Conclusie Texelse jeugd: „Meneer Kaktus was oké!" Baggerwerkzaamheden in veerhaven begonnen Jozefschool bij opname kinderprogramma N bestemmingsplan )verlast door vuurwerk Voorlichtingsmiddag bloembollentelers Protest tegen voorstel inzake humanistisch vormingsonderwijs Schade door gladheid Aangespoeld gif blijkt parafine NSDAG 22 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Peter Jan Rens geeft voorafgaand aan de opnamen het gezelschap aanwijzingen voor hun televisie-debuut voor het vraaggesprek, de nieuwsflits en mocht zelfs de „stomp" uitdelen aan Peter Jan Rens, De leerlingen reisden met de bus van Robert van Boven naar 't gebouw van de NOB (Nederlands Omroepproduk- tie Bedrijf), waar de opnamen plaats vonden Debuut Onderwijzer Dick Schermer had, sa men met drie „juffen" de handen vol het luidruchtige gezelschap op de heenreis in toom te houden. School reisjes zijn wegens hoge kosten niet meer gebruikelijk, dus de verrassing was des te groter. Meester Schermer ontpopte zich, toen de video apparatuur het liet afweten, als een uitstekende speaker. Met zijn „meesterlijke" commentaar zat het gezelschap aan zijn lippen ge kluisterd. Zelfs chauffeur Hans Dijker barstte talloze malen in lachen uit achter het stuur. Na aankomst in het NOB-gebouw werd de groep soepel naar de kanti ne geloodst, want de opnamen wa ren nog niet begonnen. Frisdrank en een videofilm brachten de onrustige leerlingen uiteindelijk toch tot kalmte. Gelijktijdig werden in studio zes de laatste repetities afgerond, met de drie leerlingen die voor de rest uit waren gereisd. Tijdens deze oefenron den was ook publiek aanwezig, maar dit bestond uit andere kinderen, meest uit de omgeving van Hilver sum. Het verrassingseffect voor de echte opnamen zou zo bewaard blij ven. Produktie-assistente Eveline Mooyman benutte de wachttijd om kinderen die een vraag aan de para chutist of de molenaar wilden stellen, aanwijzingen te geven voor een suc cesvol TV-debuut. Camera's De begeleiders volgden de uitzending niet vanuit de studio, waar de box- ring stond opgesteld, maar vanaf een videoscherm. Volgens de programma makers zou hun aanwezigheid tijdens het filmen de aandacht van de leer lingen teveel van de drie komedianten afleiden. Doordat rondom met vier camera's werd gewerkt, die ervoor zorgden dat geen hoek buiten beeld bleef, zou de aanwezigheid van vol wassenen de tv-kijker bovendien niet zijn ontgaan. Na afloop van de uitzending kregen de kinderen uit handen van de „crew" een poster van het Kaktus- trio en een appel. „Meneer Kaktus is oké!", was dan ook unaniem het oor deel van de kinderen die dit een bele venis vonden die ze niet graag hadden willen missen. Applaus voor jezelf". Entertainer Peter Jan Rens was dik tevre- ien na afloop van de „De Grote Meneer Kaktus Show". Groep rijf en zes van de Jozefschool, uitgenodigd om mee te werken 3a n het veelbekeken kinderprogramma van de Vara, gingen vrij dagmiddag in de Hilversumse studio volledig uit de bol. De toe- ;chouwertjes konden geen genoeg krijgen van de grappen en jrollen die Meneer Kaktus", „Mevrouw Stemband" en Kweet- liet" voor de camera's uithaalden. i/let het hart bonzend in de keel za- en 58 leerlingen van de basisschool jit Den Burg vlak voor de uitzending •jn de studiobanken te wachten op het moment dat het komische drietal :ou verschijnen. Meneer Kaktus (Pe er Jan Rens), gekleed in zijn ver- rouwde blauwe pyama, maakte als jerste zijn opwachting. De aansteke- ijke wijze waarop hij de jongens en neisjes tegemoet trad maakte on- niddellijk een eind aan de spanning jnder het jonge publiek. Voor het be- jin van de opnamen gaf hij hen tekst jn uitleg. Hij had dan ook niet veel :ijd nodig om zijn aanvankelijk aarze- ende bewonderaars snel in een lui druchtig zangkoor te veranderen. Dat werd nog uitbundiger toen de in knal- jeel getooide Kweetniet het podium rpesprong. Deze ietwat onnozele ener- Sjiekeling wordt gespeeld door Hans ttvan der Laarse. Tenslotte verscheen >ok Annemieke Hoogendijk die de rol ran de pinnige Mevrouw Stemband rertolkt. Dat was het sein om te be- linnen met de opname van twee irogramma's waarbij de toeschou- wertjes een uur lang op het puntje ran de stoel werden gehouden door Ie drie geroutineerde acteurs. De uit- ending van de eerste aflevering is ranavond om 18.10 te zien op Neder- and één. De tweede aflevering is een veek later op hetzelfde tijdstip. Stomp De Grote Meneer Kaktus Show" iestaat uit vijf vaste onderdelen. De eerste ronde" werd aangekondigd loor Annemiek Bos, bijgestaan door ieftijdgenootje Tieme Bakker. De be- Insketch, zeer herkenbaar voor de exelse jeugd, toonde Meneer Kaktus lie op handen en voeten een koe niteerde, een zeer luie boer, Kweet- liet, die wilde uitslapen in plaats van nelken. Uiteindelijk verloste „het liervriendelijke meisje", de koe van laar melk. Dat het dier niet alleen jen volle uier bezat bleek toen de uie boer toch nog arriveerde en erstond uitgleed over een verse koei- jvlaai. n de volgende ronde veroordeelde Sanne Vlaming de overlast die dronken „vakantievierders" ver oorzaken. Het alcoholmisbruik zit de Texelse jeugd hoog, want in de twee de uitzending kwam het onderwerp weer aan bod. Irene Wassink sloeg Meneer Kaktus in de derde ronde zo goed alsknock-out. Zij mocht deze „stomp", een vast programma onder deel, uitdelen omdat zij zich ergerde aan wijze waarop sommige vervuilers met hun afval omgaan. Een meege brachte hoeveelheid rommel, opgevist uit de Waddenzee, toonde aan dat het zo niet verder mag gaan. Na af loop hiervan kwamen de kinderen close-up in beeld, terwijl ze hun best deden gekke bekken te trekken. Een andere Texelaar die binnen de ring zijn opwachting maakte was pa rachutist Arend Wassink (niet de va der van Irene). Aangespoord door Peter Jan Rens bedolven de leerlin gen hem niet alleen met vragen, maar later besprongen ze hem ook letterlijk. Na een korte pauze volgde snel de tweede uitzending. Een technisch mankement leverde enige vertraging op, maar uiteindelijk kondigde Nikki Ran toch aarzelend de eerste ronde aan van het tweede programma. Ook hier weer komische sketches en de kinderen konden zich zelfs vergapen aan een Indiase buikdanseres met belletjes om beide enkels. Het onder deel „gevaar" kwam hier uit de hoek van gemene inbrekers, die je volgens de gehavende Mevrouw Stemband, maar beter niet alleen te lijf kon gaan. Het beroep tijdens deze uitzending was molenaar. De kinderen wilden ook van dit ambacht het naadje van de kous weten. Kaktus-groep De serie wordt gemaakt door het be drijf „Kaktus Film en Theater Produk- tie B.V.", dat is opgericht door de Kaktus-groep. In 1978 startte deze groep met een tien minuten durende versie bij Veronica in het praatpro gramma van Tineke. Sinds vijf jaar hanteert het bedrijf de huidige formu le waarbij op luchtige wijze heden daagse vraagstukken onder de aandacht van de kinderen worden gebracht. Naast zijn Kaktus-werk ontwikkelde de 40-jarige Peter Jan Rens zich in korte tijd tot één van de populairste presentatoren van ons land. In 1989 kende de kijkers hem zelfs de Televi- zierring toe voor de enthousiaste, vlotte wijze waarmee hij zijn spels how „Doet-ie 't of doet-ie 't niet" presenteert. „Labyrinth" is een ander spelprogramma van Rens. Voorbereiding Begin mei al stond vast dat de Jozef school zou meewerken aan de Kak- tusshow. Daar de hoogste groepen afgelopen herfst al een rondvlucht boven Texel hadden meegemaakt, koos de leiding dit keer voor groep vijf en zes. De leeftijd daarin varieert van acht tot tien jaar, de spontaniteit van de jeugd kan dan bijna niet be ter, aldus de programmamakers. Die waren door Jozefschool-directeur Leo Annyas op het idee gebracht Texelse leerlingen uit te nodigen. Uit alle delen van het land, ook het „Ver re Noorden", waren kinderen al naar Hilversum gekomen, alleen Texel was nog met op bezoek geweest. „Dat is dan gauw geregeld", kreeg de kers verse directeur te horen. Mensen van de produktie hadden na een bezoek aan de school via gesprekken met kinderen enkele be roepen gekozen voor in de uitzen ding. Tevens selecteerden zij drie leerlingen die met een leuk onder werp op de proppen kwamen. Dit drietal, Irene Wassink, Sanne Vlaming en Kim Kooger, kwam in aanmerking VERVOLG VAN PAGINA 1 nlleerde afspraken hebt gemaakt ver zaken als schadevergoeding en erplaatsing van het bedrijf." Segers indt het planologisch beleid ten aan- en van de horecasector te weinig nderbouwd. Ook stelt hij dat de ge- ieente geen duidelijke toekomstvisie eeft. Winkelstraten et Texels Verbond van Ondernemers nderschrijft in zijn bezwaarschrift de rees voor beperkingen voor zowel oreca- als detailhandelbedrijven. Het VO maakt bezwaar tegen de speci- eke horecabestemmingen en vindt at horecabedrijven in de winkelstra- in Weverstraat en Parkstraat een (detailhandel)-bestemming moeten unnen krijgen. In de Waalderstraat luden meer woningen voor een D- estemming in aanmerking moeten amen. Verder wil het TVO be- Irijfspanden buiten het winkelcon- entratiegebied in woningen kunnen mzetten (gunstig voor ondernemers ie hun bedrijf daar willen beëindi- en) Het TVO is het oneens met de oorgenomen wijziging van de arkstraat, waarbij dwarsparkeren rordt vervangen door langsparkeren. Dat leidt tot hogere snelheden en ubbel parkeren", vreest het TVO. en drietal knapen, allen twaalf jaar ud, haalde zich de woede van be- roners van De Mars op de hals om- at zij bij voortduring rotjes afstaken. Ie gewaarschuwde politie vatte het lidruchtige drietal in de kraag en am het resterende vuurwerk in eslag. De ouders van de jongens nerden op de hoogte gesteld. Opvallend tot slot is de suggestie om in de Weverstraat tussen Parkstraat en Schilderend vestiging van meer detailhandel mogelijk te maken. Hoorzitting Volgens een woordvoerder van de af deling ruimtelijke ordening zal de be handeling van de bezwaarschriften niet eerder plaatsvinden dan medio maart. Dat gebeurt in een hoorzit ting, in aanwezigheid van de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Bloembollentelers kunnen hun kennis over krokussen, tulpen, narcissen en lelies vergroten op drie voorlich tingsmiddagen. De bijeenkomsten worden gehouden in „d'Ouwe Ulo" op donderdag 24 januari, 7 februari en 21 februari aanstaande. De aan vang is steeds 13.30, en iedere be langstellende teler is welkom. Medewerkers van de Dienst Land bouwvoorlichting (DLV) in Hoorn zul len aandacht besteden aan grondbewerking en bemesting, plant- tijdstip, plantdiepte, hoeveelheid plantgoed en temperatuurbehandeling in de schuur. Daarnaast komt aan bod de vruchtwisseling en vuur-, onkruid- en luisbestrijding. Uiteraard wordt niet voorbijgegaan aan een juiste verwerking van de bollen, waarbij beschadiging zoveelmogelijk wordt voorkomen. Deze bijeenkomsten zijn georgani seerd door de gezamelijke bloembol lenstudieclubs in samenwerking met het agrarisch cursuscomité. De kosten voor deelname aan deze stu diemiddagen zijn minimaal. Het bedrijf Herik B.V. uit Sliedrecht is in opdracht van Rijkswaterstaat be gonnen met baggerwerk in veerha ven 't Horntje. Door het verwijderen van circa 15.000 kubieke meter slib wordt de haven aan weerszijden van de fuiken uitgediept. De zeebodem langs de nieuwe onderhoudskade, waarvan de aanbesteding in mei zal plaatsvinden, wordt tijdens de vier weken durende operatie eveneens uitgebaggerd. Alvorens vergunning voor het bagger werk werd afgegeven door Rijkswa terstaat waren eerst monsters van het havenslib genomen. Nadat uit analyse door een onafhankelijk inge- nieursbedrijf kwam vast te staan dat de bodem niet verontreinigd is, kon eindelijk met het werk worden be gonnen. Drie jaar terug was de veer haven al eens voor een groot deel uitgebaggerd, maar de plekken naast de aanlegsteigers waar nu slib wordt weggegraven, bleven toen buiten schot. De opgegraven modder zal in het Marsdiep worden gestort, de plek waar het slib ook van afkomstig is, aldus een Rijkswaterstaat- woordvoerder. In de loop der jaren werden gronddeeltjes daarvandaan met de stroom meegevoerd, waar door de bodem van de haven langza merhand met een dikke laag slib bedekt raakte. Daardoor werd de ha ven nu plaatselijk voor de veerboten te ondiep. Met de aanleg van de nieuwe onder houdskade voor de „Schulpengat", waarmee in mei dit jaar wordt gestart, is tevens noodzakelijk dat de zeebodem op die plek wordt verlaagd vanwege de diepgang van het nieu we schip. Een verzoek van een aantal openba re basisscholen om verandering te brengen in het huidige godsdienston derwijs. krijgt niet de instemming van de commissie welzijnsbeleid. „Gelijke monniken, gelijke kappen", oordelen de raadsleden. Het probleem is ontstaan omdat er op Texel geen mensen te vinden zijn die humanistisch vormingsonderwijs op de scholen willen of kunnen ge ven. Godsdienstonderwijs op de openbare scholen zou hierdoor vol gens een aantal scholen in een be voorrechte positie verkeren. Om die reden is een voorstel gedaan om een uit Den Helder afkomstige (be- roepslleerkracht van humanistische huize te benoemen. Probleem is ech ter dat dat het salaris van deze te benoemen leerkracht ten koste gaat van de toch al geringe vergoeding van de huidige leerkrachten schoolka- techese, die al jarenlang naar tevre denheid godsdienstonderwijs in zowel de boven- als onderbouw verzorgen. De verandering kan voorts inhouden dat de lessen aan de onderbouw ver dwijnen. Het lesmateriaal van de huidige „vrij willigers", onder wie pastor Kolkman, dominee Knipscheer en een zevental anderen, is professioneel. Velen heb ben bovendien cursussen gevolgd om de lessen te kunnen geven. Hoewel het afgelopen weekend op sommige plaatsen verradelijk glad was, heeft zich maar één geval van schade voorgedaan. Zaterdagmorgen gleed een 43-jarige automobilist uit Oudeschild op de Schilderweg in de bocht bij de Schansweg de berm in. Hij raakte daarbij een geparkeerde Citroën van een 53-jarige inwoner van Den Burg, die langs de weg was geparkeerd. Beide wagens liepen zoveel schade op dat ze moesten worden weg gesleept. Hulpstrandvonder Eelman trof don derdagmiddag op de Hors een grote hoeveelheid ronde bollen aan ter grootte van een tennisbal, waarvan het vermoeden bestond dat het om een giftige stof ging. Hij waarschuw de ogenblikkelijk de politie, die de hulp van de vrijwillige brandweer in riep om het spul op te ruimen. Nader onderzoek wees uit dat het om losse delen parafine ging. De herkomst van het spul is onbekend. De gezamenlijke leerkrachten school- kathechese hebben geprotesteerd te gen de plannen. Zij vinden dat de humanisten tegen dezelfde rechten en vergoeding hun lessen kunnen ge ven. De raadscommissie stelde zich dinsdagavond achter hen op. „Anders gaat het zeker ten koste van de mo tivatie van de huidige leerkrachten," aldus G. Poster (Texels Belang). Ook werd voortzetting van de lessen aan de onderbouw door de commissiele den van belang geacht. Een dragline schept slib uit de veerhaven in een baggerschip. (Foto Dirk Kuiter)

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5