Stuurgroep buigt zich over toeristische infrastructuur Texel kan forse subsidie binnenhalen: Ecocar haalde 998 kg chemisch afval op Buitenlandse brieven niet in prullenbak Kerstzang alom op Texel MUSICA TEXLA GEEFT OUDJAARSCONCERT Sfeermuziek Excelsior en Harmony Quartet succes Vakantiereizen van Rode Kruis Gift ƒ3000,- Anjerfonds verrassing voor EcoMare College werkt mee aan bouw kantoor VVV op Elemert Geen vergunning voor uitbreiding zomerhuis Rouwkamers Sint Jan en D.G. kerk blijven beschikbaar VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Bij de jongste inzameling met de ge meentelijke Ecocar is 998 klein che misch afval bijeen gebracht. Deze hoeveelheid werd ingeleverd door 129 personen. Het was de achtste keer dat op deze manier op Texel ver- fresten, spuitbussen, afgewerkte olie, batterijen e.d. werden ingezameld. De gemeente is tevreden over de resulta ten en de medewerking van de bur gerij. Daarom zal ook volgend jaar de Ecocar regelmatig blijven uitrukken: een keer per twee maanden, Het college heeft drie criteria op gesteld voor brieven die aan de ge meente zijn gericht, maar in een buitenlandse taal zijn geschreven. Brieven voor de raad moeten in de Nederlandse taal zijn. Brieven aan het college in een vreemde taal, zul len van geval tot geval worden beke ken. Van bezwaar- of beroepsschriften wordt geëist dat deze in de Nederlandse taal zijn. Erna Eelman (VVD) en Ate Rienstra (CDA) wilde dinsdag tijdens de raadsvergadering weten wat gebeurt met brieven die aan de raad worden gestuurd en die niet in het Neder lands zijn geschreven. „Gaan die de prullebak in?" Burgemeester Schipper legde uit dat hij ervoor verantwoorde lijk is dat brieven op de juiste plek te recht komen. „Ze komen u dus wel ter kennis, maar wij zullen wel een verzoek terugsturen aan de afzenders om ze te vertalen." Gerbrand Poster (Texels Belang) vermoedde dat daar weinig reactie op zal komen. Ate Rienstra vroeg of een buitenland se brief, als de inhoud erg belangrijk is, wel ter sprake mag worden ge bracht in de raad. Schipper wees er op dat de raadsleden, als ze instemden met de criteria, zich daar ook aan dienen te houden. „Ik heb geen behoefte aan stemming over dit onderwerp, dat al twee keer eerder uitvoerig is besproken." De criteria werden hierop ongewijzigd vast gesteld. N.H. kerk Den Hoorn Op meerdere plaatsen op Texel is vo caal en instrumentaal luister bijgezet aan kerstmis, overal onder grote be langstelling. Opvallend was het over het algemeen hoge muzikale niveau. De volkskerstzang die vrijdag werd gehouden in de Hervormde kerk van Den Burg en anderhalf uur duurde, kenmerkte zich bovendien door aan gename afwisseling. Er werd aan meegewerkt door het Texels Christe lijk mannenkoor, een blazersgroep van Excelsior, de Singers of the Lord en natuurlijk het publiek zelf, anders zou het geen „volkszang" zijn geweest. Een totaal ander karakter had zater dag de uitvoering van het Rose Har mony Quartet in de kleine en vooral Het Texels kamermuziek-ensemble Musica Texla geeft op 30 december onder leiding van Bernard Teilegen een oucjjaarsconcert in de Rooms- Katholieke kerk van Den Burg. Het ruim twintig leden tellende ensemble zal werken van Mozart, Bach en Strauss ten gehore brengen en ho boïst Jan Everaarts zal soleren in het concert voor hobo en orkest in F van J. Barbirolli. Het concert begint om 20.00 en is gratis toegankelijk, na afloop zal een collecte worden gehouden. daarom sfeervolle Hervormde kerk van Den Hoorn. Het kleine ensemble (Marijke Witte, Hanny Roos, Dirk Breed veld en Rob Man se) maakte ge durende een uur veel indruk, met pia nobegeleiding van Wim Luiken en lemke Roos. Het kwartet was woensdag ook be trokken bij het kerstconcert dat (voor de tiende keer!) werd gegeven door Excelsior in de Hervormde kerk van Oosterend. Het korps bracht traditio nele en eigentijdse kerstmuziek en het Rose Harmony Quartet zorgde voor vocale intermezzo's. Het mas saal toegestroomde publiek reageerde met een staande ovatie en bedacht de collecte ten bate van de Wereld Vluchtelingenhulp met f950,-. Aan de vooravond van kerstmis werd rond de kerstboom op het dorpsplein Het tiende kerstconcert van muziek vereniging Excelsior, ditmaal afgewis seld met vocale bijdragen van het „Rose Harmony Quartet", oogste succes. Het fanfarekorps bracht on der leiding van dirigente Betty Bakker in de Hervormde kérk in Oosterend traditionele kerstmuziek en ook ei gentijdse kerstarrangementen. Aange voerd door Hanny Roos wisselde het zangkwartet dit af met kerstliederen. Het massaal toegestroomde publiek waardeerde het optreden op tweede kerstdag in hoge mate getuige de staande ovatie na afloop. De aan het concert gekoppelde collecte ten be hoeve van de Wereld Vluchtelingen hulp bracht ƒ950,- op. van De Koog een kerstzangbijeen komst gehouden die inmiddels ook vaste traditie is geworden. Meege werkt werd onder meer door KTF, Dory Verschoor-Kuip en de leerlingen van de Luberti-school. Niet alleen de Kogers, maar ook toeristen waren er in groten getale op afgekomen en ge noten van een sfeervolle uitvoering die een half uurtje duurde, een perio de die zonder het erg koud te krijgen in de open lucht is door te brengen. N.H. kerk Oosterend In deze nota staan een aantal voor waarden vermeld waaraan ingediende projecten moeten voldoen om voor de beschikbare gelden in aanmerking te komen. Zo moet het totaalplan een bedrag van minstens drie miljoen gulden omvatten en duurzaam de economische groei bevorderen Het moet tevens aansluiten op een door het ministerie gekozen thema (in ge val van Texel is dat het thema „kust"), het moet milieu-vriendelijk zijn en een hoge organisatiegraad be helzen: er dient verband te bestaan tussen investeringen van de overheid en het particulier bedrijfsleven. Deze investeringen moeten het totaal effect ondersteunen en verbeteren. Om het beleidsrendement te verho gen wil het Ministerie de beschikbare middelen inzetten in een bewust ge kozen (beperkt) aantal gebieden Texel wordt als zo'n „speerpuntge- bied" beschouwd. Wethouder Klaas Barendregt is voor zitter van de stuurgroep, waarin voorts de volgende personen zitting hebben: Dirk Terpstra (wethouder). Piet Plug (directeur gemeentewerken), Bob Rienks en Willem Mets (TVO), een consulente van Economische Za ken, een afgevaardigde van de Kamer van Koophandel, een consulent LNO en een vertegenwoordiger van de Provinciale Griffia Ambtenaar Erik Strating van de afdeling ruimtelijke ordening is benoemd tot secretaris. Volgens wethouder Barendregt sluit de nota van het ministerie goed aan op het gemeentelijk beleid. „Het on langs vastgestelde recreatiebasisplan past uitstekend binnen de sfeer van de Rijksnota, die dus op een gunstig moment komt." De stuurgroep wordt verdeeld in vier werkgroepen, die ieder een deel van het project voor hun rekening nemen. Het is de bedoeling het totaal-plan vóór 1 oktober 1991 bij de provincie in te dienen. Bij indiening moet het project gelijk uitvoeringsgereed zijn De plannen moeten liefst vóór de zo mer klaar zijn, zodat in de zomer zelf nog tijd voor aanpassing en verbete ring overblijft. De maand september kan dan worden gebruikt voor bij schaving en de „finishing touch". Het college van b en w draagt de uitein delijke verantwoordelijkheid van het in te dienen project. Vorige week is in het raadhuis de stuurgroep „Toeristische Infrastruc tuur Texel" geïnstalleerd. De stuur groep gaat een plan ontwikkelen om de toeristische infrastructuur op het eiland te verbeteren. Als het Mini sterie van Economische Zaken het plan goedkeurt, kan Texel hiermee een forse subsidie (75 procent) bin nenhalen. De stuurgroep, die zich opsplitst in vier werkgroepen, buigt zich onder meer over De Koog (Stap- peland en Badweg) en Oudeschild (haven. Maritiem- en Juttersmu- seum). Ook de situatie bij het vlieg veld en het Toeristisch Informatienetwerk Texel (TINT) (aan passing of vernieuwing fietspaden plan en de tuin van Brakenstein) worden bij de plannen betrokken. Het Ministerie van Economische Za ken wil door een jaarlijkse subsidie van ƒ16,5 miljoen gulden (voor de komende tien jaar veilig gesteld) on der meer de toegankelijkheid en kwa liteit in een aantal toeristische „speerpuntgebieden" verbeteren en bevorderen. Grondslagvoor het in het leven roepen van de stuurgroep is de Rijksnota „Ondernemen in Toerisme". De stuurgroep Toeristische Infrastructuur Texel" wil vóór 7 oktober 1991 de plannen afgerond en uitvoeringsklaar hebben. Het Rode Kruis zoekt belangstellen den voor de vakantiereizen die ook dit jaar weer worden georganiseerd voor gehandicapten en langdurig zieken. Het is een speciale vakantiereis waar bij de accommodatie geheel is aan gepast aan gehandicapten. Het programma wordt daadwerkelijk op deze groep en die van langdurig zie ken afgestemd. Zoals gebruikelijk wordt er vrijwillig meegewerkt door artsen, verpleegkundigen en Rode Kruis-help(st)ers. Voor gehandicapten en niet- gehandicapten organiseert het Jeugd Rode Kruis diverse gezamelijke avonturen-vakanties voor leeftijds groepen tussen 10 en 14 jaar. Geïn teresseerden voor deze vakanties kunnen bellen met mevr. A Swennen-Hogerwaard, tel 121123. Vragen over kosten, vakantiebestem ming en vervoer blijven door haar niet onbeantwoord. Ook meldingsfor mulieren zijn bij haar verkrijgbaar. Aanmelden vóór 2 februari. De plaat sen zijn beperkt. Als bijdrage in de expositie „Zeesleepvaart en bergingswerk in Nederland" ontving Stichting Texels Museum ƒ3000,- subsidie van het Anjerfonds Noordholland. De expositie is inmiddels al volop te bezichtigen in het Maritiem en Jut- tersmuseum, aldus EcoMare-directeur Jan Kuiper. „Het geld komt desalniet temin goed van pas." De subsidie toezegging kwam toch nog als onver wachte kerstverrassing. De aanvraag was al maanden terug ingediend, al dus de volkomen verraste Kuiper. Het Anjerfonds, dat zich inzet voor onder steuning voor culturele zaken, derft de inkomsten uit huis aan huis col lectes. Het college van b en w is bereid via een artikel 19 procedure medewer king te verlenen aan de bouw van een nieuw VVV-kantoor aan de Ele mert. De procedure is nodig omdat de locatie de bestemming „openbaar groen" heeft. Het college deed deze mededeling tijdens de officiële over handiging van de nieuwe Texel-film in het raadhuis vorige week dinsdag. Een VVV-kantoor aan de Elemert draagt volgens b en w bij aan de ste- debouwkundige versterking van de belangrijkste invalsweg van Den Burg. Het huidige kantoor aan de Groene- plaats veroorzaakt naar mening van het college veel verkeer dat daar niet hoort te zijn: op basis van het ontwerp-bestemmingsplan Den Burg Centrum dient het centrum auto-arm te zijn. Door verhuizing van het VVV- kantoor naar de Elemert kan de in geslagen weg op verkeersgebied wor den voortgezet. B en w hebben geweigerd een bouw vergunning te verlenen aan de heer C. Hooijschuur voor een uitbreiding van een zomerhuis aan de Slufter- weg. Door de uitbreiding met een slaapkamer èn berging zou de totale oppervlakte 78 m2 bedragen en dat is acht méér dan maximaal is toege staan. In de oppervlakte is een dako verstek van 7,7 m2 inbegrepen, omdat die ook meetelt voor de vast stelling van het „bebouwd opper vlak". De gemeente heeft de architect hierop gewezen, maar de aanvrager zag geen kans om het uit breidingsplan aan te passen Tevens weigerden b en w een bouw vergunning aan de heer J. Verfaille, die een recreatie-onderkomen aan de Schansweg wilde uitbreiden. Verfaille wil de uitbreiding met plat dak uit voeren in plaats van de in het bestemmingsplan buitengebied be paalde 30 procent dakhelling. Tevens zouden slaapkamer en toilet niet bin nendoor toegankelijk zijn, wat in strijd is met de bouwverordening. Verzorgingshuis Sint Jan en de Doopsgezinde kerk in Den Burg blij ven hun rouwkamers beschikbaar stellen voor algemeen gebruik. Het is dus nog steeds mogelijk om hier overledenen op te baren. Van de zijde van de directie van Sint Jan werd ons verzocht hierop te wij zen, omdat wordt gedacht dat aan deze service een eind is gekomen nu door begrafenis- en crematieonderne mer A. Maat een algemeen uitvaart centrum in gebruik is genomen.

Texelsche Courant | 1990 | | pagina 7