Cjrocn '/jmrtsjexel in het harL, Winkeliers en horeca vrezen beperkingen Harry Kingma „veilig" in de Perzische Golf Engelvaart voorzitter VVV Texel Promotie DIT JAAR GEEN TEXEL TE KIEK Circa 50 bezwaren tegen nieuw bestemmingsplan Texelaars moesten weg uit Tunesië Hissen dijk en duinenrij Wespennest M. Roeper Pzn. draagt functie tevreden over OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10.549 DINSDAG 22 JANUARI 1991 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burq telefoon 102220-12741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. I Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742; N.M.B.„nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ^43,95 per half jaar; Los f 1,20 In ondernemerskringen heeft de voorgenomen wijziging van het bestemmingsplan Den Burg-centrum veel stof doen opwaaien. De verontrusting blijkt uit het grote aantal schriftelijke reacties dat de gemeente heeft ontvangen op het concept-plan, dat tot en met 16 januari ter visie lag. Middenstand en horeca voelen zich door het nieuwe plan beknot in hun toekomstige exploitatie. Belangenorganisaties als het TVO, Ondernemersvereniging Den Burg en Horeca Nederland, afd. Texel, delen deze kritiek. Totaal heeft de gemeente ongeveer vijftig bezwaarschriften binnen gekre gen, hoofdzakelijk van individuele on dernemers. De afdeling ruimtelijke ordening had het er druk mee Één maal werd, op verzoek van de belan genorganisaties, zelfs extra „spreekuur" gehouden. Vrijdag 11 ja nuari j.l. stonden vier ambtenaren een dag lang klaar om het nieuwe I bestemmingsplan toe te lichten, een gelegenheid waarvan veel onderne mers gebruik maakten. Alle onderne mers uit Den Burg waren per brief op de tervisielegging gewezen door hun belangenorganisaties. De aankondi ging was menigeen wegens de kerst drukte niet opgevallen. De besturen van TVO, Ondernemersvereniging en Horeca maakten zich kwaad over de (vooral voor ondernemersl lastige pe riode waarin moest worden gerea geerd. TVO-voorzitter Ko Vinke spuide zijn gal hierover tijdens de nieuwjaarsborrel van de ondernemers op 9 januari. Steun Begin deze maand hadden de bestu ren overleg over het concept-plan, waarbij ook vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond (KNOV) aanwezig waren. KvK en KNOV deelden de bezorgdheid van de ondernemers in Den Burg; men was van mening dat het concept-bestemmingsplan van gebrek aan visie getuigt. Steun werd ver leend bij het opstellen van bezwaar schriften. Kopietjes hiervan werden beschikbaar gesteld aan individuele ondernemers, die de tekst konden aanpassen aan de eigen situatie. Beperkingen Waarom vinden veel ondernemers het nieuwe bestemmingsplan zo bedrei gend? In grote lijnen komt het erop neer dat zowel horeca als winkeliers zich beperkt voelen in hun onderne merschap. Het huidige bestem mingsplan biedt ruime mogelijkheden om de bestemming van een pand te wijzigen. In de nieuwe situatie wordt dat moeilijk. De bestemming „hore ca" zal, ais het aan de gemeente ligt, worden onderverdeeld in meerde re categorieën, zoals „restaurant", „café" of „koffieshop". Een gecombi neerde bestemming is niet meer mo gelijk. Ondernemers die hun bedrijfsactiviteiten willen uitbreiden Omdat wij de verkoopprijs graag bin nen aanvaardbare grenzen wilden houden, hebben wij ons genoodzaakt gezien een einde te maken aan de sinds 1983 verschijnende serie foto jaarboeken „Texel te kiek". Hadden wij de serie willen voortzet ten dan zou dat ten koste van de kwa liteit zijn geweest, een oplossing die wij geen discussie waardig achtten. Het spijt ons zeer de vaste afnemers van het jaarboek in deze teleur te moeten stellen. Parkstraat 10 Den Burg Telefoon 12741 of wijzigen om verbetering in de ex ploitatie te brengen, zouden door de bepalingen van het nieuwe bestem mingsplan kunnen worden belem merd. Vestigingsvergunning Het bezwaarschrift van de Onderne mersvereniging Den Burg heeft één kernpunt, aldus voorzitter Bob Loos. „Volgens het nieuwe plan zal elke aanvraag voor een nieuwe vestiging door de gemeente worden beoor deeld. Eventueel zal een haalbaar heidsonderzoek worden geëist. Wij vinden echter, dat het risico om een bedrijf te beginnen voor de onderne mer zelf is. Bovendien ontbreken in het bestemmingsplan criteria voor beoordeling door de gemeente. Best mogelijk dat een positief haalbaar heidsonderzoek nog geen garantie biedt voor een vestigingsvergunning." Loos concludeert dat de waarde van de panden in Den Burg-centrum in het geding is. Hoe minder exploitatie mogelijkheden, hoe lager de verkoop waarde. Verder vindt Loos dat het bestem mingsplan als middel wordt gebruikt om de problematiek inzake de leef baarheid te lijf te gaan. De gemeente beschikt zo over een instrument om café's en discotheken nog meer in het centrum (omgeving Groeneplaats) te concentreren. Question weg? Twee horecabedrijven, discotheek Question en nachtbar Casino, zijn zelfs „wegbestemd" in het nieuwe bestemmingsplan. De bestemming „wonen" heeft de bestemming „ho reca" verdrongen; op de bijbehorende plattegrond zijn in de plaats van bei de bedrijven woningen getekend. Ex ploitant Ed Stiekema heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen. Ook de horecabedrijven aan de Gra venstraat, Hogerstraat, Weverstraat en Parkstraat vallen buiten de voor uitgaansvertier bestemde zone, maar hun bestemming is niet aangepast. Ook op Texel is de Golfoorlog het gesprek van de dag. al ligt ons eiland duizenden kilometers van Bag dad verwijderd. Sommige Texelaars zijn er méér bij betrokken dan de an deren. Bijvoorbeeld de op Texel woo nachtige Israëliër Igal Bensabbat die zich het lot van zijn familie sterk aantrekt en de families Groot en Ter- weij die een vakantie in Tunesië moesten afbreken. Eén eilandbewo ner zit zelfs in de Golf: Harry King ma uit De Koog, aan boord van het Nederlandse bevoorradingsschip H.M.S. Zuiderkruis. In een telefoon gesprek met zijn moeder vertelde Harry gistermorgen dat hij het goed maakt. Volgens de jongste berichten ligt de „Zuiderkruis" nog steeds buiten gaats, in de buurt van het Ameri kaanse vliegdekschip „Midway" en maakt deel uit van de internationale vloot in het Golfgebied. Daardoor staan de schepen nu onder Ameri kaans commando. Harry zag, aldus mevrouw Kingma, dagelijks stromen vliegtuigen vanaf dit schip van en naar het gebombardeerde Bagdad gaan. De Zuiderkruis, een bevoorra dingsschip, zal indien noodzakelijk voor gewondentransport zorgen. De marine-informatiedienst deelde mee dat een Britse soldaat op dit moment aan boord werd verpleegd. Naar verwachting zal het schip nog niet naar het noordwestelijk deel van de Perzische Golf, dat deel uitmaakt Mans Segers, tijdelijk voorzitter van Horeca Texel na het terugtreden van Stiekema onlangs: „Door detaillering aan te brengen qua bestemming in de horecasector mengt de gemeente zich in de exploitatievorm. Naar onze mening tracht de gemeente op deze wijze andere doeleinden te bereiken dan alleen planologische." De Horeca-voorzitter doelt hiermee met name op de kwestie van de leefbaar heid (en openbare orde). „De ge meente heeft andere middelen dan een bestemmingsplan om deze pro blematiek op te lossen. De horeca krijgt nu ten onrechte de zwarte piet toegespeeld", vindt Segers. Het zomaar wegbestemmen van ho recabedrijven (in algemene zin, dus niet toegespitst op het geval- Question) vindt Segers verwerpelijk. „Zoiets mag je niet doen zonder dat je eerst overleg hebt gepleegd met de betrokken ondernemer en gede- Lees verder pagina 5 w Schooljeugd goede maatjes met meneer Kaktus Mannen op dreef in stuk „Nieuw Leven" w VVV: f4,3 miljoen voor Texelpromotie tot 1996 sn Zonnebloem Texel viert lustrum met geslaagd feest Uitbaggeren veerhaven 't Horntje nu begonnen door Klaas Bonne Harry Kingma. van het oorlogsgebied, opstomen. Vele schepen omringen het bevoorra dingsschip, om bescherming te bie den tegen aanvallen van buitenaf. Een groot deel van de tijd werd door de bemanning besteed aan het leren omgaan met beschermingsmiddelen tegen de gifgassen waarmee de Ira ki's dreigden. Continue waakzaam heid is nu geboden, want zowel vanuit de lucht als uit zee kan het gevaar opdoemen. Volgens mevrouw Kingma valt het aantal mijnen dat in het zuidelijk gedeelte van de Golf ronddrijft wel mee. Dat deel is tot op heden het operatie-gebied van de Zuiderkruis. Post Op het moment dat Harry Kingma te lefoneerde lag het schip enkele uren in een Arabische haven brandstof bij te tanken. Tot aan het uitbreken van de oorlog klaagde Harry over de verveling die toesloeg onder opvarenden van de Zuiderkruis. Om de tijd te doden stuurde zijn moeder hem boeken en tijdschriften. Ook van andere Texe laars, die hem een hart onder de riem staken, heeft Harry stapels post ont vangen. Hij was daar erg blij mee, al dus mevrouw Kingma, die tot het moment van het telefoontje van haar zoon op van de zenuwen was. Nog steeds ontvangt hij stapels post hier vandaan. Meer brieven voor Harry kunnen naar het volgende adres worden op gestuurd. MAT I Harry Kingma, 032914 TDW, p/b H.R.M.S. Zuider kruis, postbus 99999, 1000 NB Am sterdam. Israëliër Igal Bensabbat is Israëliër. Hij woont en werkt al drie jaar op Texel bij Eco- Mare. Zijn familie woont echter nog in Israël, in het noorden, vlakbij de grens met Libanon. In zeer goed Ne derlands vertelt Igal over zijn gevoe lens met betrekking tot de Golfoorlog. „Mijn hele familie woont in Israël. Ik heb drie zusters en zes broers, van wie er vijf in het leger zitten. Zij zijn in Tel Aviv." Igal voelt zich machteloos. Hij zit dag en nacht aan radio en televisie ge kluisterd. Hij is erg geschrokken van de berichten over de aanval op Israël door Irak en doet praktisch geen oog dicht 's nachts. „Ik heb telefonisch contact gehad met mijn vader en moeder. De hele familie maakt het De Stichting WV Texel Promotie heeft niet alleen een nieuw contract, maar ook een nieuwe voorzitter: Jo Engelvaart, voormalig burgemeester van Texel. Engelvaart (63) nam de voorzittershamer over van Marius Roeper Pzn., die de eerste vijf stich tingsjaren de vergaderingen leidde. Roeper maakte de wisseling van de wacht bekend tijdens de presentatie van het VVV-promotieplan 1991, don derdagavond in vakantiecentrum De Krim. De oud-dijkgraaf vond de con tractverlenging een waardige afslui ting van zijn voorzitterschap. „Ik ben nu in de zeventig, 71 om precies te zijn. Tijd om plaats te maken voor jongeren, vooral ook omdat het toe risme een dynamische wereld is", verklaarde Roeper zijn besluit. Roeper blikte tevreden terug op wat sinds de oprichtingsvergadering op 27 november 1985 tot stand is ge bracht. In de beginjaren moest menig probleem worden overwonnen, maar toen de organisatie eenmaal soepel functioneerde en resultaten (groei van het toerisme) niet uitbleven, was er alom tevredenheid. Dat bleek ook uit de sfeer van de bijeenkomst don derdagavond: in de zaal heerste een opvallende saamhorigheid, er viel geen onvertogen woord. „Het be drijfsleven manifesteert zich van avond zeer positief", aldus Roeper desgevraagd. Betrokkenheid De scheldende voorzitter sprak waar- Ook Texel leeft, hoe kan het anders In de ban van vriend Hoessein Al ligt ons onvolprezen eiland Nog zo ver van de woestijn Wij schuiven de interne zaken Even naar ons achterhoofd Hoewel de kaars van licht en vrede Nog maar amper is gedoofd Het valt gewoonweg niet te keren Door het water van de zee Wij delen ook bij tijd en wijle In het aardse wel en wee Maar misschien zijn de giganten Straks de oorlog wel weer moe En gaan wij gewoon weer over Op ons dagelijks gedoe Maar ik denk nog vaak aan meester Met dat klokkie in zijn vest Die zei, jongen ga nooit blindelings meppen in een ontketend wespennest. Engelvaart voor het eerst In actie als voorzitter van de promotiestichting. Achter hem schei dend voorzitter Roeper. derend over zijn mede-bestuursleden: „Wat me in de afgelopen jaren heeft getroffen is hun grote betrokkenheid en inzet. Men had goed contact met de achterban, dat was voor de stich ting een belangrijke zaak." Stichtingssecretaris Jaap Drijver zei in een kort dankwoord dat Roeper Igal Bensabbat, hier gezeten achter de kassa van het EcoMare-restaurant. voelt zich mach teloos. (Foto Bert Koning nog goed. In het noorden zitten ze niet echt in de gevarenzone, maar mijn broers natuurlijk wel. Maar ook zij zijn nog gezond." Als er weer een aanval op zijn land volgt, wil Igar zo snel mogelijk afrei zen naar zijn ouders. „Ik zit hier maar af te wachten. Nee, als er weer iets gebeurt ga ik naar huis om mijn fa milie te steunen. Het is dom, deze oorlog. Akelig en dom." Verpest Door de toestand in het Midden- Oosten liep de vakantie van enkele Texelaars in de soep. Familie M. Groot van de Molenstraat in Den Burg en „Ome" Joop Terweij (van paal 17) waren op vakantie in Tune sië. Eerst werden daar vorige week drie vooraanstaande PLO-leden ver moord en toen woensdag de Golfoor log uitbrak besloot reisorganisatie Aquasun donderdag alle toeristen uit Tunesië terug naar Nederland te ha len. Martin en Erna Groot waren vori ge week zaterdag op hun vakantiebestemming -aangekomen. Ze boekten meteen enkele excursies, maar die bleken maandag allemaal niet door te gaan. „We mochten ook niet met een taxi naar de medina, dat is zo'n ommuurd stadsdeel. Na dien mocht dat ineens weer wel, maar er werd ons op het hart ge drukt daar niet met het openbaar vervoer naar toe te gaan", vertelt Groot. In het hotel ontstond een sombere stemming. „Je voelt je van je vrijheid beroofd." Rond het uitbreken van de oorlog vond voor het hotel van de familie een grote demonstratie plaats. De Texelaars waren toen net echter een dorpje elders aan het bezoeken. Uit veiligheidsoverwegingen werden zo'n duizend Nederlanders donder dags in zes vliegtuigen naar Schiphol vervoerd. Toeristen uit andere landen waren al eerder teruggeroepen of stonden op het punt om ook naar huis te gaan. Groot vond het allemaal wel spannend. „Een gevoel van ge vaar hebben we niet gehad, hoewel mijn vrouw het niet altijd even leuk vond. We hadden via de televisie wel gehoord dat het oorlog was. Achteraf zijn we wel blij dat we veilig thuis zijn, al is de vakantie een beetje ver pest." destijds als voorzitter was aange zocht omdat hij als onafhankelijk werd beschouwd en daarom werd geacht boven alle partijen te kunnen staan. „Weliswaar had Roeper niet méér verstand van de VVV dan de doorsnee Texelaar. We besloten dat als een voordeel te beschouwen." Roeper vertelde dat zijn relatieve on bekendheid met de toeristische we reld geen ernstige problemen heeft gegeven. „Ik kon me goed inwerken en had, zoals gezegd, steun van bestuursleden die wisten waarover ze spraken. Bovendien is het uitvoerend beleid een zaak van de directeur, niet van het bestuur. Met zijn jarenlange ervaring hoef je Dekker natuurlijk niets meer wijs te maken." Ruime ervaring Nieuwbakken voorzitter Engelvaart behoeft nauwelijks nog introduktie. Toch zal het niet bij een breed pu bliek bekend zijn dat Engelvaart rui me ervaring heeft opgedaan in het VVV-wezen. Eind jaren vijftig, begin zestig was Engelvaart secretaris en later voorzitter van de VVV in Monni kendam. „Interessant, al was dat maar een kleine VW", karakteriseer de Engelvaart die periode. Later tij dens zijn loopbaan maakte Engelvaart deel uit van het bestuur van de streek-WV Noordholland boven het Noordzeekanaal, waarvan hij ook eni ge tijd voorzitter was. Onder meer was hij betrokken bij een studie naar de economische betekenis van de Noordhollandse VVV's. „De VVV Texel kwam toen als professioneel uit de bus", memoreerde Engelvaart. „Grappig dat uit een nieuwe studie blijkt dat de VVV Texel koploper is qua professioneel werken en bestuur." Engelvaart sprak de hoop uit op een prettige samenwerking met alle parti cipanten. „Als we goed op dit eiland passen, gaan we een goede tijd tege moet." l

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1