Hartstichting bekijkt faciliteiten eilanden Bolwerk; een project van Jan Kuijper Georgisch bezoek op reünie SV Texel „Revalidatiegroep op Texel zou fijn zijn" Geslaagd Rein Kuypers wint laatste viswedstrijd IINSDAG 11 DECEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Maar aanleiding van een Amelands verzoek zal de Nederlandse Hartstichting inventariseren welke voorzieningen voor hartreani- matie en -revalidatie nog nodig zijn op de waddeneilanden. Woordvoerder A.C.P.J. Waverijn van de gezamenlijke Texelse huisartsen juicht dit voornemen toe. Volgens Waverijn beschikt fexel over voldoende levensreddende medische apparatuur, maar het opzetten van een revalidatiegroep (met deskundige begelei ding en hodige voorzieningen) voor de hartpatiënten op het eiland zou een goede zaak zijn. „Voor de patiënten op het eiland zou aitbreiding van de revalidatiemogelijk- beden fijn zijn", aldus Waverijn. Enke- jaren geleden werd al eens een joging gedaan om op Texel zo'n jroep van de grond te krijgen, in sa- Tienwerking met de Texelse fysiothe- 'speuten en gesteund door de Nederlandse Hartstichting. De animo ran de eilandehjke hartpatiënten viel jchter tegen, zodat het initiatief ver- landde. „Zo'n initiatief moet van de jatiënten zelf uitgaan", stelt Wave- jijn. „Misschien dat de tijd er nu «eer rijp voor is. In elk geval is het jantal mensen op Texel dat in aan merking komt voor een revalidatie- jroep hoog genoeg. Gemiddeld toch «el tussen de tien en twintig patiën- jen." teel extra faciliteiten zijn naar me ting van Waverijn niet vereist. Wel is bet wellicht nodig dat de fysiothera peuten of anderen die voor begelei- Jing van de groep zullen zorgen, zich méér bekwamen in het omgaan met hartpatiënten. Ameland De hartstichting heeft tot de inventa- isatie besloten naar aanleiding van >en verzoek van de heer Durk van Jer Molen uit Hollum op Ameland, i/an der Molen spant zich in om de nedische voorzieningen op het Friese waddeneiland op peil te brengen. In ïerste instantie ging het hem om le vensreddende apparatuur. Van der Molen begon met een actie voor de janschaf van een couveuse. Inwo- ïers van Ameland en (overkantse) jedrijven gaven gehoor aan zijn jproep en maakten de actie tot een financieel succes. Ameland beschikt :hans over een couveuse. Op Texel is Jat al enkele jaren het geval; de cou veuse is gestationeerd bij de Ambu- ancedienst Texel. Het geld dat van de actie overbleef vormde het beginkapitaal voor de realisatie van andere medische voor zieningen. „Het is een permanente actie", aldus Van der Molen. „Maar als je eenmaal in deze materie duikt, kom je steeds méér wensen tegen." Wat begon als particuliere actie zal weldra worden ondergebracht in een stichting, de Stichting Welzijn Ame land. Doel is niet om alles zelf te rea liseren, maar samenwerking zoeken met andere organisaties. |_|artpa tiënten Vanuit die gedachte werd de Neder landse Hartstichting benaderd. Hoog op het prioriteitenlijstje staan name lijk nieuwe reanimatieapparatuur (hartdefibrilatoren) en faciliteiten voor revalidatie van hartpatiënten. De Hartstichting steunt geen individuele patiënten, maar richt zich op (finan ciële) ondersteuning van structuren. „Van der Molens verzoek zou daarin kunnen passen", aldus mevrouw J. van Drenth, beleidsmedewerkster van de Hartstichting. „Maar dan willen we het niet alleen betrekken op Ameland, maar op alle waddeneilan den, die gezien hun geïsoleerde posi tie allemaal met dezelfde problemen kampen." Mevrouw Van Drenth waarschuwt dat het nog onduidelijk is op welke wijze de Hartstichting steun zal verle nen. „Eerst is een inventarisatie no dig. Wat hebben de eilanden nodig, en wat kan op verantwoorde wijze worden gebruikt? Ik bedoel, appara tuur moet ook deskundig kunnen worden bediend. Verder moeten we weten hoeveel hartpatiënten er op de eilanden zijn, welke voorzieningen al aanwezig zijn, en zal overleg nodig zijn met huisartsen en gemeente." Persconferentie De beleidsmedewerkster verwacht dat de resultaten van de inventarisa tie eind maart, begin april kunnen worden bekend gemaakt. In die pe riode houdt de stichting een perscon ferentie, voorafgaande aan de jaarlijkse collecte. Volgens dokter Waverijn is de medi sche uitrusting inzake levensreddende apparatuur op Texel in orde. „Ik zou niet weten wat we nog moeten toe voegen." Méér van dezelfde appara- het dus bij hard repeteren, eens per twee weken in de consistoriekamer van de Hervormde kerk van De Waal. Het koud buffet (in de kantine die met dennetakken en strobalen tot een soort kerststal was gemaakt) was gesponsored door Albert Heijn en onder leiding van Henk Jan Klok bereid en opgediend door Rob van der Kooi, Ingmar Moerbeek, Gerrit Vlaming, Bart Heerschap en Aad Blom. Allen waren ze in september in Georgië, zodat ze wisten dat het heel moeilijk zou worden om het onthaal dat de club daar ten deel was geval len, te overtreffen. Ze hadden echter veel eer van hun werk. Reportage Een groot succes was ook de video- reportage die gemaakt was door de gebroeders Hans en Gerrit Vlaming en Ingmar Moerbeek. Bij Nauta wa ren de bijdragen van het drietal tot één avondvullende film gemonteerd. De reportage, vooral onderhoudend door de interviewtjes die erin waren verwerkt, gaf een goed beeld van de Georgisch-Texelse verbroedering maar vooral ook van de lol die sv Texel vol gens Hollands gebruik heeft getrapt in Moskou, Tbilisi, Suchumi en ande re plaatsen. Henriëtte de Wit slaagde in Utrecht voot haar Vakbekwaamheidsdiploma ze is werkzaam bij Qnipp kapsalon. tuur is eventueel mogelijk, maar dan moeten eerst de kosten tegenover het nuttig rendement worden afge wogen. Eén van deze levensreddende appara ten is de hartdefibrilator (nodig om bij hartstilstand weer de hartslag op te wekken). Op Ameland is er maar één beschikbaar, in één van de twee ambulances die het eiland rijk is. Als die ene ambulance op zieken transport is, zit het eiland dus zonder defibrilator. Actievoerder Van der Mo len vindt dat ook de andere ambulan ce van dergelijke apparatuur moet worden voorzien. Ook zouden huis artsen en een eventueel op te richten revalidatiecentrum over hartdefibrila toren moeten beschikken, aldus Van der Molen. Tweedehands? Texels nieuwste koor, zingend bij de Georgie-reunie in de SV Texel-kantine. De ziekenwagens van Ambulance dienst Texel beschikken allebei over een hartdefibrilator. Zelfs als beide ambulances van het eiland zijn, hoe ven hartpatiënten zich niet ongerust te maken. De vervangende Helderse ambulance heeft eveneens deze ap paratuur aan boord. Overigens is de oudste (negen jaar) van de twee hart-apparaten aan vervanging of re paratie toe, zegt Nel Smidt, eigena resse van de Ambulancedienst, desgevraagd. Ze is hierover in onder handeling met ziekenfonds Noordhol land Noord. Volgens Nel Smidt heeft het ziekenfonds vervanging door een nieuw defibrilator van de hand gewe zen en voorgesteld om „een goede tweedehands" aan te schaffen. „Wij passen ervoor om tweedehands hulp te geven", stelt Nel Smidt echter vastberaden. De laatste wedstrijd van 1990 bij De Kaap, bracht negen vissers aan de dijk. Onder hen één jeugdvisser, Mar cel Verhagen. Hij ving één vis van 25 cm. Bij de senioren was de uitslag: 1. Rein Kuypers 5 vissen, 147 cm); 2. Kees Slik (3 vissen, 103 cm); 3. Ton Dorst (3 vissen, 81 cm). Totaal ge vangen 22 vissen, 661 cm. De volgende wedstrijd in de winter- serie is op 6 januari 1991, aanvang 8.30 uur bij de Teermolen te Oude- schild. De voetballers van SV Texel die in september een uitwisselingsreis maakten naar Georgië, verkeerden zaterdagavond j.l. opnieuw in Geor gische sferen. In hun kantine deden ze voltallig mee aan een zeer geslaagde reünie, waarbij met be hulp van foto's en videobeelden werd teruggeblikt op de reis. Daarbij konden ze zich tegoed doen aan een overvloedig koud buffet van hoge kwaliteit. Het was een volslagen ver rassing dat ook Georgiërs van de partij waren. Het was een door het bestuur uitgenodigde delegatie, die werd aangevoerd door George Kwa- c had ze, secretaris van het ministerie van buitenlandse zaken van Georgië. Ook was Levan Pavliaschvili (een van de voetballers van het Georgische team) present, alsmede Natia Nana- - va, die de Texelse groep in september als gids terzijde had gestaan en haar zus, de cardiologe Katevan. De stich ting Texel-Georgië Kontakt had de formaliteiten geregeld om het gezel schap hierheen te halen. De delegatie blijft een dag of tien en zal zich verdiepen in tal van aspecten van de Nederlandse en in het bijzon der de Texelse samenleving. De Geor giërs zijn de gasten van de families W. Hendriks en D. Veltkamp in Den Burg. De mannen van sv Texel hadden kosten noch moeite gespaard om van de reünie een bijzondere avond te maken in een poging om een sfeer te bereiken die ook op feesten in Geor gië heerst. Meer dans eens werd met een gloedvolle toespraak door zowel Texelaars als Georgiërs het glas gehe ven op de goede onderlinge betrek kingen. Nieuw koor Er was ook een zangkoor: het tame lijk nieuwe ensemble „Double Four". Het is een achtmansformatie die zich onder leiding van Jan Beyert uit De Cocksdorp bekwaamt in een genre zang, waarmee andere Texelse koren zich met bezig houden, zoals de zg. barbershops-songs. Het koortje is ontstaan uit een groep die al jaren meedoet aan ouwe Sunderklaas en daarbij (opvallend fraai!) zingend een of andere misstand op de korrel neemt. „Double four" bracht zater dag een viertal nummers en dat was het eerste optreden van de groep voor publiek. Rijp voor regelmatige grote uitvoeringen voelen de acht zangers zich nog met. Voorlopig blijft De afgelopen tijd is het project „Bolwerk" nogal eens in het nieuws geweest. „Bolwerk" is bedoeld om zoveel mogelijk vaca tures in de bloembollensector te vervullen, een „heet hangijzer". WèI of geen Polen, langdurig werklozen uit Stadskanaal verplich ten of niet, kwesties die de gemoederen hoog doen oplaaien. De projectleider is een Texelaar, de 38-jarige Jan Kuiper. Hoe blikt hij op het project terug? Jan Kuijper kwam rond 1977 in dienst van het arbeidsbureau als uit eenkracht van de gemeentelijke werkvoorziening De Bolder. Na twee laar werd hij in vaste dienst aangeno men en geplaatst in Den Helder. Daar werkte hij tot vorig jaar. Na de pensioenering van directeur Maasdam kwam er een plaats vrij op Texel. Zo raakte Jan Kuijper weer naar Den Burg. Lang deed hij het normale bemiddelingswerk op Texel met. Afgelopen voorjaar werd hij ver zocht het project „Bolwerk" op te zetten. Hiertoe kreeg hij een tijdelijke tewerkstelling op het arbeidsbureau m Schagen, voor de duur van het plan. Kuijper werd voor deze job uit gezocht omdat hij in zijn Helderse tijd Jl veel in de bloembollensector had Pemiddeld. Hij kende dus veel van de oedrijven en wist de weg binnen die sector. )Vat is het project „Bolwerk"? Het Gewestelijk Arbeids Bureau (GAB) in Alkmaar kreeg van het ministerie op- Jracht een speciaal project op poten 'e zetten voor het vervullen van de tijdelijke vacatures binnen de bloem- tollensector. Daarmee wilde het mini sterie de steeds toenemende aantallen buitenlanders terugdringen an wilde men meer werklozen aan de slag krijgen. Met buitenlanders wor sen met name die mensen bedoeld •lie van buiten Nederland illegaal aan Je slag gingen. Dit betroffen in toe nemende mate Polen en andere 'Gost-Europeanen. In mei van dit jaar is Kuijper gestart ?n nu werken er al vijf mensen op net projectbureau. Als eerste werden Jnehonderdtwintig bloembollenbedrij- •en aangeschreven met de vraag oeveel vacatures er te vervullen wa- opspraak omdat hij mensen in de bollensector te werk wilde stellen die daar niet in pasten. Dit kwam eigen lijk door een simpele vergissing: De oproepen kwamen per ongeluk bij veel oudere mensen terecht. Het gevolg was veel negatieve publi citeit. „Als arbeidsbureau verkeer je altijd in een soort spanningsveld. Aan de ene kant de overheid en werkge vers die zoveel mogelijk mensen aan het werk willen hebben. Aan de an- ren. Dat waren er twaalfhonderd voor dit najaar. Het ging om banen voor de duur van minimaal twee maanden. De bedrijven waar het om draaide waren allemaal gelegen in het noor delijk zandgebied (Anna Paulowna, Breezand, Callantsoog, Den Helder en Texel). Als eerste werden mensen op geroepen die in de huidige bestanden van de arbeidsbureaus van het ge west Alkmaar aanwezig waren. Uit eindelijk bleken tweeduizendvijfendertig mensen in aanmerking te komen. Met al die mensen werden gesprekken gevoerd door de „Bolwerkers". Een giganti sche klus. De reacties op de oproep waren zeer verschillend. „Er kwamen mensen binnen die het echt wel zagen zitten en graag aan de slag wilden. Ande ren reageerden met: „Je haalt ze zelf maar de grond uit", aldus Jan Kuij per. Bij de kandidaten zaten ongeschool den, maar ook mensen die wel een opleiding hadden maar langer dan één jaar werkloos waren. Er was een leeftijdsgrens van 45 jaar ingebouwd. Wie in aanmerking kwam voor een baan, kon niet zonder meer weigeren. Dit kon consequenties voor de uitke ring inhouden. Uiteindelijk werden zo'n vijf- tot zes honderd werklozen geplaatst. Deze kwamen niet allemaal uit de eigen re gio, er volgden ook nog een aantal plaatsingen van mensen uit de regio Zaandam en Amsterdam, die zich spontaan voor dit werk aanboden. Stadskanaal Het praten over de selectie van deze mensen roept al snel Stadskanaal in herinnering. Hier kwam de directeur van het plaatselijk arbeidsbureau in dere kant mensen waarvan het over grote deel wel, maar een enkeling niet altijd wil, dat is weieens lastig", aldus een voorzichtige Jan Kuijper Buitenlanders Tegen eind september waren nog zo'n driehonderd vacatures te vervul len. (in een aantal vacatures was bui ten het arbeidsbureau om voorzien). Er is door Bolwerk een moment over wogen om werknemers in Spanje en Portugal te werven. De werkgevers moesten zich, voordat zij aan dit pro ject meededen, akkoord verklaren om eventueel buitenlandse werknemers aan te nemen. Omdat het aantal van driehonderd te gering was om actie te ondernemen naar deze landen is hier van afgezien. Om deze vacatures toch in te vullen heeft het ministerie op beperkte schaal tewerkstellingsvergun- ngen voor niet EG-ers (Polen bijvoor beeld) afgegeven. Dit alleen aan die bedrijven die zich aan de regels van Bolwerk hadden gehouden. Boeiend vak Kuijper vertelt vol vuur over de bol len: „Er zijn zoveel negatieve geluiden te horen, van: „die kwekers buiten je uit, 't is vies werk", en ga zo maar door, maar dit is beslist niet waar. De bloembollensector heeft zijn zaakjes goed voor elkaar, ook op Texel. Het merendeel van de bedrijven zet zich extra in voor zijn personeel De men sen die er werken zijn over het alge meen best tevreden. Het is jammer dat door negatieve geluiden van een enkeling uit het verleden de hele sec tor wordt geschaad. Dit jaar speelde het lang uitlopende zomerseizoen de Texelse kwekers parten. Er werken hier zo'n 120 werknemers in de le lies. Hierdoor konden een aantal kwe kers niet zo snel aan personeel komen." Nazorg Het werk van het projectbureau om vat veel meer dan alleen pure ar beidsbemiddeling. Jan Kuijper: „Ik kom veel op de bedrijven om te kij ken hoe de zaken lopen. Je hebt dan ook contact met mensen die aan het werk zijn. Hierbij komen allerlei pro blemen naar voren. Als iemand al zijn sociale problemen aan je toever trouwt dan moet je daar wel iets mee doen, daar kun je niet ongevoe lig voor zijn. Als iemand al aan het werk is, maar er blijken thuis dan dermate grote problemen te zijn dat hij zijn werk niet meer kan doen, dan moet je iets doen met zo iemand. De man is er zelf niet bij gebaat om te blijven werken en de betreffende werkgever ook niet." Het Bolwerk heeft zich verplicht om de tewerkgestelde extra te helpen om aan een baan te komen na het werk in de bollen. Deze extra inzet kan be staan uit het helpen bij een beroe- penkeuze of het zoeken van passende opleidingsmogelijkheden. Ook heeft Kuijper nog wel ideeën voor werkgevers: „Kijk, mensen wiens vak het is om bloembollen te kweken, die hiervoor hebben geleerd en alles van bloemen en bollen we ten, krijgen nu ook zomaar even de zorg over soms twintig, soms dertig werknemers. Dat is geen sinecure. Het blijft niet alleen bij het zorgen voor koffie en een warme schuur. Al licht zal in de evaluatie een aantal za ken, van zowel werknemers als werkgevers naar voren komen, waar wij als arbeidsbureau nog op in kun nen spelen." Toekomst Wat er in de toekomst staat te ge beuren is nog niet bekend. Per 1 ja nuari 1991 vindt een reorganisatie binnen het arbeidsbureau plaats. Er komt een Regionaal Bureau Arbeids voorzieningen. Hierin zijn mensen uit de werkgevers- en werknemersorga nisaties en lokale bestuurders uit de kop van Noord-Holland in vertegen woordigd. Dit Regionaal Bureau staat veel meer op zichzelf. „Ik'vermoed dat men wel een soortgelijk project voort zal zetten, maar eerst moeten we de ervaringen die we dit jaar heb ben opgedaan goed uitwerken. Ik weet nog wel een aantal zaken die voor verbetering vatbaar zijn, maar daar wil ik nu nog niet op vooruit lo pen. Het is helemaal afhankelijk van het Regionaal Bureau. Voor mij is dit in ieder geval een pracht project waarin ik mij helemaal uit kan leven. Ik ben niet zo'n bureaumannetje, ik ben liever met mensen bezig en daar heb ik nu alle kans toe". Jan Kuijper: ..Liever met mensen bezig

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7