GARAGE DROS Imponerend optreden dansgroep Suchuschvili occasions Afscheid ds. Salakay Bodemverontreiniging Samen kerstvieren in De Waldhoorn Hulpgoederen op weg naar Roemenië Kunstwerk w TE KOOP: PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 DECEMBER 195 VERVOLG VAN PAGINA 1 maar mét een naschrift van de kerke- raad. Dat luidde als volgt: Jn de ver gadering van 4 mei heeft ds. Salakay de verklaring van de kerkeraad aan vaard. Dit heeft echter niet tot een verbetering geleid van de verhouding tussen kerkeraad en predikant en - hoewel de kerkeraad zowel de domi nee als zijn vrouw- bij verschillende gebeurtenissen uitnodigde voor een gesprek, is daar nooit positief op ge reageerd. Hoewel de kerkeraad alle zeilen heeft bijgezet en vanaf het be gin hulp en begeleiding heeft ge vraagd van ds. Rooze en ds. Firet, die kritisch tegen de affaire aankeken en de kerkeraad bepaald niet naar de mond praatten, is de raad zich er van bewust dat er fouten en foute in schattingen zijn gemaakt. Het is ech ter wel zo dat de houding van de predikant in dit conflict dezelfde is als waaruit de hele situatie is ont staan. Uit deze nood is het dringende verzoek aan ds. Salakay naar een an dere gemeente om te zien, geboren. De kerkeraad hoopt niettemin dat het ds. Salakay en zijn gezin goed gaat in Luttelgeest en bidt hem Gods ze gen toe." Verder zwijgen Op 7 januari 1991 wordt een ge meenteavond gehouden. De eerste sinds tijden. Salakay is dan al ver trokken. „Daarom heb ik gevraagd mijn brief in het kerkeblad op te ne men. Er bleef niets anders over." De predikant wil er verder het zwij gen toe doen. „We hebben een enorm moeilijke tijd achter de rug. Ik ben getekend en gekwetst. Dat geldt niet alleen voor mezelf, ook voor m'n vrouw en kinderen. Het heeft ons al lemaal aangepakt. Maar we kijken nu weer vooruit." Verklaring De dienst in de Doopsgezinde kerk werd georganiseerd door het Texels Theologen Convent, dat bijna voltallig aanwezig was. Ook ds. Cees de Jong, onlangs vertrokken naar een standplaats aan de vaste wal, was voor de gelegenheid overgekomen. Het TTC weigerde tijdens de dienst een verklaring van de Gereformeerde kerkeraad voor te laten lezen. Jeanet- te van Abs: „Daar stond in dat we niet achter de afscheidsdienst van het TTC stonden en dat de gevolgen van de dienst voor de dominee wa ren. Eigenlijk meer een verklaring waarom we er als kerkeraad niet bij aanwezig waren." Geruchten dat het gemeenteleden verboden zou zijn de dienst bij te wo nen, verwijst zij naar het rijk der fa belen. Evenals de bewering dat de Classis (overkoepelend kerk-orgaan) bij de affaire betrokken zou zijn. Voor een scheuring in de kerk is zij met bang. „Al is zo'n kwestie voor een kerk natuurlijk nooit goed. Ds. Salakay heeft echter veroorzaakt dat er partij getrokken diende te worden. Dit was echt iets tussen de kerke raad en de predikant. Als mij zoiets in een arbeidssituatie was overko men, had ik dat beslist niet overal rondverteld. Ik had me daar aardig voor gegeneerd." Toespraken Na de dienst, tijdens de toespraken, stak een aantal Texelaars hun waar dering voor de predikant niet onder stoelen of banken. Hendriek Vlaming omschreef Salakay als een enthousi ast, kritisch, ruimdenkend en goed geïnformeerd mens. „En bovenal, je deelt gul uit. Als van een gemeente de roep zou uitgaan dat je niet ruim denkend, niet geïnformeerd en met uitdeelzaam zou zijn, zal ik moeten concluderen: ze hebben Ted's verba zingwekkende eigenschappen ver zuimd op te merken." Helena Tuinema-Van Kooten en Wim van Leersum, tot voor kort actieve gemeenteleden van de Gereformeer de kerk, openden de rij. Beiden ver telden na afloop de volle overtuiging te hebben dat de predikant onrecht is aangedaan. „Ik ben 45 jaar belijdend lid geweest, maar hier is iets gebeurd dat het daglicht met kan verdragen. Mijn man en ik hebben het er ver schrikkelijk moeilijk mee gehad, maar ik zal tot mijn laatste snik opkomen voor recht. Zo behandel je mensen niet. Ik wil Salakay beslist niet heilig verklaren, want hij is ook maar een mens, maar hij was waar hij nodig was. Uit zichzelf, zonder dat iemand hem daar om vroeg. Een goede do minee, een bescheiden mens. We zul len hem missen. Aan de Gereformeerde kerk in Den Burg heb ik voorlopig geen boodschap meer. Er staan gelukkig genoeg andere kerk deuren wijd open," aldus mevrouw Tuinema. Ziekmelding Ook de wortels van Wim van Leer sum liggen in de Gereformeerde kerk. „Ik ben er door m'n ouders gedoopt en van jongs af aan zeer actief bij de kerk betrokken geweest. Drie jaar ge leden is mijn vrouw kosteres gewor den. Ik knapte voorkomende klusjes op. Nadat we van het „ziekteverlof" van ds. Salakay hqorden -wat we uit de man hebben moeten trékken- zijn we achter hem gaan staan. Mede op aanraden van de kerkeraad hebben we ons vanaf dat moment ziek ge meld." „We hebben de kerkeraad genoeg ge waarschuwd dat je iemand op zo'n manier niet aan de kant kunt zetten. Daar kweek je kampen mee. Natuur lijk zijn er mensen die Salakay niet zien zitten, maar dat heb je met iede re dominee. Die 10 procent hoor je dan, de andere 90 niet, want die hebben niets op- of aan te merken. Ik ben er ook van overtuigd dat drie kwart van de gemeente niet begrijpt wat zich heeft afgespeeld. De voor lichting vanuit de kerkeraad is heel vaag geweest." „Het feit dat het TTC als één man achter Salakay is gaan staan, zegt me overigens genoeg. Als die maar enigzins twijfelden hadden ze gezegd dat hij z'n eigen boontjes maar moest doppen. Ik had het een moedi ge zet gevonden als de kerkeraad was verschenen om een handreiking naar de Salakays te doen. Dat is niet gebeurd. Heel jammer." Diepe dalen Bij de afscheidsdienst waren ook ver tegenwoordigers van de gemeente Luttelgeest/Kuinre aanwezig. Een ver tegenwoordiger van het convent van Luttelgeest meldde de uitnodiging voor de dienst zeer op prijs te stel len. „Het feit dat we hier zijn is ook niet over rozen gegaan. Er zijn diepe dalen geweest." De vertegenwoordi ger zei de toekomst met Salakay vol vertrouwen tegemoet te zien. „De Heer heeft ons samengebracht." Namens het TTC verleenden pastor Kolkman, dominee Ter Haar, dominee Knipscheer en dominee Johan Kok medewerking aan de dienst. Ook do minee Wilmink van de Gereformeerde kerk in Oosterend was aanwezig. Sa lakay kreeg van het TTC een mand met Texelse produkten aangeboden. Een delegatie van de leiding van de Gereformeerde Zondagsschool besloot op het laatste moment het woord niet te voeren. Nadat nog veel meer sprekers en spreeksters de predikant hadden toe gesproken en hun giften hadden overhandigd, werd de dienst besloten VERVOLG VAN PAGINA 1 gevolg hebben dat de vervuilde grond tot een diepte van 60 tot 70 centi meter moet worden verwijderd Wat er met de uitgegraven gifaarde gaat gebeuren is nu nog niet zeker. „Dat hangt af van het advies van het ex terne onderzoeksbureau. Afvoeren of opslaan behoort tot de mogelijkhe den." De afgegraven gedeeltes zullen dan vanzelfsprekend weer op het juiste niveau worden gebracht met zuivere aarde. In ieder geval zal voor de aan vang van de werkzaamheden de bouwgrond „schoon" moeten zijn. „Wanneer er ook maar één plek is waarin zich vervuilde grond bevind, loop je de kans dat door het werk verspreiding van de gifaarde plaats vindt over het gehele bouwterrein", aldus Daalder. „Dan zijn we nog ver der van huis. De mensen hoeven zich geen zorgen te maken. De volksge zondheid is niet in het geding. Het probleem dat hier speelt is van volko men technische aard. We wachten eerst het definitieve onderzoeksresul taat af." Vertraging De vervuiling die nu aan het licht is gekomen, leidt naast de hoeveelheid extra werk en kosten, die met het grondverzet gepaard gaan, ook tot vertraging van de bouwvoorbereiding. „Hoewel met de woningbouw nog niet direct een begin zou worden ge maakt, staat de aanleg van een nieu we weg over het terrein hoog op de prioriteitenlijst. Met deze route zou den we het Marsgebied ook vanaf de andere kant kunnen ontsluiten. Nu is het alleen mogelijk via de Waal- derstraat de wijk binnen te rijden. Bovendien wordt de bestaande met een lied. Na afloop overheerste de opluchting. Een kerkgangster na afloop: „Het is toch fijn dat we op zo'n manier en in goede sfeer af scheid van elkaar hebben kunnen ne men." woonwijk, door de aan te leggen weg, ontlast voor het zware vracht verkeer, waarmee de bouwwerk zaamheden nu eenmaal gepaard gaan. Daarmee zou veel ergernis voor de bewoners worden voorkomen. Aanvoerwegen worden doorgaans ook kapotgereden door de zwaar be laden vrachtwagens", aldus Daalder. In dat opzicht is een tijdelijk weg -na voltooiing van de woonwijk wordt hij weer opgeknapt- ook een praktische oplossing. Tuinderij Buijsman Er spelen nog een aantal zaken die een spoedige aanvang van de bouw werkzaamheden in de weg staan. De firma Goënga heeft op het betreffen de terrein een slachterij, die nog vol op in bedrijf is. Volgens het plan „De Mars" moet dit gebouw verdwijnen. De gemeente kan dit bedrijf op dit moment echter nog geen aanvaard baar alternatief bieden. De op vervulling onderzochte grond, jarenlang gebruikt voor groente en fruitteelt door tuinderij Buijsman, werd onlangs aangekocht de ge meente. Op een kleine strook na is deze grond voorlopig nog niet be schikbaar voor bebouwing. Net als afgelopen jaar wordt in Den Hoorn een gezamenlijke kerstviering gehouden voor alle gezindten, geor ganiseerd door de Ouderensoos ,de Hervormde zusterkring en de Alge mene Nederlandse Bond van Oude ren. Dat gebeurt op woensdag 19 december (aanvang 15.45 uur) in dorpshuis De Waldhoorn. Tijdens de viering is er een brood maaltijd en wordt gezongen door mensen uit Den Hoorn, Oudeschild en door kinderen van de Zondags school. Inwoners van Den Hoorn en omgeving zijn welkom. Belangstellen den dienen zich te voren op te geven bij een van de volgende dames: H. Zijm-Huisman, tel.19223 of T Kok, tel.19362. Dinsdag 11 december De gemeenteraad vergadert om 19.30 uur in het raadhuis. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging heeft in d'Ouwe ULO een bijeen komst, ook toegankelijk voor met-leden, aanvang 20.00 uur. De vrouwenbond FNV komt voor een gezellige avond bijeen in De Buureton; 20.00 uur. Woensdag 12 december Texel viert Ouwe Sunderklaas. Mededelingen inzake de organi satie in de verschillende dorpen elders in deze krant. Donderdag 13 december De Muziek- en Dansschool Texel houdt in d'Ouwe ULO een voor speeluur, aanvang 19.30 uur. In strumenten: piano, blokfluit, dwarsfluit, viool en gitaar. Hoogwater Oudeschild Za. 8 Zo. 9 Ma. 10 Di. 11 Wo. 12 Do. 13 Vr. 14 Za. 15 Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.1 5 uur na hoogwater. De zon komt 9 december op om 8.37 uur en gaat onder om 16.28 uur. 9 december laatste kwartier; 10 de cember doodtij. 0.04 en 12.35 1.06 en 13.17 1.44 en 14.14 2.44 en 15.04 3.55 3n 16.07 4.47 en 17.27 5.50 en 18.30 6.40 en 19.25 spectaculaire elementen. De schoenen, kleding, dekens en dekbedden die vele Texelaars bij Jan Zwan hebben ingeleverd voor de noodlijdende Roemeense bevolking, zijn inmiddels onderweg naar Roemi nië. Donderdag vertrok een konvooi vrachtwagens naar het Balkanland. De op Texel ingezamelde goederen zijn bestemd voor een kindertehuis en een bejaardenhuis. Lopende over de Groeneplaats dacht ik: Wat ziet mijn oog nu? En mijn ogen aanschouwden een „kunst werk" dat was geplaatst. M'n be wondering gaat uit naar de man die voor een enorm bedrag al dat „moois" aan de Texelse gemeente raad wist te slijten. Als minister van handel zou hij een goed figuur slaan. De kiezer mag van de overheid ver wachten dat zij de Rijks-gelden goed beheert en efficiënt gebruikt. Waar om richt zij dan iets op waarvan men bij voorbaat kan zeggen dat het de burgers niet aanspreekt? Heeft u ooit kritiek gehoord op het beeld van het schaap met lam in Oosterend? Texe laars en toeristen vinden het prachtig en specifiek Texels. Naar verluid heb ben de fontein en het huidige ge drocht f125.000,— Ihet bedrag wil bijna m'n strot niet uitl gekost. Toe ristenbelasting, reinigingsrechten, le ges vqor kamperen bij de boer, hondenbelasting enz. Alles moet worden verhoogd. De Texelaar moet alles ophoesten en de overheid smijt met geld. Ja, weet u, de A.O.W. wordt dit jaar verhoogd met een eer malige uitkering van f25,—. Dat is f0,48 per week. Voelt u het con trast? Het lompe, op niets lijkende bouwsel moet Texel voorstellen in een variatie van wind en water. Een diep respect heb ik voor de schep ping. Het is zonder gebreken, ma- jestieus, maar ook heel teer. Wil me» dan een relatie zien dan moet men wel de fantasie hebben van het kleinste kind. „Oude mannenpraat" predikt mevrouw T. Krijnen, de huidi ge wethoudster. Blijkbaar, gezien haar uitlatingen een groep kiezers ds door haar niet voor „vol" wordt aan gezien. Mogen de burgers misschien kritiek heben als er iets is dat hen niet aanstaat, of moeten ze dat eers! aan mevrouw Krijnen vragen? Ze ka» van mij, nou nee, ik wil niet in haar voetsporen lopen en onaardig zijn. F. Oosterho Den Bui} Renault 5 GTL 6-'85 Renault 5 Turbo 2-'82 Renault 5 TL 4-'84 Renault 5 GTL 11 '84 Renault 9 GTS 7-'85 Renault 9 TL 3-'87 Renault 11 GTX 11 '86 Renault 18 Combi autom. 3-'83 Renault 19 Chamade 1-'90 Renault 20 TS 3-'83 Renault 16 TL 4-'77 Trafic Bestelauto 11-'85 Landrover 109, benzine 2-'80 Landrover 88, benzine 4-'78 Landrover 109, diesel 3-'82 Mercedes 240 TD 4-'85 Fiat Ritmo diesel10-'83 Citroën BX 5-'88 Opel Kadett 16 D 1-'86 Opel Kadett 16 S 5'86 Oorsprongweg 3, Eierland, tel. 11233 De dansers nemen het applaus van het Texelse publiek in ontvangst De Georgische zang- en dansgroep „Suchuschvili" heeft zondagmiddag in de burgemeester De Koning-hal een optreden verzorgd dat op de be zoekers veel indruk heeft gemaakt. De uitvoering was imponerend door zijn perfectie maar ook door zijn af wisseling: van uiterst ingetogen en romantisch tot woest en krijgshaftig, geheel in overeenstemming met de Georgische landaard. Soms, zoals bij de zwaardendansen, vlogen de vonken er letterlijk af en hielden de bezoekers hun hart vast. Niet ten onrechte want bij deze num mers gaat wel eens wat mis. Toch worden ze niet uit het programma geschrapt omdat het grote publiek verzot is op dit spektakel In Georgië zijn tal van dergelijke zang- en dansensbles actief Alleen de beste worden in de gelegenheid gesteld om in het buitenland op te treden. De programma's van de ver schillende groepen lijken soms op el kaar omdat de liederen en dansen ontleend zijn aan de bestaande cuf- tuur en soms al eeuwen worden ver tolkt als uiting van vreugde of droefheid. Bepaalde liederen en dan sen zijn uitgesproken populair en doen het ook in het buitenland zo goed dat alle groepen die in hun re pertoire opnemen. Ook een zwaar dendans zit er altijd in. Het zeer spectaculaire slotnummer „Competi tie" waarbij dansende jonge mannen elkaar met acrobatisch toeren de loef proberen af te steken, wordt door meerdere groepen als succesvolle uit smijter gebruikt. Interesse Georgische zang- en dansgroepen kunnen op Texel rekenen op behoorlij ke belangstelling. De uitvoering van zondag trok ca 250 bezoekers, wat voor een middagvoorstelling lang niet slecht is, zeker niet als de vrij late aankondiging in aanmerking wordt genomen. In het veel meer inwoners tellende Emmen trok het gezelschap zaterdagavond 400 personen. De groep maakt momenteel een toer- nee door Nederland en België, geor ganiseerd door het bureau ICP (Internationale Culturele Projecten). Voor de organisatie op Texel had de ze de sectie Kunst, Cultuur en Hobby van de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk in de arm genomen. Nora Verheij van de SOW werd na afloop van de voorstelling van zondag door voorzitter Kees Hoogerheide in de bloemetjes gezet als dank voor haar inspanningen. Ook deze keer was het weer gelukt om de leden van het ge- De Georgische show bevatte veel acrobatische. zeischap onder te brengen op parti culiere logiesadressen. Na de oproep in de krant meldden zich al direct voldoende gastgezinnen voor 39 en sembleleden. Het viel op dat naast de trouwe kern van mensen die steeds hun huis openstellen om Ge orgische artiesten te ontvangen, er ook veel nieuwe gegadigden waren. De groep bracht gisterochtend een bezoek aan de begraafplaats van de Georgiers op de Hogeberg en vertrok daarop naar Deventer voor de volgen de voorstelling.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2