TIMMERMAN Teso vervoerde 3,4% méér in'91 GEVRAAGD: Inlichtingen telefoon 13291 SLEEPTREND IS DÈ SPECIALIST! Over telgang, tölt en een speaker die er bijna alles van wist Kerstboomverbranding tot morgen uitgesteld Vrijwilligers nodig voor acties tijdens vluchtelingenweek Zuurstofgehalte Waddenzee toont een gering tekort Inbraak caravan Brandweer moest driemaal dak op IVN bomenlezing DINSDAG 8 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 3 T.k. Ford Escort 1.3, 5 speed, kleur rood metallic, bj. '84, gar. inruil, mog Ga rage Zijm en Blonk, tel. 14576. Gevraagd: dames om a.s. zo-, mer, wekelijks een paar bun galows door te werken. Brieven onder nr. 1338 aan bur. Tex.Crt. Opruiming kinderkleding. Nu alle sweatshirts ƒ29,90. Zegel Kindershop. Heb je het gehoord. Richard leest nu boeken van Baantjer. Overhemden 10 kleuren, vanaf f29,95. Rabbit Habit. Schapenmelkzeep een heer lijk Tessels produkt, te koop in alle dorpen f3,95. Opel Kadett st. car, 3-deurs, bj. 1984, APK, trekh., met garantie. Garage Zijm en Blonk, tel. 14576. Wie wil garagebox in de Ueuwstraat ruilen voor een box in de Tjakkerstraat. Tel. 13403. Opruiming kinderkleding Get Smart-jeans nu f39,—; Gekleurde jeans f59,—. Ze gel Kindershop Kinderfuif 1 uur bowlen, glas fris, patat, kroket, appel moes en ijs toe f9,75 p.p. Bowling De Koogel, tel. 17672. Buro voor Rechtshulp Den Helder. Spreekuur voortaan op afspraak. Maandagavond en donderdagmiddag. Bern- hardplein 76, tel. 02230-17924. Peugeot 405 GLD, break, 19, 5 speed Als nieuw Bj. 4-'89, 64.000 km. Bovag gar. Garage Zijm en Blonk, tel. 14576. Een antieke grenen tafel, an tiek en nieuw aardewerk, li tho's van Karei Appel en Corneille, bloemschikbolle tjes, honderden prenten, aquarellen van Texel, schilde rijen van Blok van der Vel den, enz. Gezien bij Kunsthandel Hans van der Klift. Opruiming kinderkleding. Jacks f49,—; f79,—; f99,—. Zegel Kindershop. Pokon en Chrysal Bloe misterij Bert van der Wal. Te koop gevraagd gebr. trot toirtegels Cont. betaling Jan Zoetelief, Tuinonder houd Tel. 14735 na 19.00 uur. Te koop manou bankstel, 3 1 1-zits, i.pr.st. Tel. 14458. Antiek Stenenplaats. Tot na dere aankondiging alleen ge opend na telefonische afspraak. Goudsbergh Anti ques. M. T. van der Kooi-Hol, tel. 13978. Marijke Palm, Nico Bakker, Neeltje en Hendrik Jan wo nen nu op Vroonlant 31, 1791 WK Den Burg, telefoon 12154. T.k. t.ea.b. Renault 4, v.d. loop of sloop. Tel. 14978 Te koop gevraagd een witte babybox. Tel. 14539 Vanaf dinsdag 15 januari zijn wij weer doorlopend ge opend. Qnipp Kapsalon. Liefst op afspraak, tel 12227. Partyservice. Graag verzor gen wij uw bruiloften, feesten en familiediners. Vraagt uw gastheer Jan C. Stolk. Informatie tel. 12235. Desgewenst wordt u alles thuisbezorgd. Restaurant ,De Raadskelder". Texelse Boerenkaas. Ook voor Faxapparatuur kunt u bij kantoorboekhandel Langeveld en De Rooy terecht. Kadodiner. Geef uw vrien den een origineel smakelijk kado, voor een bedrag naar keuze. Restaurant ,,De Raadskelder", tel. 12235. Onze duurste spijkerbroek f49,95. Rabbit Habit. Voor al uw bloembollen naar Pont weg 160. Tel. 17344 Kunstgebitreparaties klaar terwijl u wacht (02220) 16441 Uiterste inlevertijd adverten ties Texelse Courant maan dag en woensdag vóór 10 uur. Advertenties TC3 don derdag vóór 10.00 uur. VTB voor verhuizingen Klaverjassen: Heden dins dagavond weer gezellig kaar ten in De Witte Burcht: aanvang 8 uur. MAARCO BOUW Spinbaan 12 Den Burg Een waterbed koopt u hij dc specialist. Bij Sleeptrend Zelfs de Consumentenbond vindt Sleeptrend dc grootste en dc voordeligste. Keus genoeg: van heel voordelig tot weldadig luxueus. Nieuw zijn onze dubbel gestabiliseerde waterbedden. Nieuwste accessoire: plaTondventilalorcn! Bij Sleeptrend betaalt u minder voor goede smaak en superieure kwaliteit... Welkom! WATERBEDDEN DEN HELDER Polderweg 17A (bij de watertoren) 02230-18377 De harde wind verhinderde zaterdag dat de jaarlijkse kerstboomverbran ding doorgang vond. Het risico was te groot dat brandende bomen als le vensgevaarlijke, oncontroleerbare pro jectielen richting woonwijken zouden worden geblazen, aldus brandweer commandant Henk Groote. Besloten werd de verbranding te verzetten Als het aan het onlangs opgerichte plaatselijke actiecomité ligt, zal Texel een zeer actieve rol spelen bij de grote landelijke actie die van 17 tot 24 februari wordt gehouden voor hulp aan vluchtelingen. Donderdag 'I a.s. wordt in De Schakel in Den Burg een vergadering gehouden, waarbij iedereen die op een of ande re manier wil meewerken, welkom is. Ernstig gebrek aan financiën bedreigt momenteel de hulp aan vluchtelingen uit de derde wereld. Mede gezien de j toenemende spanning in het Midden- Oosten lijkt het vluchtelingenpro- i bleem alleen nog maar toe te nemen, i Op initiatief van de Stichting Vluch- 1 teling zijn in nederland al zo'n vier honderd actie-comité's van de grond gekomen, onder andere dus op Texel. In genoemde stichting, met koningin Beatrix als beschermvrouwe, partici peren talloze maatschappelijke organi saties zoals kerken, vakbonden, I ondernemersorganisaties en vrouwe- De veerboten van Teso hebben het afgelopen jaar 3,4% meer eenheden vervoerd dan in 1989, een groei die overeenstemt met de prognoses. Het aantal vervoerde personenauto's steeg van 607.187 naar 629.873, een toename van 3,7%. Het aantal vervoerde vrachtauto's zakte van 35.261 naar 33.883. Deze achteruit gang van 4% werd echter ruim schoots gecompenseerd (met 4,6%) door de groei van het aantal opleg gers van 13.970 naar 14.618. Het aantal vervoerde autobussen daalde aanzienlijk: van 2770 tot 2430 ofte wel 12%. Bij Teso worden aan dat laatste geen bijzondere conclusies verbonden, want het gaat hier om betrekkelijk kleine aantallen, die elk jaar sterk fluctueren. Caravans Wel opmerkelijk is de spectaculaire j groei van het aantal vervoerde cara vans: van 16.913 naar 20.492 ofte- j wel 21%. Jaren geleden dachten velen dat het caravanvervoer naar I Texel zou inzakken omdat het vervoer j van een auto met caravan een vrij I kostbare grap is, zeker in verhouding I tot de meestal korte verblijfsduur op I het eiland. De caravancijfers stijgen j echter al jaren bij Teso. Directeur Hoogerheide: Mensen die een kost bare caravan aanschaffen horen over- j wegend tot de hogere j inkomensgroepen. Die vinden de prijs I van de overtocht geen probleem, als 1 ze maar niet hoeven wachten", j Ook het aantal vervoerde fietsen is I sterk gestegen: van 106.678 naar I 113.594 oftewel 6,5%. En het aantal I motorfietsen dat door Teso werd j overgezet groeide van 14.668 naar 16.196 (10,4%). I Het totale aantal personen dat zich Ihet afgelopen jaar door Teso naar Den Helder of Texel liet brengen be- droeg 2.563.790 tegen 2.475.430 in 1989, een toename van 3,56%. naar morgenmiddag, op dezelfde tijdstippen en plaatsen als zaterdag. Inzameling en verbranding vonden dit jaar voor het eerst plaats onder lei ding van vrijwillige brandweerlieden. Op elf inzamelpunten en verbran dingsplaatsen bij de dorpen waren ongeveer achttien vrijwilligers een groot deel van de dag in touw. Net als de actie „lotje voor 'n rotje" kre gen degenen die een boom inlever den Ivoornamelijk jeugd) hiervoor in ruil een lot. De actie was volgens de norganisaties. De stichting organi seerde al meerdere succesvolle acties, zoals die van 1979 voor de bootvluchtelingen uit Vietnam die maar liefst 40 miljoen gulden op bracht. Door dit geld kregen talloze mensen weer een toekomst. Het geld wordt gebruikt voor (om)scholing, medische voorzieningen, irrigatie, werkgelegenheidsprojecten, etc. Collectanten De actie in februari a.s. zal worden ondersteund door radio en televisie, maar het succes is vooral afhankelijk van plaatselijke vrijwilligers(sters) die met de collectebus de straat opgaan. In het plaatselijke actiecomité doen de kerken al mee, maar men wil er de hele Texelse samenleving bij be trekken. Daarom wordt een beroep gedaan op dorpscommissies, vrou wenbonden, muziekverenigingen, sportverenigingen, scholen etc. Het actiecomité streeft ook naar een „Er is sprake van enig zuurstofte kort, maar ik wil benadrukken dat dit beslist niet zorgwekkend is. Het gaat slechts om een heel kleine afwij king." J.M.J. (Mario) Hoppeman, werkzaam bij het NIOZ, heeft van 1986 tot en met 1988 maandelijks monsters genomen van het water in her Marsdiep. Op zijn onderzoek naar de kwaliteit van het Nederland se kustwater (Hoppeman nam ook monsters uit de Noordzee), promo veert hij op 11 januari tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Het onderzoek van Hoppeman (30 jaar oud) strekte zich tevens uit naar de hoeveelheid kooldioxyde, die on losmakelijk met zuurstoftekort is ver bonden. Als er te weinig zuurstof in het water zit, is er des te meer kool dioxyde aanwezig. De in de westelijke Waddenzee aan wezige hoeveelheid organisch mate riaal kan volgens Hoppeman mogelijk bijdragen aan het structurele gebrek aan zuurstof. Als organische stoffen worden afgebroken, wordt er zuurstof verbruikt. In de Oostzee en in de Duitse Bocht is de situatie ernstiger. Daar is sprake van zuurstofloosheid. „Door de aan wezigheid van organisch materiaal wordt daar niet alleen veel zuurstof verbruikt, maar heeft het water óók nog een heel slechte menging. In het Marsdiep is die menging juist vrij goed. Het tij zorgt er voor dat het water naar binnen en naar buiten stroomt. Het tekort is daarom zeker niet alarmerend. Echt van invloed, op bijvoorbeeld de mosselteelt, kan het volgens mij beslist niet zijn," Een 31-jarige inwoner van Diemen deed bij de Texelse politie aangifte van inbraak in zijn caravan op een camping nabij De Cocksdorp. Op een onbekend tijdstip in december heb ben onbekenden zich met geweld toegang verschaft. De deur werd ge forceerd, kennelijk met een schroe vendraaier, waarbij de deursponning werd beschadigd. Binnen werd de handgreep van een kastje vernield, maar er werd niets gestolen. De brandweer heeft in het weekend weinig rust gehad. Naast de reeds geplande kerstboomverbranding ging tot driemaal toe het alarm af we gens schoorsteenbrandjes (twee maal) en een losgerukte dakgoot. In alle gevallen was de brandweer de situatie snel meester en bleef de schade beperkt. Zaterdag omstreeks 10.45 uur ont dekte de familie B. Ran, Kikkertstraat 60, brand in de schoorsteen. Zowel op het dak als binnen trof de brand weer de benodigde maatregelen. Rookschade viel mee, maar wel ont stond enige breekschade. De volgen de ochtend trok de brandweer naar de Noordwester voor een vervaarlijk klapperende dakgoot bij de familie J.R. van der Slikke. De dakgoot was voor het weekend al verzwaard, maar werd in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw losgerukt door de bulderende storm. De bewoner lichtte de woningbouwvereniging in, die op haar beurt de brandweer waarschuw de. Het deed nogal overdreven aan dat de brandweer met rampenwagen en wagen 1 in de straat verscheen. „Kennelijk was niet goed duidelijk hoe gevaarlijk de situatie was", aldus brandweercommandant Groote. „In derdaad zouden we dit met minder manschappen hebben afgekund. Maar de woningbouwvereniging heeft terecht de hulp van de brandweer in geroepen. Hulp in dergelijke situaties is een taak van ons." De dakgoot werd met stenen verzwaard en provi sorisch vastgespijkerd. Enkele uren later, om 12.40 uur, werd de brandweer te hulp geroepen op het adres Ruyslaan 6, voor een schoorsteenbrandje bij de familie A. Rommel. Ook hier bleek spuiten niet nodig. Oorzaak van de brand was een fout in de schoorsteenconstruc tie. Daarin was een houten balk ver werkt, die was gaan smeulen. Na ongeveer een uur was alle gevaar ge weken en kon de brandweer huis waarts keren. Wij bedanken iedereen voor de attenties, leuke reac ties en de vele mensen die ons 25-jarig huwelijks feest op 29 december tot een onvergetelijke happening hebben gemaakt. Piet en Martha Bekker en kinderen Een ieder hartelijk be dankt voor de vele kaar ten, bloemen en andere attenties bij mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. Hartelijke groeten, A. Bremer-Brouwer Mijn hartelijke dank aan allen die aan mij gedacht hebben, zowel in het zie kenhuis als bij mijn thuiskomst. K. Lap Schilderend 97 Meestersteek ruimt op! Mi nimaal 10% korting. Hand doeken, stof en passepar- toutkaarten nu extra voorde lig Wo 9-1 van 9.15 tot 12.00 uur; do 10-1 van 9.15 tot 12.00 uur en 19.00-21.00 uur. Wilsterstraat 2, Den Burg, tel. 15775. Te koop gevr 4-pits gasstel flessengas (butaan, pro paan). Tel. 17386 na 18.00 uur. Te koop gevraagd aquarium- bakken. Tel. 13001. Te koop houten schotten var. zomerhuis en schuifpui Ge schikt voor berging of paar denstal. Tel. 13268. De Stoffenboet ruimt op: 10 tot 50% korting. Op Op. Heeft u de nieuwe voor- jaarsstoffen al gezien? De Stoffenboet, Gasthuisstraat 14. Gevraagd goed tafelbiljart. Tel. 18895. Te koop gevraagd Puch Maxi, i.z.g.st. Telefoon 18998. Zeekanocentrum Texel orga niseert kanokursus eskimo teren in Calluna Weekend 18-20 jan. Tel. 15066. Zeekanocentrum Texel orga niseert kanokursus eskimo teren in Calluna. Weekend 18-20 jan. Tel. 15066. Pokon en Chrysal, de juiste voeding, 't beste resultaat. Bloemisterij Bert van der Wal. De repetities van de kinder dansgroep Folklore beginnen weer! Groep A (vanaf 5 t/m 7 jaar) maandag 15.45 uur; groep (vanaf 8 jaar) dinsdag 15.45 uur in de gymzaal van" de Jozefschool. Te koop Suzuki busje, grijs kenteken, bouwjaar '81. In goede staat. Tel. 15753. Metalenhandel Cobus Spigt, Postweg 5, Eierland. Tel. 11297. Handel in oud ijzer, metalen, autowrakken en fri tuurvetten. Henk en Carla. Te koop Ford Capri, opknap per. Tel. 11203, na 19.00 uur. Voor kamers/etages in Den Haag/Rotterdam/Haarlem omstreken. Kom naar Wo- ningburo „De Goede Hoop" Wagenstraat 1791, Den Haag. Geopend ma. t/m za. van 10.00 u. t/m 16.00 u. en van 20.00 u. t/m 22.00 u. Tel. 070-3645506 3645508. YVONNE VRNGENNIP- "RLS ER EEN VERENIGING IS DIE OVER U WAAKT, brandweer een succes: de kinderen deden hun best om zoveel mogelijk kerstbomen aan te slepen, ook al moesten ze soms grote afstanden af leggen. De „fik" ging er dus niet in, maar de aangekondigde loterij ging wel door. Wethouder Tine Krijnen- Baijs ging met de brandweer alle ver- brandplaatsen langs en verrichtte de trekking. Voor de prijswinnaars was er een pocketcamera en een aantal brandweerpennen. comité van aanbeveling waarin plaat selijke mensen met aanzien of be kendheid zitting nemen en aldus het belang van de inzameling onderstre pen. Gehoopt wordt op animo van bestuurders, schooldirecties, artsen, predikanten, pastores, vertegenwoor digers van maatschappelijke organisa ties, etc. Ook op hen wordt donderdag 10 januari in De Schakel gerekend, aanvang 20.00 uur. Coördi nator van de actie op Texel is J.J.N. Wilmink, Ankerstraat 33 te Ooster end, telefoon 18963. De paardenliefhebbers onder ons hebben het vast wel gelezen: het verslag om de Kerstbokaal. Daar stond onder andere ook iets in over de ponyrassen en de speciale telgang die de IJslanders aan het publiek toonden. Oké, de krant kan hier ook niets aan doen, die heeft braaf opge schreven wat de speaker zei. Hierbij willen we graag iets rechtzetten wat ons die zondagmiddag zo heeft geër gerd. Het was n.l. helemaal geen tel gang wat onze IJslanders liepen. Voor telgang- en hier wordt de rentel- gang mee bedoeld- is een speciale baan nodig van minimaal 150 meter en liever 250 meter. Langzaam tem po telgang is zeer ongewenst en wordt gezien als een slechte eigen schap. Dit wordt ook wel „Schwei- nenpass" genoemd. Wat onze paardjes deden was lopen in tölt. Wel te verstaan langzaam of arbeidstem- po tölt, want voor het midden of snelle tempo moet je echt goed trai nen. Aangezien wij een halve dag van tevoren werden gevraagd om met onze IJslanders te komen was van enige voorbereiding geen sprake. We hadden een klein verhaaltje inge leverd bij de spreker, iets over onze paarden en een kleine toelichting over de gangen. We wilden er nog een uitgebreider rasbeschrijving bij geven maar dit was niet nodig zei men, omdat die man er heus wel verstand van had. Dit hebben we ge weten. We hebben ons alle vier ge schaamd toen we daar onze rondjes door de bak reden. E. Slegh Den Burg. Het IVN organiseert vrijdag in het LHNO-gebouw aan de Haffelderweg een lezing over bomen in de winter. Deze wordt gegeven door Edwin van Egmond. Alle belangstellenden zijn welkom, de toegang is gratis. Zaterdag begint om 09.00 uur een bomenexcursie onder leiding van Van Egmond. De start is aan de Ploege- landerweg 5.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 3