een ander rustpunt was de blauwe zaal, waar afwisselend lezingen en filmvoorstel lingen plaatsvonden. De films werden massaal bezocht, de lezingen, met uitstekende inleiders, hadden een be duidend kleiner gehoor. Slotconclusie„Wetenschap op zicht" gaf een aardig inzicht in het werkterrein van Nioz en RIN. Hoewel de informatiestroom velen naar het hoofd steeg, moet worden bedacht dat zondag slechts een topje van de ijsberg was te zien.... F.H. Dinsdag 16 oktober In De Koog wordt vanmiddag vlooienmarkt gehouden. Kinderen tot 12 jaar bieden allerlei waren te koop aan. In Cinema Texel draait „Total re call; 20.00 uur. In het zaaltje naast de Doopsge zinde kerk in Den Burg houdt de Doopsgezinde gemeente Texel een gemeente-avond, aanvang 20.00 uur. Daarbij wordt de op brengst van de actie voor vluch telingen in Lissabon overhandigd aan Greet Lodder. In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging een bijeen komst, ook toegankelijk voor geïnteresseerde niet-leden. Aan vang 20.00 uur. In de hervormde kerk van De Koog verzorgt de heer Freek veldwisch een dia-avond over Texel; 20.00 uur. Woensdag 17 oktober Om 14.00 uur begint in verzor gingshuis De Gollard een verko ping van zelfgemaakte handwerken. Bij De Schuilhut in De Koog gaat om 14.00 uur een kerkentocht via de Noordelijke route van start. Wie zelf niet over autover voer beschikt zal meestal kunnen instappen bij een ander. Van 10.30 tot ongeveer 16.00 uur is in het centrum van Den Burg folklore. Naast optredens van dansgroepen zijn er kraamp jes met Texelse producten en de monstraties van oude ambachten. Donderdag 18 oktober Van 10.00 tot 22,00 uur houdt de Hervormde vrouwenvereniging! van De Waal de jaarlijkse bazaar J ten bate van de kerk. Om 14.00 uur begint bij De Schuilhut een kerkentocht via de zuidelijke route. Van 13.30 tot 19.00 uur wordt op het terrein van Texelse Boys de jeugdvo etbalmiddag van Boys, SVO en De Koog ge houden. Vanaf 18.00 uur bestaat gelegen heid om in De Schakel/Herv. kerk in Den Burg spullen in te leveren die op de rommeltjesmarkt van vrijdag a.s. kunnen worden verkocht. Hoogwater Oudeschild Za. 13 Zo. 14 Ma. 15 Di. 16 Wo. 17 Do. 18 Vr. 19 Za. 20 2.1 5 en 15.40 3.45 en 17.10 5.14 en 18.15 6.24 en 19,24 7.25 en 20,20 8 10 en 20.55 8.40 en 21.0? 8.55 en 21.0? Aan het strand is het een.uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uor na hoogwater De zon komt 14 oktober op om 7.02 uur en gaat onder om 1 7 49 uur. 18 oktober nieuwe maan, 20 oktobe doodtij Bij de recent verkregen, klokgave. opgezette keizerpinguin stond menigeen bewonderend stil. Zware schade was het gevolg van een botsing tussen twee auto's, vori ge week op de Maaikeduinweg. Een der bestuurders, een 62-jarige man uit De Waal, moest voor nader on derzoek naar het ziekenhuis, maar kon spoedig weer naar huis. De an dere automobilist, een 34-jarige Duit ser, kwam met de schrik vrij. De Duitser veroorzaakte de aanrijding. Toen hij van een uitrit de Maaikedui weg wilde oprijden, verzuimde hij voorrang te verlenen aan de Texela die in de richting van de Ruigendijk reed. Beide auto's kunnen als total loss worden beschouwd. Achteruit. Een 40-jarige automob list uit Deil reed maandagmorgen i het parkeerterrein aan de Vogelen zang achteruit tegen een geparkeei auto. Deze behoorde toe aan een even oude man uit Hoogeveen. Bi wagens liepen plaatschade op. Als deze harmonisatie doorgaat, zal dat op den duur ook leiden tot gelijk schakeling van de tarieven voor parti culier autoverkeer. Teso heeft al laten weten dat in de praktijk geen onder scheid kan worden gemaakt tussen zakelijk en niet-zakelijk verkeer. Tot dusver hebben de Waddengemeen ten, waaronder ook Texel, hun argu menten tegen de voorgenomen harmonisatie per brief uiteengezet. De antwoorden van het rijk waren eveneens schriftelijk. Het gesprek met de staatssecretaris is het eerste officiële contact in de mondelinge sfeer. Burgemeester Schipper is ver hinderd de bijeenkomst bij te wonen; Texel zal worden vertegenwoordigd door wethouder Barendregt. Een 58-jarige inwoner van Oudeschild en zijn 53-jarige vrouw zijn zogdag avond op de kruising Trompstraat- Houtmanstraat tijdens het oversteken omver gereden door een bromfietser, bestuurd door een 43-jarige plaatsge noot. Hij verklaarde hen te laat te hebben opgemerkt. Niemand liep let sel van betekenis op. Johan Ran, Jan Beijert en Gerhard Smeenk hebben afgelopen zomer tij dens de 'Durper markt' in de RK kerk van De Cocksdorp gemusiceerd voor belangstellenden. Ter afsluiting van de serie geven zij vrijdag om 20.00 uur op dezelfde lokatie een concert voor piano, orgel, viool en gitaar. Er worden onder andere werken gespeeld van Vivaldi, Telemann, Tarti- ni en Juliani. Het duurt ongeveer an der half uur en de toegang is gratis. Direct na het startsein om 11.00 uur ontstond een grote toeloop. In het eerste uur stapten liefst 800 mensen over de drempel van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee. In het gebouw van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer was het toen nog rustig Vrijwel iedereen begon in het Nioz, om vervolgens -veertig de monstraties later- een kijkje te nemen op de onderzoeksschepen in de Nioz haven. Slechts de meest fanatieke bezoekers brachten toen nog de puf op om door te gaan naar het RIN. Dat hield wel in dat wij te maken kregen met een zeer geïnteresseerd publiek", aldus Dankers. Om de be langstelling voor het RIN wat te ver hogen reed op een gegeven moment een busje tussen de achteringang Vrijdag wordt in ,,De Schakel" aan de Binnenburg een bazaar gehouden ten bate van de restauratie van de Nederlands Hervormde kerk, aan vang 10.00 uur. Naast de verkoop van allerhande spullen en lekkernijen is er een verloting met als hoofdprijs een magnetron. De trekking valt sa men met de bingo, 's avonds vanaf 20.00 uur. Wie voor de 's middags te houden rommeltjesmarkt goederen „in de aanbieding" heeft, kan deze donder dag inleveren vanaf 18.00 uur in De Schakel of in het kerkgebouw. Wie zelf niet in staat is de spullen te brengen, kan de telefoonnummers 15361, 13052 of 14010 draaien, dan worden ze opgehaald. Tijdens de ba zaar (vanaf 10.00 uur) worden onder meer handwerkprodukten, brood, ge bak en koffie met cake te koop aan geboden. Voorts zijn er de nodige koopjes, waaronder vele boeken. Ge durende de rommeltjesmarkt 's mid dags kunnen kinderen zich met andere activiteiten vermaken. Geko zen kan worden uit computerspellet jes, grabbelen, touwtjetrek en nog veel meer. De verloting omvat liefst 3500 loten. Andere grote prijzen zijn een 4 seizoenen wollen Texels dek bed en een radiocassetterecorder. De organisatie is in handen van de ba zaarcommissie. De burgemeesters van de Waddenei landen hebben vrijdagmiddag in Den Haag een onderhoud met staatsse cretaris mevr. Van Rooij van econo mische zaken over de eventuele harmonisatie van de veertarieven. Op basis van de wet economische me dedinging heeft het ministerie be paald dat bedrijven die op de eilanden zijn gevestigd voortaan evenveel voor een bootkaartje moe ten betalen als overkantse bedrijven. Het bluesweekend is rustig verlopen, ondanks het grote aantal bezoekers De politie meldde slechts enige klei ne incidenten. Bij een alcoholcontrole rond Den Burg en De Koog werden veertig automo bilisten gecontroleerd. Slechts vier maal moest een proces verbaal wor den opgemaakt. Een 40-jarige man uit Ede blies 425 ug./l., een 27-jarige Amsterdammer 305 ug./l., een 48-jarige inwoner van De Koog haal de 320 ug./l. en een 33-jarige Amsterdammer spande de kroon met 650 ug./l. Zijn rijbewijs werd ingevor derd. Maximaal toegestaan is 220 ug./l. In Den Burg zijn twee horecabedrij ven betrapt op overschrijding van de toegestane sluitingstijd, terwijl men voor het bluesfestival al uitstel had gekregen. Een 18-jarige Texelaar deed aangifte van mishandeling. Hij had in de nacht van zaterdag op zondag op straat ru zie gekregen met een plaatsgenoot die hem een klap in het gezicht ver kocht. Het gevolg was een dikke lip en een opgezet gezicht. Concentratie door enkele leden van het 'Telemann-elftal' zangerige loopjes, die in de eerste twee nummers uitstekend tot hun recht kwamen. De verwachtingen werden niet m gemaakt. De zenuwen speelden <k musici parten. Naast enige onzu'M heden vormde ook het tempo een probleem. Gelukkig zaten er wel en kele fraaie passages in en met nait in de gedragen gedeelten werd c perfectie wél benaderd. „We hebbn he maar zo'n twee maanden gerepe- <jri teerd. Dat is eigenlijk te kort", aldu ;er één der musici. De avond kende nog twee hoogte punten: het samenspel van violist Gerhard Smeenk en gitarist Jan A jert en de zangstukken met Marijke Witte, die weliswaar kampte metü koudheid, maar toch een zeer zuiiï geluid produceerde. De aria „Frohlo ket ihr seligen Kinder der Freien", waarbij de zangpartij wordt on dersteund door dwarsfluit (Hans Ci dée), klonk wonderschoon. Het elftal zal vermoedelijk in dezelfi formatie een nieuw concert voorbe reiden. Dui Het Texelse 'Telemann-elftal' bestaat uit amateurmusici, die zaterdag in de Hervormde kerk van Oosterend een klassieke avond verzorgden. Het initiatief werd gewaardeerd, gezien het behoorlijke aantal toeschouwers. Hoewel er enige bijzondere hoogte punten waren, bleek uit de overige gedeelten dat de soms moeilijke mu ziekstukken wat te hoog gegrepen waren. Zaterdagochtend om half negen werd de Texelse brandweer gealarmeerd voor een „bosbrand" bij de Ruijslaan in De Koog. Het viel mee. Op twintig meter van de weg tegenover woning nummer 67 was in een hoop takken een vuurtje ontstaan. Dit was door buurtbewoners al met emmers water gedoofd, toen de brandweer arriveer de. De oorzaak van het brandje in het vrij vochtige bos is een raadsel. Eén van de initiatiefneemsters voor dit concert is mevrouw Welboren. Wegens familie-omstandigheden moest zij twee weken voor de uit voering afzeggen. Johan Ran uit De Cocksdorp werd bereid gevonden haar plaats aan het clavecimbel in te nemen, wat hij zeer verdienstelijk deed. De eerste twee nummers van het programma (Trio C-dur en Trio f- mollwekten hooggespannen ver wachtingen voor de rest van de avond. Vooral Heike Bremer op alt blokfluit blonk uit. De muziek van Te lemann is zeer expressief en zit vol

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2