16 ge€ ik zo graag zou willen»*»" KORT TEXELS AIDS OVER Op weg naar de vrijheid yenwichtige scores chakers En Passant jorlichtingsavond er rundveestallen Autovrij bos Goede opbrengst collecte De Zwaan slaat eerste slag in competitie .tcV00R ÖIACBETES Foto-expositie over vrouwen en hun werk H zelfs in amsterdar iets rotterdams (1) Herinrichting Zwaanstraat Diabetes-collecte zoekt vrijwilligers Vier raadscommissies in één week op proef Taalcursus voor gastvrije ontvangst Italiaanse gasten Blijvende subsidie voor modelspoorclub? Oud-Texelaar krijgt zilveren medaille Frituurvet in brand: veel rookschade Handwerkverkoop VRAGEN 06-022 2220 GIROREKENING 5766 t.n.v. DFN, AMERSFOORT 1 jNDERDAG 1 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 11 vele remises die maandagavond je Witte Burcht tijdens de interne fnpetitie van schaakclub En Pas- dt vielen zouden de indruk kunnen >kken dat de heren schakers in vredelievende bui waren, wat ter niet het geval was. Alle pun- idelingen kwamen pas na zware jjd tot stand. trachtte Rinus Vittali door gedul- laveren Wim Hoekman in het jjW te drijven, om zijn magere sei- rnsopening een wat florisanter pblik te geven. Hoekman geraakte erdaad in een nijpende tijdnood er vond toen een afwikkeling die remise leidde. Misschien stond m de stelling waarin tot een pun- fdeling werd besloten zelfs wat be- maar na de hevige strijd waren Ie spelers tevreden met een half- Martien Witte speelde een goede [til tegen runner-up Jaap de Wijk, tvel wat erg snel ten aanval trok. te smoorde de aanval in de kiem counterde levensgevaarlijk langs h-lijn. Waarschijnlijk miste Witte ens de sterkste voortzetting, want Wijk slaagde er in een speelbaar en-eindspel op het bord te bren- i Toen Witte dat eindspel niet op best behandelde haalde De Wijk royale remise. Met degelijk spel Harm Broekema de giftanden uit zogenaamde Colle-systeem, de ipemng van de met wit opereren- Aad Bakker. Er ontstond een tota- zmisestelling die Bakker en ekema tot het einde uitmolken, len op zoek naar een klein kansje, n het bord bijna leeg was beslo- ze eindelijk tot remise, rtin Birkenhager legde Taeke van ten het vuur aan de schenen: hij ninkte Van Lingens koningsstel en verzamelde vervolgens zijn •pen richting de vijandelijke ko- Langs de afgrond maakte Van |en remise, die profiteerde van moment van weekhartigheid van enhager, die met zijn remise bod kwam toen hij nog steeds lelijk beter stond. Uiteraard vielen ok enkele beslissingen. Klaas ning bereikte een taktisch gewon- stand tegen Dimitri Poleacov. een elegant kwaliteitsoffer had Ie stelling van de Roemeen gefor- I kunnen opblazen, maar Brui- zag de mogelijkheid niet, idoor Poleacov de kans kreeg aan de noodrem te trekken en een beslissende aanval in te lui- Zaterdag speelde het eerste tal van En Passant een thuis- na® stijd tegen KTV uit Enkhuizen. In ler éénzijdige match wonnen de Sssant-schakers met 6Vi - 1 Vi pen interne competitie: iakker-H Broekema '/j-V.W. Pranger-N. inngen 0-1; G. Zoetelief-J. Dros 0-1, R lfl(j Hoekman Va-16; M Birkenhager-T. eigen -J de Wijk-M Witte Vi-Vi] Ids® eacov-K. Bruming 1-0, de Visser-W 'Je 1-0, P. Comelisse-F. van Tatenhove kader van het winterprogram- van de vereniging voor bedrijfs- lichting Texel wordt maandag a.s. voorlichtingsavond gehouden 'het onderwerp „renovatie van estallen". De bijeenkomst vindt in „Bosch en Zee", aanvang uur. De heer Sam Boers, icialiseerde bedrijfskundige bij |DLV in Hoorn, zal deze avond in- op de nieuwste zienswijzen de huisvesting van melk- en ie. Aan de hand van praktijk- ibeelden toont hij hoe eenvoudige aderingen en/of verbeteringen in iveestallen kunnen worden aan recht. ECOMARE HELPT ONS Wordt „Vriend van de Zeehondenopvang EcoMare". Maak (minimaal} f 15,— over op giro 7671, t.n.v. Zeehondenopvang Eco Mare onder vemelding van „Nieuwe Vriend". U krijgt dan twee keer per jaar onze Zeehondenkrant en reductie op de toegang tot ons centrum. Ruyslaan 92, 1796 AZ De Koog tel. 17741 - giro 7671 U HELPT TOCH OOK? Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. Jonkerstraat. Willem van Beie- renstraat, Boogerd, Schoonoordsin gel, Witte Kruislaan, Burgerhoutstraat. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. Naar aanleiding van de hoorzitting over het beheersplan duinen heb ik met verbazing kennis genomen van de bijdrage van VVV-directeur Dekker die zijn grote verontrusting liet blijken over het afsluiten van de wegen Randweg en Nattevlakweg in het dennebos. De VVV Texel neemt het blijkbaar op voor de automobilist die z'n auto niet uit te branden is. Heel wat „echte" recreanten (Texe laars en toeristen) - en onder „echte" versta ik wandelaars, fietsers en trim mers - zouden het 'n weldaad vinden om te recreëren zonder in de berm te worden gedrukt door passerende auto's. Voor uitzonderingen zouden ontheffingen gegeven kunnen wor den, te denken valt aan gehandicap ten, mits niet harder dan 20 kilometer per uur wordt gereden. Ik denk dat het juist in het belang van Texel is zo'n autovrij gebied te heb ban. Ik kan het beleid van de VVV Texel in deze dan ook niet plaatsen. J. Beelen Eindhoven Witman -fónctt/■biin. iMMmiójn en ik ook man.! wuintU vaneen/naai, i, een en een tram De nationale collecte voor geestelijk gehandicapten, gehouden in de week van 8 tot en met 13 oktober, had op Texel een prima opbrengst: f8.006,15 (vorig jaar: f8.279,10). Tien procent van dit bedrag blijft op Texel voor de gehandicaptenzorg. De opbrengst was als volgt verdeeld. Den Burg f2.975,95; omgeving Den Burg f679,50; Den Hoorn f387,50; PH Polder 't Horntje f314,20; Ou- deschild f611,95; Oosterend f804,85; De Cocksdorp f365,15; Ei- erland f398,50; Het Noorden f191,50; De Waal f315,00; De Koog f962,05. De Vereniging van Ouders van Ge handicapten op Texel die de collecte organiseerde, dankt allen die er aan hun medewerking hebben verleend. Door een 5-3 overwinning op de kampioen van het afgelopen jaar heeft dart-team De Zwaan 1 zich ook dit jaar weer kandidaat gesteld voor de eindoverwinning. Het afgelo pen jaar werd het team op de laat ste wedstrijddag van de eerste plaats afgestoten door De Pilaar 1. De Pilaar begon sterk door de eerste twee single-partijen te winnen. De Zwaan kwam echter terug tot 3-3. Bij het laatste spel, de tac-tic, moest de beslissing vallen. Doordat De Pi laar het tactisch niet helemaal goed speelde won De Zwaan uiteindelijk met 5-3 de wedstrijd. De andere wedstrijd ging tussen De Zwaan 2 en De Pilaar 2. Het eerstge noemde team doet dit jaar voor het eerst mee. Peter Boon ontpopte zich als de leider. In de eerste partij gooi de hij driemaal 140 punten. Toch ver loor hij. Dit kwam omdat de nieuwelingen nergens door werden geïmponeerd: ze bleven heel rustig hun punten scoren. De totaaluitslag werd een terechte puntendeling met 4-4. De wedstrijden voor dit week end zijn: De Zwaan 1-De Slock 1 (in café De Zwaan): De Kuip-De Pilaar 1 (in café De Kuip); 't Cafeetje-De Zwaan 2 (in Het Cafeetje); De Slock 2-Dikke Mik (in café In Den Grooten Slock). Alle wedstrijden beginnen op vrijdagavond om 21.30 uur. Het doel van het Diobetes Fonds Nederland Is om Anouks wens in vervulling te laten gaan. Daarvoor is weten schappelijk onderzoek en dus ook geld nodig) Met uw steun wordt de wens van Anouk en al die andere 300 000 diabeten ééns werkeli|kheid. Diabetes (suikerziekte) is nog steeds met te genezen en kan tot ernstige complicaties leiden. Vrouwen tellen mee, ook als het werk dat zij doen geen salaris ople vert. Ook de onbetaalde ,,zorg"ar- beid waarmee vooral vrouwen doorgaans zijn belast, zou anders verdeeld moeten worden om werke lijke economische zelfstandigheid te verkrijgen voor mannen én vrouwen. Dat is de boodschap van een exposi tie van zestig foto's, die morgenmid dag in het raadhuis wordt geopend door wethouder Tine Krijnen. De foto's zijn gemaakt door Annette Starink en Lem Steffen van de Werk groep Anti-Discriminatie Texel, die hun camera's hebben gericht op Texelse vrouwen en het werk dat zij doen, ook onbetaald werk dat in de publieke opvatting niet hoog wordt gewaardeerd. Annette Starink, die het initiatief heeft genomen voor de expositie, zegt dat haar projekt een reactie is op de wijze waarop de regering cam pagne voert om meisjes ervan te doordringen dat zij economisch zelfstandig moeten worden, zoals de tv-spotjes die oproepen om exacte vakken te kiezen en „Een slimme meid is op haar toekomst voorbe reid". Op zichzelf is daar geen enkel bezwaar tegen, maar de overwaarde ring van betaalde arbeid wordt erdoor gestimuleerd. „Het hele zorgperspec- tief is uit het vizier verdwenen, ter wijl concrete maatregelen om de combinatie betaalde arbeid en huis houdelijke arbeid mogelijk te maken, uitblijven". De fotograferende vrou wen (die voor de expositie een selec tie hebben gemaakt uit 600 opnamen) spreken dan ook liever niet over werkloosheid, maar over baan- loosheid. Ook haanlozen zijn vaak heel actief. Het bewijs daarvan wordt geleverd door de tentoonstelling die de komende twee weken in het raad huis is te zien op werk(!)dagen van 9.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. Uit dagblad „Trouw" van dinsdag 30 oktober. Jan Oudenaarden, die al menig boekje opendeed over Rotterdam! merkwaardigheden, heeft 'in denl vreemde' (voor hem alles buiten Rotterdam) straatnamen, gebou wen en tal van begrippen opge spoord die aan zijn stad herinneren Als vaste bezoeker van het Rotter damse cafe Timmer in de Oude Bin nenweg vond hij zelfs Timmers Tea room op Texel. Hii vertelt dit in zijn boekje 'De Hort op Over Rotter dam in den vreemde' Meestalon derhoudend, een enkele keer zeu- rend/tÏJeelt hij zijn bevindingen mee ,,0p een fietstocht over Texel zag ik plots, iets van de weg aflig gend, een boerderu met de naam Rotterdam en tijdens een wande ling door Groningen stond ik onver wacht oog in oog met een Rotter dams Broodjeshuis.Hij liet mets lom achter de oorsprong van Rot- ^amse namen te komen ,,Ook imensen vragen gesteld, t weinig succes, zoaK Ih^rster in het Rotte!^ bis naar de oors^ koeg. Als 3 Verbranding. Een 28-jarige Texelse agrariër werd dinsdag door de politie op de bon geslingerd toen hij in de omgeving van Den Burg rommel aan het verbranden was. Behalve ruigte lag ook hout en een drietal matras sen op de brandstapel en dat is vol gens de afvalstoffenwet verboden. Letterlijk op heterdaad dus. B en w willen de raad voorstellen ƒ6000,- extra uit te trekken om aan de tijdens de hoorzitting rond de herinrichting van de Gra venstraat/Zwaanstraat geuitte wen sen van de bewoners tegemoet te komen. Voor de herinrichting is reeds f 53.500,- beschikbaar gesteld. De bewoners hebben de wens geuit het dwarsprofiel van de weg zo hori zontaal mogelijk te maken en de bestrating in de Gravenstraat - waar de voetgangers vanuit de Hogerstraat in een soort fuik lopen - aan te pas sen. De ƒ6000,- die het college voor de niet voorziene wensen wil uittrek ken, komt binnenkort aan de orde tij dens de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid. In de week van 19 tot en met 25 no vember wordt de landelijke collecte „Geef 's voor Diabetes" gehouden. De opbrengst van deze actie, die vo rig jaar een record van ƒ3,25 miljoen opleverde, wordt besteed aan de bestrijding van diabetes mellitus, of tewel suikerziekte. Het geld is nodig voor wetenschappelijk onderzoek naar het ontstaan van de aandoe ning, het terugdringen en voorkomen van complicaties, de oorzaak van het falen van het menselijk afweerme chanisme en naar transplantatietech nieken. Tot op heden is suikerziekte ongeneeslijk. Ongeveer 300.000 Ne derlanders lijden eraan; zij hebben een tekort aan insuline, de stof die zorgt dat voedsel wordt omgezet in warmte en energie. Wie wil collecte ren, kan zich opgeven bij het Diabe tes Fonds Nederland in Amersfoort, tel. 033-622055, of bij de contact persoon op Texel, mevr. M. van der Spek, Boodtlaan 41, De Koog, tel. 17951. Gezocht wordt nog naar con tactpersonen in de andere dorpen. Bij wijze van proef willen b en w in het eerste kwartaal van 1991 vier commissievergaderingen per week houden. In de week na de raadver gadering wil het college de raad scommissies algemeen en organisatorisch beleid, welzijn (onder voorbehoud), ruimtelijk en huis vestingsbeleid en financieel en tech nisch beleid in enkele dagen tijd laten plaatsvinden. Voor de éénlingen in de raad heeft het plannen van deze commissie vergaderingen in één week het na deel dat zij bijna iedere avond aan het vergaderen zijn. B en w willen deze gang van zaken vier maanden uitproberen. Een voorstel om niet-raadsleden aan commissievergaderingen te laten deelnemen, heeft niet de instemming van de meerderheid van het college. Alleen wethouder Dirk Terpstra voelt er voor met-raadsleden in adviescom missies plaats te laten nemen. De overige leden van b en w zijn echter van mening dat gekozen ver tegenwoordigers verantwoordelijkheid nemen en daar ook op aanspreekbaar zijn. Niet gekozen vertegenwoordigers adviseren volgens hen zonder verant woordelijkheid en ruggespraak. Het college wil niet ingaan op een voorstel om de huidige afspraken met betrekking tot de rondvraag te wijzi gen. B en w gaan er van uit dat le den van de raad dié vragen stellen die noodzakelijk of gewenst zijn. Italiaans leren spreken. Volgens de stichting VVV Texel Promotie is dat geen overbodige luxe, nu steeds meer Italianen Texel uitkiezen als va kantiebestemming. Voor haar eigen personeelsleden organiseert de VVV daarom komende winter een cursus Italiaans. Ook belangstellenden uit het Texelse bedrijfsleven kunnen aan de cursus deelnemen. „Talenkennis staat gelijk aan gastvrij heid", zegt VVV-directeur Dekker. „En het is een groot verkoopargu ment om iemand in de eigen taal te gemoet te kunnen treden." De Texelse promotiestichting heeft wat dat betreft de eerste schreden al ge zet door het uitbrengen van een Italiaans-talige brochure. Mede hier door heeft Texel een behoorlijk aan deel in de sterk groeiende markt van Italianen die naar Nederland op va kantie gaan. Volgens Dekker hebben het afgelopen seizoen duizenden Itali anen het eiland bezocht, waarbij de maand augustus veruit favoriet was. De meeste Italianen logeren in hotels of komen per camper. Ze zijn door gaans zeer geïnteresseerd in natuur en cultuur; aan het strand liggen kunnen ze thuis wel. De verwachting is dat het aantal Italiaanse Texelgan- gers de komende jaren verder zal toe nemen. De cursus Italiaans zal volledig zijn afgestemd op het toerisme, en is be doeld voor beginners. Deelnemers dienen minimaal een Mavo-opleiding te hebben en/of een goede kennis van vreemde talen. De cursus, die op Texel wordt gehouden, omvat één les per week, gedurende vijftien weken. Een les bestaat uit twee uur op een middag of avond. De kosten bedra gen ƒ600,- per persoon, exclusief lesmateriaal (ca. ƒ50,-). Er zal in klei ne groepen worden gewerkt, waar door de ruimte beperkt is. Belangstellenden dienen vóór 10 no vember a.s. een aanmeldingsformu lier aan te vragen bij de stichting VVV Texel Promotie, mevr. E. Kramer-van Cadsand, Postbus 3, 1790 AA Den Burg, tel. 14741 Aan meldingen worden ingeschreven op volgorde van binnenkomst. Het college wil in navolging van het subsidie-advies orgaan subsidie toe kennen aan de Texelse Boys voor een uitwisseling met voetbalvereni ging Etten. De subsidie bedraagt maximaal ƒ121,-. Het bedrag komt ten laste van het budget „uitwisse lingssubsidies". De aanvraag van de stichting dorps huis 't Skiltje wordt wat B en w be treft ook ingewilligd. Het Oudeschilder dorpshuis heeft subsi die aangevraagd voor het aanbrengen van zonwerende folie en anti- klimkransen. Voorgesteld wordt het bedrag - maximaal ƒ683,- - ten laste te laten komen van het budget voor investeringssubsidies. De modelspoorclub heeft om een bij drage verzocht in de huurprijs van haar huidige onderkomen in de kanti ne van de voormalige melkfabriek. Het college wil in afwijking van het Subsidie Advies Orgaan, die geadvi seerd heeft de modelspoorcl'ub geen huursubsidie toe te kennen, de huur subsidie voor 1990 en 1991 per jaar vastgesteld op f4200,-) ten laste laten komen van het budget inciden tele subsidies. Vanaf 1992 stelt het college voor de modelspoorclub blij vend te subsidiëren. Voormalig eilandgenoot A.J. Bloem uit West-Terschelling is wegens bij zondere verdiensten op het gebied van maritieme meteorologie onder scheiden met een zilveren medaille van het Koninklijk Nederlands Mete orologisch Instituut (KNMI). De me daille werd in Rotterdam uitgereikt door minister H. Alders van VROM. De heer Bloem (55) is thans gepensi oneerd kapitein van Shell Tankers BV. Als gezagsvoerder heeft hij jarenlang, buiten zijn eigenlijke werk om, op verzoek van de Meteorologische Dienst een journaal gemaakt van waarnemingen op zee. Bloem maakte in zijn 36-jarige loopbaan rapporten van het weer over de hele wereld. De zilveren medaille werd toegekend door Hare Majesteit de Koningin bij koninklijk besluit van 5 september j.l., op voordracht van minister H. Maij- Weggen van verkeer en waterstaat. Behalve de heer Bloem, die in Den Hoorn opgroeide en in 1954 naar Ter schelling ging om aan de zeevaart school een opleiding te volgen, werden ook andere gezagsvoerders, stuurlieden en telegrafisten om de zelfde reden onderscheiden. Gisteravond rond half elf brak brand uit in „Casino" in de Zwaanstraat. In het tot deze nachtbar behorende keukentje was het vet van de frituu- roven door nog onbekende oorzaak oververhit geraakt en ontstoken. De vlammen laaiden hoog op, maar om dat alle materialen in de directe om geving brandwerend waren, breidde het vuur zich niet uit tot buiten het vertrek. In het keukentje was niemand aan wezig toen het vet ontbrandde. Daar door duurde het enige tijd voordat het onheil werd ontdekt en de tem peratuur was toen al zeer hoog opge lopen. Twee bezoekers van het uitgaansbedrijf, Jacco Kooger en Jan Abma spoten enkele brandblussers leeg op de bijna twee meter hoge vlammen, een karwei dat door de in middels gearriveerde brandweer werd afgerond, terwijl de bezoekers uit de aangrenzende discotheek Question werden verwijderd. De verstikkende smook die in het hele gebouw stond, maakte het gebruik van perslucht- maskers noodzakelijk. Omdat langdu rig rook te voorschijn bleef komen uit allerlei hoeken en gaten, bestond de vrees dat het vuur toch al verder was doorgedrongen, maar bij een langdurig onderzoek bleek dat alle gevaar was geweken. Handwerkclub „Starkenburgh" houdt dinsdag a.s. een verkoping van zelf gemaakte goederen Belangstellenden zijn welkom vanaf 14.00 uur.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 11