Harde storm beïnvloedt Ouwe Sunderklaasviering (yroen ^wartrjexeh in het harL. A *4- Radio Texel vestigt aandacht op Georgië - Drie Texelaars in Provinciale Staten? zakelijk Weinig sfeer op straatmaar kwaliteit vergoedde Rabobank Q Tijdens nationale inzameling Grond Buijsman niet vervuild De thuusbluver TOPSLAGERIJ A ROB EN META MAASJE I EEN KOOPSOMPOLIS BEHOEFT EEN DEGELIJK ADVIES Maak gebruik van de „soepele wetgeving" nu het nog kan! Meer bank voor je geld HTOoeGKAAF SNAPT NIETS VAN SCHAPENF0KQJ6 - w Twee fotopagina's Ouwe Sunderklaas (pag. 14 en 151 Alles over de langverwachte nota over „leefbaarheid" van burgemeester Schipper Kunstenaar Klein Tank mocht niet in de duinen; 'n opmerkelijk verhaal w 14.000 Kampeerplaatsen minimaal gegarandeerd w Teso (nog) niet akkoord met transport psychiater Decolleté TUssen dijk en duinenrij Stuurgroep gaat project opzetten ALLESBRANDERS OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.540 DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742; N.M.B nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M1.40 per half jaar; Los /T,10 De abominabele weersomstandighe den bleken van grote invloed op de viering van Ouwe Sunderklaas. In vergelijking met andere jaren was slechts een fractie van het gebruike- ijke publiek op de been om de voor stellingen te bekijken. Op straat was daarom van nauwelijks sprake van een echte Ouwe Sunderklaas-sfeer. Ook het aantal speulers was bedui dend minder dan in voorgaande ja ren. Vooral de enkelingen, de categorie waarin zich de meeste aatste moment-beslissers bevinden, ieten het afweten. Toch hoeven de iefhebbers niet te treuren: de kwali- eit van het gebodene was gelukkig prima. •nkele cijfers ter illustratie. In het och zéér Sunderklaas-minded De locksdorp kon in de categorie enke ngen de derde prijs niet worden uit- ereikt wegens gebrek aan deelname. )e jury in Den Burg had bij de vol wassenen 66 voorstellingen gere- istreerd, terwijl het gebruikelijke antal tussen de 90 en 100 ligt. In eelnemersaantallen uitgedrukt, zijn e verschillen nog veel groter. Drie aar geleden beleefde Ouwe Sunder- laas in Den Burg een topjaar met irca duizend deelnemers. Daarna ette zich een dalende lijn in die [isteren werd doorgetrokken: naar chatting ongeveer 350 speulers. Ju- yleden voerden het weer als belang- 'jkste reden aan, evenals het feit dat luwe Sunderklaas op een doorde- veekse dag werd gehouden. Deze ngunstige combinatie zou menig peuler hebben doen besluiten toch naar niet in actie te komen. Ie lage opkomst had ook een posi- eve kant, vond de jury. De „echte" peulers toonden zich nu en de zoge eten „bierkarren" (voorstellingen die reinig ter zake doen, maar waarbij et nuttigen van alcohol het voor- aamste doel is) bleven vrijwel ach- jrwege. De onderwerpen verschilden terk per dorp, zoals gebruikelijk. Zo las in Den Hoorn de Playboy-special restaurant 't Kompas een voor de and liggend onderwerp, werden in ie Cocksdorp nogal wat UFO's ge- ignaleerd, voer in De Koog de Beere- oot driftig heen en weer en was in len Burg het juist verschenen kunst werk een verleidelijk ding om tegen- an te trappen. Algemeen gespeulde U HEEFT DE KEUS UIT MAAR LIEFST 8 SOORTEN ROLLADES FILET ROLLADE LENDE ROLLADE VRUCHTEN ROLLADE KALFS ROLLADE GRILL-ROLLADE TOP ROLLADE VARKENSROLLADE KILO 998 Voor een feestelijk (met de hand jZ geknoopte) kerstrollade naar: telefoon 18505, Peperstraat 5, Oosterend Den Burg: Harry's TC3-column wordt goed gelezen onderwerpen waren de te hard rijden de taxi's en de leefbaarheid op straat. Den Burg Het veelbesproken kunstwerk op de Groeneplaats was in de voorstellin gen uiteraard goed vertegenwoordigd. Eén speler vervoerde een karretje met daarop het kunstwerk (in miniatuur) en pal daarachter een enorme bolus. „Wie is de grootste drol?" luidde de vraag, waarna gekozen kon worden uit kunstenaar Drolinga, de burger die er niets van begrijpt, of wethouder Krijnen-Baijs. Een ander schetste het kunstwerk als een „natte wind van een (Wieringer) schipperskind". De kunstenaar zelf ontbrak ook niet. Hij was druk bezig zijn zakken te vullen. De uitdrukking „ouwe mannenpraat" waarmee de wethouder kritiek op het kunstwerk afdeed, kreeg een onver wachte en verrassende tegenhanger. „Stelselmatig onderhoud aan basis scholen? Zeker ouwewijvenpraat." Hamerslagen Ook dominee Salakay was enkele malen onderwerp van de „speulers". Sterk en origineel was een voorstel ling over de voorzitster van de Gere formeerde kerkeraad, die het hoofd van dominee Salakay met enkele rake hamerslagen tussen zijn schouders deed zakken. „Ik heb het vier jaar geprobeerd, maar nu is het genoeg geweest," aldus de vervaarlijk mep pende voorzitster. De voorstelling was goed voor de eerste plaats bij de enkelingen. Een andere speuler paste minder geweld toe. Geheel in het zwart gekleed toonde hij zwijgend zijn tekst: „Van herder tot het zwarte schaap". Komisch was de voordracht over het afgeketste voorstel om ambtenaren Radio Texel haakt in op de zaterdag te houden landelijke actie voor voed selhulp aan de Sowjetunie. Daarbij zal speciale aandacht worden besteed aan de nood in Georgië, in verband met de relatie die deze re publiek heeft met Texel. Hoewel Georgië van oudsher een van de „rijkste" sowjetrepublieken is, bestaat nu ook hier tekort aan diver se levensmiddelen. Sommige artike len zijn volop verkrijgbaar, andere niet. De mensen staan bijvoorbeeld in de rij om aan melk en babyvoedsel te komen. Ook op het gebied van medi sche voorzieningen staat het land er slecht voor. Vooral kinderen en be jaarden dreigen daarvan slachtoffer te worden. Radio Texel wil proberen geld in te zamelen om daar wat aan te doen en zal daarom niet verwijzen naar het gironummer van de landelij ke actie maar naar het „eigen" ABN bankrekeningnummer 587627719 van de Stichting Texel-Georgië Kon- takt (postgiro van de bank 14700). Dat betekent niet dat men zich van de landelijke actie distantieert. In te gendeel, wie (ook) geld wil storten op de rekening van de landelijke ac tie, moet niet aarzelen. Radio Texel is zaterdag van 7.00 tot 19.00 uur in de lucht met een over wegend muzikaal programma, dat herhaaldelijk onderbroken zal worden door mededelingen, interviews e.d. die betrekking hebben op Georgië. Presentatrice is Trea van Leeuwen. Zij zegt: „Er doen tegenstrijdige verhalen de ronde over de voedselnood in de Sowjetunie. Mede om die reden heeft de hoofdredactie van Radio Texel besloten alleen aandacht te geven aan Georgië en bijdragen te vragen voor enkele projecten in dat land. Ge lukkig beschikken we over mensen die de situatie daar goed kennen en die komen in de uitzending aan het woord. Daarbij is de secretaris van het Georgische ministerie van Buiten landse Zaken, die toevallig op Texel is". In de uitzending zullen de luisteraars worden opgeroepen bijdragen te de poneren in grote collectebussen die in meerdere dorpen op nader bekend te maken punten zullen worden neer gezet. In Den Burg staan de bussen vrijdagavond al bij Nauta in de Parkstraat, juwelier Bakker aan de Groeneplaats, Agter aan de Stenen plaats en Albert Heijn in de Waal- derstraat. Wie geld voor Georgië wil geven, kan ook naar de studio komen, want ook daar staat een bus. Mocht dat be zwaarlijk zijn, dan kan men de studio bellen (nummer 15360) waarna me dewerkers van Radio Texel het geld aan huis komen ophalen. Tussen 18.00 en 19.00 uur zal nota ris Boswijk de bussen openen en voorzitter Martin de Weijer van Radio Texel zal het totale bedrag officieel overhandigen aan het bestuur van de Stichting Texel-Georgië Kontakt. Het onderzoek naar bodemverontrei niging in het Marsgebied heeft geen betrekking op de grond waarop tuin derij Fr. Buijsman jarenlang heeft ge teeld. In de vorige Texelse Courant werd de suggestie gewekt, dat ook monsters zouden zijn genomen op het terrein van de tuinderij, maar dat blijkt onjuist. Het onderzoek spitst zich toe op een gebied in de directe nabijheid van de voormalige noodslachtplaats en vroegere ge meentewerkplaats. „Ik zou zeggen: blijf gerust de aard beien van Buijsman eten", aldus wet houder Dirk Terpstra dinsdagavond in de rondvraag van de gemeenteraad. „De grond van zijn tuinderij heeft er niets mee te maken." Terpstra noem de de situatie „niet verontrustend". „Er zijn kleine verontreinigingen aan getroffen. Op basis van het gebruik van de grond in het verleden, was dat niet onverwacht. Nu vindt nader onderzoek plaats naar de precieze plekken die vervuild zijn. Wegens de geplande aanleg van een weg die De Mars via de Hallerweg zal ontsluiten, hebben we spoed gezet achter het onderzoek op de plaats waar de weg komt te lopen. Ik verwacht niet dat dit tot ernstige vertraging en forse afgravingen zal leiden." De wethouder reageerde op opmer kingen van de raadsleden Van der Kooi (PvdA), Jansen (CDA) en Van Asselt. Laatstgenoemde wilde weten of de gemeente voor vervangende ruimte moet zorgen voor de slacht plaats van slagerij Goënga. Volgens Terpstra is dat niet het geval. Gelem Jansen vroeg naar aanleiding van de berichtgeving over de bodemveron treiniging op welke wijze het ge meentelijk apparaat voorlichting geeft. Burgemeester Schipper ant woordde dat algemene vragen cen traal (gemeentesecretaris of afdeling algemene zaken) worden beantwoord en dat voor meer gedetailleerde infor matie kan worden doorverwezen naar de afdelingen. van de burgerlijke stand voortaan in toga huwelijken te laten voltrekken. Een aantal fraai uitgedoste bruiden liet weten niet langer te kunnen wachten en naar de toga te smach ten. „Wij zijn het wachten op de toga moe, Wout toe!", aldus hun smeek bede aan gemeenteambtenaar Wout Stam. Vindingrijk was een speuler die een enorme bokaal rond zijn lijf torste met het opschrift: „De maat-is-vol bokaal, de prijs voor ondernemend Texel". Eén speuler toonde zich begaan met het lot van SV Texel en bijbehorende trainer. „Zet voor je raam een kaars voor Aad Vaars." De binnenkort in te voeren bedrijfs kleding bij Teso werd ook op de hak genomen. Het publiek kon via een enquete z'n mening geven over enig zins „ondeugende" bedrijfskleding „Teso geeft inzicht", meldde een da me met wel bijzonder uitdagend de colleté. „Teso met de billen bloot" toonde een bemanningslid met afge zakte broek. Rond de „snelle" taxi's speelden zich meerdere voorstellingen af. Eén „ge- rolstoelde" speuler meldde „met de Lees verder pagina 2 door Klaas Bonne Met zijn voeten op de tafel Zat hij skrep voor de TV Want dat Ouwe Sunderklaasfeest Daar deed hij niet meer aan mee Want hij weet het uit ervaring Je raakt op het slechte pad En hij heeft gezien zijn leeftijd Echt zijn tijd nu wel gehad En waar kun je meer verdienen Dan in je makkelijke stoel Want met hangen aan de tapkast Dien je echt geen nobel doel En om de slaap te stimuleren Liep hij nog een blokkie rond Maar kon helaas geen weerstand bieden Aan een deur die openstond En in de nanacht werd hij wankel Bij het beeld gesignaleerd En dat kwam zowaar tot leven Of zag hij het nou verkeerd Bij de gemeente bestaan plannen om de toeristische infrastructuur op Texel te verbeteren. Door een aantal plan nen tot één grootschalig project sa men te voegen, wordt geprobeerd aanspraak te maken op een forse subsidie van het ministerie van Eco nomische Zaken. Speerpunten van het Texelse project zijn De Koog (Badweg, eventuele verplaatsing Ko- gerstrand, invulling tussenstuk Stap- peland), Oudeschild (haven, cultuur-historische route Hogeberg) en het vliegveld. Het project wordt gecoördineerd door een stuurgroep, die aanstaande dinsdag zal worden geïnstalleerd. Het betreft geen amb telijke werkgroep; ook zal o.m. het bedrijfsleven zijn vertegenwoordigd. Binnen tien maanden moeten de project-plannen zijn uitgewerkt. Gemeentesecretaris Piet Zoon staat op de zestiende plaats van de VVD in Noordholland. Dat werd dinsdag avond bekend tijdens een vergade ring van de VVD in motel Akersloot, waar de definitieve volgorde van de totaal 75 kandidaten werd bepaald. De kans dat Zoon op 6 maart vol gend jaar in Provinciale Staten wordt gekozen is reëel, want bij de vorige verkiezingen behaalde de VVD ze ventien zetels. De 40-jarige Zoon meent dat het sta tenlid zijn goed valt te combineren met zijn werk als gemeentesecretaris, welke functie hij sinds november 1986 bekleedt. Wettelijk bestaan geen belemmeringen voor deze com binatie, zoals bijvoorbeeld wel het ge val is ten aanzien van de gemeentelijke politiek. Gemeente functionarissen mogen geen deel uit maken van de gemeenteraad. Zoon zegt dat hij bewust naar een verkies bare plaats heeft gestreefd en schuift een belangrijk deel van de eer door naar de voorzitter van de Texelse VVD, Willem „Spyk" Bakker. „Zijn lobby was perfect." Voorkeurstem men zouden overigens nog roet in het eten kunnen gooien. Anderzijds kan het uitbrengen van voor keurstemmen op Zoon ertoe bijdra gen dat hij nog een plaatsje opschuift. Zoon vertrouwt er een beetje op. „Op Texel heerst een ta melijk liberaal klimaat", zegt hij la chend. Andere partijen De kans bestaat dat nog twee Texe laars worden gekozen in de Provincia le Staten. Nel Eelman-van 't Veer staat namens het CDA op een 22ste plaats. Het CDA heeft momenteel 21 zetels, maar het aantal aanhangers is afgelopen vier jaar gegroeid. Hans Roeper staat voor de PvdA op een voorlopige achtste plaats. Zaterdag stelt die partij een definitieve lijst samen. De laatste keer dat een Texelaar zit ting had in de Provinciale Staten is geweest in 1929. Dat was dokter Boswijk, de vader van de huidige no taris. Hij had twee jaar zitting na mens de Liberale Staatspartij. Wegens zijn drukke werkzaamheden als huisarts op het eiland moest hij de politieke functie echter opgeven. MILJF Als u geregeld de schoorsteen laat vegen (minimaal 2 x per jaar) dan weet u vast wel dat de naam „al- lesbrander" voor kachel fout is. U stookt een houtkachel, kolenka- chel of een open haard met droge en schone brandstoffen, en niet met „alles", en zeker niet met vet- kolen! Goede brandstof is droog, ongeverfd en niet geïmpregneerd hout, of antraciet. Houd ook dan nog rekening met mogelijke stankoverlast bij wind stil of mistig weer. Ook bij matige wind kan de buurt hinder van uw kachel of open haard ondervinden. Een goed brandende kachel is min der schadelijk voor het milieu dan een afgeknepen vuurtje, houd daar zoveel mogelijk rekening mee. Tenslotte, als u stookt, hou het dan gezellig, ook voor de buurtI Publ. Gemeente Texel 1

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1