College wil provinciale subsidie veiligstellen „Bepaling belastingschade is echt levensgevaarlijk" Nog geen regeling voor OV-jaarkaart met Teso In 1991 viertal wegconstructies voltooien: Contract Buijsman ter discussie: Natuurgebied in aanbouw ferseput en Kok winnen erfsttoernooi bowlen - lasketballers Gollards finnen met overmacht Hoogste score voor echtpaar Veeger Drie mountainbikes in wielercross Voetbalprogramma Volleybaltoernooi Smash '68 19i lONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 11 bowling De Koogel werd het jaar- lise herfsttoernooi gehouden. Twee ggen lang streden 52 bowlers voor gn plaatsje in de finale. Gerry Ver- gput en Piet Kok toonden zich uit- ndelijk de sterksten. voorronde werd gespeeld over 8r games single met handicap. Tij- >ns de voorronde vielen er al de no- ge 200-games. ,em Bakker startte met een 15-game, maar kwam uiteindelijk te- jrt voor de finale. Dirk Trap was oed op dreef met een 221-game iet hem een finaleplaats opleverde, innie Schraag sloot haar voorronde iooi af met een 201-game en Ria in Heerwaarden gooide tijdens de jorronde liefst twee 200-games. laas Veldman kon zich ondanks een 32-game niet kwalificeren. Rinse ijt kwam met een 202 net iets te ut, evenals Theo Zuidewind die aan gn 212 niet genoeg had. Peter Veld- ian leek goed te beginnen met 211 laar zakte toen teveel af. jndagavond om 18.30 uur ging de imesfinale van start. De zes ge- aatste dames maakten er voor het jbliek een spannende strijd van. larja van Schaik kon haar draai niet g vinden en moest ondanks een )2-game genoegen nemen met een sde plaats. De als eerste geplaatste ia van Heerwaarden bleek haar kruit hebben verschoten en kwam uit 1 een vijfde positie. De voor het «eede jaar bowlende Erna van der lar speelde rustig haar games en erd vierde. De overige drie finalisten reden om de geldprijzen, want in I herfsttoernooi waren de nodige riten te verdienen. Winnie Schraag ist door zeer constant spel haar irde plaats vast te houden. Annie- !t Keyzer en Gerry Verseput hielden it spannend tot aan de laatste bal. erry Verseput had door een schitte- ide 235-game (baanrecord) genoeg rrsprong opgebouwd om de eerste aats te behouden en mocht zich zo irfstkampioene 1990 noemen. Herenfinale de kunst van de dames te heb- in afgekeken, kwamen de zes iren-finalisten in actie Dirk Trap, rer het algemeen goed bowlend, id tijdens de finale last van zenu- en wat hem op de zesde positie acht. Rudy Mattner kon niet voor Schieters zorgen, wat een vijfde aats betekende. Kees Kooiman, al- doorvechtend, was ondanks een 36-game (baanrecord) iets te laag igonnen om hoger dan een vierde aats te eindigen. Simon Verseput ist zich met acht pins verschil op les Kooiman in de prijzen te bow- n. Dirk Bakker had ondanks zijn be- uurlijke inspanningen nog kracht er om zich naar een tweede plaats spelen. Piet Kok gooide in de fina- drie 200-games en werd terecht irfst-kampioen 1990. De spelers en it nieuwe wedstrijdbestuur konden mgkijken op een geslaagd toernooi. Sinds vorige week werkt het Waterschap Texel aan verbete ring van de waterafvoer van het gebied bij de Bosrandweg. Dat gebeurt op zodanige wijze dat tegelijk een interessant na tuurgebiedje ontstaat. Een deel van de hoofdwatering ten oosten van de Pont weg vlakbij „Bosch en Zee" is gedempt en vervangen door een kortere watering die iets noordelijker is gelegen en een veel grotere ca paciteit heeft. Die nieuwe wa tering heeft niet de gebruikelijk uitvoering als sloot met steile kanten, maar is een soort slenk geworden met aan een kant een normaal talud en aan de andere kant een zeer flauwe helling. De watering heeft daar door een enorme breedte ge kregen. Op de flauwe helling, die in de praktijk voor ongeveer de helft onder water zal ko men, zal een gevarieerde en deels vochtminnende vegetatie ontstaan, mede omdat hier geen enkele vorm van be mesting zal worden toegepast. Ook op de rest van het terrein Iaangekocht van de Doopsge zinde gemeentel zal moeder natuur het voor het zeggen krijgen, al worden hier wel wat struiken e.d. geplant om het er al direct goed uit te laten zien. Naar het oosten gaat de slenk over in een gewone sloot, die zal worden verbreed en ver diept tot aan het Mienterglop. De hoofwatering tussen bos rand en Pontweg zal ook een grotere capaciteit krijgen, maar dat komt later. In verband met de natuurbouw waarmee deze „overdimensionenng" wordt gecombineerd, draagt de pro vincie bij in de kosten met een subsidie van f46.700,-. Het werk wordt door het Water schap in eigen beheer uitge voerd. De foto toont de In aanleg zijnde „ecologi sche" hoofdwatering. Linksachter de oude hoofdwatering die inmid dels is gedempt. la twee weken rust werd vrijdag >eer gespeeld in de eilandcompetitie |asketbal. De eerste wedstrijd was assen Veenbaas Bouw en Gollards. het begin waren de beide teams ardig tegen elkaar opgewassen en tpen de punten gelijk op. Gollards peelde iets te ruw, waardoor ze teel persoonlijke fouten maakten, penbaas Bouw bouwde het spel ped op, alleen het scoren verliep jet vlekkeloos. de tweede helft speelde Gollards |eter en rustiger, waardoor het pun- etotaal uit begon te lopen. Al met een mooie wedstrijd om te bekij kt De tweede wedstrijd was tussen f'kke Mik en Hema. Het niveauver- hil was al snel duidelijk, Dikke Mik 'eek veel sterker. In de eerste helft an Hema nog wel meekomen en, '«de door twee driepunters van Jac- iSloover, bleef het verschil in pun- n tot de rust beperkt tot tien. In de eeede helft zakte het spel van He 's echter in en kreeg Dikke Mik alle ans om te scoren. De laatste wed- l'ijd was tussen Datamarkt en i»aalf Balcken. Eigenlijk gaf deze fedstrijd hetzelfde beeld te zien als l voorgaande: een groot niveauver- Ihil. Twaalf Balcken wist wel tot üren te komen, maar het aantal nten viel in het niet bij het aantal nten dat Datamarkt wist te "lagen: Jkibaas-Goilards 15-37; Dikke Mik-Hema f12; Datamarkt-Twaalf Balcken 73-12. .ramma 16 november: ?30 u. Tasiel-Twaalf Balcken Datamarkt 00 u. Datamarkt-Dikke Mik Tasiel '■30 u. Vespertina-Veenbaas Dikke Mik ti Het college wil de raadsleden voor stellen op korte termijn een lijst sa men te stellen van een aantal wegconstructies en wegaanpassin- gen die in aanmerking komen voor een provinciale bijdrage. Dit om een aanzienlijk bedrag uit de subsidiepot (totaal ƒ520.000,-) veilig te stellen. Met ingang van 1 januari 1992 ver andert namelijk de subsidieregeling van de Wet Uitkering Wegen (WGW) en krijgt de gemeente Texel in het vervolg jaarlijks ongeveer 1,1 miljoen uitgekeerd op basis van de hoeveel heid wegen. Dit bedrag is bedoeld voor onderhoud en aanpassing. B en w hebben op basis van de nota Verkeersstromen Texel een overzicht laten opstellen van wegconstructies en wegaanpassingen, die in beginsel in aanmerking komen voor een subsi die van 75 of 50 procent van de pro vincie Noord-Holland. Op de lijst staat verbetering van de situatie op de Postweg, nabij het vliegveld, als eerste vermeld. Het De zesde competitieavond van de klaverjasclub Den Burg is in een overwinning geëindigd voor het kop pel Freek en Gerda Veeger. Met 7617 punten behaalden zij de hoog ste score tot nu toe. Ook wisten zij met dit resultaat de leiding te ver overen in het klassement. Ook Wil Maas en Freek van der Gracht boekten een goed resultaat. Zij werden tweede met 6915 punten. In het klassement staat dit koppel in de middenmoot genoteerd. Het kam pioenskoppel van het vorige seizoen, Peter van Heerwaarden en Wil Derk- sen, werd derde met 6802 punten. Zij boekten vijf plaatsen winst en staan nu op de twintigste plaats. Met 6801 punten werden Gerrit Smit en Gerard Festen vierde en Jaap en Janny van Heerwaarden werden met 6799 punten vijfde. Deze twee laat ste koppels staan beide hoog in het klassement en met nog maar vijf par tijen te spelen in de eerste periode doen zij nog volop mee om deze te winnen. Stand na 24 gespeelde partijen: 1. Echtp. F. Veeger 38918; 2. Echtp. J. van Heerwaarden 38559; 3. G. v/d Slikke-J. Witte 38551; 4. G Festen-G. Smit 38326; 5. Echtp. 8 Ofrein 37685, 6. B de Bloois-B de Blois 37684; 7 J. Wiersma-J. Vinke 37613; 8. A. Vermuë-M. Timmerman 37355; 9 A. Vlas-R. Harbers 37351; 10. E Eelman-F. Halsema 37242 aanleggen van een nieuwe inrit en een linksafvak, gepaard aan wegver- breding, kost totaal 7525.000,-. Om dat de herinrichting van de „kom" Zuid-Eierland naar aanleiding van in spraak door bewoners anders wordt uitgevoerd dan de bedoeling was, kan een deel van het hiervoor beschikba re krediet worden aangewend voor verbeteringen ter hoogte van het vliegveld. Dit zou dan voor 1991 7190.000,- extra vergen. Met een subsidiepercentage van 75 procent betekent dit een gemeentelijk (netto) aandeel van 747.500,-. Reconstructie van het kruispunt Pontweg/Akenbuurt (kosten 7200.000,-) zou de gemeente Texel, uitgaande van een subsidiepercenta ge van 75 procent, 7150.000,- kun nen schelen. Met volledige subsidie betaalt de gemeente slechts 750.000,-. Hetzelfde geldt voor het kruispunt Kogerweg/Nieuwlanderweg. de kosten bedragen totaal 7160.000,-, 75 procent subsidie zou betekenen dat Texel maar 740.000,- hoeft neer te tellen. Het kruispunt Oosterenderweg/Ko- ningsweg sluit de rij. Provinciale sub- Zaterdag werd de eerste wielercross van dit seizoen verreden. Voor het eerst was deze wedstrijd van de wielervereniging ook opengesteld voor ATB's (Mountainbikes). Er stonden veertien renners aan de start waaronder drie ATB's. Richard Koopman, die ook op een ATB reed, nam na de start gelijk de kop en kon niet meer worden bijgehaald. De enige die nog enigzins bij hem in de buurt kon komen was Jordi Vinke, maar die moest met een tweede plaats genoegen nemen. Dirk Vinke wist zijn gevecht met Tijmen Wit om de derde plaats in zijn voordeel te beslissen. Jan Zijm rukte na een rustige start steeds verder op en hij werd uiteindelijk vijfde. Voor het eerst na bijna een jaar deed ook Theo Boom weer mee. Hij moest genoegen nemen met een plaats in de achter hoede. Jeugdlid Thijs de Boer was al na enkele ronden gedwongen op te geven door een klapband. De volgende wielercross is op 24 no vember om 14.30 uur. Dan zal bij voldoende deelname een aparte wed strijd voor jeugd tot 15 jaar worden gehouden met racefietsen, crossfiet- sen en ATB's. 1, Richard Koopman; 2. Jordi Vinke, 3. Dirk Vinke; 4. Tijmen Wit, 5. Jan Zijm; 6. Willem Keijser; 7. Jan Buis; 8 Theo Boom; 9. Jordi van Heerwaarden, 10. Simon Appel. sidie zou de gemeente Texel in 1991 ƒ150.000,- kunnen schelen. De totale kosten worden geraamd op ƒ300.000,- B en w stellen voor deze werkzaam heden in 1991 uit te voeren én te voltooien, natuurlijk onder restrictie dat de provinciale bijdragen worden verstrekt. Het totaalbedrag voor de werkzaam heden, ƒ287.500,-, wil het college deels (ƒ75.000,-) ten laste laten ko men van het nog niet bestede bud get van verkeersveiligheid voor 1990. Het resterende bedrag van ƒ212.500,- willen b en w putten uit de algemene reserve. De raad kreeg dinsdagavond het on derhandelingsresultaat over verplaat sing van het agrarisch bedrijf van F. Buijsman ter bekrachtiging voorge legd. Cor Kuip (Texels belang), Ger- brand Poster (Texels Belang) keerden zich tegen een in het contract opge nomen bepaling over een eventueel voor Buijsman nadelig belastingver schil, dat de gemeente mogelijk zou moeten vergoeden. „Een levensge vaarlijke open eindfinanciering," waarschuwde Kuip. De bepaling luidt als volgt: „Ingeval en voorzover tengevolge van deze overeenkomst uiteindelijk een hoger bedrag aan inkomsten-, vermogens- of vennootsschapsbelasting zou wor den geheven dan verschuldigd ware geweest, wanneer deze overeen komst niet zou hebben plaatsgevon den en dus slechts de jaarlijkse opbrengsten zouden zijn belast, zal dit door de betrokken inspecteur der belastingen vast te stellen nadelig verschil, de zogenaamde „belasting- schade", door de gemeente Texel aan Zaterdag 17 november: KNVB: Derde bekerronde: Texel-FC Vollendam 14.30 u. KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: ZDH B1-Texel B2 13.30 u. Texel C1-HCSC C2 13.30 u. Texel C2-Tex.Boys C1 12.00 u. Tex.Boys C2-JVC C2 13.30 u. Pupillen: Tex.Boys Fl-Texel F1 10.00 u. ZDH F1-SVC F1 10.00 u. Texel F2-SVC F2 10.00 u. Tex.Boys F2-De Koog F1 10.00 u. Tex.Boys E1-Tex.Boys E2 11.00 u. Oosterend E2-Texel E1 11.00 u. SVC El-Oosterend E1 11.00 u. ZDH E1-Texel E2 11.00 u. Oosterend D1-Texel D1 12.00 u. De Koog DI-Tex.Boys D1 12.00 u. Zondag 18 november: KNVB Afdeling Noordholland: Tex.Boys-AGSV 14.00 u. HOSV-ZDH 14.00 u. Westzaan-De Koog 14.00 u. Oosterend-Zuidermeer 14.00 u. Texel 2-West Frisia 2 14.00 u. Texel 3-Con Zeio 3 11.30 u. Texel 4-JVC 5 11.30 u. Junioren: Tex.Boys Al-Kaagvogels Al 12.00 u. Dames: Tex.Boys-HOSV 14.00 u. Recreatie: ZDH-Texel 10.30 u. Tex.Boys-De Koog 10.30 u. Oosterend-Cocksdorp 10.30 u. de heer F. Buijsman worden vergoed". Naast Kuip achtte ook Poster de be paling gevaarlijk. „Het kan de ge meente veel geld kan kosten." Volgens wethouder Terpstra is het opnemen van deze bepaling in derge lijke contracten een normale gang van zaken. „Wij gaan er van uit dat de onderhandelingen die gevoerd worden en de taxatieprijzen die bo- ven tafel komen, goed zijn. In het verleden is er zelden of nooit een be- roep op dit artikel gedaan. Het geldt bovendien alleen voor het jaar waarin de transactie plaatsvindt." Schrappen Kuip en Poster konden zich er niet mee verenigen en wilden het artikel laten schrappen. Ook Gelein Jansen (CDA) bleek bedenkingen te hebben. Stemming wees echter uit dat - be halve dit drietal - niemand verder be zwaar had tegen opname van de bepaling. Het bedrijf van Buijsman wordt zoals intussen bekend mag worden veron dersteld verplaatst naar boerderij „El zenhof" aan de Pijpersdijk. In ruil hiervoor ontvangt de gemeente de grond van Buijsman aan de Halier weg. De grond is nodig om een tweede ontsluiting naar De Mars te maken. Zaterdag 17 november houdt volley balvereniging Smash '68 een volley baltoernooi in sporthal Ons Genoegen. Aanvang 18.30 uur. Be langstellenden zijn van harte welkom. Wedstrijdprogramma: Veld A heren: 18.30 u. RWS-Autocentrale 18.55 u. Teso-Eelman 19.20 u. Smash'68-RWS 19.45 u. Autocentrale-Eelman 20.10 u. Smash'68-Teso 20.35 u. RWS-Eelman 21.00 u. Smash'68-Autocentrale 21.25 u. Teso-RWS 21.50 u. Smash'68-Eelman 22.15 u. Teso-Autocentrale Veld B vrouwen: 18.30 u. Question-Bremer 18.55 u. Smash 2-Haarstudio 19.20 u. Smash 1-Question 19.45 u. Bremer-Haarstudio 20.10 u. Smash 2-Question 20.35 u. Smash 1-Bremer 21.00 u. Haarstudio-Question 21.55 u. Smash 1-Smash 2 21.50 u. Haarstudio-Smash 1 22.15 u. Smash 2-Bremer Veld C vrouwen: 18.30 u. ACS-DA 18.55 u. Wiersma-De Vlier 20.10 u. Smash-Wiersma 20.35 u. ACS-De Vlier 21.00 u. Smash-DA 21.25 u. Wiersma-ACS 21.50 u. Smash-De Vlier 22.15 u. Wiersma-DA Erna Eelman-v.d. Kooi (VVD) vroeg zich tijdens de rondvraag van de raadsvergadering af of er ten aan zien van de OV-jaarkaarten inmiddels een regeling met Teso is getroffen. ,,Op het postkantoor kunnen destu- denten de kaarten al afhalen." Vol gens wethouder Krijnen is die regeling er nog niet. Er moet nog een constructie worden bedacht, waarin de studenten kun nen aantonen dat ze op een eiland wonen. Er wordt momenteel aan een waterdichte oplossing gewerkt, die ministeriële goedkeuring kan ver krijgen. Nel Eelman-van 't Veer (CDA) wilde weten waar het vervuilde puin van de schoorsteenpijp van de voormalige melkfabriek is gebleven. Een vraag die niet door het college kon worden beantwoord. Terpstra zei toe te bekij ken waar het puin is gebleven. Achterom Gerbrand Poster informeerde of er over de bouw van de twee bejaar denwoningen aan het Achterom al gesprekken zijn geweest met C. Schermer, die de woningen naast zijn huis krijgt. „Ik heb begrepen dat Schermer van mening is dat er met de gemeente Texel geen „gentleman's agreement" is af te sluiten. Er zouden met een ambtenaar heel andere afspraken zijn gemaakt. Zoals het nu gaat, rooit het er mijns inziens niet op," aldus Poster. Wethouder Barendregt zei dat inmid dels een gesprek heeft plaatsgevon den, bijgewoond door de betrokken ambtenaar en wethouder Krijnen. „Het geschil gaat over een mondelin ge afspraak tussen Schermer en de ambtenaar, waaraan door beiden een andere uitleg wordt gegeven. Die af spraak heeft zich aan de bestuurders onttrokken." Na het gesprek leek het er volgens de wethouder op dat Schermer in zou kunnen stemmen met het voor stel het bouwplan op te schuiven, zodat zoveel mogelijk ruimte tussen de woningen en de tuin van Scher mer ontstaat. „Tot mijn verrassing las ik in de krant dat hij zeer verbolgen blijft en alsnog een bezwaarschrift in dient. Dit betekent dat de bouw ver traagd kan worden." Milieu-politie Poster informeerde ook naar het ver branden van slootruigte. Hij meldde dat een aantal boeren tijdens ver branding hiervan onmiddellijk de milieu-politie op het erf had gekre gen. „Waarom is dat? Vroeger deden de boeren dat toch ook altijd?" Terpstra antwoordde dat het verbran den van slootruigte soms duidelijk overlast oplevert. „Dat is in de loop van de zomer meermalen voorgeko men. Als het last geeft voor het ver keer of voor een woonbuurt, treedt de politie op." Volgens Terpstra wordt het verbranden van slootruigte bin nen het college opnieuw aan de orde gesteld. Linksafvakken „Als je op de Pontweg van De Koog naar Den Burg rijdt en je wilt linksaf de Kogerweg op draaien, is het ge deelte waarop voorgesorteerd zou moeten worden, dichtgeschilderd. Waarom is dat?" Jan van Asselt sprak over deze situatie bij de linksaf vakken zijn verwondering uit. Volgens wethouder Terpstra heeft het dicht- schilderen waarschijnlijk te maken met de verkeersintensiteit. In de commissie ruimtelijke ordening zal de zaak verder aan de orde worden gesteld. Park Gerard Van der Kooi (PvdA) zei een aantal storende factorente hebben opgemerkt ten aanzien van in het park achter het raadhuis. Hij zei sterk de indruk te hebben dat er aan de achterzijde, tegen de Parkstraat aan, enorm is gesmokkeld met de in beslag genomen grond. „Ik wil niet op voorhand zeggen dat er stiekem parkeerplaatsen zijn bijgemaakt, maar de in beslag genomen grond is mijns inziens aanzienlijk uitgebreid." In de commissie ruimtelijke ordening zei hij graag tekeningen te willen zien van de oude en de nieuwe situatie. Burgemeester Schipper zei dat het veranderde aanzien is gelegen in de uitbreiding van de fietsenstalling. Een uitbreiding die volgens hem alom be kend is en via tekeningen in de com missie ruimtelijke ordening aan de orde is gesteld. „Ik zie geen aanlei ding dit opnieuw in de commissie te brengen." Van der Kooi zei voorts af en toe auto's in het park te zien rijden die er volstrekt niet thuishoren. Schipper zei alles in het werk te laten stellen om dit te voorkomen. Tenslotte vond het PvdA-raadslid de container achter het raadhuis niet fris ogen. „Hij zou in ieder geval dicht horen te zijn." Jaap Vlaming (Groen Links) zei dat hem ter ore was gekomen dat stenen uit het tegelpad door de duinen (te genover de Epelaan) gebruikt zouden zijn bij het barbecuen. De situatie wordt bekeken.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 11