erfstvakantie en blues: rote drukte voor Texel Ipstand Geo t: aspireerde tot roman 0 mmr her Witte en Linda oor kampioen GVT SUCCESVOL AUTOMATISEREN BEGINT MET PEACOCK EPSON EN VAKKENNIS AUTO SERVICE CENTRUM alle slijtage-onderdelen schokbrekers. trekhaken banden, accu s. Romax-uitlaten startmotoren, dynamos 10.000 km. controlebeurten (/nel. APK schadereparaties gebruikte en nieuwe auto s verhuur werkplek voor zelfsleutelen keurtngs- bednjf ÖBOVAG Ter introductie ALLES ZUIGER /OZO,- <V 19| ISDAG 16 OKTOBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 3 edui T] :eli idijv )tal Oittrich begon zich voor de „Russen - te interesseren toen hij met zijn gezin 'oktntie op Texel doorbracht en toen ken- üskte met het boekje „Sondermeldung van Dick van Reeuwijk De opstand van de Georgiërs op Texel in april 1945 is voor de journa list Volker Dittrich (39) uit Keulen in spiratiebron geweest voor een roman. Het zojuist verschenen boek „Lola Langeland. Mir ist so nach Schreien" gaat over een jonge Duit se vrouw die in conflict komt met haar vader als zij ontdekt welke rol deze als soldaat heeft gespeeld op Texel ten tijde van de opstand. Aanvankelijk weet ze alleen dat hij op het eiland heeft gezeten en heeft ze geloof gehecht aan het verhaal dat op die afgelegen vredige plek nooit iets is gebeurd. Dat dit niet klopt wordt haar bij stukjes en beetjes dui delijk, als zij het eiland bezoekt en met eilandbewoners (waaronder een voormalige Duitse soldaat die hier na de bevrijding is gebleven) praat die haar vader hebben gekend. Tegelijk geeft zij zich rekenschap van het feit dat zij is besmet door de nazi-ideeën van haar ouders. Dat blijkt onder uit een uitgesproken vooroordeel jegens andere volken en rassen, dat mede elopen week werden talloze Jstrijden gym en turnen in de itrixzaal gehouden. Bij de selec- jroepen ging de verenigingsbeker een spannende strijd naar Esther [te en de „Heerschapsbeker", de enigingsbokaal voor de recreatie- jroepen, naar Linda Moor. jongens van G.V.T. beten 's maan de spits af met hun wedstrij- Toen al zette de trend zich in: ie wedstrijden, leuk om te zien het publiek met snelle uitslagen de gecomputeriseerde verwer ven de standen doot de telcom- ste. Tussen de wedstrijden door :orgde enkele leden van de selec- roepen kleine demonstraties op brug ongelijk, balk en tumbling, dinsdag en donderdag zette de strijd zich voort bij de diverse isjes groepen. Op vrijdag was de keel3'6- Na een v'otte maar spannende dstrijd eindigde Mala Zwieringa op derde plaats met gemiddeld 9. Tweede werd Jasper Keizer gemiddeld 7,95 en kampioene rd Linda Moor met 8,06. De aan- edigingsprijs voor aankomend ta- ging dit jaar naar Jaap Duin die prijs trots in ontvangst nam. De •ctie-groepen waren maar net in conditie om hun wedstrijden te tur nen. Het echte wedstrijdseizoen be gint pas in november zodat talloze turners en turnsters vlak voor de wedstrijden nog extra uren in de zaal hebben gemaakt om hun oefeningen te kunnen draaien. Al met al werd knap geturnd, zowel bij de meisjes als de jongens. Trainers Nico Stoter en Yvonne Bruining konden tevreden terugkijken op de resultaten. De ver enigingskampioen werd uiteindelijk Esther Witte die de buit binnen haal de met een prachtig gesprongen „halve in, halve uit" op het paard. Suzanne Boeyen volgde op gemiddeld 0,08 punten en Liesbeth Brouwer, die de gehele wedstrijd aan de leiding had gestaan moest na de vrije oefe ning genoegen nemen met een derde plaats op een afstand van 0,12 pun ten gemiddeld. Uitslagen zie volgende krant. 'V« begin van de herfstvakantie en bluesfestival zijn de oorzaak van jrote drukte die heerst op het 'd. Het fraaie weer zorgde voor uitstekende stemming onder de nal"§isten. Omdat het merendeel van luitse herfstvakanties afliep was het Tesovervoer naar Den Helder druk. De meeste wachttijd was 'er op zaterdag in Den Helder: eënhalf uur. >Ci ze1' et vergelijkbare weekend vorig werden door Teso (zowel vanaf dals vanuit Den Helder) 9131 is vervoerd. Dat waren er nu 152, een stijging van 11,18 pro- Het aantal caravans steeg met 55 procent van 316 tot 374. Ook aantal aanhangers nam toe: van tot 208 (9,47 procent), aanbod vanuit Den Helder naar eiland was beduidend groter: "te 3 auto's tegen 5082 in 1989. aantal caravans steeg met 44 tot dit jaar. Er werden 138 aanhan- iovergezet, tegen 114 vorig jaar. aantal 'vreemde' auto's op Texel tondag 5103. Vorig jaar waren er maar 4566. Vri]dag kwam in Helder de drukte bij de boot tot hoogtepunt rond 15.00 uur. Tot Wuur bleef er één tot anderhalf wachttijd. 'dag was het de hele dag druk, Pieken van tweeënhalf uur Altijd. Op Texel was vri|dag tot ®uur een wachttijd van een half maximaal één uur. Zaterdag liep •P tot twee uur. Beide dagen 'met twee boten gevaren. Zon- I was er geen noemenswaardige «e en deed alleen de dubbeldek- ■Molengat" dienst, komend weekend wordt de re boot ingèzet op vrijdag vanaf uur (om 11.00 en 13.30 uur 'n zg. „gasrejzen" gemaakt, bij geen andere auto's meemo- zaterdag vanaf 9.30 uur en 'g vanaf 13.30 uur. Bonnefooi [da balie van de VVV liep het 1 „We laten nummertjes trek- net als bij de slager. Anders ko- "we er niet uit", aldus directeur 'Dekker. Hij verklaarde dat maar 3 mensen 'op de bonnefooi' naar het eiland waren gekomen. „We hebben het al weken druk met het verwerken van aanvragen, ledereen die kwam kon aan een onderkomen worden geholpen". Volgens de VVV-directeur heeft het fraaie weer niets met de drukte te maken. „De boekingen waren al eer der gedaan. Nee, er is een duidelijke verandering in de vakantiegewoonten. Men gaat vaker weg per jaar". J. Kiltz van het verhuurbedrijf Kobeko vond het niet drukker dan anders. „Wij zitten in de herfstvakantie altijd vol. Nou ja, een paar huisjes niet, maar die zijn ook wat minder ge schikt voor verhuur in deze periode. Je weet tenslotten niet wat het weer doet". De grote toeloop veroorzaakte bij Ko beko geen problemen. „We hebben immers al enige tijd een nieuw on derkomen met een efficient ingedeel de balie. Er komen in de herfst trouwens veel 'oud-gedienden'. Die hoef je niet zoveel uit te leggen, dus dat gaat snel". Kampeerders Familie Van der Berg van camping Dennenoord vindt het fraaie weer fantastisch. „Alle bungalows en sta caravans zitten vol en er zijn ook veel meer kampeerders dan andere jaren. Een deel van hen is speciaal voor het blues gekomen". Men heeft veel mensen die vorige week telefonisch probeerden te reser veren moeten teleurstellen. „We za ten anderhalve maand geleden al volgeboekt". De campingeigenaar verwacht dat het mooie weer z'n uitwerking naar volgend jaar zal hebben. „Mensen die nu een goede ervaring hebben met vakantie op Texel zijn eerder geneigd om terug te komen". De bungalows van Vakantiecentrum De Krim zijn al veertien dagen volge boekt. De camping staat voor de helft vol. „Het blijft langer druk dan andere jaren", aldus bedrijfsleider An- dré van der Vliet. „Maar wij streven naar een bezetting van negentig pro cent het hele jaar door Tot nu toe hebben we alleen nog maar vol geze ten, maar in november zal het wel wat afnemen" heeft geleid tot het verbreken van de verloving met haar Turkse vriend. De gebeurtenissen leiden tot meer zelf kennis en de conclusie dat er geen „soorten" mensen bestaan die bij voorbaat en van nature goed of slecht zijn. Het zijn uitsluitend de omstandigheden in verleden en he den die bepalend zijn voor het gedrag. Het f25,- kostende en 260 pagina's tellende boek, uitgegeven door Vin cent Elias Verlag in Keulen, is Dit- trichs eerste roman die voorlopig alleen in het Duits verkrijgbaar is. Mogelijk komt er een Nederlandse vertaling; Dittrich heeft zijn manu script daartoe aangeboden aan uitge ver Van Gennep Reportages Freelance journalist Dittrich hield zich tot dusver onder meer bezig met ra diowerk. Voor de Westdeutsche Rundfunk maakte hij twee keer een reportage over de opstand van de Georgiërs op Texel. Hij probeert de WDR nu te interesseren voor een te levisiereportage over hetzelfde onder werp, waarbij hij gebruik wil maken van nieuw feitenmateriaal. Op zijn radioreportages kreeg Dittrich nogal wat reactie, onder andere van Geslaagd. Onze vroegere plaatsge- note Annemieke Eveleens behaalde in Alkmaar het diploma ziekenverzor ging. Zij is werkzaam in verpleeghuis „Lauwershof" in Oudorp/Alkmaar. de kunstenaar Erich Wilker die de te keningen maakte waarmee de roman is geïllustreerd. Ook werd gereageerd door Bruno Tocha uit Langenfeld bij Düsseldorf die als Duits officier deel uitmaakte van het bataljon waarin de Georgiërs zaten en voor hun training moest zorgen. Tocha maakte de Ge orgiërs mee lang voordat zij op Texel aankwamen, onder andere in Polen. De voormalige officier wist te vertel len dat de Duitsers de Georgiërs toen' al niet vertrouwden; ze werden ver dacht van contacten met het Poolse verzet. Tocha maakte het begin van de opstand op Texel niet mee. Twee dagen tevoren was hij voor dienstza ken naar Den Helder vertrokken. La- .ter werd hij toch bij de bloedige strijd op het eiland betrokken, deel uitma kend van de versterkingen die de Duitsers erheen stuurden en waar mee ze de Georgiërs spoedig in het defensief drongen. Tocha werd twee dagen na terugkeer op Texel zwaar gewond. Mede op grond van de gegevens die hij vernam van Tocha meent Volker Dittrich dat de Georgiërs al direct na dat zij krijgsgevangen waren gemaakt en in Duitse dienst waren getreden, plannen beraamden om in opstand te komen. De Duitser acht daarmee echter met het verhaal weerlegd dat het de „Russen" ook te doen is ge weest om het redden van het eigen hachje nadat zij merkten dat zij op het verkeerde paard hadden gewed „Het heeft allebei een rol gespeeld". m>,.twsyMwrssiiSjlllW Granaat. Het is nauwelijks nog nieuws te noemen: alweer werd aan de westkust een granaat aangetrof fen. Het projectiel werd woensdag middag gevonden in de omgeving van paal 12 en is op een veilige plaats verborgen in afwachting van de duik- en demonteergroep van de koninklijke marine, die de granaat sa men met ander oud oorlogsmateriaal onschadelijk zal maken. Zeer getroffen door de vele gevoelens van medeleven ondervonden tijdens het verblijf in het ziekenhuis te Den Helder en Amsterdam en in het verpleeghuis Texel en na het overlijden van mijn man en onze vader HENK KOOPMAN zeggen wij u allen die ons hebben bijgestaan hartelijk dank Namens de familie: Diny Koopman-Douma Richard Saskia Texel, oktober 1990. Hierbij danken wij U oprecht voor Uw medeleven en steun aan ons gegeven na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze moeder en oma KLAZINA VERMEULEN-LIPS P. Vermeulen kinderen en kleinkinderen Texel, oktober 1990. Op 19 oktober 1990 zijn onze ouders en grootouders Jan Verbeme en Af ie Verberne-Commandeur 50 jaar getrouwd. Dit vieren we met een Heilige Mis uit dankbaarheid om 14.30 uur in de Johannes de Doperkerk. U kunt hen komen feliciteren van 17.00 tot 18.30 uur in de Lindeboom, te Den Burg. Piet-Annie, Sandra, Annemieke, Jan, Marian-Joop, Anita, Crisja, Adrie-Nicolien, Rita-Aad, Danny, Jerry, Kees-Ellen, Femke, Arnoud, Jose-Peter, Robert-Jan, Annie-Hans, Melle, Afke, Nellie-Luc, Els-Chiel, Tim, Coen, Michelle, Tinie-Rob, Trudie, Erna-Henk, Jolanda, Barry, Marco. Julianastraat 16, 1791 AK Den Burg. Anne Pasmooij en Jan Timmerman gaan trouwen. Maandag 22 oktober 1990 16.00 uur in het stadhuis van Enkhuizen. De receptie is van 17.00 tot 20.00 uur in de Drommedaris, 1e etage. Koltermanstraat 4, 1601 AN Enkhuizen. Aan allen die, hebben bijgedragen tot een mooie dag. Daarvoor onze dank. Piet en Janny Slik Wij willen iedereen dan ken voor alle attenties die wij mochten ontvan gen op 5 oktober 1990. Niet normaal meer, zo grandioos was het. Jeroen Hin en Janny Witte Get Smart - kinderkleding in de maten 92 t/m 188, Zegel Mannenmode. Texelse valappels voor ver werking te koop gevr Dond. en of vrijd.-ochtend af te le veren op St. Donatus voor 40 ct. per kilo. Alle soorten en 50 ct. voor de Goudre netten per kilo. U kunt ook even bellen om ons te vertel len hoeveel wij kunnen ver-, wachten. Tel 19426 St. Donatus. Traninings/Vrijetijdsbroeken sweatstof, poplin en taslan. Mantje Sport. Te huur gevraagd (tijdelijk) woning 2è3 slaapkamers. Tel. 12274. Goed voor eik-haar!Qnipp Kapsalon. Liefst op af spraak, tel. 12227. Ploegen, bollen planten en ontsmetten en dekken. Dirk Jan, tel. 18674. Bgg: 02298-2463. Kinderboekenweek in Open Boek. het Gevonden: Cyperse kater van 8 wk.; volwassen zwart/witte poes. Dieren- pension, Slufterweg. Tel. 11477. „All Stars" laatste maten nu 59.— Mantje Sport. Te koop Honda MT met ver zekering Tel. 14102. Voordelig en met volledige ondersteuning en garantie, een computer aanschaffen, dat kan bij INFO Texel, tel. 13662. Badpakken mt 36-50. Mantje Sport. Te koop: lief jong dwerg geitje, tel. 14398. Te koop Citroën BX, 3 jr, 5-drs., trekhaak, vr.pr ƒ13.500,—. Wie biedt? Tel 15096. Get Smart - kinderkleding in de maten 92 t/m 188, Zegel Mannenmode. Texelse valappels voor ver werking te koop gevr. Dond en of vrijd -ochtend af te le veren op St. Donatus voor 40 ct. per kilo. Alle soorten en 50 ct. voor de Goudre netten per kilo. U kunt ook even bellen om ons te vertel len hoeveel wij kunnen ver wachten. Tel. 19426. St. Donatus. Welke nette alleenstaande vitale goed uitziende heer 65+ zoekt weer een doel om met dito dame een betr. relatie op te bouwen. Graag spoedig reacties br.o.nr. 1313 aan bur. Tex.Crt. T.k. Concourswagen v. pony tot 145 cm. i.z.g.s. gevr paardendekken. Tel. 16573. Problemen met uw compu ter? Wij lossen ze voor u op! INFO Texel, tel 13662. Trainings/Vrijetijdsbroeken sweatstof, poplin en aslan. Mantje Sport. Te koop camper bovenslaper. Tel. 17675. Kamer te huur in het cen trum van Den Burg met gebr. van keuken/douche, toilet. Tel. 15694. Badpakken opruiming. Mantje Sport. Gevr. huish.hulp 1x per 14 dagen. Tel. 14600. INFO Texel biedt tegen be taalbare tarieven onder houdscontracten aan voor uw kostbare computer apparatuur. Tel. 13662. Texelse valappels voor ver werking te koop gevr. Dond. en of vrijd -ochtend af te le veren op St. Donatus voor 40 ct. per kilo. Alle soorten en 50 ct. voor de Goudre netten per kilo. U kunt ook even bellen om ons te vertel len hoeveel wij kunnen ver wachten. Tel. 19426. St. Donatus. Fimo-klei en 16 verschillende soorten houten kralen in 39 kleuren vindt u bij CoCo Art, Kogerstraat 11, Den Burg. Sportschoenen opruiming: Nu f29,-. ƒ59,- en f89,-. Mantje Sport. Opslag caravans. Tel. 11254 T.k. gevr. broeikastje 2x3 mtr. Tel. 11218. Badpakken mt 36-50 Mantje Sport. T.k.a. fauteuil, bruin manou, f100,-. Tel. 15769. Ballet- en aerobic pakjes nu ƒ15,—. Mantje Sport. Lola Langeland. Moderne Duitse roman van Volker Diettrich. Speelt op Texel. Het boek kost f 25,— en is te koop in Het Open Boek. Extran de sportvoeding van Nutricia. Mantje Sport. Klaverjaskampioenschap- pen van Texel. Koppels in schrijven voor 24-10 bij Freek Veeger, tel. 12212. Speeldata 26-10; 30-11, 21-12; 25-1 en 22-2 in chi nees rest Azie Gezellige avonden met leuke prijzen. T.k. kant en klaar (Open)- haardhout droog en billik. Tel. 14488. „All Stars" laatste maten nu 59,— Mantje Sport. Op zoek naar de beste in boedelverzekering? Bel Ass. Hyp. Siebe Waaijer, tel. 15207. Te koop gevr.: Gasgevelhaard op aardgas, tel 12603 Donsjack, met uitritsbare mouwen, 7 kleuren, mt. M- XXL ƒ219,- Mantje Sport. Get Smart - kinderkleding in de maten 92 t/m 188, Zegel Mannenmode. Sweaterhouse truien voor dames en heren. Mantje Sport. Verhuisd: Boetiek Lisette nu in De Koog en heet voortaan Modély. Nu groter en voor deliger Modély, Dorpsstraat 34a, De Koog. Uw auto een grote onder houdsbeurt? ƒ250,— incl. APK. A.S.C., Maricoweg 3, tel. 15588. Dagschotelarrangement. Een speciale knipkaart voor regelmatige Raadskelder- eters (tot 18.00 uur) Een tien-dagschotel-abonnement kost slechts ƒ97,50 en is een heel jaar geldig. Tel. 12235. Olieverversen, klaar terwijl u wacht. Voor een 4 cilinder- motor 28,—. A.S.C. servi ce, Maricoweg 3, tel. 15588. Metalenhandel Cobus Spigt, Postweg 5, Eierland. Tel. 11297. Handel in oud ijzer, metalen, autowrakken en fri tuurvetten. Henk en Carla. Voor al uw bloembollen naar Pontweg 160. Tel. 17344. Strandpaviljoen De Krim, Paal 28 alle dagen geopend. Piet. American Football caps Di rect uit de States van 25 ver schillende teams The Original. Tiko Team Shop, De Koog. Kunstgebitreparaties klaar terwijl u wacht. (02220) 16441. Uiterste inlevertijd adverten ties Texelse Courant maan dag en woensdag vóór 10 uur. Advertenties TC3 don derdag vóór 10.00 uur. VTB voor verhuizingen Verkoop van gebruikte brom fietsen. Bruining, De Koog, (02220) 17333. Te koop nieuwe aardappelen Doré en Gloria. Fruitkwekerij De Veen, tel. 12203. Jeans vanaf maat 26 t/m 44 in alle wassingen. Mantje Mode COMPUTER HEWLETT PACKARD WESTERN D/G/TAL 1NOVELL MEEK l»AN EEN OI'LOSSINC. datamarkt l Bedrijfsautomatisering WARMOESSTRAAT 21 1791 CN DEN BURG TEL. 14848 FAX 15281 National Basketball Associ ation: sweaters, shirts, caps. Official Licensed by Spal ding. Tiko Team Shop, De Koog. Voor het onderhoud van uw gazonmaaier belt u Garage Dros, tel. 11233. Elke donderdag gezellige kla- verjasdrive in Cafe De Kuip. Aanvang 20.00 uur, tel. 17225. Schapenmelkzeep een heer lijk Tessels produkt, te koop in alle dorpen f 3,95. Partyservice. Graag verzor gen wij uw bruiloften, feesten en familiediners. Vraagt uw gastheer Jan C. Stolk. Informatie tel. 12235. Desgewenst wordt u alles thuisbezorgd. Restaurant „De Raadskelder". Texelse Boerenkaas. 't Koffiecentrum. We verstraat 58, tel. 14547. Iedere dag geopend. Ook voor Faxapparatuur kunt u bij kantoorboekhandel Langeveld en De Rooy terecht. Kadodiner. Geef uw vrien den een origineel smakelijk kado, voor een bedrag naar keuze. Restaurant „De Raadskelder", tel. 12235. Major League Baseball: shirts, caps, sweaters, jog gingpakken. Tiko Team Shop, De Koog. Nu weer volop hand- en moesappels L. Huisman, Fruitkwekerij De Veen, tel. 12203. Prijzen: kijk en vergelijk 't Speelgoedhuis, Ooster end, tel 18313. Ook voor laarzen en klompen. Voor kamers/etages m Den Haag/Rotterdam/Haarlem omstreken. Kom naar Wo- nmgburo „De Goede Hoop" Wagenstraat 1791, Den Haag. Geopend ma. t/m za. van 10.00 u. t/m 16.00 u. en van 20.00 u. t/m 22.00 u. Tel. 070-3645506 3645508. Honda: o.a. bromfietsen, b.b.- motoren, gazonmaaiers, stroomgeneratoren, water pompen, stationaire moto ren, 2-wielige trekkers en tuinfrezen, nieuw, gebruikt en verhuur Watersportcen trum Duinker, Heems- kerckstraat 17, Oudeschild, tel. 13831. Leren vliegen? Proefles bij Tessel Air! Tel. 11436. Cocky's Kapsalon is in De Koog 5 dagen geopend, 's Maandags gesloten. In De Koog zonder en in Oosterend met afspraak. American Football, winter jacks. The one and only in 5 verschillende uitvoeringen. Tiko Team Shop. De Koog. T.k. Opel Kadett stationcar, 3-drs., bj. '84, binnenslaper. Alles 100%. Vr.pr. ƒ7500,- Inl. 16606 Opruiming bij Jeansboetiek De Koog. Jeansbroeken 30% korting. T.k. twee ronde eettafels 2x5 stoelen Koopje. ƒ100,— per set. Inl. 16606. Opruiming bij Jeansboetiek De Koog. Jeansbroeken 30% korting. T.k Volvo 245 DL aut., sta tioncar, 5-drs., kleur rood, schadevrij, APK tot okt. '91. Vr.pr.ƒ5500,—Inl. 16606. Groothandel in auto-onderdelen Levering aan bedrijf en particulier Geopend maandag t/m vrijdag 8.00-18.00 zaterdag 9.00-16.00 dinsdag en donderdag sleutelavond 19.00-21.00 Maricoweg 3 Den Burg telefoon 15588 AUTO Incl. BTW industrial Wet/Dry Ocancrs elektrotechniek Spinbaan 10, 1791 MC Den Burg

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 3