Nachtlawaai centraal in discussie leefbaarheid Cjrocn ZwartsJexeh in het karL> -lalve kilometer trucks m optocht naar Den Haag F 'ef/f/e voor vaste kamercommissie Deze winter experiment met Texelse jeugd -o Nog een waarneming van „lichtbollen" komt naar Texel.... Zie pagina Grootste bedrijf Jarino verkocht lintig Texelse en vier Amelander vrachtwagens zijn vanmorgen imen met bussen met sympathisanten vertrokken richting Den iag. De optocht van circa een halve kilometer lengte is be- om de aandacht te vestigen op de dreigende afschaffing in het gereduceerde veertarief voor eilandbewoners. De ver- erders hebben een petitie opgesteld voor voorzitter H. Evers- k (CDA) van de vaste kamercommissie van Verkeer en jterstaat, die vanmiddag over de „harmonisatie" van de boot jeven vergadert. Staatssecretaris mevr. Y. van Rooy van Eco- tnische Zaken zal bij deze vergadering aanwezig zijn. als bij Texelaars wel vaker gebrui- is, is op het laatste moment ch een vrij massale actie ontke- id. De oproep in de vorige krant 0 eilandbewoners en bedrijfsleven zich bij de actie aan te sluiten, succes gehad. Waar werd ge it op minstens tien Texelse fitwagens, stopte de telling pas twintig. Samen met vier Ameland- itrucks een konvooi van respecta- lengte. Ook de Texel-truck mdt zich in de colonne, getooid speciaal opschrift. k hebben zich zoveel Texelaars jgemeld, dat de bus van Van Bo- 1 volgeboekt richting Den Haag is ereisd. Van de andere eilanden iden zich twee bussen vol bij de onne aansluiten. De Texelse chtvervoerders en andere betrok- ondernemers hebben Willem >yk" Bakker, die de afgelopen pe- veel inspanningen heeft verricht politiek Den Haag en Texel wak- te schudden, bij de organisatie rokken. Bakker heeft de afgelopen jen de diverse media van informa- voorzien. Gehoopt wordt op be- gstelling van de grote kranten, lede radio en televisie. Vorige ek waren contacten gelegd met A journaals van NOS en RTL4. - Plant detail is dat Teso de actie lende vrachtrijders vanavond op terugreis gratis zal overzetten. Petitie petitie is een heldere samenvat- van de nadelen die de bewoners de waddeneilanden zullen onder den van afschaffing van het goed je bootkaartje. De nadruk is sluitend gelegd op het vrachtver- Ef. Ie petitie wordt uitgelegd dat be ren op de eilanden in een zeer cifieke situatie zitten. Door de ge- afische ligging ontstaan enkele tenverhogende factoren, zoals be kte reistijden in verband met rek- en aankomsttijden van de de vele onrendabele uren in nd met deze reistijden, het ver- produktieve uren en het niet en ontwijken van files. Voor de- 1 mi ze specifieke problemen zijn geen oplossingen te vinden omdat ze met de eilandpositie samenhangen. Dit le vert een concurrentienadeel op voor eiland-bedrijven, maar door de gere duceerde veertarieven wordt dit tot nog toe gecompenseerd. Volgens de Wet Economische Mededinging (WEM) moet aan het tariefverschil een einde worden gemaakt, omdat juist niet-eilandbedrijven een concur rentienadeel zouden hebben. Als gevolg van deze maatregel zullen de eilanden niet meer worden geko zen als vestigingsplaats voor ver voersbedrijven. Een enorme verarming van de economische struc tuur van de eilanden, want directe serviceverlening aan de verschillende bedrijfstakken die op de eilanden zijn zal dan niet meer mogelijk zijn. „Het algemeen belang, zowel voor de ei landen als indirect voor de regio is in het geding", zo staat in de petitie. „De WEM heeft duidelijk een alge meen belang voor ogen. De minister dient dit heel goed in het oog te houden. Hij neemt een verkeerde beslissing als hij de tariefsdifferentia tie ongedaan maakt." In de volgende krant volgt een uitge breid relaas van de tocht en de bij eenkomst in Den Haag. Cees Graaf legde gisteravond de laatste hand aan de protestborden die op de Texeltruck werden gemonteerd voor de grote optocht naar Den Haag Zelfs burgemeester Schipper kon niet verhinderen dat de proble matiek van de (nachtelijke) openbare orde centraal stond tijdens de discussie-avond over de leefbaarheid op Texel. Voor radio, te levisie en zaal probeerde Schipper enkele malen duidelijk te ma ken dat „leefbaarheid" een veel breder thema is. „Het gaat er om dat we de oorzaken opsporen, niet alleen om bestrijding van de gevolgen", zei de burgemeester. Andere forumleden en men sen uit het publiek keken echter vooral naar eventuele maatrege len ter bestrijding van de overlast. Nieuwe suggestie tijdens de, vrij ge matigd verlopen, discussie was dat café's vanaf 01.00 uur geen bezoe kers meer mogen toelaten. Er kun nen dan alleen nog maar mensen naar buiten. Naar verwachting ge beurt dat gespreid en in kleine groe pen, wat een verbetering zou betekenen ten opzichte van de huidi ge situatie waarin alle uitgaanspu bliek om 02.00 uur massaal op straat komt te staan. De deelnemers aan de discussie legden verder de nadruk op min of meer bekende pun ten als meer (politie)controle, betere afvoer van publiek door taxi's en borrelbussen, aanpassing en/of ver plaatsing van de noodcamping en overlast door de Texelse jeugd. Wie voor een avondje vuurwerk voor de televisie of radio was gaan zitten, of naar restaurant De Raadskelder was gekomen, kwam bedrogen uit. Slechts een enkel emotioneel betoog en een rotje op straat zorgden voor de broodnodige opwinding. De aan wezigen waren opvallend lief voor el kaar, hoezeer de presentatoren Nettie Molenaar en Andrew Albers ook hun best deden hen krasse uitspraken te ontlokken. Kennelijk lopen de menin gen weinig uiteen. Want zelfs buurt bewoners die met trillende stem klaagden over overlast van uit gaanspubliek (March Hei|nen, Frits Agter), bleken nog wel oplossingen te zien. Café's hoeven niet uit de woonwijk te verdwijnen, stelde I'co brug was gecombineerde radio-/tv-uitzending niet perfectmaar zeker wel van een acceptabel gehalte. Hier bekijkt beeldregisseur John Smit gezienl het ..shot" van Martin Warnaar. die (niet zichtbaarI in het lorum op de achtergrond aan het woord is. Warmoesstraat-bewoonster March Heijnen. Dat op de avond structurele, sluiten de oplossingen zouden worden be dacht, lag ook niet in de lijn der verwachting. „Onze bedoeling is de discussie die nog op gemeentelijk ni veau over dit onderwerp zal worden gevoerd, te voeden", stelde presenta tor Andrew Albers bij aanvang van de uitzending. Dat was een greep uit het hart van burgemeester Schipper, die de hoop koesterde dat er (nieu we) feiten en meningen naar voren zouden komen, waarmee het ge meentebestuur zijn voordeel kon doen. Het nut van de avond was in dat opzicht beperkt. Openheid Nuttig was wel dat de discussie over leefbaarheid donderdagavond uit de sfeer van officiële instanties (ge meente, politie, horeca-organisaties) en gemeenteraad werd gehaald. Rechtstreeks over heel Texel in de huiskamer. Hoewel de discussie wei nig verrassend verliep, was deze openheid een niet te versmaden pluspunt. Nuttig was de uitzending ook voor Radio Texel en kabelexploitant Kabel- tex. Sinds de gemeenteraadsverkie zingen in maart was er geen sprake meer geweest van een gecombineer- Sietse van der Heide uit De Cocks- dorp blijkt niet de enige waarnemer te zijn geweest van onbekende licht gevende objecten een week geleden. Naar aanleiding van het artikel in de vorige krant werden wij opgebeld door Reinie Dijkshoorn van hoeve „Klein Zeeland" aan de Stuifweg in polder Het Noorden. Op ongeveer hetzelfde tijdstip, maandag 5 novem ber 19.15 uur, toen zij met haar doch ter in de auto op weg was naar Oosterend, zag zij in het luchtruim vrijwel dezelfde verschijnselen als Van der Heiden: een fel witte stip (eventueel twee stippen met een klei ne tussenruimte) met rood/oranje staart die zich langzaam horizontaal van zuid naar oost verplaatste. „Ik dacht eerst aan een helikopter. Om het goed te kunnen bekijken hebben we een stukje langzaam gereden. Het licht ging al verder richting Wadden zee, totdat het te klein werd om nog met het blote oog te zien", aldus me vrouw Dijkshoorn. Deskundigen vermoeden dat het ver schijnsel is veroorzaakt door brokstukken van een in de dampkring verbrande satelliet. de radio-/tv-uitzending. Uit reacties de afgelopen dagen is wel vast ko men te staan dat de behoefte aan dergelijke uitzendingen groot is; vele Texelaars hebben zitten kijken of luisteren. Een woordvoerder van het Radio Texel-bestuur toonde zich voor al ook verheugd over het feit dat sprake was van een samenwerking met de Texelse Courant. Donateurs Radio Texel deed helemaal goede za ken. De omroep verbond aan de uit zending een donateursactie Inzet was de grens van duizend donateurs te overschrijden. Omroep-vri|willigers gingen tijdens de uitzending langs de deur, en tevens was het mogelijk zich telefonisch op te geven of naar de uitzendlokatie te komen waar Roelie Bakker-de Boer aan een tafel tje klaar zat. In de uitzending werden herhaaldelijk oproepen gedaan om de actie tot een succes te maken. Gert Jan Schoorl van Kabeltex BV gaf pu bliekelijk het goede voorbeeld door een envelop met inhoud te overhandi gen als bijdrage in de kosten van de uitzending. Blijkbaar werkte dat inspi rerend, want boven verwachting kon al ruim voor het einde van de uitzen ding nummer 1000 worden geno teerd. Er was zelfs nog tijd genoeg om deze donateur, Kees Vinke, naar de zaal te halen. Aan het eind van de uitzending kreeg Vinke een taart overhandigd, een waardig besluit van een Texels media-avondje. Statisch Vlekkeloos verliep de uitzending niet. Als excuus mag gelden dat een live uitzending nu eenmaal risicovol is en dat men technisch zijn beperkingen had. De ploeg van Videolux moest het doen met twee camera's in een kruislingse opstelling voor het podium met het forum. Snelle schakelingen met de zaal waren hierdoor onmoge- Lees verder pagina 5 sh Drie nieuwe geluidarme AOT-bussen w PvdA bekijkt situaties ter plekke s* Extra telefooncellen voor Texel Wilma Eelman in de prijzen Se* Texel 1 verlist onnodig Cor Huisman kampioen sportvissersclub .1 V/i "/14pRESENT Langevdd en de Root Parkstraai 10. Den Burg telefoon 02220 - 12741 fax 02220 14111 Met de overname van Jarino Systeembouw door bouwbedrijf Mo- bicab uit Noordbrabant lijkt het eind van de „affaire-Jarino" in zicht te komen. De verkoop, waardoor de werkgelegenheid van alle 75 werk nemers behouden blijft, heeft geen directe gevolgen voor Texel. Span nender voor Texel is wat het onder zoek naar de tientallen BV's van Jarino en eigenaar A.H. Notenbomer oplevert. Zowel bewindvoerder/cura tor mr. H.J. de Ruijter als de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst FIOD is bezig het netwerk van BV's te ontwarren. De overname door Mobicab was vrij dag een feit. Jarino's huisbank de NMB en de belastingdienst, de twee grootste schuldeisers, gingen ak koord, hoewel de transactie een in komstenderving van miljoenen guldens betekende. Mobicab, een dochter van Brugmans Staalwerken uit Bladel, heeft aangekondigd de naam „Jarino" te handhaven. Vol gens de Drentse en Asser Courant zou Jarino al sinds 1983 bij de NMB onder curatele hebben gestaan. Mr. De Ruijter voegt eraan toe dat „de financiële chaos zó groot is, dat uit de boeken niet is op te maken wanneer voor het laatst winst werd gemaakt". Volgens de curator wer den bedragen van de ene naar de an dere BV gesluisd Hij zegt echter dat de als kwade genius beschouwde oud-directeur en groot-aandeelhouder A.H. Notenbomer op dit moment geen strafbare feiten ten laste kun nen worden gelegd. „Daar heb ik in dit stadium nog geen aanwijzingen voor." Ook de FIOD stelt een onder zoek in naar de financiële handel en wandel van A.H. Notenbomer, niet te verwarren met diens broer H.A. No tenbomer, die directeur was van een van de failliete BV's en nu net als de andere werknemers is ontslagen. De verkoop van Jarino Systeembouw is overigens nog niet helemaal in kannen en kruiken. Eerst moet een zg. „technisch faillissement" worden uitgesproken, zodat nieuwe eigenaar Mobicap schuldenvrij kan starten. Mr. De Ruijter hoopt de zaak binnen twee weken te hebben afgerond. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.531 DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 k advertenties, abonnementen, etc. I De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg. jon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 5-12741. i werktijd deze week tot en met dinsdag a s. y de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, N M B nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f41,40 per half jaar; Los f 1,10

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1