Discussie leefbaarheid op Texelse radio en tv Meeste raadsfracties tegen sluiting wegen Het meest Bang&Olufsen? t. Komende donderdag vanuit De Raadskelder: Unanieme afwijzing betaald parkeren Dagrecreatie C.V.O.-school kampt met verrotting in het dak 3e Winterschema Radio Texel Herstrating Keesomla en Californiëweg Grondruil met gesloten beurzen PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 1 NOVEMBER jj INC „Laten we de ouderen en invaliden niet telkens op de bumper nemen. Het voert te ver om deze groepen op te voeren om voor de automobi listen de wegen in het bos vrij te houden", aldus raadslid Jaap Vla ming van Groen Links in zijn reactie op het beheersplan van Staatsbos beheer (SBB). Vlaming neemt hier mee stelling tegen de argumentatie van sommige collega-raadsleden. Hij is echter een roepende in de woestijn: alle andere fracties vinden afsluiting van de Randweg en Natte- vlakweg, zoals SBB voorstelt, geen goede zaak. De standpunten van de raadsfracties, die na de hoorzitting over het nieuwe beheersplan van SBB een week de tijd hadden gekregen, werden giste ren aan het college van b en w ken baar gemaakt. B en w brengen deze standpunten bij SBB naar voren. Of met de mening van de gemeente raad, als zijnde de vertegenwoordi gers van de Texelse bevolking, rekening wordt gehouden door Staatsbosbeheer, is een kwestie van afwachten. Regiohoofd ir. J.B.M. de Vrieze van SBB zei in de vorige week gehouden hoorzitting over het be heersplan dat SBB zich weliswaar moet houden aan het rijksbeleid, maar prijs stelt op een breed draag vlak. Dat wil zeggen dat het be heersplan in de praktijk beter tot zijn recht komt als zoveel mogelijk be trokkenen er het nut van inzien. „In onze ogen is afsluiten van bos wegen een te forse maatregel, omdat er geen vitaal natuurbelang mee wordt gediend", verwoordt Cor Kuip (Texels Belang) de mening van de an dere fracties. „Wat is er verkeerd ge gaan, waardoor SBB zulke zware bescherming nodig vindt?", vraagt Jan van Asselt (onafhankelijk) zich af. En Gerard van der Kooi (PvdA): „SBB zélf stelt dat het bos een stootje kan velen; de afgelopen jaren is geen aanwijsbare verstoring opge treden" Erna Eelman-van der Kooi (VVD) bestempelt afsluiting van bos wegen als ,,'n modetrend". CDA- woordvoerder Gelein Jansen maakte zijn visie reeds eerder bekend; ook hij is tegenstander van afsluiting. Illustratief De meningen op dit onderdeel zijn il lustratief voor de standpunten van de meeste raadsfracties ten aanzien van het gehele beheersplan. „Het is pas aanvaardbaar regels te stellen als on omstotelijk vaststaat, op basis van objectief en gedegen onderzoek, dat blijvende schade wordt aangericht", aldus Texels Belang. Als enige rept Groen Links van „een goed plan". Ook deze fractie moet echter toege ven dat een aantal van de voor gestelde maatregelen lijkt te zijn ingegeven door bezuinigingen bij SBB. Het vervroegen van de openstelling van de groene routes (van 1 septem ber naar 15 augustus) is daarvan een voorbeeld. De voor het seizoen inge huurde duinwachters kunnen dan eer der naar huis worden gestuurd, ook al wordt dat niet met zoveel woorden gesteld. Een ander voorbeeld is het opvoeren van de groepsgrootte bij excursies. De raadsfracties kijken daar allen zeer kritisch tegenaan. De PvdA vindt dat SBB in overleg met gemeente en bedrijfsleven naar uit breiding van de excursiemogelijkhe den moet zoeken (bijv. in de vorm van arrangementen). Parkeren Een ander punt van kritiek dat -zelfs unaniem- door de raad wordt onder schreven, is het betaald parkeren op de parkeerterreinen bij de strandsla- VERVOLG VAN PAGINA 1 het bezoek een wervende werking voor een langere vakantie kan uit gaan, sloegen aan. „Zo'n bezoek van een dag zou best eens beter kunnen werken dan folders", zei Groen Links commissielid Jaap Vlaming zelfs en thousiast. Erna Eelman-van der Kooi zag in dagrecreatie een argument om de Texelroute voor auto's (bussen) niet af te schaffen. Wel kunnen de bussen eventueel om de beschermde dorpsgezichten worden geleid. De enige die aarzelde was Van der Kooi. De PvdA'er vond 150 000 extra toe risten per jaar (schatting gebaseerd op landelijke cijfers) als gevolg van dagrecreatie, toch wel wat veel. Uit eindelijk stemde hij met stimulering van dagrecreatie in. „Maar ik wil wel graag duidelijkheid over het gedrag van de dagrecreanten." Minder bereikbaar? Het terugdringen van de auto was al ter sprake gekomen in de behande ling van het beheersplan van Staats bosbeheer. Jaap Vlaming suggereerde dat niet slechts moest worden geprobeerd het gebruik van de fiets te stimuleren, tevens zou een soort auto-ontmoedigingsbeleid wor den gevoerd. „Het verminderen van de bereikbaarheid per auto van som mige punten van het eiland, waar vooraf in de promotie op wordt ge wezen, sorteert waarschijnlijk het meeste effect." Erna Eelman ging hier tegenin: „Ook de concentratiege dachte (toeristisch verblijf en ver maak op slechts enkele plaatsen centreren, red.) is een middel om het autogebruik te reguleren." Op voorstel van Van der Kooi werd afgesproken dat het verkeersbeeld over twee jaar wordt geëvalueerd; naar aanleiding daarvan zullen beslis singen worden genomen. Duinkamperen Verder vond de commissie dat niet met de kano in binnenwater mag worden gevaren. Over wandelen in het buitengebied via akkers en wei landen zijn de meningen verdeeld (Groen Links vóór, PvdA twijfelt), evenals over een fietspad naar paal 17 en paal 9. Het voorstel van Teso- directeur Hoogerheide tot verplaat sing van duincamping Kogerstrand was commissielid Cor Kuip in het verkeerde keelgat geschoten. „Dat zou een slechte zaak zijn. Aan kam peren in de duinen bestaat grote be hoefte, het is een aparte manier van kamperen. Alleen over verplaatsing van het jongerenterrein kan worden gesproken, misschien wel naar het nu vrijgekomen middenstuk in 't Stappeland, om maar eens wat te zeggen. En wat de eventuele ophef fing van de RST betreft: dat vind ik een onzin-verhaal." Wethouder Baren- dregt was dat met Kuip eens. „Voor verplaatsing van de camping zou ove rigens ook geen agrarische grond be schikbaar worden gesteld. Het jeugdterrein is inderdaad een verhaal apart." Veel mensen vinden een muzieksysteem pas echt Bang&Olulsen als hel een combinatiesysteem is. Een brok geïntegreerde techniek, In één sublieme vorm Zoals de Beocenter 9500, de laatste en ongetwijfeld ook de mooiste versie van een concept, dat het merk BSO wereldwi|de faam bezorgde Radio, CD-speler en cassetterecorder. Volledig menugestuurd via de display op het toestel of de Beolink 1000 afstandsbediening. Komt u maar eens kijken of die mensen gelijk hebben gen. Van Asselt verwijt SBB dat zij hierover „dramatisch" doet: „Men heeft er tot nu toe zeer weinig on derhoud aan gehad. Als ze eraf wil len, dient de gemeente dit over te nemen om alles in goede banen te blijven leiden." Groen Links heeft een andere oplossing: geen betaald parke ren, maar wel twee parkeerterreinen bij de strandslagen reserveren, die dan voor fietsers en voetgangers zijn gereserveerd. Evenals de PvdA wil Groen Links bewaakte fietsenstallin gen bij de strandslagen. Slufter Over het afsluiten van de Sluftervlak te zijn de meeste raadsfracties ook negatief. „De belevingswaarde van de natuur wordt zo ver terug gedron gen", meldt de VVD. Van Asselt vindt het onterecht dat SBB de tellin gen van bezoekers aan de Slufter in de herfstvakantie als maatstaf heeft genomen. „Dit geeft een geflatteerd beeld van het gebruik van de Slufter. Mijn indruk is dat als er wat wordt vernield of opgejaagd wordt, gebeurt dit door mensen die het opzoeken, dus geïnteresseerden. Betreurens waardig dat daardoor zulke drasti sche maatregelen genomen moeten worden", aldus Van Asselt. Alleen Groen Links legt zich bij het SBB- voornemen neer. „Het doet me pijn. Goede rustpunten voor vogels zijn echter van hoge waarde, zodat ik me er in kan schikken", aldus Vlaming. Het college van b en w wil een be drag van f15.570,- uittrekken voor de C.V.O-school in Den Burg. De school kampt met verrotting in de dak-constructie. De school is nageï- soleerd, waarbij onvoldoende ventila tie tot verrotting heeft geleid. Het college wil het bedrag uit het fonds ongedekte risico's halen. Het platte dak is in 1972 aange bracht, in een tijd waarin men niet voldoende op de hoogte was van de negatieve gevolgen van het aanbren gen van isolatie in een dakbeschot, zonder voldoende ventilatie. Nu is duidelijk geworden dat als ge volg hiervan 21 vierkante meter dak bedekking vervangen moet worden en dat er in totaal 60 ventilatiekapjes in het platte dag moeten worden aangebracht, óók in dat deel dat nog niet is aangetast. Volgens de ge meente valt het schoolbestuur van de GV.O.-school ten aanzien van de ontstane schade niets te verwijten. De kwestie wordt binnenkort in de commissie welzijn aan de orde gesteld. Vrijdag 2 november Om 15.00 uur wordt in het raad huis de foto-expositie over vrou wen in werksituaties officiéél geopend door wethouder Tine Krijnen. In het Groene Kruis-gebouw wordt van 18.30 tot 20.30 uur de eerste van een serie wekelijk se bijeenkomsten gehouden van een bijbelcursus, georganiseerd door de Stichting „Delphi". Tota le kosten f200,-. De cursus duurt drie maanden. Nadere informatie via 02230-31000. Van 19.30 tot 21.30 uur kan in d'Ouwe ULO speelgoed worden bezorgd voor de speelgoedbeurs van de Speel-o-theek. Om 20.00 uur begint in de Witte Burcht een oriëntatieavond over handanalyse. Deze keer gaat het over de hoofdlijnen in de hand. Entree f6,-. In Cinema Texel draait voor het eerst „The Hunt for red Octo ber", gemaakt door John Mc Tiernan naar de gelijknamige bestseller van Clancy uit 1985. De kapitein van de revolutionaire nieuwe Sowjetduikboot - groter, geruislozer en gevaarlijker dan elk voorgaand type - is Ramius die met het vaartuig naar de VS wil deserteren. Moskou krijgt daar lucht van en stuurt de halve Rus sische marine de oceaan op om de „Rode Oktober" tegen te houden. De CIA anderzijds ver trouwt de Amerikaansgezinde be doelingen van Ramius niet en opent ook de jacht op het nu cleaire duikmonster, onder leiding van de speciale agent Jack Ry an. Die heeft als enige al gauw door dat het de Rus ernst is met zijn desertieplannen. De specta culaire dubbeljacht biedt alle ruimte voor een spannend fil misch huzarenstuk. Mc Tïernan leverde een zinderende film af met twee knappe hoofdrollen van Sean Connery als Ramius en Alec Baldwin als Ryan, fantasti sche decors en veel opwindende taferelen onder en boven water. De director of photography was Nederlander Jan de Bond. Zaterdag 3 november Van 10.30 tot 11.30 uur houdt de Speel-o-theek speelgoedbeurs in dorpshuis d'Ouwe ULO. Voor alle leden van de ANBO verzorgt de gemeenschap Oude schild in dorpshuis 't Skiltje een bonte middag, aanvang 14.30 uur. zaal open vanaf 14.00 uur. Om 19.30 geeft de Muziekschool in de Burgemeester De Koning hal een uitvoering van „Retour Texel". In Cinema Texel draait om 20.00 uur „The Hunt for Red October". Zondag 4 november De Sportvissersclub Texel houdt de laatste wedstrijd om het club kampioenschap 1990 bij het red dingboothuis bij De Cocksdorp, aanvang 8.00 uur. Wandelsportvereniging Het Gou den Boltje houdt de najaarswan deltocht. Starten kan tussen 13.00 en 14.00 uur vanuit „Re becca" in De Waal. Afstanden 5, 10 of 15 kilometer. „Tussen Wad en Duin" houdt de boerenkoolrit, start om 11.30 uur. De plaats wordt bekend gemaakt bij de opgave voor de maaltijd, telefoon 14464 of 19627. Bij de Monnikenweg in De Den nen wordt een boscross gehou den. Inschrijving vanaf 11.00 uur. Start jeugd 11.30 uur. Start ouderen 12.00 uur. Informatie via telefoon 18218. Om 12.00 uur begint in theater restaurant Klif 12 in Den Hoorn het eenacterfestival. In de burgemeester De Koning hal wordt door de Muziekschool de tweede uitvoering gegeven van „Retour Texel"; 14.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „The Hunt for Red October", Maandag 5 november In Cinema Texel draait om 20.00 uur „The Hunt for Red October". In „Bosch en Zee" is een voor lichtingsavond voor agrariërs over „renovatie van rundveestallen" met deskundige uitleg. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 6 november In het zaaltje van Starkenburgh wordt vanaf 14.00 uur verkoping gehouden van producten van de handwerkclub „Starkenburgh". De Plattelandsvrouwen hebben een gezamenlijke avond met het Katholiek Vrouwengilde in de aula van de Rijksscholengemeen schap; 20.00 uur. Om 19.30 uur begint in het raad huis een vergadering van de commissie voor volwassenen educatie. In Cinema Texel draait om 20.QO uur „The Hunt for Red October" Om 19.00 uur begint in „De Poort" bij de Gereformeerde kerk in Den Burg een bijeenkomst van de CNV-cursus „Arbeidsrecht". Voor de Oudere Doopsgezinde zusterkring geeft de heer H.K. Glas een dialezing over Finland; 20.00 uur in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk. Voor de Ring Texel van Hervorm de vrouwengroepen geeft Lammy Eeken-Beekhuis een lezing over kerstvieren en kerstgebruiken in andere landen. Aanvang 20.00 uur in de kapel „Bethel" in Zuid Eierland. C 30 121 54 43 i 301 181 dstri lage terd VB non el/ nee el E Hoogwater Oudeschild Za. 3 9.35 en 20.5' Zo. 4 9.05 en 21.3' Ma. 5 10.11 en 22.05 Di. 6 10.35 en 22.44 Wo. 7 11.35 en 23.15 Do. 8 12.10 Vr. 9 0.05 en 12.54 Za. 10 1.10 en 13.54 Aan het strand is het een uur eerder hooc water. Laagwater valt gemiddeld 6,15 ui na hoogwater De zon komt 4 novembe op om 7.40 uur en gaat onder om 17.0f uur. 9 november laatste kwartier, 4 no vember springtij. Jan Brouwer Spinbaan 15. Tel. 02220-15130 „Leefbaarheid". Plotseling dook deze term afgelopen seizoen op, ter ver vanging van „openbare orde". Leef baarheid is méér dan alleen het handhaven van de (nachtelijke) orde, het heeft te maken met alle minder positieve effecten van het toerisme op het eiland. Te verwachten valt dat de Texelse politiek komende win ter een aantal maatregelen neemt ter bevordering van de leefbaarheid op Texel. Omdat het onderwerp vrij wel iedere Texelaar aangaat en het laatste woord erover nog lang niet is gezegd, hebben Radio Texel en de Texelse Courant besloten tot een grote forumdiscussie. Deze wordt donderdag 8 november gehouden in restaurant De Raadskelder, aanvang 20.00 uur. Het programma komt niet alleen op de radio (op de bekende Radio Texel- frequentie FM 106.1), maar ook op televisie. Wie op de kabel is aan gesloten, kan de discussie volgen door op kanaal 2 af te stemmen, waar normaalgesproken Sportnet op te vinden is. Maar wie het allemaal „echt" wil meemaken, kan gewoon naar de uitzendlokatie komen. De toegang is vrij. Op de avond zal een groot aantal prominent bij toerisme en recreatie betrokken Texelaars acte de presence geven. Een deel van hen is uitgeno digd om plaats te nemen aan tafel bij de presentatoren Andrew Albers en Nettie Molenaar. Zij vormen het fo rum, dat per discussie-thema van sa menstelling wisselt. De overige genodigden zitten in de zaal; desge wenst kunnen zij commentaar geven. Daarnaast is er een beperkte moge lijkheid om vanuit het publiek te rea geren. Het ligt in de planning dat de uitzending tot 22.00 uur duurt, maar als de discussie nog interessant is, kan dat een stukje uitlopen. De tech niek is in handen van Hotex Electro- nica en de t.v.-uitzending wordt verzorgd door Videolux, m.m.v. Kabel- tex. De redactie is in handen van Rein Stam, Walter Brommersma, Frans Hopman en Margreet Bernd- sen. Bert Koning en Kees Slik leveren een speciale bijdrage Langer seizoen Als eerste wordt een onderwerp aan gesneden dat tot dusver vrij onderbe licht is gebleven: de toegenomen druk op ondernemers en personeel in de recreatiesector als gevolg van het langere seizoen. Hebben zij nog tijd om op vakantie te gaan? Wat blijft er over van het gezins- en sociale leven in de „stille" periode? Is het moeilijk om buiten het seizoen aan personeel te komen? Moet de organisatie van het bedrijf worden aangepast? Deze en andere vragen worden voorgelegd aan drie in de driehoek Rozendijk- Grensweg gevestigde ondernemers: G. de Graaf (Woutershok), M. Hoo- genbosch (Catharinahoeve) en J. van der Berg (Dennenoord). Vervolgens wordt de mening gevraagd van ar- beidsdeskundigen Th. Zijm (arbeids bureau) en J. Huisman (FNV). De vaste forumleden Cor Kuip en Martin Warnaar (beide insiders en bestuurlijk actief in het recreatiewezen) kunnen eveneens een duit in het zakje doen. Na afronding van dit onderwerp wordt gepraat over iets dat de ge moederen zeer heeft bezig gehouden: overlast door het gedrag van jonge ren en ondernemers. Naast de twee vaste forumleden zitten aan tafel ver tegenwoordigers van natte en droge horeca, en bewoners uit het centrum van De Cocksdorp en Den Burg. Het laatste uur heeft een politiek karak ter. In het forum nemen dan namelijk burgemeester Schipper en raadsleden plaats. Zij krijgen verschillende stellin gen voorgelegd, waarbij de presenta toren hun best zullen doen de politici zo concreet mogelijke antwoorden te ontlokken. Donateurs Radio Texel grijpt de gelegenheid aan voor het voeren van een donateur sactie Doel is zoals bekend ten minste duizend sympathisanten te werven, zodat de lokale omroep een sterkere financiële basis krijgt. Dit jaar zijn hiertoe verschillende huis- aan-huis acties gevoerd, waardoor de score al aardig richting de duizend is gekomen. Gehoopt wordt nog tijdens de uitzending de duizendste donateur binnen te halen. Méér informatie hier over volgt volgende week in de Texel se Courant. Met ingang van 1 november zal de „winterprogrammering" van Radio Texel weer ingaan. Dit betekent dat een aantal program ma's op een ander tijdstip zullen worden uitgezonden en dat er een aantal programma's bij zullen ko men. In onderstaand schema zijn de juiste uitzendtijden vermeld. Maandag, dinsdag en woensdag blij ven onveranderd. Elke tweede dins dag van de maand zal een extra uitzending zijn vanaf 20.00 uur; in deze uitzending zal de raadsvergade ring in zijn geheel worden uitgezon den. Luisteraars kunnen dan bellen naar de studio, waar alle vragen met betrekking tot de raadsvergaderingen zo goed mogelijk worden beantwoord. Donderdag: 18.00 - 19.00 uur. Coun try time (pres. Trea van Leeuwen). Vrijdag: tussen 18.00 en 20.00 uur: onveranderd. 20.00 - 22.00 uur. Friday Night Fever (themaprogramma over muziekstro mingen op Texel). Zaterdag: 7.00- 9.00 u. Goedemorgen Texel 9.00-10.00 u. Typisch Texel 10.00-12.00 u. Bedrijven voor Be drijven 12.00-14.00 u. Goedemiddag Texel 14.00-15.00 u. Non Stop John 15.00-17.00 u. De dansbare 21 17.00-18.00 u. Culinaire Service 18.00-19.00 u. Actualiteiten (m.i.v. 1 december) Aannemingsbedrijf Westerlakenu Den Burg is tijdens de aanbestel voor het herstraten van de laan als laagste inschrijver uit de gekomen. De raming van gemeer werken bedroeg ƒ127.000,-, Wes laken schreef in voor een bedrag ƒ118.300,- (exclusief BTW). Aannemingsbedrijf Texel b.v. is vco een bedrag van/88.200,- (excl, de laagste inschrijver gebleken tji de aanbesteding voor het herstraü van de Californiëweg. De raming gemeentewerken bedroeg ƒ91.0(X De gemeente is ten aanzien van kruispuntaanpassing Bernhard- laan/Sluyscoog met H. Oosterhol (bewoner van de Hallerweg) een) met gesloten beurzen aangegaan verband met de zuidelijke aansluï van het Marsplan moet de huidigi kruising Bernhardlaan/Hallerweg waar in de toekomst de SluyscM! aansluit op de Bernhardlaan - we den aangepast. De aanpassing kan niet helemaal i gemeentegrond plaatsvinden, em ook een gedeelte van de voortuin van H. Oosterhof voor nodig De meente verkrijgt nu een stuk uit d voortuin van Oosterhof, terwijl la?- genoemde een strookje gemeente grond krijgt tussen het trottoir var Bernhardlaan en zijn zijtuin. 19.00-20.00 u. Extra Large Zondag: geen wijzigingen, nieuw 18.00-19.00 uur Time Traveling. Het programma Natuurwijzer blijf beluisteren op Radio Texel, alleen zendtijdstip is op dit moment nog niet bekend. Telefoonnummers: Radio Texel (tij dens uitzenduren) 12199. Donate' worden: Bel 17927/13863. Verder is Radio Texel nog op zoek naar medewerkers. Wie interesse heeft in het maken van radio, is» kom eens vrijblijvend in de stud» langs te komen om een kijkje te» men. Ook wie denkt niet zoveel in Radio Texel te kunnen steken, van harte welkom want.... vele tT' den maken licht (radio-)werk. 3 jaar garantie

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2