>V Texel houdt kans )p doorgaan profweek V i. „Sneller dan het geluid en op 3600 m hoogte" H Wethouder wrijft zout in open wonden' Hill „Lichtbollen" van dichtbij bekeken Iroene Kruis houdt Jenvergadering itex-show begint terdag later M.S.T. Programma Smash vergadert Voorlichting over eiwitwaardering Napraten over Wampex Winnaars actie New York bekend Dorpsfilm Oosterend Zandsuppletie: nog zeven dagen te gaan Wie schrijft naar Harry? 11 NDERDAG 15 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 9 in p Ider T9 var an Ou 'rbejet wordt hoog tijd dat de gesprekssfeer wordt verbeterd. Laat Texel het goede voorbeeld geven door wethouder Krijnen tot lid te benoemen, waarna men in goede harmonie om tafel Dat zei PvdA'er Gerard van der Kooi dinsdagavond tijdens raadsvergadering. SV Texel had de raad in een brief gevraagd weigering van de wethouder om toestemming te geven voor „profweek" 1991, te heroverwegen. De voetbalclub kreeg tin van meerdere raadsleden. De kwestie wordt vanavond in vergadering van de raadscommissie weizijn opnieuw aan de Ie gesteld. p Vlaming van Groen Links vond kwestie tussen de club en de Vol [houder dermate ondoorzichtig dat ïnte noeg het allemaal nog eens uitge- in de raadscommissie voor wel- boijsbeleid te behandelen. PvdA heeft afgelopen weekend traditionele „begrotingsrondje" louden en daarbij ook SV Texel ,een bezoek vereerd. Gerard van Kooi stelde dat de tien weken voor de velden die op Texel in de ier verplicht worden ingesteld, ist moeten worden gehandhaafd. >ar er bestaat toch een mogelijk- lom die tien weken iets eerder te n ingaan? Het hangt er natuurlijk en af of er extra kosten aan zijn ver lijden en of het is in te passen in onderhoudschema". De PvdA-er renlj dat de vereniging zelf verant- lP''c ïdelijk moet worden gesteld voor rituele schade die tijdens die prof- •k aan het veld wordt toege- :ht. De regeling voor de periode van de velden is in 1982 u f alle voetbalclubs op het eiland W amenlijk aangenomen. Per jaar dt voor één club een uitzondering gemaakt, zodat men toch iets kan or ganiseren in de zomer. ZDH heeft al in 1989 een aanvraag ingediend voor een toernooi in de zomer van 1991, in verband met hun zestig jarig jubi leum. Gerbrand Poster van Texels Be lang wees erop dat SV Texel al drie jaar achtereen van de uitzonde ringspositie gebruik heeft gemaakt. „Houdt het college z'n poot stijf en laat u een inmiddels aardig ingebur gerd evenement niet doorgaan?" Poster zei te begrijpen dat het leuk is voor Texelse jeugd om profvoetballers in actie te zien. „Maar men zou ook met een bus naar Ajax kunnen gaan. Ik zet vraagtekens bij het financieel rendement dat SV Texel van de prof week denkt te hebben. In de regel zijn profvoetballers zakkenvullers!" Ondanks deze scepsis pleitte het raadslid toch voor toestemming voor de profweek. KNVB-advies CDA'er Ate Rienstra wees erop dat de KNVB zelf adviseert de rust voor de velden in te laten gaan op 15 mei, dat is twee weken eerder dan op Wethouder Tlne Krijnen erelid van SV Texel Texel gebruikelijk. „Wat is de reden waarom u niet van de regeling wilt afwijken?" Erna Eelman van de VVD kon zich niet voorstellen dat twee weken ver schuiving erg veel invloed heeft op het herstel van de velden. Ze vroeg of in overleg met de andere voetbal clubs niet een nieuwe regeling kan worden gemaakt, zodat het SV Texel- evenement toch kan doorgaan. Wethouder Tine Krijnen vond het pri ma om deze zaak nog een keer aan de orde te stellen in de commissie voor welzijnsbeleid (vanavond). Ze legde uit dat op 8 mei dit jaar alle Texelse voetbalclubs, dus ook SV Texel, hebben ingestemd met het toernooi van ZDH in de zomer van 1991. „De regeling zegt dat er maar één uitzondering per jaar wordt ge maakt. Nadat men eerst akkoord was gegaan met ZDH kwam SV Texel pas 23 augustus met een brief dat men óók in aanmerking wilde komen voor de uitzondering...." De wethouder is bang dat als SV Texel naast ZDH een toernooi mag houden, de andere Texelse clubs ook komen. „En dan kan je hen niet weigeren." Ze legde uit dat een verschuiving van de rust niet past in het onderhoudschema en dat dat zeker extra kosten met zich mee zal brengen. Om de gesprekss feer op te klaren gaat ze wellicht bin nenkort om de tafel met de bestuursleden van de voetbalclub en haar collega van financiën Dirk Terpstra. Allebei Erna Eelman vulde voor de duidelijk heid aan dat ze niet wil dat de SV Texel-week in de plaats komt van het ZDH-toernooi, maar dat beide door gang moeten vinden. Ze kreeg bijval van Gerard van der Kooi, die vertelde dat SV Texel in de brief waarin men akkoord ging met het ZDH- toernooi ook al melding maakte van eigen plannen voor de bewuste zomer, waar men later op terug wilde ko men. „U hebt het over extra kosten als de rust twee weken wordt ver vroegd. Kan er dan niet worden af gesproken dat de vereniging die voor z'n rekening neemt?" Tine Krijnen vertelde slechte ervarin gen te hebben met het betalen van rekeningen door SV Texel. „Als de vereniging zelf de kosten moet dra gen voor de twee weken verschui ving, dan gaat daar net de opbrengst van het hele toernooi in zitten. Dan zijn ze voor niks in de weer." De wethouder verzekerde vast te houden aan het standpunt dat de profweek van SV Texel niet door kan gaan. Bereid Desgevraagd tonen voorzitter Aad Blom en bestuurslid Jur van der Wal zich namens het SVT-bestuur bereid de eventuele extra kosten van ver vroegd onderhoud op zich te nemen. Ze vinden het vreemd dat niet be kend is om welk bedrag het gaat. „We vragen ons zelfs af waarvoor eigenlijk extra kosten moeten worden gemaakt. Het enige dat het Texel- bestuur te horen heeft gekregen voor het proftoernooi van vorig jaar, was dat eventueel extra transportkosten in rekening zouden worden gebracht voor machines die speciaal van de overkant moeten worden gehaald. Het bestuur heeft zich toen bereid verklaard die extra kosten te betalen, een bedrag in orde van grootte van vijf- tot vijftienhonderd gulden. In de praktijk blijkt echter dat, op een niet gebruikte prikmachine na, alle mate rieel op Texel zelf voorhanden is. Een nota voor extra kosten hebben wij dan ook niet gehad", aldus Blom en Van der Wal. Ook eventuele schade aan het veld wegens de wedstrijden van de prof week zal door SV Texel aan de ge meente worden vergoed, stellen de bestuursleden. „Afgelopen zomer zijn in de profweek tien wedstrijden op het veld gespeeld. Ondanks de droogte verkeerde het veld na afloop nog in perfecte staat. Dus wij denken dat het met schade wel zal loslopen. Bovendien zal in overleg met de KNVB-consul telkens worden bekeken of de wedstrijd moet worden afge last. Op deze wijze is vorig jaar een voorwedstrijd vervallen." Open wonden Het stoort het SVT-bestuur dat wet houder Krijnen en raadslid Poster be weren dat de profweek voor SV Texel financieel niet meer interessant zou zijn als de club voor de extra onder houdskosten moet opdraai en. „Als ze werkelijk hadden geweten wat de opbrengst van de profweek is, zou den ze zulke opmerkingen niet heb ben geplaatst", zegt Blom. „Ik verwijt hen een gebrek aan kennis over hoe de organisatie van de prof week in elkaar steekt. Als wij er niet een paar centen aan zouden over houden, waarom zouden we ons nu dan zo druk maken?" Blom ergert zich met name aan de houding van Tme Krijnen-Baijs. „De wethouder begint nu aardig vervelend te worden. Ze is bezig met het strooien van zout in open wonden. Daarmee doel ik op eerdere botsin gen tussen SV Texel en gemeente dit jaar, zoals het niet subsidiëren van de Georgië-uitwisselmg en het niet vrij geven van het veld voor de eerste competitiewedstrijd. Het Texel- bestuur heeft zich de laatste maan den in de publiciteit wat dat betreft rustig gehouden, maar nu begint me vrouw Krijnen de relatie verder te verstoren. Haar suggestie dat SV Texel een wanbetaler is, is absoluut niet waar. De betreffende nota van de gemeente hebben wij niet betaald, omdat het in onze ogen om normaal onderhoud ging, niet om speciaal on derhoud ten behoeve van de prof week. Door chef buitendienst Piet Bolier van gemeentewerken is dat in de afgelopen vergadering van de Texelse Sportraad ook toegegeven." Deadline Of een gesprek met wethouder Krij nen, in bijzijn van wethouder Terpstra, de verhouding tussen beide partijen weer kan normaliseren, hangt volgens Blom af van het verloop van de commissievergadering vanavond. „Als de wethouder voet bij stuk houdt, zullen de emoties bij ons zo hoog oplaaien, dat het verstandiger is om de zaak eerst maar eens te laten betijen", aldus Blom. Volgens de SVT-voorzitter heeft de houding van de gemeente er nu al toe geleid dat de voorbereiding van de profweek 1991 in de knel is geko men. Per 1 november zouden de profclubs zekerheid over deelname krijgen. Die zekerheid kon SV Texel ze nog niet geven, zodat nu het risi co bestaat dat de profs inmiddels voor een voetbalwedstrijd elders heb ben gekozen. Ook adverteerders en sponsors moeten deze maand wor den benaderd, omdat zij hun recla mebudget voor volgend jaar nu verdelen. Januari kan te laat zijn voor SVT. Na de commissievergadering van vanavond zal het SVT-bestuur de knoop doorhakken. Groene Kruis Texel houdt op insdag 21 november een algeme- bijzondere ledenvergadering in gebouw aan de Witte Kruislaan. Groene Kruis Texel is geruimte eleden gefuseerd met de kruis- iniging van Den Helder. Hierdoor ceuring van de dieren die aan- (pd weekend worden tentoon- Jeld door K.S.V. Kotex, heeft het fclgende resultaat opgeleverd: jnders, fraaiste haan: predikaat F, I Gracht; Duiven, fraaiste doffer: Jjikaat F, C. Boeyen; Konijnen, Iste voedster: predikaat U, S. Jkem; Cavia's, fraaiste beer: predi- [f, P. Beekhuis; Eenden, fraaiste Carolina pedikaat F, A. Dekker; els, fraaiste A: kanarie, 90 pun- H. van Heerwaarde; fraaiste B: inse nachtegaal, 89 punten, J. kamp; fraaiste C: valkparkiet, 90 ten, H. van Heerwaarde. gdleden: Tamara Kuijper, dwergko- ram, predikaat F; Marcus Kuip, lese Meeuw, doffer, predikaat F. fhow, in het clubgebouw in De begint vrijdagavond om 20.00 Zaterdag is de tentoonstelling lend van 10.00 tot 22.00 uur, en ftniet vanaf 8.00 uur, zoals abu- Tfelijk in de vorige krant werd meld. kwamen verschillende taken van het Texelse Groene Kruis te vervallen. Naar landelijk model is de kruisvereni ging van Den Helder per 1 januari 1990 opgegaan in een zogenaamde ERKO (Erkende Regionale Kruis Orga nisatie), dat is de Regionale Kruisve reniging Kop van Noordholland. Door deze centralisatie van bestuurs- en beheerstaken is er nauwelijks nog bestaansgrond voor het huidige zit tende bestuur. Het voorstel is dan ook om het bestuur en daarmee het Groene Kruis Texel op te heffen. Deze beslissing heeft geen directe gevolgen voor het functioneren van het kruiswerk op Texel. Alleen de or ganisatie is gecentraliseerd. Wijkver pleging, consultatiebureau, diëtiste, uitleenmagazijn en alle daarnaa ge koppelde activiteiten zullen op dezelf de voet doorgaan. Afdeling volleybal Zaterdag 17 november: Sporthal Quelderduin, Den Helder 13.30 u. HCSC 4-Tevoko 2 (dl 13.30 u. WSOV 4-Smash'68 2 (dl 16.30 u. Noordkop 2-Tevoko 1 (m-B) Volleybalvereniging Smash '68 uit Oosterend houdt morgenavond een ledenvergadering, aanvang 19.30 uur. Na afloop van de bijeenkomst, die plaats vindt in dorpshuis De Bijen korf, wordt een gezamenlijke training gehouden. Alle leden worden ver wacht. Naar eerst nu bekend is geworden zijn niet alleen Sietse van der Heiden en Reinie Dijkshoorn getuige ge weest van de raadselachtige „licht bollen" op maandag 5 november. Ook een uit de kop van Noordhol land afkomstige piloot, die veelvuldig op Texel te vinden is, heeft het ver schijnsel gezien. De piloot, die liever anoniem blijft omdat het in luchtvaartkringen niet gebruikelijk is dat over onbekende vliegende objecten mededelingen worden gedaan, bevond zich die avond in de Amber 7 (een luchtweg). Met een tweemotorige turboprop, de Cessna Caravan II PH-FWF, vloog hij als gezagvoerder van de „Freeway 016" offshore-mensen van het Deen se Esbjerg naar Amsterdam Schiphol. Maar er waren méér ooggetuigen: een kist van dezelfde maatschappij vloog bijna in formatie met de Cess na en op een andere hoogte naderde vanuit de tegenovergestelde richting een Lufthansamachine. Om precies 19.00 uur lokale tijd werd de aan dacht van de vliegers getrokken door een vreemd verschijnsel. „Iets" met een circa 300 meter lange vurige staart doorkliefde op een geschatte hoogte van ongeveer 12.000 voet was nogal geschrokken en probeerde Bremen op alle mogelijke manieren te activeren om te kijken of ook op ra dar het „ding" was te onderschei den. Dat was niet het geval, maar ook verklaarbaar omdat op de radar- scoop te snelle voorwerpen worden weggefilterd. Het voorwerp had vol gens de piloten een snelheid van zo'n mach 2 2Vi (mach 1 is de snelheid WiK: Ms (d.i. 3600 meter) de lucht. Botsing gevaar was er niet omdat men op een hoogte van 10.000 voet (3 km) en de andere Freeway Cessna op 14.000 voet (4,2 km) zat. De Luf- thansakist, die via Helgoland richting het meldingspunt ALSY vloog (koers 061 graden) kwam het dichtst in de buurt en deze werd ook min of meer rechts „ingehaald" door het voor werp, dat een koers van circa 050 graden aanhield. Geschrokken De Lufthansavlucht, die evenals de twee vliegtuigen van Freeway con tact onderhield met Bremen Radar, b show van Op Eigen Wieken moeten alle 178 ingezonden vogels worden gekeurd. Hoe de resultaten zijn. is komend weekend te zien in ULO fFotoBert Koning In „Bosch en Zee" wordt maandag avond een voorlichtingsavond gehou den over een nieuw eiwitwaarderingssysteem in veevoe dermiddelen, aanvang 20.00 uur. De avond is in het kader van het winter- programma van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel. Spreekster is mevrouw De Vent, medewerkster van het DLV-team veehouderij in Hoorn. Deelnemers van de jongstleden Wampex kunnen maandagavond a.s. samen napraten. De kantine van sporthal Ons Genoegen staat hier voor open vanaf 20.00 uur. De organisatie zal tijdens deze na- praatavond de tocht nog eens door nemen, met een toelichting op de diverse moeilijkheden en „instinkers". Deelnemers kunnen kritiek spuien op onderdelen die zij voor verbetering vatbaar vinden. De organisatie wil weten wat de deelnemers als leukste en vervelendste hebben ervaren, een maand na dato. Daarnaast is er een foto-tentoonstelling. Foto's kunnen worden bijbesteld. Voorts worden vi deofilms vertoond van de Wampex van dit jaar en vorig jaar. van het geluid, d.i. gemiddeld 1056 km/u). Hoewel het helder was kon den de vliegers in donker het object niet goed onderscheiden. Wél was „de staart" ruim een kwartier zichtbaar. Afbrokkelen Bij het passeren van het gevaarte bleek ook dat er af en toe iets af brokkelde. Hoewel deskundigen ver moeden dat het hier om brokstukken van een satelliet ging, lijkt dat aan de hand van dit ooggetuigeverslag ge voegelijk van de hand te kunnen wor den gewezen. Het „ding" hield keurig één bepaalde hoogte aan en werd duidelijk voortgestuwd. „Er is meer tussen hemel en aarde dan wij af en toe denken," aldus meldde de vlieger aan de luchthavenleiding van Vlieg veld Texel. Stoïcijns vervolgde hij: „Zolang ze niet op ramkoers liggen is er niets aan de hand... De actie van marathonlopers Piet Schuijl en Martien Baars heeft pre cies 71557,50 opgebracht. Daarvan gaat 71291,25 naar het Tesselhuus en de rest is bestemd voor Atletiek vereniging Texel. Het streefbedrag, 71200,-, werd dus ruimschoots gehaald. Dat kwam vooral dankzij de gulle deelname van gasten en kennissen van hotel pension Tatenhove nabij De Koog, die samen ruim duizend gulden bijeen brachten. H. Polstra uit Leeuwarden werd winnaar van de hoofdprijs, een waardebon van 775,-, beschikbaar gesteld door Sportshop Texel. Polstra raadde een eindtijd die slechts veer tien seconden verschilde met de door Schuijl gerealiseerde eindtijd in de marathon van New York. De tweede prijs, een waardebon van 750,-, gaat naar Harry Witte uit Den Burg (17 se conden verschil met eindtijd Baars), de derde prijs, een waardebon van 725,-, is gewonnen door de familie Prins uit Zaandam (19 seconden ver schil met eindtijd Schuijl). Evenals KTF gaat ook Excelsior de dorpsfilm uit 1953 uitbrengen op vi deo. De beide verenigingen wisten al geruime tijd van eikaars plannen en er is dan ook geen concurrentie om dat het om twee verschillende dor pen gaat. De film bevat unieke beelden van Oosterend en omgeving, maar ook van het uitvaren van de Oosterender kotters op maandagmorgen vanuit Oudeschild. Excelsior brengt deze film niet alleen uit naar aanleiding van verzoeken vanuit de Oosterender bevolking, maar ook op verzoek van vele oud dorpsgenoten die nu aan de vaste wal wonen. De prijs is ƒ40,— per band. De opbrengst is voor aan schaf van nieuwe instrumenten. In formatie en opgave: Fem van Dijk, Wulkpad 5, Oosterend, tel. 18670; Marian Krotje, Cor Bremerstraat 27, Oosterend, 18930; Piet Bakker, Mul derstraat 17, Oosterend, 18616. Het is de afgelopen weken zeer voorspoedig gegaan met de zand suppletie tussen de Slufter en de vuurtoren. Als technische pech uit blijft, zal het project over zeven werkbare dagen gereed zijn. Er wordt echter wel op vertraging ge rekend want het is vandaag hard gaan waaien, zodat het werk vrijwel zeker onderbroken zal worden. Ook op wat langere termijn wordt veel wind verwacht. De Kombinatie Texel rekent er echter op ruimschoots voor de nieuwe einddatum (24 december) klaar te zijn. Een van de sleephopperzuigers waar mee het werk wordt uitgevoerd is in middels vervangen. De „Volvox Delta" is vertrokken naar Spanje en opgevolgd door de „Ham 309". In verband met aanpassingswerkzaam heden die daarmee samenhingen, is gedurende twee dagen met één zui ger gewerkt, dus op halve kracht. Maandag vertrekt weer een Texelaar naar de Perzische Golf. Harry Kingma uit De Koog zal als opvarende van het bevoor radingsschip H.R.M.S. „Zuider kruis" het komende half jaar trachten een steentje bij te dra gen aan de oplossing van de Golfcrisis. Zijn moeder schrijft ons dat Harry het ontzettend fijn zou vinden als hij extra post zou krijgen van de Texe laars. Harry's adres is: MAT I Harry Kingma, 032914 TDW, p/b H.R.M.S. Zuiderkruis, Post bus 99999, 1000 NB Amster dam.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 9