Texelse jachtgebieden door politie in kaart gebracht Een heidens karwei" eu^g mm Mosselvissers Ambassadeur Kinderdansgroep weer van start Karate-liefhebbers krijgen gratis les Verloting Nog plaatsen vrij Reddingsboot PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 JANUARI 199 het slag trekt men zich er niets van grotere om nen met de aanleg van het pad. VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 De oogst ging evenwel ongestoord verder. Zowel vissers als vogels be zochten de nog intacte percelen. On diep gelegen velden raakten als eerste uitgeput, want de die waren voor de eenden het eenvoudigst te bereiken. De visser wilden de vogels wel verjagen, maar doeltreffende middelen daarvoor zijn niet toege staan. Natuurbeschermers beschou wen de Wadden als een voedselgebied voor de eidereenden en keuren de aanwezigheid van de vissers daarin ook af." Ministerie Vandaag vertrekt een visserijdelegatie naar het ministerie van landbouw, visserij en natuurbeheer in Den Haag om begrip te kweken voor de situatie waarin de vissers verzeild zijn ge raakt. Of hun argumenten de sterke inbreng van de natuurbeschermers kunnen weerleggen betwijfeld woord voerder Hoogerheide, maar de minis ter zal toch in moeten zien dat de eidereend ook al onze broodwinning voor de komende jaren zit op te peu zelen. „Eigenlijk moet het dier als schadelijk wild worden aangemerkt", aldus de visserijvoorman. Laros voegt daar aan toe dat eide reenden nu al mossels tot een diepte van twaalf meter opduiken. „Doordat elders geen voedsel is te halen kun nen ze met anders, anders komen de vogels om van de honger." Zuurstofgebrek Een derde oorzaak zou volgens de opziener de afnemende hoeveelheid zuurstof in het Waddenzee kunnen zijn. Door toenemde vervuiling, vooral door fosfaten, neemt de groei van verschillende organismen toe. „Het vleesgewicht van de mosselen is in plaats van de gebruikelijke 25 kilo nu 40 kilogram per tros. Daardoor heb ben de mosselen een grotere hoe veelheid zuurstof nodig. De toenemde algengroei in het Wadden gebied heeft weer afname van het zuurstofgehalte in het zeewater tot gevolg. De mosselen krijgen daardoor in toenemde mate last van zuurstof gebrek, waardoor ze afsterven en verdwijnen." Drs. Mario Hoppeman, bioloog, weer legt deze opvatting in zijn gepubli ceerde onderzoeksresultaten. Volgens hem is het zuursstofgehalte in het zeewater van de westelijke Wadden zee met tien procent afgenomen. De mosselen ondervinden pas schade wanneer dit percentage met 30 tot 40 procent daalt. Meer over deze Nioz-medewerker en zijn proefschrift staat elders deze krant. VERVOLG VAN PAGINA 1 zen en medewerking van de autoritei ten aldaar zou kunnen verkrijgen. De kosten van de operatie wilde hij dek ken door bij voorinschrijving een nog te maken prept van Paaseiland te verkopen, af te leveren in de zomer van 1992. Inmiddels ziet het ernaar uit dat de reis kan doorgaan, al moet Welboren nog wel wat prenten aan de man brengen om financieel rond te komen. Met de voorbereidingen van de reis is hij in elk geval hard bezig. baarvoor was hij een dezer dagen nog in de Chileense ambassade in Den Haag, waar hem alle medewer king werd toegezegd. Enthousiast Alles wijst erop dat de Chileense au toriteiten het historisch getinte con tact met Texel leuk vinden. Aanvankelijk zou alleen de cultureel attaché hierover met de gemeente contact hebben, maar ambassadeur J.A, Tapia liet nadrukkelijk blijken dat hij er ook bij wilde zijn. Het gemeentebestuur heeft beiden dan ook graag uitgenodigd, maar weet zelf nog niet of en op welke wijze inhoud moet worden gegeven aan de band met Paaseiland. Men stelt zich daarom vooralsnog oriënte rend en vrijblijvend op. Aan uitwisse- lingsbezoeken of andere intensieve contacten op grote schaal valt nau welijks te denken, gezien de enorme afstand. Wat er, naast de plannen die Welboren heeft gelanceerd, wèl mo gelijk is, zal wellicht vrijdag duidelijk worden. Rondrit Het is de bedoeling dat na de ont vangst, kennismaking, uitwisseling van informatie en een vertoning van dia's van het Paaseiland, de lunch wordt gebruikt. Vervolgens wordt een rondrit gemaakt tussen Oudeschild en de Hogeberg en gaat men naar het Maritiem Museum om objekten te bekijken, die te maken hebben met de historische betrokkenheid van Texel met de zeevaart. Het bezoek aan Texel wordt afgesloten met een rondleiding in het NIOZ. Roggeveen De heer L. Roggeveen uit Voorhout die bij het bezoek aanwezig is, heeft banden met Texel omdat hij aan de Californiëweg een tweede woning heeft. Hij stamt af van een der broers van ontdekkingsreiziger Jacob Roggeveen (die zelf geen kinderen had), waardoor hij altijd al een grote belangstelling heeft gekoesterd voor Paaseiland. Onlangs reisde hij met zijn oudste zoon naar het eiland waar hij „als eerste Roggeveen die voet al wal zette sedert de ontdekking" vorstelijk door de autoriteiten werd ontvangen. algemeen bekend. De jachtopzichters zijn, in samenwerking met de politie, wel met dit probleem bezig geweest, maar dit heeft het afgelopen najaar minder opgeleverd dan andere jaren. „We weten van sommige mensen dat ze stropen. Maar we spelen het spel letje eerlijk: als we ze in het veld kunnen pakken, doen we dat". In verband met de nieuwe wet „wa pens en munitie" worden alle men sen die een vergunning voor een bepaald wapen hebben (variërend van slagers met een schietmasker en schippers met seinpistolen tot bouw vakkers met een schiethamer) bena derd. Er zal worden bekeken wat men heeft en of dat echt nodig is. Als alles in orde is, zal opnieuw een verlof worden afgegeven. Zo niet, dan loopt men de kans het wapen kwijt te raken. Maandag 14 januari is ook voor de leden van de Kinderdansgroep van de Folklorestichting de vakantie weer voorbij. Dan wordt weer be gonnen met de wekelijkse repetities onder leiding van Vrony Mosk. Wegens het grote aantal kinderen dat deel uitmaakt van de Kinderdans groep wordt per januari 1991 in twee groepen gerepeteerd. De eerste groep (kinderen van 5 tot 7 jaar) repeteert op maandag, de tweede groep (kin deren vanaf 8 jaar) op dinsdag. Plaats en tijd zijn voor beide groepen hetzelfde: Van 15.45 tot 16.45 uur in de gymnastiekzaal van de Jozef school. Daar worden onder leiding van. Vrony Mosk en met begeleiding van levende muziek volksdansen uit West-Europa ingestudeerd, die 's zo mers op de wekelijkse Folkloremarkt worden uitgevoerd. Daarbij gaan de kinderen gekleed in kostuums die in bruikleen worden gegeven door de Folklorestichting. Maar ook na de zo mer is de Kinderdansgroep actief, want dan wordt in alle bejaardenhui zen van het eiland een uitvoering ge geven. De kosten voor deelname aan de Kin derdansgroep bedragen tussen de vijf en de tien gulden, nieuwe leden zijn van harte welkom. Conflicten Mensen die kennis willen maken met de karate-sport kunnen de eerste vier trainingen kosteloos meemaken. De lessen starten op 8 januari in De uitslag van de verloting die werd gehouden bij het inzamelen van de kerstbomen is als volgt: Verzamelpaats Eierlandsche Huis lot nummer 50 (roze) camera: verzamel plaats Den Hoorn lotnummer 201 (roze) pen en 202 (roze) camera: ver zamelplaats De Waal lotnummer 723 (groen) camera, 726 (groen) camera en 729 (groen) camera. Prijzen kunnen worden afgehaald op de afdeling Brandweer in het ge meentehuis. sporthal De Ferrever aan de Elemert en staan onder leiding van Sensei Pim Viguurs. karateleraar 3e Dan. De organisatoren menen dat karate vormend werkt op zowel de geest als het lichaam. Via trainingen kunnen de sporters uithoudingsvermogen en alertheid verbeteren. De leeftijdsop bouw van beoefenaars van deze tak van Budosport is gevarieerd; de jongste is 10 jaar, de oudste 45. Het oefenprogramma is als volgt: Dinsdag van 17.30-18.30 uur konditietraining voor beginners en gevorderden. Vrij dag van 17.30-18.30 uur voor begin ners en aansluitend van 18.30 tot 19.30 uur voor gevorderden. Het oe fenschema luidt: warming up, ba- sis(kihon) training en vorm(kata) training. Voor de lezing van Jacob Asjes van het RIN over de Slufter en het Slufte- ronderzoek zijn nog plaatsen vrij. De bijeenkomst wordt gehouden op don derdag om 20.00 uur in Ecomare, de toegang is 75,-. vang van het schip een kleine ver bouwing moeten ondergaan om het vaartuig te huisvesten. KNZHRM-directeur S.E. Wiebinga kon nu nog niet zeggen uit welke midde len de kosten die met aanschaf van boot en tractor gepaard gaan, gedekt worden. Geheel volgens de traditie van de stichting hoopt directeur Wie binga ook ditmaal dat door schenking van een erfenis of legaat de investe ring kan worden betaald. De Siegfried Egmundis, die destijds geschonken werd door mevrouw L. Schipper-van Aken, zal eind van dit jaar naar de reddingspost op Schiermonnikoog vertrekken. Nieuwe doorgang In tegenstelling tot de bestaande si- tuatie, waarin de reddingsboot gedu rende de zomer verankerd lag op de rede en tijdens de wintermaanden in het boothuis werd bewaard, zal de boot nu permanent in het reddings boothuis worden opgeslagen. Dat be tekent dat bij iedere actie het vaartuig zal worden vervoerd vanaf het boothuis richting zee. Het trans port loopt nu via het strandslag bij paal 33. Tijdens de tocht naar zee ondervinden reddingswerkers vaak hinder van voetgangers, geparkeerde auto's en zelfs van op het strandslag geparkeerde campers. Dat zal met het nieuw, bredere vaartuig zeker meer overlast betekenen. Hoewel er een parkeerverbod van kracht is op aan. Gedurende het seizoen worden de reddingswerkers tijdens de tewa terlating van de reddingsboot vaak gehinderd door omstanders, daardoor beschikken de manschappen tijdens het lossen over tekort manouvreer- ruimte. Het verzoek van de Plaatselijke com missie van de KNZHRM op Texel aan de gemeente om een speciaal nieuw pad door de duinen aan te leggen naar zee kreeg ondanks een afwij zend advies van ambtenaren en pro testgeluiden van de bevolking zelf, toch bijval van b en w. Ambtenaren wezen op de bestemming van het beoogde stuk grond, dat als waterke ring en kustverdediging geldt. Zij meenden dat afsluiting van het be staande strandslag voldoende manou- vreerruimte voor het boottransport zou opleveren. B en w voelden meer voor het standpunt van de Plaatselij ke commissie onder voorzitterschap van J.A. Engelvaart, dat liever een tweede strandslag heeft, uitsluitend voor de KNZHRM. „De oude situatie was voor ons onacceptabel. De nieu we route looptvanaf het reddingboo thuis voor een klein stukje over de zogenaamde „Vlieland Boulevard" en dan nog geen honderd meter door de duinen. We zijn dan in noodgevallen sneller en kunnen beter manouvreren, bovendien wordt de waterkering niet aangetast", aldus Engelvaart. Rijks waterstaat zal zo snel mogelijk begin- bchipper J. Groen bij het door Jaap Hoogerheide aan de KNZHRM geschonken schaalmodel. De Texelse politie heeft alle jachtterreinen op het eiland in kaart gebracht, compleet met kadasternummer erbij. Daarnaast is geïnventariseerd wie waar jachtrecht heeft. Een heidense klus, die in vier jaar is geklaard door de wachtmeesters Arie van der Burg en Adrian Verkaart. Zij zijn gespecialiseerd op gebied van de jacht en de vuurwapenwetgeving. Met behulp van de kaart en de in de computer opgeslagen gegevens kan de politie snel controleren of de jagers zich in het juiste gebied ophouden en welke wapens zij mogen hebben. Texel heeft tegen de 130 jagers. Bij het aanvragen van een jachtacte moeten jagers aangeven middels ka dasternummers waar ze jagen. Ze moeten daarbij een huurcontract to nen. Zo'n contract is zes jaar geldig. Wachtmeester Van der Burg: „Voor dat wij hiermee begonnen werd altijd erg makkelijk over de jachtgebieden gedaan. Er werd al gauw gezegd: wij mogen achter Hoeve zus of zo jagen. Maar dat is natuurlijk een ruim be grip." Alle opgegeven jachtgebieden werden door de twee politiemannen gecon troleerd. Een jager moet minimaal veertig hectare hebben. Men heeft de plicht daar wildschade te voorkomen, maar er moet wèl een redelijke wildstand bewaard blijven. In het maken van de kaart en het re gistreren van alle gegevens is veel werk gaan zitten. „Het maakte maar een klein deel uit van ons totale werk. Voor je een beetje in de gaten hebt hoe het kadaster werkt en hoe je alles kan uitzoeken, ben je een eindje verder", legt Van der Burg uit. Daar komt nog bij dat het soms om zeer kleine terreinen ging, van nau welijks een hectare, met allemaal een eigen nummer. houden, kan dit het beste door een erkende instantie onklaar laten ma ken. „Sinds begin september 1988 is er een nieuwe wet, met zeer strenge richtlijnen. Een prop lood in de loop, zoals vroeger, is er niet meer bij. He le delen moeten worden dichtgelast", legt Van der Burg uit. Bij het ingaan van de verscherpte wet is een inleveractie voor illegale vuurwapens gehouden. Deze wordt niet meer herhaald. Alleen met be trekking tot Ancia-pistolen komt er nog een inleveractie. „Zeker op ge bied van de Anciapistolen die voor de ganzenverjagmg worden gebruikt, is op Texel nog een groot illegaal cir cuit. Bij de laatste inleveractie is vol gens deskundigen landelijk maar de top van de ijsberg boven water geko men. Ik denk dat die lijn naar Texel kan worden doorgetrokken. Er zijn mensen hier die nog wapens uit de oorlog hebben of van opa die op rob ben schoot." Het achterhalen van il legale wapens heeft hoge prioriteit bij de politie. Dat er op het eiland stropers zijn is Als een stuk land wordt verkocht, krijgt het een nieuw nummer. Som mige jagers geven nog oude num mers op. „Zo hadden we er eentje die een nummer opgaf van een stuk grond dat in de bebouwde kom bleek te liggen! Of twee mensen die het zelfde nummer opgaven. Er beston den nogal wat conflicten over wie waar jachtrecht had. Doordat wij erin zijn gaan roeren, zijn die vrijwel alle maal uitgezocht en opgelost. Als er nu eens onenigheid bestaat, kunnen we simpel even nakijken hoe het echt zit. Met één druk op de knop hebben we alle gegevens per jager." Als iemand geen nieuwe jachtacte meer aanvraagt (dat moet ieder jaar rond begin april), neemt de politie contact op om te vragen wat men met het wapen gaat doen. Er be staan verschillende mogelijkheden: het kan worden verkocht aan een handelaar of een collega-jager, maar het kan ook aan de politie worden overgedragen. Wie een wapen als „souvenir" wil Wachtmeester Arie van der Burg wijst een jachtterrein aan op de kaartdie hij met zijn collega Verkaart heeft vervaardigd. Donderdag 10 januari De Stichtjng Ondersteuning Wel zijnswerk houdt openbare bestuursvergadering in dorpshuis d'Ouwe ULO; 20.00 uur. Dinsdag 8 januari De Vrouwenbond FNV heeft in De Buureton aan de Molenstraat in Den Burg een praatavond; 20.00 uur. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bijeenkomst, ook toeganke lijk voor niet-leden; 20.00 uur. De oudere Doopsgezinde Zusterkring heeft jaarvergadering in het zaaltje bij de kerk; tevens viering van het 70-jarig bestaan. Woensdag 9 januari De uitgestelde kerstboomverbran ding wordt alsnog gehouden op plaatsen en tijden zoals eerder aangekondigd. In De Schakel bij de Hervormde kerk in Den Burg wordt verga derd over de Wereld Vluchtelin- genweek 1991, aanvang 20.00 uur. leder die graag actief wil zijn in deze week is welkom. Infor matie kan desgewenst alvast worden ingewonnen bij J. Wil mink, tel. 18963. Hoogwater Oudeschild Za. 5 11.59 en 00.11 Zo. 6 9.09 en 00.40 Ma. 7 10.06 Di. 8 1.10 en 11.15 Wo. 9 1.49 en 12.10 Do. 10 1.45 en 13.30 Vr. 11 2.45 en 15.45 Za. 12 3.55 en 16.50 Aan het strand is het een uur eerder hoog water Laagwater valt gemiddeld 6 1 5 uur na hoogwater. De zon komt 6 januari op om 8 47 uur en gaat onder om 16.44 uur. 7 januari laatste kwartier, 8 januari doodtij. der redelijke omstandigheden bestrij ken. Het is dan ook voor de bemanning nfet altijd meer mogelijk om op kust positie te bepalen. Een grotere navigatiekennis is in de toe komst onontbeerlijk. Hans Jongedijk, oud-kapitein, volgt een speciale cur sus en zal alle bemanningsleden leren navigeren en met radar omgaan. Scheepsherkenning behoort tevens tot opnamestof. Daarnaast leert de bemanning om te gaan met de hogere vaarsnelheid, met nadruk op het onderdeel drenke lingenredding. Tijdens een speciale cursus in februari te houden in Schotland krijgt in eerste instantie al zeven man een speciale overle- vings(survival)cursus. Tractor De trailer waarmee nu de Siegfried Egmundis over land wordt vervoerd zal behoudens enkele wijzigingen worden gehandhaafd. Wèl gaat de maatschappij over tot aanschaf van een nieuwe tractor waarmee het vaartuig sneller naar zee kan worden gebracht. Deze peperdure Mercedes- trekker kan op rubber rupsbanden de trailer met een snelheid van 25 km/uur binnen tien minuten naar zee brengen. De caterpiller die nu in ge bruik is doet daar de helft langer over.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2