VVV zet met nieuw contract huidig promotiebeleid voort Ruim vier miljoen aan handtekeningen.... Nieuwbouw Tweemaal doorgereden na beschadiging auto's Tanden beschadigd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 JANUARI 199j! Voor het promoten van Texel is tot 1 januari 1996 een bedrag van f 4,3 miljoen beschikbaar. Jaarlijks zorgen vier participanten -TVO, Teso, TVL en gemeente- voor een bijdrage van totaal f860.000,- aan de Stichting VVV Texel Promotie. Hiermee wordt de lijn van de eerste vijf succesvolle jaren doorgetrokken, hoewel het budget door het wegvallen van de RST als deelne mende partij met f150.000,- per jaar is verminderd. Volgens VVV-directeur Dekker kan dit slechts ten dele worden gecom penseerd. Hij verwacht dat de stichting in vergelijking met de eerste contractperiode ongeveer een ton per jaar minder kan besteden. Burgemeester Schipper heeft zojuist de duurste handtekening geplaatst, maar hij blijft erbij lachen Links ziet beleidsmedewerkster Elly Kramer van de VVV erop toe dat de ondertekening ordentelijk verloopt, evenals secretaris J. Drijver (geheel rechts). Voorzitter M. Roeper lacht met de burgemeester mee. De nieuwe contracten werden don derdagavond ondertekend tijdens een bijeenkomst in vakantiecentrum De Krim. Teso-directeur Th. Hooger- heide was -zoals zo vaak- de ande ren vóór; hij had zijn handtekening al eerder op de dag geplaatst omdat hij 's avonds was verhinderd. Tevens werd de promotieplannen voor 1991 gepresenteerd. Het huidige beleid wordt voortgezet, maar op sommige punten aangepast aan de hand van de resultaten van een onderzoek naar de effecten van advertentie campagnes. De uitvoering is vanaf heden in handen van de 28-jarige Henk Groenen, die donderdag werd geïntroduceerd als de nieuwe pro motieman. De vier overgebleven participanten brengen elk ƒ150.000,- per jaar in voor Texelpromotie. De gemeente ver strekt bovendien jaarlijks ƒ260.000,- subsidie voor de informatietaak van de VVV. Het stichtingsbestuur had laatstgenoemd bedrag graag ver hoogd gezien tot f320.000,-, maar de gemeenteraad ging daarmee afge lopen najaar niet akkoord. De RST is afgehaakt om financiële redenen: de Recreatiestichting meent de komende contractperiode geen anderhalve ton per jaar te kunnen vrijmaken. Moeten nu taken worden afgestoten? VVV-directeur J. Dekker: „Nee, maar sommige taken worden in mindere mate of op andere wijze uitgevoerd." De VVV heeft een met zo succesvol le vakantiebeurs in Gent (België) van het programma geschrapt en op an dere beurzen wordt samengewerkt met de provinciale VVV Noordhol land. In plaats van één volledige standplaats, krijgt VVV Texel een half of een derde deel. De eerste keer was deze samenwerking overigens geen succes. De kritiek is inmiddels met de provinciale VVV besproken en afgesproken is dat de informatie over Texel voortaan beter tot uiting komt. Verder zal de promotietruck wat minder vaak worden ingezet. Adverteren Belangrijk is dat de advertentiecam pagne minder omvangrijk zal zijn. Dat moet op zodanige wijze gebeuren, dat het nut van adverteren niet of nauwelijks kleiner wordt. Het zogehe ten Kapelhoff-onderzoek, waarin het effect van de advertentiecampagnes op een rijtje zijn gezet, biedt inzicht in de verkregen respons op adverten ties. De campagnes die het minste rendement hebben opgeleverd, ko men nu te vervallen. Daarnaast participeert de VVV in de kosten van een advertentie van geza menlijke Texelse hotels. In de bladen waarin die advertentie verschijnt, komt niet nog een afzonderlijke VVV- advertentie, omdat de hotel advertentie voor Texel voldoende naamsbekendheid zal opleveren. Zo weet de VVV te besparen op het ad vertentiebudget. De VVV krijgt ook provisie voor deel name aan campagnes van het Natio naal Bureau voor Toerisme (NBT). Extra geld voor promotie kan worden verkregen uit boekingen via de eigen reserveringscentrale. Een eventueel overschot na aftrek van kosten wordt bestemd voor promotie. Dal Scheidend voorzitter M. Roeper, die met ingang van heden is opgevolgd door J. Engelvaart (zie artikel elders in deze krant), liet de afgelopen vijf jaar nog eens de revue passeren. Of ficieel ging de stichting op 1 januari 1986 van start en in juni van dat jaar werden de contracten getekend. De oprichting gebeurde in een periode dat toeristisch Texel in een dal zat. Eind 1985 presenteerde ingenieursbu reau Oranjewoud uit Heerenveen het Toeristisch Actie Plan Texel (TAPT- rapport), waaruit bleek dat een geza menlijke aanpak van de problemen noodzakelijk was. De promotiestich ting was daarvan een fraai voorbeeld: bedrijfsleven en overheid sloegen de handen ineen. Zonder haken en ogen was de oprichting met, want deze ging ge paard met opheffing van de oude VVV en een reorganisatie. Roeper bracht de aanwezigen in herinnering dat het besluit tot opheffing met de kleinst mogelijke meerderheid werd genomen. Vervolgens waren er in de eerste jaren communicatiestoornissen met de logiesverstrekkers, verenigd in de TVL. „Het TVL-bestuur en de di rectie hebben nu maandelijks overleg. Communicatiestoornissen komen nu niet meer voor, er is wederzijds be grip ontstaan", aldus Roeper. Diepe Het Texels Verbond van Ondernemers had het aanvankelijk moeilijk om de bijdrage te voldoen. Niet alle leden waren bereid een duit in het zakje te doen. Roeper: „Een ondernemer zei in de opheffingsvergadering van de oude VVV: we storten ons in het die pe. Dat klopte ook wel, want TVO stak per slot van rekening een nog nooit vertoond bedrag in deze zaak." Hij betreurde het afhaken van de RST. „De RST heeft altijd enthou siast meegewerkt. Eerst via directeur Koorn, vervolgens een tussenpaus wiens naam ik ben vergeten (Roeper doelde op interim manager Fister, red.) en de laatste tijd met Hofmann. Helaas moet men nu stoppen, om een begrijpelijke reden: de financiën ontbreken. Maar de RST is altijd wel kom om de zetel weer in te nemen." De gemeente heeft volgens Roeper met name invloed gehad op de for mulering van contract en statuten. Hij toonde zich blij met de contract verlenging, „ook al heeft de gemeen te minder geld beschikbaar gesteld dan wij graag hadden gewild". Lo vend was Roeper voor Teso. Direc teur Hoogerheide was de stuwende kracht achter de oprichting, maar le verde later zijn bestuurszetel in. „Ook voor de komende periode ambieert Teso geen plaats in het bestuur", al dus Roeper. Teso doet wel jaarlijks anderhalve ton in de pot. Hectisch Samenvattend betitelde Roeper de ja ren 1987 en 1988 als de meest hec tische „Spanningen en emoties, alsmede de druk op de organisatie liepen hoog op. Diverse aanpassingen waren nodig, onder meer als gevolg van de invoering van functiewaarde ring en automatisering. Met succes, want de VVV is nu beter gestructu reerd. Het personeelsbestand groeide van 11 tot 23 medewerkers, waar mee Texel tot de grootste VVV's van het land behoort. Het is me gebleken dat er alom waardering is voor de wijze waarop wij op Texel de zaakjes hebben geregeld." Uit cijfers en statistieken is het suc ces af te lezen, aldus Roeper. Terwijl het toeristisch bezoek aan de provin cie Noordholland is gedaald, zit de vakantiebestemming Texel sterk in de lift. „Dit succes kun je niet alleen op het conto van de promotiestichting schrijven. Ook het bedrijfsleven en de overheid hebben hun steentje bijge dragen. Kijk maar naar de kwaliteits verbetering en uitbreiding van voorzieningen de laatste jaren: bun galowparken, zwemparadijs, EcoMare, enzovoort. Maar mijn complimenten voor directeur Dekker." „Laten we niet vergeten dat één ding centraal staat: het eiland Texel. Laat Texel herkenbaar zijn en blijven, niet in de laatste plaats voor de in woners zelf", besloot Roeper. Dubbeldekker Namens de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) voerde voor zitter H. Wuis het woord. Wuis noemde de promotiestichting ,,een unieke bundeling". „Inmiddels heb ben we gezien dat de effecten voor delig zijn, onze financiële inspanningen zijn niet voor niets ge weest. Het promotiebudget is in ver gelijking met voordien vertienvoudigd. Maar dat is niet het enige. Minstens zo belangrijk is dat de infrastructuur van het eiland is verbeterd. Vooral de ingebruikname van het tweede auto- dek door Teso is heel belangrijk ge weest." Wuis erkende dat de overgang van de oude VVV naar de nieuwe TVL geen eenvoudige operatie was. „We hebben een aantal jaren nodig gehad om de organisatie vorm te geven. De binding met de VVV is nu goed en we zijn tevreden over de accommo- datiegids, die landelijk een voorbeeld kan zijn." Bungalows te klein De TVL-voorzitter roerde ook enkele punten aan die hem verontrusten. „Een deel van de logiesverstrekkers is geen lid. We tellen nu 495 leden, maar daar kan best nog tien tot twintig procent bij." Als voorbeeld noemde Wuis kamperen bij de boer. Van de 39 vergunninghouders is er slechts één TVL-lid, ondanks twee wervingsacties. Ten tweede had Wuis kritiek op de beperkingen die de overheid (provincie) oplegt aan klein schalige verhuurders van zomerhui zen. Bungalows in vakantieparken mogen een oppervlakte van 70 m2 hebben, maar voor anderen is slechts 45 m2 toegestaan. Wuis noemde dit „een rechtsongelijkheid in het accommodatie-aanbod". Hij vindt een oppervlakte van 45 m2 niet passen in het streven naar kwaliteitsverbete ring. „De gasten komen met bepaal de verwachtingen over de faciliteiten en recreatieve voorzieningen naar Texel. Ik vind dat de overheid moet meedenken om de kwaliteit te helpen bevorderen." Oproep TVO-voorzitter C. Vinke was even eens goed te spreken over het func tioneren van de promotiestichting. „De vorige keer werd de stichting ons een beetje door de strot ge duwd. Deze nieuwe periode gaan we prettiger van start. De opbrengsten tonen aan wat een gezamenlijke in spanning vermag. Maar we moeten nu niet op onze lauweren gaan rusten. Inspanningen blijven nodig." Vinke riep alle ondernemers op om mee te betalen aan de Texelpromotie. Van de vierhonderd bij TVO aan gesloten grote en kleine bedrijven be taalt slechts de helft de promotiebijdrage. „Als het bij de één regent, druppelt het bij de ander. Dus als iedereen meedoet, is de last veel lichter", aldus Vinke. „Overigens zijn er ook ondernemers die geen lid zijn van TVO, maar wel hun verantwoor ding nemen." 'n Woord van waardering had hij voor de RST, die door een financiële bij drage mede heeft gezorgd dat TVO de totale bijdrage kon voldoen. Vinke legde verder uit waarom TVO niet heeft toegezegd voor teen jaar in de stichting te participeren, zoals aan vankelijk de opzet was. „Tien jaar de krachten bundelen is een goede zaak, maar het is voor de ondernemers een te groot financieel risico om zich voor zo'n lange periode te binden." Verschillende sprekers gingen in op de noodzaak tot uitbreiding en nieuwbouw van het WV-kantoor. In de zaal was een maquette te zien van een nieuw gebouw, dat is gep land aan de Emmalaan (bij het bin nenkomen van Den Burg). Voorzitter Roeper desgevraagd: „De stichting draait goed, maar de huisvesting is een levensgroot probleem. De VVV is uit z'n jasje gegroeid. De werkplek ken zijn te klein geworden; niet ver antwoord." Roeper verklapte dat realisatie nog afhangt van de be schikbaarheid van voldoende finan ciële middelen. De nieuwe promotieman Henk Groe nen, opvolger van de naar Friesland vertrokken Robert van Hees, heeft een opleiding gevolgd aan het voor malige NWIT, de Hogeschool voor Toerisme en Recreatie in Breda, waar hij drie jaar geleden afstudeerde. Na dien heeft de uit Veldhoven (N- Brabant) gewerkt als p.r.-functionaris in de zwakzinnigenzorg. „De VVV is wel wat anders", aldus VVV-directeur Dekker, „hoewel het bij ons ook af en toe een gekkenhuis is...." Binnen kort verschijnt in TC3 een interview met Henk Groenen. Promotie 1991 Na de pauze gaf Dekker een uitge- breid overzicht van de nieuwe promo tieplannen. In grote lijnen komen deze neer op voortzetting van het huidige beleid. Een verwijzing naar de Golf-oorlog ontbrak niet. „Oorlog en dreiging van oorlog is van grote in vloed op het toerisme", hield Dekker zijn gehoor voor. „Turkije en Grieken land gaan het moeilijk krijgen. Wel licht dat het toerisme in onze streken daar de vruchten van plukt." De VVV-directeur maakte echter al snel duidelijk dat het Texelse promo tiebeleid op andere elementen is gestoeld dan toevallige internationale ontwikkelingen. De meeste doelstel lingen, zoals die in 1986 waren ge formuleerd, zijn gehaald en aan de uitgangspunten van het beleid is hard gewerkt. Bevordering korte vakanties, seizoenverbreding, kwaliteitscontrole (ANWB-classificatie), wegnemen van vooroordelen (wachttijden), betere bereikbaarheid, vergroting van de naamsbekendheid, uitbreiding en ver betering van het voorzieningen- en accommodatie-aanbod, het zijn alle maal zaken die in de eerste vijf stich tingsjaren op zijn minst in gang zijn gezet. In dit verband noemde Dekker de nieuwe Teso-aanwinst „Schulpen- gat" „het toppunt van wat wij moe ten hebben. Het schip heeft de benodigde capaciteit en is een prach tig visitekaartja Het stemt je blij als j je naar Texel vaart. Hulde voor Teso." Cultuur De belangstelling van toeristen voor cultuur, natuur en historie is sterk groeiende. Vandaar dat de VVV in haar promotie niet alleen de de veel zijdigheid van Texel qua toeristische voorzieningen zal benadrukken, maar ook zal wijzen op de uitgebreide cul- j turele mogelijkheden. Naast Neder land en Duitsland is België een belangrijke markt, waarop de cam pagnes in volle hevigheid zijn gericht. Op de groeiende interesse van Italia nen voor een vakantie in Nederland wordt ingespeeld door brochures van een stukje Italiaanse tekst te voorzien en door deel te nemen aan campag nes van het NBT. Omdat de VVV Texel één van de weinige VVV's is die dat doet, is de aandacht die op Texel wordt gevestigd groot. Aan de hand van enkele statistieken toonde Dekker de explosieve groei van va kantieboekingen aan. Ook ging hij in op de resultaten van het Kapelhoff- onderzoek naar het effect van de re clamecampagnes. Met de uitkomsten in de hand kan voortaan effectiever worden geadverteerd. „Geld", aldus Dekker tot slot, „is erg belangrijk om goede promotie te kunnen bedrijven. Maar dat kan alleen met een goede organisatie en goed personeel, leder een werkt er keihard aan, bij deze wil ik alle medewerkers danken voor hun inzet. Laten we er nu wéér vijf jaar hard tegenaan gaan." Twee autobezitsters ontdekten dat onbekenden schade aan hun gepar keerde voertuigen hadden toege bracht. In beide gevallen was dit hel gevolg van aanrijdingen waarbij de veroorzakers ongezien en zonder achterlating van naam en adres wa ren doorgereden. De Opel Kadett van een 20-jarige vrouw uit Oudeschild werd op de parkeerplaats bij Albert Heyn aan de rechterflank beschadigd. Een 47-jarige inwoonster uit Den burg ontdekte bij thuiskomst dat haar Peu geot eveneens aan de rechterzijde was geraakt. Het spatscherm aan de voorzijde was beschadigd. Bij een vechtpartij in een horecagele genheid in Den Burg heeft een 18-jarige inwoner van Den Burg zater dagavond een tand verloren, terwijl een andere tand beschadigd werd. Hij kreeg de klap van een 20-jarige Texelaar, nadat de twee zich agres sief hadden opgesteld tegenover elkaar. De ondertekenaars van de nieuwe promotiecontracten bijeen. Staand v.l.n.r.: J. Drijver (secretaris). H. Wuis (TVL). burgemeester A. Schipper (ge meente). P Schuyl (TVO). M Roeper (voorzitter), G Zoetelief (TVL) en C. Vinke (TVO). Ontbrekend: Th. Hoogerheide (Teso). Dinsdag 22 januari Nederland 1, 18.10 uur (Vara): kinderen van groep 5 en 6 van de Jozefschool uit Den Burg te gast in „De Grote Meneer Kaktus-show". In d'Ouwe Ulo houdt de histori sche vereniging een bibliotheek avond, die alleen toegankelijk is voor leden. Aanvang 19.30 uur. De afdeling verzamelaars van de historische vereniging heeft een ruilbeursavond in d'Ouwe Ulo. Aanvang 20.00 uur. Vrouwenbond FNV, afdeling Texel, heeft in De Buureton een avond met als thema „buiten landse vrouwen". Aanvang 20.00 uur. Woensdag 23 januari De plattelandsvrouwenbond, af deling De Cocksdorp/Eierland, houdt in het Eierlandsche Huis de jaarvergadering, aanvang 20.00 uur. Na de pauze vertelt hoofd kustwacht Piet Stam over de geschiedenis van de vuurto ren. Donderdag 24 januari In d'Ouwe Ulo begint om 13.30 uur een voorlichtingsbijeenkomst voor bloembollentelers. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder leiding van wethouder Dirk Terpstra wordt gediscussieerd over o.m. de vol gende onderwerpen: begeleiding buitendienst gemeentewerken, energieweek op Texel, afdekken vuilstortplaats en exploitatiebij drage voor lokale omroep. Komend weekend Zaterdag: open Texels dartkampi oenschap, toneeluitvoering Nieuw Leven, toneeluitvoering Oud leerlingen en jaarvergadering plat telandsvrouwen afd. Texel. Zondag: open Noordhollands kampioenschap zaalvoetbal B- junioren. Hoogwater Oudeschild Za. 19 8.52 en 22.29 Zo. 20 9.55 en 23.05 Ma. 21 10.42 en 23.30 Di. 22 9.20 en 0.20 Wo. 23 10.20 en 00.42 Do. 24 11.30 en 00.30 Vr. 25 12.35 Za. 26 1.19 en 13.45 Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.1 5 uur na hoogwater De zon komt 20 januari op om 8.37 uur en gaat onder om 17.05 uur. 23 januari eerste kwartier; 24 januari doodtij.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2