Dekbedden fabriek wordt toeristische attractie Bestuur Groene Kruis Texel is opgeheven Den Burg-centrum houdt kleinschalig karakter Uitleenmagazijn blijft Langverwacht bestemmingsplan ter visie /aterschap vergadert Scouting Texel knot wilgen in Twisk INSDAG 27 NOVEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ie binnenkort te openen nieuwe Texeler dekbeddenfabriek in )udeschild wordt zeer publieksvriendelijk. Op elk moment van fe dag mogen belangstellenden er binnenlopen om het produk- eproces gade te slaan, na eerst een film over het bedrijf te ebben bekeken in een speciale ruimte. Iat is bijzonder want in de meeste bedrijven is men niet zo esteld op onverwacht bezoek van onbekenden. Heen en weer pende mensen kunnen immers hinder en gevaar veroorzaken O de aandacht afleiden. Ook is er kans dat er onder bezoekers idrijfsspionnen zitten die in dienst staan van binnen- of buiten- wdse concurrenten. irecteur-eigenaar Dirk Graaf van de nel groeiende Texelse Wol Onderne- ling is echter over die bezwaren eengestapt. Om zowel zakelijke als leer idealistische redenen. „Het oort bij het Texelse imago dat onze rodukten moeten uitstralen. Natuur- riendelijkheid, karakteristieke lande- kheid, gastvrijheid en gmoedelijkheid horen bij elkaar, aarbij past niet een grimmig, ge- imzinnig gebouw waar niemand komt. Laat de mensen maar ko- len." zijn wel grenzen aan die openheid, jor een deel bepaald door de ar- iidsinspectie. Bezoekers moeten niet m de machines kunnen komen en jmmige onderdelen van het produc- iproces houdt Dirk Graaf liever ver- urgen voor de concurrenten, die een oeiende belangstelling aan de dag ggen voor het succesvolle en snel ipanderende Texelse bedrijf. Gasten ogen daarom niet komen buiten de et stippellijnen op de vloer aange- iven speciale bezoekersroute. Toe- :ht wordt gehouden door een leciaal daarvoor aangewezen mede erker, die elk moment kan worden opgepiept". Die geeft ook tekst en tleg als groepen een bezoek bren- >n, zodat het een volwaardige ex- oensdag 28 november komen de ofdingelanden van het waterschap xel in het raadhuis in openbare ver- dering bijeen, aanvang 20.00 uur. agenda luidt als volgt: Opening. Vaststelling volgorde stemming. Notulen. Ingekomen stukken en medede lingen. Besluit verkoop grond P.C. Troost-Bossers. Besluit vaststelling kwijtschel dingsregeling. Besluit peilwijziging en tracé aanpassing leindingvak 197. Besluit ruiling grond met de ge meente Texel. Vaststelling van de begroting van inkomsten en uitgaven dienstjaar 1991. Besluit tot vaststelling verorde ning op de waterschaps omslagen. Besluit tot vaststelling jaarwed den dijkgraaf, waarnemend dijk graaf en heemraden, presentiegelden hoofdingelan den, schouwvergoeding schou wers en vergoeding gebruik privé-voertuigen per 1 januari 1991. Opmaken voordracht voor twee personen voor benoeming van een heemraad. Aftredend en herkiesbaar H. Flens JGzn. Rondvraag. Sluiting. cursie wordt, aantrekkelijk voor bijvoorbeeld mensen die per bus een dagtocht naar Texel maken. Geen koopdwang Wie mocht denken dat die bezoekers uiteindelijk wel op listige wijze naar een plek zullen worden geleid waar zij de dekbedden en andere Texeler- produkten kunnen kopen, heeft het mis. Dirk Graaf: „Dan zouden ze zich verplicht voelen. Dat is niet goed. Natuurlijk wil ik graag dekbedden verkopen, maar niet hier. Laat de mensen maar naar de winkels op Texel of het vasteland gaan. Als ze de adressen willen, geven we die na tuurlijk maar ze moeten niet het ge voel krijgen dat hen iets wordt opgedrongen." (Op de muur in de vi deozaal staan 1200 adressen aan gegeven.) Deze opvatting is zakelijker dan het lijkt. Het staat wel degelijk vast dat de bezoekers tijdens het bekijken van de fabriek geïnteresseerd raken in het produkt en daardoor later vaak tot kopen overgaan. Om maar niet te spreken van de promotie die teweeg wordt gebracht als de mensen thuis vertellen wat zij hebben gezien. Daar kan men echter moeilijk bezwaar te gen hebben. Toeloop De aantallen bezoekers zouden wel eens heel groot kunnen worden. Hoe wel er op dit ogenblik nog geen mo gelijkheden voor bezoek zijn, dienen zich nu al regelmatig nieuwsgierigen aan bij het gebouw. Een bezoek aan de fabriek is een leuke onderbreking van een fiets- of wandeltocht. Aan de mogelijkheid om de fabriek te be zichtigen zal op allerlei manieren be kendheid worden gegeven. Onder meer zullen touringcarbedrijven die regelmatig dagtochten naar Texel or ganiseren, op de hoogte worden gesteld. Gunstig is dat fietsers en voetgangers de fabriek kunnen berei ken via een speciaal weggetje vanaf de door veel toeristen gebruikte IJs- dijk. Ze maken gebruik van een spe ciale deur „Bezoekers" en komen dan in een kleine bioscoop. Daar wordt op een groot scherm doorlo pend de film vertoond, die Texeler onlangs heeft laten maken door Vide- olux Productions. Film Die film werd woensdag j.l. door John Smit van Videolux op enigszins officiële wijze overgedragen aan Dirk Graaf. Smit vertelde daarbij dat hij de opdracht met bijzonder veel plezier had uitgevoerd, vooral omdat Graaf hem maximale vrijheid had gegeven. Zonder dat er een scenarioschrijver aan tepas kwam kon Smit zijn film bedenken en er zijn eigen ideeën in verwerken. Het resultaat mag er zijn. Schoon... Wat het meest opvalt bij deze tien minuten durende bedrijfsfilm is, dat de meeste opnamen niet in de fa briek maar juist erbuiten zijn ge maakt. De Texelse natuur en het Texelse schaap staan centraal. Prach tige landschappen met schitterende Te laat. Een caféhouder in het cen trum van Den Burg heeft in de nacht van zaterdag op zondag een bekeu ring opgelopen, omdat zijn zaak om 02.15 uur nog geopend was en er nog klanten werden bediend. Te hard. Twee bromfietsen van 17-jarige jongens uit Den Burg zijn in beslag genomen voor een technisch onderzoek. Ze werden aangehouden omdat ze te hard reden in het cen trum van Den Burg. Afval. De avond „Berg je voor af val" is niet zoals eerder gemeld werd in De Poort maar in De Schakel naast de Hervormde kerk. Tegen de achtergrond van een blatend schaap op het grote videoscherm in de bioscoop van de Texeler-fabriek overhandigt John Smit {links) van Videolux Productions zijn promotiefilm aan opdrachtgever Dirk Graaf. wolkenluchten geven een indruk van het onbedorven milieu op Texel en van het winterharde superschaap dat daar in vrijheid wordt gefokt en ge houden. Zo wordt de aandacht ge vestigd op die heel speciale schapenwol, de eigenschappen ervan en de wijze waarop deze wol tot dekbedden en andere produkten wordt verwerkt. De film speelt in op de algemeen heersende bezorgdheid over het leef milieu en de toenemende vraag naar „schoon en zuiver" zonder te over drijven of demagogisch te worden. Van de fabriek zelf zitten er toch nog zoveel opnamen in dat de kijkers be kend worden met de hoofdzaken van het produktieproces. Zonder veel te hoeven vragen begrijpen ze daardoor goed wat er aan de hand is als ze even later door de fabriek lopen en alles in het echt zien gebeuren. De Texeler dekbeddenfabriek in Oude- schild is thans gedeeltelijk in gebruik. Hoewel de verhuizing van de fabriek van Den Burg naar Oudeschild pas over enkele weken is voltooid, zijn bezoekers er nu al welkom. Begin jaren tachtig is het Groene Kruis Texel gefuseerd met het Groe ne Kruis Den Helder uit efficiëncy- overwegingen. Hoewel men daardoor de zelfstandigheid inleverde, bleef nog wel een Texels bestuur bestaan. Nu is echter door de overheid be paald dat Groene Kruis verenigingen in de Kop van Noordholland moeten worden samengevoegd tot zg. Er kende Regionale Kruis Organisaties (ERKO's). Om die reden is het bestuur van groene Kruis Texel vori ge week opgeheven. De opheffing en het verder samen gaan van de kruisverenigingen heeft Een geconcentreerd uitgaanscentrum in het dorpshart van Den Burg, om overlast voor de bewoners tot een minumum beperkt te houden. Dat is één van de doelstellingen van het nieuwe bestemmingsplan Den Burg centrum, dat vanaf half december ter visie wordt gelegd in het raad huis. Het nieuwe bestemmingsplan kent een lange voorgeschiedenis. Al meer dan tien jaar is de afdeling ruimtelijke ordening en huisvesting (ROH) bezig met de ontwikkeling en uitvoering van het ontwerp. Als opvolger van het uit 1965 daterende Uitbrei dingsplan Den Burg, wil b en w nu meer vat krijgen op de planologische ontwikkeling in het centrum van Den Burg. „Er vond wildgroei plaats in het centrum", zo verduidelijkt Albert Hut, ambtenaar bij de afdeling ROH. „Het vorige bestemmingsplan bood de middenstanders daartoe alle mogelijk heid." Hij becijfert dat vanaf 1981 al leen al het aantal winkels met veertien is toegenomen. „Weliswaar betrof het hier voornamelijk klein schalige zaken, toch had de gemeen te weinig greep op de razendsnelle aanwas van met name horecazaken. In willekeurige straten in het centrum bevonden zich langestrekte stroken bebouwingen, waarin naar eigen in zicht kon worden gewoond of bedrij ven opgestart. Nu krijgt elk perceel zijn eigen bestemming, woning of de tailhandel. We hebben bij het vast stellen daarvan gekeken naar de functie die het desbetreffende pand nu heeft." Bij de ontwikkeling van dit nieuwe bestemmingsplan is ervan uitgegaan dat in het centrum van Den Burg ge woond, gewerkt en gerecreërd moet kunnen worden. Nadrukkelijk stelt de gemeente dat bihne.i het centrum overal gewoond moet kunnen wor den. Daarentegen streeft men naar concentratie van horecabedrijven, zo dat het andere gedeeltes van de dorpskern minder overlast ondervindt van de verschijnselen waarmee die bedrijvigheid soms gepaard gaat. Uit- gaansbedrijven zullen zich uitsluitend nog binnen het traject Zwaanstraat, Groeneplaats, Vismarkt en Kan toorstraat mogen vestigen. De ge meente stelt wel zeer stringente vestigingsvoorwaarden. Zo moet wor den aangetoond, aan de hand van een onderzoek, dat er een „markt" is voor een extra horeca-gelegenheid. Er mag geen sprake zijn van „broo droof" onder de exploitanten in deze zóne. Vestiging van nieuwe horeca bedrijven anders dan in het bestem mingsplan aangegeven is uitgesloten. Vestiging van een nieuw uitgaansbe- drijf in een bestaand horeca-pand wordt wel toegestaan, mits daardoor geen overlast voor de omwonende veroorzaakt wordt. Winkelroute Winkeliers kunnen zich eveneens niet meer naar eigen inzicht in het dorps- hart vestigen. Nieuwe detailbedrijven mogen volgens het bestemmingsplan alleen nog maar binnen een aan gesloten ringvormig gebied worden gestart. Weverstraat, Parkstraat, Groeneplaats, Vismarkt,Binnenburg, Hogerstraat en d£ Waalderstraat zijn achtereenvolgens de straten waar het winkelend publiek de boodschappen kan doen. „Dit is een route die lo gisch op elkaar aansluit, waardoor niet kris/kras door Den Burg winkels verschijnen." De beslissing hiertoe kent ook een commerciële achter grond. „Het werkt storen op het win kelende publiek als telkens naar winkelstraten moet worden gezocht. De met het bestemmingsplan beoog de, aantrekkelijke en publieksvriende lijke route heeft een positieve invloed op de mensen, wat weer doorwerkt in hun koopgedrag." aldus Albert Hut. Ook de winkeliers moeten mid dels een marktonderzoek aantonen dat er behoefte is een een nieuw be- drijf.ln de afgelopen jaren heeft de gemeente bij afgifte van vergunnin gen reeds ingespeeld op het nieuwe bestemmingsplan, waarbij met name de kleinschaligheid van de dorpskern uitgangspunt was. Verschillende su permarkten verdeelden vanuit dat oogpunt de voorgevels in kleinere on derdelen, waardoor deze pasten in het straatbeeld. levendig Naast ruimte voor bedrijven moet Den Burg-centrum voldoende plaats bieden om te wonen. Om te voorko men dat door oprukkende mid denstanders het woningbestand in de verdrukking zou raken, is het wense lijk dat huizenbouw plaatsvindt. Het bestemmingsplan geeft dat aan. Door woningbouw die in de afgelopen ja ren reeds heeft plaatsgevonden, werd daar vroegtijdig op het woningtekort ingespeeld. Waar ruimte vrij was, zo als op het Pater Witteplein en de zo genaamde. „Maasvlakte", werden woningen gebouwd.De centrale lig ging van deze huizen en de nabijheid van veel voorzieningen heeft ertoe bijgedragen dat vooral jonge mensen, maar ook ouderen er hun intrek na men. De gezinnen wonen vaak verder bij het centrum vandaan. Parkeerproblemen Om het centrum voor voetgangers geschikt te maken heeft een groot schalige herbestrating van het cen trum plaatsgevonden. De toenemende verkeersdrukte werd niet meer getolereerd. Parkeerverboden deden hun intrede, maar de verkeers drukte liep niet voldoende terug. „Dat komt doordat de automobilisten tijdens hun speurtocht zoeken naar een parkeerplaats die dicht bij het centrum ligt. Zo min mogelijk lopen dus. Ze kunnen dan tijdenlang blijven rondrijden, dat geeft overlast." aldus Hut. De daadwerkelijke parkeerbezet- ting het centrum nam af, terwijl de parkeerplaatsen aan de rand van het centrum slechts voor 75 procent be nut worden. Om dat langdurig ron drijden een halt toe te roepen zal het toestromend verkeer via borden di- rekt naar de grote parkeerplaatsen worden gedirigeerd, overlast wordt daardoor tot een minimum beperkt. geen consequenties voor de Texe laars. Het uitleenmagazijn, de diëtiste en het consultatiebureau blijven op de huidige wijze functioneren. Voor malig voorzitter R. van der Bent: „Het is alleen een management- kwestie." Voor de jaren tachtig had het bestuur alles in eigen hand en zorgde men bevoorbeeld zelf voor een nieuwe kandidaat als een wijkverpleegster er mee ophield. Na de fusering met Den Helder had men alleen nog het be heer over het eigen gebouw. Hierin is niet alleen de wijkverpleging onderge bracht, ook de tandartsen hebben een deel in gebruik. Naar eigen in zicht werd het gedeelte van de wijk verpleegsters weer onderverhuurd aan de bloedtransfusiedienst en ge bruikt voor enige para-medische cur sussen. Het beheer zal nu worden overgenomen door de ERKO. Centraal Door de ERKO die in de Kop van Noordholland gaat functioneren zal één centraal uitleenmagazijn worden gevormd. Maar Texel houdt wegens de eilandpositie het eigen magazijn. Van der Bent denkt dat een centraal depót een verbetering is. „Daar kan een voorraad worden aangelegd, waaruit ook wij naar behoefte kun nen putten. Dan hoeven we niet zelf heel veel in reserve te houden." Hij staat erg sceptisch tegenover de andere veranderingen. „Hoewel de mensen er weinig van zullen merken, heb ik toch mijn twijfels over de sa menvoeging. Kijk, de besturen werk ten voor een onkostenvergoeding. Nu wordt een duur managementteam in gezet. Ik denk dat het er allemaal niet goedkoper op wordt. En doordat de financiering centraal wordt gere geld, krijgen we allemaal te maken met dezelfde richtlijnen. We komen allemaal in hetzelfde strakke keurslijf, zonder dat we naar eigen inzicht aan een vraag kunnen voldoen". Groene Kruis Texel heeft in het verle den al een speciale stichting opge richt, waarin bezittingen zijn ondergebracht die testamentair zijn nagelaten ten behoeve van het Groe ne Kruis. Deze blijft gewoon in stand en het geld dat door eventuele ver koop vrij komt zal voor Texelse goede doelen worden aangewend. Vijf leden van de Rowans en Sherpa- groep Texel zijn afgelopen zaterdag naar Twisk gereisd om aldaar be hulpzaam te zijn bij het knotten van wilgen. Dit onderhoud is noodzake lijk om te voorkomen dat de top zwaar geworden knotwilgen om zouden vallen. Daar de wilgentenen niet meer in dustrieel gebruikt worden, is het knotten in feite overbodig geworden. Hierdoor is aan veel eerder geknotte wilgen achterstallig onderhoud ont staan. Eigenaars van knotwilgen doen derhalve steeds vaker een be roep op vrijwilligers om onderhoud aan de bomen te plegen. De Texelaars werden goed ontvangen en na een paar uur hakken, zagen en slepen, was er voor iedereen soep met stokbrood. Omdat het werk niet op een dag geklaard was, vertrekt over veertien dagen weer een groep Texelse scoutingleden naar Twisk.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7