Hotelnatuurvakanties officieel van start Duinbehoud bezorgd over militair terrein „Rekening bijverschijnselen niet bij bedrijfsleven leggen" EcoMare hand in hand met bedrijven TVO-voorzitter Co Vinke: Kaartverkoop gala-concert ,<er^-v - -- -ar Koffieconcert in d'Ouwe ULO Cursus zonnekindpoppen Hond verdwenen Geen eigen SBD voor Vrije School Vuurwerk vernield zonnescherm school Nieuw Leven brengt O, bella donna Lucia Aanpassing kruising wordt voorbereid Bruining ervaart de onrechtvaardigheid van het schaakspel DONDERDAG 10 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Gistermiddag werd in EcoMare het startsein gegeven voor een unieke vorm van samenwerking tussen de Texelse hotels en het centrum voor wadden en Noordzee: toeristen zullen op Texel 4-daagse hotelarrangementen kunnen boeken, waaraan een door EcoMare te verzorgen ..natuurcursus" is verbonden. zee/strand/duin-cursus gaan de deel nemers naar het strand en het duin park van EcoMare Cursusleider Arthur Oosterbaan die evenals zijn collega Pierre Bonnet voorlopig voor een jaar in dienst is genomen, legde gisteren uit dat de natuurcursussen de uit dat de natuur juist gediend is met positieve belangstelling van het publiek. Minstens zo belangrijk als het (beperkte) aantal mensen dat zich in de natuur bevindt, is het ge drag van die mensen. Eén persoon kan meer schade aanrichten dan een hele groep. De cursus brengt niet al leen kennis bij maar moet er door zijn karakter aan bijdragen dat de deelnemers zich ook emotioneel bij de natuur betrokken gaan voelen. Helemaal zonder risico is het projekt niet omdat nog moet blijken of het aanslaat. Dat risico is redelijk gespreid over de betrokkenen. Eco Mare heeft in de twee biologen een bedrag geïnvesteerd dat vergelijkbaar is met de bijdrage van de hoteliers. Gelukkig kon een subsidie van het Ministerie van (o.a.) Natuurbeheer De meeste hotel (18 van de 22) doen mee en hebben een aanzienlijk bedrag op tafel gelegd om het systeem van de grond te helpen en te promoten. De deelnemende hotels verwachten niet alleen dat zij met de natuurvakanties meer gasten zul len trekken maar ook dat die gasten langer zullen blijven. Dit zakelijk be lang past bij het doel van EcoMare: het aankweken van belangstelling en liefde voor natuur en milieu. Speciaal voor dit project heeft het centrum twee biologen aangetrokken, die de natuurcursussen en de daaraan ver bonden excursies zullen organiseren en leiden. De hotelnatuurvakanties helpen voor zien in de vraag naar actieve, op de natuur gerichte recreatie en zullen daarom een belangrijk element toe voegen aan de reeds geboden ver- blijfskwaliteit. Hierop werd gistermiddag bij de officiële presenta tie van de hotelnatuurvakanties in het restaurant van EcoMare, gewezen door Harry Wuis, voorzitter van de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers. De hotellerie van het eiland (die jaarlijks tegen de 300.000 overnachtingen verwerkt en daarmee 250 vaste arbeidsplaatsen in stand houdtl kan een dergelijke stimulans goed gebruiken voor bestendiging en versterking van de positie. Werkgroep Hotels, VVV en EcoMare gingen al geruime tijd geleden om de tafel zit ten om het systeem op poten te zet ten. Daartoe werd een werkgroep gevormd, bestaande uit F. Buys, E. Lobato, R. Tijsman en A. Langeveld. Om het gezamenlijke projekt te finan cieren werd f90.000,- bijeengebracht, inclusief een speciale bijdrage van f21.000,- van het Nederlands Bureau voor Toerisme, zijnde 30% van de kosten van promotie en werving die met het projekt zijn gemoeid. Die NBT-steun is volgend jaar 20%, het derde jaar 10% en valt daarna weg. Dus bedoeld om start en aanloopperi ode te vergemakkelijken. De financië le steun van de deelnemende hotels bestaat uit een vast bedrag plus een bedrag per slaapplaats. Er is een speciale brochure uitge bracht, waarin de gang van zaken wordt uitgelegd en waarin de deelne mende hotels zich presenteren, com- Tijdens een hotelnatuurvakantie zullen de deelnemers met eigen ogen kunnen zien wat er leeft in het water en de bodem van de Waddenzee. Het blijft niet bij kijken, ze moeten ook zelf de handen uit de mouwen steken. Om het overzichtelijk en leuk te houden worden maximaal vijftien deel- nemers tegelijk toegelaten. pleet met prijslijst. Geïnteresseerden kunnen boeken via de VVV maar ook rechtstreeks bij de betrokken hotels. Drie cursussen Het programma dat de deelnemers kunnen volgen, is afhankelijk van de dag van aankomst op Texel. Er is keus uit drie: een cursus over vogels, over het wad en over zee/strand/dui nen. Elke cursus bestaat uit een avondprogramma met dia's in EcoMa re (waarbij gebruik wordt gemaakt van de daar aanwezige collectie, zee honden, aquaria e.d.) en uit een ex cursie die daags daarna wordt gemaakt. Betreft het de vogelcursus, dan wordt een bezoek gebracht aan Horsmeertjes, Mokbaai en omgeving. Gaat het om de wadcursus, dan wordt het wad bij De Cocksdorp of van de Mokbaai opgezocht en bij de een leuk en boeiend karakter zullen krijgen. De mensen moeten veel zelf doen en ontdekken. Bij de wadcursus halen ze bijvoorbeeld met een zeef allerlei organismen uit de bodem en bij de strandexcursie moeten ze het aanspoelsel onderzoeken en met een garnalennet het water in. De betrok ken hoteliers zullen het binnenkort al lemaal zelf kunnen meemaken want op 13 februari wordt speciaal voor hen een proefcursus gegeven. Niet strijdig Voor sommige mensen lijken de be langen van hoteliers en van het op natuurbehoud gerichte EcoMare niet verenigbaar. Directeur Jan Kuiper van de Stichting Texels Museum, die er in elk geval van uitging dat aan de grens van 47000 overnachtingsplaat sen op Texel niet wordt getornd, leg- worden geïncasseerd: f30.000,-. Samenwerking Burgemeester A. Schipper is uit hoofde van zijn functie als voorzitter van de Stichting Texels Museum, bij de hotelnatuurvakanties betrokken. Maar hij liet weten dat hij het projekt ook als gemeentebestuurder alleen maar kon toejuichen. Deze mogelijk heid van vakantiebesteding komt te gemoet aan de vraag naar kwaliteit en vergroting van de mogelijkheden voor actieve vrije tijdsbesteding. Ook het feit dat zoveel hotels in deze sa menwerken, achtte hij van groot be lang. Bepaalde dingen kunnen alleen maar goed als ze gezamenlijk worden aangepakt. Het officiële startsein be stond uit het overhandigen van de brochure aan de burgemeester, plus de uitnodiging om zelf een hotelna tuurvakantie mee te maken. Tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst van het Texels Verbond voor Onder nemers (TVO) uitte voorzitter Co Vinke gistermiddag enige kritiek in de richting van de gemeentelijke overheid. „Wanneer het bedrijfsleven de economische kar moet trekken, heeft het geen pas aan de achter kant remmende krachten te mobili seren die de gang uitde kar moeten halen," aldus de TVO-voorzitter. Vinke stelde dat het zijns inziens de taak van de overheid is om voor waarden te scheppen, waarbinnen de economische wetmatigheid tot een mate van welvaart en uitbreiding van werkgelegenheid leidt. ,,Het kan nooit de bedoeling zijn om als overheid dan eenzijdig de verantwoordelijkheid voor de er uit voortvloeiende bijver schijnselen op het bord van het be drijfsleven te presenteren." Vinke citeerde voorts een zinsnede uit het op het ogenblik ter visie lig- Zaterdagavond 19 januari wordt in de voorspeelruimte van dorpshuis d'Ouwe ULO een koffieconcert ge geven, verzorgd door Joke Kliphuis (piano) en Jeanny Beerkens (cello). Deze professionele musici spelen werken van Bach, Beethoven en Tsjaikowsky. De entree bedraagt f5,- (voor bezoekers tot en met 12 jaar f2,50) inclusief koffie. De uitvoering IS georganiseerd door de Muziek- en dansschool Texel. gende bestemmingsplan Den Burg, waarin wordt gesteld dat 'Hoe ruimer in het algemeen de mogelijkheden voor de ondernemer zijn, hoe groter de kansen op aantasting van het leefmilieu'. Volgens Vinke een zinsne de waarin naar zijn smaak de over- Op maandagavond 14 januari, dins dagmorgen 15 januari en woensdag avond 16 januari starten de cursussen zonnekindpoppen maken. In vijf dagdelen wordt het knuffel popje gemaakt. Dit is het eerste popje in de serie zonnekindpoppen. Zonnekindpoppen zijn speelpoppen, gemaakt van natuurlijke materialen en gevuld met schapenwol. Behalve het plezier in het maken ervan is het een prachtig geschenk voor elk kind. Het beleeft aan deze poppen vaak meer dan aan harde poppen uit de winkel. Bovendien krijgt de pop een meerwaarde omdat tante, oma, moe der het heeft gemaakt voor het kind. De cursus kost 745,— (incl. mate riaal, maar zonder de vulwol) en wordt gegeven in Atelier De Witte Engel, telefoon 13644. De 75 centimeter hoge bruine haze windhond van een Duitse toerist koos dinsdagmiddag op het strand het hazepad. Het dier is later ver moedelijk gesignaleerd in de buurt van Sint Donatus aan de Hoornder- weg. Wie de hond vindt, wordt ver zocht contact op te nemen met de politie, telefoon 12222 heid zich op een laakbare wijze uitlaat aan het adres van het be drijfsleven. De voorzitter stelde vast dat de geza menlijke inspanningen van onderne mend Texel om haar aandeel op de toeristische markt op te eisen, zon der meer vruchten hebben afgewor pen. „Waarom dan de rekening voor de bijverschijnselen bij het bedrijfsle ven neerleggen?" Volgens Vinke is het zaak dynamisch bezig te blijven. „Om voor onszelf en voor onze om geving een toekomst te kunnen be houden, waarin we schouder aan schouder onze taak blijven uitoefe nen." Subsidie. J. Tesselaar krijgt 79940,- subsidie voor een bedrijfs- schuur aan de Pelikaanweg. Hij krijgt dit geld in het kader van de regeling Oude Land van Texel. Het college van b en w wil geen subsidie geven voor een speciale schoolbegeleidingsdienst (SBD) voor de Vrije School. De raad wordt voor gesteld dit besluit over te nemen. Het college vindt het niet noodzake lijk een speciale SBD te subsidiëren, terwijl de Vrije School wèl gebruik maakt van de andere algemene rand- voorzieningen voor de basisscholen, zoals bijvoorbeeld de jeugdtandver- zorging en het schoolzwemmen. Daarnaast heeft de SBD Den Helder, waar de Texelse scholen gebruik van maken, per brief verklaard ook de Vrije School naar aard van hun on derwijs te kunnen helpen. Ook finan ciële motieven spelen een rol bij de afwijzing, want een eigen SBD voor de Vrije School inschakelen, zou een aanzienlijke subsidie vergen. Ter gelegenheid van de viering van het honderdjarig bestaan van fanfa rekorps KTF, geeft de Koninklijke Mi litaire Kapel onder leiding van Johan de Mey op vrijdag 8 februari een gala-concert In de Burgemeester De Koninghal. In tegenstelling tot de an dere militaire kapellen komt de KMK voor de eerste keer naar het eiland. Het jubilerende KTF heeft inmiddels haar donateurs in de gelegenheid gesteld kaarten voor dit bijzondere concert te bestellen. Daar de kaart verkoop echter zeer snel verloopt, heeft de leiding besloten ook anderen alvast in de gelegenheid te stellen plaatsen te bespreken. Wegens de enorme toeloop worden belangstel lenden opgeroepen zo spoedig moge lijk te reageren. Het concert in de De Koninghal be gint om 20.00 uur. De muzikanten worden na afloop per extra boot te ruggebracht naar Den Helder, maar ook eventuele luisteraars van de overkant kunnen van deze mogelijk heid gebruik maken. De kaarten 77,50) zijn te verkrij gen bij Zegel Mannenmode in de We verstraat, bij de Weikoop in de Waalderstraat, of telefonisch bij G. Moojen-Waaijer, Beatrixlaan 68, tele foon 13082. Het zonnescherm aan de achterzijde van de Jan Drijverschool in Den Hoorn bleek na afloop van de kerst vakantie zwaar beschadigd door vuurwerk. Op maandag 7 januari kwam de schoolleiding tot de ont dekking dat het scherm grote brand gaten vertoonde. De vernieling werd veroorzaakt door afgestoken vuur werk tijdens vakantieperiode. Niet be kend is op welke dag de schade is aangericht. De daders zijn nog niet ondekt. De stichting „Duinbehoud" ergert zich aan grootschalig gebruik van natuurgebieden door het Nederland se leger. Volgens de natuurbescher mers wordt door Defensie grote schade aangericht. De stichting geeft haar visie op het effect dat mi litaire activiteiten hebben op het na tuurlijk evenwicht weer in de nota „Straaljagers en Kogels tussen Konij nen en Vogels". Forse schade wordt met name aan gericht aan de natuur binnen het am fibisch oefenkamp „De Mok", vindt Mare Janssen van de stichting „Duinbehoud". Volgens Roel Klaas- sen, districtshoofd van Staatsbos be heer Texel" houden mariniers de oefeningen overwegend op hen toe gewezen militaire oefenterreinen. „Er is een goed overleg tussen de kam pleiding, Staatsbosbeheer en ge meente. Er zijn afspraken gemaakt met de mariniers, maar de leiding binnen het kamp wisselt regelmatig en daardoor gaat er wel eens iets mis." Klaassen wijst op de helicopte- roefening door de Engelse marine, waarbij toestellen in De Geul een broedende kolonie lepelaars verstoor den met hun lawaai. „Die mensen hadden in dat gebied niets te zoeken, maar de „Royal Navy" is soms wat eigenzinnig en doet maar wat, zonder zich ook maar iets van de gemaakte afspraken aan te trekken." De Engelse marine oefent jaarlijks op Texel, door vogelbeschermers is dan ook aan minister van Defensie Ter Beek gevraagd geen toestemming meer te verlenen voor dit soort ac ties. „Bij een oefening op De Hors trok een compleet peloton dwars door een kolonie dwergssterns. Pas nadat we hen opmerkzaam maakte van dit feit trokken de mariniers met een wij de boog om de broedkolonie heen. Weliswaar ligt het betrokken gebied binnen het militair terrein, maar de marinier hebben vaak simpelweg geen besef van de schade die ze aanrichten. Ook deze onwetendheid heeft weer te maken met de snelle wisseling van commandanten binnen het kamp, waardoor afspraken onjuist worden doorgegeven", aldus Klaassen. Conservatief Majoor der mariniers C.K.L. Kipp be vestigt dat regelmatig overleg is met betrokken instanties. „Het marine- apparaat mag dan soms conservatief zijn, de mensen die erin werken zeker niet. Ten eerste streven we ernaar binnen het militaire terrein te opere- Op 19 en 26 januari brengt toneel vereniging Nieuw Leven uit Oude- schild het stuk „O. bella donna Lucia" (naar „De tante van Charlie") van Rosita Peters, een dwaas ver haal in drie bedrijven. Tien leden van Nieuw Leven voeren in 't Skiltje de drie bedrijven te tone le. Het stuk speelt in Oxford, de eer ste twee bedrijven op de pensionkamer van Jack Chesney (Dick Witte), het derde bedrijf ten huize van advocaat Spettique (Jaap Zuidewind). De regie was in handen van Jaap Bakker. De voorstelling begint om 20.00 uur, na afloop bal. ren. Wij proberen schade aan het mi lieu, ook binnen ons gebied, zoveel mogelijk te vermijden. Dat lukt niet altijd. Nu bijvoorbeeld wordt tijdens de nieuwbouwwerkzaamheden soms een stukje duin met trucks kapot ge reden. Zodra we dat constateren, proberen we de schade te herstellen. Binnen het leger zitten overigens ge noeg mensen die zelf lid zijn van de milieuorganisatie, die kijken zeer kri tisch om zich heen." Kipp legt uit dat het incident met de Engelse heli's werd niet door toedoen van de Nederlandse mariniers werd veroorzaakt. Het toestel kwam rechtstreeks van een basis in het midden van het land, de piloot hield zich niet aan de instructies. „Wij kun nen pas corrigerend optreden als de gezagvoerder aan de grond staat, achteraf dus. We streven er natuurlijk naar herhaling te voorkomen. In deze tijd kun je het eenvoudigweg niet maken om maar wat aan te romme len in de natuur. Dan zouden we ons kamp snel kunnen sluiten." Simulatie Mare Janssen, van de stichting „Duinbehoud", denkt daar anders over: „De mariniers weten vaak on voldoende wat voor schade door hen wordt aangericht. Door lawaai overlast worden broedende vogels te vaak gestoord. Veel oefeningen waar bij met mitrailleurs of grotere projec tielen wordt geschoten, kunnen net zo doeltreffend via simulatie technieken plaatsvinden. Daardoor zou Defensie veel minder, sterker nog, helemaal geen duingebied nodig hebben." Volgens de natuurbescher mer kunnen de wél noodzakelijk manoeuvre- en schietoefeningen best in niet-natuurgebieden gebeuren. De gemeente gaat een plan voor aanpassing van de kruising Ruigen- dijk/Nieuwlanderweg/Postweg uit werken en de provincie polsen hoeveel subsidie hiervoor kan wor den verkregen. Raadsleden spraken zich onlangs in commissieverband uit over de dringende noodzaak om deze verkeersgevaarlijke plek te re construeren. De aanleg van een linksafvak op de Postweg bij het vliegveld zal worden meegenomen bij de plannen voor ver betering van de toeristische in frastructuur. De verandering van de aansluiting Komngsweg/Oosterweg gaat niet door. De reconstructies van een voorsor- teervak bij de verkeerslichten van Akenbuurt, de aansluiting van de Ko- gerweg op de Nieuwlanderweg en de aansluiting van de Koningsweg op de Oosterenderweg, zullen zo snel mo gelijk beginnen. Kosten voor de ge meente bedragen in totaal f240.000,-. Het vorige college van B en W wilde in Oosterend de doorbraak Mulderstraat-Oranjestraat realiseren en had daarvoor geld gereserveerd. Maar als eerder genoemde maatrege len bij de toegang van het -dorp zijn genomen, is dit misschien niet meer nodig. Het geld zou, samen met dat van de reconstructie die is afgewe zen, kunnen worden gebruikt voor het plan Ruigendijk. Zelfs het schaakspel kent een on rechtvaardigheid: de zware straf voor de speler die de allerlaatste fout maakt. Een schaker kan de ge hele partij uitstekend hebben gespeeld, creatief spel hebben laten zien, en natuurlijk huizenhoog ge wonnen hebben gestaan, maar maakt hij uiteindelijk de laatste fout, dan beurt hij niets voor zijn arbeid; de tegenstander slaat onverbiddelijk toe en grijpt tegen alle verhoudingen in de volle buit en de ongeluksvogel rest niets anders dan de laatste re serves aan te spreken om in ieder geval de nederlaag waardig te ver werken. "Het is maar een spelletje", was het eenvoudige commentaar van Klaas Bruining die na een jammerlijke fout in de slotfase van een verder haast perfekt gespeelde partij de zege als nog aan Kees Kistenmaker moest la ten. Nu mag ook gezegd worden dat Kistenmaker zich hardnekkig veroe- digd had maar het volle punt dat hij maandagavond in de Witte Burcht in de interne competitie van schaakclub En Passant incasseerde was toch wel wat veel van het goede. vWel terecht was de overwinning die Aad Bakker behaalde op de wat on genuanceerd aanvallende Jaap de Wijk. Bakker wist een pionnenstorm op zijn koningsstelling met enkele subtiele zetjes te stoppen en wachtte vervolgens rustig op het moment dat De Wijk zou trachten de zaak te for ceren. Toen dat inderdaad gebeurde toonde Bakker in enkele zetten het ongelijk van zijn opponent aan, die vervolgens een stuk verspeelde. Evert de Visser liet een goede kans liggen om Taeke van Lingen onderuit te ha len. Van Lingen, die vorig jaar nog meedraaide in de top van het klasse ment bevindt zich thans in de verre achterhoede en hij slaagt er maar niet in om de juiste stellingen op het bord te krijgen. Maar De Visser besloot Van Lingen de helpende hand te reiken: niet in staat tot het maken van een concreet plan stapelde hij fout op fout en ging tenslotte onno dig ten onder. De als een dolleman op aanval spe lende Gerard Zoetelief kreeg de kous op de kop door het effektieve tegen spel van Ferry van Tatenhove, die gre tig de kwaliteit in zijn zak stopte en het daarop volgende aanvalletje met gemak pareerde. Aanstaande zaterdag speelt En Pas sant 1 een uitwedstrijd tegen de Wieringermeer. Uitslagen: P. Cornelisse - H. Broekema 0 - 1, R. Vittali - A. Terpstra 1 - 0; A. Bakker - J. de Wijk 1 - 0; T. Witte - M. Birkenhager 1 - 0; J. Dros - R. Riegman 1 - 0; D. Leegwater - M Witte 0 - 1, E. de Visser - T van Lingen 0 - 1; K. Bakker - N. van Heeringen 0 - 1; K Brui ning - K. Kistenmaker 0 - 1; G. Zoetelief - F. van Tatenhove 0-1.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5