ÜBI van 15 en 16 december Ouwe Sunderklaas De Koog: Bereboot en tuig op straat De Waal: zelfs één volwassen speuler.... Oudeschild: al staat het water nog zo hoog Den Hoorn: Playboy en zieke Sunderklaas De Cocksdorp: UFO's, postvlet en paaltjes Adventmiddag in Koger dorpskelder Oosterend: Zelfs Ome Sieme speelde niet Kerstgroen alleen uit Krimbos halen Kerkdiensten 16 december PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 13 DECEMBER 199 VERVOLG VAN PAGINA 1 taxi naar Den Burg te zijn gekomen". Anderen hadden een aantal bolder wagens van bordjes ,,taxi" en bijbe horende teksten voorzien. ,,Voor een dikke ƒ1000,- boete, zal ik heel wat rijden moete". Oost-Ber(e)lijn De promotie-acties van Frits Lange- veld met zijn zeilboot „Libero" moesten het eveneens ontgelden. Een aantal speulers beweerde dat Texel volgens Frits „niks vol" is. Met de „Frits Oost-Ber|e)lijn" zijn er nog minstens 10.000 Oost-Duitsers naar het eiland te halen. De kar werd ge trokken door een heuse Trabant. Een aantal fraai uitgedoste jonkvrou wen en -heren liet weten de zoge naamde „feestelijkheden" rond 575 jaar stad niet bijzonder op prijs te hebben gesteld. „Texelaars willen echte gein" en „Waar was het feest in de kroeg?". De bel van de Anneliese ontbrak uiteraard ook niet op het appel. Ter gend klonk - vanuit een rugzak - het geluid van de veelbesproken scheeps- bel door de straten. Spugen en piesen De gang van zaken rond de schouw burgzaal van De Lindeboom inspireer de een groep spelers tot een mobiel openluchttheater. „Waar werd oprechter leefbaarheid, dan op Texel ooit gevonden". Het lied werd aldus besloten: „Sluit nu geen deuren en ramen, want nee, wij storen u niet! Wij zijn geen dronkelappen, maar een beschaafde groep, wij spugen en wij piesen niet na sluiting op uw stoep'" Deze groep werd door de jury hoog gewaardeerd: eerste prijs bij de groepen. De onlangs gereedgekomen zandsup- pletie maakte dat een aantal spelers met een dikke pijp over de straat zeulde. Het feit dat de Koog nog „knijp ligt", bleef niet onvermeld. De groep gaf een goede raad van minis ter Maij-Weggen door: „Op elke strandslag een kassa, de zandsupple- tie betaald door de massa". Harry Dat de column van Harry de Graaf in TC3 goed wordt gelezen, werd gis teravond duidelijk. Een speuler ging in de rondte als „echte Texelaar" en een groep had op treffende wijze een schapenfokveedag nagebootst om Harry's kennis van zaken op te vijze len. Omdat alle speulers, inclusief de „schapen" die langs een jury werden geleid, in volgorde gezet en op de fo to gingen, bijzonder goed spel aan de dag legden, mochten de speulers de welzijnsbeker in ontvangst nemen. De grootste voorstelling was een trekker met twee wagens. Centraal stond het kunstwerk („dit hadden we zelf ook wel zo kunnen buigen"). Op de voorste wagen was de „Jellistiek- kliniek" gevestigd, met als slogan „Schippers wil is wet" en op de ach terste wagen een variant op het ver bouwde gemeentehuis met als tekst „De kroegen moeten minder schen ken, maar op het gemeentehuis kun je je voor f27.500,- vol laten lopen". Deze voorstelling was meer kolossaal dan spitsvondig. Beter deed een an dere grote groep het met een „geld god" (lees: Tesol op een stormram een muur van Texelse onderwerpen te lijf ging, daarbij inspelend op het muziekspektakel „The Wall". Voor ori ginaliteit en uitvoering kreeg deze groep behalve de tweede prijs ook de folklorebeker uitgereikt. Verder zagen we Cor Ellen („op z'n retour") met gegraveerde fiets („ik kom toch wel op de voorpagina he"), studenten die de OV-jaarkaart niet konden gebruiken op boot en bus, een baldadige groep jongeren op zoek naar een taxi, een eenling met dé oplossing voor door de brievenbus plassende jongeren (nl. een ratten- klem achter de deur), een groep die uitbeeldde wat befaamd Ouwe Sunderklaas-speuler S.Z. in de loop der jaren heeft gespeuld, burge meester Ton en wethoudster Tine die beleid aan het maken zijn, Hema- personeel met letterbonnetjes zonder T en een speuler die consequent „overal tussendoor fietste". Jeugd Ook bij de jeugd veel aandacht voor de taxibedrijven, maar ook voor din gen die volwassenen wel eens verge ten. Bijvoorbeeld de Donald Duck, Mickey Mouse en Dombo die niet wisten waar de bioscoop ligt, omdat er nooit kinderfilms worden vertoond. Ook zagen we badmeester Klaas van der Weide de kinderen om vier uur stipt zwembad Molenkoog uitjagen („Ik ben Klaas de baas en ik veeg jul lie eruit"). Aandoenlijk waren de in een net verstrikte zeehondjes („Eco- Mare redde ons leven, helaas het duurde maar even"), een groepje Texelster-aardappelen en prachtig ge kostumeerde schaapjes die naar het Woolstock-concert luisterden. Inge nieus en goed gespeuld was de voor stelling van een duo over het uitvallen van de electriciteit in de Gollards. Door op de neus van om standers te drukken probeerden ze of het licht het deed. De oplossing was tenslotte een eenvoudige fietsdyna mo. De jury beloonde deze jongens met de eerste prijs bij de paren. In De Koog waren de speulers tussen de buien door kort maar hevig actief. Bij de jeugd (veel minder massaal op gekomen dan vorig jaar) trok een drievoudig uitgevoerde kakstoel met drie kleutertjes de aandacht. De boodschap was dat de kleine ge meente Texel op een veel te grote stoel zit, blijkens „geldverslindende" projecten als Stappeland, raadhuis en Lindeboom. Een jongetje dat zijn roes lag uit te slapen tegen een gevel, droeg het veelzeggende bord: drank maakt meer kapot dan je lief is. Hij kreeg de eerste prijs. Een andere klei ne speuler hekelde de parkeercontrole zoals die door de politie wordt uitge voerd. „Ik doe alsof ik niets zie, er staan er teveel op het grasveld". Ver der werden de „vijftig kilometer taxi's" na afloop van het tropical sea festival kritisch in beeld gebracht, za gen we drie opa's alsnog naar school gaan en stond een vijf mansgroep „voor Joker" omdat de uitvoering van het Stappelandplan al tien jaar op zich laat wachten. Een prachtig stukje techniek demonstreerde een jongetje dat in een „bereboot" voer met de naam „Libro". Op het ene zeiltje dat hij hees stond: Alleen maar gekloot met de bereboot" en op het andere „Promotie van de beer, hoeft van de VVV niet meer" (derde prijs). Veel voorstellingen van de ouderen hadden de bedreigde leefbaarheid van de badplaats als onderwerp. Men Ondanks het gure weer werd in De Waal enthousiast gespeuld. Bij het afhalen van de nummers kregen de kinderen te horen dat de jury in dorpshuis De Wielewaal zat. Dat bespaarde de jeugd een barre tocht langs de huizen aan het Hogereind. De animo was groot. Er werd zelfs een volwassen speuler gesignaleerd. Veel gespeulde onderwerpen waren de computers voor de school en het kampeer-uitje waaraan praktisch de complete dorpsbevolking meedeed. Menig tentje, met daaruit nog enige benen stekend, werd aan het publiek getoond. Enkele toeschouwers in het dorpshuis verklaarden volgend jaar een campagne te zullen starten om meer volwassen speulers in De Waal op de been te krijgen. zag enkele jongeren fietsen vernielen, voorzien van het opschrift ,,We kom- me om te zuipe en te neuke en tus- sedeur de rotzooi in elkaar te beuke". Een variant daarop was een lieftallige dame met de tekst: „Ik kom hier om te flirte en te sjanse; Frits B. geeft me alle kanse". Ook zagen we een dronken toerist zeer levensecht bra kend en urinerend door de straat lo pen („In De Koog sta ik nooit droog"). Ook was er een mobiele woning waarin een achtenswaardige Koger zich met een geweer verdedig de tegen het tuig op straat. In dezelf de wagen was een bordeel ondergebracht „Club Duinzicht". De dame van lichte zeden verkondigde: „Met bollen pellen verdien ik geen moer, daarom speel ik in De Koog de hoer". Ook zagen we hoe in een be grafenisstoet hotel De Koger Hoop ten grave werd gedragen en hoe zes Cocky-kapsters (waarvan er twee zwanger waren) ijverig hun beroep uitoefenden en daarmee de derde prijs binnenhaalden. Er waren iets meer spielers dan vorig jaar in Oudeschild, maar iets minder toeschouwers. Het slechte weer hield de mensen achter de ramen. De stemming was er niet minder om in Skil. Bij de jeugd deden maar liefst 84 kinderen mee en dat waren er tien meer dan afgelopen jaar. De onder werpen die het moesten „ontgelden" volgen nu in notedop. Allereerst de vruchtbare vrouwen, volgens plaatse lijk raadslid Gré Zegers spant Oude schild de kroon op dit gebied. Zeer onthullend was de openbaring over de duik van het autootje van Noortje Roll in de haven. „Fiets 'm er in", al dus het opschrift. De Texelse Wolonderneming ontbrak niet met daarom heen springende ca meraman John Smit. Bij de ouderen was de kwaliteit uitstekend, hoewel de opkomst minder. Vijf jaar vissers koor, de onzichtbare kaart in beeld gebracht, het zinkende clubschip en de moordende concurrentie tussen de vishandels werden in beeld ge bracht. Texelse vissers met Urkers vergelijken en dan een botsing tussen Teso-personeel: „Is dat natuurlijke af vloeiing, of broedermoord?" Winnaar bij de volwassenen werd het vijfjarige visserskoor. Ouwe Sunderklaas lokte een flink aantal Hoornder toeschouwers naar de speulgelegenheden. De 36 jeugdspelers hadden zich 's middags behoorlijk uitgesloofd om een leuke voorstelling te presenteren. Er werd gespeeld voor drie verschil lende jury's en er viel heel wat te la chen. Een groepje meldde: „Ma is ziek, pa heeft geen tijd, dus doe ik dit jaar niet mee aan de strijd." Een tweetal kondigde de oprichting van de vijfde biljartclub „De Keuteltjes" aan. Het blad „Playgirl" meldde zich in schijnbaar laveloze toestand. De voorstelling van een heuse school bus, met het opschrift: „Kleine scho len dicht, busreis nu verplicht", viel zeer goed in de smaak bij de jury. Bij zonder origineel was de laatste zuurstok van het sluitende winkeltje van de familie Boom. Bij de volwassenen, die voor vijf ju ry's speelden, deden 18 groepen mee. In Den Hoorn waren dit jaar maar twee horeca-lokaties open, dat bracht één groep ertoe om de dood zieke Ouwe Sunderklaas maar eens aan een grondig medisch onderzoek te onderwerpen. Voor de ogen van het verbijsterde publiek werd zelfs de ontlasting geproefd door de waarne mend geneesheer. Goedkeurend be loofde hij volgend jaar beterschap aan de ouwe baas. Een levensechte demonstratie voort planting moest de vergrijzende dorpe lingen weer uit hun slaap vandaan halen, want er moesten weer meer kinderen naar de scholen. De volgen de groep bracht Den Hoorn naar het kerkhof. Een veelheid van onderwer pen ging mee de kist in, op zeer in dringende muziek van Ennio Morricone. Totdat de kist langzaam opende en een opgewekte clown de treurstemming omzette in feestgehos en carnavalsmuziek. Het meest gespeelde onderwerp bij de volwassenen was de komst van Playboy in het dorp. Een werving scampagne verleidde een inwoonster tot een naaktreportage voor de ca mera's in weinig verhullende lingerie. Een enquete moest de dorpsbewo ners wakker schudden. Het was vijf voor twaalf geworden, er moest wat gebeuren. Uiteraard moest de gestor ven feestcommissie het ontgelden, net zoals de in slaap gesukkelde in woners. Het slechte weer had in De Cocks dorp een remmende werking op zo wel het aantal volwassenen als kinderen dat speulde. Zeer favoriet als onderwerp waren de paaltjes, die bij de herinrichting van de Kik- kertstraat zijn geplaatst. Maar ook het uitblijven van het plaatselijke monument „de Postvlet" en de UFO's die door een dorpsgenoot wa ren gezien, werden driftig ten tonele gevoerd. Zeer geslaagd was de tweemansact waarbij een complete boot in de huiskamers werd gebracht. In deze postvlet zaten niet alleen een brie venbus en een giromaat, maar ook twee speulers, die hardop de post uit de bus voorlazen en menig dorpsrod del aan de kaak stelden. Er waren verschillende plattegronden van de vernieuwde Kikkertstraat te bewonderen, waarbij in één geval een zeer fraai en toepasselijk lied werd gezongen op maat van „Ons Dorp" van Wim Sonneveld. De palen wer den door alle speulers als zeer nega tief ervaren en zodoende behoorlijk bespot. Twee UFO's, monsterlijk uitgedost met knipperlichten en ruimtehelmen, bezongen het leven in De Cocksdorp, dat ze vanuit de lucht waarnamen. Een speuler die al vijftig jaar mee doet, werd door de dood van Pierlala ondervraagd over de veranderingen die sinds die tijd hebben plaatsgevon den. Saillant detail is dat de betref fende speuler, Kees Zuidema, zelf de rol van de dood van Pierlala voor zijn rekening nam. Zijn tegenspeler was ditmaal „Tinus van Tinus". Een een zame kerktoren verhaalde op rijm over de ongelijk lopende kerkklokken van beide Cocksdorper kerken. Niet alleen het aantal speulers viel een beetje tegen, er waren ook min der huizen geopend voor voorstellin gen dan andere jaren. Het speulen was zodoende iets vroeger afgelopen dan gebruikelijk. Woensdag 19 december wordt in de dorpskelder van De Koog de jaarlijkse adventmiddag gehouden, georgani seerd door de dorpscommissie in sa menwerking met de Anbo, afdeling De Koog. Deze middag is toegankelijk voor inwoners van De Koog en oud- Kogers, aanvang 15.00 uur. De deel namekosten bedragen f 5,- per per soon. Opgave bij dhr. Kaczor (tel. 17634) of mevr. Rüngs (tel. 17572). Donderdag 13 december De Muziek- en Dansschool Texel heeft van 19.30 tot 20.30 uur een voorspeeluur (piano, dwars fluit, blokfluit, viool en gitaar) in d'Ouwe ULO. Vrijdag 14 december Ronald klein Tank opent om 16.00 uur in het raadhuis zijn ex positie „Spoor van beschaving". Naast genodigden zijn ook ande re belangstellenden welkom. In het Ambachtencentrum in Den Hoorn wordt de jaarlijkse kerst markt geopend. Publiek is (gratis) welkom van 19.00 tot 21.00 uur. Ter gelegenheid van de opening musiceert een blaasgroep van DEK van 19.00 tot 20.00 uur. Van 19.30 tot 22.00 uur heeft de modelspoorclub ruilbeurs in het clubgebouw Schilderweg 214 a. Toegang vrij voor ieder. In de Hervormde kerk van Den Hoorn begint om 19.30 uur het „paradijsspel'leder vanaf 9 jaar is welkom. In Cinema Texel draait voor het eerst „Darkman", aanvang 20.00 uur. Regisseur Sam Raimi maak te in het begin van de jaren tach tig furore met zijn geesteskind „Evil Dead", een low budget hor rorfilm die uitgroeide tot een klassieker binnen het genre. Na het vervolg „Evil Dead II - Dead by dawn" komt hij nu op de proppen met „Darkman", een op merkelijke actiefilm met James Bond-achtige stunts. Zaterdag 15 december De Kerstmarkt in het Ambach tencentrum van Den Hoorn is open van 13.00 tot 17.30 uur Toegang gratis. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Dark Man". Zondag 16 december Om 10.30 uur begint in Manege Akenburg een menwedstrijd om de Jaap de Graaf-bokaal. Iedere belangstellende is welkom. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan bij de kiosk op het Turfveld in De Dennen worden gestart voor de eerste winterwandeltocht van Het Gouden Boltje. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Dark Man". Maandag 17 december Voor de Plattelandsvrouwen geeft majoor A.M. Bosschardt een lezing over het werk van het Leger des Heils, aanvang 20.00 uur in de kantine van het LBO aan de Emmalaan. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Dark Man". In „Bosch en Zee" wordt een voorlichtingsavond gehouden van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting. M. Dijkstra en C. Habbe Jansen praten over ontwikkelin gen en actualiteiten in de vlees- veehouderij. Dinsdag 18 december De hoofdingelanden van het Wa terschap Texel hebben om 10.00 uur een openbare (extra) verga dering in het Polderhuis: vaststel ling van de omslagheffing voor 1991. De Oudere Doopsgezinde Zusterkring houdt adventsavond in het zaaltje bij de kerk, aan vang 19.30 uur. In Cinema Texel draait voor het laatst „Dark Man"; 20.00 uur. De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging houdt een bij eenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor niet- leden. Aanvang 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Za. 15 Zo. 16 Ma. 17 Di. 18 Wo. 19 Do. 20 Vr. 21 Za. 22 6.40 en 19.25 7.20 ene 19.55 7.50 en 20.30 8.17 en 20.54 9.00 en 21.34 9.27 en 22.14 10.00 en 23.05 10.37 en 23.36 Aan het strand is het een uur eerder hoog water Laagwater valt gemiddeld 6.1 5 uur na hoogwater. De zon komt 16 december op om 8.43 uur en gaat onder om 16.28 uur. 17 december nieuwe maan, 18 de cember springtij. In Oosterend waren dit jaar bedui dend minder spelers op de been dan vorig jaar. Zowel het slechte weer als het gebrek aan goed speelbare on derwerpen zal hieraan debet zijn ge weest. Ook was in Oosterend het aantal deelnemende groepen iets toe genomen, wat ten koste ging van de enkelingen. Favoriete onderwerpen waren de nieuw-geplaatste paaltjes in het pas opnieuw bestrate dorp en de Poolse bollenwerkers van Willem Trap. Ook het hard rijden binnen de bebouwde kom en de nieuwe domi nees werden vrolijk uitgebeeld. Geïnspireerd door de aankondiging in de afgelopen TC3 beeldde één vaste groep deelnemers dit jaar helemaal mets uit: Het publiek kon hen door het raam van Slijterij De Jong keurig gekleed aan een tafel zien zitten, ge nietend van een overvloedig maal. De begeleidende tekst luidde: „Wéé zijn zulke nette, wéé speule niet, maar wéé gourmette." Deze uitbeelding le verde hen overigens wel een derde prijs op. Zeer plaatselijk was de Vere niging tot Behoud van Bijnamen, die een korte quiz hield onder het pu bliek. De toeschouwers werd ge vraagd naar hun kennis van namen als Klein Japie, Krokel en Weutje. De quiz werd druk bezocht en de Ooste- renders bleken verrassend veel kennis van deze en dergelijke bijnamen te hebben. Mensen die met kerststukjes voor ex tra sfeer in huis willen zorgen kunnen voor kerstgroen terecht in het Krim bos bij De Cocksdorp. Staatsbosbe heer heeft op dit terrein bomen gekapt waaruit liefhebbers hun den- netakjes kunnen verzamelen. Het is met nadruk niet toegestaan om uit andere plaatsen in de Dennen kerst groen te plukken. Het Krimbos ligt langs de Rogsloot weg. Geïnteresseerden nemen vanaf de Postweg de afslag richting cam ping De Krim. Vanaf de Rogslootweg kan uit het eerste blok links denne- groen gesprokkeld worden. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papoer-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Ko mende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan, Noordwester. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Kok De Waal 11.00 uur ds. Kok, m.m.v. Advendo De Koog 9.30 uur dhr. Wieten Den Hoorn 9.30 uur dhr. Kuiper Oosterend 9.30 uur ds. Fibbe Oudeschild 11.00 uur ds. Fibbe De Cocksdorp 11.00 uur dhr. Kuiper 19.00 uur kerstzangdienst ds. Fibbe, m.m.v. dhr. Stam, orgel en koper- groep o.l.v. dhr. Wieten GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur ds. Fi- ret uit Alkmaar. 19.00 uur m.m.v. Texels Mannen koor. Uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. H. N. de Vries uit Amsterdam GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst Woensdag 19 december: 19.00 uur ds. J. S. v.d. Net DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer. Uitzending Lichtboei GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger ds. R. Meeuwsen uit Den Helder Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur da meskoor Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur Gospeltrain Kindercrèche De Koog, zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: Behoud een goed geweten in een zondige wereld. 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: De rol van de superieure autori teiten. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: Dokter A. Waverijn Th. van Hat- tem Kogerstraat 87, Den Burg, te lefoon 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: tandarts G. J. v.d. Meent, telefoon 13746, b.g.g. semafoon 12323. Za. en zo. 18.00 uur Witte Kruislaan 19. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, telefoon 11446. Nuttige adressen: ♦Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. 'Kruisvereniging Texel Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: tel. 02230-23024. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2