Cjrocn r7warts cJexeh in het L. Moet dat nu....? MILI Afdekkosten overschreden: commissieleden ontevreden Commissie: hoge prioriteit voor kruispunt Ruigendijk n zakelijk Krant vervalt ELDERS IN DEZE TC - COMBINATIE ONZE NIEUWE THEATER KRANT „Komt u met een alternatief TWEE KRANTEN MASSAAL VERSPREID Inbraak in stacaravan Schotelantenne vernield Schoorsteenbrand s» Lezingenserie in EcoMare weer van start Vijf Dirk Roepers bijeen sw Weer een nieuwe dubbeldekker in de planning? 1990 in beeld Hoe gaat het met.... Tariefsverhoging voor Calluna is echt nodig MILIEUDIENSTEN KALENDER 1991 BEWAAR - KAART Let dus dubbel op op vrijdag 4 januari OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.543 VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 TEXELSESJCOURANT Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy BV.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Gerard Timmerman, De Rede 23a, Den Hoorn, telefoon 02220-19746 Het is al weer de vijfde keer, dat de redactie van de Texelse Cou rant mij vraagt voor het Oudejaarsnummer iets te schrijven. Het zou dan moeten gaan om een persoonlijk verhaal, waarbij ik niet zozeer als bestuurder maar als mens tot u zou moeten richten. En hier begint dan voor mij het pro bleem. Het blijkt namelijk niet goed mogelijk de burgemeester en de mens daarachter uit elkaar te halen. Er is van een zodanige verstrenge ling van die twee sprake, dat niet gesproken kan worden van de ene keer denken en spreken als de per soon Schipper en de andere keer als de burgemeester. Binnen dat samengaan is er de laat ste tijd natuurlijk bijvoorbeeld in het het kader van de leefbaarheid al veel gezegd en geschreven dat ik kwijt wilde en ook kwijt kon. Ik heb daar dan ook eigenlijk niet zoveel meer aan toe te voegen. Wat mij betreft kunnen we zo zachtjes aan met z'n allen de daad bij het woord voegen. Er is overigens nog wel een onder werp, dat ik via de gemeente niet zo goed kwijt kan en dat me toch als persoon, maar zeker ook als burge meester bezig houdt. Zucht van verlichting Het betreft niet een typisch Texels probleem. Misschien voor u wel aan leiding om een zucht van verlichting te slaken omdat er waarschijnlijk dan toch niets aan te doen is. Op Texel kunnen we er ook inderdaad niet veel aan veranderen als - een recreant vooral te noemen - voetbalsupporters een trein in negatieve zin verbouwen. Aan de andere kant ben ik er zeker van dat velen van u met mij de tele visiebeelden hebben bekenen en zich hebben afgevraagd, of dat nu zo moest. Het blijft echter bij machte loos toezien en ergeren of, en dat is nog erger, er aan gewend raken en het langs je rug laten afglijden. Ook op Texel Wat elders in het groot gebeurt, komt helaas ook op Texel voor en niet alleen in de zomer als er veel gasten op ons eiland zijn. En dan ge beurt het plotseling op je stoep en word je en direct of toch van nabij mee geconfronteerd. Een paar voor beelden van voorvallen, die mij de laatste tijd te ore kwamen: schade aan auto's, het testen op stevigheid Lichten we dat laatste voorbeeld er eens uit. Ik heb me bij het zien van de ravage die was achtergebleven, me de vraag gesteld waarom men dit doet. Zouden de daders er echt geen moment bij hebben stilgestaan dat er achter hetgeen ze bewust vernielden en meenamen iemand zit die met dat prachtige stukje werk een bedoeling had? Dat die iemand met veel liefde er veel tijd in heeft gestoken? Ik kan van het kunstwerk in Den Burg: het uittrappen van lantaarnpalen; het ver nielen van fietsen en bromfietsen; het beschadigen van volkstuintjes en dan als klap op de vuurpijl: het ver nielen en weghalen van modellen van schapen, een herdershond, een her der met bijbehorende borden in het park in het centrum van Den Burg. me niet voorstellen, dat het het hier de bedoeling was de maker te tref fen. Men maakte er alleen een bende van en was dat dan de bedoeling? Steeds weer probeer ik me bij derge lijke voorvallen een voorstelling te maken van de achtergronden, die tot zulk wangedrag leiden. Waarschijnlijk zijn er onder u, die reageren met de vragen waarom ik daar nog over na denk, omdat er toch niets aan te doen is en dat de politie maar meer op straat moet zijn en veel strenger moet optreden. Een dooddoener Helaas kan ik een dergelijke reactie niet anders noemen dan een dood doener, met het doel het te gebrui ken om je achter te verschuilen, ledereen weet immers dat het voor de politie onmogelijk is om overal te gelijk te zijn. Verder moeten we die kant ook niet op omdat we dan de richting van een politiestaat op gaan. De politie vervult uiteraard een be langrijke taak in onze samenleving maar alleen een aanvullende. We zul len dan ook eerst bij op ons zelf te rade moeten gaan, wat we kunnen doen om aan deze wantoestanden waar we ons van tijd tot tijd hopelijk allemaal over opwinden, een eind te maken. Er moet een moment komen dat we het samen niet meer tolere ren. We zullen het weer op moeten brengen om de ander te vragen waarom hij of zij zo handelde. We zullen moeten wijzen op de andere kant van de medaille, waarop staat wat het voor iemand betekent, als hetgeen hij heeft vertroeteld, zinloos wordt vertrapt. Confrontatie Dat vraagt wel om een confrontatie. Misschien wel met degenen waar we eingelijk goede maatjes mee zouden willen blijven. En dat kan zijn in de verhouding ouders-kinderen, leraren- leerlingen, vrienden onder elkaar, bu ren uit de straat of gewoon als Texe laars in het dagelijks leven. Daar, en dat ben ik me bewust, is wel moed voor nodig. Moed, om te voorkomen, dat we toegaan naar een samenle ving, waar we ons van de openbare weg terugtrekken in onze „veilige" huizen en daar buiten de ruimte laten voor hetgeen we beslist niet willen. Stellig ben ik van mening, dat als we weer allemaal een stuk verantwoor delijkheid durven te nemen voor wat er op straat gebeurt, dat resultaat zal afwerpen. Het zal een kwestie van tijd worden, maar ook zeker de moei te en de moed waard. Graag wens ik u, mede namens mijn vrouw, een in alle opzichten goed 1991 toe. De burgemeester A. Schipper. I H I A I E k K S I U 1 A N JANUARI - JUNI 1991 De Texelse Courant komt deze keer niet alleen bij de abon nees, maar gaat (gratis) samen met de weekendkrant TC3, ook naar hotels, bungalowpar ken en andere toeristencon centraties op Texel. De directie wil op deze wijze een groot publiek laten kennismaken met de krant. Gebleken is namelijk dat vooral onder de toeristen die buiten de zomerperiode naar Texel komen, veel mensen zijn met een bijzondere belang stelling voor het eiland, waar onder potentiële abonnees. In verband daarmee zijn 11.000 exemplaren gedrukt, bijna twee keer zoveel als gewoon lijk. - Directie Texelse Courant. De leden van de raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid toonden zich vorige week ontevreden over de grote over schrijding van de geraamde kosten voor het afdekken van de vuilstort plaats aan 't Horntje. „Kunt u er niet mee accoord gaan, dan verwacht ik van u wel een alternatief voorstel", zo ging wethouder Terpstra in de verdediging. Bij het afdekken van de vuilstort plaats wordt overwogen om „natuur- bouw" te plegen, dus om met behulp van grond uit de directe om geving de plek een natuurlijk aanzien te geven. Gerard van der Kooi (PvdA) vond het een goede zaak dat de ge meente contact heeft gezocht met de werkgroep landschapszorg over het afdekplan. „Als er natte valleien worden gecreërd kunnen daar me teen watermonsters worden geno men om te controleren of geen vervuilde stoffen van de stortplaats doorlekken." Zeezand leek hem niet In verband met het als werkdag uit vallen van dinsdag 1 januan (Nieuw jaarsdag) zal de krant van dinsdag vervallen. Directie Langeveld en de Rooy zo geschikt voor het afdekken; hij zag meer in zand uit de directe om geving. Groen Links is in het verleden al eens in deze zaak gedoken. Peter Bakker: „Het gehele gebied moet gerehabili teerd. Er ligt teveel spul dat er niet thuis hoort. Maar is er bij de kosten raming geen rekening met beplanting gehouden?" Goedkoop Cees Hin van het CDA hoopte dat het afdekken zo goedkoop mogelijk kan worden gedaan. „Er moet een speciale drainage worden aangelegd voor de opvang van vervuild bodem water. En door het plaatsen van riet- schermen kan verstuiving bij het inzaaien worden tegengegaan." Hij wees er verder op dat door de ge meente indertijd is toegezegd dat een ter plaatse liggend broedgebiedje van de parelmoervlinder onaangetast moet blijven. Piet Plug, directeur van gemeente werken, legde uit dat het plaatsen van rietschermen erg duur is. „Het is handwerk. Ons plan, waarbij een laag met zaden op de afgedekte stort wordt aangebracht, is echt het aller goedkoopst." „Ik vind deze prijzen absurd en ik ga absoluut niet met het voorstel ac coord", zei Texels Belang-man Ger- brand Poster tijdens de vergadering. Wethouder Terpstra bestreed dit. „Het is absurd dat we ooit vuil in de duinen hebben gestort. We zullen uiteraard proberen te onderhandelen over de prijs voor de afdekgrond, maar we ontkomen niet aan de aan schaf." Ook Erna Eelman van de VVD was geschrokken van de financiële tegen valler. „De provincie stelt steeds maar strengere eisen. Makkelijk hoor, als je het zelf niet hoeft te betalen." Zij wilde nog geen oordeel uitspreken over het voorstel. Een beheerder van een kampeerter rein ontdekte zaterdag dat inbrekers pogingen hebben gedaan in een aan tal stacaravans in te breken. Bij twee caravans werd getracht de deur open te schroeven. Bij een derde caravan lukte dit. Er wordt echter niets vermist. Een inwoner van Oosterend deed aangifte van vernieling. Zijn schote lantenne werd in de nacht van don derdag op vrijdag beschadigd. De schade bedraagt ongeveer f50,-. De kruising Ruigendijk/Nieuwlander- weg/Postweg moet snel worden aan gepast. Dat was de mening van de leden van twee raadscommissies die vorige week gezamenlijk vergader den over de verbetering van enige punten op Texel, om de veiligheid te vergroten. Aan de hand van dia's en kaarten werd door Bert Dennenberg van de gemeentelijke afdeling civiele tech niek een aantal verkeersonveilige krui singen met de mogelijke verbeteringen getoond. De afdeling heeft vijf plannen uitgewerkt, waar voor middels de Wet Uitkering We gen (WUW) een subsidie van de provincie kan worden gekregen Het eerste gaat om het verbeteren van de situatie op de Postweg ter hoogte van het vliegveld, door een nieuwe inrit te maken, een linksafvak en door de weg te verbreden. Het tweede plan is een verlenging van het rechtsafvak voor de ver keerslichten van Akenbuurt. Bij de aansluiting van de Kogerweg op de Nieuwlanderweg wil de gemeente de Y-kruising veranderen in een T- kruising. Door reconstructie van de ingang van Oosterend, waarbij het verkeer door gaand wordt geleid naar de Konings weg, hoopt men de snelheid uit het verkeer te halen dat het dorp in rijdt. Als laatste had de gemeentelijke af deling een aanpassing van het kruispunt Oosterweg/Kon ingsweg voorgesteld, maar het college van b en w hecht daar niet zoveel prioriteit aan. Voor de eerste drie genoemde plan nen is een provinciale subsidie van 75 procent mogelijk, voor de laatste twee bestaat kans op een bijdrage van 50 procent. Uitwerken Het idee om de kruising Post- weg/Nieuwlanderweg/Ruigendijk aan te passen, was nog niet nader uitge werkt. Het werd geopperd door de commissieleden zelf, die er een nóg hogere prioriteit aan toekenden dan aan de andere plannen. De brandweer kwam zondagmiddag in actie om een eind te maken aan een schoorsteenbrand bij de familie M. Stam, Schilderend 95. De bewoner had gemerkt dat de houtkachel in de woonkamer slecht trok omdat het rookkanaal vrijwel he lemaal was dichtgeroet. Toen hij be zig was met een touw waaraan een stalen kogel was bevestigd, de aan slag in de pijp los te maken, zag hij dat de massa gloeide, hoewel de ka chel al meer dan een dag niet had gebrand. Er ontstond een schoorsteenbrand met snel oplopen de temperatuur. De brandweer werd gewaarschuwd die op het dak klom en met een ramonneur (ketting met bal) de pijp verder schoon maakte, terwijl beneden meer dan tien kilo brandende roet- en creosootsintels via de nisbus werd verwijderd en in emmers water onschadelijk gemaakt. Dank zij het feit dat het rookkanaal van degelijke kwaliteit was en daar om de vuurproef goed had doorstaan, trad geen enkele schade op. De schoorsteen is nu brand schoon... Peter Bakker van Groen Links vond de aanpassing van de kruising Koger- weg/Nieuwlanderweg niet echt drin gend. Hij stelde voor éénrichtingverkeer in te stellen op de Kogerweg en de situatie duidelijk aan te geven met enkele borden. Bakker was het eens met het college dat re constructie van de Oosterweg/Ko- ningsweg nog wel even kan wachten. PvdA-er Gerard van der Kooi wilde weten of bij het vaststellen van be nodigde aanpassingen gebruik was gemaakt van politierapporten over ongevallen op de bewuste plekken. Hij wees op de verkeerssituatie rond Oudeschild (de Leemkuil en de Re doute). „Er is in de begrotingsverga dering gezegd dat in 1991 geen fietspaden zullen worden gerealiseerd en dat de f100.000,- die daarvoor stond kan worden ingezet voor de verbetering van verkeersknelpunten. Kan dat dus nu worden aange wend?" Bert Dennenberg verklaarde dat de geplande veranderingen zijn door gesproken met de politie. „De krui sing bij de Ruigendijk lijkt misschien wel onveilig, maar er gebeuren wei- Lees verder pagina 2 Brandweerlieden verwijderen de gloeiende resten uit het schoorsteenkanaal w Let op! Op vrijdag 4 januari a.s. vindt u de Milieudiensten-kalender en de Milieubewaarkaart in uw brievenbus. Op de Milieudiensten-kalender en de -bewaarkaart vindt u o.a. de reinigingsdiensten en de twee maandelijkse ophaaldienst voor het huishoudelijk chemisch afval, de „Ecocar". Recreatie-ondernemers worden opgeroepen om deze en andere belangrijke milieu-informatie door te geven aan hun gasten door de kalender en kaart niet alleen in de ontvangstruimte, maar ook in appartementen en zomerhuizen op te hangen. Op 4 januari a.s. worden de Milieudiensten-kalender en de Milieubewaarkaart huis aan huis verspreid. Daarna zijn ze voor particulieren en bedrijven gratis verkrijgbaar bij de receptie van het gemeentehuis en, bij grotere aantallen, bij de afdeling Milieubeheer. Nadere informatie tel. 62188. Pub', üemeeni'? icv.. I

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 1