(jtoen cZwartsJexels in het harL, „In mijn eigen kerk was het gen schijnvertoning geweest" WEGENS SUCCES VERLENGD. Verontreinigde bouwgrond op voormalige stortplaats D-2MAC? Afscheid ds. Salakay in Doopsgezinde kerk: frr\ HANS ANDERS OPTICIENS Bouw opgeschort tot bodem onderzocht is Keesomlaan gestremd wegens herbestrating B en w willen uitstel onderzoek noodcamping \anvraag vergunningen imateurvissen verplicht OP Dt GLAZEN ZOKDtR OOOARTSRtCEPl i Wie straks wil genieten van het beste beeld komt 14 15 december naar onze Loewe show. PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10.539 DINSDAG 11 DECEMBER 1990 &or advertenties, abonnementen, etc. angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, defoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 iedactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. telefoon 12220-12741 uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. rans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99 17.636 Rabobank nr, 36.25.01.742; N.M.B nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /41,40 per half jaar; Los ƒ1,10 Georgische dans en zang imponeerden Koninghal v> Programma Ouwe Sunderklaas sw Inventarisatie medische voorzieningen Waddengebied v> Voetbalderby in laatste minuut gelijk: 2-2 Teso-kapitein Theo Dogger: 300.000 km op Marsdiep Dirk Kuiter draagt foto-archief over aan Texelse Courant De firma Westerlaken heeft gisteren een begin gemaakt met de opknap- werkzaamheden van de Keesomlaan. Hierdoor kan het verkeer in Den Burg tijdelijk geen gebruik maken van deze straat. Rond de feestdagen zal het verkeer tijdelijk weer zijn nor male doorgang kunnen vinden. De opkapbeurt werd noodzakelijk door grote verzakkingen in het weg dek. Die waren het gevolg van ver nieuwing van rioleringsbuizen. Ook het trottoir zal van een nieuw plavei sel worden voorzien. Toch zullen voetgangers, weliswaar via de straat, hun weg kunnen vervolgen. Het opknapwerk aan de Keesomlaan zal in twee fasen gebeuren. Met het weggedeelte tussen Schilderend en Elemert zal komende woensdag een begin worden gemaakt. Dit gedeelte zal vier weken niet toegankelijk zijn voor verkeer. Dan volgt het traject van de Elemert tot aan de Beatrix- laan, de tweede fase. Hier zal ook ongeveer vier weken aan worden ge werkt. Gemeentewerken verwacht dat het werk medio februari is af gerond. Een onderzoek naar de verplaatsing van de noodcamping naar het Mol- werk nabij 't Horntje is pas zinvol als de komende winter te voeren discus sie over de leefbaarheid op Texel is afgerond. Dat vindt het college van b en w, dat daarom de voor het onder zoek benodigde ƒ5000,- nog niet be schikbaar wil stellen. De langverwachte nota van de burge meester over het onderwerp „leef baarheid" zal overigens waarschijnlijk zeer binnenkort openbaar worden gemaakt. ominee Ted Salakay van de Gere- irmeerde kerk in Den Burg heeft jndagavond afscheid genomen van »xel. Vanwege een al maanden du- :nd conflict met de kerkeraad vond it afscheid, op uitnodiging van het ixels Theologen Convent (TTC), laats in de Doopsgezinde kerk aan e Kogerstraat. Een afscheidsdienst i receptie in eigen kerk heeft Sala- jy niet willen accepteren. ,,Het op- jeren van een schijnvertoning in ijn huis druist tegen mijn geloofso- jrtuiging in. Ik wil de gemeentele en niet voor de gek houden en sen alsof alles in harmonie is opge- st." Ds. Salakay treedt 31 decem- er in dienst bij de „Samen op Ieg" gemeente Luttelgeest/Kuinre. jdens de afscheidsdienst zelf wer en de problemen nauwelijks aange- srd. „Bewust," aldus Salakay, die 5 februari 1985 op Texel werd be- istigd. „Het is een heel klein kunst- om met modder te gooien. Maar ik il een scheuring in de Gereformeer- kerk absoluut voorkomen. Daar jn de mensen me te lief voor en larmee is geen enkel doel gediend." alakay kijkt tevreden op de dienst rug. „Ik heb op'deze manier af- ;heid kunnen nemen van mensen e vertrouwen in me stelden. Dat is )ed geweest." 8 Doopsgezinde kerk was zondag- rond vol, van de Gereformeerde irk was een twintigtal mensen ver- genwoordigd. Over de redenen die in het conflict ten grondslag liggen, il Salakay zich niet uitlaten. „Als ik it gewild zou hebben, had ik wel Imateurvisserij, waarvoor langs de lust vaste visnetten werden ge- iruikt, was tot heden voor iedereen oegestaan. Daaraan is nu een eind lekomen. Voor deze vorm van visse- ijmoet vanaf 1991 vergunning wor- len aangevraag, zo heeft het ninisterie van landbouw en visserij «sloten. an deze „recreatieve" vorm van vis- erij waren wel enige beperkingen- esteld. Zo mocht met ten hoogste wee fuiken of een staand want wor- en gevist. De lengte van dit rech- spstaande netwerk, was aan een laximum gebonden. Toch bestond er at op heden bij de vissers soms ver warring over de toelaatbaarheid van Ie verschillende vistuigen. Het nieu we systeem, waarbij vergunningen worden afgegeven, geeft nauwgezet e voorwaarden waaronder gevist lag worden. Het plaatsen van een eerwant met een maaswijdte van 15 entimeter, is één van die regels. )aardoor zullen zeehonden, op zoek aar vis, niet meer in de fuiken ver- trikt raken en verdrinken. 'flwiil Ook deze maand kunt u nog profiteren van deze fantasti sche aanbieding! Dus: 25% korting op alle glastypes binnen ons glasprogramma, zoals enkelvoudig, bifocaal, multifo- caal, exua dun. meekleurend of krasbestendig. Vragen? Bel gratis de klantenservice: 06-022 67 76 U vindt onze adressen in de Gouden Gids Deaküe is Rcldtgi/m 31 december I WO. 25 FONDUE-GOURMET OF STEENGRILL PARTY Voor dit gezellige en kreatieve tafe len verzorgen wij prachtig opge maakte vleesschotels. Vanaf ƒ5,- per persoon TÖPSLAGERIJ ROB META MAAS Peperstr 5, O'end, X 18505 gelijk toen het verkeerd ging bij de pers op de stoep kunnen gaan lig gen. Maar dan zou ik net zo afkeu renswaardig handelen als de kerkeraad met mij heeft gedaan. En dat wil ik juist niet. Ik ben door hen gecriminaliseerd. Het is wel mogelijk om iemand uit zijn ambt te zetten, maar dan moeten er wel heel gegron de redenen voor zijn." De predikant is zich van geen misdraging bewust. „Studieverlof" Op 27 maart 1990 deelde de kerke raad Salakay mee dat hij actief uit moest gaan zien naar een nieuwe ge meente. Hiervoor zou hij eventueel „studieverlof" kunnen krijgen. Het bericht sloeg bij Salakay in als een bom. „Studieverlof houdt in dat het verrichten van ambtelijke handelingen niet langer is toegestaan. Je mag geen diensten meer voorgaan, geen trouwerijen meer doen, niet meer op het spreekgestoelte staan. Je wordt op zo'n moment gewoon knock out geslagen." Volgens Jeanette van Abs, voor zitster van de Gereformeerde kerke raad, kwam het bericht niet onverwacht. „Wederzijds vertrouwen tussen kerkeraad en predikant was er allang niet meer. Door een aantal factoren die ik niet wil noemen, was dat tot het nulpunt gedaald. Normaal is het zo dat een predikant na een jaar of vier zijn eerste gemeente ver laat. Hij maakt zijn brokken, doet zijn goede dingen en zoekt vervolgens een tweede gemeente op. We had den hem al een aantal malen terloops geïnformeerd, maar hij gaf aan dat hij er nog met over dacht een andere gemeente te zoeken. Omdat de situa tie niet langer werkbaar was, heeft de kerkeraad hem gevraagd hier toch wat actiever mee aan de slag te gaan. Salakay heeft dit heel hoog op genomen en als ontslag ervaren. Dit was niet nodig geweest, we gunden hem alle tijd om naar een andere ge meente uit te zien." Compromis Volgens mevrouw Van Abs aanvaard de Salakay het studieverlof een goe de maand later. Als compromis. Volgens haar heeft de kerkeraad de kansel echter nooit tot verboden ge bied verklaard. „Dat is z'n eigen in terpretatie geweest. We hebben hem zelfs gevraagd om tijdens het verlof medewerking aan de rouw- en ster vensbegeleiding te blijven geven. Dat is ook een aantal malen gebeurd." Salakay vermoedt zelf dat zijn manier van werken aan het conflict ten grondslag ligt. „Ik houd ervan de din gen bij de naam te noemen en ik ben niet bang om m'n nek uit te steken. Dat kan voor mensen die aan de macht zijn, natuurlijk minder aange naam zijn." De kerkeraad ontkent dat dit iets met het conflict te maken heeft. Omdat de zaak uit de hand dreigde Het terrein achter de voormalige noodslachtplaats, dat in nog onbekende mate is vervuild Voorlopige onderzoeksresultaten hebben de aanwezigheid van giftige stoffen aangetoond in de bodem achter de voormalige noodslachtplaats aan de Hallerweg. Een nader onderzoek zal uit wijzen in welke mate de verontreinigde grond, mogelijk tot op een diepte van 70 centimeter, moet worden verwijderd. Voorbe reidende werkzaamheden op het 3000 vierkante meter grote terrein, bestemd voor woningen, vinden voorlopig geen doorgang. Het onderzochte perceel, dat tussen de Hallerweg en de Wilsterstraat ligt, maakt deel uit van het plan „De Mars", tweede fase. Het vervuilde gebied is volgens dit plan hoofdzake lijk bestemd voor woningbouw. Daar naast komen er wegen, voetpaden en een plantsoen. Bij de afdeling milieu beheer van de gemeente was bekend dat in het verleden afval werd gestort op deze lokatie. Niet alleen was dit afkomstig van kadavers uit de slach terij, ook olierestanten na reparaties van auto's werden hier gedumpt. Ver moed wordt dat het dierlijke afval geen aanwijsbare problemen zal ge ven. Men verwacht wel de aanwezig heid van chemische afvalstoffen, zoals benzeen. Zolang er echter nog geen zekerheid bestaat over de mate van bodemverontreiniging, kan de ge meente geen verklaring van „schone grond" afgeven. Zonder deze verkla ring, die aangeeft dat de ondergrond geen ontoelaatbaar hoge concentratie gifstoffen bevat, mag met worden begonnen met welke bouwwerk zaamheden dan ook. Om de exacte mate van bodemver vuiling vast te stellen gaf het ge meentelijk grondbedrijf het ingenieursbureau DHV (Dwars, Hede- rik en Verheij) uit Amersfoort op dracht de grond te onderzoeken Dit onderzoeksbedrijf, dat gespeciali seerd is in bodemanalyse, stak aller eerst grondmonsters over een oppervlakte van 3000 vierkante me ter. De monsterdiepte was minimaal 70 centimeter. Aan de hand van een eerste onderzoeksresultaat is geble ken dat er sprake is van een lichte verontreiniging in de bodem. Deze conclusie, samengevat in een voorlopige taxatierapport, was voor grondzaken aanleiding genoeg op dracht te geven tot vervolgonderzoek. De gemeente wil in de toekomst niet voor nare verrassingen komen te staan. Hetzelfde bedrijf verzamelde hiervoor nieuwe grondmonsters, nu nader toegespitst op bepaalde loka- ties. „Binnen een maand", aldus woordvoerder Peter Daalder van de gemeentelijke afdeling grondzaken, „hopen wij de definitieve uitslag van dit vervolgonderzoek binnen te heb ben." Afgraven Verontreiniging van de grond zal tot Lees verder pagina 2 te lopen, vroeg de kerkeraad begelei ding aan. Er werd een begeleidings groep gevormd, die onder meer uit ds. Rooze en ds. Firet uit Alkmaar bestond. Verontruste Texelse gemeenteleden kregen thuis bezoek van twee leden van de kerkeraad, die een schrijven van de begeleidingscommissie over handigden. Het schrijven bevatte de mededeling „vertrouwelijk". Leden werden verzocht de brief na lezing te vernietigen. Kerkeblad Toen bekend werd dat Ds. Salakay op 31 december een beroep van de gemeente Luttelgeest aanvaardde, besloot de kerkeraad het studieverlof dat 9 november eindigde, te verlen gen tot 31 december, 00.00 uur. Als de predikant hiervan geen gebruik wilde maken, werd hij uitgenodigd voor een gesprek. De kerkeraad gaf Salakay ook een af scheidsdienst in overweging, waar over dan overleg zou moeten worden gevoerd. Salakay weigerde, om al eerder ge noemde redenen en verzocht de ker keraad een kort schrijven, waarin hij zijn weigering toelichtte, in het kerke blad op te nemen. Dat gebeurde. Lees verder pagina 2 Dominee Salakay met zijn jongste dochter Asnath: ..We kijken nu weer vooruit."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1