Fietsendiefstal simpel terug te dringen i Voor het weekend van 17 en 18 november ACTIE POLITIE EN RIJWIELHANDELAREN Goed slot en merkteken voor f25,- Oud-schoolhoofd S. Bakker overleden Roemeen bedankt Texelse bevolking Ontwikkelingsfasen en kindertekeningen Kerkdiensten 18 november SI PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 15 NOVEMBER 19 jD (Archieffoto 1975) Dinsdagochtend is op 80-jarige leef tijd plotseling de heer S. Bakker overleden, voormalig hoofd van de openbare lagere Thijsseschool in Den Burg. Hij werd tachtig jaar. Sietse Bakker, afkomstig uit het Frie se Akkrum, slaagde in 1928 als on derwijzer aan de kweekschool van Heerenveen. Omdat er in Friesland geen werk voor hem was solliciteer de hij naar onderwijsfuncties in Noordholland en kreeg een baan in Petten en vervolgens Winkel. Zijn bij zondere interesse voor de levende natuur was er de oorzaak van dat hij in 1942 naar Texel kwam, waar hij werd benoemd als onderwijzer aan de o.l. school van De Cocksdorp. In 1947 ging hij naar Oudeschild en in 1951 werd hij benoemd als hoofd van de toen 170 leerlingen tellende o.l. school in Den Burg als opvolger van de heer Van der Kolk. In april 1975 ging hij met pensioen. Naast zijn werk was Sietse Bakker in meerdere opzichten maatschappelijk actief. Jarenlang was hij voorzitter van de Stichting Texels Museum. In 1957 hoorde hij tot de oprichters van de Rotaryclub Texel. De crematieplechtigheid heeft mor genmiddag om 15.00 uur plaats in Schagen. Zondagavond om 19.30 uur spreekt in Eben Haëzer (Julianastraat) de Roemeense voorganger Caraman, één van de onofficiële leiders van de christenen van dat land. Nu het ijze ren gordijn onverwacht en abrupt is gesloopt en glasnost en perestrojka de weg naar democratisering schij nen te hebben geopend was het voor Caraman, die onder Ceauces- cu's schrikbewind niet minder dan drie keer gevangen heeft gezeten, niet moeilijk zijn land te verlaten. Op uitnodiging van de Nederlandse stichting „Kruistochten" kwam Cara man naar Nederland. Niet alleen om te vertellen hoe de christenen in Roe menië het op dit moment maken, maar vooral om zijn dankbaarheid persoonlijk uit te spreken voor de hulp die vanuit Nederland en ook Texel is gekomen. De gulheid van de Nederlanders, die groter bleek te zijn dan van ieder ander land, heeft de voorganger ertoe gebracht persoonlijk de bevolking te bedanken. Het was Harry Ellen die van dit verlangen hoorde en de Roemeen onverwijld uitnodigde om naar Texel te komen. Caraman wordt vertaald door een medewerker van „Kruistochten", die ook ettelijke reizen naar het toen nog gesloten Roemenië op zijn naam heeft staan. Voor koffie wordt zon dag gezorgd. De ontwikkelingsfasen van een kind in zijn groei van peuter naar puber, zijn voor een deel af te leiden uit de tekeningen die het maakt. Over deze mogelijkheid om inzicht te krijgen in de ontwikkeling van het kind, spreekt op woensdag 21 november, aanvang 20.15 uur, Christie Amons in de Vrije School aan de Gasthuisstraat. Mevrouw Amons is als psychologe verbonden aan de Vrije Nederlandse Academie en Polikliniek te Zeist. Ze licht haar lezing toe met kinderteke ningen en dia's. De avond is bedoeld voor ieder die te maken heeft met opvoeding van kinderen. Entree f5,-. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Huyser uit Emmercompascum De Waal 11.00 uur ds. Kok De Koog 9.30 uur ds. Ter Haar Den Hoorn 9.30 uur ds. Kok Oosterend 9.30 uur ds. Fibbe Oudeschild 11.00 uur ds. Huyser De Cocksdorp 11.00 uur ds. Fibbe, afscheid en bevestiging kerke- raadslid en herdenking overledenen GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur Hans Buurmeester uit IJlst. Viering H. Avondmaal. 19.00 uur uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 en 19.00 uur drs. Wilmink, viering Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst Donderdag 22 november: dankdag 1515 en 19.00 uur ds. M. J. van Gelder DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knip- scheer, uitzending Lichtboei GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger ds. R. Meeuwsen uit Den Helder Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur da meskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur Gospeltrain Kindercrèche Oudeschild, zondag 9.30 uur Oosterend zaterdag 19.30 uur St Jan zondag 10.45 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: Dokter L Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: tandarts G. J. v.d. Meent, telefoon 13746, b.g.g. semafoon 12323. Za., zo. 18.00 uur Witte Kruislaan 19 Den Burg. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, telefoon 11446. Nuttige adressen: •Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11. "Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. •Kruisvereniging Texel Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: tel. 02230-23024. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Donderdag 15 november De raadscommissie voor Wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over de reacties op het meerjarenplan 1990-1993 sociaal-culturele activiteiten, een bijdrage uit de pot voor ontwik kelingshulp voor een dovenschool in Bolivia, een subsidieaanvraag voor het Vrije School-onderwijs, plannen inzake speeltuinen en spelgelegenheden, subsidiëring project innovatie ouderenzorg, een aanvraag van de CVO-school om schadevergoeding (herstel van een dak) en de verordening inzake kinderopvang. De crematievereniging houdt in dorpshuis d'Ouwe ULO een dis cussieavond over uitvaart en as- bestemming. Aanvang 20.00 uur: vrij entree voor ieder. Vrijdag 16 november Kleindierensportverenigmg Kotex heeft in het clubgebouw in de Mars de jaarlijkse grote ten toonstelling: van 20.00 tot 22.00 uur. In Cinema Texel is de film „Days of thunder" geprolongeerd: 20.00 uur. In De Witte Burcht in de Mo lenstraat geeft de stichting „Delphi" een avond over „Boom- lezen", verzorgd door het helder ziend medium Sonja van der Linden. Aan de hand van door bezoekers getekende bomen ver telt zij iets over gezondheid, am bities en mogelijkheden van de tekenaars. Entree f7,50 (dona teurs f5,-). Nadere informatie is verkrijgbaar via telefoon 02230-31000. Zaterdag 17 november De Kotex-tentoonstelling in het clubgebouw in De Mars is open van 10.00 tot 22.00 uur. Om 13.40 uur komt Sint Nico- laas aan in Oudeschild, gevolgd door de intocht in Den Burg. Om 15.00 uur komt Sint Nico- laas aan in Oosterend; aanslui tend welkomstfeest in dorpshuis De Bijenkorf. Om 15.30 uur wordt Sint Nico- laas ingehaald in Den Hoorn; aansluitend welkomstfeest in dorpshuis De Waldhoorn. Vanaf 16.30 uur is in hotel Op- duin in De Koog werk van Maya Wildevuur te bezichtingen. De expositie blijft tot en met kerstmis. Toneelvereniging 't Amateurtje brengt in dorpshuis De Wielewaal in De Waal het stuk „Wie kaatst die wint" van Hans van Wijn gaarden. Aanvang 20.00 uur; en tree f7,50. In Cinema Texel draait „Days of thunder"; 20.00 uur. Vanaf 21.00 uur treedt „Shakin' Legends" op in café „De Kuip" in De Koog. Entree gratis. Zondag 17 november De Kotex-tentoonstelling in het clubgebouw in de Mars is te be zichtigen van 11.00 tot 18.00 uur. Vanaf 15.30 uur showt couturier Max Heijmans zijn najaars- en wintercollectie. In „Eben Haezer" in de Julia nastraat wordt een spreekbeurt gehouden door de Roemeense Christelijke leider Caraman. Aan vang 19.30 uur. In Cinema Texel draait „Days of thunder"; 20.00 uur. Maandag 19 november Om 13.30 uur heeft het Overkoe pelend Orgaan van Vrouwenorga nisaties een vergadering in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg. In het raadhuis begint om 19.30 uur de eerste openbare bijeen komst ter behandeling en vast stelling van de gemeentebegroting: het voorle zen van de algemene beschou wingen door de fracties. Het algemeen bestuur van Radio Texel heeft om 20.00 uur een openbare vergadering in De Buureton. In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk in Den Burg wordt een Leerhuis-bijeenkomst gehouden, aanvang 20.00 uur. De heer L. Evers uit Amsterdam houdt een inleiding over het Achttien-gebed. In sporthal Ons Genoegen wordt voor de Wampex-deelnemers een napraatbijeenkomst gehouden met foto's en videa Onder het motto „Zondagsschool vroeger en nu" geeft de heer Heijboer van de Nederlandse Zondagsschoolvereniging te Am sterdam een lezing in „Ons Huis" in Den Hoorn, aanvang 20.00 uur. Wat is er in de loop der ja ren veranderd op de Zondags school? Het is een interessant onderwerp, vooral voor oud- L, zondagsschoolgangers die met 'c hun tijd willen meegaan leder is welkom; toegang gratis. In Cinema Texel draait om 20,00 uur „Days of thunder". Dinsdag 20 november Om 14.00 uur wordt in de raad zaal de behandeling.van de ge meentebegroting voortgezet: de eerste reactie van b en w op di algemene beschouwingen. Om 19.15 uur wordt de vergadering voortgezet met de b en w-reactj j in tweede termijn, gevolgd door discussie, stemmingen en vast stelling van de begroting. In De Poort bij de Gereformeerde "c kerk in Den Burg is de laatste bij ,(0 eenkomst van de CNV-cursus „Arbeidsrecht"; 19.00 uur. De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, ook toe gankelijk voor niet-leden. In Cinema Texel draait voor het laatst „Days of thunder"; aan vang 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Za. Zo. Ma. Di. Wo Do. Vr. Za. 17 18 19 20 21 22 23 24 Ie or IOC IP :or an >n De en jla; Bur iui :ur He 8.00 en 20.20 ,er 8.20 en 20.40 fa 8.50 en 21.14„as 9.15 en 2154 Qn- |r i 10.00 en 22.35 10.30 en 23.04 m 10.47 en 23.45 >|ej 10.57 Aan het strand is het een uur eerder hoog- Qn water. Laagwatet valt gemiddeld 6,1 5 uur na hoogwater. De zon komt 18 november op om 8 06 uur en gaat onder om 16 44 uur. 17 november nieuwe maan; 18 no vember springtij enkele manier zijn thuis te brenge en daarom maar door de gemeen worden geveild. Tussen 16 november en 7 decei worden goedgekeurd slot en „tal age" voor de genoemde actiepriji fit aangebracht door de volgende rij wielherstellers: Troost in Den Hoi '0: Westerlaken in Oudeschild, Rente naar in Oosterend, Dros in Eierlaiaa' Bruining en Kikkert in De Koog ei Kievit, Zegel en Ran in Den Burg Morgen gaat op Texel een bijzondere actie van start om de diefstal van rijwielen terug te dringen. Gedurende drie weken (tot en met vrijdag 7 december) kan iedereen zijn fiets laten voorzien van een goedgekeurd slot en in het frame postcode en huisnummer laten graveren. Inclusief montage en het eventueel verwijderen van het oude slot kost dit f25,-. Dat is ongeveer de helft van de normale prijs. De actie is georganiseerd door de Texelse rijkspolitie in samenwerking met de rijwielhandelaren. „Als veel mensen hieraan meedoen, twijfelen we er niet aan dat het aantal fiet sendiefstallen op Texel flink zal afne men en dat rijwielen die toch worden meegenomen, makkelijker worden teruggevonden", zegt wachtmeester Peter van der Heiden, die de actie samen met collega Jos Berbée op poten heeft gezet. Tussen 1 januari en 1 september j.l. kreeg de Texelse politie 267 aangif ten van fietsendiefstal te verwerken. Slechts 76 fietsen werden terugge vonden. De cijfers van de drie voor gaande jaren wijken daarvan niet sterk af. Het zal geen verbazing wek ken dat naar verhouding de meeste fietsen verdwijnen in het zomersei zoen. In juni, juli en augustus j.l. kwamen 181 aangiften binnen. De meeste (165 van de 267) fietsen die tot dusver dit jaar werden gesto len waren damesrijwielen. Die voor keur voor damesfietsen is opmerkelijk en is maar gedeeltelijk te verklaren door het feit dat er nu eenmaal meer damesfietsen dan herenfietsen be staan. Uitdaging Hoewel de Texelse diefstalcijfers vol ledig in het niet vallen bij die van de grote steden, waar dagelijks honder den fietsen verdwijnen, beschouwen genoemde wachtmeesters het toch als een uitdaging om het aantal diefstallen flink terug te dringen. Vol gens hen moet dat makkelijk kunnen. Veel fietsen zijn een makkelijke prooi omdat er geen slot op zit of omdat het slot van inferieure kwaliteit is en daardoor makkelijk te forceren. Met een eenvoudige tang of schaar is zo'n slot eenvoudig open te buigen of door te knippen. Met een slot dat het keurmerk heeft gekregen van de ANWB gaat dat heel wat moeilijker. In de praktijk (onder andere bij de Texelse rijwielverhuurders) blijkt dat fietsen met zulke sloten heel wat minder vaak worden „geleend". Goedgekeurde sloten zijn vaak van het merk Assa of Trelock, maar er zijn ook andere goede merken. Je moet dus niet op het merk afgaan, maar op het zg. ART-label (zoals af gebeeld in TC3 van het afgelopen van de RAI, TBBS (het preventiebu reau van de gezamenlijke verzeke ringsmaatschappijen) en de politie. Deze instanties hebben de normen vastgesteld waaraan een kwali- teitsslot moet voldoen. Tatoeage Mocht de fiets toch worden gestolen, dan is de kans dat de rechtmatige eigenaar hem ooit terugziet groter als er een kenmerk op staat. Onder het motto „Laat merken wat je hebt" wijst de politie daarom op de moge lijkheid om de postcode en het huis nummer in het frame te laten graveren. De politie weet aan de Verwacht wordt dat vooral de eig op naars van oudere, tweedehands li dh sen van deze mogelijkheid zullen profiteren. Nieuwe fietsen worden jn genwoordig namelijk als regel al i yï een goedgekeurd slot afgeleverd. Maar het is natuurlijk aan te rad» B om evengoed postcode en huisnu ijl mer in het frame te laten graver» In de actieperiode krijgen alle fiets genaars die de genoemde maatrei len bij een rijwielhandelaar laten uitvoeren een fietsregistratiekaaru Door deze in te vullen en zorgvuli op te slaan, worden allerlei gegev over de fiets bewaard zodat in ge van diefstal de opsporing wordt v gemakkelijkt. Het komt nu nog va voor dat een eigenaar bij de aang alleen maar weet dat het gaat onien' een „zwarte herenfiets met handi men". Het is goed om ook de aai koopnota en het eventuele garantiebewijs te bewaren. ire Te rdei DO st Bi ge kv OU' Vilt it ra Wachtmeester Jos Berbée met een niet goedgekeurd slot, dat door een fietsendief met weinig moeite is geforceerd. weekend) met de vermelding „Goed gekeurd slot". ART is een afkorting van een samenwerkingsverband tus sen ANWB, de tweewielerafdeling hand van deze „tatoeage" waar de fiets thuishoort als hij wordt gevon den. Thans ontvangt de politie jaar lijks tientallen fietsen die op geen Ook door wat meer oplettendhek kan het aantal fietsendiefstallen Texel worden teruggedrongen. Ze het beste en duurste veiligheidss' zinloos als het niet wordt gebruik Ook als de fiets maar voor heel e wordt achtergelaten, moet het sic erop. 's Nachts de fiets op het gesloten erf of in schuurtje of zetten is prima, maar ook dan mi hij op slot. Het is op Texel meer eens voorgekomen dat een niet 'c gesloten fiets uit een schuurtje v. ontvreemd. Verder wordt aanbevc zo mogelijk gebruik te maken van fietskluizen, bewaakte rijwielstall" en anders de fiets te stallen op e plaats waar men het oog erop k houden. „Fietsen worden vooral gestolen in donkere achterafstraa Maak gebruik van de op Texel vol aanwezige sociale controle. Fietse dieven die zo brutaal zijn dat ze e slot forceren op een plaats waar mensen langskomen, zijn er niet veel", zeggen Van der Heide en Berbée. Aang Hoewel de politie soms handenvo werk heeft aan het opsporen, re gistreren e.d. van gestolen fietsen wordt iedereen met klem aangeré in elk geval aangifte te doen als fiets is verdwenen, ook als het „eigen schuld" is omdat men ver zuimd heeft het slot te gebruiken indruk bestaat dat het vaak niet' om een gevonden fiets bij de eig* naar terug te bezorgen omdat nooit aangifte is gedaan. Het spr< vanzelf dat men ook even langskc of belt als men zijn fiets zelf hee' teruggevonden... IS Te> kri Ge ver He De ten Hei de pla Na. mo

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2