Cjroen ^warLr Jexels in het harL, Polderlasten in 1991 }pnieuw fors omhoog Totale „black out" door defect in dieselgenerator 4- tegenvoorstel op nippertje verworpen telecom „Metafoor" is geplaatst Verkooppunt SINT NICOLAAS AANBIEDING Winkeldievegge PvdA wil praten over voetbal en schouwburg Bistro J. ,,De Taveerne Waalderstraat 51, Den Burg is geopend: vrijdag 30-11 18.00 - 21.00 uur zaterdag 1-12 9.00 - 17.00 uur U kunt er terecht voor advies, in formatie en service. Voor de telefoon en voor andere vormen van telecommunicatie. Alles onder één dak voor uw gemak Nieuwe vleugel verpleeghuis gereed Ouderenzorg verbeteren Texelse overvallen in Nicaragua sw Bloeiend voorjaar bij de Gollards Oudeschilders op reddings tocht R* Lichtbundel op kunstwerk opent raadhuis officieel Schitterende 1-t-katuats gouden oorknoppen NU 39,- in de Weverstraat JGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.536 DONDERDAG 29 NOVEMBER 1990 advertenties, abonnementen, etc «jeveld De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tfoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 üJactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1220-12741 sten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s jrard Timmerman, De Rede 23a, Den Hoorn, telefoon 02220-19746. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ41,40 per halfjaar; Los ƒ1,10 gen met een totale hoogte van 4,5 meter, staan ten opzichte van elkaar en ten opzichte van de grond in een bepaalde hoek, waardoor het totaal telkens van vorm en schittering verandert voor mensen die erlangs lopen... Het kunstwerk lokt veel discus sie uit. Het commentaar van de voorbijgangers die het montage- karwei dinsdag gadesloegen, was althans niet van de lucht. Tot er gernis van wethouder Tine Krij- nen, die ook een kijkje kwam nemen en de afwijzende reacties kenmerkte als „ouwe mannen praat". Het kunstwerk zal met alle bijkomende werkzaamheden en voorzieningen f60.000,- kosten. De bovenste foto toont de juist geplaatste en nog inge pakte ringen. Op de onderste fo to kunstenaar Drolenga (midden) in gesprek met aannemer Westerlaken en iemand van het constructiebedrijf. enkele dorpen de belasting snel te verminderen waardoor enkele genera toren kunnen blijven draaien, maar al les voltrok zich zo snel en onverwacht dat het daarvoor al direct te laat was. Nadat was vastgesteld dat de electri- citeitsuitval niet was veroorzaakt door beveiligingen van de kabels, werden in de centrale twee kleine noodaggregaten gestart zodat men daar zelf weer kon werken. Voorts werden de dieselgeneratoren waarvan vast stond dat zij niets mankeerden, in werking gesteld en die hadden ca paciteit genoeg om heel Texel weer bele termijn moet zijn. Eventuele extra kosten wegens bespelen van velden in de zomerperiode dienen volgens de PvdA voor rekening van de organiserende vereniging te ko men. De club kan dan tevoren beslui ten of ze wel of niet het risico wil nemen. In een winkel in de Weverstraat is gistermorgen een 26-jarige vrouw uit Den Burg betrapt op diefstal. Ze pro beerde een apparaat ter waarde van f65,- mee te nemen zonder te beta len. Tegen haar is proces verbaal op gemaakt. van stroom te voorzien. Dat het ge ruime tijd duurde voordat in alle dor pen weer de lampen en de televisies aankonden, heeft een technische re den. De belasting van zojuist gestarte generatoren moet langzaam worden opgebouwd, anders treden beveiligin gen in werking en valt de boel op nieuw uit. Bijkomende pech Het inschakelen van de verschillende „richtingen" zowel op af. and vanuit de centrale als in het schakelstation in Den Burg, begon om 20.42 uur en Lees verder pagina 5 iet eerder in de historie van het Waterschap Texel was een lemming zó spannend als gisteravond. Met 12 tegen 12 staak te de stemmen over een voorstel uit de vergadering van hoofd gelanden de polderlasten volgend jaar slechts trendmatig (drie tocent) te verhogen, in plaats van een verhoging met acht pro ent, zoals het college van dijkgraaf en heemraden voorstelde, blgens artikel 117, lid 2 van het Algemeen Waterschaps Regle- «nt moest het voorstel uit de vergadering worden verworpen, d een telefoontje met een collega-waterschap maakte duidelijk at dan automatisch het college-voorstel was aangenomen. Heel Texel kwam gisteravond om 19.20 uur zonder stroom te zitten als gevolg van een defect in een der dieselgeneratoren van de PEN- centrale in Oudeschild. In Den Burg gingen de lichten om 20.30 uur weer aan, waarna met regelmatige tussenposen de andere dorpen volg den. Door enkele bijkomende kleine storingen duurde het echter tot 21.42 uur voordat het hele eiland weer electriciteit had. Het uitvallen van de totale electrici- teitsvoorziening, waarbij ook de cen trale zelf in het donker komt te zitten, is een zeldzaam verschijnsel. Zes jaar geleden gebeurde het voor het laatst. Gisteravond draaiden in de PEN- centrale de Stork Werkspoor diesel generator van 4,7 mw alsmede twee van de drie nieuwe Finse diesels bij een totale belasting van 7 mw. Toen de 4,7 mw diesel uitviel, konden de twee kleinere diesels de vraag niet meer aan en werden zij door een be veiligingsvoorziening uitgeschakeld. Te snel Als zich iets dergelijks voordoet, lukt het meestal door het afschakelen van In navolging van de Texelse Sport raad en de gezamenlijke voetbal clubs heeft de PvdA-fractie een brief geschreven aan het college van b en w over de „toernooiregeling" van de Texelse voetballerij. De PvdA wil dit beleid in de eerstkomende vergade ring van de raadscommissie voor welzijnsbeleid (half december) ter discussie stellen. Ook vindt de PvdA dat het onderzoek naar eventuele overname van de schouwburgzaal van De Lindeboom op de commissie agenda moet worden opgevoerd. De PvdA-fractie wil weten welke ge dachten en plannen het college inza ke beide kwesties heeft. Fractieleden Gerard van der Kooi en Gré Zegers geven alvast een schot voor de boeg. Ze schrijven dat niet alleen zou moe ten worden gekeken naar zaken als overname van de ondergrond van de RST en isolatie van de schouwburg zaal op kosten van de gemeente, maar ook naar een eventuele andere lokatie (waarmee niet de Burge meester De Koninghal wordt be doeld). Tevens vindt de PvdA dat een inventarisatie moet plaatsvinden van geïnteresseerde verenigingen. Inzake de „toernooiregeling" stelt de PvdA dat de rustperiode van tien we ken voor de voetbalvelden een flexi- en financiële gevolgen van nieuwe wetgeving. Verantwoord Verscheidene hoofdingelanden stel den naar aanleiding hiervan de vraag wanneer de stijging van de polder lasten ten einde zal komen. Er moet dringend een meerjarenbegroting ko men, vindt een groep verontruste hoofdingelanden. Hun woordvoerder Klaas Barendregt zei gisteravond dat het een goede zaak is als in grote lij nen bekend is hoe de polderlasten zich de komende jaren zullen ontwik kelen. Barendregt wees op de rijksuit kering voor het wegennet, die vanaf 1992 in twintig jaar tijd zal toenemen van zes tot elf ton per jaar. „Met de ze verbetering in het achterhoofd, lijkt het ons toch verantwoord om nu een pas op de plaats te maken. Een gat in de begroting betekent heus niet zomaar dat het waterschap fail liet gaat. Er ontstaat dan alleen méér druk op te nemen maatregelen, zoals het opstellen van een meerjarenra ming, het afstoten van bezittingen die niet noodzakelijk zijn voor het be leid en verdere verbetering van de ef ficiency", aldus Barendregt. Gat dichten Met „pas op de plaats" bedoelde Ba rendregt een normale tariefsverhoging van drie procent. In dat geval zou voor 1991 een begrotingstekort van 7115.000,- ontstaan. Om dit gat te dichten is het niet de bedoeling dat het waterschap bepaalde taken af stoot, of gaat bezuinigen op weg- of dijkonderhoud, aldus Barendregt. Hij stelde voor het tekort grotendeels te dekken uit de algemene reserve (785.000,-). De resterende 730.000,- wordt gevonden door de post „ver nieuwen van 2000 meter ursusgaas" niet te begroten op 760.000,-, maar op de helft daarvan. Hoofdingeland Jacob Jan Hin had een offerte aan gevraagd, waaruit deze kostenbespa ring bleek. Verder zou volgens Hin de reserve investeringen iets omlaag kunnen en waren de rente-inkomsten te laag begroot. Blindstaren Dijkgraaf Dijt waarschuwde de verga dering voor de consequenties van het „voorstel-Barendregt". Volgens Dijt staarde Barendregt zich teveel blind op de gunstige toekomstige wege nuitkering. „Inderdaad is dat beeld rooskleurig, maar het effect is pas op middellange tot lange termijn merk baar", stelde de dijkgraaf. Bovendien vond Dijt het niet verstandig om de gehele algemene reserve op te sou peren; het waterschap gebruikt de re serve als werkkapitaal (ter financiering van vaste activa). Barendregt hield echter voet bij stuk, waarop de dijkgraaf Barendregts voorstel in stemming bracht. Het aantal voor- en tegenstemmer bleek precies even groot. Na raadpleging van de reglementen en een deskundi ge kwam het college met de schrik vrij. De dijkgraaf beloofde dat even goed wordt bekeken of inderdaad 730.000,- op de aanschaf van gaas kan worden bespaard. Blok De laatste jaren zijn de waterschaps vergaderingen levendiger dan voor heen. Het beleid van dijkgraaf en heemraden wordt niet meer als van zelfsprekend door de hoofdingelanden goedbevonden. Gisteravond deed een nieuw fenomeen zijn intrede: blokvor ming. Barendregt voerde een groep van twaalf hoofdingelanden aan, die samen de begrotingsvergadering had den voorbereid. „Niet zo gebruikelijk wellicht, maar nu de materie steeds ingewikkelder wordt is het een ten dens dat de hoofdingelanden méér overleg voeren", aldus Barendregt. Uiteindelijk bleek de groep dus één persoon te klein om direct succes te boeken. Ook andere hoofdingelanden hielden een algemene beschouwing op de voorstellen van het college. Arie Lap constateerde „een forse lastenverho ging voor de ingelanden, waar geen uitbreiding van diensten tegenover staat". Vooral de kostenstijging inta ke het dijkonderhoud baarde hem zorgen. Onredelijk De dijkgraaf gaf hierop uitgebreid antwoord. Dijt herinnerde aan de „operatie stofkam", waarbij de ver goedingen van het rijk werden terug geschroefd „Pijnlijk, met onredelijke elementen", aldus Dijt. Hij doelde daarmee op de weigering van Rijks waterstaat om subsidie te verstrek ken voor uitwateringssluizen en opzichterskosten. „We laten het er niet bij zitten." Lap vroeg verder of er wel voldoende controle is op het functioneren van de DCO. De kosten van inning van polderlasten door deze dienst waren voor 1990 nog begroot op 752.000,-, maar voor 1991 is dit bedrag 786.600,-. De stijging kan groten deels worden verklaard uit het feit dat de kadaster-gegevens niet meer kosteloos worden verstrekt. „De werkwijze van de DCO wordt juist in zichtelijker", aldus Dijt, „maar dat heeft helaas nadelige gevolgen voor Texel, evenals voor de Wieringermeer. We hebben bekeken of het goedko per is de inning zelf uit te voeren, maar voor dit bedrag redden we het niet." Automatisering Lap wees ook op het zo efficiënt mo gelijk werken van de buitendienst. Lees verder pagina 2 Dinsdagmiddag is het door Bart Drolenga uit Purmerend ontwor pen kunstwerk voor het raadhuis op zijn plaats gezet. In aanwezig heid en met hulp van de kunste naar werden de drie halve cirkels van glimmend roestvast staal met bouten verankerd aan een betonnen plateau dat al eerder werd aangebracht. Het montage werk werd uitgevoerd door het metaalconstructiebedrijf Theo vd Linden B.V. uit Purmerend, die de stalen ringen ook had vervaar digd naar tekeningen van Drolin- ga. Gisteren werd het karwei afgewerkt door de firma Wester laken die over het beton bestra ting aanbracht. Eén ring lijkt op de straat te staan; de twee an dere steken eruit. Zoals eerder gemeld moeten de ringen een uitbeelding („metafoor") zijn van Texel, waarbij de elementen wa ter en wind een rol van betekenis spelen. De drie halve ringen moeten een beweging suggere ren en staan in aantal ook in re latie met het drie verdiepingen tellende raadhuis. De metalen bo- 5ewel de waterschapsbegroting ior 1991 op het nippertje werd jedgekeurd, was de oppositie een ken aan de wand. Duidelijk ge gakt werd dat de fors stijgende igaven van het waterschap niet al- aar op de ingelanden mogen wor- m afgewenteld. Gewezen werd op (noodzaak van een meerjarenbe- oting en het creatief zoeken naar ogelijkheden om te bezuinigen of [tra inkomsten te verwerven. M waterschap zit in de hoek waar klappen vallen, als gevolg van een peiend takenpakket en tegelijkertijd plundering van subsidies. Om alle ken te kunnen uitvoeren, is steeds rer geld nodig. De stijgende uitga- n vervullen het waterschap met g. In de begroting 1991 groeit het gaventotaal met liefst 7189.163,-. p kosten van wegen- en dijkonder- bud zijn de grootste boosdoeners, ik de kosten van de Dienst Centra- Omslagheffing (DCO), die de in- ig van de polderlasten verzorgt, rtonen in 1991 een belangrijke stij- ig. Daarnaast heeft het waterschap maken met een voortdurende toe- me van regelgeving en plannenma- rij, hetgeen méér administratief erk en dus méér kosten met zich sebrengt. In een notitie, getiteld teleidsontwikkelingen", geven dijk- aaf en heemraden een kort over- ;ht van de ontwikkelingen op rijks-, ïvincie- en lokaal niveau. „Een aerjarenbeleid in cijfers valt zeer Deilijk te geven", aldus dijkgraaf c. Dijt gisteravond. Hij wees op de Ie onzekerheden inzake subsidiëring Telefoon 17585/17862 Dc Koog Vanaf ma. 3 dec. geopend. Vr. Za. en Zo. vanaf 16.30 uur Keuken open tot i 23.00 uur. Reserveren aanbevolen! v

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1