Texel reddeloos onderin Ouwe Sunderklaas in de dorpen Burenpraatje onderweg is helaas verdwenen" Geslaagd Dirk Kuiter draagt foto-archief over Theo Dogger kwart eeuw „dwarsligger" in Marsdiep IINSDAG 11 DECEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Theo Dogger al 25 jaar aan het Teso-roer Het baantje was niet de enige ingrij pende verandering in het leven van de schipper In hetzelfde jaar trad hij met Annie Weijdt in het huwelijk. Sa men betrokken ze een nieuwe bunga low onder aan de dijk, pal naast het ouderlijk bedrijf. Enkele houten bootjes op het erf en een paar drogende visfuiken bewijzen dat het vissersbloed ook nu nog steeds kruipt waar het niet gaan kan. De onbekende bekende „En toen monsterde ik aan bij Teso. Ik werd direct op de Marsdiep ge plaatst, en maakte deel uit van één van de vier vaarploegen destijds. Ik wilde later wel kapitein worden van zo'n schip, maar daarvoor was het nodig dat je een schippersdiploma op zak had. Toen dat lukte en vervol gens kapitein Harm Broersma met pensioen ging, kon ik zijn plaats inne men", aldus de beurtschipper. Als ka pitein heeft hij niet alleen de algehele leiding, maar ook de volledige verant woording over het schip en alle opva renden. Op de vraag of het steeds maar weer heen en weer varen hem nooit heeft verveeld, zegt hij: „Het heeft, net als ieder vak, z'n ups en z'n downs. Elke reis is weer anders. Nieuwe gezichten, nieuwe lading en altijd andere weersomstandigheden. Het varen heeft wel eens z'n onple zierige kanten. Drie jaar terug bijvoor beeld ging een aantal dronken passagiers op de vuist met het buf- fetpersoneel. Gelukkig vormt dat een uitzondering. De veiligheidsmaatregelen zijn, mede door uiterst moderne communicatie middelen, van hoog niveau. De hele scheepvaart maakt nu gebruik van een standaard golflengte. Het is wel jammer dat er ook een ander groot bedrijf gebruik maakt van onze fre quentie Een burenpraatje met een passerend collega-schip is nu verle den tijd. We beperken ons nu zuiver" tot zakelijke mededelingen. Wel jam mer, maar het marifoonverkeer wordt steeds drukker. Soms gaan passeren de schepen wel eens tegen ons te keer, maken ons uit voor dwarsliggers of koerskruisers. Daar wen je wel aan." Naast zijn werk aan boord heeft Theo Dogger jarenlang geschreven voor de personeelskrant „Tussen wal en schip". Zijn rubriek heette „de on bekende bekende". Daarin voelde hij collega's aan de tand, vooral oud gedienden. Het schrijfwerk werd graag gelezen door collega's. Gedurende zijn 25-jarige loopbaan heeft hij nauwkeurig het aantal over tochten bijgehouden. „Ik ben nu pre cies 35625 keer heen en weer gevaren De afstand Texel-Den Helder is ongeveer vier kilometer, dus ik zit bijna aan de 300.000 kilometer- grens", zo rekent de kapitein ons voor. Hij gelooft niet dat de nieuwe veer boot Schulpengat bedieningsproble men gaat opleveren. „Wél is die nieuwe schuit twaalf meter langer, hetgeen betekent dat we tijdens het wisselen van stuurhut steeds verder moeten lopen. Gelukkig heb in al die jaren wel wat conditie kunnen op doen." De speelroute loopt vanaf de Kaapstraat over in de Dorpsstraat. De prijsuitreiking voor de jeugd is om 17.30 in café-restaurant Capri. De winnaars onder de oudere speulers zullen om 22.30 in dezelfde gelegen heid de beker in ontvangst kunnen nemen. Oosterend De jeugd van Oosterend kan vanaf 17.00 uur de route rond de Ned. Her vormde kerk lopen. Omwonenden wordt verzocht lampen op te hangen, zodat de voorstellingen overal goed te volgen zijn. De prijsuitreiking is na afloop (na ongeveer een uur) in dorpshuis De Bijenkorf. Later op de avond, vanaf 20.30 uur, is daar disco Voor Texel was er afgelopen zondag weinig goeds te noteren. Spirit be nutte de weinige kansen die men kreeg voor de volle honderd procent en Texel 1 verloor met 0-4. Het ver velende voor Texel 1 was dat de naaste concurenten Schagen en Alc- maria Victrix ieder een punt pakten zodat Texel 1 nu samen met West- Frisia een van de drie degradutanten lijkt te worden. Er moet misschien zelfs een wonder gebeuren wil Texel 1 de degradatie ontlopen. Uit de resterende negen wedstrijden zal men dan in ieder geval een punt of 16, 17 moeten halen. Dit lijkt een vrijwel onmogelijke opgave maar bij voetbal is niets onmogelijk. Texel opende zoals in vele competitie wedstrijden sterk. Het middenveld speelde goed en met name John List verzette bergen werk. Texel kreeg zelfs kansen maar men vergat deze te verzilveren. Men kreeg drie vrije trappen op de rand van het Spirit strafschopgebied toegewezen, maar de vrije trappen van John List be landden in de muur of in handen van de keeper. Onterechte achterstand Na ongeveer twintig minuten was het juist, zoals zo vaak deze competi tie aan de andere kant raak. Spirit had zich tot dan eigenlijk geen kans weten te creëren maar een vrije trap van een meter of twintig werd door een boomlange spits van Spirit langs de muur geschoten en verdween on der keeper Bart Heerschap door in het doel. Een onterechte achterstand maar het zou nog erger worden. Een van links als voorzet bedoelde bal van rechtsbuiten Duin verdween, me de door de harde wind, al draaiend over de handen van Bart Heerschap in het Texel doel, 0-2. De hoofden gingen omlaag en het leek gebeurd voor de jeugd. Intussen, aanvang 20.00 uur, gaan de volwassen speu lers de straat op. Ook hun prijsuitrei king is in het dorpshuis, naar verwachting tussen 21.15 en 21.30 uur, afhankelijk van de weersomstan digheden. Den Hoorn Ouwesunderklazen in Den Hoorn mo gen ook dit jaar weer de spot drijven met alles en iedereen. Op drie adres sen kan de jeugd tussen 15.30 en 17.00 uur hun capriolen aan het pu bliek vertonen.De jury zit in Ons Huis, Happy Days en het dorpshuis. In de Waldhoorn vindt om 17.00 uur de prijsuitreiking plaats. Voor ouderen, die van 19.30 tot 21.30 speulen, zijn er vijf jury adressen. Er wordt gespeuld in Ons Huis, Happy Days, De Waldhoorn, de Vermaning en in de werkplaats van Han Bakker. De speul-volgorde is wil lekeurig. Nummers kunnen bijvoor keur bij J. Boon worden afgehaald of, vanaf 18.00 uur, in het dorpshuis. Vergeet niet aan te geven of als en keling, kleine groep (twee of drie per sonen) of als grote groep wordt gespeeld De organisatie hoopt dat de toeschouwers zich zoveel mogelijk willen verspreiden over de vijf jury adressen. Dat is voor de speulers het leukst. Na afloop is er in café „Happy Days" levende muziek. In dorpshuis De Waldhoorn treedt het all-round dans- orkest „Flensing" op. De Waal In De Waal is alleen de jeugd actief. Tussen 18.00 en 19.00 uur doen zij hun voorstellingen op het Hogereind. Vóór ze gaan speulen, moeten ze een nummertje ophalen op het adres Pol derweg 1 (Fam. D. Eelman). De prijs uitreiking is na afloop in dorpshuis De Wielewaal. met Texel. Desondanks wist men zich tot de pauze toch weer wat kanzen te creëren maar John List en Erwin Koning hadden geen geluk. Opnieuw fouten Na de rust probeerde Texel er in eer ste instantie nog alles aan te doen en zette Spirit vast op eigen helft. Net op het moment dat op een ver diende treffer van Texel kon worden gerekend sloeg het noodlot weer aan de andere zijde toe. Koos Tjepkema verzuimde de bal voldoende weg te ruimen en de bal werd onderschept doot de linkerspits van Spirit. Bart Heerschap kwam zijn doel uit maar de speler van Spirit faalde niet. Texel keek tegen een kansloze 0-3 achter stand aan. Scheidsrechter Jacobs bood Texel nog een strafschop aan terwijl daarvoor geen aaanwijsbare reden viel te bedenken. Erwin Koning miste door de bal te zacht en te on zuiver in te schieten. Hierna viel er voor Texel helemaal weinig eer meer te behalen en werd het zelfs nog 0-4 toen rechtsbuiten Duin een vrije trap op de rand van het strafschopgebied onhoudbaar in de bovenhoek depo neerde. Texel 1 speeelt a.s. zondag uit tegen S.V.W. de laatste competi tiewedstrijd voor de winterstop en mag dan ook een keer proberen de zaak een andere wending te geven zodat men na de winterstop toch nog een poging kan wagen om het derde klasserschap te behouden. De stand onder is nu: De Valken 12-12; S.V.W. 10-11; Schagen 12-10; Acmaria Victrix 11-7; Texel 13-4, West Frisia Sibo Oskam verkreeg de graad van doctor aan de Universiteit van Am sterdam. Hij promoveerde op het proefschrift „Clustering, continuïteit en comorbiditeit in de huisartsenprak tijk". Als lezers de naam Dirk Kuiter onder een foto zien staan, is dat heel ge woon. „Zo, Dirk is weer op pad ge weest," luidt waarschijnlijk de conclusie. Toch komt aan de regelma tigheid waarmee zijn foto's in onze krant verschenen, voorlopig een ein de. De Oosterender gaat zich wat meer toeleggen op werkzaamheden voor de Harlinger Courant, waarin hij als correspondent sinds 1988 het Texels reilen en zeilen beschrijft. Met ingang van januari 1991 wil Kuiter nog meer aandacht gaan besteden aan de door hem verzorgde en door de lezers hoog gewaardeerde rubriek „Waddenvaria". Werkzaamheden waardoor minder tijd over blijft voor zijn andere grote hobby: (pers-)foto's maken. Gisterochtend droeg Kuiter zijn foto-archief -negatieven van aller lei Texelse onderwerpen- over aan de Texelse Courant, op de foto vertegen woordigd door archivaris Pip Barnard. De overdracht is inclusief copyright. „Hier zijn de negatieven in goede handen en kan er nog eens een keer uit worden geput," aldus Kuiter. Eer der dit jaar schonk hij z'n gehele privé-archief van Teso aan de veer bootonderneming. Kuiter heeft sinds 1974 foto's ge maakt voor de Texelse Courant. Hij kreeg als blijk van waardering een in gelijste foto en een bos bloemen overhandigd. Geen van de partijen beschouwde dit echter als een af scheidscadeau. „Natuurlijk zal ik best nog eens met een foto aankomen, waarschijnlijk kan ik het toch niet he lemaal laten," aldus Kuiter. „Maar niet meer met de regelmaat van de klok." log een dag en dan is het zover: het eerste Ouwe Sunderklaas- eest van de jaren negentig. Wordt de trend van de jaren tachtig oortgezet, zodat krantekoppen als Massa Ie deelname en goed espeuld", Uitbeeldingen steeds beter en lokaleropnieuw uit Ie kast kunnen worden gehaaldZeker is dat het traditionele olksfeest springlevend is: geen ouderwets ritueelmaar een mgst actueel fenomeen. 'e kans om éénmaal per jaar te la- en zien wat men van de dingen des ilands denkt, laten de Texelaars ich niet ontglippen. Anderen be- reuren dat en vinden dat de bevol- iing zich wel eens vaker zou mogen oeren, zoals onlangs bleek tijdens nagere demonstratie in Den Haag egen de harmonisatie van de boot- arieven. Kennelijk maken de neesten liever gebruik van het recht ip vrijheid van meningsuiting van ichter een masker.... Hoe het ook ij. Ouwe Sunderklaas vaart er wel iij en is hopelijk ook dit jaar een antasierijk en „echt Texels" feest Ier herkenning. Ne rekenen erop dat de speulers zich ouden aan enkele ongeschreven vetten. In de voorstellingen mag nen hard zijn, zwaar overdrijven, naar beledigingen en privé-,,onthullin- jen'zijn uit den boze omdat zoiets gewoon laf is. Belangrijk is dat vooral Ie ouderen zich beperken tot het speulen van Texelse of dorpse onder werpen, liefst zo actueel mogelijk. De 'oorstellingen moeten bij voorkeur •oor zichzelf spreken; opschriften op borden dienen zo kort mogelijk te fijn, zodat het publiek de clou snel tan begrijpen. tan andere „wet" is dat feestgan gers na het drinken van de gebruike- h|ke pilsjes en wijntjes niet zelf achter het stuur van hun auto krui en, maar zich naar huis laten rijden, tarder kregen wij van de horeca het 'erzoek het publiek erop te wijzen n|et met een glas in de hand het ca- fê te verlaten. Dat voorkomt het stukgooien van glazen op straat. Wat de openingstijden betreft, geldt de zelfde regeling als vorig jaar. Op de dag na Ouwe Sunderklaas, donder dag, moeten alle „natte" horeca gesloten zijn van 06.00 tot 15.00 uur, zo hebben de gemeente en de afdeling Texel van Horeca Nederland samen afgesproken. Ook mag op 13 december niet vóór 18.00 uur geen levende muziek uit de café's klinken. Voor wie het „speulen" aan den lijve wil meemaken, volgt hier het pro gramma van de Ouwe Sunderklaas- viering in de dorpen. Den Burg De jeugd van Den Burg kan zich van af 17.00 uur laten inschrijven op het terras van De Lindeboom. De jury staat tussen 17.10 en 18.10 uur bij Het Open Boek, Bakkers Ijzerhandel en (nieuw) Nauta Boek. De prijsuitrei king vindt aansluitend plaats. Mee doen is uiteraard gratis. Voor ieder kind is er warme chocomel in 't Kof- fiecentrum in de Weverstaat. Volwassen speulers kunnen hun nummers afhalen vanaf 20.15 uur. Vanaf die tijd beoordelen de juryleden de enkelingen, groepen en paren op dezelfde plaats als aangegeven bij de jeugd. De deelnemende wagens ver schijnen traditioneel niet voor 21.00 uur in het centrum. Uitslag en prijs uitreiking rond 23.15 uur in De Lin deboom. Oudeschild De kinderen uit Oudeschild kunnen hun kaartjes ophalen in 't Skiltje, tus sen 16.30 en 17.00 uur. De jury staat voor hen van 16.30 tot 17.30 uur bij W. Schouten, De Ruyterstraat 35 en A. Westerlaken, De Ruy terstraat 63. Na afloop kunnen zij nog een uurtje dansen in 't Skiltje. Om 18.00 uur worden de prijzen be kend gemaakt. De volwassenen kunnen van 20.30 tot 21.15 uur hun kaartjes afhalen in 't Skiltje. De jury beoordeelt hen tot 22.15 uur bij W. Schouten, De Ruy terstraat 35 en A. Kuip, De Ruy terstraat 81. Om 23.15 uur worden de prijzen bekendgemaakt in 't Skilt je, waar tot in de kleine uurtjes nog kan worden gedanst. Aan elke speu- ler (jeugd en volwassenen) wordt een herinneringsvaantje uitgereikt. De On dernemersvereniging Oudeschild stelt de feestverlichting beschikbaar. Ge tracht wordt om de De Ruyterstraat hiermee van jury tot jury te ver lichten. De Cocksdorp De kinderen mogen spelen van 17.30 tot 18.30 uur in de huizen aan beide kanten van de Kikkertstraat, tussen Onno Kikkert en De Hoop. Deelname is gratis, maar ze moeten wel kort te voren een nummer halen in Het Eier- landsche Huis, waar om 19.00 uur de prijsuitreiking is. Na afloop hiervan is er disco. De volwassenen spelen van 19.30 tot 23.00 uur. Zij worden geacht de huizen in de Kikkertstraat, Ploosterstraat en Joan Hodshonstraat aan te doen. Deelnamenummers f3,— per persoon zijn verkrijgbaar in Het Eierlandsche Huis. De prijsuitrei king zal rond 24.00 uur plaatsvinden. De Koog Het gedeelte van de Dorpsstraat tus sen Kaapstraat en de Badweg zal morgenavond het toneel van de Ou we Sunderklaasvierders in De Koog vormen. Voor de jeugdige begint het speulen vanaf 16.30 uur. Oudere speulers kunnen hun spottende en gekscherende uitbeeldingen tussen 20.00 en 21.00 uur aan het publiek tonen. dunner, er kwamen kapers op de kust. De inkomsten liepen daardoor achteruit. Ik heb toen pakweg een jaar bij de Visserij-inspectie in Den Helder gewerkt. We voerden ons werk uit met een stalen botter van twintig meter lang. Daarmee door kruisten we de Waddenzee." [)e bootreis zit er weer op. Het stemgeluid van de kapitein - het lolume daarvan doet weinig onder voor een misthoorn - is voor je bemanning beneden het sein om in aktie te komen. De scha kelaars worden omgedraaid, waarop ogenblikkelijk de enorme jcheepsdeur wordt geopend. Gelijktijdig zakt de brug sissend op jijn plaats. Een aaneen gepropte massa auto's, fietsen en voet gangers zwermt massaal uit over het eiland. Er kan Weer gela den worden. Theo Dogger ziet toe vanaf de brug. Al 25 jaar png. ,lk begrijp dat jullie op zoek zijn naar un stuurman, nou hier ben ik." Met leze woorden klopte Theo Dogger !5 jaar terug aan bij de toenmalige Èso-directie. Harm Broersma, ook jen „Teso-man", had Theo over de ipen vacature „ingeseind". „Maar je noet er zelf op af", zo drukte deze Ie tegenwoordige jubilaris op het art. toordat hij, als 27-jarige zoon van lomvisser Kees Dogger, stuurman werd bij de Teso had hij al het een >n ander achter de rug. Na de am- achtschool, waar hij het diploma serling-monteur behaalde, sleutelde lij bij de firma De Graaf en Schoorl weeeneenhalf jaar lang aan land- jouwwerktuigen en oliekachels. De «agens die het bedrijf destijds ver- aardigde kom je hier en daar nog te- jen. aldus de kapitein. Na zijn lienstplicht - hij was „Huzaar van >rins Alexander" bij de cavalerie - lerkoos hij het werk op het ouderlijk ledrijf. Super-elite iamen met vader Kees leegde hij el- le dag de visfuiken, maakte de ge- rangen vis schoon en verkocht de «aar. Zijn vader bracht hem ook de ijne kneepjes van de jacht bij. Dit inderdeel was geen onbelangrijke pij- Et binnen het bedrijf Dogger. Grote loeveelheden hazen, fazanten en renden vormden meer dan geregeld Ie buit van het schietgrage duo, toen luur als broodwinning. Nu heeft hij, lis liefhebberij, nog de jachtrechten en een aanzienlijk gebied. Samen net collega-jager Piet van Leeuwen leeft hij de taak om landerijen te be- loeden voor een al te grote «ildstand. Maar het bedrijf Dogger imvatte méér. Met verhuur van klei- le bootjes werd op de toeristische narkt ingespeeld. Als toegevoegde iervice leverden de Doggers aan hun danten ook het visaas. Dat bestond iit zelfgestoken, verse zeepieren. Ze lerkochten tevens aan derden. Om 'e bederfelijke waar snel aan de man Is bengen, bedacht het vindingrijke duo een reclame-slogan: „Super-elite lieren". Naast dit „visserslatijn" prijk- e een apetijtelijke afbeelding van zo'n worm in, voor die jaren, zéér uit dagende bikini. Ondanks deze commerciële vindin grijkheid - de Malle Pietje inventaris van het vissersschuurtje bewijst dat ook nu nog - nam hij toch afscheid van het bedrijf. „De spoeling werd

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 5