leine logiesverstrekkers irillen zich beter presenteren KTF brengt dorpsfilm in nostalgische de handel Partij scheurt niet na „affaire Van Asselt" IAB-club huldigt vijf ïotorcrosskam pioenen Texels Belang-bestuur sluit gelederen Verevening bouw overslagstation Meerderheid college wil budget voor investeringssubsidie niet verhogen Nog aanmelden voor „boerenkoolrit" 19j IDERDAG 1 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT I PAGINA 5 kleine logiesverstrekkende bedrijven op Texel gaan meer en aan de weg timmeren om de aandacht van adspirant- isten op zich te vestigen. Gezamenlijke promotie wordt dzakelijk geacht om tegenwicht te bieden aan de kostbare sme, die grote bungalowparken en andere grote recreatiebe- »n zich kunnen veroorloven. Ook wil men van de overheid pologische medewerking om de kwaliteit van de kleine logies- itrelikende bedrijven verder op te voeren. ie dinsdagavond in „Bosch en gehouden vergadering van de (itiging van Kleine Logiesverstrek- |één van de sectoren van de ilse Vereniging van Logies- irekkers - TVL) werd met alge- stemmen uitgesproken dat de ie logiesverstrekkers in het VVV lotiemateriaal meer aandacht ten krijgen. innen gingen op om een eigen jiure uit te geven waarin de spe- je kwaliteiten van de door de ie logiesverstrekkers aangeboden jslows, huisjes, appartementen, ers en kampeerplaatsen breed jen uitgemeten, zoals ook de or- satie „Groet" (een andere sector de TVL) heeft gedaan. De meer- eid van de vergadering vond ech- lat het bestaande blad Waddeneiland Texel daarvoor moet worden gebruikt. Het bestuur kreeg de opdracht hierover te gaan praten. Spoeling dunner De afgelopen jaren zijn er op Texel honderden luxe bungalows bijgeko men, die op krachtige en professione le wijze onder de aandacht van het toeristische publiek worden gebracht. Voor de bestaande kleine bedrijven die zich deze kostbare reclameuitin gen niet kunnen veroorloven is dat wat de zomer betreft geen bedrei ging, want dan zijn er genoeg gega digden om alle bedden te vullen, maar buiten de vakantieperioden wordt de spoeling dun. Grote bedrij ven bieden hun accommodatie dan vaak tegen bodemprijzen aan. Toch zouden de kleine logiesverstrekkers ook dan met succes op de markt otorcrosskampioenen van 1990 V.l.n.r. Hans de Winter. Sander Witte. Remco de Beer. Nico "en Ronald Zijm. het nog doorgaan?" vroegen twintig motorcrossers zich zón- achtend vertwijfeld af. Door de phoudelijke regenval zou de baan «n grote modderpoel zijn veran- was de veronderstelling. Blub- was het inderdaad, toch was itstekend te rijden. Voor deze ite wedstrijd was de baan door bedrijf Jos Witte met zwaar ma al onder handen genomen. Sa- met de voor deze keer iekeerde zijrichting leverde dit geheel nieuw circuit op. Dat ndanks toch flink werd gasge- w bleek uit de snelle ronde- fer Witte toonde zich de ware 80 impioen door beide manches te en voor Stephano Siebeling en Rentenaar. Dat zelfde deed Ro- Zijm bij de jeugd 125 cc. De om de tweede plaats ging tus- !'1arco Witte en Albert Zandstra, en kleine puntenvoorsprong had. genoemde reed een bekeken strijd door twee keer kort achter eindigen en zo met één punt bil het vice-kampioenschap te ten. de Winter, dit keer op de vier- Honda, prolongeerde zijn titel in fhebbersklasse. Het deed bijna algisch aan, deze rijder gestoken h belstaff vetpak op een viertakt omotor met ontstoken koplamp ploeteren door de prut. Rem- *Beer had aan dit vertoon geen k boodschap en crosste bloed er twee zeges en z'n zo- i,e kampioenschap in de klasse r-C senioren. Kees Pol deed er al- maar moest met de tweede 'genoegen nemen. Ruud Keijser een sterk seizoen af met een plaats. ;50 cc klasse telt slechts twee emers die elkaar al een aantal bestrijden en zo'n beetje om en ,e titel naar zich toetrekken. Dit "as het weer de beurt aan Nico r, MAB-clubgebouw werden 's avonds, tussen de vertoning van crossfilms van zo'n 10 jaar geleden door, de prijzen uitgereikt aan de eer- .ste drie van de volgende klasse menten. 80 cc: 1 Sander Witte 330 punten, 2 Ste phano Siebeling 246 punten, 3. Ben Rente- kunnen opereren, door gezamenlijk actie te voeren en daarbij te wijzen op de specifieke voordelen die zij te bieden hebben wat betreft kleinscha ligheid, ligging, karakter en service. Macht Tot dusver kwam dat allemaal nau welijks uit de verf omdat al die kleine logiesverstrekkers alleen voor zichzelf bezig zijn. Toch zouden zij samen veel kunnen doen. Er zijn maar liefst 410 TVL-leden die 15 eenheden of minder verhuren en dus tot de kleine logiesverstrekkers moeten worden ge rekend. Zij brengen een belangrijk deel bijeen van het bedrag dat de stichting VVV Texelpromotie jaarlijks aan promotie uitgeeft. Voorzitter Ge rard Zoetelief betoogde dinsdagavond dat het hoog tijd wordt dat van deze macht een gepast gebruik wordt ge maakt. Daardoor zou ook een eind gemaakt kunnen worden aan het merkwaardige feit dat de grote be drijven een korting van 50% hebben op het beddengeld dat zij aan de VVV betalen. Ook zou druk moeten worden uitgeoefend op de overheid om te bereiken dat de bestaande kleine logiesverstrekkers dezelfde uitbreidings- en verbeteringsmogelijk heden krijgen als de exploitanten van de grote parken. Zoetelief zei dat de slaapplaatsen die op Texel nog zijn te verdelen, in de eerste plaats voor de ze sector beschikbaar moeten zijn. Hij hekelde het feit feit dat een zo merwoning van een kleine particulier niet groter mag zijn dan 45 m2, ter wijl de zomerhuizen in de grote par ken 70 m2 mogen beslaan. Algemene steun was er ook voor de opvatting dat de plaatselijke overheid zich moet realiseren dat het de kleine logiesverstrekkers zijn die de „oudste rechten" hebben. Het gaat niet aan hun mogelijkheden te beknotten ten gunste van nieuwkomers die de za ken grootschalig aanpakken. Ook voor de economie van Texel is het goed dat de kleine logiesverstrekkers redelijke ruimte krijgen. De centen die in deze sector worden verdiend, blij ven naar verhouding voor een groot deel op het eiland. Bestuur Het bestuur van de vereniging werd met één persoon aangevuld. Me vrouw J. Bakker-van der Hoeven uit Gerritsland werd met 12 stemmen gekozen; de overige negen stemmen gingen naar mevrouw Klippel uit Oosterend. Het bestuur bestaat nu uit Gerard Zoetelief, Frits Agter, Jo-an van Vijfeijken, Dirk Kuip en mevr. Bakker. Twee bestuuTsplaatsen blijven naar 50 punten. 125 cc jeugd: 1. Ronald Zijm 330 punten: 2. Albert Zandstra 290 punten: 3. Marco Witte 289 punten; 4, Otto Goënga 222 punten; 5. Joop Veltkamp 100 punten, 6. Simon Koopmans 40 punten. Junioren/lief hebbers: 1. Hans de Winter 309 punten, 2. Bart Wijsman 200 punten; 3. Maarten Hoo- genbosch 120 punten; 4 Kees Pol sr. 57 pun ten; 5. Willem Boersen 27 punten; 6 Paulus Bonne 27 punten; 7 Jasper Mulder. Senioren 125 cc: 1. Remco de Beer 327 punten; 2. Kees Pol jr. 309 punten; 3. Ruud Keijser 274 punten; 4. Verlin Eelman 228 punten; 5. Frans Boersen 168 punten, 6 Crischa de Win ter 147 punten; 7 Michael Kortenhoeve 139 punten; 8. Pieter Koper 48 punten. Senioren 250 cc: 1. Nico Bakker 321 punten; 2 Niels Koorn 312 punten. beschikbaar voor mensen van de „Werkgroep Kleine Logiesverstrek kers", die om principiële redenen niet aan het verenigingswerk willen deel nemen zolang er geen uitspraak is in het rechtsgeding dat zeventien kleine logiesverstrekkers hebben aangespan nen tegen de TVL naar aanleiding van de invoering van een nieuw stemsysteem, waardoor de grote lo giesverstrekkende bedrijven veel meer macht hebben gekregen. De behan deling van deze kwestie blijkt veel meer tijd te vergen dan in het begin werd verondersteld. Gehoopt wordt nu dat de uitspraak er in de loop van november zal zijn. Aan het begin van de vergadering werd het onlangs overleden bestuurslid Henk Koopman herdacht. Contributie Besloten is dat de verschillende groe peringen die ressorteren onder de Texelse Vereniging van Logies verstrekkers (boven de normale con tributie) f10,- per lid per jaar bijdragen, bestemd voor de eigen sector. Dat betekent dus dat ook aan de kleine logiesverstrekkers een tient je extra in rekening wordt gebracht. De kleine logiesverstrekkers rekenen ook de boeren die van de gemeente vergunning hebben gehad om op bun erf vijf kampeereenheden te exploite ren, tot hun gelederen. Van de 36 daartoe uitgenodigde vergunninghou ders hebben er zich zes aangesloten. Gehoopt wordt dat de rest spoedig zal volgen. Het is de bedoeling dat de aangesloten kampeerboeren in een aparte rubriek in de gids „Wad deneiland Texel" worden vermeld. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps anno 1953 in de Weverstraat bij de Sint Nlcolaasintocht Op initiatief van het Koninklijk Texels Fanfarekorps komt binnen kort een videofilm in de handel die in 1953 is opgenomen in Den Burg. De rolprent duurt precies één uur en honderden be kende en minder bekende inwoners van Texels residentie zijn er in te zien met straatbeelden en landschappen die de afgelopen 37 jaar ingrijpend zijn veranderd. De film is daarom vooral voor de mensen die die tijd bewust hebben meegemaakt een aantrek kelijk bezit, dat veel nostalgische herinneringen wakker kan roepen. De film werd destijds in samenwer king met het fanfare opgenomen door cineasten die er broodwinning van maakten om op het platteland films te maken, die naderhand als dorpsfilm" tegen betaling van en tree werd vertoond. De belangstel ling daarvoor was enorm want iedereen die wist dat hij was ge filmd, wilde zichzelf op het witte doek zien terwijl het herkennen van anderen ook het toppunt van vreug de moet zijn geweest. De entreegelden vloeiden in de kas van een plaatselijke vereniging die hand- en spandiensten had verleend bij de opnamen, in dit geval het Fan farekorps. De makers moesten het hebben van reclamegelden van bedrij ven waaraan in de film op bijzondere wijze aandacht was besteed, zodat men in deze films veel winkels en Het bestuur van kiesvereniging Texels Belang is weliswaar uitgedund tot zeven leden, maar tot een breuk in de partij is het niet gekomen. Het onderlinge wantrouwen, dat was ontstaan als gevolg van het omstre den lidmaatschap van het dissidente raadslid Jan van Asselt, is nog niet geheel weggenomen, maar de ko mende maanden zal worden gepro beerd de basis te leggen voor verdere samenwerking. Aldus het re sultaat van de buitengewone leden- vergadering van TB, dinsdagavond in De Lindeboom. Na Hans Jimmink en Henk Gieze, die sinds de ledenvergadering op 8 okto ber j.l. niet meer deel uitmaken van het TB-bestuur, is ook' Roelie Bakker- de Boer afgetreden. Hoewel de ver houdingen binnen het bestuur door de „affaire Van Asselt" ernstig waren verstoord, kwam het dinsdagavond niet zover dat ook anderen hun func tie ter beschikking stelden. Ook kwa men uit de vergadering geen voorstellen om bepaalde bestuursle den tot aftreden te dwingen. „Alle bestuursleden hebben voor zichzelf overwogen om af te treden. Ikzelf had geen zin om de anderen met de gebakken peren te laten zitten", al dus voorzitter Ko Vinke in een pers verklaring namens het bestuur na afloop van de vergadering. De voorzitter geeft toe dat de basis voor het bestuur nog wankel is. „De breuk is nog niet echt gelijmd, maar de spanning is nu wat afgenomen. Vergelijk het maar met een zere plek. We hebben ervoor gekozen niet de plek weg te snijden, maar proberen hem te genezen. Dat is het meest in het belang van de kiesvereniging. De vergadering heeft volledig met deze oplossing ingestemd." Minder fraai In De Lindeboom hadden zich dins dagavond zo'n veertig leden verza meld, naar maatstaven van Texels Belang een goede opkomst. Onder hen ook Jan van Asselt, die bij de vorige vergadering nog de toegang was ontzegd. Maar toen was hij nog geschorst als lid. Dankzij vol- machtstemmen werd de schorsing ongedaan gemaakt. Ook enkele bestuursleden maakten gebruik van volmachten, tot verbijstering van de rest van het bestuur. Naderhand is deze gang van zaken binnen het bestuur betreurd. De volmachtstem mers erkenden dat zij „minder fraai" hadden gehandeld, aldus voorzitter Vinke. „Intern hebben we de zaak uitgesproken Het doel was de zetel van Van Asselt voor Texels Belang veilig te stellen. Over de wijze waar op dit doel moest worden bereikt, verschilden we in het bestuur van mening." Opening In de vergadering gaf het bestuur opening van zaken. Alle leden waren in de afgelopen weken schriftelijk in gelicht over de handelswijze van het bestuur inzake de schorsing van Van Asselt, in een brief die door de meer derheid van het bestuur was onderte kend. In de vergadering bleek dat de leden dit zeer op prijs stelden. Voorts werd de vergadering benut om een aantal statuten te wijzigen. Hieronder ook de bepaling dat een lid met maximaal vijf volmachten van andere leden mag stemmen. Volmachten zijn voortaan nog steeds toegestaan, maar ten hoogste één per lid. De vakante bestuurszetels werden dinsdagavond niet opgevuld. Een aanvulling van het bestuur valt niet op korte termijn te verwachten. andere bedrijven ziet met eigenaars en personeel. Na afloop van de pu- blieke vertoning werd de film overge dragen aan de meewerkende vereniging, die onder andere de spon- sorbedrijven had geworven en de op tocht van verenigingen had geor ganiseerd waarmee zo'n film werd af gesloten. Ook in Den Hoorn en Oosterend zijn dorpsfilms op deze ba sis gemaakt. Simpel De makers gingen pretentieloos te werk. Ze maakten geen echte docu mentaires maar deden niets anders dan zoveel mogelijk mensen en dorpsbeelden op het celluloid vastleg gen, zonder enige samenhang, zon der titels en ook zonder geluid. Ze werkten met goedkoop 8 mm- materiaal. De kosten kunnen, afge zien van de reis- en verblijfkosten van de makers die enkele dagen met hun camera door het dorp zwierven, niet veel hoger zijn geweest dan ongeveer f100,- voor de hele film. De historische betekenis van zo'n film is echter onmiskenbaar en voor velen moet het erg leuk zijn om men sen en situaties van zo lang geleden opnieuw te zien. Zo komen onder an dere in beeld: het oude raadhuis aan de Vismarkt, het gebouw van ge meentewerken en het busstation aan de Parkstraat, de oude Lindeboom op de plaats van de huidige Rabo-bank, het „Raaksie" met de pomp, de speeltuin de Hollebol, het oude Irene en de Sint Jan-stichting aan de Mo lenstraat, etc. Bekende Texelaars en notabelen uit die dagen passeren de revue; de schoolhoofden Riteco, Veld huis en Bakker, gemeentebestuurders en gemeenteambtenaren zoals de he ren De Waard en Van Dienst. De ci neasten richtten hun camera ook op kinderen, die nu tussen de veertig en vijftig jaar oud zijn. Je ziet ze spelen in de speeltuin en op de pleinen van de drie scholen, die toen nog alle maal aan de rand van het dorp lagen. Wethouder Terpstra voert momenteel overleg met collega-wethouders uit Den Helder en Alkmaar om de kosten van de bouw van overslagstations gezamenlijk te dragen. Contractueel is tot nu toe alleen de verevening van transportkosten vanaf de „voordeur" van het overslagstations geregeld. De bedoeling is de bouw van de over slagstations in een totaal te brengen, waarbij de betrokken gemeenten de kosten delen. zodat de achtergrond wordt gevormd door een onbedorven tuunwallenland- schap. Een effectieve methode om met wei nig moeite zoveel mogelijk gezichten vast te leggen was het filmen van een optocht op het Texelveld, waarin de verenigingen van Den Burg mee liepen. Zo zie je de voetbalverenigin gen aan je voorbij trekken, de handbalclub, de Stem des Volks, de verkenners van Sint Jeroen, de gym vereniging, de MAB-club (met prach tige motoren) maar ook de vrijwillige brandweer kompleet met de „bellen wagen", die op het moment van de opname al antiek was. Jubileum Het uitbrengen van de film is één van de activiteiten die het KTF ont plooit in verband met het 100-jarig bestaan in 1991. Het is de bedoeling dat alle activiteiten tesamen een ba tig saldo opleveren, dat nodig is om de bouw van een nieuw verenigings gebouw te financieren. Videokopieën van de dorpsfilm kun nen ingaand heden voor f29,75 wor den besteld bij de Welkoopwinkel, Waalderstraat 53 en bij Zegel Man nenmode, Weverstraat 32. Bij inteke ning moet direct worden afgerekend. Men krijgt dan een waardebon. Te gen inlevering van die bon kan de film eind januari of begin februari worden afgehaald op dezelfde adressen. Een meerderheid van het college wil het budget voor de investerihgssubsi- dies, waarbij de realisatiekosten meer dan ƒ20.000,- bedragen, niet verho gen en afgrendelen op ƒ55.000,-. Wethouder Krijnen-Baijs is het hier niet mee eens en wil verruimen naar ƒ85.000,-, een wens die door bijna alle leden van de raadscommis sie welzijnsbeleid wordt gedeeld. De wethouder zou de extra kosten (ƒ30.000,-) willen dekken door een verhoging van de onroerend goedbe- lasting in 1991 met twee procent. Het is nog mogelijk zich op te geven voor de maaltijd tijdens de „boeren koolrit" van menvereniging „Tussen wad en duin", die zondag om 11.30 uur van start gaat bij garage Kaczor in Den Burg. Aanmelding kan tot morgen bij A. Siebeling, tel. 14464, of T. Spigt, tel. 19627. Deelnemers worden verzocht pen en papier mee te brengen. Bij slecht weer wordt omstreeks 9.30 afgebeld. De maaltijd is dan om 14.00 uur in manege Akenburg.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5