Texelse top present op koeienshow en -veiling Zelfs „superkalf"-embryo's te koop Homo-huwelijk: gemeente wacht op de politiek Nog steeds geen zekerheid over zandsuppletie Brommer in sloot gegooid Karen zoekt vader „Hulpvaardigheid" Auto in greppel PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 JANUARI 1991 De winterkoeienshow en -veiling, die morgenmiddag voor het vierde ach tereenvolgende jaar in manege Aken- burg wordt gehouden, belooft de voorgaande edities qua kwantiteit en kwaliteit ruimschoots te overtreffen. Vooral voor de veiling zijn de ver wachtingen hoog gespannen. De or ganisatie heeft niet alleen veel Texelse topfokkers bereid gevonden hun beste dieren ter beschikking te stellen, ook zullen voor het eerst op Texel setjes embryo's van „superkal veren'' worden geveild. Show en vei ling zijn vanaf 13.30 uur, de toegang is gratis. De wintershow is in vier jaar uitge groeid tot een niet meer weg te den ken fenomeen. Het was een initiatief van enthousiaste, jonge veeboeren uit de vier Texelse veeteeltstudieclubs, die het spijtig vonden dat op Texel slechts eens in de vier jaar een grote rundveefokdag werd gehouden. Som mige potentiële kampioenen werden om die reden nooit geshowd op het eiland. Bovendien was de trend op gang gekomen dat veel boeren hun koeien in de herfst lieten kalven we gens de hogere prijzen voor winter meik. Een koe laat zich het best showen als zij „fris" is, zodat deze koeien er in de winter prachtig bij stonden, maar in de zomer, de perio de van de fokveedagen, niet meer. De eerste wintershow sloeg aan en werd in de jaren nadien herhaald. Tel kens was de veiling een aardige af sluiting. Daarin is nu verandering gebracht: nu belooft de veiling het klapstuk van de middag te worden. In plaats van de gebruikelijke 10 tot 15 dieren, telt de veiling nu liefst 29 nummers. Niet alleen in aantal, maar ook in kwaliteit is een grote stap vooruit gezet. Beste dieren „Het lijkt erop dat we nu de beste dieren bijeen hebben", meent Piet Blom van het organisatiecomité. Sa- Gemeente Texel wacht de landelijke politieke discussie over het wel of niet mogelijk zijn van een zogenaamd „homo-huwelijk" af. Dat is althans de wens van de leden van de raads commissie van algemeen en organi satorisch beleid, die gisteravond over dit onderwerp spraken naar aanlei ding van een ingezonden stuk van Frans Stello en Gerard Kuipers, die het onderwerp bij alle gemeenten van Nederland aan de orde hebben gesteld. In de tweede brief van beide heren aan alle gemeenten, wordt gewezen op de mogelijkheid van het instellen van een trouwregister, waardoor pa ren die officieel niet kunnen huwen krachtens de wet, met medewerking van derden toch dezelfde rechten als gehuwden kunnen krijgen. Maar de Texelse politici wilden toch liever wachten op een uitspraak van hoger hand. Hiermee volgen zij het advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het bestek voor een zandsuppletie tussen paal 18 en 24 ligt klaar bij het hoofdkantoor van Rijkswa terstaat in Den Haag. Er is echter nog steeds geen beslissing gevallen of, en zo ja wanneer, dit werk wordt uitgevoerd. Rijkswaterstaat Texel heeft wel de in druk dat de zandsuppletie voor De Koog doorgaat. Bart Siemeling: „Er komen meer kuststroken in Neder land in aanmerking, dus er wordt nog over gediscussieerd. Hoewel we nog geen datum kunnen noemen, denken we wel dat de beslissing voor Texel positief zal zijn." De pijpen en de zinkerleiding van de onlangs afgeronde suppletie bij De Cocksdorp liggen nog op Texel. Dat geeft de betreffende aannemer voor deel bij de aanbesteding van een eventuele nieuwe suppletie. „Wij heb ben hem een vergunning gegeven om de 3,5 kilometer lange zinkerleiding op de bodem van de zee te laten. De buizen voor op het strand zijn op geslagen bij het reddingboothuis", verklaart Siemeling, die geen hint wil geven hoeveel geld er ongeveer met de suppletie gemoeid zal zijn. Rijkswaterstaat Texel hoopt dat uiter lijk in april met de suppletie van De Koog kan worden begonnen, zodat de werkzaamheden voor het begin van het zomerseizoen zijn afgerond. men met zijn collega's Ewald Witte en Koos Tjepkema heeft hij hard aan de weg getimmerd om een sterk be zette veiling te realiseren. Al in een vroegtijdig stadium benaderde het drietal de Texelse veehouders met het verzoek hun beste dieren te bewaren voor de wintershow- en veiling. Na dat in oktober de eerste brief was uitgegaan, werden vele bedrijfsbezoe ken gebracht. „Niemand reageerde negatief. We konden tenminste overal een kijkje komen nemen", aldus Blom. Welke argumenten hebben de Texelse fokkers om hun beste dieren op Texel te laten veilen? Blom: „Laten we de Texelse situatie niet onderschatten. Het district Texel heeft de hoogste melkproduktie van Noordholland. Hier lopen dus goede koeien. Als iedereen meewerkt en met de nodige promotie is het dus best mogelijk om hier een veiling van allure te houden." Taxatie De veilingmeester taxeert de dieren vooraf op hun waarde. Tijdens de vei ling zal hij niet beneden het geschat te minimumbedrag afslaan, zodat de inbrengers hun dieren niet tegen te lage prijzen weg zien gaan. De veiling is opgenomen in de agen da's van verscheidene vakbladen en er is mee geadverteerd door de Co- veco. Dat kon omdat al vroeg bekend was welk aanbod er zou zijn. Ge hoopt wordt dat de publiciteit effect heeft en ook potentiële kopers van de vaste wal hun belangstelling to nen. Keuring Het evenement begint om 13.30 uur met de keuring van 39 koeien, ver deeld over drie rubrieken. De melk- vaarzen bijten het spits af, vervolgens is het de beurt aan de twenters en de oudere koeien sluiten de rij. Naar verwachting hebben de keurmeesters na ongeveer een uur hun oordeel geveld. Om 14.30 uur breekt dan het grote moment aan: bekendmaking van het schoonste geheel, de koe met het mooiste uier en -uiteraard- de algemeen winter kampioene. Leuk voor de winnende eigenaars en/of fokkers is dat een gespeciali seerde fotograaf in de ring aanwezig is, de van paardesportevenementen en fokveedagen welbekende Noord hollander Kees Vis. Ook de andere in zenders kunnen van hun fraai getoiletteerde prijskoe een „statiepor tret" laten maken. „Sommige koeien komen maar eens in hun leven zó mooi voor de dag, dus dan is zo'n fo to een prachtige herinnering", vindt Piet Blom. Embryo's Aansluitend op de show, om 15.00 uur, begint de veiling. Dat het aan bod hoogwaardig is, blijkt uit de zgn. „lactatiewaarde" van de te veilen dieren. De lactatiewaarde is het ge middelde van iemands veestapel: gesteld op 100 procent. Het gemid delde van de te veilen dieren ligt ruim boven de 100 procent. Tot de absolu te toppers worden het kalf Toos 63 van Ewald Witte en Zwerkje 149 van Maatschap H. Tjepkema en Zoon ge rekend. Beide kalveren, geboren in september, hebben moeders met een algemeen voorkomen van 85 punten. De moeder van laatstgenoemd kalf, nummer 44 in de catalogus, heeft het hoogste eiwitgehalte van Texel (4.36). Ook de koe die op de omslag van het programmaboekje prijkt, Han- ny 81 van Jaap Bakker (Amaliaweg), behoort tot het neusje van de zalm. Hanny is namelijk drachtig van dé fokstier van het moment, Sunny Boy. Het venijn zit in de staart: de veiling- nummers 65 t/m 68. Eerst wordt tweemaal een setje van drie „super- kalf"-embryo's geveild. Het gaat om eicellen van een superkoe die door een superstier zijn bevrucht en ver volgens zijn „gespoeld" en ingevro ren. De embryo's zijn thans gereed om te worden ingeplant bij een „draagmoeder". Deze methode wordt in de moderne rundveefokkerij inmid dels veelvuldig toegepast. Niet in potje Toeschouwers hoeven niet te ver wachten dat de embryo's in een pot je of zoiets te zien zijn, morgenmiddag in de manege. De be vruchte eitjes zijn opgeslagen bij een Kl-station en zullen tezijnertijd door een speciaal team worden ingeplant. Wel zijn precies de eigenschappen van het vader- en moederdier be kend. De eerste set betreft drie em bryo's van de koe Etazon Horicon, met als vader Ugela Bell. De tweede set embryo's is van Bea 129 (vader de Amerikaanse stier Dixie Lee Ivan- hoe Henry). Sieme Vlaming van „Veelust" is de fokker/eigenaar die beide setjes te koop aanbiedt. Met veilingnummer 67 is ook wat bij zonders aan de hand. Fa. S. Plaats man uit De Waal biedt vier „gewone" koeien aan, die echter superkalf- embryo's in zich dragen. Twee drach tige dieren zullen worden geveild; de koop gaat pas door als drachtigheid- sonderzoek over drie maanden een gunstig resultaat oplevert. De veiling wordt nogal ludiek afgesloten. Lief hebbers kunnen namelijk bieden op twee rietjes sperma van de Ameri kaanse topstier Gardenia Chief Astro naut. De rietjes zijn overgebleven van het opgeheven KI Texel, omdat geen eigenaar bekend is.... Ook voor de jeugd kan de show een leuk uitje zijn; kinderen mogen de vele kleine kalfjes best aaien. Er valt ook wat te winnen: wie de pu- blieksprijsvraag goed heeft, maakt kans op een vleesschotel van slage rij Goënga. In het programmaboekje wordt de suggestie gewekt dat de toeschouwers mogen raden welk dier door de keurmeesters tot win terkampioene wordt aangewezen. Dat klopt niet: het publiek mag na melijk zelf aangeven welk dier zij het beste vindt. Voor de eigenaar van de bij het publiek populairste koe heeft Caneda Holstein drie doses sperma van de bekende stier Inspiration be schikbaar gesteld. Dankzij de oplettendheid van een voorbijganger heeft een 17-jarige in woonster van Den Hoorn haar brom fiets weer terug. Een inwoner van Den Burg zag olie drijven in een sloot achter het LBO-gebouw. Toen hij on derzocht waar de olie vandaan kwam, trof hij een bromfiets aan. De man nam het vervoermiddel mee naar huis en waarschuwde de politie. De bromfiets werd gestolen tijdens een bezoek aan de sporthal. De schade was gisteren nog niet bekend. Dinsdag 15 januari In het raadhuis vergadert vanaf 19.30 uur de raadscommissie voor welzijnsbeleid. Deze verga dering onder voorzitterschap van wethouder Tine Knjnen-Baijs is openbaar toegankelijk. Op de agenda staat o.m.: exploitatie- overzicht De Bolder, investering in bedrijfskantine en toiletgroep De Bolder, exploitatiebijdrage aan de Stichting Lokale Omroep Texel. De commissie volwassenenedu catie houdt in het raadhuis een vergadering, aanvang 19.30 uur. In de muziekschool wordt van 19.30 tot 20.30 uur een voor speeluur gehouden. Ditmaal ver lenen leerlingen op gitaar, piano, saxofoon, harp, blokfluit en ko perblaasinstrumenten medewer king. De afdeling dialect van de histo rische vereniging komt bijeen in d'Ouwe Ulo, aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait „Reven ge", aanvang 20.00 uur. Liefde, passie en wraak zijn de motieven in deze film, waarin Kevin Cast- ner in de hoofdrol Vietnam- veteraan Cochran vertolkt. Co chran raakt verstrikt in gevaarlij ke intriges na een bezoekje aan een oude vriend (gespeeld door Anthony Quinn), die inmiddels tot de mafia behoort. Woensdag 16 januari: In het Kruisverenigingsgebouw (v.h. Groene Kruis) aan de Witte- kruislaan is er voor ouders van kinderen van 0-4 jaar weer een koffie-inloopochtend, van 9.30 tot 11.30 uur. Speciale gast is ditmaal Mirjam van Erkelens, die zal vertellen over haptomische zwangerschaps begeleiding. Vanaf 13.30 uur is in manege Akenburg de jaarlijkse wintershow- en veiling van Texels beste koeien. Tussen 14.30 en 15.00 uur zal bekend worden ge maakt welke koe tot algemeen winterkampioene van Texel wordt uitgeroepen. Om 15.00 uur be gint de veiling, waarvoor het aanbod ditmaal groot is en van prima kwaliteit. De toegang is gratis, 's Avonds: prijsuitreiking in de foyer. In het raadhuis houdt de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Op de agenda staan diverse voorbereidingsbesluiten en een discussie over de herverdeling van recreatieve slaapplaatsen (verdeling 47.000). Kleuterleidster Mieke Paulissen houdt in het gebouw van de Vrije School een lezing over de ontwikkeling van het kind in de eerste zeven jaar, aanvang 20.15 uur. Entree: 75,-. Donderdag 17 januari De Stichting VVV Texel Promotie presenteert in vakantiecentrum De Krim de plannen voor het sei zoen 1991. Tevens worden de nieuwe contracten van de stich ting ondertekend. Leden van TVL en TVO zijn hierbij uitgenodigd. Ook ondernemers die geen lid zijn van TVO, maar wel de pro- motiebijdrage betalen, zijn wel kom. Tevoren telefonisch aanmelden bij de VVV. Aanvang van de avond: 20.00 uur. Vrijdag 18 januari De stichting „Delphi" houdt in De Witte Burcht aan de Mo lenstraat een avond over „Kirlian- of aurafotografie". Alternatief ge nezer Frank Kwaaitaal uit Den Helder zal aan de hand van dia- beelden uitleg geven. Aanvang 20.00 uur, entree 77,50 (dona teurs 75,-). Hoogwater Oudeschild Za. 12 Zo. 13 Ma. 14 Di. 15 Wo. 16 Do. 17 Vr. 18 Za. 19 3.55 en 16.50 4.55 en 18.05 5.32 en 19.25 6.05 en 20.31 6.20 en 21.06 7.05 en 21.40 7.45 en 22.10 8.52 en 22.29 Aan het strand is het een uur eerder hoog water, Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 13 januari op om 8.43 uur en gaat onder om 16 53 uur. 16 januari nieuwe maan; 17 januari springtij. VERVOLG VAN PAGINA 1 stam uit een vrij streng, Hervormd middenstandsgezin. Mijn vader was erg dominerend. Ik was ervan over tuigd dat hij me vreselijk zou straffen als ik het zou hebben verteld". Vlucht Toen er geen twijfel meer was dat de korstondige romance op Texel niet zonder gevolgen zou blijven, vluchtte ze in wanhoop terug naar de familie Sok op Texel, waar ze Arien en Irma op de hoogte stelde. Ook een 17-jarig vriendje in Amersfoort was in ver trouwen genomen. Die schrok maar wilde helpen door de „schuld" op zich te nemen. „Ik zeg wel dat het van mij is", bood hij aan. Dat verhaal hield geen stand. De ouders waren overigens fel tegen het contact met deze jongen omdat ze vonden dat hij niet in hun milieu paste. De ouders hadden hun vermiste dochter snel opgespoord en haalden haar met de auto op. Reeds op de boot werd ze aan een kruisverhoor onderworpen. Eerst werd aangeno men dat het Amersfoortse vriendje debet was aan de familieschande: naderhand kwam de ware toedracht aan het licht. Zwitserland Bij voorbaat stond vast dat het geval geheim gehouden moest worden. In die tijd en in dat milieu kwam bij nie mand de gedachte aan abortus op. Marga werd voor een jaar naar Her- znach in Zwitserland gestuurd waar het kind onmiddellijk na de geboorte zou worden afgestaan. Na terugkeer in Nederland zou ze de draad weer oppakken en de familie-eer zou onge schonden blijven. Het liep anders. Marga: „Met de Zwitserse mensen waar ik verbleef had ik een goede band. Ze vonden dat ik het kind zou moeten houden en wisten ook mijn ouders daarvan te overtuigen". Op 22 mei 1964 werd Karen („Maria Katharina") geboren, toevallig op de verjaardag van haar oma. Kort nadat Marga naar Zwitserland was gestuurd heeft haar vader nog pogingen gedaan om de student uit Hannover op te sporen. Samen met Luit Sok schijnt hij naar Duitsland te zijn geweest. Hoe dat is afgelopen kan niet meer worden nagevraagd aangezien beiden reeds lang zijn overleden, maar het heeft blijkbaar niets opgeleverd. Marga trad minder dan een jaar na de geboorte van Karen in het huwe lijk en kreeg nog een dochter en een zoon. Karin heeft de man van haar moeder heel lang als haar eigen va der beschouwd hoewel in de omge ving wel bekend was hoe de vork in de steel zat. Het verbaasde haar wel dat zij voorkwam op de film die van de trouwerij was gemaakt, maar als ze daar opmerkingen over maakte reageerde haar moeder ontwijkend. Karen: „Toen ik een jaar of tien was riep een buurjongetje waar ik vaak ruzie mee had, dat mijn vader mijn echte vader niet was. Hij schold me uit voor bastaard. Ik geloofde er niets van totdat ik dertien jaar was. Mijn vader heeft me toen alles verteld. Hij was emotioneel en huilde. Dat maak te meer indruk op mij dan het geval zelf. Vanaf dat moment was mijn herkomst voor mijn moeder ook geen probleem meer". De man van mijn moeder beschouw ik als mijn vader en opvoeder. Ik heb met hem een goede band. Toch wilde ik vanaf het moment dat ik op mijn zeventiende het ouderlijk huis verliet, mijn echte vader leren kennen. Dat werd ook in de hand gewerkt omdat ik qua uiter lijk, eigenschappen en interessen he lemaal rriet op mijn ouders lijk. Ik ben bijvoorbeeld erg kritisch, nogal obsti naat en heb aanleg voor muziek. Ik begon steeds meer over mijn biologi sche vader te denken en probeerde me daarbij een bepaalde persoon voor te stellen. Het echte speuren begon pas een paar maanden gele den. Dat was naar aanleiding van een artikel in de krant over het RI AGG, dat bezig was met een onder zoek naar de effekten die bij kinderen teweeg worden gebracht als zij in hun puberteit te horen krijgen dat hun opvoeders niet de echte ouders zijn. Ik heb me voor dat onderzoek aangemeld. Daardoor hoorde ik veel over deze problematiek, zodat ik weet dat het normaal is dat zulke kinderen op een gegeven moment willen weten waar ze vandaan ko men. Vaak gaan ze zoeken als ze zelf kinderen willen hebben. Los van de emotionele kanten heeft dat ook practisch zin. Bijvoorbeeld als je wilt weten of er kans is op erfelijke afwij kingen. Kans? De kans dat de vader van Karen wordt opgespoord is niet zo klein. Het is heel goed mogelijk dat Texe laars zich de populaire Duitse band uit 1963 herinneren. Die jongens kwamen hier voor hun plezier. Mis schien zijn er wel meer contacten en relaties geweest en zijn er nog na men of adressen bekend. De hoop dat de groep zou kunnen worden getraceerd aan de hand van de administratie van camping „Ko- gerstrand" werd al snel de bodem in geslagen. Namen en adressen van ingeschreven kampeerders worden niet zo lang bewaard, vertelde oud- beheerder Henk Veldman. Die wist zich ook niets te herinneren van een grote legertent die op de zuidelijke helft van de camping, op korte af stand van de Badweg moet hebben gestaan. Dat is niet zo vreemd, want zulke tenten waren er meer en als ze zich normaal hebben gedragen zullen de Duitsers niet zijn opgevallen. Op de camping verbleven toen zo'n 6000 kampeerders, veel meer dan te genwoordig. Confrontatie? Wat zou er gebeuren als de vader wordt opgespoord? Het is best mo gelijk dat de man in kwestie die nu dus een jaar of vijftig is en mogelijk een gezin met kinderen heeft, er he lemaal geen prijs op stelt om met een dergelijk souvenir van Texel te worden geconfronteerd. Karen: „Maar het zou ook best kunnen, zeker als hij op de juiste wijze wordt benaderd, dat hij heel nieuwsgierig is en wel meer over me wil weten. Aan veel mannen heb ik de laatste tijd ge vraagd: hoe zou je reageren als je zou horen dat er een dochter van 26 van jou rondloopt? Haast iedereen zei dat ze brandend nieuwsgierig zouden zijn. Daar hoop ik dan maar op. Als hij me niet wil ontmoeten, zal ik me daarbij neerleggen. Maar dan wil ik wel via een tussenpersoon zoveel mogelijk over hem weten". Tips die kunnen helpen bij het opsporen van „Hans uit Hannover" kunnen worden gegeven aan de re dactie of aan Karen zelf: Achter de Kamp 76, 3811 JH Amersfoort. Tele foon 033-728049. 0n«v«n v«n lezti* buten v*rentwoon)«(>|kh*d ven de redeki* Zondagmiddag j.l. bracht ik mijn we derhelft met een zojuist volgetankte auto naar de boot van vier uur. Aan gezien deze handeling een wekelijks terugkerend ritueel is, doen wij niet aan treurig gewuif op de kade. Voor dat de boot vertrok, keerde ik dus weer huiswaarts. Ik reed aan „de an dere kant" langs het parkeerterrein en precies na de bocht, daar waar de wachttoren staat, kwam mijn toch al protesterende autootje hortend tot stilstand. Wat doe je in zo'n geval? Je gromt en start.... maar niets. Na diverse startpogingen keek ik hoopvol om me heen naar een sterk persoon om het vehikel in ieder geval van de weg in de berm te duwen. Precies op dat moment reden de auto's de boot op. Vanuit de wachttoren werd ik met interesse gade geslagen. Hé, dacht ik, hulp! En gebaarde wat van: péch, zou iemand misschien even kunnen helpen die auto weg te du wen? Geen respons. Alia, kind uit de auto en op de arm en het inmiddels verlaten parkeerter rein geïnspecteerd. Toch maar aange klopt bij de wachttoren, en jawel, ik werd binnengelaten. Er zaten twee mannen en een vrouw. Of iemand mij even wilde helpen? „Nou...", keek men bedenkelijk, „wij kunnen hier niet zomaar weg hoor". Dat begreep ik, met zulke topdrukte. Eén van de twee mannen was druk in gesprek met de boot die zojuist afmeerde. De ander opperde dat ik misschien wat benzine in de tank zou moeten doen en had het na het plaatsen van deze opmerking èrg druk met naar buiten kijken - naar mijn tuutje, vermoed ik. De dame in kwestie vroeg waar die auto dan wel helemaal naar toe moest. Trouwens, ik moest niet den ken dat zij die auto ging aanduwen, zij was ziek. Waar die auto naar toe moest? Even in de berm, daar waar de weg toch al schuin naar beneden liep. Op mijn vraag of er misschien nog andere mensen op het terrein waren, antwoordde men met een doeltreffend „nee" en liet de respons daarbij. Juist. En daar sta je dan met een kapotte auto op een verlaten terrein, kind op je arm, zwanger van de tweede, je op te winden over de Texelse hulp vaardigheid, want daar hoef je in de stad niet om te komen toch? Of wel? Hoe ik het probleem heb opgelost heeft men, naar ik aanneem, met veel interesse gevolgd. Als ze daar tijd voor hadden tenminste. En heren, aan de benzine lag het niet. Marija Westerlaken Den Burg Op de Bomendiek belandde zaterdag een auto in een greppel. De wagen, bestuurd door een 35-jarige inwoner van Den Burg, raakte vermoedelijk door een plaatselijke hagelbui in een slip. De Texelaar raakte niet gewond, de auto kwam er ook vrij goed vanaf. Nadat het voertuig uit de greppel was getakeld, werd slechts lichte schade geconstateerd. In voorgaande jaren trok de winterkoeienshow in de manege telkens veel belangstelling.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2