Cjrocn ^wartsjexeh in het harL, Texel krijgt voorbeeldfunctie op gebied van energiebesparing Tweede ziekenauto dit najaar aan de kant Energie-weekin november Schulpengat waait bijna weg: extra bolder gezet Hard dreigement van Nel Vuurwapens en hennep ontdekt in Den Burg Bomen alsnog in de fik Politie extra alert door terreurdreiging wegens Golf-crisis Gewond aan knieën Uw HEMA is op DINSDAG 15 januari wegens inventarisatie GESLOTEN. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.646 DONDERDAG 10 JANUARI 1991 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 3uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Vlargreet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742, N M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs 143,95 per half jaar; Los f1,20 Vijf voorlichtingsbussen van de NOVEM (Nederlandse Maat schappij voor Energie en Milieu) zullen in november een week lang op Texel worden ingezet, als de gemeenteraad bereid is f20.000,- ter beschikking te stellen. Door het geven van infor matie in alle Texelse dorpen wil de Novem het energieverbruik op het eiland proberen terug te dringen. De totale kosten van deze actie bedragen zo'n ƒ270.000,- en die zullen voor een groot deel door de Novem worden betaald. Het energieverbruik op het eiland zal een jaar lang in de gaten worden gehouden, in de hoop dat de voorlichting effect heeft. De Novem is een dienstverlenende organisatie, die is gespecialiseerd in het management van energie- en mi lieuprogramma's voor de overheid. De instantie heeft als belangrijkste taken het stimuleren van energie- en milieuprojecten en de toepassen van de kennis die wordt opgedaan over energiebesparing. Tijdens de energieweek in november zullen in alle Texelse dorpen zowel bedrijven als particulieren worden be naderd over energiebesparende maat regelen. Een arbeidsintensieve methode, maar de Novem hoopt dat de week voorbeelden oplevert waar door andere gemeenten worden gestimuleerd óók meer aandacht te besteden aan energiebesparing. Daar om is men ook bereid er zelf zo'n hoop geld in te steken. Behalve de gemeente zijn ook het PEN en de Gaskop benaderd voor een bijdrage van ƒ20.000,-. Texel is gekozen voor deze voorbeeld functie, omdat een eiland een af gesloten gebied is, waarvan goed meetbaar is wat er aan energie omgaat. De Novem heeft inmiddels in Alk maar één van de vijf regiokantoren geopend, waar de actie wordt ge coördineerd. Consulenten van alle vijf regio's zullen in november naar Texel komen. Men streeft naar nauwe sa menwerking met de gemeente, het PEN en de Gaskop Noordholland. Er zal tijdens de week één „hoofd kwartier" worden ingericht. De aan pak zal themagericht zijn, bijvoorbeeld over de onderwerpen verlichting, verwarming, ventilatie, ap paratuur en installaties. Aan het be gin op maandagmorgen vindt een openingsceremonie plaats. De week wordt met een afsluitingsmanifestatie op vrijdagmiddag besloten. De hele week zal een info-centrum en een tentoonstelling voor bezoekers ge opend zijn. Iedere dag wordt verslag gedaan over de activiteiten aan de pers en de lokale radio. Er zal ruim aandacht worden besteed aan energie en energiebesparing op scholen. Daarnaast zullen energie analyses van gebouwen, instellingen en bedrijven worden gemaakt met behulp van de voorlichtingsbussen en korte bedrijfsbezoeken. Volgens de Novem kan, door het toe passen van tamelijk eenvoudige maatregelen, bij de meeste particulie ren en bedrijven nog zo'n 10 tot 20 procent worden bespaard op de ener giekosten. Ook het gemeentehuis zal kritisch onder de loep worden genomen. Draaiboek De activiteiten tijdens de week zullen worden uitgewerkt in een draaiboek. Dit zal worden gemaakt door een stuurgroep, waarin onder andere wet houder Terpstra, een raadslid, iemand uit het onderwijs, een vertegenwoor diger van het PEN, iemand van de Gaskop, een ambtenaar van gemeen tewerken en van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) zitting zullen hebben. Lees verder pagina 2 De extra bolder werd woensdagmorgen geplaatst (Foto Theo Dogger) ,,We willen liever niet meemaken dat de twee bolders die we hebben eruit komen, dus is er nog eentje ge plaatst", aldus Tesodirecteur Theo Hoogerheide. Gistermorgen werd op de onderhoudskade de derde aanleg- bolder gezet, waarmee men wil voorkomen dat het nieuwe vlagge- schip van de maatschappij, de Schulpengat, er met kade en al van door gaat.... Rijkswaterstaat is verantwoordelijk voor de onderhoudskade waaraan de Schulpengat momenteel ligt afge meerd. Daar stonden al twee bolders, die ieder twintig ton kunnen hebben. Maar bij windkracht tien tot elf op de Zelf noemt ze het een „afschuwelijke beslissing" maar Nel Smidt-Ellen van de Ambulancedienst Texel heeft aangekondigd dat één van de twee ziekenauto's van haar bedrijf per 1 oktober a.s. buiten dienst wordt gesteld. Dat zal ernstige gevolgen heb ben, want die tweede auto kan absoluut niet worden gemist. vinciewege gepresenteerde „sprei dingsplan" waarin de beschikbaarheid van ambulances in de regio is geregeld. De bedoeling daarvan is een zo efficient mogelijke inzet van materieel en personeel: er worden met meer auto's op de diver se plaatsen gestationeerd dan echt nodig is en in geval van het inciden teel niet beschikbaar zijn van een auto op een bepaalde plaats, springt een auto bij vanuit het centrale punt Den Helder, waar men voor dit soort bijstand voldoende materieel en men- De kerstboomverbranding die zaterdag wegens slecht weer moest worden uitgesteld, is gistermiddag alsnog gehouden. Onder toezicht van de brand weer werden in de diverse dor pen honderden bomen verbrand. De foto werd ge maakt op het terrein bij de Hal- lerweg waar meer dan honderd bomen in vlammen opgingen met een vijftigtal kinderen als getuige. Als het dreigement wordt uitgevoerd - en daar ziet het naar uit - dan zal het naar schatting 70 keer per jaar voorkomen dat de Texelse ziekenau to niet komt opdagen als hij wordt gebeld. Krachtens de afspraken die in regionaal verband zijn gemaakt, zou in zo'n geval een ziekenauto uit Den Helder in actie moeten komen, maar het is onnodig uit te leggen dat dit gezien de eilandsituatie van Texel nauwelijks als een echte oplos sing kan worden beschouwd, zeker niet in spoedeisende gevallen. Hoe heeft het zover kunnen komen? Nel Smidt: „Het is - heel ordinair - een kwestie van geld. De chauffeur en de verpleegkundige van die twee de ziekenauto worden namelijk niet vergoed. Dat is altijd zo geweest. Door hen onder te betalen en door geld uit mijn taxibedrijf te halen, heb ben we die auto toch steeds kunnen inzetten, maar dat is natuurlijk een belachelijke situatie. Ik leg in feite 50.000 gulden per jaar toe op de ex ploitatie van die tweede auto. Dat is een gevolg van de op zichzelf goede, maar te starre regels van het Cen traal Orgaan Tarieven Gezondheids zorg (COTG), dat te weinig rekening houdt met de Texelse situatie Ik vecht daar al jaren vergeefs tegen, maar nu ben ik het beu. In het sei zoen zullen we de tweede auto nog Nel Smidt Ilinks1 in gesprek met haar chauffeurs, die rot dusver altijd paraat zijn gehouden om met twee ziekenauto's te kunnen uitrukken. sen beschikbaar heeft. In het spreidingsplan wordt erkend dat twee ziekenauto's op Texel nodig gebruiken, maar per 1 oktober gaat hij aan de kant totdat er een behoor lijke vergoedingsregeling is voor de bemanning". Directe aanleiding was het van pro- Lees verder pagina 2 Bij een inval in een huis in Den Burg op dinsdag ontdekte de politie bij een 22-jarige Texelaar en een eve- noude Texelse vrouw twee illegale vuurwapens en een grote partij ver dovende middelen. De politie nam al les in beslag en maakte proces verbaal op. De twee Flobert-geweren van kaliber 22 waren eigendom van de bewoner van het huis. Het bezit ervan is strij dig met de Vuurwapenwet, desalniet temin gebruikte de Texelaar beide wapens voor het stropen van wild. Agenten troffen tevens bijbehorende munitie aan. Tijdens het onderzoek naar de illegale vuurwapens ontdekte de politie op hetzelfde adres zes vuil niszakken vol hennep aan en een blik hennepzaad. De verdovende midde len, waarvan het bezit strijdig is met de Opiumwet, waren eigendom van de vrouw. Het tweetal bewoonde samen het huis. Beide deden vrijwillig afstand van de illegale bezittingen. Zowel bei de geweren als de voorraad hennep zullen te zijner tijd worden vernietigd. De politie kwam op het spoor van de vuurwapenbezitter na een uitgebreid onderzoek, onder leiding van recher cheur A. Blom. Veertigjarige Thijsseschool wordi verbouwd Hotelarrangementen met natuurcursus Nieuwe wet: Na 18.00 uur geen drank meer bij de pomp Veel deelnemers voor nieuwjaars-bowlingtoernooi Nieuwjaarsrede TVO: Geen schuld aan bijverschijnselen zijkant van de Schulpengat kan druk van meer dan zestig ton ontstaan. En windstoten van die kracht zijn de laatste tijd geen uitzondering. Hoogerheide: „De twee bolders gin gen een beetje werken in de grond. Daarom is besloten er snel eentje bij te plaatsen, waardoor de druk meer kan worden verdeeld." Bij een vastliggend schip is de span ning op de verschillende trossen waarmee het vastligt nooit gelijk ver deeld, wat grote problemen kan ople veren. „We hebben twee jaar geleden al aangekaart bij Rijkswaterstaat dat er wat moest gebeuren aan de on derhoudskade. Maar helaas werken zij niet in het zelfde tempo als wij", constateert de Tesodirecteur. Schroeven Als het hard waait, worden beman ningsleden van Teso opgeroepen. Hoogerheide: „We hebben in de nacht van dinsdag op woensdag constant twee Voigt- Schneiderschroeven laten draaien. We treffen het slecht hoor, het is iedere keer raak met die wind." Tot windkracht negen zijn de huidige voorzieningen voor het vastleggen van de Schulpengat voldoende. Als het harder waait, wordt alarm gesla gen. „We kunnen het hiermee wel uitzingen tot 1 mei. Dan gaat Rijks waterstaat eindelijk aan de kade be ginnen". In de toekomst zal de dubbeldekker Molengat aan deze ka de worden vastgelegd. Op de veerhaven zijn borden ge plaatst om het publiek op afstand te houden. „Het kan zijn dat door een harde windvlaag zo'n enorme span ning op een tros komt dat die breekt. Het terugslaan daarvan is levensge vaarlijk", legt Hoogerheide uit. De Schulpengat ligt sinds vandaag afge meerd aan elf trossen. De Rijkspolitie houdt een aantal nuts bedrijven extra scherp in de ga ten. Uit angst voor terroristische aanslagen als gevolg van de dreigen de Golf oorlog zijn agenten tijdens de surveillance extra waakzaam op bepaalde objecten. Texel vormt geen uitzondering, overal in het land worden grote openbare bedrijven en voorzieningen geobser veerd. Met name het PWN (Provinci aal Waterleiding Bedrijfsgebouw en PEN-(Electriciteits) fabriek worden ex tra scherp door de Rijkspolitie geob serveerd tijdens de patrouilles. Een 18-jarige Oosterendse is donder dagmorgen gewond geraakt aan haar knieën toen ze op de Oorsprongweg met haar bromfiets tegen een aan hanger reed. Deze stond rechts van de weg en was voorzien van een sig naallamp, maar omdat ze vooroverge bogen op haar brommer zat in verband met de harde wind, heeft het meisje het obstakel te laat ge zien. Ze is naar het Geminiziekenhuis vervoerd.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1