Exotic ram sets price record Controle helpt: opbrengst hondenbelasting veel hoger Casper beste van de school Positief Wisselbeker verspeuld? il Van het raadhuis Kleuren voor museum Slaapplaatsen Kustafslag valt mee Aanrijding onder invloed Koren en Excelsior in Volkskerstzang Doorgereden Gewestraad Geslaagd Eerste koffiebar avond met kerst in d'Ouwe Ulo This Texel ram fetched a record price of $56,000 at an auction in Feilding yesterday. Mr AJec Sinclair, of Tauranga, buying on behalf of a Saudi Arabian supermarket owner who imports chilled lamb from New Zealand, spent nearly $150,000 on 11 of the new exotic breed Texel sheep. He also paid the record price at the LambXL auction. The previous record price for a ram was $43,000. The sheep will be kept in New Zealand to estab lish a flock for the Saudi market. Texelse ram voor fortuin verkocht in Nieuw Zeeland PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 18 DECEMBER 1990 In tegen stelling tot de vaak negatie ve geluiden die te horen zijn over het beleid van het gemeentebestuur, wil len wij namens Unicef Texel ook eens een positief geluid laten horen. Wij vinden dat het Texelse gemeente bestuur zich in 1990 van zijn beste kant heeft laten zien waar het hulp aan ontwikkelingswerk betreft. Hoe wel het potje leeg was heeft de ge meente toch nog positief gereageerd op verschillende aanvragen voor hulp projecten. Unicef Nederland kreeg maar liefst f10.000,— om bij onze, in het voorjaar gehouden actie „Texel in gepakt" t.b.v. Rwanda te voegen. Dankzij de Texelse bevolking, alle me- derwerkers en de gemeente Texel is deze actie een groot succes ge worden. Namens Unicef Texel Tineke Terpsta Nel Pijlman T - buitan »tranrwoonJa>a«h«rf v»n r« Toen ik zaterdag de TC 3 inkeek zag ik de uitslagen van Ouwe Sunder- klaas 1990. Ik las dat wij derde wa ren geworden bij de paren in Den Burg met de band Texel-Georgië. Toen ik verder las en bij de uitslagen van De Cocksdorp keek, viel mij toch een vreselijke vergissing van de jury op. De postvlet no. 56 was eerste geworden bij de paren met 134 pun ten, de tweede prijs was voor de UFO's met nummer 51, 127 punten. Tot mijn verbazing heeft de postvlet te weinig punten gehaald om in het bezit te komen van de wisselbeker, die, zolang als ik de uitslagen al op de voet volg, altijd wordt toegekend aan de uitvoering die de meeste pun ten haalt van alle deelnemers. Nu ging de wisselbeker naar de UFO's die minder punten hadden vergaard. Hoe kan dat? Ik heb geïnformeerd wie de bemanning van de postvlet was en heb ze gebeld. Maar ze wil den geen commentaar geven en zei den alleen dat de jury over de wisselbeker heeft gestemd en dat het jammer is dat ze de wisselbeker niet voor de derde keer achter elkaar hebben gewonnen. Ik weet in ieder geval dat er volgend jaar in De Cocksdorp een paar is dat nu al weet wat ze speulen. Een speuler uit Den Burg (naam bij redactie bekend) W MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Vanaf maandag 17 december 1990 ligt het ontwerp-bestemmingsplan Den Burg-Centrum, gedurende één maand voor een ieder ter inzage op de gemeentesecretarie, Groeneplaats 1 te Den Burg. Voor het betrokken gebied geldt thans nog een voorbe- reidingsbesluit. De mutaties van de afgelopen periode inzake het plan gebied zijn in het ontwerp-bestem mingsplan Den Burg-Centrum ver werkt. Het onderhavige gebied van het centrum wordt omgeven door de straten De Zes, (gedeeltelijk) Gast huisstraat, Keesomlaan, (gedeeltelijk) Schilderend, Julianastraat, Wilhelmi- nalaan en Burgerhoutstraat Aan de westzijde is het plan van toepassing tot aan de Beatrixlaan. Voor vragen en/of inlichtingen over dit ontwerp-bestemmingsplan kunt u terecht bij de afdeling ruimtelijke or dening en volkshuisvesting, kamer 0.12, in het gemeentehuis. Een ieder kan gedurende de eerder genoemde termijn van één maand schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp-bestemmingsplan Den Burg- Centrum bij de gemeenteraad van Texel indienen. Op alle Texelse basisscholen is een tekening verspreid waarmee kinderen tot en met 12 jaar kunnen meedoen aan een kleurwedstrijd, georganiseerd door het Maritiem en Jutters Mu seum in Oudeschild. Kinderen die op school geen tekening hebben gekre gen, kunnen deze alsnog afhalen aan de kassa van het museum. De teke ningen kunnen tot en met 5 januari a.s. worden ingeleverd bij het mu seum. Iedere deelnemer krijgt de spe ciale MJM-munt. Bovendien is voor de beste tien tekenaars een prijs be schikbaar. De tekening werd gemaakt door de Ierse cartoonist Norman Tee ling en laat het interieur van het jut- tersmuseum zien. De 18-jarige Casper de Graaf uit Oudeschild heeft aan de streek school in Heerhugowaard het zo geheten erediploma Westfriesland" behaald. De ta lentvolle leerling-meubelmaker scoorde de beste cijfers voor theorie en praktijk. Allemaal achten", aldus een trotse Casper. Hij zwaait lof toe aan zijn leermeester Joh an Tromp, bij wiens meubelmakerij hij sinds twee jaar praktijkervaring op doet. Die ervaring kwam hem goed van pas bij de vervaardi ging van een werkstuk, dat ver plicht was voor het praktijkexamen. Casper moest geheel volgens de strenge regels van het meubelmakersgilde een nachtkastje maken. Het resultaat werd hoog gewaardeerd: met een acht was de Texelaar de beste van de klas. Een goede motivatie voor zijn verdere studie als gezel-meubelmaker, die hij over twee jaar hoopt af te ron den. VERVOLG VAN PAGINA 1 gesteld hoeveel slaapplaatsen er momenteel zijn en hoeveel er op grond van reeds verstrekte vergunnin gen en volgens rechten die in de thans geldende plannen zijn veran kerd, nog zullen bijkomen. Optellend (onder andere aan de hand van een inventarisatie die in het buitengebied is uitgevoerd) en nuchter schattend heeft dat de genoemde getallen op geleverd. Specificatie Het huidige aantal slaapplaatsen (42896) is alsvolgt te specificeren, resp. logiesvorm en slaapplaatsen: Tenten en toercaravans 16728; staca ravans 4600; kamperen bij de boer 474; kamperen bij particulieren (één tent per erf) 150; zomerhuizen 9275; zomerwoningen 2915; recreatieappar tementen 1940; hotels en pensions 2732; kamphuizen/kampeer boerderij en 1272; tweede woningen 1195; ge meubileerde verhuur 195; logies met ontbijt 515; overige (waaronder de jachthaven) 905. Van het totaal aantal slaapplaatsen bevinden er zich 35368 in het bui tengebied (voornamelijk recreatieter reinen) en 7528 in de dorpen. Dorpen Laatstgenoemd aantal is gespecifi ceerd alsvolgt: De Koog 4203; Den Burg 755; De Cocksdorp 482; Midden-Eierland 51; Zuid-Eierland 103; Oosterend 163; Oost 185; De Waal 180; Oudeschild 940, Den Hoorn 431 en 't Horntje 15. Dat zijn dus allemaal reeds „volle" bedden. Krachtens op het bestem mingsplan gebaseerde uitwer kingsplannen en vrijstellingen, reeds afgegeven bouwvergunningen en af spraken zouden er in het buitenge bied nog 2771 en in de dorpen nog 1795 kunnen bijkomen en dan zit men dus op 47162. Reserve vormen Daar moet wat van worden afgek nabbeld om reserve te krijgen, wat alleen kan door bestaande rechten te „saneren". Dat is maar beperkt mo gelijk. Uitgegeven bouwvergunningen zijn onaantastbaar; die bedden zijn dus niet tegen te houden. Bij de uit werking van recreatieterreinen komen nauwelijks bedden vrij. De nog niet uitgewerkte recreatieterreinen bieden enig soelaas omdat het aantal huisjes dat theoretisch mogelijk is, om aller lei practische redenen (zoals beper kingen die de terreinindeling oplevert) niet volledig kan worden gerealiseerd. Ook zou men hier kunnen overgaan tot „constaterend bestemmen", wat betekent dat in het huidige aantal re creatieeenheden geen verandering komt. Ook bij de „vrijstellingen" zijn nog saneringsmogelijkheden (een vrijstelling is geen formeel recht) maar het gaat hier vooral om vrijstel lingen voor kamperen op erven. Dit is „kersvers" beleid en het is niet fat soenlijk om dat terug te draaien, zo wordt in de nota geredeneerd. „G.B." De reservebedden zullen voor een deel gezocht moeten worden in de dorpen, onder andere in de „Ge mengde Bebouwing"-stroken. Die dorpen vallen echter buiten het bestemmingsplan buitengebied en sa nering is dus pas mogelijk als de bestemmingsplannen van de dorpen worden veranderd. Dat vraagt tijd en de reserve zal in eerste instantie dus toch vooral moeten worden gevonden in het buitengebied. De voorgestelde criteria, genoemd in het begin van dit artikel, moeten bij het uitdelen van de laatste slaap plaatsen willekeur voorgekomen. De storm van woensdag 12 decem ber heeft van Westerslag tot aan de Hors plaatselijk twee tot vijf meter kust weggeslagen. Van de Slufter tot Westerslag bedroeg de afslag ten hoogste twee meter. Deze gegevens werden donderdag door Rijkswa terstaat opgemeten. Een aantal stran- dafritten moet wat „gefatsoeneerd" worden. Bij de verkeerslichten op de kruising Akenbuurt/Pontweg vond woensdag een aanrijding plaats. Een 42-jarige automobilist urt Winterswijk wilde vanaf de Pontweg linksaf Akenbuurt oprijden toen het licht op groen sprong, maar verzuimde voorrang te geven aan een 43-jarige vrouw uit De Koog, die uit tegenovergestelde richting kwam en rechtdoor wilde. De vrouw toeterde nog, maar het was al te laat. Door de geringe snelheid waarmee werd gereden viel de scha de mee. De politie ontdekte dat de Winters- wijker flink had gedronken. Een test leverde de aanzienlijke score van 910 ug./l. op, terwijl maximaal maar 220 ug./l. is toegestaan. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Vrijdagavond 21 december kunnen liefhebbers in de Nederlands Her vormde Kerk in Den Burg genieten van volkskerstzang. In samenwerking met de Blazersgroep Excelsior en de „Singers of the Lord" zal het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van Martin Visser, kerstmuziek ten gehoren brengen. Dory Verschoor- Kuip zal als soliste optreden tijdens dit concert, dat begint om 19.30 uur. Excelsior wordt aangevoerd door Piet Bakker en Nelleke Schreur is dirigen- te bij de „Singers of the Lord". Allereerst staat het samenzang „Komt allen tezamen" op het pro gramma, gevolgd door „Ere zij God". Daarna brengen de „Singers of the Lord" achtereenvolgens „Kerst can- tat", „In 't nacht'lijk duister" en „Ere zij God in de hoge" then gehore. Voorafgegaan door de Declamatie zal weer en samenzang plaatsvinden. De blazersgroep speelt na afloop hiervan: „O, du Fröliche" en „O, little Town". Het Texels Christelijk Mannen koor zing achtereenvolgens: „Kerst zang", „vol van pracht", „Joy to the world" en „O, kindeke klein". Aan het eind hiervan wordt gezame- lijk „Stille Nacht, Heilige Nacht" ge zongen. Soliste Dory Verschoor-Kuip brengt „Christenbaum" vocaal onder de aan dacht van de luisteraars, afgewisseld door het koor dat „Schoonste Heer Jezus", „Over de heuvels" en „Canti- que de Noël" zingt. Na de voordracht en het gezamelijk te zingen „Nu daagt het in het oosten", zingt het Texels Christelijk Mannenkoor: „Beth lehem", „Gods liefde is verschenen" en „Hoe leidt dit kindeke". De beide koren en de blazers brengen gezamelijk „Laat ons zingend spelend U begroeten", waarna de sluiting volgt. Dankzij een huis-aan-huis controle op de aanwezigheid van één of meerdere honden heeft de heffing van hondenbelasting de gemeente in 1990 f56.244,50 opgeleverd. Dat is ruim ƒ13.000,- méér dan was ge raamd. De meeropbrengst wordt niet verwerkt in de begroting voor ko mend jaar, maar zal worden opgeno men in de aanstaande voorjaarsnota. De belasting is nog niet geïnd, want de aanslagbiljetten zijn pas op 30 no vember j.l. verstuurd (volgens plan ning). Mede naar aanleiding van controle brengt de gemeente voor méér honden een bedrag in rekening dan vorig jaar. Tot dusver is ongeveer de helft van de Texelse huishoudens gecontroleerd. Het is de bedoeling dat in 1991 de andere helft aan de beurt komt. Zolang de hondenbe lasting op Texel wordt geheven, zal Een 20-jarige automobiliste uit De Koog reed donderdagmiddag op de Vogelenzang met haar Citroën tegen de achterzijde van een BMW. De vrouw reed na de aanrijding door, maar een getuige noteerde haar ken teken. De politie hield haar aan toen ze bij de garage vandaan kwam waar ze de schade aan haar wagen had la ten repareren. De BMW was van een 24-jarige inwoner van Oudeschild. Dinsdag 18 december De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging Texel houdt een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor niet leden. Aanvang 20.00 uur. De Oudere Doopsgezinde Zusterkring heeft om 19.30 uur adventsavond in het zaaltje bij de kerk in de Kogerstraat. In Cinema Texel draait „Dark Man"; 20.00 uur. Woensdag 19 december Van 9.30 tot 11.15 uur wordt in het Groene Kruis-gebouw een koffieinloopochtend gehouden. Mariana Höhner over: „Kinderen beginnen al te lezen in de box, alleen de letters slaan ze over". Na afloop leest ze enkele korte kerstverhalen voor. Entree f2,-. Voor kinderen t/m 4 jaar is op vang aanwezig. In de dorpskelder aan de Boodt- laan in De Koog begint om 15.00 uur een adventsmiddag, georga niseerd door De Anbo-afdeling en de Dorpscommissie. Deelname kost f5,-. Opgave bij de heer Kac- zor, telefoon 17634 of mevr. Rungs, telefoon 17572. Om 15.45 uur begint in De Wald hoorn in Den Hoorn een kerst middag (met broodmaaltijd en samenzang) voor ouderen. Het bestuur van het Gewest Kop van Noordholland (de ge westraad) vergadert op Texel, aanvang 18.15 uur in het raad huis. Publiek is welkom. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare ver gadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over het behoud van schapenboeten, aan- legvergunningen, herverdeling van recreatieve slaapplaatsen en voorbereidingsbesluiten. Donderdag 20 december De raadscommissies voor finan cieel, economisch en technisch beleid en van ruimtelijk en huis vestingsbeleid hebben een geza menlijke openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over de hogere kosten van het afdekken van de vuilstortplaats, het bouwrijp ma ken van het industrieterrein van Oudeschild en investeringen voor de kantine en sanitaire voorzie ningen van werkplaats De Bolder. Hoogwater Oudeschild Za. Zo. Ma. Di. Wo. Do. Vr. Za. 15 16 17 18 19 20 21 22 6.40 en 19.25 7.20 ene 19.55 7.50 en 20.30 8.17 en 20.54 9.00 en 21.34 9.27 en 22.14 10.00 en 23.05 10.37 en 23.36 Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6 1 5 uur na hoogwater De zon komt 16 december op om 8.43 uur en gaat onder om 16 28 uur. 17 december nieuyve maan, 18 de cember springtij. VERVOLG VAN PAGINA 1 meente Texel sprake van duidelijke vooruitgang." B en w spraken van „een moeizame start", maar toonden zich niet onte vreden: „Door voortdurend aandacht vragen voor onze, toch bijzondere, ei landpositie wordt nu met de specifiek Texelse belangen meer dan voorheen rekening gehouden." Toch vinden b en w dat de verhouding tussen de gemeente(raad) en het zogenaamd „verlengd lokaal bestuur" (ge westraad) beter kan en moet. Begroting Eén van de aandachtspunten hierbij is controle op de begroting en reke ning van het gewest door de raden van de deelnemende gemeenten. In de vergadering van morgenavond ha ken de Texelse vertegenwoordigers daarop in. In een brief aan het ge- westbestuur, de leden van de ge westraad en de colleges van b en w van de deelnemende gemeenten heb ben Nel Eelman en Dirk Terpstra aan gedrongen op verlaging van de bijdrage aan de GGD. Voor 1991 is die bepaald op ƒ12,36 per inwoner, een stijging van ƒ0,29. Uit de begro ting blijkt echter dat er in 1991 een positief saldo van f211.000,- zal zijn. Eelman-van 't Veer en Terpstra stel len voor om voortaan uit te gaan van een sluitende begroting. Het opbou wen van extra reserves, zoals nu ge beurt, lijkt niet noodzakelijk. Ook de gemeente Niedorp heeft hierover vori ge week een brief geschreven aan de gewestraad. Geld terui Verder heeft het tweetal kritiek op de bestemming van het rekeningover schot van 1989, een bedrag van f537.000,-. Het dagelijks bestuur var het gewest wil dat geld gebruiken voor gedane en toekomstige investe ringen, zodat dan geen kapi- taalslasten ontstaan. De Texelse vertegenwoordigers vinden het zonde om op deze wijze de algemene reser ve aan te tasten. Liever zien ze daar om dat het geld niet wordt gebruikt, maar wordt teruggestort aan de ge meenten door de bijdrage achteraf te verlagen van ƒ10,91 naar f 7,41 per inwoner. Zo blijft evengoed een reser ve van circa zeven ton bestaan, het geen volgens de Texelaars voldoende is om als buffer te dienen. Verder vinden Eelman-van 't Veer en Terpstra dat het afgelopen moet zijn met de negatieve exploitatie van de Bedrijfs Gezondheids Zorg (BGZ), een onderdeel van de GGD. De opzet van de BGZ was immers dat deze „self supporting" zou zijn. De Texelaars adviseren dat nu moet worden beke ken hoe kan worden bezuinigd en of de tarieven moeten worden ver hoogd. Aan het Hippisch Centrum te Deurne is Mariëtte Smit geslaagd voor de opleiding tot rijksgediplomeerd Hoefsmid. een dergelijke controle regelmatig worden herhaald. Of de belasting in stand moet blijven, is een steeds te rugkerende (politieke) discussie. De hondenbelasting is geen doelbe- lasting. Dat wil zeggen: de opbrengst wordt niet gebruikt om bijvoorbeeld hondentoiletten aan te schaffen of de kosten van verwijdering van honde- poep te dekken. De hondenbelasting wordt als algemeen dekkingsmiddel gebruikt, er is geen relatie tussen op brengst en door de gemeente te ver richten prestatie. Als de hondenbelasting zou vervallen, ligt verhoging van de onroerend goed be lasting voor de hand. B en w zién daar geen heil in en vinden dat de hondenbelasting moet worden ge handhaafd. Vanaf donderdag 20 december is er in d'Ouwe Ulo elke donderdagavond vanaf 19.00 uur een koffiebar avond. De eerste avond in deze reeks staat geheel in het teken van kerstmis. De avond zal muzikaal worden opge luisterd door een Gospelgroep uit Ede. In de koffiebar zal volop kerst brood, thee, koffie en chocolademelk verkrijgbaar zijn. De organisatie roept belangstellenden op donderdagavond massaal naar d'Ouwe Ulo te komen. Vrienden en bekenden niet vergeten mee te nemen naar deze kerstviering. Oud-Texelaar Gerd Jan Roos stuurde ons een bericht op uit „New Zealand Herald", de grootste krant van Nieuv. Zeeland. Een ram van het Texelse schapenras bracht op een velling in Feilding IN.Zhet record bedrag op van $56.000 INieuw Zeeland Dol lars). Omgerekend ongeveer hetzelfde bedrag in guldens. Deze ram is daar mee het duurste exemplaar onder de 60 miljoen exemplaren die het land telt. Desgevraagd verklaart schapen fokker Kees Kikkert van Driehuizen dat in Nederland de allerbeste ram „slechts" f7.000.- opbrengt, en dan nog bij hoge uitzondering. „Door de grootschalige schapenhouderij en de toepassing van kunstmatige insemi natie is het rendement van een goe de ram bijzonder hoog in Nieuw Zee land. Bovendien is invoer van vee zeer moeilijk door zeer hoge veteri naire eisen. Men is op het eiland doodsbenauwd voor besmettelijke ziektes. Het Texelse schaap, een uil- stekend vleesras, is een uitstekende variant op het veelgebruikte Merino- ras. Dat ras is juist alleen voor wol- produktie geschikt." Nieuwe moge lijkheden voor de Texelse schapenhouderij? TTi /f

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 2