Cjroen kwarts-Jexels in het harL> Voorstel: ogb-tarieven met 20 procent verlagen T, J Radio Texel kampt met fors exploitatietekort Gemeentelijke nota is hier en daar vaag" Eerste exemplaar „Dorpsfilm Den Burg 1953" overhandigd Hans Zijm over leefbaarheid: KTF verkocht 850 video-banden Scholieren-protest tegen Golfoorlog W J i Niet betaald bord terug Doorgereden Fietsen vernield Interkerkelijke dienst Lijsttrekkers provincie in debat op Texel Schoorsteenbrand „Help Texel tegen agressieve meeuwen" PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.548 DONDERDAG 17 JANUARI 1991 /oor advertenties, abonnementen, etc. „angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ;elefoon 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 52220-12741 luiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. 'essa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ43,95 per half jaar; Los ƒ1,20 Mogelijk zullen de tarieven van de onroerend goed-belasting op Texel met liefst 20 procent worden verlaagd. Dit voorstel is het gevolg van een recente taxatie van de economische waarde van alle panden op het eiland. De Texelse belastingplichtigen zullen, als de gemeenteraad met het voorstel akkoord gaat, echter niet minder moeten gaan betalen. De tariefsverlaging is namelijk be doeld als compensatie voor de toegenomen economische waar de van het onroerend goed. Uit de taxatie (uitgevoerd door mede werkers van de gemeentelijke afde ling grondzaken) blijkt dat het onroerend goed op peildatum 1 ja nuari 1991 26 procent méér waard is dan op de voorlaatste peildatum, vijf jaar geleden. Als de tarieven gelijk zouden blijven, leidt dat tot een be duidend hogere belastingopbrengst. Immers, de belastingplichtige Texe laars zouden dan een aanslag krijgen, die is berekend over de nieuwe taxa tiewaarde. De gemeente zou dan kunnen rekenen op een meerop brengst van ƒ475.000/-ten opzicht van vorig jaar. „Als je de tarieven niet aanpast, is in feite sprake van een verkapte belastingverhoging", al dus een gemeentewoordvoerder. Zelfde opbrengst B en w hebben deze week besloten dat zij dit de burgers niet willen aan doen. Het college wil genoegen ne men met dezelfde ogb-opbrengst. Becijferd is dat een waardestijging van het onroerend goed met 26 pro cent wordt gecompenseerd door een tariefsverlaging met 20 procent. Te vens is een kleine marge ingebouwd om de financiële conseauenties op te vangen als ingezetenen met succes bezwaar maken tegen de hogere taxatie van hun pand. Tarieven Een en ander betekent dat de navol gende tarieven zullen ontstaan. Eige naren betalen voortaan 72,41 per 73000,- (was 73,01) en gebruikers worden aangeslagen voor 71,83 per 73000,- (was 72,29). Hoogstwaar schijnlijk wordt het voorstel volgende week voorgelegd aan de leden van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid. Daarna moet de gemeenteraad zich er nog over uitspreken. Leerlingen van Rijksscholenge meenschap Texel demonstreer den vanmorgen tegen de oorlog in het Golfgebied. Hand in hand liepen zij van de Ferre- ver door het centrum naar de Groeneplaats, waar zij werden toegesproken door burge meester Schipper. De demonstratie is een initia tief van de Havo-leerlingen Bas van Atteveldt, Maarten Elzinga en Robin Verduyn. „We willen via de demonstratie duidelijk maken dat we tegen het voe ren van oorlog zijn. Niet dat we de illusie hebben dat we er ook maar iets aan kunnen verande ren, maar op deze manier laten we toch zien dat we het er niet mee eens zijn", aldus Ro bin Verduyn. Het protest is ontstaan uit een geintje, waarbij enkele leerlin gen voorstelden de school lam te leggen. Toen de zaken wat serieuzer werden, is in overleg met rector H.Heetveld tot een protestactie besloten. De initia tiefnemers hebben hoop dat via de berichtgeving in de me dia meer scholen tot een der gelijke actie komen. „Wie weet werkt onze demonstratie inspi rerend", aldus Robin Verduyn. De financiële gegevens die Radio Texel heeft aangeleverd om een ex tra exploitatiesubsidie van de ge meente te verkrijgen, bieden naar mening van de raadscommissie wel zijnsbeleid onvoldoende inzicht in de financiële situatie van de lokale om roep. Radio Texel blijkt over de jaren 1989 en 1990 exploitatieverliezen van totaal 715.295,78 te hebben ge leden. B en w zijn bereid om via een éénmalige maximale subsidie van eerder genoemd bedrag de verliezen voor hun rekening te nemen. Wèl onder voorwaarde dat de financiële administratie van Radio Texel voort aan wordt ingericht naar de wensen van de gemeente. Nel Eelman-van 't Veer (CDA) zei de lokale radio een warm hart toe te dragen, maar aan het „subsidieca deautje" nog méér voorwaarden te willen stellen. „Er moet voordat we tot extra subsidiëring overgaan een goede begroting voor zowel 1990 als 1991 op tafel komen. We moeten ons op betere en nieuwe gegevens kunnen richten." Het raadslid be schouwt de gegevens waarop de za ken nü moeten worden beoordeeld als „broddelwerk". Voordat tot subsidiëring kan worden overgegaan moet de lokale omroep de financiële situatie dus beter op een rijtje zetten, daar was de com missie het unaniem over eens. De raadsleden willen tevens inzicht heb ben in de inkomsten die zijn verwor ven door het aantrekken van donateurs. Gré Zegers-Zijm (PvdA) zei zich zor gen over het voortbestaan van Radio Texel te maken. „Is de zaak op den duur wel levensvatbaar?" Zij zei in verband met het tekort aan mede werkers het gebrek aan lokale onder werpen nog wel even te accepteren. „Radio Texel heeft op het ogenblik echter té veel een Hilversum 3 karak ter. Er moet meer kwaliteit en meer actualiteit in de programma's worden gebracht." Het PvdA-raadslid wil de lokale radio voorlopig nog het voor deel van de twijfel geven, maar in de toekomst een grens stellen. Begroting In 1989 heeft Radio Texel op de be groting de huur van de studio (78.744,58) als pro memorie post op de jaarrekening vermeld. Directe aan leiding voor de minder rooskleurige exploitatie was het feit dat de huur van de studio (de omroep huurt het onderkomen onder De Buureton van de gemeente) pas laat bekend werd en qua hoogte erg tegenviel. In de begroting voor 1990 is voor de huur slechts een bedrag van 76.000,- op genomen, terwijl het bedrag 79551,20 bedraagt. Bovendien is in deze begroting de aflossing van de lening (afgesloten bij de gemeente) Lees verder pagina 2 „Het verschijnen van de gemeentelij ke nota leefbaarheid is hardstikke goed", aldus Hans Zijm van Beveili- gings Service Texel (BeST). Hij is blij dat er zo uitgebreid over dit onder werp wordt nagedacht. Toch heeft tij een reactie ingediend. „Dat moet schter niet worden gezien als een lezwaar, maar een aanvulling op de nhoud. De nota is hier en daar erg raag." As jHIk kans Zijm: Aanvulling op gemeentelijke no- Hans Zijm ontkent dat hij zich buiten spel gezet voelt door de gemeente, zoals gisteren werd gesuggereerd in een artikel in de Helderse Courant. „Ik zit de hele zomer iedere dag met mijn neus op het leefbaarheidspro bleem. Ik heb daar dus uit eigen er varing bepaalde ideeën over. Die heb ik, met de verslagen die ik maak voor mijn opdrachtgevers, aan de gemeen te doorgespeeld vóór het verschijnen van de nota." Burgemeester Schipper toonde zich verheugd over dit ini tiatief. In de nota leefbaarheid vond Hans Zijm opmerkingen terug die hij ook in zijn rapport had geschreven. „Maar ik vond dat de details niet erg waren uitgewerkt, terwijl die juist vaak van doorslaggevend belang zijn." Als voorbeeld noemt hij een passage over het aanbrengen van vandaal- bestendige verlichting. „Er staat niet in waar en hoeveel er moeten ko men. En dat het apparatuur moet zijn die aan de muur wordt bevestigd. Anders trappen ze die dingen toch nog uit." Niet los Zijm heeft in zijn reactie op de nota verschillende mogelijkheden aangege ven om de leefbaarheid te verbete ren. Die kan je, naar zijn mening, niet los zien van elkaar. „Ten eerste zeg ik niet dat mijn ideeën zaligmakend zijn. Ik pretendeer niet dat ik dé oplossing heb, maar die plannen kunnen mis schien bijdragen tot een betere leef baarheid. En ten tweede hangt alles met elkaar samen. Alleen extra con trole lost bijvoorbeeld niets op. En van alleen maar wat extra verlichting mag je ook geen wonderen verwach ten." Hij windt er geen doekjes om dat hij geen voorstander is van een susploeg. Een soort van aantasting van de rechtsorde, hoewel het wel door de beugel kan wat ze doen. „Ik heb geen kritiek op hun werk hoor. Maar als beveiligingsbedrijf moeten wij aan allerlei papierwinkel voldoen en ook de politie heeft zich aan strenge voorschriften te houden. En in De Koog gaan ze de straat op met een horeca-opleiding...." Als bewoner Zijm zegt dat hij niet is ingegaan op de leefbaarheidsproblematiek om er een slaatje uit te slaan voor zijn be veiligingsbedrijf. „Ik ben in de eerste plaats Texelaar en voel me er zodoen de als bewoner bij betrokken. Daar naast heb ik er veel mee te maken omdat ik er iedere nacht bovenop zit in het seizoen. En natuurlijk zou het leuk zijn als BeSt wordt betrokken bij de oplossing van de problemen. Maar de hoofdzaak is dét er wat aan wordt gedaan." Burgemeester A. Schipper en Wim van Sambeek, respectievelijk ere voorzitter en voorzitter van KTF, kre gen woensdagmiddag het eerste exemplaar van „Dorpsfilm Den Burg 1953" overhandigd. De uitreiking vond plaats in het raadhuis, waar de KTF-voorzitter meedeelde dat inmid dels 850 exemplaren van de video film zijn verkocht. „De eerste actie voor het 100-jarig bestaan van KTF is in ieder geval buitengewoon geslaagd." aldus Van Sambeek. KTF heeft de financiën hard nodig om een nieuw verenigingsgebouw naast het LBO van de grond te krijgen. Na de overhandiging bekeken de ge nodigden een stukje van de film, Een beheerder van een hotel bij De Koog riep woensdag de hulp van de politie in omdat onbekende monteurs, zonder te vertellen waaróm, aan de slag togen om een neon reclamebord van zijn hotel te schroeven. De politie ging poolshoogte nemen. Al snel werd duidelijk dat het reclamebord twee jaar geleden door een toenmalig in het hotel gevestigde maatschappij Iin middels failliet) is besteld, maar nooit is betaald. Toen de huidi ge beheerder begreep hoe de zaken lagen, greep hij in door het verschuldigde bedrag on middellijk op tafel te leggen, waarna de monteurs het bord weer vastschroefden. Een Suzuki personenauto werd op een parkeerterrein in Oudeschild be schadigd bij een aanrijding. De dader is weggereden zonder zich bekend te maken. De auto, eigendom van een 51-jarige inwoner van Den Burg, is dinsdag tussen 10.00 en 10.30 uur aangereden. Eventuele getuigen wor den verzocht zich te melden bij de rijkspolitie. sm Selectieturners GVT staan op ereschavot tijdens rayonwedstrijden Dierenartsen blijven bij de tijd met nieuwe collega en moderne apparatuur sn Meneer Kaktus ontvangt Jozefschool Ondanks tegenvallende prijzen: koeienveiling en -show daverend succes KTF-voorzitter W. van Sambeek overhandigt burgemeester Schipper het eerste exemplaar van de video-film ..Dorpsgezicht den Burg 1953"- waarbij het feest der herkenning on middellijk een aanvang nam. Niet al leen ten aanzien van de gefilmde Texelaars, maar ook over de aanblik die Den Burg in 1953 bood. De dorpsfilm (op video gezet door CNR Video uit Hilversum) zal ongetwijfeld in heel veel Texelse huiskamers stof tot gesprek bieden en menigeen in de herinnering naar die dagen doen terugkeren. Bestelde video-banden zijn tegen inle vering van de waardebon vanaf vrij dag 18 januari af te halen bij Zegei Mannenmode (Weverstraat 32) en Weikoop (Waalderstaat 53). De jubile rende vereniging verzoekt het publiek de band op te halen bij de winkel waar ook de bestelling is gedaan. Mensen die nog geen band hebben besteld en dat alsnog willen doen, kunnen contact met KTF opnemen. „Misschien kunnen we nog iets rege len, maar wel onder voorbehoud," al dus secretaris Will Huizinga. Twee fietsen zijn dinsdagavond ten prooi gevallen aan vernielzucht. Een 18-jarige inwoonster van Den Burg, die haar fiets een half uur in een steegje tussen de Bernhardlaan en de Lieuwstraat had neergezet, vond van haar rijwiel slechts een vertrapt ach terwiel en een stuk spatbord terug. De rest bleek spoorloos. Diezelfde avond verdween ook een kinderfiets vanuit een tuin van een woning aan de Schouwdieck in Den Burg. Later op de avond werd het fietsje totaal vernield aangetroffen in de Waalderstraat. De week van 18 tot 25 januari is een week van gebed voor de 'eenheid van christenen en gerechtigheid en vrede voor alle volken in een wereld waar zoveel veranderingen hebben plaats gevonden en dreiging is. Zondag wordt daartoe een interkerkelijke dienst gehouden onder leiding van drs. J. J. M. Wilmink, ds. J. Kok en dhr. A. M. Guiljam, met medewerking van het koor Soli Deo Gloria. Deze dienst begint om 19.00 uur in de Ge reformeerde kerk te Oosterend. leder een wordt uitgenodigd om deze eenheid met elkaar en voor elkaar in deze wereld te vieren. De lijsttrekkers van de drie grootste politieke fracties in provinciale sta ten van Noordholland zullen op Texel met elkaar in debat gaan. Vrijdag 22 februari verandert theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn in een politieke arena als Frans Tielrooy (VVD), Wim van Gelder (CDA) en Margaretha de Boer (PvdA) zullen trachten elkaar de loef af te steken. Het debat vindt plaats in het kader van de verkiezingen voor provinciale staten op 6 maart. Dat Den Hoorn als lokatie is uitgekozen voor een ver kiezingsbijeenkomst met zulke kopstukken mag als vrij bijzonder worden beschouwd. Dezelfde politici gaan dezelfde week in grote plaatsen als Bussum en Amstelveen met el kaar in discussie. Dat ze ook naar Den Hoorn komen, is het resultaat van een initiatief van de Texelse VVD-afdeling. Behalve de drie ge noemde lijsttrekkers zullen ook hun Texelse partijgenoten op de kandida tenlijst in Klif 12 voor het voetlicht treden. Zoals bekend betreft dit Hans Roeper (PvdA), Piet Zoon (VVD) en Nel Eelman-van 't Veer (CDA), die al len op een verkiesbare plaats staan. De brandweer kwam dinsdagavond in actie voor een schoorsteenbrand in de Thijsselaan. Een buurtbewoner waarschuwde de betrokken familie dat er vlammen uit de pijp op het dak kwamen. In de woning was toen nog niets merkbaar van de brand. De spuitgasten waren snel ter plaat se en verwijderden de roetaanslag in de pijp. Volgens brandweetcomman- dant H. Groote was er duidelijk spra ke van verwaarloosd onderhoud. „Als de schoorsteen op tijd was geraagd, was er niets aan de hand geweest." Koud was men van het dak geklom men of er moest weer worden uitge rukt: automatisch brandalarm in het Verpleeghuis. Na grondige inspectie bleek echter nergens in het gebouw een vlammetje te vinden, hoewel de melder blééf aangeven dat dat wel het geval moest zijn. Vermoedelijk is storing in het systeem de oorzaak van deze valse melding. Onlangs kwam Terschelling in het nieuws wegens agressief gedrag van plaatselijke meeu wen. De vraatzuchtige vogels vormden een bedreiging voor dieren en mensen nadat de vuilstortplaats werd gesloten wegens de afvoer van het eiland-afval naar het vasteland. Texel krijgt dit jaar te maken met sluiting van de „belt" B en w vrezen, met het schrik beeld van het collega waddeneiland voor ogen, ook hier een meeuwenplaag. Om dat te voorkomen zal het colle ge minister P. Bukman van landbouw en visserij vragen de benodigde maatregelen te tref fen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1