HOE GAAT HET MET.... Zeevarenden betreuren sloop schoorsteen Inkomensdaling kenmerkt agrarisch sector in 1990 Achteraf het gevoel van: we hebben 't weer geflikt" „Ik speel nog iedere week gitaar met twee Texelaars" „Wat mij betreft blijf ik hier tot mijn pensioen..." Laatste boot Trainingen tafeltennis op andere tijden Demonstratiemarkt in Hotel Opduin Flip Breman gekozen in bestuur waterschap Herinnering aangeboden aan maritiem museum Katholieke kerk Brandweervrouw Astrid Peters: Dominee Cees de Jong: Tandarts Peter Meuleman: i/RIJDAG 28 DECEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 13 straxonrixy- In verband met oud en nieuw vaart maandag de laatste boot om 20.35 uur vanuit Den Helder. ting van de bedrijven neemt toe. Het milieu kan hiermee ontlast worden. Een ruimere vruchtwisseling is nood zakelijk, vooral voor de teelt van bloembollen en aardappelen. Beper king van het areaal landbouwgrond zal inhouden dat meer en vaker naar gewasbeschermingsmiddelen zal wor den gegrepen. Net als in voorgaande jaren zijn enke le bedrijven gestopt met hun aktivi- teiten, In de meese gevallen kochten andere bedrijven de produktierechten van de melk. Hierdoor versterkten de ze bedrijven niet alleen de eigen posi tie maar ook die van de gehele Texelse landbouw. Slechts in enkele gevallen werd het melkquoten ver kocht naar het vaste land. En slechte zaak voor de bruto omzet op het 0lland Toekomst Alles wijst erop dat de landbouw grote veranderingen te wachten staat. Het gebruik van hulpmiddelen (kunstmest en bestrijdingsmiddelen) zal worden beperkt. Het traditionele denken en doen van de ondernemers in de landbouw vraagt aanpassing en verandering. Flexibiliteit blijft noodza kelijk net als tijdig inspelen op nieu we ontwikkelingen. De landbouw op Texel heeft gezien de extensieve be drijfsvoering en zeer goede kwalitei ten van de ondernemers goede toekomstmogelijkheden. Het zal daar bij anders toegaan dan in het verle den. Want 1990 was weer anders dan het jaar daarvoor. En zo zal het altijd wel blijven. Vanaf januari 1991 worden de trai ningstijden van tafeltennisvereniging Tetak verplaatst van maandag naar donderdag. De jeugd speelt van 19.00 tot 20.00 uur, de senioren van 19.45 tot 21.30 uur. De plaats van de trainig is ongewijzigd: Sporthal De Ferrever aan de Emmalaan. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Zaterdag 29 december vindt in de lobby van Hotel Opduin een de monstratiemarkt plaats. Tal van am bachtelijke en creatieve beroepen/hobby's zijn te zien. De markt begint om 14,00 uur. Toegang is gratis. Tal van Texelse artiesten en am bachtslieden verlenen hun medewer king. Mevrouw van der Werf met patchwork, waaronder borduren en kantklossen. Mevrouw Coutinho laat zien hoe silhouetknippen in zijn werk gaat. Ton Waterman geeft een de monstratie houtgraveren. Mevrouw Dijkshoorn toont de kunst van het hoefnagelen en Corry Timmer-Prins presenteert haar schilderskunsten. Verder zijn tal van andere handvaar digheden te zien. Naast bezichtigen kan het publiek ook kunst- en am bachtsartikelen kopen. \/issers, pleziervaarders en andere zeevarenden vinden het jammer dat de schoorsteen van de voormalige zuivelfabriek De Eendracht is gesloopt. Het 35 meter hoge bouw sel werd door hen namelijk veel ge bruikt als nauwkeurig werkend hulpmiddel bij de bepaling van aller lei plaatsen in de Waddenzee. Vooral voor diegenen onder hen die (nog) niet beschikken over electronische plaatsbepalingsapparatuur, was de schoorsteen een ideaal baken, dat als zodanig op alle zeekaarten was aangegeven. /oorbeeld: een garnalenvisser of an- lere Waddenzeegebruiker die vanuit ee de schoorsteen in één lijn zag net de electriciteitscentrale, wist dat ïij aan de noordrand van het Burg- :and zat. En als je dezelfde schoor teen in één lijn zag met de lavenlichten van Oudeschild, was nakkelijk een bepaald scheepswrak iij het begin van de Lutjeswaard te ug te vinden. Ook andere posities, ;oals aantrekkelijke stekkies voor iportvissers, konden met behulp van je schoorsteen in combinatie met ;en der kerken van Oudeschild, de IJzeren Kaap of andere tegen de ucht afstekende obstakels op Texel, /lot worden ingenomen. Daarnaast con de visserman aan de snelheid A/aarmee de schoorsteen door de custlijn verzeilde, zien of hij hard ge- ïoeg vooruit ging. „Skaakt 't piepie lag 'n beetje?", zeiden de vissers jan tegen elkaar. Aandenken Het zou overdreven zijn om te bewe ren dat nu een gevaarlijke situatie is ontstaan, maar heel wat Waddenzee gebruikers hadden graag gezien dat de schoorsteen in stand was gehou den. Gedane zaken nemen echter geen keer, maar wel hebben enkele mensen in Oudeschild het initiatief genomen om de herinnering aan de schoorsteen als baken voor zeevaren den levend te houden. Roy en Rmy Helleman en Jaap Bakker (geadvi seerd door Hans Jongedijk, Alfons Boom en een tiental anderen) hebben maandagochtend een stukje van de schoorsteen, aangeboden aan het Maritiem en Juttersmuseum. Het aandenken, dat in dank werd aan vaard door waarnemend conservator Biem Lap, is vervaardigd door Roy Helleman die een van de speciaal ge vormde bakstenen van de gesloopte toren heeft gemonteerd op een plank tropisch hardhout (afkomstig van de oude stuurhut van de „Rival" van Hans Jongedijk). Verder is in het sou venir een stuk metaal verwerkt: een der treden waarmee men aan de bin nenkant van de schoorsteen omhoog kon klimmen. Documentatie Het verdwijnen van de schoorsteen was voor Helleman ook aanleiding om allerlei gegevens over dit bouw werk en over Texelse bakens in het algemeen, te verzamelen en deze toe te voegen aan zijn omvangrijke mari tieme documentatie. Daarbij kwam hij onder andere terecht bij de Hydrogra fische Dienst in Den Haag, waar men nog helemaal niet wist dat de schoorsteen was verdwenen. Zodra officieel bericht van de sloop is ont vangen, zal het baken op de zeekaar ten worden geschrapt- De schoorsteen werd gebouwd in 1953 en was 35 meter hoog, het an derhalve meter lange ondergrondse gedeelte niet meegerekend. De schoorsteen nam de plaats in van de oude schoorsteen, die de helft korter was. De nieuwe schoorsteen, waar voor de gemeente op 25 februari 1953 bouwvergunning gaf, kostte Roy Helleman met de onderdelen van zijn souvenir. f27.000,- en het gewicht bedroeg 242,75 ton. Als bouwmateriaal wer den geperforeerde strengpersstenen gebruikt met enigszins ronde vorm. De stenen van de gesloopte schoor steen liggen nog steeds op het Eendracht-terrein. Door rook- en roe- taanslag worden ze namelijk als ver vuild beschouwd en over een verantwoorde wijze van afvoer of verwerking wordt nog gepraat In tegenstelling tot het vermelde in het blad „Hervormde en Doopsge zind" is de gezamenlijke kerkdienst op Oudejaarsavond met in de Her vormde, maar in de Katholieke kerk. De diensten die aangekondigd staan op nieuwjaarsdag worden in plaats daarvan op zes januari gehouden. Het jaar 1990 bracht een ommekeer in de inkomens van de landbouwers. Oorzaken voor de inkomensval zijn de afname van de subsidies uit de EG-kas en de invoer uit niet-EG lan den. Zowel de rundvee- en schapen houders als de telers van akkerbouwprodukten en bloembollen kregen te maken met sterke prijsda lingen voor de produkten. De melkprijs ligt ongeveer 10 tot 14 cent per kg. onder die van 1989. Te vens zijn de prijzen van de af te zet ten dieren aanmerkelijk lager. Berekeningen wijzen uit dat er onge veer ƒ1200,- per melkkoe minder bin nenkomt Het aanvankelijk goede inkomen binnen de melkveehouderij sector na intrede van de superheffing staat nu onder druk. Bij de schapen houders werd de inkomstendaling in gezet door halvering van de wolprijzen gevolgd door sterke prijs daling van de schapen en lammeren. Bloembollentelers zagen de prijzen van narcissen en in mindere mate voor lelies kelderen. Gunstiger verliep de prijs van bepaalde soorten tulpen. De akkerbouwers merkten een verde re -te voorziene- prijsdaling van de voergranen. Groeiomstandigheden Hoewel niet optimaal viel de groei over het algemeen niet tegen dit sei zoen. Na een aanvankelijk vroeg voorjaar volgde een zonrijke zomer. De droogte hierin had tot gevolg dat de aardappelopbrengst niet meer dan normaal was. De wintergranen deden het goed, met tegenvallers bij de wintergerst en waarbij de oogst van zomergerst als normaal de boeken in gaat. Met ruim zestig ton suikerbie ten per ha. haalt Texel een topop- brengst dit jaar. Het suikergehalte viel desondanks tegen door hergroei na de droogte, gecombineerd met weinig zon en te hoge nachttempera- tuur in oktober. Voldoende ruwvoer van goede kwaliteit werd voor de winter gewonnen. De opkomst voor verkiezing van de nieuwe hoofdingeland van het Water schap Texel viel niet tegen, aldus zegsman Ph. Vonk. Totaal 266 men sen leverden hun stem af, waarvan drie ongeldig. Het opkomstpercenta ge was daarmee 20.66%, vijf pro cent hoger dan de landelijke tendens. Flip Breman kreeg 123 stemmen en volgde daarmee Ph. Bas op. De overi ge kandidaten waren Werner Dros, die slechts één stem minder kreeg, en Ed Moojen. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papoer-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Ko mende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuisstraat, De Zes. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (vóór 9.30 uur). naar mijn zin. Ik mis Texel af en toe wel, het blijft een fijne plek. Nu ik toch aan het vergelijken ben, nog één ding. Op het eiland ben ik vrij snel geaccepteerd zoals ik ben. Hier zijn mensen die dat ook doen, anderen zie je zich echter afvragen of 'dat jongetje bepaalde zaken wel aan kan'. Dat is iets dat ik op Texel nooit heb meegemaakt, een nieuwe ervaring." „Van de zomer kom ik zeker weer naar het eiland. Het Rondje wil ik bij voorbeeld beslist niet missen. En er zijn natuurlijk contacten die gewoon blijven. Ik ben precies op de hoogte, hoor. Ik spel de Texelse Courant hele maal uit. Nog meer dan toen ik er woonde. Ja, wat denk je? Je moet toch weten wat er gaande is." Milieu Aan het milieu werd binnen de land bouw in 1990 veel aandacht besteed. Voor zover mogelijk beperk ten de agrariërs het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen. Dit door kritischer te zijn bij toepassing en het gebruik van het lage doserings systeem bij verschillende gewassen. Een demonstratie met milieuvriende lijke apparatuur voor het inbrengen van drijfmest werd door vele agra riërs kritisch gevolgd. Zodra er ge schikte apparatuur bestaat zal deze mesttoepassing ook op Texel zijn in trede doen. Landbouwstructuur De behoefte aan oppervlakte vergro- niet met Texel te vergelijken „Er zijn een paar cathechisanten die in een band spelen. Ik ben onlangs wezen kijken naar een optreden, dat was heel leuk. Maar op cathechisatie in Oosterend zaten er elf van de twaalf man op de Muziekschool. Hier zijn dat er drie van de zestig. Dat is nog al een verschil. Het moet hier alle maal nog opkomen. Zangkoren heb je hier wel voldoende." „De sfeer is hier meer werkerig. Zo van 'we moeten het hier verdienen voor Nederland'. Dat is op Texel an ders. De mensen zijn zich er van be wust op een mooie plek te wonen en leven daarnaar. Maar ik speel nog iedere week gitaar, hoor. Twee leden van de Texelse band „Sassy Call", Menno Keijser en Lucas Tijssen, wo nen in de buurt en komen iedere week een avondje langs." „Maar on danks alle verschillen heb ik het hier Dominee Cees de Jong Va een verblijf van zes jaar op Texel /ertrok dominee Cees de Jong eind ipril naar Hoek van Holland. Omdat we graag wilden weten hoe het hem daar vergaat, namen we contact op. ,Hé, leuk. Weet je dat ik verleden week in de Nieuwe Waterweg de Schulpengat heb zien varen?" De .zingende dominee" blijkt het naar :'n zin te hebben. Al zijn er natuur- ijk wel verschillen tussen Hoek van Holland en Texel. Er zijn hier weinig oorspronkelijke >ewoners. De mensen die hier wo- len, komen vooral uit Rotterdam en )en Haag, het Westland en Zeeland. \llemaal verschillende mensen, die er lun eigen ideeën op na houden. Eén ifeer tref je hier dan ook niet aan. )at is wel een opvallend verschil met fexel, waar alle dorpjes een eigen ka- akter hebben." (et wonen in Hoek van Holland be- alt goed. „Ik houd van ruimte en ik it net in een bosstrook die bijna tot iet strand aan toe loopt. Daar heb ik iet aardig mee getroffen. Duinen heb e hier natuurlijk ook. En verder is de 'Vaterweg nog steeds een sensatie 'oor me. Je ziet van alles langsva- en." Het dorp zelf is vrij rustig. In het >egin heb ik erg moeten wennen aan iet feit dat er heel weinig winkels ijn. Maar het zit duidelijk in de lift, n de tussentijd is er al weer flink vat bijgebouwd. Toen ik hier net vas, moest ik voor een stoffer en ilik al naar een ander dorp. Achterlopen Toeristisch gezien loopt het hier wel Astrid Peters (21) uit De Cocksdorp werd begin dit jaar ingelijfd bij de Vrijwillige Brandweer Texel. Een te rugblik op de ervaringen en beleve nissen van de eerste Texelse brandweervrouw, die zich staande houdt temidden van veertig mannelij ke collega's. ,,Voor mij was het een druk jaartje. Niet alleen vanwege het blussen van branden. Maar vooral studeren." Als je lid wil worden van het vrijwillige brandweerkorps moet je eerst de no dige diploma's op zak hebben. Als adspirant-brandwacht krijgt die met zomaar in de schoot geworpen. Elke dinsdag- en donderdagavond reist ze samen met haar Texelse „brandweer maatjes" naar Den Helder voor het volgen van cursussen. Eén diploma - ze moet er minstens drie halen- bestaat uit vijf onderdelen. Levens reddende handelingen, persoonlijke bescherming, theoretische en prakti sche kennis over vluchtwegen, zoals brandtrappen bijvoorbeeld." Dit exa men legde de brandweervrouw met succes af op de dag voor ons ge sprek, „Net zoals mijn drie collega's Peter Douwma, Hugo Velkers en Theo Kemper", zo wil zij duidelijk vermeld zien. In februari volgend jaar (1991) hoopt zij het laatste diploma in ontvangst te kunnen nemen. Dan wordt zij officieel tot brandwacht ge promoveerd en kan het echte blus werk beginnen. En wat zij nog belangrijker vindt: „Het redden van levens". Duinbranden Over haar praktijkervaringen afgelo pen jaar houdt ze een dagboek bij. „Ik had nog maar net mijn brand weerpieper op zak, toen er al een containerbrand uitbrak. Erop af na tuurlijk. De papiercontainer in De Cocksdorp ging zelfs meerdere keren Brandweervrouw Astrid Peters. in vlammen op. Oók duinbrandjes waren er volop deze zomer. Zelf ging ik de vlammen met een vuurzweep te lijf. De brandspuiten waren reeds „bemand" door collega's. We werk ten ons daar echt in het zweet. Bij de brand langs de Muyweg dreigde het vuur zelfs over te slaan naar de andere zijde van het fietspad. Dat moesten wij ten alle tijden zien te voorkomen. Het viel niet mee. Soms, wanneer je jezelf omdraaide ging het vuur achter je rug weer verder. On danks de wind slaagden we er toch in de brand onder controle te krijgen. Het was wel puffen na afloop, maar we hebben het toch geflikt. Dat geeft een goed gevoel." 15 jaar achter bij Texel. Als er plan nen worden gemaakt, zijn die zó groots van opzet, dat na veel praten wordt besloten het toch maar niet te doen. Bestuurlijk gezien is het hier een tamelijk log lichaam: de polder Westland, Rijkswaterstaat en de ge meente Rotterdam hebben allemaal een stem in het kapittel. Want Hoek van Holland is een wijkgemeente van Rotterdam, dus minder zelfstandig dan Texel." Ook op muzikaal gebied is de plaats Komt Henk van der Blaak volgend jaar na zijn wereldreis per zeilschip nog terug op Texel? Het antwoord is nee, als tandarts in ieder geval niet. Volgens het contract dat is op gesteld bij de overdracht, mag hij tien jaar lang geen praktijk hebben op Texel. De opvolger van Van der Blaak is de 37-jarige Peter Meule man. Die voelt zich, evenals zijn vrouw en twee kinderen, al helemaal thuis op het eiland. In april nam Meuleman de praktijk en de woning van tandarts Van der Blaak over. Hij komt uit Utrecht. „Ik ben met mijn vrouw een dagje naar het eiland gegaan, waar Van der Blaak ons rond heeft gereden. Het klikte gewoon, we hadden al snel een besluit genomen." Meuleman had in Utrecht geen prak tijk. Hij zocht in heel Nederland naar eentje om over te nemen. „Ik moet toegeven dat ik eerst niet zoveel in Texel zag. Ik was hier ooit eens ge weest voor een weekendje, maar ver der kende ik het eiland met." Hij zegt er geen dag spijt van te heb ben. „Het is spannend, zo'n start. Maar Texelaars zijn prettige mensen en dat maakt het makkelijk. Ik voel me hier helemaal thuis en wat mij betreft blijven we tot mijn pensioen!" Verwaarloosd Meuleman heeft al geconstateerd dat de gebitten van de Texelse jeugd erg goed zijn. „Dat komt met name door de jeugdtandverzorging. Bij de oude ren is het wisselend. Het is wel leuk dat ouderen, die vroeger de boel heb ben verwaarloosd, nu vaak alles in het werk stellen om te redden wat er te redden valt. Dat doe ik graag. En dan de mensen motiveren om er goed voor te zorgen, hè." De niéuwe Texelse tandarts zegt een hekel te hebben aan trekken. „Als het echt niet anders kan, moet het natuurlijk. Maar zolang ik het kan uit stellen, doe ik dat." Tandarts Peter Meuleman: ..Ik wil hier wel tot mijn pensioen blijven...."

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 13