'exel protesteert tegen veigering van verevening xtra geld voor afdekken stort VVV krijgt geen ƒ60.000,- extra voor salariskosten Kritiek op kosten heropening raadhuis „Een eenzijdig besluit" „Staat de champagne al koud?" Yarde koppen.... rmalige „Jan van Toon" ig op het oude honk Schrijven voor gevangenen Kaarsenactie I II ©ERDAG 15 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 vwl or de sluiting van verbrandingsinstallaties in Almaar en instad en doordat de stortplaats aan 't Horntje dicht gaat is el, evenals andere gemeenten in Noordholland, aangewezen afvalverwerking buiten de provincie. Om de verwerking van jlstromen te leiden wordt een centraal punt ingesteld, het Coördinatie Punt (ACP). Dit blijft functioneren tot nieuwe brandingsinstallaties zijn gebouwd in Alkmaar en Amsterdam, i een „mantelovereenkomst" gesloten tussen de deelnemers het ACP. van de onderdelen van de over- lomst is de verdeling van de >n onder alle deelnemers, zodat een gelijk deel betaalt (vereve- I. Er is afgesproken dat alle jn die worden gemaakt „vanaf chterdeur" van het overslagstati- jt en met de verwerking worden «end. De kosten voor de overslag komen nfet voor verevening in nerking. Wethouder Terpstra leg- insdag in de raadsvergadering uit lij hiertegen krachtig heeft ge- isteerd. „En we blijven ertegen an. Ik heb hierover contact met collega's uit Den Helder en Alk- Daarnaast zullen we de provin- ip het hart drukken dat de duur bet contact zo kort mogelijk zijn". Kuip van Texels Belang vroeg het niet doorgaan van de vereve- van overslag de burger kost. Hij net als meerdere raadsleden, ai wanneer op het eiland wordt nnen met gescheiden inza- ig- Eelman (VVD) vond het goed ir centrale sturing van afvalstro- is ingesteld, maar hoopte dat er lontrole is op de kosten die wor- lemaakt. „We kunnen naar mijn weinig invloed uitoefenen. Als iedkeuring aan de samenwer- onthouden, blijven we met ons Mtten". Wethouder Terpstra verklaarde dat door het niet verevenen van de over slag f 20,- extra per aansluiting komt. Maar dit zal niemand merken, want in de vastgestelde reinigingsrechten was deze ruimte al meegenomen. Er komt dus geen extra naheffing. Over de gescheiden vuilinzameling ver schijnt binnenkort een voorstel in de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid. „Mis schien kunnen we er in de zomer van '91 al mee beginnen". Hij hielp de raadsleden uit de droom dat een gescheiden inzameling tot een goedkoper tarief zou kunnen lei den. „Het wordt er eerder duurder van. Dat merk je al aan het succes van de inzameling van klein chemisch afval. We hebben extra kosten door dat er meer moet worden afgevoerd en verwerkt". Over de proeven met gescheiden vuilinzameling in „recreatie-gemeenten" Schoorl en Terschelling komen binnenkort gege vens op tafel. De wethouder onthul de al wel dat de resultaten op Terschelling niet zo positief waren. „Het staat of valt met de motivatie van de terreinbeheerder". De controle van de tarieven leek hem geen pro bleem, omdat alle participanten in de samenwerking daar wel met hun neus bovenop zullen zitten. Vuilstort Na de ingebruikname van het over slagstation van Oudeschild wordt de vuilstortplaats aan 't Horntje geslo ten. Deze stort zal moeten worden afgedekt met een laag grond van één meter. De provincie heeft een vergun ning afgegeven waarin staat dat de laag mag bestaan uit een onderlaag van 0,3 meter zwarte grond en een bovenlaag van 0,7 meter arme grond. Na de afwerking moet de vuilstort een zo natuurlijk mogelijk, in de om geving passend, aanzien hebben. Het rijk heeft ook nog bepaald dat er duinvegetatie moet worden aange bracht, niet alleen om de afwerking compleet te maken, maar ook om verstuiving tegen te gaan. Dit kan door het zandoppervlak te bespuiten met een bindmiddel waarin zaden en compost zijn gedaan. Het terrein heeft een oppervlakte van 3,5 hectare. Uit berekeningen blijkt dat 36.650 kuub grond moet worden aangebracht. Enige jaren geleden heeft de gemeente wegens de voor delige prijs 5600 kuub grond uit de nieuwe jachthaven naar de stort plaats gebracht. De overige grond moet nog worden aangevoerd. Er zijn in de omgeving van de vuilnisbelt grondmonsters genomen, waaruit is gebleken dat het zand voldoet voor het afdekken. Hierdoor zullen de ees Hin van het CDA vroeg nsdagavond in de raad of er 'gels over de belading van ëtenwagens staan in de Alge- ene Politie Verordening. An ne raadsleden uitten hun '.rwondering dat juist hij als jrariër zich zo druk maakte /er het bietenvervoer, waarop in repliceerde: ,,Als een agra- sr langs de weg een biet op 'n kop krijgt, komt dat net zo ird aan als bij een ander...." X9 „Deo Juvente" van Rederij N. Drijver Zonen gaat bin- ort de sanering in. Cor en Jan sr hebben ter vervanging de nalige TX36 „Jan van Toon" ekocht, die na een onfortuinlijke iring met een tanker sinds Stellendam als thuishaven had. otter wordt als TX9 in de vaart icht. Na revisie van de hoofd- r is het de bedoeling dat de r begin december weer visvaar- anuit Oudeschild maakt. Irijvers hebben de TX36 overge- sn van P. Vlietland, die zijn werk visserij heeft beëindigd, leuwe aankoop is 40 meter lang, iter breed en 4.50 hoog. De is-motor beschikt over 1800 tot pk. Het schip heeft 1980 als «jaar. IX9 die nu wordt gesaneerd is de Drijvers in 1973 nieuw ge en beschikt over 1450 pk. „Een eenzijdig besluit van u. dat is genomen zonder overleg met de VVV". Dit is de mening van Erna Eelman (VVD) over de weigering van het college van B en W om jaarlijks ƒ60.000,- extra te geven aan de Stichting VVV Texelpromotie voor salariskosten. Ze stemde dinsdag in de raad als enige tegen het voorstel. Er bestaat een contract tussen de gemeente en de VVV over een jaar lijkse bijdrage van f 260.000,- voor informatieverstrekking en dienstverle nende taken. Dit loopt per 1 januari af en moet worden verlengt. Deze mogelijkheid werd door de VVV aan gegrepen om een verhoging van de bijdrage aan te vragen. De salaris kosten zijn namelijk aanzienlijk gestegen. Het college is van mening dat het in stand houden van de informatie verstrekking en de1 dienstverlening niet in eerste instantie een taak van de gemeente is. Er wordt alleen een ondersteunende bijdrage gegeven, de rest van het geld moet uit het be drijfsleven komen. Er wordt een apar te bijdrage gegeven voor de Texelpromotie. Geen inzicht Erna Eelman vindt dat in het pre advies de indruk wordt gewekt dat de VVV promotiegelden voor dienst verlening aanwendt. „Dit getuigt niet van inzicht in wat er bij de VVV ge beurt. Promotie is erg belangrijk voor het eiland, maar het wordt strikt ge scheiden van de andere VVV-taken." Gerbrand Poster van Texels Belang vond dat de VVV onder het motto: „niet geschoten, altijd mis", heel wat durfde te vragen. Hij stelde zich on voorwaardelijk op achter de het college. Wethouder Terpstra legde uit dat dienstverlening in veel gevallen bij draagt aan de promotie „Goed gast heer/vrouwschap doet mensen terugkeren naar het eiland". Hij bestreed dat er een eenzijdig besluit is genomen. De VVV heeft te kampen met ruim tegebrek. De wethouder gaf aan dat hij niet van zins is te onderhandelen over een lage grondprijs voor een eventuele nieuwe vestiging. „We heb ben geen reden om de VVV anders dan een commerciële stichting te be naderen. Wij hoeven hun huis vestingsprobleem niet op te lossen". Gerard van der Kooi was het eens met het college. „Je kunt de bijdrage voor de VVV zien als een soort raamsubsidie en daar is mevrouw Eelman toch altijd een groot voor stander van? Of is ze van haar geloof afgevallen?" Erna Eelman repliceerde dat het bedrag dat de VVV altijd krijgt van het begin af aan niet vol doende is geweest. „Het gaat erom dat uw besluit al vast stond. Maar ik had zo graag gewild dat u in overleg met de VVV naar een oplossing had gezocht." Zorgvuldig Wethouder Terpstra vond dat de VVV de extra kosten maar binnen het eigen budget moet opvangen, want dat is in de afgelopen vijf jaar ge groeid. „We hebben deze kwestie heus zorgvuldig besproken en toen een besluit genomen". 3ur maakt de komende weken haar laatste visvaerten De vuilstortplaats aan 't Horntje moet worden afgedekt met een meter dikke laag grond. transportkosten meevallen. Ook uit zee gewonnen zand is geschikt voor het afdekken. Tekort De kosten voor werkzaamheden die nu nog moeten worden verricht zijn ƒ448.500,-. Er is al voor ƒ30.000,- gedaan. De raad heeft al toestem ming gegeven voor een krediet van ƒ233.000.- en het nog goed te keu ren krediet op het investeringsplan van 1990 bedraagt ƒ30.000,-. Maar dat betekent dat er nog een tekort is van ƒ178.500,-. Het tekort is ontstaan doordat bij het opstellen van de oorspronkelijke be groting is gerekend met de lage prijs die is betaald voor de grond die uit de jachthaven kwam. In de huidige begroting gaat men echter uit van een prijs die f3,- per kuub hoger ligt. Daarnaast blijkt uit nauwkeurige her berekening dat er ongeveer 1650 kuub grond meer nodig is dan was geraamd. Op de oorspronkelijke be groting was ook geen bedrag gere serveerd voor het aanbrengen van de vegetatie. Via de commissie voor financieel, ^economisch en technisch beleid zal aan de raad worden voorgesteld een extra krediet van ƒ178.500,- beschik baar te stellen. In het blad „Wordt Vervolgd" van Amnesty International worden maan delijks voorbeelden genoemd van mensen die onrechtmatig gevangen worden gehouden of gemarteld. Via brieven wordt een beroep gedaan op de autoriteiten van de genoemde landen om de gevangenen in kwestie vrij te laten en aan het martelen een einde te maken. De Texelse werkgroep van Amnesty International heeft voor deze maand de volgende brieven gemaakt: In Irak voor Zikri, Nabi, Jabbar en Ja- far. Zij zijn tussen de 19 en 22 jaar oud en maakten deel uit van groep van 315 Koerdische kinderen en jon geren die ten tijde van hun verdwij ning in augustus 1983 tussen de acht en vijftien jaar oud waren. Tot op heden hebben de Iraakse autori teiten geen verklaring gegeven over hun lot of verblijfplaats. Door hun verwanten wordt gevreesd dat veel van hen in het geheim zijn terecht gesteld. Voor Francisco Bonifacio Mba Ngue- ma in Equatoriaal Guinée. Francisco werd in augustus 1988 samen met nog veertig andere mensen gear resteerd. De arrestanten werden ver dacht van het lidmaatschap van de partij van de Vooruitgang. Francisco en een groot aantal van zijn medege vangenen werden zwaar gemarteld. Het hof paste snelrecht-procedures toe die de rechten van de verdedi ging ernstig beperkten. Francisco wordt vastgehouden in de Bato ge vangenis in de provincië Rio Muni. En tenslotte voor Luis Miguel Solis Pajarito in Guatemala. Deze 25-jarige leider van de Nationale Raad voor de ontheemden van Guatemala (condeg) Luis vertegenwoordigt Condeg in de Nationale Dialoog. Dit is een reeks gesprekken tussen de regering en verschillende sectoren van de bevol king, opgezet op grond van het Mid den Amerikaans Vredes- verdrag. Op 3 mei 1990 verliet Luis het kantoor van Condeg waarna hij niet meer is gezien. Maar, ondanks verzekeringen van ambtenaren dat er een onder zoek plaats vindt, is er nog steeds niets bekend over zijn verblijfplaats. Voor het kosteloos verkrijgen van de ze voorbeeldbrieven en voor andere informatie over Amnesty International kan contact worden opgenomen met Willem Witte, Oesterstraat 17, Ooste rend. Telefoon 18870. Gerbrand Poster (Texels Belang) en Jan van Asselt zijn het niet eens met het voorstel een bedrag van f 27.500,- uit te trekken voor hero pening van het verbouwde raadhuis. Zij vinden het bedrag veel te hoog en zouden de opening graag wat so berder zien. Burgemeester Schipper lichtte toe dat ƒ10.000.- wordt ge bruikt om degenodigden en de bur gerij op waardige wijze te ontvangen. De gemeente verwacht 3 december veel belangstellenden. Voor een plaquette, een huis-aan-huis circulaire, een herinneringsboekje en de exposities is ƒ7000,- uitgetrokken. Een bedrag voor onvoorziene posten is begroot op ƒ3000,- en voor perso- neelsactiviteiten is maximaal 7000,- geraamd. Poster noemde het voorstel .geld verslindend". „Het raadhuis moet na tuurlijk worden geopend, maar had het niet wat soberder gekund? Het verlangde bedrag komt neer op ƒ2,- per inwoner. Staat de champagne soms al koud?" Ook het CDA heeft volgens Cees Hin zitten aanhikken tegen het hoge be drag. Niettemin wil het CDA er mee instemmen, omdat de festiviteiten onder de „public relations" vallen. Bij de uitgave van een herinneringsboek je zette Hin vraagtekens. Ook Van Asselt zei het bedrag „vre selijk hoog" te vinden. „De burger zal hier vanzelf wel komen. Als ze een uittreksel uit het bevolkingsre gister halen, zien ze ook wel hoe het gebouw er uit ziet. Al die hapjes en die drankjes zijn echt overbodig." Gerard van der Kooi (PvdA) hamerde er op de hapjes en drankjes zoveel mogelijk aan te bieden aan de eigen burgerij. Hij stelde voor ook de schooljeugd bij de opening te betrek ken. „Voor mijn part een speurtocht door het gebouw." Niet kinderachtig Een suggestie die door Schipper méér dan zinvol werd gevonden. Om de zaak te verduidelijken trok de bur gemeester vervolgens een vergelijking met het opknappen van een eigen huis. „Als je daar hard aan hebt ge werkt, heb je behoefte dat aan de buren te laten zien. Als die dan bij je op bezoek komen, ben je met kinder achtig. De buren zijn voor óns de eigen inwoners. Als het „huis" van de burgerij wordt heropend, heb je niet meer dan de plicht om te zorgen dat de burgers op een goede manier worden ontvangen. Zoiets gebeurt tenslotte maar ééns in de twintig jaar. Het grootste deel van het be drag gaat dan ook in de drankjes en hapjes voor de burgerij zitten. Het feit dat iedereen kan komen kijken is de finishing touch op het geheel." Schipper uitte zijn bewondering voor het personeel van het raadhuis, dat tijdens de werkzaamheden twee jaar lang hinder heeft ondervonden van de herbouw. Hij vond dat daar wel iets feestelijks tegenover mocht staan. Poster vond dat het allemaal prachtig werd verteld, maar meldde deson danks niet „om te turnen" te zijn. „Uw betiteling „huis" vind ik boven dien geladen. Sommige mensen ver staan daar een kerk onder. Een gemeentehuis is toch iets anders." Jachthaven. De raad ging dinsdag unaniem akkoord met de bedragen voor nieuwe palen en herstel van het talud van de jachthaven. Maar er werd wel van verschillende kanten aan toegevoegd dat als een vereni ging voortaan wil afwijken van plan nen van de gemeente, men zelf aansprakelijk is als er iets fout gaat. Bestemmingsplan. Half december wordt het bestemmingsplan Den Burg centrum ter visie gelegd. Ecomare. Ecomare heeft bij de ge meente een plan ingediend voor uit breiding van het gebouw met een educatieve vleugel en een nieuwe vo gelopvang, aanpassing van de kan toorruimte en vergroting van het restaurant. Het college van B en W heeft toegezegd medewerking te ver lenen bij de aanvraag van een artikel-19 procedure. Vreemde taal. Naar aanleiding van signalen uit de gemeenteraad heeft het college besloten te verlangen dat ingezonden briefschrijvers de Neder landse taal gebruiken. De brieven aan het college mogen wel in een vreem de taal zijn. Deze zullen intern wor den vertaald. Bezwaar- en beroepsschriften moeten ook in het Nederlands worden opgesteld. Promotie. De gemeenteraad zal worden voorgesteld drie jaar achter een ƒ4500,- beschikbaar te stellen voor promotie van Zwempark Molen koog. Het gaat om een jaarlijkse bij drage aan een landelijke campagne, affiches en folders. Kunst. Een knipselwerk van me vrouw M. Wieten ƒ175,- en een aquarel van Jan Kagie ƒ500,- zullen worden aangekocht door de gemeen te ter uitbreiding van de kunstcol lectie. Fiets vernield. Een 56-jange inwo ner van Den Burg zette zaterdagmor gen zijn splinternieuwe fiets in het rek bij Albert Heijn. Toen hij later met zijn boodschappen naar buiten kwam, bleek het voorwiel dubbel ge vouwen te zijn. Vermoedelijk is er een automobilist tegen de fiets gereden. Getuigen. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een deuk gereden in een op de Burgwal geparkeerde Opel Corsa. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te melden, telefoon 12222. Brandje. De politie heeft vrijdag avond een brandje op een speelter- reintje aan de Gasthuisstraat geblust. In het vuurtje waren enige plastic deksels gegooid. Unicef. In de bibliotheek is vanaf heden weer een verkoopkraam voor Unicef. Naast kerstkaarten zijn er ook andere Unicef-artikelen verkrijgbaar. De Bond Zonder Naam houdt deze week een kerstkaarsenactie voor „Mensen in nood". Morgenmiddag is in De Witte Burcht een verkoping van kaarsen, tussen 15.00 en 17.00 uur. De collectie bevat kaarsen met aardi ge teksten. Ook kunnen kaarsen tele fonisch worden besteld, tel. 12394.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7